Kloosterboer gelooft In welslagen missie 'Ik speel agressief ijshockey' KNSB ziet kans voor schaats-wereldbeker Gorter negeert boycot Ik vorm met Van't Oever ideaal duo" 'Voorzitter van 91 halve finale Naast toernooien om EK en WK Telstar raakt doelman (nog) niet kwijt Amsterdamse aanvaller Jerry Schaffer heeft weinig moeite met image AFC'er jaar geschorst IIJDAG 18 NOVEMBER 1977 16/llf/ SPORT Trouw/Kwartet P17-R21-HS19 por Johan Woldendorp EERENVEEN Hoe benoem je een bondstrainer? Er zijn natuurlijk legio mogelijkheden om in n vacature te voorzien, maar zo origineel als de KNSB het heeft aangepakt, zo bont heeft zelfs de jetbalbond het nog niet gemaakt. Het is niet te geloven, maar toch waar. Wim Comello, de recteur van de schaatsbond, heeft in de stad Groningen een familielid, dat getrouwd is met Hejan Boerstra, coördinator jeugdtraining van het district noord van de Koninklijke Nederland- atletiekunie. Tijdens een familiefeestje liet Comello hem weten nog geen opvolger voor de (door rijders) weggepeste Leen Pfrommer te hebben gevonden. Boerstra droeg verrassend snel een inklare oplossing aan. „Ik ken wel iemand", verbaasde hij de KNSB-functionaris, „Tjaart loosterboer, een oud-leerling van mij." gewekt. Hoe zou de betrokkene heb ben geredeneerd, wanneer hem, als buitenstaander, dit nieuws ter ore was gekomen? Na een lange pauze: „Ik weet het niet", En dan, na op nieuw talloze seconden in een goed doordacht antwoord te hebben gein- vesteerd: „Er schijnen in ieder geval mensen te zijn, die denken, dat hij geschikt is voor dat werk. Zolang die mensen vertrouwen in zo'n man stel len, kan ik me afvragen: wie ben ik om een dergelijk figuur te beoorde len? Misschien beschikt hij over ca paciteiten, die voor het grote publiek onbekend zijn." Waarna hij zijn taak als volgt om schrijft: „De KNSB wilde duideüjk iemand, die meer aandacht aan krachttraining besteedt dan vroeger gebeurde. Ik vind dat geen vreemd verschijnsel. Buiten de schaatssport kun je dergelijke tendenzen ook be speuren. Het is een gezonde zaak, dat je je rug breder wilt maken. Het is niet mijn taak om de jongens te vertellen hoe diep ze door hun knie moeten buigen. Ook niet om hun duidelijk te maken, dat ze niet in zes, maar in zeven slagen door de bocht horen te glijden. Ik moet organiseren en bouwstenen aandragen." Toch reageerde ook Tjaart Klooster boer uitermate verbaasd, toen de KNSB in hem de ideale bondstrainer ontdekte. „Het was een verrassing, $jjkjTRECHT - Mr van Ballegoyen- z°nnd"^eprn vroeg ik me ai: w«De Jong heeft tijdens de algemene ..Hoe komen ze bij mij terecht, t Is ledenvergadering van de KNWU te £cnh*«?*' Jtrecht zijn functie als voorzitter nruL Tnïn neereeleed Ir Hvlkema zal als voor- °on° over mijn taken praten. Toen a PtB de fun" Ue van de heer van Bol.eeoyen-De loosterboer is leraar aan het CIOS Heerenveen en maakte in de sport held bescheiden naam door als nditietrainer van de Groninger eivereniging Aegir op te treden, et schaatsen is hem vreemd; op >ren komt hij nauwelijks vooruit, ettemin was hij, samen met de ■oegere jeugdtrainer Egbert van 't ver. de ideale opvolger van de lan- tijd hooggewaardeerde, maar la tten onrechte) diep gevallen frommer. fschoon van een staat van dienst ten sprake is, verdient Tjaart loosterboer als ieder ander het wrdeel van de twijfel. Zelfs wan eer de leden van de herenkernploeg 48 seizoen geen tiende van een se- onde harder gaan dan in de voor- ije