fngelijke behandeling van e huur- en koopsector Rorento Prof. Kessler (Ned. Bank): Ook minder inflatie Slangdeelname niet nadelig concurrentiepositie Vraag onze man in Quito. ABN Bank JjjG deelt textielimport 3t Honkong aan dere landen toe aandeelhoudersrekening Shell kon hogere kosten niet overal goedmaken 3ST Jizuiniging bijdragen koopwoningen mogelijk Walt Disney en American Express samen? Samenwerking jmerleden inspecteren J mislukken van onderhandelingen Coca Cola in beslag Dertig spaarbanken als coöperatie in Spaarbankbond 'NS moeten meer machinisten en conducteurs hebben' Kwartaalresultaat daardoor ongunstig beïnvloed Schilders bezorgd over de toekomst 8 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P19-R23-HS21 advertentie een onzer verslaggevers IVELAKEN In de woningbouw is van een gelijkwaardige behandeling door de overheid van uurwoning en het koophuis op dit moment op dit moment nog nauwelijks sprake. Het Idie- en financieringssysteem heeft tot gevolg, dat de lagere inkomensgroepen uit financieel unt min of meer zijn gedwongen een huurhuis te betrekken. De wat hogere inkomens zijn entegen al vrij snel gebaat met een (premie)koopwoning. conclusie staat in het rapport iheid en bewoner, wie betaalt dat gisteren door het Bouw- Nederlandse Gemeenten in •laken is gepubliceerd. De stu- erd gedaan door de heren H. •ulpen en F. Neuerburg, docto- ludenten ruimtelijke economie e Erasmus Universiteit in Rot- m. idere belangrijke conclusie is, oor de overheid belangrijke be tingen op de rijksbijdragen koopwoningen mogelijk zijn. idien ook in deze sector een van financiering wordt ge- die rekening houdt met een mate van geldontwaarding. inleiding tot deze studie was de jsie over het al of niet bevoor- de huur- of de koopsector overheid. aanvangshuur ontstaat, door bij de dynamische kostprijshuurmethode rekening te houden met te verwach ten huurverhogingen. Hierdoor zijn tegelijkertijd maar geringe over heidsuitgaven nodig, om deze huur ook voor lagere inkomens op een betaalbaar'peil te brengen. Om de woonlasten van een premie koopwoning met een annuïteitenhy potheek gedurende de eerste jaren tot een zelfde niveau (terug) te bren gen, zijn veel grotere overheidsuitga ven noodzakelijk. Op deze rijksbij dragen zou belangrijk kunnen wor den bezuinigd, door de financiering, in de koopsector op een vergelijkba re wijze te regelen als in de huursec tor, aldus de onderzoekers. Inkomen Bovendien, zeggen zij. dat de ongelijkwaardige behandeling van de huur- en koopsector in de hand wordt gewerkt doordat in de huur- sector hoofdzakelijk „inkomensaf hankelijke" bijdragen worden gege ven. Zou ook in de koopsector op een grotendeels „inkomensafhankelij ke" subsidie worden overgeschakeld, dan zou dat bij de wat hogere inko mens een besparing op de rijksbij dragen kunnen betekenen. De studie laat tenslotte zien, dat misschien wel het belangrijkste ver schil tussen de huur- en de koopsec tor is, dat de eigenaar/bewoner in een tijd van inflatie in staat is door middel van zijn woning een aanzien lijk vermogen op te bouwen. Hoewel enerzijds terecht kan worden ge steld, dat dit vermogen ligt opgeslo ten in de woning en als zodanig geen „waarde" heeft, blijkt, dat in de praktijk dit vermogen voor velerlei doeleinden wordt gebruikt. Voor beelden hiervan zijn het kunnen doorstromen naar een duurdere ei gen woning, het financieren van aan kopen als auto, caravan en boot met de woning als onderpand en het vrij maken van dit vermogen door terug te keren naar een huurwoning. Deze scheve verhouding in de ver mogenspositie kan niet alleen vanuit volkshuisvestingsoogpunt worden bekeken, omdat zij zich ook op aller lei andere terreinen voordoet. Feite lijk zou zij dan ook een onderdeel moeten vormen van een meer alge mene inkomenspolitiek, aldus de on derzoekers. BURBANK (California) Vertegen woordigers van Walt Disney Produc tions en van American Express Company hebben met elkaar ge sproken over de mogelijkheid van eventuele bundeling van de twee ondernemingen. Er zijn echter geen afspraken voor nieuwe vergaderin gen gemaakt en de zaak is niet ver der in overweging genomen. Dit hebben Walt Disney en American Express meegedeeld. De heer Y. Cats. Direkteur van het ABN kantoor in Quito, de hoofdstad van Ecuador. