TNO pleit voor eigen linnenindustrie KSH stopt definitief met vloeibare suiker deamrobank in melbourne sydney Dublin' verontrust door sluiting Iers Enka-bedrijf öWestland Utrecht Confectie-industrie te weinig marktgericht Woningklachten bij Kamer van Koophandel Produktie biedt werk aan ongeveer 1.500 man Hypotheekrente per 29 nov. Pluimveeslachterij Goossens opwinst 'Bij de consument geen kledingcrisis' Vrees voor niet doorgaan van andere projecten Volkswagens in DDR afgifte 8V»% pandbriefbiljetten aan toonder in coupures van/1.000,- en/10.000,- DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 15 - RHS 19 DELFT Na ruim dertig Jaar ondereoek heeft directeur H. J. Selling van het Vezelinstituut van het TNO in Delft zijn stilzwij gend doorbroken. Hij vindt, dat het instituut nu zo ver is gevorderd met het verbeteren van de verwerkingsmethoden van vlas tot linnen, dat Nederland op dit moment zonder eigen linnenindustrie - maar eens moet kiezen of het al dan niet zo'n industrie van de grond laat komen. In afwachting van het antwoord op die vraag beschouwt Selling het onderzoek op het gebied van de vlasverwerking voorlopig als afgesloten. Selling zei dit In Delft op een persbij eenkomst. Hij liet duidelijk blijken, dat hij hoopt op een keuze voor linnen en een linnenindustrie. Moch ten de belanghebbenden (landbouw, industrie, overheid en consument) er echter anders over denken en vast blijven houden aan katoen, wol, synthetische stoffen, enz. dan bete kent dat overigens nog niet dat alle kennis van het Vezelinstituut verlo ren gaat. Voor de bewerking van vlas volgens de modeme methoden van het TNO-instituut zijn speciale ma chines nodig en voor die machines, die eveneens door het Instituut zijn ontwikkeld, bestaat grote belang stelling uit het buitenland, met name uit Oost-Europa. Selling zegt, dat er nu al verzoeken om offertes uit Hongarije op zijn bureau liggen. Kansen dus voor de Nederlandse machinebouwers, want Selling gunt de technische kennis van het insti tuut wel aan de vaderlandse indu strie. Maar het is hem meer waard als ook de Nederlandse textielindu strie haar kansen grijpt en overscha kelt op vlasverwerking. De heer Sel- Eigenlijk komt het verwerkingspro- cede van het TNO te laat. Linnen heeft, verhoudingsgewijs, het veld moeten ruimen voor katoen en later voor synthetische vezels. De heer Selling: de halfsynthetische vezel be stond in 1900 niet, nu wordt er in de wereld 3,2 miljoen ton geproduceerd. De katoenproduktie lag in 1900 rond de 3 miljoen ton. nu is dat 12,5 mil joen ton. De produktie van syntheti sche vezels bestond in 1900 niet, in 1977 wordt er 8,5 miljoen ton van gemaakt. De produktie van linnen heeft zich in de afgelopen 77 jaar op ongeveer hetzelfde peil bewogen, is dus relatief teruggelopen. De pro duktie ligt rond de 0,7 miljoen ton in garens. Een ander cijfer: in Neder land werd in 1961 nog 25.000 hectare vlas verbouwd. Dit jaar nog maar 6.000 hectare. Daarbij kómt nog, dat vlas hier wordt verbouwd voor de zaadopbrengst (veredeling) en dat er minder aandacht wordt besteed aan de stengel. Toch blijft Selling geloven in een nieuwe linnenindustrie. Hij voert aan dat de indruk die de consument de laatste jaren heeft gekregen van linnen, niet maatgevend is voor het produkt. „Echte en verantwoorde linnenprodukten onderscheiden zich door hun hygiënische eigenschap pen, want ze pluizen niet. Aantrek kelijk is ook de koelheid van linnen, de natuurlijke glans en de karakte ristieke, levendige ongelijkmatig heid in structuren", aldus de heer Selling. Reclameboodschap Het lijkt op een reclameboodschap en dat is dan ook één van de dingen, waar Selling naar toe wil. Als het aan hem ligt wordt er een bureau opgezet, dat te vergelijken is met een organisatie als het Internationa le Wolsecretariaat (wolmerk). Zo'n bureau zou het linnenverbruik moe ten aanprijzen. Lukt dat niet zo waarschuwt Selling dan heeft dat als consequentie, dat alleen de Ne derlandse machinebouwers profijt zullen hebben van de nieuwste ont wikkelingen. Zowel de Nederlandse textielindustrie als de consument hebben dan de boot gemist. Volgens de heer Selling zijn voor de