f Vorm houtakkers om tot natuurbos Geef het bos kans zich te ontwikkelen ■■■Bil Werkgroep Kritisch bosbeheer opent aanval op eentonige Nederlandse bossen: Vervoer van gevaarlijke stoffen Heboco verliest kort geding tegen bouwbond - - - - Woensdag 30 november 1977 RINNFNI AND Trouw/Kwartet HS 11 Eén van de reservaten die in West-Duitsland sinds de vorige eeuw in stand worden gehouden en waar het bos zich zo natuurlijk mogelijk kan ontwikkelen. Opgeruimd staat netjes: het dode hout is uit deze monocultuur verwijderd, nergens zijn open plekken waar zich een andere begroeiing kan ontwikke- len. Vandaar de benaming „naakt beukenbos". door Hans Schmit TERWOLDE Tweederde van de Nederlandse natuurgebieden op het land bestaat uit bos. 'i Die bossen worden sinds enige tijd niet meer uitsluitend bedreigd door stormen, branden en s dennescheerders, maar staan ook nog eens bloot aan felle kritiek, die aanvankelijk vooral werd geuit door een aantal biologen. Onze bossen, zo menen zij, verdienen die naam niet of nauwelijks. Onze bossen zijn monotone houtakkers, die alleen van afstand op een écht bos lijken. Het bosbeheer, ook in natuurgebieden, is in feite het in stand houden van levensarme eentonigheid ten behoeve van de (verliesgevende) produktie van hout. De opmerkingen van de critici (die zich dit jaar hebben verenigd in de Landelijke werkgroep kritisch bos beheer) kwamen hard aan en rie pen het nodige verzet op, met name van de zijde van de houtproduce- i rende boseigenaren. In enkele vak bladen wordt al maanden een le vendige pennestrijd gevoerd en i ook binnen de natuurbescherming I is het beheer en de inrichting van het bos ter discussie gesteld. Bin- L nen de Vereniging tot behoud van p natuurmonumenten (de grootste natuurbeschermingsorganisatie in Nederland) gaan stemmen op, de f produktie van hout niet meer als doel op zich te zien, maar uitslui tend als middel bij het beheer. De discussie hierover doet denken aan die over de beperking van de jacht, waarbij de vereniging het voorlopi ge standpunt „geen jacht, ten zij heeft ingenomen. De bezwaren tegen de Nederlandse bossen richten zich in de eerste I plaats tegen de samenstelling: drie kwart van de bossen bestaat uit naaldbos, aangeplant voor de pro- duktie van hout. Dat betekent lan- f ge rijen gelijksoortige bomen, keu- mb rig aangeplant in al dan niet inge- rasterde rechthoekige percelen. De j kruinen van de bomen sluiten te- gen elkaar aan, zodat de onder in grond van zonlicht verstoken blijft en er derhalve bijna niets anders groeit dan wat is aangeplant. tDe bomen krijgen nauwelijks de kans van ouderdom te sterven: 87 procent van de naaldbomen is jon ger dan zestig jaar. Het aantal le vensvormen in deze bossen is dan ook gering. Van tijd tot tijd worden blokken in de versnipperde lappen deken kaal gekapt ten behoeve van het hout. De opbrengst voorziet in steliif acht Procent van de nationale be- b y "hoéfte aan hout een oogst die i wel. bovendien nog geld kost, omdat de kosten hoger zijn dan de opbreng- ane, ,ten' Ook met het overige bos (het loof bos) is het volgens de bioloog drs. Harm van de Veen meestal treurig gesteld. De loofbossen zijn groten deels aangeplant en vaak ook nog monocultures, zoals het bekende „naakte beukenbos", waar niets dan beuken groeien. Die bossen zien er keurig uit; de dode bomen worden gekapt en de stammen weggesleept. Opgeruimd staat ne tjes, dat wel, maar het betekent1 tevens dat de eenvormigheid en de geringe verscheidenheid blijven ge handhaafd. Drs. Van de Veen: „Menselijk in grijpen is onmisbaar bij de instand houding van halfnatuurlijke land schappen, zoals heidevelden, beek dalen met houtwallen en orchi- deeënrijke hooilanden, omdat an ders deze gebieden dichtgroeien tot bossen. Maar bos als natuurlijke levensgemeenschap is daarente gen niet gebaat bij intensief mense lijk ingrijpen." Er zijn in Nederland maar enkele kleine gebieden (onder meer de Ot- terskooi in Noordwest-Overijssel) waar het bos écht bos mag zijn, waar bomen mogen doodgaan van ouderdom en waar ze ook mogen blijven liggen rotten. Drs Van de Veen zou het aantal van deze „na- tuurbossen" graag zien toenemen. afwezigheid van monocultures kunnen insekten zich alleen plaat selijk en bij uitzondering explosief ontwikkelen." -Natuurlijk- Een