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Cats uitstekend is ingevoerd. Erg belangrijk in 'n land als Ecuador, dat ef alles aan doet om zo snel mogelijk te industrialiseren. De heer Cats kan u dan ook alles vertellen over de gunstige belastingen, de credietfaciliteiten in Ecuador en exportfinanc ieringen. Dit is zijn adres: Banco Holandés Unido, 10 de Agosto 911 y Buenos Aires, Castilla 42, Quito. Telex: 2135. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofd kantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren. Telefoon: 020-293855. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de Nederlandse concurrentiepositie is het niet nadelig geweest dat de gulden in de slang zit, zeker niet op langere termijn bekeken. Dit schrijft prof. dr. G. A. Kessler van De Nederlandsche Bank in een artikel in Economisch Statistische Berichten. Bij een autonoom .zweven" van de gulden, aldus prof. Kessler, zou waarschijnlijk een weinig geringere verzwakking van de concurrentiepo sitie zijn opgetreden. De sterke nati onale positie uit hoofde van het aardgas zou immers ook dan vrijwel zeker in de weg hebben gestaan zo wel aan het besef van de noodzaak, alsook aan de aanvaardbaarheid (na tionaal en internationaal) van een op versterking van de concurrentieposi tie gericht beleid. Een en ander met de daaraan verbonden consequen ties voor de inkomensverdeling. Volgens prof. Kessler is het bepaald onjuist te concluderen, dat de Neder landse concurrentiepositie werd ver zwakt omdat de Nederlandse deelna me aan de „slang" een effectieve appreciatie (waardevermeerdering) van de gulden tot gevolg had. Het staat gegeven o.a. de ontwikkeling van het aardgas geenszins vast, dat zonder de binding aan de „slang" geen appreciatie van de gulden zou zijn opgetreden, noch dat bij afwe zigheid daarvan de concurrentiepo sitie niet zou zijn achteruitgegaan. Uittreden Het zou, aldus de heer Kessler, even zeer onjuist zijn uit de cijfers met betrekking tot de ontwikkeling van kosten, wisselkoersen en concurren tiepositie, de conclusie te trekken dat een in de toekomst tot stand te brengen verbetering van de concur rentiepositie wordt vergemakkelijkt door een uittreden uit de „slang" en een daardoor mogelijk gemaakte stabilisatie dan wel depreciatie De „slang" is het monetaire sa menwerkingsverband tussen Nederland, West-Duitsland, België, Luxemburg, Noorwegen en Denemarken. Deze landen hebben afgesproken, dat hun centrale banken door middel van aan- en verkopen op de wis selmarkten zullen voorkomen, dat de onderlinge koersafwij kingen van gulden, Duitse mark, Belgische en Luxem burgse frank en Noorse en Deense kroon meer dan 2,5 pro cent ten opzichte van een vast gestelde spilkoers gaan be dragen. Ten opzichte van andere valu ta's „zweven" de munten in de „slang" gezamenlijk. Dat bete kent dat de wisselkoersen wor den bepaald door vraag en aanbod. (waardevermindering) van de gul den. Dit omdat ermee moet worden gerekend dat een uit een oogpunt van de concurrentiepositie „geslaag de" waardevermindering gepaard zal gaan met een daling van de ruilvoet (de verhouding tussen in- en uitvoer- prijzen). Een dergelijke ruilvoetdaling be perkt nl. de nationale verdelings ruimte en verscherpt derhalve de verdelingsproblematiek. Aangezien zij zich bovendien in het algemeen reeds eerder doet voelen dan het volume-effect van verbetering van de concurrentiepositie is het gevolg, dat de betalingsbalans in eerste in stantie geen verbetering doch een achteruitgang zal ondergaan. Ook vooruitblikkende kan, zo meent prof. Kessler. niet de conclusie wor den getrokken, dat een uittreding van Nederland uit de „slang" gelet op de belangrijke positie van ons land als slangpartner zou dat in feite neerkomen op een vermoorden van de „slang" een op versterking van de concurrentiepositie gericht beleid zal vergemakkelijken. Automatische piloot Aan het prijsgeven van de „automa tische piloot", als hoedanig de „slang" thans voor Nederland functi oneert, is integendeel het gevaar ver bonden dat bij een onvoldoende krachtig beleid Nederland terecht zou kunnen komen in de vicieuze cirkel van geldontwaarding en de preciatie. Voordeel van de deelname aan de „slang" is dan ook gelegen in het geringere