produktie van 400 ton linnen ga ren zestig man nodig. Het vlas-are- aal van 6.000 hectare, dat Nederland nu nog rijk is, kan 5.000 ton garen opleveren, waarvoor dan 720 men sen nodig zijn. Verder zal door" een eigen linnenindustrie werkgelegen heid worden geschapen in de machi ne-industrie en de landbouw, waar door het aantal arbeidskrachten nog eens zou verdubbelen tot bijna 1.500 mensen. Linnen garen, geproduceerd volgens de TNO-methode, kost 13,50 gulden per kilo. Op de markt wordt voor die kilo 17,50 betaald. De produktie is dus winstgevend. Linnen garens zijn even duur als wollen garens, maar eens zo duur als katoenen. Noodza kelijk is dus, dat het verbruik van linnenprodukten meer zal moeten worden aangeprezen bij de consu ment door te wijzen op de eigen schappen van het produkt. De heer Selling: „De consumenten weten niet eens meer wat linnen is. Er zijn erg veel imitaties van linnen op de markt, zoals het zogenaamde kloos terlinnen en graslinnen (beide in fei te katoen) en zijde-linnen (gemaakt van kunstzijde). Van oudsher Eén van de zaken, waarmee het in stituut (opgericht in de jaren veer tig) zich heeft bezig gehouden is het zogenaamde roten van het vlas, waarbij de vezels van het hout wor den gescheiden. Van oudsher ge beurde dat door de stengels op het land uit te spreiden waardoor na verloop van tijd door de inwerking van dauw de vezelbundels van het hout loslieten. Hetzelfde principe volgden de verbouwers later door het vlas in warm water te dompelen. Volgens het vlas-procédé van het TNO-instituut, waarmee sinds 1965 op beperkte schaal in een proeffa briek in Rijsoord wordt gewerkt, gaat het onthouten van de stengels nu machinaal door de stengel te buigen. Er wordt dan gebruik ge maakt van het verschil in elastici teit van de bastvezellaag en de hout- laag. Vervolgens kan men de vlasve zels chemisch bewerken, bleken en zonodig verven. Bleef over de splnfase, die op het moment weer de „bottle-neck" vormde in het verwerkingsproces van vlas. Het TNO-instituut wist na verloop van tijd ook hier het ant woord op te vinden: de onderzoekers introduceerden het zogenaamde „twistloze" spinnen waarmee de spinsnelheid minstens tien keer wordt vergroot en het aantal draad breuken drastisch wordt beperkt Kortom, TNO is er in geslaagd om zoals Selling het formuleert de fabricage van linnen weefsels vol gens een moderne produktiemetho- de met een hoge produktiviteit en onder aanvaardbare sociale omstan digheden in de fabrieken mogelijk te maken. Het resultaat is een pro dukt, dat aan de moderne eisen van textiel kan voldoen. Waarom zou den we daar geen gebruik van ma ken, ook al omdat vlas in eigen land verbouwd wordt, zo luidt de bood schap van Selling. Naam bank Rente vast gedurende: Afslultprov (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 Jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 825 8.5 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.5 825 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 Jaar 1.5 1.5 1.5 9.3 8.9 8.7 9.3 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5 Ennia 10 jaar - 8.5 8.7 Nat NederL 10 jaar 5 jaar 8.5 8.5 8.7 8.7 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 8.5 85 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 875 875 RPS 5 jaar 1.- 8.25 825 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.25 825 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/8 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 9.- 9.4 8.5 92 96 85 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Ook dit keer zijn er weer enkele banken die een geringe verhoging van de hypotheekrente hebben doorgevoerd. Opvallend is dat de Ned. Middenstands Bank haar rente verlaagde, deze bank zat echter met een percentage van 9% voor leningen met een vijf Jaar vaste rentevoet wel erg hoog. Andere instellingen, voornamelijk spaarbanken, bieden immers onder gelijke voorwaarden nog leningen aan voor 8,25%. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) Ken op viasverwcrKing. ue neer oei- m/r l 1 ij ling toont «ich echter een realist MOOie drOOItl Werd nachtmerrie wanneer hij zegt te begrijpen, dat een weinig florerende textielindu strie in ons land niet zomaar het geld op tafel kan brengen om te investe ren in vlasverwerking. ADVERTENTIE Méér service met Möller. voor de vleesvakman die graag .van goede j djen«.n,.brUik möier&co Oude Bo*k»loww»g 31 Hengelo (O), T»l 05400-15933'. Poettou» 10 Telt* «4318 VEGHEL Pluimveeslachterij Goossens ln Asten, een dochterbe drijf van de Cehave in Veghel, heeft het afgelopen boekjaar met winst kunnen afsluiten. Mede hierdoor heeft de Cehave de winst in het op 30 Juni afgesloten boekjaar 1976H7 zien verdubbelen. Na aftrek van kortingen voor (grote) afname, kwam de winst in 1976/T7 uit op bijna 12.7 miljoen tegen 6.3 miljoen in het boekjaar 1975/ "76. De omzet gaf een stijging van ruim twintig procent te zien tot een bedrag van bijna anderhall miljard gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Koninklijke Soholten-Honig (KSH) gaat definitief stoppen met de produktie van isomerose (vloeibare suiker uit mais). Dit heeft de heer R. F. van Heusden, die enkele maanden geleden werd aangesteld ais commissaris om KSH uit het slop te halen, de vakbonden meegedeeld. Verder zullen alle aardappelzetmeel- belangen van KSH ook de buiten landse worden ondergebracht bij Avébé, de voormale concurrent van KSH. Het concern investeerde de afgelo pen Jaren enige honderden miljoe nen guldens in de isomerose-fabrie- ken in Koog aan de Zaan en (vooral) in het Engelse Tilbury. De mooie droom werd echter een nachtmerrie, toen de Europese Gemeenschap een heffing op isomerose ging leggen. Het besluit om dit project te stoppen betekent dat de proeffabriek in Koog aan de Zaan dicht gaat. Daar werken ongeveer dertig mensen, die volgens bestuurder J. Schermer van de Industriebond NW elders binnen het concern weer aan het werk kun nen komen. De fabriek in Tilbury ligt al, sinds die gebouwd werd, stil. Complicatie 3P volgende maand met een vijfjaren plan komen, waarin hij aangeeft wel ke maatregelen er allemaal nodig zullen zijn om het totale KSH-con- cern uit de moeilijkheden te halen. Ook zal dan meer duidelijk worden 'over de gevolgen voor het personeel in de verschillende vestigingen en produktieonderdelen. Klopt.Dank zij onze belangen In de Euro-Pacific Finance Corporation Ltd. Adres: Melbourne, 356, Collins Street Sydney, 285, George Street. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Bij de consument bestaat geen kledingcri sis." Deze uitspraak hield topdirecteur W. van der Linden van Peek Cloppenburg-Lampe vertegenwoordigers van de noodlij dende Nederlandse kledingindustrie voor op de jaarvergadering van de Novec, de Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectie-industrie. Naar de mening van de heer Van der Linden is er geen kledingcrisis om dat voor de consument de kleding als expressiemiddel gewonnen heeft. Weliswaar is de laatste Jaren een geleidelijk kleiner worden percenta ge van het gezinsbudget aan kleding besteed maar in absolute zin is de omvang van de confectleverkoop niet gedaald. In 1976 ls ten opzichte van 1975 zes acht procent meer omgezet ln geld terwijl het volume naar schatting gelijk bleef of een lichte groei vertoonde. Tegen deze achtergrond vroeg Van der Linden zich af of de confectle- fabrikanten nog wel met de markt bezig zijn. Het moest hem van het hart dat zijns inziens de confectiein- d us trie zwart/wit gesproken meer in de weer is met het produkt als ma chinaal elndprodukt dan als een pro dukt dat zijn belang ontleent aan het bevredigen van een consumen tenbehoefte. De Peek Cloppenburg-dlrecteur erkende het feit van de Import uit lage-lonenlanden. Hij verweet zijn gehoor echter dat het markten laat liggen waar de Aziaten niet opere ren. De heer Van der Linden zei voor kwaliteltsgoederen waarin het mo de-aspect goed is uitgewerkt vaak niet bij Nederlandse confectionairs terecht te kunnen en te moeten uit wijken, veelal naar Duitsland. Marketingtechnieken Van der Linden vroeg de fabrikanten of zij wel de moeite genomen hebben om diepgaand kennis te nemen van de marketingtechnieken zoals die in andere industrietakken ontwikkeld en verfijnd worden. Hebben ze wel voldoende getracht een visie te ont wikkelen op