Werknemers geen gehuurde racht, maar bedrijfsgenoot Hogere rente op Vaste Tèrmijn Spaarrekeningen. NMB ercurius: Rabo wil esparing 6.000 rbeidsplaatsen -I 7 TA% TA% m» Magere verhoging van landbouwprijzen Interlas wil reorganiseren 8 ige ondernemers zoeken wettelijke kaders voor bedrijven k spreekt plannen tegen s Brits disconto 2 procent omhoog Voor Nederlandse boer 3 procent Wegenbouw kan niet wachten op kabinet VARIAG 26 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 33 :ijn, i den/h -enoHenk Thomas esprek begint later dan {gesproken. Drs. Van de 1 oud-secretaris van Jong een organisatie het Nederlands Christe- Werkgeversverbond L verontschuldigt zich •onden. In zijn hand hij het regeerakkoord 7VD geklemd, dat een pdpn aan de publiciteit ijgegeven. Hoofdschud- met omlaag getrokken ,rt^phoeken laat hij weten: nou." Heb je het gele- rppjjk sta versteld!" Ik weet T ik hieruit instemming of ring moet opmaken. Het het eerste te zijn. De jon- inagers vinden, na eerste vlakkige lezing, dat het ituk van Van Agt en Wie- »n goede indruk maakt. Braak is gemaakt in het stati- -gebouw aan de even statige e Scheveningseweg. We praten i heren Van de Kamp, de oud- aris dus, en diens opvolger de Wesselius. Naar gebruik van ondernemers wordt dat reenvolgens Harry en Ted. We 1 over het verlangen van Jong gement om met gelijkgezinde Europse ondernemers te ko- meftot een nieuwe ondernemings- lde waarin een ander criterium gehanteerd voor de verdeling ardee winst tussen de produktiefac- arbeid en kapitaal. Een onder- akenlZ, waarin arbeiders en kapi- erstrekkers gelijkwaardige te en en plichten hebben. nder M 'fico Burgerlijk Wetboek kent ver- ^"^ende ondernemingsvormen. I^^n schuilt jullie onvrede met de ende? Onze wetgeving, en dan met het vennootschapsrecht heeft dit manco, dat slechts de rechten en plichten van de kapitaalverschaffers en de ondernemingsleiding worden vastgelegd, terwijl de relatie tussen werknemers en onderneming onge moeid blijft. Die laatste verhouding wordt vastgelegd in collectieve en in dividuele arbeidscontracten, waar door te veel de nadruk komt te liggen op arbeid, die door de onderneming wordt ingehuurd. Wat moet er dan veranderen? JM: Wij willen in het ondernemings recht tot uitdrukking brengen, dat de arbeider geen ingehuurde kracht is, maar een bedrijfsgenoot. Dat bete kent. dat in de wetgeving naast de rechten en plichten van de kapitaal verstrekker en de leiding, ook die van de factor arbeid wordt vastgelegd. Hoe kan zo'n onderneming concreet gestalte krijgen? JM: Dat weten we nog niet precies. In de Federatie van Europese Jonge On dernemers (FJCEE) is een project groep gevormd, die de wenselijkheid van nieuwe wettelijke kaders voor het ondernemingsrecht bestudeert. De groep heeft een discussienota opges teld. die in januari zal worden gepu bliceerd en tijdens ons voorjaarscon gres, in mei, wordt behandeld. Wij hebben dan de gelegenheid om de meningen van onze leden te peilen en daarmee naar het Europese Congres in Straatsburg te gaan. Het is de be doeling dat daar enkele resoluties worden voortgebracht, die worden in gediend bij de Europese autoriteiten, die naar wij hopen richtlijnen doen uitgaan naar de lidstaten. Werkgemeenschap Eensgezindheid is er al wel over de grondgedachte, die in de nieuwe on derneming vorm moet krijgen. Wat houdt die grondgedachte in? JM: Tot nu toe is het criterium voor al of niet geslaagd ondernemer schap de winst. Als je hiervan uit gaat, benadruk je te weinig, dat de inspanning, die tot winst leidt, het resultaat is van de totale werkge meenschap. Wij willen iets anders tegenover het winst-criterium stel len, namelijk de toegevoegde waar de. In dit criterium zijn lonen geen kosten meer (want dan benadruk je arbeid als ingehuurde kracht) maar iets waarop de factor arbeid recht heeft, omdat ze waarde aan het pro- dukt toevoegt. De toegevoegde waarde is het verschil tussen de kos ten van materialen, hulpstoffen, renten, afschrijvingen, e.d. en de op brengst van het eindproduct. Van die toegevoegde waarde, die tot stand komt door de