GELDIG T/M S DECEMBER Spaarbanken moeten ook winstbelasting gaan betalen FAMILIEBERICHTEN Minister Duisenberg zwicht voor druk Tweede Kamer Speelhol opgerold Rijkspostspaarbank verhoogt enkele rentetarieven Commissie wil algemene wet tegen seksediscriminatie Vrijstelling van dienst bepleit voor wie bij NS werkt OONDEflOAG 1 DECEMBER 1977 TROUW/KWARTET PRH 10 - S 14 hunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze oud-directeur de heer E. J. Borgesius Meer dan 20 jaar heeft hij met grote toewijding de belangen van onze stichtingen gediend. Wij zijn hem daarvoor zeer dankbaar en zullen zijn prettige persoonlijkheid missen. 's-Gravenhage, 29 november 1977 Loosduinseweg 9. Bestuur, directie en medewerkers van de Stichtingen A.A.Z. - NUTSZIEKENFONDS en NUTSZIEKTEKOSTENVERZEKERING. 'God heeft ons geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden aankomst." Tot ons groot verdriet, is toch nog onverwacht van ons heengegaan mijn geliefde vrouw en onze lieve, zorgzame moeder Geertje Reenske van der Wal echtgenote van J. Iliohan. op de leeftijd van S4 jaar. Baam: J. Iliohan Utrecht- R. J. Iliohan Amsterdam: F. C. A. Iliohan Alphen a.d. Rijn: M J. M. Iliohan Baarn. 29 november 1977. Nic. Beetslaan 19 De overledene is opgebaard in de aula van de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Wij- kamplaan te Baarn. Bezoek aldaar: vrijdag 2 december a.s. van 19.30 tot 20.00 uur. De rouwdienst wordt gehouden zaterdag 3 decem ber a s. om 11.00 uur in de aula van bovengenoem de begraafplaats. In aansluiting daarop vindt de bijzetting plaats in het familiegraf. Na afloop is er gelegenheid de familie in de aula te condoleren. Na een moedig gedragen lijden nam de Heer uit onze familiekring tot Zich onze lieve zuster, schoonzuster en tante Oré van der Wal echtgenote van J. Iliohan, op de leeftijd van 54 jaar. Rijswijk (Z.H.) D. van der Wal P. A. van der Wal-van der Hoeven Barry (Ont Can): S. van der Wal Mississauga (Ont Can J van der Wal Y. van der Wal-van Dijk neven en nichten. Rijswijk, 29 november 1977 Huis te Landelaan 292 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheén. In haar Heer en Heiland ontslapen onze lieve moeder en oma Lubbetje Hooghordel-Prins Sinds 26 november 1967 weduwe van Hendrik Hooghordel op de leeftijd van 73 jaar. Nijmegen: E Hooghordel L. Hooghordcl-Bonhof 1 Harde. A. Bakker-Hooghordel D Bakker Zetten: H. de Zeeuw-Hooghordel W. de Zeeuw Geldrop: R. Hooghordel A. P. Hooghordel-Kersbergen Kleinkinderen en achterkleinkind Oldebroek, 28 november 1977 Bejaardencentrum „de Hullen" Correspondentie-adres D. Bakker. VerL Schietweg 3, t Harde (post Doornspijk). Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen vrijdag 2 dec. in de Geref. Kerk te Doornspijk van 12.30-13.00 uur Dienst van woord en gebed aanvang 13.00 uur, geleid door Ds J. Knol uit Oldebroek. De begrafenis zal plaatsvinden op de oude be graafplaats te Doornspijk (dorp) om i 13.45 uur. Want wat is sterven anders dan naakt staan in de uiind en smelten »n de zon? En wat is ophouden met ademen anders dan de adem bevrijden van haar rusteloze getijden, opdat zij moge opstijgen en verruimen en God ongehinderd zoeken Marga Steggerda is dindsdagavond, bijna twee weken na een ern stig verkeersongeluk, aan haar verwondingen be zweken. Het doet veel pijn zó een kollega te verliezen. Moge God haar familie