De Utikers zorgden voor dorpsboek rïï?TWTffe ?EBDEB De tekening van een lezer rouw commentaar Hendrik Colijn beet meester Mooy in zijn been pan je en Portugal (2) Ouwe taaie ügklas nog bijeen na 65 jaar concurrentie mis miss naar de keizer allemaal weg nee IJDAG 18 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ■Atoanje en Portugal (1) is heel verleidelijk een vergelij- te trekken tussen de ontwikke len die aan de gang zijn in Portu- en de politieke situatie in Span- De twee landen van het Iberisch iiereiland hebben de afgelopen :n een gelijksoortige ontwikke- doorgemaakt. Beide landen pkeerden in betrekkelijk korte van een dictatuur in een demo- In Portugal werd de dicta- van Salazar ontmanteld. In inje maakte de dood van gene- il Franco een einde aan veertig autoritair regiem. Deze ont- tkeling heeft het beide landen jgelijk gemaakt het lidmaatschap li de Europese Gemeenschap aan vragen. Niemand durft Spanje en tugal principieel meer het recht [ontzeggen op dat lidmaatschap, zijn algemene verkiezingen ge lden, in beide landen functione- democratisch verkozen parle- jnten, de politieke gevangenen vrij gelaten en de rechten en jheden van de burgers zijn gega- leerd. armee houden de overeenkom- fn in de politieke situatie tussen lanje en Portugal echter wel op. I Spanje heeft de regering van tmier Adolfo Suarez kans gezien brede steun te verwerven voor zijn beleid. De .kansen van de Spaanse democratie werden kort na de dood van Franco niet hoog aangeslagen. Menigeen vreesde de gevolgen van het hartstochtelijke karakter dat de Spanjaarden wordt toegeschreven. Geweld en sociale spanningen zou het deel van de regering Suarez zijn. Deze verwachtingen zijn niet bewaarheid. Suarez bleek een bij zonder gelukkige hand te hebben in het afbreken van de Franquisttsche dictatuur. Hij verleende de Catala nen autonomie vóór het moment waarop zij massaal hun zelfstandig heid gingen bepleiten. Suarez slaag de er zelfs in met socialisten, com munisten en de rechtse Volksallian tie een pact af te sluiten dat de sociaal-economische vrede voor de komende tijd lijkt te hebben verze kerd. De regering van Suarez komt de lof toe de dreiging in de politieke situatie onderkend te hebben en de passende maatregelen te hebben ge nomen om die dreiging af te wen den. Door het akkoord met de oppositie heeft Suarez de kans dat de sociale en economische proble men waarmee het land kampt zullen leiden tot een politieke confrontatie tot een minimum beperkt. Portugal heeft de situatie zich el tegengesteld ontwikkeld. In ;abon regeert een socialistische iderheidsregering die op zeer ge- Jnnen voet staat met de oppositie 1 r i communisten, sociaal-democra- j en centrum-democraten en die vendien te kampen heeft met ern- ge ;e onenigheid in eigen gelederen, jn. ',e* lat t aftreden van de sociaal-demo- ^tische leider Sa Carneiro, die niet eid is naar het voorbeeld van de lanse oppositie stilzwijgende un te verlenen aan de socialisti- le minderheidsregering van Mario de arcs, geeft blijk van grote onenig- id ook binnen deze partij. De ifrontatie tussen de socialistische nderheidsregering en de sociaal- iocratische oppositie lijkt in fel- I toe te zullen nemen nu de aal-democraten hun leider heb- gevraagd terug te komen. Sa trneiro wil Soares alleen steunen j hij wordt opgenomen in de rege ring en daar schijnt Soares in het geheel niet toe bereid. Evenals Spanje kampt Portugal met ernstige economische en sociale pro blemen, die om een oplossing sme ken. De politieke verdeeldheid houdt de Portugese partijen echter zo zeer bezig dat men aan een wer kelijke oplossing van de problemen niet toekomt. De regering heeft al haar tijd en energie nodig in het zadel te blijven. Wanneer er in Lis sabon niet op korte termijn een Spaanse oplossing wordt gevonden, dan' is de kans groot dat alleen een meer autoritair regiem de zaken nog kan rechtbreien. President Eanes lijkt