samenwerking van leiding, kapitaal en arbeid, be hoort ieder zijn deel te krijgen. Van die toegevoegde waarde krijgen de werknemers een vast contractu eel bedrag, waarbij rekening wordt gehouden met omstandigheden op de arbeidsmarkt. Ook kapitaal krijgt een vaste contractuele uitke ring, waarbij eveneens rekening wordt gehouden met de kapitaal markt (de rentestand). Verder wor den uit de toegevoegde waarde be dragen gereserveerd voor investe ringen en wat dan nog overblijft (de overwinst) wordt weer verdeeld tus sen werknemers en kapitaalver schaffers op een wijze, die door alle betrokkenen als rechtvaardig wordt ervaren. Nu zul jij vragen: Wat gebeurt er als er verlies wordt gemaakt? In de discussienota wordt de sugges tie gedaan om een tijdlang de over winsten op te sparen, zodat er een fonds onstaat waaruit in moeilijke jaren kan worden geput om kapi taalverstrekkers en werknemers te betalen. Bedenkingen Een soort vermogensaanwasdeling, die wel even wat anders is dan wat de vakbeweging wil. JM: Wat de vakbeweging wil vinden wij te collectivistisch. We houden vast aan de verantwoordelijkheid van elke onderneming afzonderlijk. In dit kader hebben wij trouwens ook ernstige bedenkingeh tegen col lectieve arbeidsovereenkomsten die voor hele bedrijfstakken worden af gesloten. In CAO's komt de vraag „hoe verdelen we het bedrijfsresul taat" niet aan de orde. Het gevolg is, dat de mensen in de onderneming slecht gemotiveerd zijn bij te dragen aan de resultaten. Kan ik uit jullie antwoorden opma ken dat aandeelhouder en werkne mer in een nieuwe regeling van het ondernemingsrecht gelijke rechten en plichten zullen krijgen? JM: Nee, dat kan niet. Je moet niet spreken van gelijkberechtiging. Ie dereen, kapitaalverstrekker en werknemer, heeft specifieke rechten en plichten De kapitaalverschaffer, die zich niet dient te bemoeien met de bedrijfsvoering, mag autonoom beslissen kapitaal te vertrekken of terug te trekken. Als hij kapitaal verstrekt heeft hij recht op een belo ning voor het risico, dat hij loopt. De bedrijfsgenoten (werknemers en lei ding) hebben het specifieke recht om in onderling overleg te bepalen hoe het verstrekte kapitaal wordt aangewend om te produceren. Kapi taalverschaffer en werknemer heb ben wel soortgelijke rechten wat de benoeming van de ondernemingslei ding betreft. Werknemers krijgen het medebeslis singsrecht? JM: Nee, neen. geen recht om mee te beslissen, maar inspraak, dus het recht om indirect mee te beslissen. Er moet een laatste verantwoorde lijke zijn. Voor de bepaling hoe en in wat wordt geïnvesteerd is de onder nemingsleiding gemaakt, die wordt gecontroleerd door de raad van commissarissen. Wij pleiten in dit verband ook voor een verbreding van die raad om met name de maat schappelijke functie in de onderne ming beter tot zijn recht te laten komen. Hoe dan ook, in onze visie is iedere bedrijfsgenoot op zijn niveau in de onderneming verantwoorde lijk en op dat niveau behoort hij inspraak te hebben. Het dagelijkse bestuur van Jong Management NCW. Zittend (v.I.n.r.) de heren Bogaerts, De Kinkelder (voorzitter). Wesselius, Van Galen. Staand (v.I.n.r.) de heren De Boer, Stulemeijer, Van de Kamp. Democratisch Voor de werknemers dus geen mede beslissingsrecht. Ik vind dat merk waardig. Iedere volwassene in onze Wal HpffPlÜk democratische samenleving heeft het recht om via verkiezingen een rege ring en een parlement te kie zen. Dat wil zeggen, dat iedere kiezer het recht heeft mee te bepalen in welke richting het beleid inzake inge wikkelde dingen als economie, onder wijs, volkshuisvesting enz. dient te gaan. Dat recht willen jullie volwas sen bedrijfsgenoten met betrekking tot zoiets simpels als het onderne mingsbeleid (vergeleken tenminste met de Haagse politiek) onthouden. Voor jullie begint en eindigt de demo cratie kennelijk in Den Haag. Hoe verantwoorden jullie dat? JM: Als je de werknemers invloed geeft bij de samenstelling van de ondernemingsleiding, dan vinden wij, dat je wel degelijk democratisch bezig bent en de werknemers voor vol aanziet. En dan willen we ook