troosten en sterken. Namens alle deelnemers, bestuurd en stafleden van het Christelijk Vor mingscentrum in Amsterdam. Martin Mulder Hiermede geven wij u kennis van het overlij den van onze pleegva der, grootvader, broer, zwager en oom ARIÊN KNIBBE geb. 24-4-1899 Heeze H. J. Winter G. M. Winter- Ellemers Hans-Ariën Bilthoven: A. Deddens-Knibbe Amstelveen: J. Knibbe- Schuringa Haarlem: T. Knibbe- Koers neven en nichten 28 november Mierlo, 1977 De begrafenis vindt plaats op donderdag 1 december 1977 vanuit de Hervormde kerk Heeze. Aanvang uitvaartdienst 14 uur. Enige en algemene kennisgeving Heden is vredig ontslapen op de leeftijd van 84 Gerritdina Hendrika Oudshoorn-Dinant Namens de familie: A. P. S. Wouda Gameren, 26 november 1977 „1 Slot" Corr.adres: Jutf.weg 206, Utrecht Op haar verzoek heeft de begrafenis in stilte te Beilen plaatsgevonden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze beste en zorgzame moeder, grootmoeder en over grootmoeder Lientje Elisabeth Breas, weduwe van Nicolaas Krul in de ouderdom van 80 jaar. Loosduinen: W. C. van der Gaag-Krul D. P. van der Gaag L. C. Krul Lucan Ontario (Canada): E. C. Butler L. E. J. Butler-van der Gaag Kleinkinderen en achterkleinkinderen. Loosduinen, 30 november 1977 Laurenburgstraat 11. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 5 december om 14 uur in de Abdijkerk, Willem III- straat, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben op de Ned. Herv. Begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na afloop in het ge meentecentrum naast de kerk. Algemene kennisgeving Heden overleed mijn geliefde vrouw, onze moe der, groot- en overgrootmoeder Christina Grashoff-van Gemert op 85-jarige leeftijd. Zij leefde en stierf in het geloof in het verlossings werk van haar Heer en Heiland. Emmen: G J. F. Grashoff Emmen: H M. Kaat-Grashoff K. Kaat Hilversum: T J. Jol-Grashoff J. Jol Reykjavik: Ch. Kjartansson-Grashoff Abcoude: S. Grashoff H. M. S. Grashoff-Jörgemsen kleinkinderen en achterkleinkind. Emmen. 29 november 1977 Thedingecamp 24 De overledene is opgebaard in het rouwcentrum „De Wolfsbergen". Weerdingerstraat 150 te Em men. Bezoek van 19.00-20.00 uur. De begrafenis zal plaats hebben op zaterdag 3 december om 11 00 uur. Aanvang rouwdienst om 10.30 uur in de aula van bovengenoemd centrum. Na de begrafe nis is er gelegenheid tot condoleren in het rouw centrum. Liever geen bezoek thuis, geen bloemen. Tc Was uitgeteerd maar Hij zag op mij neder. Gij zijt verlost God heeft U welgedaan. Psalm 116 oude berijming. Betrekkelijk kort na moeder en vader ging naar haar Heer en Heiland onze lieve jongste zuster en tante SaxAnna CornelU ten Hagen de Kam in de leeftijd van 50 jaar. Hilversum P de Kam A. M. de Kam-Bouma Soest A. Bolhuis M. Bolhuis-de Kam Axel A. de Kam E. de Kam-de Feyter VUsaingen L. de Kam Rotterdam W. Roskam J. Roskam-de Kam Neven en nichten Correspondentieadres: Klaas Puthoekstraat 8, Kloetinge-Goes Moderne gebreide handschoenen met suède appliques. Zowel sportieve als folkloristische dessins in fnsse vrolijke kleurstellingen. Prima pasvorm en kwaliteit. Normaal 12,75. Enige kennisgeving Heden is rustig van ons heengegaan onze zeer geliefde tante en oud-tante Eeina Barger In de ouderdom van 90 jaar. Hattem: R. A. M. van Hall-Larger Haren (Gr.): G. F. de Ven-Barger Heemstede: H. H. Barger Neven en nichten. Zeist, 