rbeidsongeschiktheid niet maar bestrijden nu: atoomklokken T iet Beste Berenschot Industriebond NVV: ministerie zweeg over stuk Bon voor makkelijk sparen bij de postgiro 4% londen willen zonder ïieer prijscompensatie postgiro en rijkspostspaarbank Berenschot groeit. tvmagtervarei met academisch En vraagt ervaren adviseurs e vorming. kleine' campingbewoners innen van de gemeente Renterekening Plusrekening Sterrekening &je van GAK over relatie van mens-arbeid tot WAO Jen apart overleg met Philips Is: Voetafdruk was genoeg voor politie Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. ?en luxe tweede woningen RDAG 26 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 23 Bnze soc.-economische redactie Berd AM Het lijkt erop dat de reactie mens-arbeid steeds meer verstoord raakt. Steeds aantallen werknemers kunnen niet meer aan de eisen voldoen. Vooral wanneer het gaat om ■e werknemers kan men soms beter spreken over de mensongeschiktheid van de arbeid dan van de mens. ADVERTENTIE —opmerking maakt drs. H. G. Ink. adjunct-hoofd van de af- statistiek van het GAK in het „Arbeidsongeschikt, enkele loeken." Dit boekje is uitgege- r gelegenheid van het verschij- m het tiende jaarverslag van emeenschappelijke Medische i (GMD). Deze dienst adviseert Jrijfsverenigingen die zijn be et de uitvoering van de wet op leidsongeschiktheid (WAO). t boekje blijkt dat in de eerste aar van zijn bestaan bij het ongeveer 575.000 mensen wer- emeld, die na een jaar ziekte aanspraak maakten op een uitkering. In 1967 was de ver ing dat er op den duur onge- 150.000 arbeidsongeschikten TAO-uitkering zouden ontvan- ian het eind van het vorig jaar er echter ongeveer 380.000 ers, waarbij het aantal toeken- n 68.000 per jaar nog be- jk boven dat van de beëindi- lag (40.000 per jaar). Zou een lijke groei zich voortzetten dan i het jaar 2000 de ene helft van fhankelijke beroepsbevolking in voor de WAO-uitkering van dere helft. Het overgrote deel (87) van de onder vraagden verrichtte geheel of over wegend handarbeid. Van belang zijn de ervaringen met artsen toen zij nog in de ziektewet liepen. De meesten waren zo'n zes zeven keer bij de ziektewet-arts op bezoek geweest. Een van de onder zoekers, drs. M. J. van Zaal zegt daarover: „Overwegend was een lich te verbazing, soms verbijstering, dat je zo terloops door het ziektewet-jaar heenkomt. Een gevoel van teleur stelling ook vaak, dat er zo weinig aandacht aan je wordt besteed. On geveer de helft is in het jaar in totaal niet langer dan een half uur bij de arts binnen geweest. Dat half uur was dan bovendien voornamelijk nog volgemaakt door zes ét zeven keer de bekende vragenrits te stel len: Heeft u nog klachten? Wat heeft de behandelend specialist gezegd? En, wanneer moet u bij hem terug komen?" kruist. De hulpvrager gaat zich daar door als een kat in een vreemd pak huis voelen. Gezien tegen deze acn- tergrond, waarbij de hulpvrager niet zelden wordt geconfronteerd met uitspraken en activiteiten waar hij geen lijn in weet te ontdekken of die zelfs tegenstrijdig zijn, blijft het een open vraag of alle mensen, die in beginsel best werk zouden kunnen doen, wel tijdig onderkend en bege leid worden. De uitvoering van de WAO ken merkt zich nu vaak door, soms bijna verbeten, pogingen om het veelvor mige verschijnsel arbeidsonge schiktheid in een aantal klassen in te delen. Dit gevecht aldus Van Zaal zal nooit gewonnen kunnen wor den omdat wetten nu eenmaal altijd achter de sociale werkelijkheid aan loopt. Veel ernstiger is volgens hem echter dat vaak wordt vergeten dat arbeidsongeschiktheid niet beoor deeld maar bestreden moet worden. 