dergelijk natuurbos van hoge ouderdom komt in West-Europa niet meer voor. Wel is de laatste honderd Jaar op verschillende plaatsen de mogelijkheid geboden voor een natuurlijke ontwikkeling van het bos. Harm van de Veen: „Nederland loopt honderd jaar achter. Het bos van Fontainebleau Twee Jaar terug lanceerde Harm •van de Veen het plan om op de centrale delen van het Veluwe-mas- sief de weg te effenen voor een groot, aaneengesloten natuurlijk bos. Van de Veen: „Dergelijke grote nationale parken worden elders al verwezenlijkt: in de Verenigde Sta ten wordt het aantal nationale par ken en wilderness areas, waarin voor zover mogelijk de natuur kan sen krijgt tot herstel, nog steeds uitgebreid. Ik heb nooit gepleit voor het „verwilderen" van het ge hele Nederlandse bosbestand. Als je naar continentaal West-Europa kijkt, zie Je dat het Veluwe-massief het laatste grotere aaneengesloten bos- en heidegebied is. De centrale delen van dat massief, zo'n veertig- tot vijftigduizend hectare, bieden de mogelijkheid tot geleidelijke ontwikkeling naar een verregaand natuurlijke toestand." -Drempels- In de plannen van Van de Veen moeten de meeste zandwegen wor den afgesloten en moet op de ver- waarvan ongeveer de helft aan de produktie zou worden onttrokken. Hiervan ligt zeker driekwart op arme bodems, waarvan de houtop brengst gering is. Je kunt die op brengst vervangen door tiendui zend hectare populieren in een nieuw bos op betere gronden, zoals de nieuwe polders en de geplande stadsbossen en bosjes bij de grote steden in het westen. Als Je behoef te hebt aan houtvezels, dan moet Je die verbouwen op die plaatsen waar een klein areaal een hoge pro duktie kan leveren en niet op arme gronden waar de produktie laag is. En wat het geld betreft we heb ben veel geld over voor de instand houding van het ecosysteem van de Oosterschelde, terwijl het beheer en onderhoud daarvan ook een kostbare zaak zal worden. Waarom zouden we dan ook niet één min of meer compleet ecosysteem op het droge redden, zeker wanneer dat nauwelijks iets extra kost. Het toe komstig beheer zal wellicht nog goedkoper zijn dan het huidige. De oeroude processen van begrazing en natuurlijke bosverjonglng verlo pen immers, in tegenstelling tot verliesgevende bosexploitatie, nog altijd gratis." -De dieren- -Dood hout- In zo'n natuurlijk bos is twintig tot vijftig procent van het hout dood. Van de Veen: „Dat dode hout blijft liggen en biedt allerlei paddestoe len en mossen de mogelijkheid zich te vestigen. Eénvijfde van het dier lijk leven in een bos is direct afhan kelijk van verterend hout: het is een onderkomen voor insecten en vogels. In een natuurlijk bos slui ten de kronen van de bomen niet aaneen, zodat er open plekken zijn. Er is een struiklaag en een kruiden- laag, er groeien bomen van uiteen lopende leeftijd door elkaar. En „natuurrampen" hebben op derge lijke evenwichtige bossen geen vat. Ze waaien nooit helemaal om, loof bossen branden niet en door de bij Parijs is sinds 1853 voor de bijl gespaard gebleven. Het Yellow stone park in de Verenigde Staten dateert uit 1872, in West-Duitsland worden ginds de vorige eeuw in de bestaande bossen kleine „UrwSl- der" beschermd. Dat zijn voorbeel den van hoe het kan. In Nederland werd, ondanks fel protest van on der meer Frederik van Eeden, rond 1870 het laatste woud, het Beekber ger Woud, ontgonnen en met de grond gelijk gemaakt. Om onze achterstand wat goed te maken zouden we een groot deel van de akkers met grove dennen geleide lijk kunnen omvormen tot natuur bos. Dat betekent niet Ineens „niets-meer-doen". Voorlopig zal er nog moeten worden ingegrepen- Er zal eerst moeten worden gekapt, zodat het bos zich op open plekken kan verjongen en een ongelijke leeftijdsopbouw kan krijgen. Aan planten moet zoveel mogelijk wor den beperkt en er horen uiteraard geen exoten thuis." harde wegen de snelheid waarmee mag worden gereden, worden ver laagd door het aanbrengen van drempels. Over de twee autosnel wegen en de spoorlijn die het ge bied doorsnijden, zouden vier via ducten van honderd tot tweehon derd meter breed ten behoeve van het wild moeten worden gebouwd. De bestaande versnippering door wildrasters zou kunnen worden op geheven; alleen het gebied zelf zou geheel moeten worden omrasterd, vooral