winter, mag de beschuldigende nger niet primair in de richting van 54 oo t nieuwbakken schaatsdocent wor- 88 00 en gewezen. De KNSB behoort dan 38 m ls eerste de rekening van een pot erlij k personeelsbeleid gepresen- eerd te krijgen. loosterboers benoeming heeft niet «ponder reden de nodige bevreemding 'S ïKNWU stapt op Jong waarnemen. M terugtreden van de voorzitter, hm sinds 1971 werkzaam in die functie, die ln totaal twintig jaar bestuurs- ioi functies binnen de unie heeft ver- 10j mld, is een uitvloeisel van geschil- 2 Ien binnen het hoofdbestuur. Die meningsverschillen zijn de laatste naanden naar buiten getreden en 2® leidden onder andere tot het aftre- v den van vice-voorzitter Van der Mo- v len en het lid van de sportcommissie ,oo Beugels. Twee jaar eerder verdween 'M een ander jeugdig lid uit het hoofd- 93, bestuur, namelijk de toenmalige so» penningmeester Nieuwenhuys. Voor de betrekkelijke buiten wereld is Tjaart Kloosterboer een doublé schakel, die in de gouden ketting een storend element vormt. De Nederlandse schaatstrainersver- eniging (NSTV) bijvoorbeeld, schopt keihard tegen de schenen van de niet gediplomeerde functionaris (let wel: niet persoon) Kloosterboer aan. En Nederlands meest grillige schaatser, Hans van Helden, trok de consequenties uit een diepgaand meningsverschil over de krachttrai ning, die Kloosterboer zijn pupillen doceert. De ClOS-leraar: „Je kunt moeilijk een gewestelijke trainer tot bonds- A 1VT\7 T in coach benoemen. De kernploegle- xxlVl V tl "I1CI CI1 111 den komen immers uit de gewesten. Dat kan betekenen, dat allerlei klei ne belangetjes gaan meespelen. Je moet gewoon iemand hebben die boven alle partijen staat. Wat dat betreft vorm ik met Van 't Oever een ideale combinatie." Over Hans van Helden, die van me ning is dat zijn rug te zwaar belast wordt, merkt Kloosterboer op: „Vanuit mijn sporthart vind ik het doodzonde, dat die jongen zo rea geert. Tegenover zijn belang staan echter de belangen van zeven ande ren, die zich ook met de schaats sport bezig houden. Ik kan en wil niet met twee maten meten. De hele groep, inclusief Hans van Helden is betrokken geweest bij de program mabespreking. Iedereen heeft zijn zegje kunnen doen. Wanneer ie mand stelt, dat hij een blessure heeft, gaan we dat uitzoeken. Met nadruk wijs ik er op, dat wij uitzon derlijk veel aandacht aan Hans heb ben besteed. Als hij desondanks be zwaren blijft aantekenen en vindt, dat hij beter op eigen kracht de top kan bereiken, is dat zijn goed recht. Ik heb er geen enkel probleem mee om Hans deel te laten nemen aan internationale wedstrijden, indien hij zich daar voor kwalificeert, en bereid is zich als lid van de groep te gedragen. Ik draag alleen geen ver antwoordelijkheid voor zijn resul taten." Tjaart Kloosterboer gelooft in het welslagen van zijn missie. Zijn drie jarige contract bij de KNSB illu streert dat. Zijn visie op conditie training voor roeiers en schaatsers eveneens. „In principe bestaan er namelijk geen verschillen en over eenkomsten. Van roeiers wordt per nummer een krachtsinspanning van zes tot negen minuten gevergd. Van schaatsers wordt ongeveer hetzelfde gevraagd. Je kunt een training net zo ingewikkeld maken als je zelf wilt, maar de elementen blijven ge lijk: duurwerk, tempo, interval, her haling, enzovoort. Je hanteert en periodiseert bouwstenen, waarna je naar een maximum toewerkt. Toe gespitst op een schaatser praat je over de combinatie