al serieus over deze mogelijk heid na te denken. De vorming van een regering van nationale eenheid lijkt momenteel nog het enige alter natief voor een dergelijk autoritair bestuur. door Fred Lammers UITWIJK Ze zullen er van avond allemaal zijn in het ge meentecentrum „De Hoogt": de boeren, de burgers en, zij het minder talrijk, ook de buiten lui. Het wordt een bijzonder dagje voor Uitwijk en Waard huizen, de twee kerkdorpen in het Land van Heusden en Alte- na, die bij elkaar zo'n zeshon derd inwoners tellen, plus dan nog de leden van de veestapel, waartoe ook de ezel Tom en de hond Sproetje van de schrijf ster Mink van Rijsdijk behoren. Vandaag verschijnt er een boek waarin de historie van beide dorpen is vastgelegd. En dat is iets waar de Utikers en de Waardhuizers wel een beetje trots op zijn. Er komen tegen woordig wel meer boeken over ste den en dorpen uit. maar voor een kleine gemeenschap als Uitwijk en Waardhuizen zien uitgevers daar geen brood in. Als het aan hen had gelegen, was „Ik kom van Uitwijk en ik weet van niks" er dan ook nooit gekomen. Dat het toch is gebeurd, is te danken aan de gezamenlijke acti viteiten van de hele dorpsgemeen schap. Het is begonnen met het pakketje oude foto's en prentbriefkaarten dat de postbode vorig jaar zomer op de hervormde pastorie bezorgde. Het was afkomstig van de 86-jarige me vrouw M. Rijnsdorp-Van Eeuwen uit Eist, die als klein meisje dikwijls in Uitwijk logeerde, het dorp waar haar moeder in de vorige eeuw dienstbode was bij de toenmalige domineesfa milie Aitton. Zij meénde dat die oude foto's wel op hun plaats zouden zijn in het kerkelijk archief en, dat ds. Van Asselt er wel raad mee zou weten. Nu, dat wist hij ook. Nadat ze er op de hervormde pastorie een ge noeglijke avond mee hadden be leefd, mochten ook andere dorpsge noten van de prenten genieten en zo ontstond het plan er in breder ver band iets mee te gaan doen door ze op te nemen in een boek over Uitwijk. Het was niet helemaal voor het eerst dat de Utikers figureerden in een boek. In het begin van deze eeuw had Anna Hers, die connecties had met Henri van Eeten, de laatste heer van Uitwijk op de Almingshoeve, in haar historische romans „De oude hoeve" haar jeugdherinnerinb.m vastgelegd, en de schrijver L. Pen ning had sterk geromantiseerd en daarom minder betrouwbaar in „De Watervloed" de St. Elisabeths- vloed beschreven, die in de vijftien de eeuw ook het Land van Heusden en Altena trof. Het „mutsevrouwke" Het boek dat nu verschijnt is totaal anders. De grijze oudheid krijgt daarin aandacht, maar ook het re cente verleden. Zelfs het laatste „mutsevrouwke", Johanna Schot man uit Waardhuizen, is niet verge ten. vooral niet haar bezoek aan de Koningin in de zomer van 1965. twee maanden voor haar dood, waarbij ze de vorstin bloemen aanbood „van ons allegaren" en bij thuiskomst concludeerde „het was hartstikke gezellig bij de koningin" Om Uitwijk en Waardhuizen aan een Rigen dorpsboek te helpen werd eind vorig jaar een commissie opge richt. Alle groeperingen waren verte genwoordigd: de hervormden, de ge reformeerden en de artikeltjes, zoals de Utikers de vrijgemaakten noe men. De taken werden verdeeld. De een ging foto's bijeen zoeken, want de prenten van mevrouw Rijnsdorp waren ontoereikend om er een boek mee te vullen. Het was een verre van gemakkelijke opgave. Oude foto's zijn er genoeg, opgeborgen in de solide kabinetten van de Utikers, maar sommigen wa ren niet zo scheutig met uitlenen. Ze waren bang ze niet terug te zullen zien. Sommigen dachten zelfs dat hun bierbare foto's in dat boek inge plakt zouden worden. Andere commissieleden doken in ar chieven, noteerden oude dorpsver halen of bewerkten die. Judith Ver- meeren, de plaatselijke beeldende kunstenares, maakte zeven aquarel len en vele pentekeningen voor het boek. Iedereen deed het pro deo. „Wij hebben het gedaan uit liefde voor dit dorp. Het is misschien