wat langere termijn, geënt op de veranderingen in het leefpatroon van de consument? De warenhuisdirecteur twijfelde daar kennelijk aan want op een con gres In Zurich, Jongstleden septem ber waar visies en denkpatronen werden aangegeven over mogelijke toekomstige ontwikkelingen en trends in de distributie had hij wel vertegenwoordigers ontmoet van Al- bert Heijn en Unilevef maar nie mand uit de producerende textiel sector. Van der Linden: In grote lijnen is er bij de industrie geen sprake geweest van enig begrip voor modemarke- tlng, dit in tegenstelling tot de kle- dingdetaillisten. De detailhandel is Onzeker druk bezig met doelgroepen onder de consumenten, de producent doet dit alleen als reactie op de wensen van de detaillist en ontplooit op dit terrein zelf weinig initiatief. Overigens heeft het stoppen van het isomeroseproject nog een andere complicatie. Om suiker uit mais te halen, had KSH een patent gekocht van het Amerikaanse concern Rey nolds. Daarnaast sloot KSH een con tract af met het Britse concern ICI voor de levering van enzymen, die voor de produktie van Isomerose no dig zija Nu KSH heeft besloten te stoppen, kan ICI een schadeclaim op tafel leggen van 15 20 min voor het niet nakomen van het contract. Juri disch zit de zaak echter zo in elkaar, dat die schadeclaim vervalt als Rey nolds het patent voor het maken van isomerose weer terugkoopt van KSH. Volgens Schenner ziet het er naar uit, dat dat wel lukt. De mededeling van Van Heusden, dat Avébé ook de buitenlandse aard- appelzetmeel-belangen van KSH zal overnemen, is nieuw. Eerder was er sprake van, dat de buitenlandse ves tigingen zouden worden onderge bracht in een gezamenlijke onderne ming van Avébé en Wessanen. In de aardappelzetmeelfabrieken van KSH in het noorden van het land werken ongeveer 1.200 mensen. In Koog aan de Zaan, waar men zet meel maakt uit mais, werken in to taal ongeveer zeshonderd mensen. Deze zetmeelgroep zal zoals de zaken er nu voorstaan waarschijn lijk worden overgenomen door Wes sanen. Van een onzer verslaggevers DUBLIN De abrupte en onverwachte sluiting van de Ferenka- staalkoordfabriek van Enka (dochter van de Akzo) in Limerick in Ierland heeft niet nagelaten de nodige verontrusting teweeg te brengen in de gelederen van de Ierse regering. De kledingwinkelier zei in de toe komst echter een toenemende „ver ticale samenwerking" te verwach ten, waarmee hij wilde zeggen dat detaillist en producent produktie-af- spraken gaan maken. Onzeker is nog de toekomst van het researchlaboratorium van KSH in Foxhol, waar 270 mensen werken. Van Heusden ging oorspronkelijk van de Idee uit, dat men zich daar voornamelijk bezig hield met funda menteel onderzoek. Het is hem later pas gebleken, dat het onderzoek toch in hoofdzaak produktlegericht is. Dat betekent dat er een overlap ping zou ontstaan in researchwerk- EINDHOVEN Wanneer de Kamer van Koophandel en Fabrieken in oostelijk Noord-Brabant op 6 december in stemt met een voorstel van het bestuur, zal het secretariaat van de Kamer een maand lang gaan functioneren als klachtenbureau voor de handel in onroerend goed. Bij het secretariaat kunnen dan zowel klachten worden Ingediend over beëdigde makelaars als over de niet-beëdigde handelaren in onroerend goed en zogenaamde bemiddelingbureaus. Het bestuur van de Kamer hoopt op deze wijze een beter inzicht te krijgen in de problemen, die kunnen ontstaan bij de onroerend goed-handel. In toenemende mate beschuldigen de makelaars en handelaren el kaar over en weer van onjuiste praktijken. Klachten over beëdigde make-, laars kan de Kamer doorsturen naar het eigen tuchtcollege van de makelaarsorganisatie. Klach ten over handelaren en bemidde lingsbureaus kunnen nergens- worden gedeponeerd „Wanneer blijkt dat er Inderdaad klachten komen over handelaren, heeft de Kamer ln leder geval wel aange toond dat er dienaangaande een leemte ls," aldus een woordvoer der van de Kamer van Koop handel. Gevreesd wordt, dat de sluiting van de Ferenka-fabriek tot gevolg zal hebben, dat een aantal andere inter nationale industrialisatie-projecten, dat zich momenteel nog in de pijplei ding bevindt, op de tocht zal