nog even wijzen op de adviesrech ten, die de ondernemingsraad krijgt inzake investeringen en reorganisa ties. Dat adviesrecht zal eveneens van grote invloed zijn op het door de directie te voeren beleid. De directie kan zo'n advies namelijk niet zo maar naast zich neerleggen, want de ondernemingsraad heeft het recht op beroep bij de Ondernemingska mer en kan daar zijn gelijk halen. Ik ben nog steeds niet ondersteboven van jullie opvattingen over het nieu we ondernemingsrecht. De enige ver andering is, dat een werknemers van ingehuurde kracht promoveert tot be drijfsgenoot. Hij schiet daar. dunkt mij, weinig mee op. JM: Ho! In onze opvattingen veran dert er wel degelijk wat. Wij willen in het ondernemingsrecht vastge legd zien het recht van de werkne mer op medezeggenschap op het ni veau waarop hij verantwoordelijk heid draagt. Verder wordt hij juri disch beschermd in de vorm van klacht- of beroepsrecht bij bijvoor beeld overplaatsing, krijgt hij opti male inspraak in het totale onderne mingsbeleid via de ondernemings raad, krijgt hij recht (met nadruk gezegd) op winstdeling in die zin, dat lonen niet meer worden gezien als kosten, maar als deel van de toegevoegde waarde waarop hij recht heeft en tenslotte komt er een regeling over de relatie tussen leiding, personeel en raad van com missarissen in de vorm van een on dernemingsstatuut. Veel van deze rechten zijn weliswaar al geregeld in vele afzonderlijke wetten. In deze lappendeken willen we orde schep pen. Maar wat we vooral willen is, dat in de toekomst wordt onderno men in een totaal andere mentali teit, waardoor de onderlinge verhou dingen verbeteren. Het onderne- mingsrecht krijgt tenslotte door onze beginselen meer handen en voeten. Toch zie ik iemand als Wim Kok niel gaan juichen. JM: Laten we het minder persoon lijk houden. Het is duidelijk, dat de FNV de maatschappij in socialisti sche zin wil veranderen. Dat wil zeg gen: op centraal niveau wil bepalen hoe. wat en hoeveel er geproduceerd gaat worden. Duidelijk is ook. dat dit stelsel de grootste vijand is van de gedecentraliseerde verantwoor delijkheid. zoals wij willen. Hoe staan de „volwassen" onderne mers binnen het NCW tegenover jul lie opvattingen? JM: Wij hebben de rol gekregen van voortrekkers binnen de ideeënbewe- ging, die ook het NCW ten dele is. Waar het NCW echter primair belan genbehartiger is van meer dan ze ventig aangesloten bedrijfstakken en er dus al sprake is van een rijk geschakeerde achterban, bezint Jong Management zich uitsluitend op maatschappelijke doelstellingen en gedragsregels, die met onderne men te maken hebben. Wij kunnen daarom meer aan mentaliteitsbeïn- vloeding doen, waarbij je echter maar moet afwachten hoe je ideeën vallen. i een onzer verslaggevers RECHT Volgens de FNV-bond Mercurius heeft de Rabo- ik verregaande automatiseringsplannen die tot 1985 ruim Suizend arbeidsplaatsen zullen besparen. De Rabo-bank ft het bestaan van de plannen ontkend. Bij de Rabo-organi- werken momenteel 23.000 mensen. ADVERTENTIE .curius (de dienstenbond van de zegt een geheim rapport van bank te hebben bemachtigd rin staat dat via automatisering roei van het aantal arbeidsplaat- 4.300 minder zal zijn dan zonder efficiency-maatregelen. Nu ver- •rdert het personeelsbestand lijks nog met 1.000 man. Door nialige ingrepen zouden, aldus curius, nog eens 2.000 banen ver en en dat gevoegd bij de eerder- oemde 4.300 zou de toekomstige raring van ruim 6.000 man perso- opleveren. "curius erkent overigens dat dit ll in de berekeningen een maxi- i is. Een eenmalige personeels- iindering van 10 procent kan nu eenmaal niet doorvoeren op irele kleine kantoren waar slechts )ele mensen werken. uit de bond scherpe kritiek. Zo it Mercurius het de bank kwa- dat zij zegt wel sociale verplich- in te hebben tegenover haar me rkers maar binnen de huidige stellingen niet jegens degenen daar nog niet toe behoren. Met :re woorden: De Rabo-bank ziet zich zelf geen taak bij de bestrij- van werkloosheid, aldus de Mercurius acht het ook onjuist door de automatisering van per- lij ke dienstverlening