een raar dorp, maar toch zijn we er alle maal gek op", zegt Mink van Rijs dijk. Bernardus van Cleeff Degenen die er niets hebben te zoe ken, zullen waarschijnlijk nooit van hun leven in Uitwijk komen. Het ligt vergeten, ver van de grote wegen, in het polderlandschap, een dorpje zo als er in ons land vele zijn. Er wonen alledaagse mensen, het dorp heeft geen beroemdheden voortgebracht, maar in de loop der eeuwen is juist dit plekje in het Brabantse land tussen de peppels en de grienden voor hen die er zijn opgegroeid hét plekje geworden. Daarvan getuigen de verhalen in het boek zoals de tragedie rond ds. Bernardus van Cleeff, die na zestien dienstjaren in 1734 uit zijn ambt werd ontzet om dat hij aan de drank was, wat op het laatst zulke ernstige vormen aan nam dat hij volgens een beschrij- Zo tekende Judith Vermeeren Hendrik Colijn als schooljongen in Uitwijk. Soldaatje spelen op het erf bij grootvader was de meest geliefde bezigheid van „rooie Driekus" ving in de classicale notulen (de archieven van de plaatselijke her vormde gemeente zwijgen over deze pijnlijke zaak) waggelend de kansel wilde beklimmen. Niemand stak een hand uit om hem letterlijk en figuur lijk te helpen. Waarom hij aan de drank gegaan was en hoe eenzaam deze man was, daarover maakte men zich niet druk. Na zijn vertrek is hij in de nevelen van de historie opgegaan. Kuin Ruis was een figuur waar de Utikers meer over weten. Natuurlijk betreft het vooral zijn omvang. Die begint ruim 32 jaar na zijn dood legendarisch te worden. Wat alles nog interessanter maakt is zijn af komst. Elke rechtgeaarde inwoner van Uitwijk weet daar de details van, maar fijnproevers die op pikan te verhalen zijn belust, zullen daar in het boek wat Kuin Ruis betreft tevergeefs naar zoeken. De dorpsa dat verbiedt dat zulke verhalen zwart op wit worden afgedrukt. Overigens maken de Utikers van hun hart geen moordkuil. Vandaar dat de organist Dirk Kant in 1925 bij het bekend worden van het aanne men van het door Zoelmond op ds. De Wit uitgebrachte beroep aan het eind van de dienst op eigen houtje het „Dankt, dankt, nu allen God" inzette. Pijnlijk voor ds. De Wit. maar wel eerlijk van zijn organist. buitenwereld zijn de herinneringen aan dr. Hendrik Colijn. die zijn lage- re-schooljeugd in Uitwijk door bracht. Zijn ouders, die uit het Land van Heusden en Altena afkomstig waren, verhuisden naar de Haarlem mermeer, maar omdat daar geen christelijke school was werd Drie kus naar zijn grootouders in Uitwijk gestuurd. Zes jaar lang was hij leer ling van het éénlokalige schooltje van meester Mooy op het Kerkplein. „Rooie Hendrik" Een brave Hendrik was „rooie Drie kus". zoals hij algemeen werd ge noemd. niet volgens degenen die hem meemaakten. Op de Almings hoeve. op bevel van de laatste heer van Eeten omstreeks 1897 afgebro ken omdat hij niet kon verdragen dat na zijn dood vreemden het huis zouden bewonen, werd herhaalde lijk gezegd dat. „rooie Hendrik" voor galg en rad opgroeide „naar een harde dood in een ver ver schiet". Hendrik vertikte het na schooltijd een handje mee te helpen op het land, zoals de andere dorps jongens. In de hooitijd verstopte hij zich onder de hooiwagen. Toen meester Mooy Hendrik Colijn eens een pak slaag wilde geven, beet Driekus hem onverwacht in zijn been. Van schrik zag de dorpsonder wijzer van verdere tuchtiging af. „Rooie Driekus" had zich vast voor genomen om geen boer te worden. Het liefst speelde hij soldaatje op de deel van grootvaders boerderij. Met een stok als sabel marcheerde hij rond. De in het gelid staande koeien waren zijn soldaten. Hendrik Colijn bewaarde niet zulke prettige herin neringen aan Uitwijk. Het is niet bekend of hij er later, toen hij het had gebracht tot minister nadien, nog eens terug is geweest. Aanneme lijk is het niet. Uitwijk: een dorp ver van de grote wegen tussen de grienden en Historisch interessant ook voor de peppels van het Brabantse land. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Hij zag er goed geconserveerd uit, met blozende wangen, een stevige stap, een paraplu bij zich: de grijzende wandelaar die ik gistermiddag op de heide van het Friese Lippenhuizen tegen het lijf liep. Op dezelfde oude leger (zand-)weg eens betreden door Bonifatius op weg naar zijn eindstation Dokkum. Een on verwacht grote knipoog van de zon en veel stil spel door de wind bevorderden een gesprekje, dat uitliep op wat in Friesland „in petear" genoemd wordt (geani meerde gedachtenwisseling), een stief kwartiertje aangezien we op dezelfde golflengte bleken te zitten. Blijf fit door je te bewegen in de natuur," was zijn lijfspreuk en hij handelde ernaar: elke dag zeventien kilometer om con ditiefris te blijven. Hij vertelde overigens wel, door -zijn omge ving bij het uitrukken onder bij voorbeeld een stromende regen voor gek te worden versleten. „Je hoort het ze denken." Bei den kwamen we tot de conclu sie, dat „gek" een zeer betrekke lijk begrip is en dat het maar zeer de vraag is, wie daarvoor versleten moet worden: de all weather-loper of de stoelzitter. Ook de komende dagen zal deze man ongetwijfeld de buien die er nog vallen, trotseren en moge lijk ook de aangekondigde regen in het weekeinde. Deze is voor ons besteld door een depressie die momenteel in ontwikkeling is ten noordwesten van IJsland. Eerst trekt er een ruggetje van wat hoge druk over met flinke brede opklaringen (daardoor kan het in het binnenland tot lichte vorst komen, maar helaas ook tot gladheid van de wegen), in de loop van zaterdag volgt er dan meer bewolking, wat uit loopt op nieuwe neerslag, in* hoofdzaak regen. De Engelse computers projecte ren de IJslandse depressie zon dag boven de Noordzee, maar zo een sterke uitdieping als zijn voorganger begin deze week wordt niet voorzien, hooguit 992 millibar. Verder wordt ver wacht, dat zich bij IJsland een nieuwe hogedrukcel (1.020 mb.) zal opbouwen. Komt deze inder daad tot stand, dan betekent dit ook voor de eerste helft van vol gende week een continuering van het koude weer Over computer-verwachtingen gesprokenNa het aardige succesje van de Bracknell-ma- chine die zaterdagmiddag al een stormdepressie van 952 mb. bij de zuidwest-punt van Noorwe gen en boven het Skagerrak „zag" liggen, met gelijktijdige aanduiding van hoge druk van zuid-Groenland tot west-Portu gal, zijn er een paar lovende reacties bij mij binnen geko men, wat betreft het vroege tijd stip waarop die zware storm van begin deze week gesignaleerd werd. Natuurlijk was er ook hier en daar een zuiniger reactie, bij voorbeeld van de collega-meteo- schrijver die „Bracknell" hele maal niet zo goed vindt, als er verder vooruit gekeken wordt dan twee of drie dagen. Een roestig spijkertje bij laag tij gevonden dus, en niet „des Pu- dels Kern'' rakend. Is het geen bagatellisering, dan wordt er nog wel iets anders gevonden, bijvoorbeeld de gelegenheidsop merking, dat de betrouwbaar heid van de computerprognose voor tweeënzeventig uur vooruit vijfenzestig procent is: „Vrij dicht bij de gok". Tegenwerping mijnerzijds: het maakt verschil, of je met zo'n welbekende IJs landse afzak-depressie of met een over de Alpen springend A- frika-laag te doen hebt. De be trouwbaarheid van de compu- Werrrapporlen vin gisteravond 19 uur: ters houdt toch zeker ook ver band met het weertype, Atlan tisch of niet. dat er op een be paald ogenblik heerst? Papendrecht stond donderdag morgen op 199 millimeter water. Oostkapelle daarentegen niet meer dan 65 mm. Op de Ffiröer sneeuwde het donderdagmid dag stevig bij-O graden, de tem peratuur in Helsinki, Stockholm en Oslo was op of Iets onder nul. in noord-Zweden werd midden op de dag plaatselijk -14 graden waargenomen. Brrr Amsterdam licht bew 8 1 Dc Bilt zwaar bew 8 1 Eclde regenbul 7 2 Eindhoven regen 7 0 Den Helder licht bew 8 6 Rotterdam zwaar bew 8 4 