Menselijke conflicten in de politiek Dansfestival sluit' op exotische wij^( TROUW Sartres Vuile Handen Dubravka Tomsic: Griegs Pianoconcert glashelder vertolkt FAMILIEBERICHTEN X ADVERTEERT IN jr MAANDAG 28 NOVEMBER 1977 MC door André Runen AMSTERDAM De schrijvende Franse filosoof Jean Paul Sartre zegt van zijn toneelstuk „Les maines sales", dat in de vertaling van Max Croiset door het Publiekstheater onder de titel „Vuile Handen" gespeeld wordt, dat het geen politiek stuk is, wel een stuk over politiek. De Vlaamse regisseur van de Am sterdamse voorstelling, Jo Dua, on derstreept dat het gaat om menselij ke conflicten, zij het ontstaan door politieke keuzes. Het conflict hulst in eerste Instantie binnen de jonge linkse intellectueel, die de opdracht opgeëist heeft de sterke leider van de „Partij van het proletariaat" te doden, maar daar pas toe komt als hij zijn Jonge vrouw in de armen van de leider aantreft. Sartre heeft daarom ook gedacht aan de titel „Crime passionel". Sterke man Maar het conflict reikt natuurlijk verder. In het comité, dat de partij leidt, staan drie leden achter de ster ke man. die langs democratische weg in de regering wil komen, drie andere, radicale leden willen de har de lijn en besluiten daarom dat de sterke man uit de weg geruimd moet worden. De Jonge linkse Intellectueel, die als redacteur van de partijkrant op het partijbureau werkt, eist die taak op, omdat hij zich door een echte daad solidair met de partij wil tonen. De sterke man heeft een nieuwe secreta ris nodig, een getrouwde student, omdat die niet het huis uit hoeft om zijn seksuele behoeftes elders te be vredigen, wat gevaar kan opleveren. HIJ en zijn jonge, politiek ongeïnte resseerde vrouw nemen dus hun in trek bij de sterke man en zijn twee lijfwachten. Het stuk is geschreven als een flash back: in de inleidende scene is de student vervroegd ontslagen uit de gevangenis, waarin hij door de moord op de politicus terecht geko men was. Je weet dus, dat hij het inderdaad gedaan heeft. Zolang het stuk daarna duurt, zit Je dus te wachten wanneer en hoe hij het zal doen, wat natuurlijk een ster ke spanning oplevert, die Sartre bo vendien nog op verschillende manie ren opvoert. Hij heeft b.v. de toeschouwer uitvoe rig laten zien, hoe de Jonge vrouw de revolver in de koffer van haar man ontdekt en nog net in haar bloesje laat verdwijnen want zij is zeer intelligent op het ogenblik dat de student de lijfwachten binnenlaat, die hun bagage komen doorzoeken en het echtpaar fouilleren. Menselijk conflict De student heeft niet gezien, dat de revolver veilig opgeborgen is, en pro beert dus het doorzoeken van zijn bagage te voorkomen, waardoor hij zich in feite zelf verraadt, niet zozeer in de ogen van de lijfwachten, als wel in die van de sterke man zelf. Maar goed. Een complicatie Is na tuurlijk. dat niet alleen de student in leite aie sterke man bewondert, maar dat die jonge vrouw dat ook doet ook een zeer menselijk con flict. De definitieve keuze doet de student pas aan het slot, als we weer terug zijn bij de begin-scène: de partij wil hem nu liquideren, omdat hij de lei der gedood heeft, want de partij kiest nu de koers die de leider geko zen had. Dit maakt de daad van de student absurd, en die absurditeit wil hij nu zin geven door met open ogen zijn dood tegemoet te gaan. Een hard stuk, dat met grote helder heid en intensiteit onder regie van Jo Dua gespeeld wordt, met overtuigen de rollen in het bijzonder van Hans Boswinkel als de sterke man, Johan Oome als de weifelende student, Ma- riêlle Fiolet als de Jonge vrouw, Jo- sée Ruiter als een overtuigd partij lid. Franck van Erven en Chiem van Houwenlngen als de lijfwachten. Er was een sober, sterk toneelbeeld van Huub van Gestel, dat de helderheid krachtig ondersteunde. De première