conditie-kracht- schaatsvaardigheid. Een extra di mensie aan dat geheel is een stuk motivatie. Aan dat laatste hecht ik veel waarde. Iedereen traint mo menteel met een lachend gezicht. Het is alleen onzinnig om te zeggen, dat we na een jaar al aan het eind punt zijn. Dat is een te positivisti sche redenering." TJAART KLOOSTERBOER op Noren nauwelijks vooruit DEN HAAO - De Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) is bezig de mening van de andere bij de Internationale Schaats Unie (ISU) aangesloten bonden te polsen over het idee een wedstrijden reeks om de wereldbeker in te voe ren. Algemeen secretaris Wim Co mello heeft in juni een groot aantal enquêteformulieren verzonden, waarin drie mogelijkheden werden aangegeven: le. In elk seizoen twee titeltoernool- en voor allrounders, om het Euro pees en het wereldkampioenschap. 2e. De strijd om de wereldtitel laten vervallen en naast de wedstrijden om het Europees kampioenschap een circuit om de wereldbeker. 3e. Toernooien om het Europees en het wereldkampioenschap én boven dien een circuit om de wereldbeker. „Zeker tachtig procent verkoos de derde mogelijkheid", aldus Comello. „Een circuit van zeg drie tot vijf wedstrijden om de wereldbeker is vooral aantrekkelijk voor de allroun ders van landen als Australië, de Verenigde Staten, China, Japan. Voor die rijders is er elk seizoen in feite maar één groot toernooi, dat om het wereldkampioenschap. Daar naast zou je in verschillende landen wedstrijden voor de wereldbeker kunnen houden." Comello heeft in de enquêtebrief ver zocht voor 1 november te reageren. „Een aantal landen heeft dit nog niet gedaan. Zoals de Sovjet Unie. Maar ik ga die landen weer benaderen op de manier van: als je geen antwoord stuurt voor die en die datum dan nemen we aan dat jullie voor de derde mogelijkheid kiezen." Rond de titeltoernooien van dit sei zoen wil Comello overleg plegen met vertegenwoordigers van andere schaatsbonden „Ik stel me voor dat we dan een werkgroep met internati onale bezetting samenstellen om de zaak op te zetten. Dan zouden we misschien in het volgende seizoen (1978/79) een officieus circuit kunnen houden. Als de strijd om de wereld beker inderdaad in een behoefte blijkt te vooreien kunnen we voor het ISU-congres van 1980 een voor stel indienen." KLEINE Piet Kleine zal zaterdag niet aan de start verschijnen van de strijd om de IJsselcup, de jaarlijkse opening van het schaatsseizoen. De oud-wereld kampioen bleef afgelopen dinsdag weg op de selectiewedstrijd van het gewest Drente. Kleine prefereerde toen deel te nemen aan een training van de kernploeg. Het bestuur van het gewest Drente vond dat geen aanleiding om niet aan de selectie wedstrijden deel te nemen. Behalve Kleine zullen ook Iep Kra mer, Bert de Jong en de geblesseerde Sies Uilkema niet deelnemen Van onze sportredactie HAARLEM Het ziet er niet naar uit. dat Telstar-doelman Paul van der Meeren naar Go Ahead getransfereerd zal wor den. Deze week kwam Van der Meeren weliswaar persoonlijk tot overeenstemming met de Deventer ere-divisieclub. maar Telstar voelt vooralsnog niets voor deze transactie. „De zaak is definitief afgeketst, die transfer gaat niet door. Maar of ik zondag met Telstar tegen Ajax speel, dat weet ik nog niet", zegt Van der Meeren zelf. „In principe wilden wij de heer Van der Meeren niets in de weg leggen. Het contract had verbroken kunnen worden", meent Telstar-voorzitter Ton Zwik- stra