Twente mist 6 OS Vlissingen zwaar bew. 7 12 Zd Limburg motregen 4 03 Aberdeen hagelbui 5 7 Athene onbewolkt 21 0 Barcelona zwaar bew 19 0 Berlijn geheel bew 6 0 Bordeaux half bew. 11 4 Brussel regen 5 2 Franklort half bew 5 3 Oeneve half bew 6 0.1 Helsinki metsneeuw -0 0 Innsbruck sneeuwbui 6 06 Klagenfurt zwaar bew 3 04 Kopenhagen ilchl bew 4 0 Lissabon zwaar bew 18 0 Locarno onbewolkt 10 0 Londen zwaar bew 5 0 Luxemburg geheel bew 2 02 Madrid half bew 15 0 Malaga zwaar bew. 20 0 Mallorca half bew 21 0 München half bew 4 2 Nice licht bew 17 0 Parijs licht bew Rome licht bew 7 2 Split regen 18 6 Stockholm zwaar bew. 12 4 Wenen zwaar bew 2 0 Zürtch sneeuwbui 9 0 Casablanca half bew 3 9 Istanbul onbewolkt 20 0 Las Palmas zwaar bew 17 21 New York regen 22 0 Tel-Avtv half bew 02 Tunis half bew 22 0 HOOGWATER. zaterdag 19 november Vllssingen 819-2109, HaringvlieUluizen 8 33- 2114, Rotterdam 10 19-23 23, Scheveningen 9 28-22 09, IJmulden 10 17-22 58. Den Helder 103-1313, Harllngen 324-13 52. Delfzijl 5 38- 18 42 onder redactie van Loes Smit VUl hi 'uf Melis is nu vierentachtig. Ze ol "oont in Rotterdam, maar dat veerhoudt haar niet om nog gere haar „kinderen" op Schier- nonnikoog op te zoeken. Die zijn rouwens ook de jongsten niet neer: allemaal éénenzeventig, .ïnaar het is dan ook al vijfenzestig aar geleden dat ze bij Juf Melis in de eerste klas van de openbare la s' (ere school van Schiermonnikoog :aten. y f ..Een flinke vrouw", zegt haar oud- v ecrling Jakob Visser. Hij heeft nog Veel prettige herinneringen aan die eerste klas-tijd. Dat kan haast niet yianders, want de herinneringen wor- len nu al vijfenzestig jaar levend >(ehouden door hem en zijn mede leerlingen. De kinderen uit die eer ste klas hebben elkaar eigenlijk nt 'ooit meer losgelaten. Eén is er in J^rongelukt boven wat toen nog Nederlands Indië heette, maar de ^overige negen komen nog altijd op (eikaars verjaardagen, negen keer .Per jaar dus. En ook juf Melis komt er zo vaak bij als ze kan, dit jaar tot tweemaal toe. Ze zijn niet allemaal op Schiermonnikoog gebleven, zegt Visser, maar de meesten toch wel. En in elk geval slaan ze de reünies op eikaars verjaardagen nooit over. Hoe vaak ze sinds hun schooltijd bij elkaar geweest zijn? Niet meer te tellen, zo vaak. Dit jaar is er voor het eerst een beetje de klad in gekomen. Dat komt doordat er twee uit het ploegje van negen behoorlijk ziek geworden zijn. Ze willen pas weer bij elkaar gaan zitten, als ze er allemaal weer bij kunnen zijn. We maken hier melding van, omdat er nu alweer een week of zes gele den in deze krant stond dat de eindexamenklas van de Prof. van der Leeuwschool in Krommenie na veertig jaar nog steeds bij elkaar komt. Nou, schreef ons daarop ie mand van Schiermonnikoog, bij ons hebben we een bijna complete klas die na vijfenzestig jaar nog geregeld contact houdt. Die open bare lagere school op het eiland was vijfenzestig jaar geleden de enige op Schiermonnikoog. „Pas toen we in de vierde klas zaten", zegt de heer Visser, „kwam er een protestantse school bij." Hij is trots op zijn school en weet er alles van. Een goeie school, zegt hij, wel iswaar al een van 1877. maar toen hadden ze al vier leerkrachten en dat was voor die tijd erg veel. Later vertrok er één naar de wal en toen hijzelf op school kwam, waren er drie onderwijzers: juf Melis die van Groningen kwam en de eerste en tweede klas had, een tweede onder wijzer die ook twee klassen deed en het hoofd dat er zelfs drie tegelijk had: „De onderwijzers leefden hele maal voor de school". Er werd ook niet zo nauw gekeken of je al zes was als je in de eerste kwam; ver schillende waren pas 5'L Vakan ties? „We kenden toen alleen de grote vakantie, één maand duurde die. Geen herfst- of paasvakantie en zelfs niet met kerst. Dan kreeg je drie dagen vrij en dat was dat. En natuurlijk was er zaterdagochtend ook school". Voor de kinderen van de