niets meer tr blijft. Verder wordt eraan herin dat ook andere grote banken N. AMR0) automatiseringsplan- -n hebben die de werkgelegenheid dreigen. jtreurenswaardig oordvoerder Klarenbeek van de ibo-bank zegt het te betreuren dat rtrcurius een interne studie in de ^bliciteit heeft gebracht. „Dit zou nnen leiden tot onrust onder het ïsoneel. Er wordt zegt mr Kla- hbeek al twee jaar over verdere tomatisering nagedacht en er is ïl een meter papier aan rapporten, /gens uit die stapel heeft Mercurius ADVERTENTIE nu wat opgevist, het is een van de vele overwegingen. Een besluit is nu nog niet aan de orde. Aanhakend op een artikel in het maandblad Rabobank van het lid van de raad van bestuur drs. R. B. J van Eldik zegt Klarenbeek: het is de bedoeling een verdere automatise ring in vier stappen uit te voeren wat vijf tot zeven jaar zal vergen. Na ieder van die vier stappen wordt opnieuw besloten of en hoe men ver der gaat, de lange termijnbecijfering van Mercurius acht hij daarom ge heel uit de lucht gegrepen." In zijn artikel schrijft drs. Van Eldik verder: „Wellicht zullen per hande ling mensen minder nodig zijn. Maar dat betekent in onze situatie alleen dat het personeelsbestand minder snel zal groeien. De druk zou einde lijk eens een beetje van de ketel komen als wij ons realiseren hoeveel onvervulde vacatures er nu zijn. De verwachting is thans, dat zonder automatisering de personeelsgroei vrijwel even onstuimig zou doorgaan als wanneer geen doelmatiger werk methoden zouden worden gevonde. In dit kader, kan ook de automatise ring een bijdrage leveren. Het is te vroeg nu de automatiseringsplannen al op alle personele consequenties te overzien. Deze zullen echter wel ter dege worden bezien en gewogen en o.m. worden besproken met de On dernemingsraad en alle betrok kenen." Mr. Klarenbeek voegde hier aan toe dat ook niet te overzien is welke taken de bank aan haar diensten pakket zal toevoegen in de komende jaren. Dat levert weer extra werkge legenheid op. Ook de afgelopen ja ren heeft de bank haar werkterrein uitgebreid. LONDEN (Reuter) De Engelse centrale bank heeft de minimum rente (te vergelijken met het officië le disconto in andere landen) met ingang van maandag aanstaande met twee procent verhoogd tot ze ven procent. De maatregel is bedoeld, om de vraag naar kapitaal wat af te rem men en daarmee het risico van een versterkte inflatie in te dammen. Als gevolg van de ontwikkeling op de geld en kapitaalmarkt worden de rentetarieven op onze Vaste Termijn Spaarrekeningen met ingang van 28 november 1977 verhoogd. De nieuwe rente wordt: op spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar (was 7%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 3 jaar (was 7'/4%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar (was 7'/2%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar (was 73/«%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 6 jaar (was 8%) Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rente wijziging doorgevoerd. Voor bijstortingen op reeds eerder geopende Vaste Termijn Spaarrekeningen met een looptijd van 7 jaar geldt eveneens een rente van 874% (was 8%). De rentevergoeding op alle overige spaarvormen is ongewijzigd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BRUSSEL (ANP) De landbouwprijzen in de Europese Ge meenschap zullen het komende seizoen met minder dan gemid deld 4.2 procent mogen stijgen. Dit is het uitgangspunt van landbouwcommissaris Gundelach voor het „prijzenpakket 1978/ '79", dat momenteel in de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) aan de orde is. Op 7 december hoopt de Europese commissie de definitieve prijs voor stellen gereed te hebben. Een gemid delde stijging met 4,2 procent zou, aldus deskundigen in Brussel, voor de boeren in de drie Beneluxlanden niet veel meer opleveren dan 2,8 a 3 procent. De prijzen zouden met 4,2 pet om hoog moeten gaan. als rekening ge houden wordt met de kostenstijging in de landbouw en met de loonkos tenstijging in andere bedrijftakken. Omdat de Europese landbouw nog steeds grote