vervolgens. Een manager Bob Maaskant van Oo Ahead stelt on omwonden: „Telstar is gewoon niet bereid geweest om Van der Meeren te laten gaan". De visies van Zwikstra en Maaskant verdragen elkaar niet erg. Maar na een weekje touwtrekken zijn beiden het over één ding wel eens: Paul van der Meeren kan de door hem zo vurig gehoopte transfer praktisch wel vergeten. Karei Jansen van de WCS (Vereni ging van contractspelers) die Van der Meeren de afgelopen week advi seerde, heeft als enige de zaak nog niet helemaal opgegeven. Gister avond bracht de Hagenaar een nieuw facet naar voren: „De zaak zit muurvast. Maar Joop van der Klink van de stichting „Arbeidszaken be taald voetbal" heeft voor Telstar inmiddels een goed alternatief: Ger- rit Vooys van AZ'67. Vooys voelt best wel iets voor Telstar. Maar za kelijk kunnen de betrokkenen niet tot overeenstemming komen." Inmiddels zal Bob Maaskant wel gelijk hebben, wanneer hij zegt: „Telstar heeft Van der Meeren niet echt los willen laten. Ja, wanneer wij voor een even goede vervanger zou den zorgen, dan mocht Paul weg. Wel, dat is natuurlijk niet reëel, wanneer je over een keeper praat die binnen zes maanden transfer-vrij is." Aan dat punt gaat Zwikstra echter voorbij. „Van der Meeren mocht ver trekken, wanneer Go Ahead ons een keeper van hetzelfde niveau kon le veren en het voorts voor ons geen financiële consequenties zou heb ben. Dat standpunt hebben we ook aan de WCS en de stichting „Ar beidszaken" kenbaar gemaakt. Ik heb begrepen, dat het in dat geval voor Go Ahead veel te duur zou zijn geworden. De zaak is dan ook afge daan, heb ik de indruk." Een beetje verbitterd voegt hij daar nog aan toe: „We hebben met z'n allen weer één ding bereikt: enorme onrust. Het lijkt me, dat niemand daar blij mee kan zijn." Bij Go Ahead staat zaterdagavond tijdens het bekerduel tegen FC Twente eerste doelman Henny Spij kerman waarschijnlijk weer onder de lat. De aan een duim geblesseer de Spijkerman hervatte gisteren de training. Van onze sportredactie AMSTERDAM In Goor heeft AMVJ in de strijd om de volleybal beker zich geplaatst voor de halve finale. De Amstelveense heren ver sloegen Dynamiek Goor met 1-3. De setstanden waren: 8-15, 10-15, 51-11 en 7-15. In de halve eindstrijd ont moet AMVJ WC uit Vught. Het damesteam van AMVJ werd uit geschakeld door DVC. Er werd een 3-1 nederlaag geleden. Setstanden: 12-15.15-5,15-11 en 15-10. In de halve finale speelt DVC tegen VC Heerlen. Herma van der Horst tiende op Uithof DEN HAAG De Japanse Emi Catherine Watanabe heeft tijdens de internationale wedstrijden kun strijden op de Uithof in Den Haag na de drie verplichte figuren bij de dames de leiding. Zij heeft als plaatscijfer zestien en kreeg 40,52 punten. Tweede is de Amerikaanse Kathy Gelecinsky en derde de Finse Susan Broman. De beste Nederlandse is Herma van der Horst als tiende. door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Tijdstip: zondagavond pakweg half elf. In de Edenhal te Amsterdam zijn de ijshockeyteams van Nijmegen en Amsterdam massaal het ijs opgevlogen om een robbertje te vechten. De scheidsrechters Westra en McKay staan nagenoeg machteloos. Menige speler kronkelt met een tegenstander over de koude ijsvloer, anderen gooien hun handschoenen in de lucht en toveren dreigend hun blote vuisten te voorschijn. De doorge winterde ijshockeysupporters staan ondertussen joelend op de stoelen. Dit is pas echt ijshockey. Bondscoach Hans Westberg denkt