9ijsterd een enquête onder honderd ^gerechtigden blijkt dat de te van hen tot de lagere oplei- ;- en beroepsniveaus behoort. Een conclusie van drs. Van Zaal is dat de versnipperde uitvoering van de zogeheten loondervingswetten bijvoorbeeld de WAO maar ook de AOW onnodige verwarring, irrata- tie en wantrouwen bij cliënten en werkgevers veroorzaakt. In de perio- de tussen de eerste ziekmelding en Gezondheid het laatste advies van de GMD heb ben de behandelende artsen, de me dewerkers van de bedrijfsvereniging, de GMD en vaak ook het arbeidsbu reau het pad van de hulpvrager ge- „De meeste mensen zitten niet op een uitkering, maar op werk te wach ten. Daarom moeten we er naar stre ven om het aantal WAO-trekkers te beperken tot een onvermijdelijk mi nimum aantal." Onze levens worden in toenemende mate beïnvloed door een stille revolutie. Hoe zal onze adembenemende wedloop tegen de klok aflopen? Alles moet op tijd: tijd is geld. Geleerden ontwikkelden een verbijsterend precieze klok op basis van een oneindig atomair kookproces. omdat de afwijking van een duizendste seconde op een jaar hen al te onnauw keurig is. Lees er alles over in een van de 23 artikelen in HET BESTE van DECEMBER -L X uit Reader's Digest _i onze soc.-economische redactie ÏDHOVEN De Industriebonden NVV, NKV en CNV en de ,e BLHP hebben Philips laten weten niet bereid te zijn om in overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid 1978 de uitbeta- I van de prijscompensatie van 31 december van dit jaar te rekken. De bonden stellen zich op het standpunt dat die scompensatie van 2,99 procent volgens het gebruikelijke teem moet worden betaald. Ips wil daar eerst met de bonden (leg over plegen. De onderne- g baseert zich daarbij op dezoge- •n calamiteitsclausule in het gse protocol (dat zoals bekend afloop van de stakingen in het •jaar tussen werkgevers en werk- iers werd afgesloten). In dat pro- (1 wordt bepaald dat wanneer er 9«ke is van slechte economische vikkelingen en buitengewone {stijgingen het overleg over de ..•«compensatie heropend kan aen. Philips-woordvoerder verklaar- isteren dat „uit zorgvuldigheids- wegingen" is gewezen op de mo sheid om de prijscompensatie 31 december in het overleg te ïkken. Of dat inderdaad ook zal n S F gebeuren staat nog niet vast. De bonden zeggen dat er helemaal geen sprake is van een calamiteit. De prijsstijgingen wijken volgens hen niet af van de voorspellingen over 1977. Bovendien wijzen zij erop dat in de metaalindustrie de prijscom pensatie op 31 december op de ge bruikelijke manier zal worden toege past. Volgens de bonden zal een af wijking van de CAO geen goed doen aan de verhoudingen tussen Philips en de bonden, zeker niet met het oog op de komende CAO-onderhandelin- gen die volgende maand beginnen. Met name de Industriebond NVV beschouwt de mededeling van Phi lips als „een eerste oorlogsverkla ring, een schot voor de boeg met- betrekking tot de komende onder handelingen. De aanzienlijke toeneming van het aantal WAO'ers zegt overigens wei nig over de gezondheidstoestand in de enge betekenis van lichamelijk ziek zijn in onze samenleving. De snelle groei van het aantal arbeids ongeschikten zou immers een zo snelle achtergang van de gezond heidstoestand van de beroepsbevol king betekenenen, dat slechts weini gen deze verklaring aannemlijk ach ten. De ziekte en het gebrek in rela tie tot arbeid bepaalt het wel of niet arbeidsongeschikt zijn. Kan men de stijging van het aantal WAO'ers niet verklaren uit het een, dan moet die verklaring wel liggen bij het ander: de arbeid en met name ook de onmo gelijkheid om arbeid te krijgen. Volgens Hilverink blijkt dan ook dat de factor gezondheid met betrekking tot de WAO een steeds geringere rol speelt. Wat er wel aan de hand is is volgens hem dat de kwaliteit van de arbeid sterk is veranderd en dat daarnaast ook de hoeveelheid is af genomen. Er