29 november 1977 Zusterplein 22 Coor-adres: Hezenbergerweg 60, Hattem. Er wordt een rouwdienst gehouden in de kleine zaal van de Evangelische Broedergemeente, Zus terplein 22, vrijdag 2 december om 14.30 uur, waarna de crematie zal plaatsvinden te Utrecht in het crematorium „Daelwijck", Floridadreef (Overvecht) om 15.30 uur, aula 2. In Jezus ontslapen onze geliefde zuster, behuwd zuster en tante Hillegonda de Liefde op de leeftijd van 82 jaar Blokzijl, 30 november 1977 Blokzijl: F. de Liefde R. de Liefde- ter Steege Blokzijl: J. de Liefde K. de Liefde-Pit Mijdrecht: L. de Liefde N. de Liefde-de Lange Tuk bij Steenwijk: A. de Liefde-van Herwijnen neef en nichten De rouwdienst wordt gehouden op zaterdag 3 december in de Geref. Kerk om 11 uur v.m., waarna de -begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het gebouw „de Plaots." Correspondentie-adres: F. de Liefde, Zuiderstraat BlokzijL Op 25 november is van ons heengegaan, in de leeftijd van 82 jaar, onze innig geliefde man, vader, stiefvader en grootvader Dr. Frederik Christiaan van Tongeren in leven vrouwenarts te Amsterdam eerder weduwnaar van Petronella Wilhelmina Horsthuis Officier in de Orde van Oranje-Nassau Erelid van de Nederlandse Gynaecologen Vereniging Eist, W. van Tongeren-Balkema Parijs, H. van Tongeren R. van Tongeren-Chesneau Schenectady, E. Merriam-van Tongeren Eist, Th. J. F. Donkelaar-van den Broek C. H. Donkelaar en kleinkinderen Eist (U.), Gem. Rhenen. 30 november 1977 Schoolweg 8 De crematie heeft naar Zijn wens in besloten kring plaats gehad. Liever geen bezoek ,J)e Here bewaart de eenvoudigen, ik was uitge teerd, doch Hij heeft mij verlost." Psalm 116:6 In Gods Heerlijkheid opgenomen onze lieve broer, zwager en oom Jan Johannes Moerkerke in de ouderdom van 86 jaar. Rotterdam: H. M. van der Gaag-Moerkerke J. C. van der Gaag neven en nichten Rijsoord: 30 november 1977 Rijksstraatweg 152. Corr.adres: B. Bol, Boergoensevliet 52, Rot terdam. Geen bezoek. De Dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden zaterdag 3 december a.s. in gebouw „De Bron", Mauritsweg 1, Rijsoord om 12.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats „Vredehof", Lagendijk te Ridderkerk om plm. 12.45 uur. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de gespecialiseerde spaarbanken vanaf 1979 gewoon vennootschapsbelasting over hun winst moeten gaan betalen. De kans is groot dat tegelijk een regeling zal worden ingevoerd, waarbij rente op spaargelden van particulieren voor de eerste paar honderd gulden vrijgesteld worden van inkomstenbelasting. Dit is het gevolg van een motie die gisteren in de Tweede Kamer werd ingediend door PvdA, WD en D'66. Minister Duisenberg (financiën) had eerst nogal bezwaren tegen afschaf fing van de vrijdom van winstbelas ting voor de spaarbanken. Maar om dat het kabinet demissionair is, en de motie op ruime steun uit de Ka mer kan rekenen, wilde de minister zich niet langer verzetten. Ook van uit het CDA is deze week een vraag teken gezet bij de belastingvrijdom van spaarbanken. Vanmiddag wordt over de motie gestemd. De belastingvrijdom voor de spaar banken kost het rijk zo'n 150 miljoen derving van Inkomsten. De PvdA wil dit geld hoogstens voor een deel ge bruiken voor vrijstelling van inkom stenbelasting voor renteinkomsten van spaarders. De PvdA ziet de af schaffing mede als een bijdrage