er schijnbaar toch anders over. Als enige blijft hij zitten, de handen voor zijn ogen geslagen. AMSTERDAM Richard Schem- mekes van AFC is door de tucht- commissie van de KNVB voor een Jaar geschorst. Tot 26 oktober 1978 zal hij niet meer mogen uitkomen, jn de rust van de wedstrijd in de Hoofdklasse A tussen AFC en Xerx es op 18 september heeft zich op weg van het speelveld naar de kleedka mer een incident voorgedaan waar bij Schemmekes en de trainer van Xerxes betrokken zijn geweest. Volgens Schemmekes zou hij door iemand geslagen zijn. Toen hij zich daarop omdraaide en een trappende beweging maakte raakte de AFC- apeler trainer Bep van der Heijden van Xerxes. AFC wenste geen com- joentaar te geven, omdat men druk bezig is getuigen te zoeken die het incident hebben meegemaakt. Zo dra AFC de zaak „intern" rond heeft zal zij overwegen beroep aan te teke nen tegen deze zeer zware straf. Wanneer de boksring weer gewoon in een ijspiste is veranderd, gaan de scheidsrechters over tot het uitdelen van bekeuringen. Ze weten hun klantjes haarfijn te vinden. Wenzel Tuma en Hans Polderman van Nij megen kunnen samen met de Am sterdammers William Klooster en Jerry Schaffer de kleedkamer opzoe ken. Zij waren immers de aanstich ters. De vechtlustigen uit de hoofd stad kunnen ook twee dagen na het incident alles nog makkelijk in scène zetten. De fors gebouwde Jerry Schaffer (1.92 meter), die als eerste het ijs opging: „Ik zag dat Tuma onze Canadees Caccamo een hengst met z'n stick verkocht. Dat vond ik een beetje te gek. Ik heb een zwak voor die kleine dus schoot ik hem te hulp." En William Klooster vervolgt: „Het was heel gluiperig wat Tuma deed. Bovendien merkte ik plotse ling dat de Nijmegen-bench geheel verlaten was. Nou. toen wilde ik niet achterblijven. Nadien ook geen mo ment spijt van gehad." Genoeg over dit incident, dat op nieuw de ijshockeysport in een kwaad daglicht stelde. Onnodig, maar het komt wel vaker voor. Wie herinnert zich niet de tv-beelden van het worstelgevecht tussen Jack de Heer (Thialf) en Paul Domm (Tilburg Trappers), die Frans Henrichs ons zo uitvoerig in de schoot wierp? Eigen lijk heeft iedere ijshockeyspeler wei- eens een onweerstaanbare drang om z'n vuisten te gebruiken. Maar mees tal weet de scheidsrechter een drei gende slachtpartij nog in de kiem te smoren. Jerry Schéffer concludeert na die chaos in Amsterdam bijvoor beeld: „Als Westra mij bij het betre den van het ijs had tegengehouden dan was er niets gebeurd." Wat bezielt iemand om in een SPORTief gebeuren erop los te gaan slaan? SchSffer: „Zie ik iemand een smerige streek uithalen, dan gaan bij mij de luikjes dicht. Ik kan me dan niet meer beheersen. In dergelij ke situatie stuif Je met oogkleppen op je tegenstander af. Doof ben je ook, want het publiek hoor je niet meer. En de gevolgen? Meestal valt het wel mee. Een ijshockeyer is im mers bijna helemaal beschermd door een schuimrubberpak. Alhoe wel ik toegeef, dat je op den duur wel de onbeschermde raakvlakken weet te vinden." Wie SchSffer kent, weet dat je met hem beter geen oog om oog tand om tand gevecht kan aangaan. Behou dens tegen opponenten van het kali ber Ruska of Geesink zal hij een knokpartij altijd in z'n voordeel we ten te beslissen. Toch behoeft de Amsterdamse Hagenaar zijn fysieke voordelen in de ijshockeysport niet uit te buiten. Ook op technisch ge bied bezit hij genoeg talent. Getuige hiervan alleen al het feit dat SchSf fer