is een kloof ontstaan tussen vraag en arbeid. Opleiding ervaring en werk passen niet meer bij elkaar. Het zijn vooral de oudere werkne mers die daarvan de dupe zijn. Ge zien de huidige werkloosheid is het dan ook niet te verwachten dat ie mand die eenmaal ongeschikt is ver klaard voor zijn „eigen" baan elders weer aan de slag komt in een voor hem wel acceptabele werkkring. „Een betrekkelijk geringe afwijking van de gezondheidstoestand kaq op deze wijze als voor de belanghebben de geen geschikte arbeid aanwezig is, tot een WAO-uitkering leiden." Hilverink suggereert dat zaken als vermenselijking van de arbeid, aan passing van de taken en omscholing er toe kunnen bijdragen dat vraag en aanbod beter op elkaar gaan aanslui ten. De geringe financiële mogelijk heden van het bedrijfsleven zullen volgens hem belemmerend werken. De overheid zal daarom tegemoet moeten komen in de lasten van bij voorbeeld scholing. Desalniettemin zullen we, aldus Hilverink, blijvend rekening moeten houden met hon derdduizend arbeidsongeschikten. „Nader onderzoek zal nodig zijn om passende maatregelen te nemen voor het welzijn van deze groep." Vanouds. Berenschot is een adviesbureau voor beleidsvorming en organisatie. Het werkt voor ondernemingen, overheidsorganen en instellingen in Nederland en daarbuiten. Het assisteert deze organisaties met advies en praktische hulp bij analyse, selectie en invoering van geavanceerde methoden, structuren en processen, waardoor zij in maat schappelijk en economisch opzicht optimaal kunnen functioneren. De onafhankelijkheid van Berenschot is gegarandeerd doordat de aandelen van de BV in handen zijn van een Stichting. Een nieuwe koers. Gedurende de laatste jaren heeft Berenschot zijn aanbod aan de markt gemoderniseerd. De problemen waar het bedrijfsleven en de overheid mee worden geconfronteerd veranderen steeds. Ze zijn complexer dan vroeger. Berenschot heeft zijn programma's, zijn werkwijze, zijn research en zijn organisatiestructuur daaraan aangepast. En zal dat moeten blijven doen. Het bevredigende resultaat daarvan en de noodzaak alert te blijven op nieuwe ontwikkelingen, brengt het aantrekken van nieuwe, begaafde medewerkers met zich mee. De kandidaten en hun werk. Zij zijn ervaren adviseurs, hoewel waarschijnlijk niet ouder dan 35 jaar. Voor wat betreft hun vereiste academische vorming wordt geen discipline uitgesloten. Het is de bedoeling dat zij, na een korte algemene oriëntatie, in projectteams worden ingezet. De aard van hun opleiding en ervaring speelt een-beslissende rol bij de keus daarvan. Het niveau van hun capaciteiten staat er borg voor dat zij binnen afzienbare tijd tevens met projectleiding worden belast. Hun loopbaan. Berenschot voert een duidelijk, op de persoon gericht loopbaanbeleid. Reeds tijdens de sollicitatieprocedure is dit een belangrijk onderwerp van gesprek. Zo wordt voor medewerkers in hun veertiger jaren, volgens overeen gekomen plan, gemikt op een viertal mogelijke voortzettingen van hun loopbaan. Deze zijn in willekeurige volgorde: interne managementfuncties; deelname aan een kleine groep breedgeoriënteerde topadviseurs; managementfuncties bij onder nemingen, overheidsorganen en instellingen; en ten slotte functies bij het wetenschappelijk onderwijs of de daarbij behorende researchcentra. Informatie. Hetgeen hiervoor globaal is aangegeven, kan in een gesprek verder gestalte krijgen. Een verzoek daartoe is van harte welkom. Het kan, telefonisch of per brief, gericht worden aan Bureau Berenschot BV, de heer A. Cuppen, Hoofd Afdeling Personele Zaken, Churchilllaan 11 Utrecht, telefoon 030 - 916 916, toestel 234. Adviseurs voor beleidsvorming en organisatie Utrecht - Hengelo (O) - Brussel - Wenen Van een onzer verslaggevers