was zaterdagavond in de Stadsschouwburg. De beslissende schoten in „Vui le handen": de student (Johan Ooms) schiet. AMSTERDAM Indien er één pianoconcert Is. dat thuis hoort in de serie Het Roman tisch Pianoconcert, dan is het wel dat in a kleine terts, opus 16, van Edward Grieg, dat vrij dagavond in de Grote Zaal werd uitgevoerd. De 25-Jarige Grieg, nog maar kort geleden uit Duitsland in zijn Noorse vaderland teruggekeerd, had in dat land met volle teugen de romantiek ingedronken. Hij had daar Schu mann. Mendelssohn, Chopin en last not least Liszt, althans hun compo sities, leren kennen. Wat zou meer voor de hand gelegen hebben, dan dat hij op zijn jeugdige leeftijd zich een vlijtige navolger (zo niet epigoon) van deze grote mees ters had betoond? Natuurlijk zijn in zijn Pianoconcert door Jac. Kort de sporen van zijn opleiding niet volstrekt afwezig. Het zou een won der zijn, indien dat wel het geval was. Maar het is een bewijs van zijn oorspronkelijke talent, dat hij in dit jeugdwerk wel degelijk een eigen. Noors geluid laat horen. Ook dit keer was dit weer het geval, nu de Joegoslavische pianiste, Du bravka Tomsic, tezamen met het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans dit pianoconcert ten gehore bracht. Het applaus was har telijk en langdurig, hetgeen voor een deel was te danken aan de kordate en sympathieke wijze, waarop deze pianiste haar taak vervulde. In het verstilde middendeel had ik gaarne iets meer van de Chopin- achtige poëzie gehoord, waardoor dit adagio beroemd is, maar het Brabants Orkest begeleidde welis waar correct, maar ook niet meer dan dat. Hetzelfde gold trouwens van het gehele werk, voorzover het de begeleiding aanging. Vooraf was Matthijs Vermeulens „Passacaglia en Cortège" uitge voerd. Een werk uit 1930, waarvan vooral het eerste deel de persoonlij ke stijl van de componist duidelijk demonstreert. Na de pauze volgden de Enigma variaties van Edward Elgar. Knap gespeeld door het orkest en met veel expressie. Maar het is wel tekenend, Elgar te horen na Grieg. De laatste heeft de Duitse invloeden omgezet in een eigen idioom, terwijl Elgar nog geheel vanuit de Wagner-sfeer opereert. Dat is nu het verschil tus sen de persoonlijkheid van de ene componist en de andere. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Met Laksh- mi Viswanathan is het Rotter damse dansfestival op een exo tische, boeiende en heel sierlij ke manier in De Doelen be sloten. Lakshmi Viswanathan studeerde li teratuur aan de universiteit van Ma dras. Bovendien heeft zij zich van jongsaf bezig gehouden met de histo rie van India, vooral met de dans kunst. Zij kwam naar Europa met even een bezoekje aan ons land in de vorm van haar optreden in Rotter dam. Maar dit was niet een volledig afpprnnde voorstelline. Wel een recital, of liever een demon stratie van twee Zuldindische dans stijlen: het streng klassieke, zeer strak gedanste Bharata Natyam en het vloeiender, misschien ons West- Europeanen meer aansprekende Ku- chipudi. Dus niet de traditionele opbouw van een volledige Indische avond, geen opening met wierook en bloe menoffer of sluiting met de diep nij gende groet aan de goden. Wel speci fieke. formele Bharata Natyam-ope- ningsdansen, wel uitleg over de bete kenis van de Mudra's (tot in details voorgeschreven handgebaren) en over de inhoud van de dans. Indische dans is volstrekt episch. Er worden verhalen mee geïllustreerd, die tegelijk met de dans in dicht vorm worden voorgedragen. Deze verhalen spelen zich af in de goden wereld of liever in de wereld, waarin een bepaalde incarnatie van de god heid in aanraking komt met onze mensenwereld. Want in wezen is de Hindoe-gods- dienst mono-theïstisch: de vei lende god-figuren zijn gestaltè j carnaties van dezelfde godheif* De strofen van deze gedanste i len, afgewisseld met refreine! g puur dans zijn die behalve dolt muziek eenvoudig worden bef door hardop tellend de maat a ven. Opening en slot van een stelling ook van Lakshmi W" nathans recital zijn op de* manier als de refreinen puur datH tuositeit. 