overschotten oplevert, moet er een voorzichtig prijsbeleid worden gevoerd, meent Gundelach. De landbouwcommissaris vindt dat de boeren toch al niet „nergens an der gekende", privilege bezitten van een gegarandeerd afzet- en prijsbe leid. Bovendien, zo redeneert hij, vloeit er ook al op andere wijze geld naar de landbouw, bijvoorbeeld door het structuurbeleid. Gundelach is verder van mening, dat ook rekening gehouden moet worden met de be langen van de consumentn. Stroomlijnen De Europese Commissie werkt ook aan voorstellen om het structuurbe leid in de landbouw te stroomlijnen. Een Europese richtlijn inzake mo dernisering van boerenbedrijven verplicht boeren, die willen moderni seren en die daarvoor subsidie willen ontvangen, een vijfjarig ontwikke lingsplan te maken. Daaruit moet blijken dat ze binnen een aantal Ja ren een inkomen kunnen verwerven dat vergelijkbaar is met industrie inkomens in de streek. Tot nu toe was de regel zo, dat regeringen nog subsidies aan boeren konden geven, die niet bij machte waren dat aan te tonen. Deze laatste regeling, die eind dit jaar af zou lopen, wil de Europese Commissie nog enige jaren ver lengen. Ook bestaat een richtlijn die land bouwers tussen 55 en 65 jaar oud „aanmoedigt" hun bedrijf te verla ten. Hun grond kan dan ter beschik king komen voor boerenbedrijven die willen moderniseren. Deze richt lijn heeft nog niet het beoogde effect opgeleverd. Aangezien nog maar weinig grond ter beschikking is ge komen. De Europese Commissie overweegt nu bijkomende steun te geven, zodat er meer grond van ou dere boeren naar jongere en moder nere kan overgaan. De commissie wil tenslotte ook de subsidies verhogen in die gebieden waar de landbouwontwikkeling is achtergebleven en voor landbouw in moeilijk toegankelijke streken (de zogeheten bergboerenregeling), vooral in gebieden in Italië en het westen van Ierland. DEN HAAG De werknemers- en werkgeversorganisaties in de grond-, water- en wegenbouw vin den dat niet gewacht kan worden op een definitieve beslissing van een nieuw kabinet. De al uitgetrokken 400 tot 600 miljoen gulden voor wer ken in die sectoren moeten daad werkelijk beschikbaar worden gesteld. De organisaties hebben dit aan de ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, verkeer en wa terstaat, economische zaken en soci ale zaken geschreven. Zij hebben er daarbij op gewezen dat de vooruitzichten in genoemde sectoren van dien aard zijn, dat elk verder uitstel van een nieuw extra- werkenprogramma onaanvaardbare gevolgen zal hebben voor de werkge legenheid van de bedrijven in die sectoren. ADVERTENTIE SOESTERBERG - Het be drijf voor lasapparatuur Inter las in Soesterberg wil het be drijf van Soesterberg over plaatsen naar Rozenburg. In het ongunstigste geval zullen door deze reorganisatie, aldus het bedrijf, 21 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Aan de meeste werknemers in Soes terberg zal een aanbod tot overplaat sing worden gedaan. Voor de overige mensen wordt met de vakbonden over een sociaal plan onderhandeld, De directie heeft zich bereid ver klaard de reorganisatie zo veel moge lijk zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen. De bedoeling is dat het aantal werknemers inclusief de vestiging in Coevorden wordt teruggebracht van 129 tot 108. De verwachting is dat het bedrijf eind volgend jaar uit de rode cijfers zal zijn. Voor 1977 moet intussen met een aanzienlijk verlies rekening wor den gehouden, nadat in 1976 al een verlies van ruim 3 miljoen werd geleden. HOLLANDSCHE BETON: Het HBG-concern verwacht voor dit Jaar een winst van ruim 46 min tegen vorig jaar 35.2 min. Voor zover nu te overzien, zijn de vooruitzichten voor de komende drie tot vier jaar gunstig. NEDERHORST: Het bouwbedrijf Nederhorst is samen met het Bel gisch bouwconcern De Cock de laag ste inschrijver voor de bouw van een zeven kilometer lange kademuur langs de Schelde in Antwerpen. Ver wacht wordt dat deze combinatie zodoende deze miljoenenorder (ruim 9 miljoen) in de wacht zal slepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33