om landbouwschade te voorkomen. Tegen het plan zijn nogal wat bezwaren aangedragen, onder meer vanwege de schade die de bosbouw zou ondergaan en van wege het feit dat de kosten te hoog zouden zijn. Arme gronden Harm van de Veen is niet erg onder de indruk van die kritiek: „Wat de bosbouw betreft: op de Veluwe ligt zo'n tachtigduizend hectare bos, In het natuurlijk bos zoals dat op de Veluwe geleidelijk tot stand zou kunnen komen, is ook weer ruimte voor dieren. Harm van de Veen: „Dieren zijn voor het functioneren van het bos als volwaardige na tuurlijke levensgemeenschap on misbaar. Een echt Europees bos bestaat immers niet alleen uit bo men en bloempjes, maar ook uit de beestjes die er thuis horen. Niet alleen de bosmuis, maar ook de grote grazers als bospaarden en bosrunderen die kunnen voorko men dat zo'n bos overal dicht groeit. Omdat de jager voor wolf speelt bij gebrek aan beter, is ook de wolf in een volwaardig nationaal park een noodzakelijk element." Met name het pleidooi vóór de wolf, die nog tot in het midden van de vorige eeuw in ons land voorkwam, gaf aanleiding tot schampere reac ties. Van de Veen: „Het Roodkapje syndroom is hardnekkig in een land vol afstammelingen van scha penhouders. Maar ik heb veel lezin gen gehouden waarin ik heb uitge legd dat de invoering van de wolf het sluitstuk kan zijn van een meer natuurlijk beheer, en als Je de na druk legt op de begrippen geleide lijk en experiment, vallen de reac ties erg mee. Overigens vind ik het hypocriet te pleiten voor het voort bestaan van de tijger in dichtbe volkte landen als India en Bangla- desj en Intussen in West-Europa ons eigen grote roofdier (de wolf) geen kansen te geven. Je moet het een doen en het andere niet laten". Met de terugkeer van de wolf zou de Jacht overbodig worden, het geen tot gevolg zal hebben dat het wild minder schuw wordt tegen over de mens. En dat is bijzonder aantrekkelijk voor de recreanten, die nu ln de bossen weinig anders zien dan kale dennenstammen, een donkere met naalden bedekte bo dem en ANWB-paddestoelen. Bos sen met wild dat te zien kan zijn, zullen ongetwijfeld meer aantrek kingskracht hebben dan de huidige bossen die voor 85 procent van de Nederlanders (zo leerde CBS-on- derzoek) nu Juist niet zo erg aan trekkelijk zijn. De wil om de Veluwe te bescher men ls bij de overheid duidelijk aanwezig. In de regeringsnota over de landelijke gebieden wordt voor het Veluwe-massief de hoofdfunc tie „natuur" geclaimd, terwijl in het onlangs verschenen vooront werp van het streekplan voor de Veluwe de stringente bescherming van tachtigduizend hectare wordt nagestreefd. Of er daarbij ruimte is voor een bescherming zoals de werkgroep kritisch bosbeheer voor ogen staat, is echter uiterst twijfel achtig. Zeker gezien de strekking van de structuurvisie op de bos bouw, waarin wordt gepleit voor het opvoeren van de houtpro- d uk tie. Harm van de Veen: „Voor alle dui delijkheid: ik heb helemaal geen bezwaar tegen een produktiebos. Waar ik wel bezwaar tegen heb, is het verkeerd hangen van de bord jes en zo'n bos te betitelen als hoog waardig natuurgebied. Want dat is het niet. Een produktiebos is ge woon een vorm van landbouwkun dig grondgebruik. Als er, omdat bomen maar eens ln de zoveel Jaar worden geoogst, wat meer natuur overschiet dan tussen de aardap pels. is dat mooi meegenomen. Maar bosbeheer door middel van „planten", „verplegen" en „oog sten" gaat eenvoudig voorbij aan het harde feit dat ook ln ons land bossen bijna overal spontaan kun nen ontstaan en zich door de na tuurlijke successie kosteloos kun nen ontwikkelen en ln stand hou den, als daartoe eindelijk eens de gelegenheid zou worden geboden." Kaalslag in de Nederlandse naaldbossen, in dit geval op De Lage Vuursche Baarn in de bossen van Staatsbosbeheer. Op de achtergrond wal Kritisch beer „een monotone boutakker" noemt. De grilligheid van dit reservaat in West-Duitsland, waar het bos sich zo natuurlijk mogelijk kan ontwikkelen, steekt scherp al tegen de eenvormigheid van de Nederlandse houtakkers. Loodsen vragen studie ROTTERDAM (ANP) De loodsen in het Rijnmond-ge bied zouden graag zien dat er een studie wordt gemaakt over het vervoer te water van ge vaarlijke stoffen. Dit schrijft de heer O. J. O. Kulder, zelf loods en secretaris van