GEMERT Een voetafdruk waar van alleen de hak te zien was heeft de rijkspolitie op het spoor gebracht van degenen die zondag de hoofd kraan van het aardgasverdeelstati on in Gemert hebben dichtgedraaid. Het bleken te zijn de 20-jarige dienstplichtig militair J. v. H. uit lieshout en de 19-jarige grondwerker J. H. uit Beek en Donk. Zij beken den de stunt te hebben uitgehaald vanwege de publiciteit die het uit vallen van de gasvoorziening in Ge mert ongetwijfeld zou krijgen. Hun daad had tot gevolg dat de elfduizend inwoners van Gemert zo'n twintig uur in de kou kwamen te zitten en hun kooktoestellen en geisers niet konden gebruiken. Met het oog op ontploffingsgevaar moest personeel van Obra gasmaat schappij namelijk eerst nagaan of in alle woningen de gaskranen geslo ten waren voor de gasvoorziening weer op gang kon worden gebracht. In de buurt van het verdeelstation vond de politie normale en abnor male voetafdrukken. Men conclu deerde uit de laatste dat een moge lijke dader met zijn voet of been in het gips moest lopen. In Gemert en omgeving werden informaties ge trokken en in Beek en Donk werd H. als gipsdragend aangewezen. Zijn vriend was toen ook snel gevonden. De daders hebben inmiddels ook bekend een halfjaar geleden in Beek en Donk vernielingen aan boven grondse elektriciteitsleidingen te hebben aangericht ADVERTENTll Van onze Haagse redactie DEN HAAG De industrie bond NW beschuldigt het mi nisterie van sociale zaken er van een rapport over ploegen- arbeid „verdonkeremaand" te hebben. Volgens de bond, die inzage in het stuk eist, heeft het ministerie gezwegen om dat de conclusies „de werkge vers niet welgevallig waren." Op het ministerie wordt de be schuldiging zonder meer van de hand gewezen. Het rapport is voor „intern gebruik" gemaakt door een ambtelijke werk groep. Het wordt betrokken bij de voorbereiding van een gemoderni seerde arbeidswetgeving. Wel heeft de voorzitter van de werkgroep bij de aanbieding van het rapport aan de directeur-generaal al meer dan twee jaar geleden gevraagd het ook voor te leggen aan werkgevers en vakbeweging. Op het ministerie is toen besloten aan die wens geen gehoor te geven. „Er is dan ook geen sprake van, dat het rapport door werkgevers beoordeeld is. Zij heb ben nooit kunnen zeggen of de in houd hen welgevallig was of niet" aldus een lid van de werkgroep. Volgens een medewerker van de Erasmus universiteit in Rotterdam, drs. A. Hak, is het ministerie wel degelijk „bang voor ondernemrs, die de vijfploegendienst willen tegen houden." Hak zei dat gisteren op een door de industriebond NVV ge houden studiedag over het thema ploegenarbeid. De aanwezige kader leden, merendeels werkzaam in het Rijnmondgebied, drongen bij hun hoofdbestuur aan op CAO-afspra- ken over het omzetten van vierploe- gendiensten in vijfploegendiensten. Al bij de komende CAO-onderhan- delingen moet dit bereikt worden, in samenhang met een verkorting van de werkweek tot gemiddeld bijna 34 uur. Het ambtelijk rapport zegt, dat uit medisch en sociaal oogpunt de in voering van vijfploegendiensten zeer wenselijk is. Drs. Hak van de Erasmusuniversiteit wees op het grote aantal slaap- en maagklach ten van mensen, die in ploegendien sten werken. Daarnaast is er sprake van een „maatschappelijk isole ment:" het werk wordt veelal ver richt op tijden, waarop anderen vrij hebben. Keuze De NVV-kaderleden noemden hun eis op het gebied van ploegendien sten en verkorting van de ar beidstijd ook van belang als middel om de werkloosheid terug te drin gen. Er 2ullen immers meer mensen nodig zijn om het werk te doen. Volgens Drs. Piet Vos, stafmedewer ker van de industriebond NVV. moe ten de maatregelen bij voorkeur be taald worden uit de productiviteits- stijgingen bij de betrokken