in de noodzakelijke bezuinigingen van de overheid. Het CDA daarentegen is voorstander van enige vrijstelling van spaarrentes voor de inkomsten belasting. los van de vraag wat er gebeurt met de vrijdom van winstbe lasting voor de gespecialiseerde spaarbanken. De motie vraagt de regering letter lijk „te overwegen, na overleg met de betrokken spaarinstellingen, de spaarbankvrijstelling Ingaande 1 Ja nuari 1979 te doen vervallen en het beleid met andere middelen te rich ten op het bevorderen van sparen door kleine spaarders." Voet bij stuk In het Kamerdebat over de belas tingplannen voor volgend Jaar hiel den CDA en WD voet bij stuk met hun voorstel om de btw op aardgas niet te verhogen voor glastuinders. Hun btw zou dan op vier procent moeten blijven. Minister Duisen-, berg heeft dit voorstel „ernstig ont raden". Hij krijgt daarbij steun van in elk geval de PvdA. Het voorstel van CDA en WD komt namelijk erop neer dat de tuinders wel acht tien procent BTW het normale tarief moeten gaan betalen over het aardgas dat zij voor huishoude lijk gebruik afnemen, alleen het be- drijfsgebrulk blijft onder het tarief van vier procent. Duisenberg vreest bij deze regeling voor veel administratieve romp slomp, en daardoor grote kans op fraude. „Deze regeling is niet water dicht te maken," aldus de minister. Het CDA-Kamerlld drs Beumer, in diener van het voorstel, meent dat het best meevalt met die romp slomp. Er zou volgens hem gemak- ARNHEM (ANP) De politie heeft een Turks speelhol In het Arnhemse Spijkerkwartier opgerold. In een pas geopend Turks theehuis trof de politie bij de inval 45 Turken aan, die het gokspel Baccarat bedreven. Voor verhoor werden 22 personen naar het politiebureau gebracht. De politie nam 50.000 gulden in beslag, 4000 Duitse marken, 6500 dollar en nog enig Turks geld. kelijk aangesloten kunnen worden bij allerlei al bestaande administra tieve regelingen. D'66 vindt dat de tuinders gewoon het achttien-procents-tarief moeten gaan betalen. Wel wil D'66 een over gangsregeling voor kleine tuinders, die subsidie zouden moeten krijgen voor administratiekosten die zij straks zullen krijgen. D'66 heeft dit voorstel neergelegd In een motie. D'66 vindt dat een krachtiger beleid gericht op besparing van energie moet worden gevoerd. Duisenberg vertelde dat dit beleid al veel heeft opgeleverd. Vöorai de iso latie van woningen wordt op grote schaal aangepakt. Tot midden dit Jaar was er 187 miljoen uitgegeven aan subsidies voor woning-isolatie. Met bedrijfsgebouwen meegerekend is zelfs 220 miljoen aan subsidies toegekend, waardoor jaarlijks bijna 300 miljoen kubieke meter aardgas kan worden bespaard. Krimp Enige krimp vertoonde de minister gisteren ook inzake zijn plan om teveel ingehouden loonbelasting pas terug te betalen als het gaat om 150 gulden of meer per jaar. Dit plan heeft geen steun In de Kamer. Een meerderheid is wel te vinden voor een optrekking van de huidige lage bedragen naar rond 100 gulden. Dui senberg zei dat hij, gezien de stand punten in de Kamer, zich niet zal verzetten tegen een van de tegen voorstellen, dat van de PvdA, voor een optrekking naar 95 gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nadat een aantal handelsbanken al was voorgegaan met een verhoging van rentetarie ven op spaarrekeningen komt nu ook de Rijkspostspaarbank met een verhoging van enkele tarieven. Een