reeds acht jaar uitkomt voor het nationale team. „Ik loop heus niet voortdurend met de gedachte rond om erop los te rammen. Je hebt nu eenmaal aanvallende-verdedigende- JERRY SCHAFFER: „Volgend jaar ga ik naar Amerika het ijs oprij zie ik al gelijk twee of drie spelers naar de boarding schie ten. Ondanks alles heb lk nooit ie mand levensgevaarlijk gewond". Ui teraard heeft het ook nadelen om als een reusachtig aapmens over het ijs te zweven. SchSffer weer: „Je be doelt de straffe hand van de scheids rechters? Ik vind dat ze het in Ne derland goed doen. Nooit last mee gehad Ook de straf commissie treedt veelal prima op Nee, daar heb ik niets over te klagen. Wel zit ik een beetje moeilijk met m'n image natuurlijk. Ze letten voortdurend op je. Als ik eens tegen een kereltje oprij dan is het gelijk van: Joh, wat heb je nou gedaan. Kijk eens wat er ligt. Ik kan m'n kracht in Nederland maar voor 757c gebruiken. Voor 257e moet ik me inhouden. Eigenlijk wel vervelend. Jarenlang heb ik ervoor getraind. Ais ik dan zo'n slap ijshoc- keyspelertje tegenkom denk ik: stom van je dat je ook niet aan krachttraining hebt gedaan." Jerry SchSffer meent het echt. Vast besloten gaat hij verder: „Volgend jaar vertrek ik naar de Verenigde Staten. In Nederland kan ik niet meer hogerop. Mijn ontwikkeling staat hier stil. Naar een ijshockey- carrière heb ik altijd bewust toege- werkt'.'. Wordt tenslotte de vraag voorgelegd of het wel bevorderlijk is voor de ijshockeysport in Nederland dat er regelmatig opstootjes ontstaan, roe pen Schaffer en Klooster bijna in koor: „Nee, natuurlijk niet. Maar vindt er een stoeipartij plaats, dan staan de mensen wel fanatiek op de banken. Er zijn genoeg toeschou wers die niets lievers zien". Uitslagen Nederlandse competitie HY8- Groningen 4-5. Tilburg Trappers -Thiall 4-2. Nijmegen-Tilburg Trapper* 1-10. Amsterdam- Nijmegen 12-0 Eindstand Nederlandse Beker en agressieve ijshockeyspelers. Ik ben een agressieve ijshockeyer. Het is mijn taak regelmatig te intimide ren. Af en toe laat je weieens Je gezag gelden door een forse body- check uit te delen. Het is een joh die Je instinctmatig waarneemt. En ik moet zeggen: het lukt aardig. Als ik 1 Thiall 2. Groningen 3. Amsterdam 4. Tilburg Trapper» 5. HYS 6. Nijmegen 10 7 1 2 15 61 32 10 7 0 3 14 53 39 10 7 0 3 14 52 46 10 5 1 4 11 44 31 10 2 0 8 4 38 60 10 I 0 0 2 20-60 Door Ruud Verdonck AMSTERDAM Zoals het er nu voor staat zal dc Nederland se tennisspeler Theo Gorter eind van deze maand voor een tocrnee van zes weken naar Zuid-Afrika vertrekken. Gorter zelf huldigt het verlichte stand punt dat sport en politiek" niets met elkaar te maken heb ben De KNLTB. de Nederland se tennisbond. houdt het er maar op de de ITF de Internati onale Tennis Federatie. Zuid- Afrika nog steeds als lid accep teert. Om die reden zal Theo Gorter officieel moet dat standpunt nog bekrachtigd wor den maar officieus staat het wel vast geen duimbreed in de weg gelegd worden. Als de KNLTB inderdaad niet op zijn huidige standpunt terug komt. gaat men op taktische wijze voorbij aan een verzoek van CRM. Enkele maanden ge leden schreef minister Van Doorn een brief aan alle sport organisaties met het verzoek om alle sportcontacten met Zuid- Afrika te verbreken. Eerder al hadden de Verenigde Naties daarop aangedrongen. Nu ge bruikt de KNLTB de ITF als excuus om toch maar onder dat verzoek uit te kunnen komen. CRM wordt immers pas echt belangrijk als