komen te staan. Het wordt namelijk niet uitgesloten geacht, dat bedrijven, die plannen hadden om zich even eens in Ierland te vestigen, nu tot andere gedachten zullen komen als gevolg van de moeilijkheden aan het Ierse arbeidsfront. Deze hebben zich namelijk niet alleen tot Ferenka be perkt, maar zich in de loop van de jaren ook uitgestrekt tot een groot aantal andere bedrijven. In de periode 1972-1976 gingen in Ierland, aldus de Financial Times, als gevolg van arbeidsmoeilijkheden per Jaar gemiddeld 732 werkdagen per 1000 werknemers verloren. Dat is het hoogste cijfer voor de EG. Per 1000 arbeiders, werkzaam ln buiten landse bedrijven ln Ierland, komt het aantal verloren arbeidsdagen zelfs op 821 uit. Daartegenover dient echter ook te worden vermeld, dat van de ongeveer 700 buitenlandse projecten in Ierland zich in ongeveer 80 procent daarvan nagenoeg geen problemen hebben voorgedaan. Het door Ferenka genomen besluit om te stoppen in Limerick niettegen staande de terugkeer van de werkne mers in het bedrijf maandag J.l,, moet worden gezien tegen de achter grond van de laatste nu 40 dagen geduurd hebbende staking, die de emmer bij de moedermaatschappij Enka in Arnhem deed overlo pen. Daaraan voorafgegaan waren Na drie verliesjaren verwacht SANDERS BEHANG de resultaat- rekening over het op 1 Juli begonnen boekjaar 1977-1978 met winst te kunnen afsluiten, mede door het eerder dit jaar afgesloten onrenda bel stuk handelsomzet (lijndrukbe- hangsel). Door de te geringe stijging van de omzet van 56,5 min tot 59,1 min en de onderbezetting van de fabriek ls Sanders Behang er in het afgelopen boekjaar niet in ge slaagd het verlies weg te werken. Het verlies bedroeg 370.425 tegen ƒ567.308 ln het voorgaande boek jaar. namelijk al zo'n 25 andere geschillen bij Ferenka. AUes bij eikaar leverde dit de vijfjarige Ferenka-fabriek mede door de achtergebleven vraag zo'n 15 miljoen pond sterling aan verliezen op. Slecht nieuws dus voor de buiten landse investeringen in Ierland. En dat hoewel er vele positieve geluiden tegenover kunnen worden gesteld, zoals een gunstig investeringskli maat in Ierland, belastingfacilltei- ten, subsidies e.d. Faciliteiten die vooral Amerikaanse bedrijven naar Ierland hebben aangetrokken. Inmiddels heeft de Ierse regering een studie opgezet om het bedrijf ln Li merick, dat nu door de arbeiders is bezet, te redden. Gedacht wordt daarbij aan de vorm van een coöpe ratie van werknemers dan wel van de staat. Akzo heeft tijdens het week einde het bedrijf aan de regering aangeboden voor een bedrag van 11 miljoen pond. De regering is hier echter gelet op „andere" voor waarden niet op ingegaan. Ook een Ierse werkgeversorganisatie heeft zich verzet tegen de sluiting van Ferenka. Twee vertegenwoordi gers van deze vereniging zijn naar Arnhem gereisd om een voortbe staan van het bedrijf in Limerick te bepleiten. WOLF8BURO - De Westduitr se autofabrikant Volkswagen heeft met een Oostduitse firma een contract afgesloten voor de levering van 10.000 personenauto's van het type „Golf". De levering zal volgend Jaar beginnen. Het kopen van een auto is in de DDR vaak geen kwestie van geld maar meer een zaak van geduld. De goed koopste inheemse wagen (Tra- bant) kost 8.050 mark en heeft een levertijd van zes jaar. De duurste auto die in Oost-Ber- lijn te koop ls. is de Wolga uit de Sowjet-Unie Dat voertuig kost meer dan 30.000 mark. De VW-Golf zou ongeveer 26.000- 30.000 Oostduitse marken moeten gaan kosten. Het is de eerste maal dat de Oostduitsers nieuwe West-Eu- ropese wagens kunnen kopen. Tot nu toe waren er uit het westen slechts tweedehands auto's op de markt. ADVERTENTIE Hypotheekbank nv Wij stellen vanaf 1 december 1977 verkrijgbaar: Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente ls ook eerder opneembaar: opklimmend van 5'/,% na 2 jaar tot 8'/.% na 5 jaar. Volgens samengestelde interest Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Tegelijkertijd ls de afgifte van onze 8% pandbriefbiljetten gestaakt. Kantoren door het gehete land Hoofdkantoor: Amsterdam, SarphatiUraal I. 020 -172525. isi. 41 en 42.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19