1 De gebaren van het Bharata N^e mogen dan zeer strak zijn gesty^ zij zijn in ieder geval helder e voor de westerse toeschouwer 1 pelijk. vooral na de uitleg vPc danseres. Dat geldt nog meer voor het rf® pudi, waarin Lakshmi Viswanjh na de pauze optrad. Ligt in het rata Natyam het accent volle® de handen en armen, wordt hE chaam daarin volstrekt strak gob den, hebben de voeten en benzi zoverre een ondergeschikte ro)l£ de passen het ritme aangeven ei h ondersteunen, in het Kucha danst het gehele lichaam meecl soepele bewegingen, ogen, hoof les is op een heel expressieve irfle in actie. ei Ook aangegeven in haar kostrf voor de pauze een prachtige gq1 sari met donkere rand, na de i een veel kleuriger geheel: we« een gouden sari maar nu metF groen, lichtblauw, oranje en w£ er in. Minder streng geplooid dan Bharata Natyam. Lakshmi V* nathan treedt geheel alleen op. m- haar boeiende dansvoordracht,1 sierlijkheid en haar hoge maten virtuositeit weet zij gemakkelijk toneej volledig te „vullen". ;ei aa kunnen van maandag tol en me! vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 16.00-20.00 uur. geboren 25-11-T7 TJALLING zoon van Piet Cleveringa en Meini Blom broertje van Jelmer Clarissenhof 15 Duivendrecht Van harte gefeliciteerd Oma Bilthoven Marieke, Peter, Ar jan, Gerke. Inge, Co- rine, Michelle. Dirk- Jan en Marjolijntje. Met onze ouders A. Bakker H. Bakker-Ernsting hebben wij in de familiekring het fee van hun 50-jarig huwelijk gevierd, dankbaar aan God die hen door de zorgen van 1976 heen voor elkaar en voor ons heeft gespaard. De kinderen Corr.adres: A. Bakker, „De Kimme". Beemsterstraat 546, Amsterdam. „Tc Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheén Psalm 89:1 In zijn Heer en Heiland ontslapen onze geliefde vader, schoonvader en opa Alexander Boers weduwnaar van Elisabeth van der Sar op de leeftijd van 83 jaar. 's Gravenzande: A. Boers M. W. Bocrs-van Mensch C. van der Sar-Boers J. C. van der Sar A. Boers J. P. Boers-van de Ende klein- en achterklein kinderen Naaldwijk. 26 november 1977 „De Naaldhorst", Middelbroekweg 4 Corr.-adres: Boerenlaan 10, Gravenzande Vader is opgebaard in de rouwkamer van de „Ontmoetingskerk". Anjerlaan 47 te Naaldwijk, alwaar gelegenheid is tot condoleren op maandag avond. 28 november van 7.30-8.30 uur. De rouwdienst zal D.V worden gehouden in de aula van de algemene begraafplaats te 's Graven zande op dinsdag 29 november om 2.00 uur, waar na de bijzetting in het familiegraf zal plaats vinden. Noch de langdurige en liefdevolle verpleging, noch de intensieve zorg van doktoren in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden mochten balen voor onze kleine Bastiaan Jan Zoon van Atie en Jan van Loon bropertje van Ronald en Walco Hij is 5 maanden geworden. „Daar boven juicht een grote schaar van Kinde ren voor Gods troon" Amersfoort T. Meijer-Kraan S. Meijer C. J Koelé Kerkwijk, 24 november 1977 „Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mijn" Jesaja 43:1 Na een langdurig, moedig gedragen lijden over leed in het Bleuland ziekenhuis in Gouda mijn geliefde zus, mijn toegenegen vriendin en onze lieve tante Jozina Catharina Eilander op de leeftijd van 67 jaar Aalsmeer: T. J. E. Maarse-Eilander Gouda: M. Dorrestijn neven en nichten Gouda, 27 november 1977 Statensingel 11 Correspondentie-adres: Stommeerkade 17. Aalsmeer De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Bleuland ziekenhuis, ingang Büchnerpad. Condoleancebezoek daar woensdag 30 november van 19.00-19.