het weer eens gaat om subsidies te verwerven. De Internationale Tennis Fede ratie behoort tot de steeds be perkter wordende groep sportor ganisaties die nog wel contacten met Zuid-Afrika onderhoudt. Natuurlijk is de ITF op dc hoog te van de strekking van de apnrtheidswetgeving in Zuid- Afrika, maar er bestaat onvol doende pressie binnen de ITF om tegen Zuid-Afrika op te tre den. Een zaak die weer niet zo vreemd is, want de andere Afri kaanse landen komen in het ITF-hoofdstuk niet voor. Er zijn in de tenniswereld wel voortdurend problemen met Zuid-Afrika. Om ernstige pro blemen te voorkomen is -het land voor het toernooi om de Davis Cup ingedeeld in de Zuid- amerikaansc zone. Toch ont staan ook daar problemen om dat de regeringen van sommige landen de Zuidafrikanen inreis visa weigeren. Op dit moment bestaat er zo'n conflict met Boli via. Zuid-Afrika heeft voorge steld om van dit duel een thuis wedstrijd te maken. Gaat Boli via daar niet op in dan wordt Zuid-Afrika tot winnaar uitge roepen. Het zou niet voor de eerste keer zijn dat de Zuidafri- kancn op deze manier een wed strijd winnen. Twee jaar gele den wonnen ze de Davis Cup toen India weigerde in de finale tegen Zuid-Afrika aan te treden. De ITF is overigens maar één uit een reeks sportorganisaties die contacten met Zuid-Afrika nog steeds toestaat. Om een aantal voorbeelden te noemen, ook bij auto- en motorsport, bas ketbal, paardensport, turnen, hockey, roeien, schaatsen en zeilen wordt Zuid-Afrika niet geboycot. In veel van die spor ten kan Zuid-Afrika sportief en organisatorisch echter geen vooraanstaande rol spelen om dat de bestuurders van die orga nisaties ook wel begrijpen dat er grote moeilijkheden gaan ont staan als men Zuid-Afrika een belangrijke titelstrijd zou toe kennen. Vandaar dat Zuid-Afri ka het wat dat betreft voorna melijk moet doen met sportieve randverschijnelsen als het we reldkampioenschap touwtrek ken, parachutespringen of snooker (een Britse biljart- vorm). Toeh is de Internationale Ten nis Federatie niet ongevoelig voor de druk die door anti-apart heidsbewegingen wordt uitge oefend. In februari van het vol- gend jaar zal een speciale ITF commissie een onderzoek in Zuid-Afrika gaan instellen naar het effect van de apartheidswet- ten op de tennissport. De tennisofficials krijgen een lijst met vragen mee. De ant woorden zullen doorslaggevend zijn voor de houding die de ITF in de toekomst zal gaan aanne men. Zo wil de ITF weten tot op welke hoogte er sprake is van rassendiscriminatie in de ten nissport, of het mogelijk is dat een volledig geïntegreerd be stuur de sport in Zuid-Afrika goed kan gaan leiden, of blank en zwart onder de bestaande wetgeving mogelijk toch samen kunnen spelen, of er voldoende geld ter beschikking wordt ge steld om de niet-blanke tennis spelers kansen te geven en of Zuid-Afrika in ITF-evenemen- ten zou worden geaccepteerd. Wat dat betreft heeft het Inter nationaal Olympisch Comité waar de naam Zuid-Afrika niet meer in voor komt al belang rijk onderzoekswerk gedaan. Voor sommige sporten was dat echter nog niet genoeg, waar door een sluitende sportboycot niet tot stand kon komen. In andere sporten is echter vol doende duidelijk geworden hoe zwaar zo'n boycot kan wegen bij de bepaling van de houding van de Zuidafrikaanse overheid ten opzichte van die sporten. Veel meer dan kleine winst hééft dat weliswaar nog niet opgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19