de loods- technische commissie in het Rijn mond-gebied. in het blad van de ver eniging „De Nederlandse Loods". Mulder brengt dit onderwerp ter sprake naar aanleiding van de stu die, die ls gemaakt over de risico's van het aanvoeren van vloeibaar aardgas (LNG) naar de Maasvlakte. Volgens de heer Mulder moet men zich echter niet tot één gevaarlijke stof beperken, maar ook alle andere ln beschouwing nemen. Daar ls vol gens hem alle reden toe omdat er nogal wat zou mankeren aan de voorschriften, die op dit soort ver voer betrekking hebben. Een speciale behandeling van een schip is nu namelijk slechts ver plicht, als de lading niet alleen ge vaarlijk maar ook giftig ls. Dit laat ste brengt de loods soms ln moeilijk heden, aldus de heer Mulder. Het zou nogal eens voorkomen dat een loods een schip met gevaarlijke, maar niet giftige lading liever niet zou laten vertrekken, omdat het zicht niet al te goed ls, maar dan toch maar met het vertrek Instemt. Dit omdat het schip volgens de reglementen mag varen en de kapitein erop aandringt, omdat elke vertraging geld kost. „Je bent weliswaar ln de eerste plaats veiligheidsfunctionaris, maar ander zijds toch ook een belangrijke scha kel in de economie", aldus Mulder. In gevallen waarin een loods net onverantwoord vindt te varen, wordt de havenmeester overigens wel ge vraagd het schip een vaarverbod op te leggen. Vaarverbod Volgens de heer Mulder hanteren de loodsen in de praktijk de stelregel dat er beslist niet gevaren mag wor den als het zicht minder ls dan 500 meter. Als het zicht tussen de 500 en 1000 meter ls. kan er weinig tegen het vertrek worden Ingebracht. „Maar als je je dan realiseert wat voor lading aan boord is. bekruipt je vaak het gevoel dat het verstandiger zou zijn aan de kade te blijven." Dat een loods onder zulke omstandighe den toch gaat varen, komt doordat hij. aldus Mulder, geen keiharde re denen voor een vaarverbod kan aan voeren en er tegelijk grote druk op hem wordt uitgeoefend door de kapi tein. Gevaarlijk Volgens Mulder kan deze situatie verbeterd worden door het criterium „giftig" uit de voorschriften te halen, als er alleen over „gevaarlijke" stof fen gesproken zou worden, dan zou den loodsen bijvoorbeeld ook de mo gelijkheid hebben lege olietankers, die vol zitten met explosieve gassen, aan de kade te houden, wanneer hun dat verstandig lijkt. Adjunct-havenmeester C. van den Ouden van Rotterdam zegt de kri tiek van de heer Mulder „wat vreemd" te vinden. Hij meent dat het vervoer van gevaarlijke stoffen goed geregeld is. „Er zijn talloze voorschriften op dat gebied". Hij vindt dat een loods niet moet schro men zich tot de gemeentelijke of de rijkshavenmeester te wenden, als va ren volgens hem om één of andere reden minder gewenst is. UTRECHT (ANP) - Het Helmondse bouwbedrijf Heboco heeft het kort geding dat het had aangespannen tegen de bouwbonden verloren. Het bedrijf kwam ln het geweer, omdat het volgens de raadsman niet de werkgeversorganisaties in de bouw zijn geweest die het bedrijf ten on rechte op de zwarte lijst van malafi de onderaannemers hadden ge plaatst, maar de federatie hout- en bouwbonden FNV. Daarom had het bedrijf ook alleen de vakbond gedaagd. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk stelt dat Hebeco niet bij de bonden moet zijn, omdat deze de zwarte lijst alleen maar hebben ge publiceerd. Het bedrijf moet met de vereiste bewijsstukken naar de sa menstellers van de zwarte lijst (de werkgeversorganisaties) gaan en verzoeken van de gewraakte lijst te worden afgevoerd Van deze moge lijkheid heeft Heboco inmiddels ge bruik gemaakt. DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de 52-jarige verkoop di recteur 8. V. B. uit Voorschoten een voorwaardelijke straf van twee we ken en zea maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar geëist. De officier vroeg tevens een geldboete van 5 000,- subsidiair een maand hech tenis. De verdachte, die op 13 Juni 1977 ln de Haagse Parkstraat zijn Mercedes had geparkeerd, opende het portier van zijn auto zonder ln de binnenspiegel te kijken. Een pas serende bromfietser, Armand Maha- piet, botste tegen het portier en overleed enkele uren later aan de gevolgen van een schedelbreuk. Uit spraak 13 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11