lichting- Visser, zullen we ze maar noemen, waren er niet veel mogelijkheden om verder te leren. Er heerste nogal wat armoede op het eiland, maar ook wie het kon betalen had niet veel keus: óf naar het vasteland, bij familie in de kost en alleen in de grote vakantie naar huis, óf op de enige vervolgschool die het eiland rijk was: de zeevaartschool. Zo doende zijn er heel wat Schiermon- nikogers op zee terecht gekomen. Meisjes, weet de heer Visser, gingen ook wel op de zeevaartschool; dat was gewoon de enige manier om dicht bij huis wat algemene ont wikkeling op te doen. En wie daar geen geld voor had, ging op het land werken. Dat is nu verleden tijd. De openbare en de bijzondere basisschool zijn er nog, de zee vaartschool bestaat al sinds 1934 niet meer. Wel is er in 1949 een mavo op het eiland gekomen. Dat is al heel wat voor Schiermonnik oog. Maar voor juf Melis en Jakob Visser en zijn vroegere klasgenoten is maar één school je ware: de open bare, hun school, waar ze als jong onderwijzersje en kleine kinderen aan het begin van deze eeuw voor het eerst binnenstapten en die ze sindsdien nooit meer hebben ver geten. „Ze kunnen wel teksten op uw t.v - scherm projecteren en daarmee de krant concurrentie aandoen, maar je kunt Je toestel niet in de katte- bak leggen. Noch er haringen mee inpakken." Nou had miss Indonesië zó gehoopt om in London Miss World te wor den. Voor Siti Arifin, de eerste In donesische die ooit bij dit spekta kel is ingeschakeld, zou dat een enorme triomf geweest zijn. Maar het mag niet zo wezen: omdat Zuid- Afrika ook een miss heeft gestuurd, heeft de Indonesische regering Siti opdracht gegeven zich terug te trekken en de missen van India en de Filippijnen hebben hetzelfde van hun regeringen te horen gekre gen. Aanvankelijk miss Sri Lanka ook, maar die order is ongedaan gemaakt. Miss Zwaziland gehoor zaamt gewoon niet; zij was de zo veelste die niet mocht meedoen, maar ze weigerde omdat ze zo goed bevriend is met Miss Zuid-Afrika. Intussen krijgt de jury het steeds makkelijker natuurlijk. Omdat de Fran^oise Marie-Ange Brillet kampioen-majorette van Eu ropa is (dat kun je ook al worden tegenwoordig) mag ze volgende maand naar de kroning van keizer Bokassa van Centraal Afrika. In dat zanderige land zijn driehonderd jon gens en meisjes opgetrommeld om voor hun nieuwbakken keizer te de fileren. Van Marie-Ange wordt ver wacht dat zij voorop loopt en er een ordelijke vertoning van maakt. Als het eerste kleinkind op komst is, zal de hele familie meestal in span ning naar het grote moment uitkij ken. De opa's en oma's toch zeker, maar ook de broers en zusjes, en de tantes en ooms soms ook nog wel. In het geval van prinses Anne was de hele familie zo'n beetje op stap. We zetten ze op een rijtje: haar moeder Elisabeth was thuis, in Buckingham Palace; vader Philip zat in Duits land. bij familie; broer Charles moest zo nodig naar een feestje met vrienden in het noorden van het land: tante Margaret was naar haar buitenhuisje op het Caribische ei land Mustique vertrokken; de jong ste broers Andrew en Edward zaten op het internaat in Schotland. Al leen echtgenoot Mark was de hele tijd bij zijn vrouw, maar dat kon ook moeilijk anders. Nee zeggen is vermoedelijk de meest gebruikte methode om zwangerschap te voorkomen. Ten minste in Engeland en ook maar alleen in de ogen van het Britse ministerie van onderwijs. Dat heeft een brochure over gezondheidsop voeding op school uitgegeven, waarin het vaststelt dat jongeren zeker niet steeds ondoordachter en slordiger met de seksualiteit om springen. zoals vaak beweerd wordt. Dus, adviseert de brochure, moeten in gesprekken met scholie ren over voorkoming van zwanger schap de morele vraagstukken een belangrijke plaats Innemen En daarbij mag dan best benadrukt worden, dat „nee" nog altijd het beste voorbehoedmiddel voor jon ge meisjes is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5