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden op donder dag 1 december om 14.00 uur in de aula van de begraafplaats „IJsselhof" te Gouda, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats. Van ons is heengegaan, bereidt tot de ontmoeting met zijn Heer onze God, mijn lieve man, onze vader en opa Nicolaas Alexander van de Linde op de leeftijd van 61 jaar „Wat we'hier te lijden hebben, weegt Tiiet op tegen de glorie, die God ons te zien zal geven." Rom. 8: 18 Bussum: T. van de Linde- Pieket Weeserik Cees van de Linde Ineke van de Linde-Rabbering Danny Raymond Patricia Nel van de Linde Amstelveen: Lex van de Linde Lilian van de Linde van Bemmelen Bussum. 26 november 1977 Marcomweg 33 De overledene is opgebaa'rd in de rouwkamer van De Jager, Brinklaan 132 te Bussum. Condoleancebezoek aldaar dinsdagavond van 20.15 uur tot 21.15 uur. De rouwdienst, te leiden door de weleerwaarde heer Ds. J. H. Alderse Baas, zal worden gehouden op woensdag 30 no vember a s. 's middags om 14.00 uur in de Gerefor meerde Kerk, Wilhelminaplantsoen te Bussum. waarna de begrafenis omstreeks 15.00 uur zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Nwe. Hilversumseweg te Bussum. Getuigend en gezongen van de glorie die onze God ons te zien zal geven is van ons heen gegaan, onze geliefde broer en oom Nicolaas Alexander van de Linde Den Haag: J van Duin-van de Linde D. van Duin Haarlem: W. van de Linde P. E. W. van de Linde-Mulder Epe: G. van de Linde C. van de Linde-Dollman Bussum: C. van de Linde M. van de Linde-Schaftenaar Huizen N.H.: J van de Linde F. van de Linde-Doedcns neven en nichten Bussum, 26 november 1977. Wanneer ik wakend in de nacht mijn geest bij XJ, Heer. laat vertoeven, dan mag ik weer uw goedheid proeven: Uw hulp wordt nooit vergeefs verwacht. Waar zich Uw vleugels breed ontvouwden, zing ik mij van mijn zorgen vrij. Mijn ziel. Heer, is U zeer nabij, door Uw hand word. ik vastgehouden. Ps. 63:3 In een rotsvast vertrouwen op haar Verlosser, Jezus Christus, ging naar haar Heiland onze lieve, zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Trijntje Lamberts sedert 23 februari 1974 weduwe van Hendrik Klifman op de leeftijd van 75 jaar. Wij wisten ons gedragen door haar gebeden. Zij was voor ons een voorbeeld in de wijze, waarop zij haar geloof beleefde. Door haar rijke geest had zij het vermogen te staan in het heden en haar blik te richten op de toekomst Ane: M. M. Fransen-Klifman G. Fransen Hardenberg: H. Klifman F. J. Klifman-de Jonge Diffelen: J. Heijink-Klifman G. Heijink Schoonebeek: G. J. Klifman J. Klifman-van der Woude kleinkinderen en achterkleinkind Hardenberg. 25 november 1977 Weidehuisstraat 23 Correspondentie-adres: H. Klifman Stationsstraat 2 b, Hardenberg De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op woensdag 30 november a s. op de begraafplaats aan de Scholtensdijk te Hardenberg/Heemse. De rouwdienst, waarbij u wordt uitgenodigd, zal worden gehouden in de Gereformeerde Kerk Hes senweg te Heemse; aanvang 11.00 uur. Vertrek naar de begraafplaats om 11.30 uur. Gelegenheid tot condoleren maandag 28 novem ber a.s. van 19.30-20.00 uur in het bejaardencen trum „Oosthoorn" te Hardenberg/Heemse. Eveneens voor de rouwdienst gelegenheid tot con doleren. „Jezus uw verzoenend sterven is het rustpunt van mijn hart". Gezang 14 In dit geloofsvertrouwen ging van ons heen, mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Maart je Adriana. Buitelaar-van den Berg Zij is 70 jaar geworden. De Lier: P. Buitelaar Brielle: J. Mensink-Buitelaar H. Mensink De Lier: M. A. Lievaart-Buitelaar A. P. Lievaart De Lier: A. Buitelaar M. W. Buitelaar-van Geest De Lier: A. Buitelaar A. T. Buitelaar-van Buuren 's-Gravenzande: J. van der Schee-Buitelaar W. van der Schee Krommenie: P. Buitelaar M. Buitelaar-van der Lugt en