tempo van de binnen landse geldontwaarding en het daar bij verzekerd zijn van een oriëntatie punt dat onze volkshuishouding op een afstand houdt van de draaikolk van inflatie en depreciatie. Tegenover de voordelen van deelna me aan de „slang" ziet prof. Kessler slechts één bezwaar staan te weten de op korte termijn soms tamelijk schoksgewijze verlopende wijzigin gen in de koersontwikkeling van de gulden. Men mag hieraan volgens hem niet te zwaar tillen. „Het zou overmoedig en onverstandig zijn om die reden uit de .slang' te treden." Wel moet steun worden gegeven aan het internationale overleg om deze schokken zoveel mogelijk te ver mijden. |h° antal Tweede-Kamerleden heeft zich gisteren laten informeren over de tel nd van het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Binnenkort moet een sing worden genomen over een verbetering van de startbanen en een uitbreiding. Per helicopter bekeken de heer Cornelissen (CDA) I— en mevrouw Müller-Van Ast (PvdA) het vliegveld uit de lucht. SSEL De Europse Gemeenschap is begonnen het aan ïkong toegewezen contingent voor de levering van textiel een aantal kleinere textiel exporterende landen te verdelen irband met het mislukken van de onderhandelingen over indering van de textieluitvoer van de Britse kroonkolonie de EG in 1978. Het hoofd van de delegatie die de onderhan- ™')gen met Hongkong heeft gevoerd, de Fransman Tran van heeft dit meegedeeld. GENUA De substituut-offi cier van justitie in Genua, Ma rio Sossi bekend van zijn ontvoering door linkse extre misten in 1974 heeft de con fiscatie van alle flessen Coca Cola in Italië gelast, omdat er geen etiket op zit met de door de wet voorgeschreven inlichtin gen. Die inlichtingen moeten vermelden waaruit het produkt is samengesteld. De substituut officier zei de tekst op de capsu le van de flessen onvoldoende te vinden. Het Italiaanse filiaal van Coca Cola heeft tegen de maatregel geprotesteerd en verklaard dat de Italiaanse wet van de capsule of de kurk een integraal deel van dc fles maakt en zijn pro- duktie geheel in overeenstem ming is met de ministeriële richtlijnen. De uitspraak van Sossi slaat niet op de verkoop van Coca Cola in kratten. advertentie (hebben al een stukje van hun fekongs) contingent afgesne- £zo deelde Tran op een perscon- 'e mee, „en hoe langer ze wach- kleiner de koek wordt." Jkong heeft zijn onderhande- pelegatie vorige week terugge- i voor beraad nadat de EG de tellen van de kroonkolonie had omdat ze „geen basis [verdere onderhandelingen ople- ^n." zei dat de gemeenschap op het staat met Zuid-Korea tot over- 'mming te komen over een be- ig van de textielleveranties. De leeft een beperking van zeven int geëist. Van Hongkong was :d dat het zijn leveranties in t negen procent of 13.000 ton iperken tot 138.000 ton. iropese Gemeenschap is vol- Tran van mening dat Hong- niet echt als ontwikkelingsland worden beschouwd. „De econo- Ir van Honkong is efficiënt en tt bijzonder goed. Dat betekent in Hongkong, financieel ge- 1 voldoende flexibiliteit hebben -*et probleem op te lossen." GORINCHEM Een dertigtal mid delgrote en kleinere spaarbanken is van plan om binnen de Nederlandse Spaarbankbond tot een voor deze organisatie nieuwe vorm van sa menwerking te komen. Er is een plan ingediend onder de titel „Sleu tel naar de Toekomst". Er wordt vanuit gegaan, dat één van de hoofdoorzaken van het steeds weer vastlopen van structuurbe sprekingen in de Spaarbankbond ligt in de zeer grote verschillen in omvang van de leden. Door de mid delgrote en kleinere spaarbanken te bundelen in een coöperatieve vere niging en deze als organisatie lid te laten worden van de Spaarbank bond, worden de verschillen belang rijk kleiner. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen moeten meer machi nisten en conducteurs ln dienst ne men. Dit schrijft de Vervoersfedera- tie FNV in een nota aan de directeur personeelszaken van de NS. Volgens de vervoersfederatie worden de ma chinisten en conducteurs bij de hui dige bezetting van het korps rijdend personeel te zwaar belast. Ze krijgen niet genoeg rust tussen hun dien sten om op adem tekomen en nieu we krachten te verzamelen. De bon den constateren een toenemend ziekteverzuim. De vervoersfederatie wijst er ln de nota op dat zich in het werk van de NS'ers de laatste tijd de nodige ver anderingen hebben voorgedaan. Niet alleen is het aantal onregelma tige diensten toegenomen, die dien sten zijn ook intensiever gedragspa troon van de reizigers. De nota wijst onder meer op de toenemende agressie onder de passagiers. De NS bestudeert de nota en zal er later op reageren. De belegging gericht op rendement. Extra gemakkelijk gemaakt met een rorentos voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: rorento. Antwoordnummer 1957 (525). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). regelrecht rendement Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tengevolge van de geringe economische groei, een ruim aanbod van ruwe olie en een overschot aan verwer- kings- en tankercapaciteit was het voor de Koninklijke Shell in het derde kwartaal in enkele belangrijke afzetgebieden niet mogelijk de gestegen kosten goed te maken. Hoewel de resultaten over het derde kwartaal hierdoor ongunstig werden beïnvloed, gaf de winst ln de olie- en gassector over de eerste negen maanden een verbetering te zien ten opzichte van dezelfde periode van 1976. Het nettoresultaat van de maat schappijen van de Groep bedroeg over het derde kwartaal 329 miljoen pond sterling (1 pond sterling is mo menteel ongeveer 4,40), tegen 176 miljoen pond over het overeenkom stige kwartaal van verleden jaar. Over de maanden Januari/september van dit jaar kwam de winst uit op 1.053 miljoen pond, tegen 731 mil joen pond ln dezelfde periode van 1976. Valuta-omrekening In een toelichting op deze cijfers wordt opgemerkt, dat het maken van vergelijkingen ln hoge mate be moeilijkt wordt door het effect van valuta-omrekeningen. waaronder die met betrekking tot verkochte voorraden. Afgezien hiervan en vódr aftrek van het aandeel van derden in het resultaat van geconsolideerde hiaatschappijen (d.wz, maatschap pijen, waarbij sprake is van een meerderheidsbelang) laten de resul taten zich als volgt vergelijken: (In miljoenen ponden) 1977 1976 derde kwartaal negen maanden 364 397 1.268 1.119 UTRECHT Het Nederlands Chris telijk Ondernemingsverbond voor het Schildersbedrijf maakt zich zor gen over de naaste toekomst. In zijn jaarrede tot de ledenvergadering zei de scheidende voorzitter, de heer J Koster, dat zowel het hoge btw-ta- rief als het niet meer aftrekbaar zijn van het onderhoud van eigen wo ning van de belasting gevaren zijn, die de bedrijfstak bedriegen. Veel particuliere werkenzijn hierdoor on betaalbaar geworden en gaan „aan onze neus voorbij" ln de richting van bijvoorbeeld het zelfdoen Ook ervaart het schildersbedrijf de toepassing van het ontslagrecht voor de bedrijfstak als „een knel lend juk". Het aantrekken van per soneel wordt erdoor afgeremd en het niveau van de werkloosheid onnodig gehandhaafd, aldus de heer Koster. Uitgebreid ging de voorzitter in op de steeds slechter wordende vakop leiding van jeugdigen en het gevaar van vakantlesprelding in het schil dersbedrijf. Shell Oil ln de Verenigde Staten en Shell Canada meldden over het der de kwartaal een resultaat op dollar basis dat marginaal beter was dan over het derde kwartaal van 1976. Bij Shell OU waren er betere resultaten in de olleproduktensector en bij SheU Canada in de aardgassector. SheU OU en Shell Canada buiten beschouwing gelaten, waren de in het derde kwartaal verkochte hoe veelheden ruwe olie, olleprodukten en aardgas ongeveer gelijk aan die van een jaar geleden. Chemie Voor de chemische sector buiten Noord-Araerika is 1977 tot dusverre teleurstellend geweest. De industrië le vraag bUjft ln alle belangrijke lan den stagneren, zodat de afzet van chemische produkten nagenoeg geen wijziging heeft ondergaan en de prijzen gedaald zijn tot een niveau dat tegen de achtergrond van stij gende kosten duidelijk te laag ls. De resultaten in de chemische sector liggen dan ook ruim beneden die van 1976. De totale kapitaaluitgaven bedroe gen over het derde kwartaal 556 mil joen pond en over de eerste negen maanden 1.617 miljoen pond. respec tievelijk 16% en 34% meer dan ln 1976. Uit deze stijging blijkt het aan houdend hoge investeringsniveau ln de sectoren olieproduktie en verwer king chemie in Europa en Noord- Amerika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21