en ander als gevolg van de ontwik kelingen op de kapitaalmarkt Met ingang van 1 december gelden voor spaar-deposito's (minimum storting 1.000), afhankelijk van de looptijd, de volgende rentetarieven looptijd 2 jaar 7'/, (was 6 'h) procent, 3 jaar 7 'I, (7 procent, 4 jaar 7 V, (7 7») procent, 5 jaar 8 7. (7 7.) procent en 6 jaar 8 (8) procent. Ook voor de door de RPS uitgege ven beleggingsbewijzen (in coupu res van 1000 en 500) zijn déyente- tarieven gewijzigd. Voor beleggings bewijzen met een looptijd van 3 jaar wordt de fente 7 'I. (7) procent, 4 jaar 7 7» (7 procent en 5 jaar 8 (7'M procent. De rente op reeds gestorte spaardeposito's en reeds afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewij zigd evenals de rente op de overige spaarvormen. DEN HAAG (ANP) De emancipa tiecommissie heeft een algemene wet tegen seksediscriminatie be pleit. Daarbij zou moeten worden verboden om „bij het bepalen van rechten, plichten of bevoegdheden" onderscheid te maken tussen man nen en vrouwen. Voor de handha ving van de wet moet er een speciale commissie tegen de seksediscrimi natie komen, die de mensen die zich op de wet willen beroepen, helpt. Dit advies is gisteren gepubliceerd, na dat het aan de betrokken bewinds lieden was toegestuurd. Als bemiddeling na beroep op de commissie geen succes heeft, kan de rechter worden gevraagd de discri minatie te verbieden. Straf is niet nodig, daar de meeste Nederlanders wel zo netjes zijn zich aan de uit spraak te houden, veronderstelt de emancipatiecommissie. Bovendien kan altijd een dwangsom, een soort boetebedrag, worden opgelegd. Pu- blikatie van discriminerend optre den zal ook „opvoedend" kunnen werken, denkt de commissie. De voorzitter van de emancipatie commissie, mevr. drs. P. C. J. Was sen-Van Schaveren acht de kansen voor het tot stand brengen van de bedoelde wet vrij groot. In de regeer akkoorden van de laatste tijd komt steeds iets voor als „waar nodig wet geving bevorderen voor het ophef fen van discriminatie". Bovendien hebben de verschillende partijen zich er ook al over uitgela ten. Het CDA kwam van een gere serveerde houding ook tot positieve opvattingen. Na wat aarzelingen zijn bij de WD eveneens gunstige geluiden vernomen. UTRECHT (ANP) De vervoers- bond CNV heeft er bij de overheid op aangedrongen, vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen aan aspirant machinisten, conduc teurs en anderen die bij de Neder landse Spoorwegen in dienst kun nen treden. Aanleiding tot dit verzoek is de on gunstige leeftijdsopbouw van het rijdend personeel van NS. Doorziek te en pensionering verlaten naar verhouding veel personeelsleden uit deze groep de NS-dienst, terwijl de komst van nieuw personeel achter blijft bij de behoefte. Veel jongeren kunnen niet definitief gaan werken, omdat ze nog in dienst moeten. De bedrijfsgroep spoorwegen van de vervoersbond CNV wil vrijstelling van dienstplicht totdat het rijdend personeel weer op peil is. Een woord voerder van de spoorwegen zei dat de door de bond bepleite maatregel wel zou helpen, maar dat hij twijfelt aan de haalbaarheid van het voor stel. De spoorwegen zitten met 230 vacatures die niet vervuld kunnen worden. Er worden vooral jongeren gevraagd, omdat er een opleiding van vier êi vijf jaar nodig is voordat iemand een allround machinist is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10