kleinkinderen. De Lier, 25 november 1977 Burg. Crezeelaan 22. Gelegenheid tot condoleren: aan huis, heden maandag 28 november en na de teraardebestel ling in de aula van de alg. begraafplaats. De dienst van Woord en Gebed wordt D.V. gehou den dinsdag 29 november a.s. in de „Vredekerk". Aanvang van de dienst om 14.00 uur waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de alg. be graafplaats te De Lier, circa 14.45 uur. Dan ga ik op tot Gods altaren tot God. mijn God, de bron van vreugd dan zal ik juichend stem en snaren ten roem van zijne goedheid paren, die na kortstondig ongeneugt mij eindeloos verheugt. Psalm 43:4 In volle verzekerdheid des geloofs is door zijn Heer en Heiland tot Zich geroepen, mijn innig gèliefde man. onze lieve vader en grootvader Willem Eelderink in de ouderdom van 84 jaar Boskoop J. Eelderink-Lips H. I. Ambacht: W. G. Both-Eelderink J. Both Jaap-Willem Melbourne. Austr.: H G. W. Eelderink A. V Eelderink-Veerman Jo-Anne, Wilma Son: A. M. P. Jongejan-Eelderink D. Jongejan Dirk-Willem, Marianne, Heieen Boskoop, 25 november 1977 Wilhelminalaan 44 Geen bloemen geen toespraken Er is dinsdagavond van 19.30—20.30 uur, in het rouwcentrum. Gouwestraat 18, te Boskoop, de gelegenheid tot condoleancebezoek. De teraardebestelling is bepaald D.V. op woens dag 30 november om 14.00 uur en zal plaatsheb ben op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Roemer te Boskoop. Lucas 1813 Na een werkzaam leven in opdracht van zijn Heere, is gestorven en verzameld tot zijn vaderen, onze zeer geliefde vader, groot- en overgrootvader Johan Jacob Timmer Hervormd emeritus-predikant sinds 25 augustus 1963 weduwnaar van Aletta de Gier, in de ouderdom van 8 jaar. Psalm 26 8 (berijmd) Amersfoort: G. A. Timmer-Prins Lunteren: A. J. Timmer A. B. Timmer-Dijkstra Ermelo: J. A. Timmer J. Timmer-van Doom Rhenen: J. C. Timmer E. Timmer-Verkaik Woerden: J. A. Zuijderduijn-Timmer D. C. Zuijderduijn klein- en achterkleinkinderen Woerden, 25 november 1977 Oostsingel 12 Aan huis geen bezoek Geen bloemen De rouwdienst zal D.V. worden gehouden woens dag 30 november a.s. om 1 30 uur n.m. in het kerkelijk centrum „de Meent", Fred. Hendriklaan 18a te Woerden, waarna de1, teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Meeuwenlaan te Woerden om ca. 2.30 uur. Na afloop van de begrafenis is er in bovenge noemd kerkelijk centrum gelegenheid tot condo leren. Heden overleed te Katwijk aan Zee onze zuster, schoonzuster en tante mevrouw Z. Kool-Kranenburg echtgenote van Ds W. Kool iv eb nc pi L. A. Kranenburg-Jungerius Rotterdam: T. Kranenbifrg P. Kranenburg A. N. Kranen burg-van der Eijk S. M. Giskes-Kranenburg P. G. Giskes Rotterdam, 23 november 1977. Want wij weten, dat indien de aardse tent. waarin wij wonen, wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben in de he melen, niet met han den gemaakt, een eeuwig huis. 2 Cor. 5:1 Geheel onverwacht werd uit de familiekring weg genomen onze lieve zus ter en schoonzuster Maartje Adriana Buitelaar- v.d. Berg op de leeftijd van 70 jaar Honselersdijk: J. Valstar-Buitelaar T. Valstar Den Haag: G. Buitelaar- Kwaadgras 's-Gravenzande: V. Buitelaar N. Buitelaar- v.d. Berg Maasdijk: J. Koomneef- Buitelaar J. Koornneef De Lier: J. Buitelaar S. C. Buitelaar-Key- zer A. v. d. Veen-Buite laar Australië Blacktown: A. de Vries S. de Vries-Raams Maassluis: J. van 't Hof-Buite laar De Lier, 25 november 1977 de te t lef £1 pe k- j< le t i J le ik t( n. n< A ;e ie It lr Dankbetuiging se Voor de vele blijken van medeleven en de belangst^ die wij mochten ontvangen na het overlijden vai^ geliefde man en vader Klaas Kes willen.wij allen langs deze weg u hartelijk dank zeM Uit aller naam: S. Kes-Kaars L Marken, november 1977. >0 ar. ot

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6