bedrij ven. Het kan ook mogelijk zijn. dat de werknemers zelf voor de keuze worden gesteld: een deel van hun inkomen prijsgeven in ruil voor kor ter werken, of alles bij het oude laten. Vos pleitte daarom voor een „benadering van geval tot geval." De komende CAO-onderhandelln- gen op het niveau van bedrijfstak ken en ondernemingen bieden meer mogelijkheden dan centrale bespre kingen tussen vakbeweging en werkgevers. Volgens Vos is het beleid van zijn bond pas volledig geslaagd te noe men als in alle sectoren van het bedrijfsleven de bestaande vierploe- gendiensten worden vervangen door vijf ploegen. Waar nu al een kleiner aantal is moet ook naar verminde ring gestreefd worden. De weerstanden van de werkgevers bleken nog zeer recentelijk bij Hoogovens IJmuiden. Nog meer be denkingen komen uit de hoek van de chemische industrie. Daar zeg gen de werkgevers, dat het nu al razend moeilijk is om aan voldoende vakbekwaam personeel te komen. ADVERTENTIE a een onzer verslaggevers OLLE De eigenaars van een kleine honderd eenvoudige nerhuisjes op de camping Hoge Hexel hebben bij hetprovinci- bestuur van Overijssel de slag tegen de gemeente Wierden jonnen. De gemeente Wierden wilde voor het betreffende >ied een bestemminsplan dat het mogelijk maakte dat de nerhuisjes werden afgebroken en dat daarvoor twee en negen- vakantiebungalow's in de plaats zouden komen. jaar of vijf geleden begon de fnaresse van de camping Hoge :el de zomerhuisjes te verkopen, 'iet algemeen waren de kopers ng gesitueerde mensen, die geld 'sten opnemen om aan hun ver- tingen te kunnen voldoen. Zij •steerden bedragen, die varieer- i van vijfduizend gulden tot vijf- jwintigduizend gulden. Een bouw erij* nam de camping over met het P%1 er vakantiebungalows neer te lens een emotionele hoorzitting 'wolle hebben de eigenaren van omerhuisjes destijds hun bezwa- i uiteengezet tegen de gang van len Hun raadsman, mr. J. van der 1. verweet de gemeente Wierden het bestemmingsplan te hande- I „in strijd met de algemene begin selen van behoorlijk bestuur". GS van Overijssel hebben nu beslo ten hun goedkeuring te onthouden aan het bestemmingsplan. Zij vin den dat de uitwerking van het plan van burgemeester en wethouders niet overeenkomt met het bestem mingsplan buitengebied, met het streekplan en met het basisplan voor de recreatie in Twente. In het be stemminsplan is het gebied bedoeld voor het kamperen in tenten, kam peerauto's en caravans en voor be bouwing ten dienste van vakantie recreatie. In de nieuwe situatie zou het alleen bestemd zijn voor bebou wing ten behoeve van de vakantiere creatie, waarbij de bungalow s wor den verkocht aan particulieren (of instellingen). In feite zou dat neer komen op een complex tweede wo ningen. Waarom is sparen bij de postgiro zo makkelijk? Omdat u het op uw gemak thuis doet Omdat u kunt inleggen en opnemen zonder minimum of maximum Omdat u dat met uw eigen giro-overschrijvingskaarten doet Omdat u altijd onmiddellijk via uw postrekening kunt opnemen, zonder opzegtermijn Omdat u het uzelf nóg makkelijker kunt maken met auto matisch sparen Omdat u zélf de voordeligste spaarrekening kiest uit deze drie: Als u denkt: "ik zal mijn spaargeld wel snel weer nodig hebben", is de Renterekening het voordeligst voor u. Rente: Voordeliger dan de Renterekening als uw spaargeld langer dan 6 maanden kan blijven staan, omdat van elk opge nomen bedrag 1 van uw tegoed 0 af gaat Rente: W 0 Voordeliger dan de Plusrekening als u uw spaargeld niet binnen 12 maanden opneemt omdat van elk opge nomen bedrag 2% van uw tegoed *70/ afgaat Rente: A /0 Méér informatie is verkrijgbaar: mei de bon - op het postkantoor via tel 0017 (gratis) of (020) 589 3137-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23