Carmiggelt erg gelukkig met twaalf verfilmde 'Kronkels9 Drastische ingrepen VARA zendt morgenavond eerste aflevering uit DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Er zijn een heleboel rare toestanden in onze vaak knotsgekke samenleving te veranderen zonder hardhandig in te grijpen. Nee. nu moet u niet direct denken aan de zich voortslepende pogingen om een kabinet in elkaar te timmeren Ik doel op zaken die wij wèl in de hand hebben, omdat we zelf een daad kunnen stellen. Gaan wij erover peinzen, wat we al zo zouden kunnen doen. dan ontstaat er misschien een hele waslijst. Tegelijkertijd echter komen we dan tot de verbazingwekkende ontdekking, dat wij net zo erg treuzelen als een aantal „timmerlieden" in Den Haag. Het is allang bekend, dat er met onze voedselvoorziening iets mis is. De welvaart heeft ons tot veelvraten gemaakt We weten het en we doen er niets tegen Er wordt zoveel vlees verzwolgen, dat de fokkers en slachters kunst- en vliegwerk moeten toepassen. Om aan de behoefte te kunnen voldoen, wordt drastisch ingegrepen in het natuurlijk leefpatroon van de dieren. Jaarlijks worden in ons land ongeveer veertien miljoen dieren geslacht die geen normaal bestaan hebben gekend. Erger nog: gedurende de steeds korter wordende tijd van leven die wij de beesten gunnen, worden ze ook nog gepest. Terwtlle van een gezonde bedrijfsvoering is de leefruimte ongezond klein gemaakt. Om de afvoer van mest te vergemakkelijken kunnen varkens bij voorbeeld niet meer lekker rommelen in een houten hok met stro. maar staan zij op betonnen roosters in hokken van metaal. Alleen tijdens het eten krijgen ze wat licht te zien. Voor de rest zitten de stomme dieren in het donker. Dat spaart stroomkosten en het houdt de beesten lekker rustig, zodat ze sneller groeien. Dat is de redenering, maar medewerkers van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek in Zeist hebben aangetoond, dat al die economische foefjes het normale gedrag van de dieren verstoren. a a door Ton Hydra Beelden daarvan zijn wel eens op de televisie geweest. Mocht u ze gemist hebben, of het nog niet ten volle kunnen gelozen, kijkt dan norgenavond vooral naar het programma „Wonderlijke Wereld" van de NCRV op Nederland 1Dan ziet u dat de in het donker op beton levende varkens zich kapot vervelen. Dat zij ook gefrustreerd raken door de te kleine leefruimte die zij met te veel medeschepselen moeten delen en daardoor tot kannibalisme vervallen. U krijgt te zien. hoe ze elkaar de staart afbijten en soms een deel van de ruggegraat wegvreten. U ziet dat ze verwondingen oplopen door het staan op ruw beton en dat ze zelfs kreupel worden. Natuurlijk proberen de fokkers er iets tegen te doen. doch de maatregelen houden wel in. dat de dieren geschikt worden gemaakt voor het systeem dat de mens profijt en veel vlees oplevert Als u er nog tefeen kunt. volgt u het afknippen van de hoektanden en de staartjes van biggen. Vervolgens komt het castreren van varkens aan de beurt. Veel boeren zijn er tegen, maar de Duitse klanten blijven ten onrechte menen, dat daardoor het vlees anders gaat ruiken. Vanwege deze gril van onze Oosterburen worden jaarlijks zes miljoen biggen ontmand. Zonder verdoving! Toen ik het zag gebeuren, dacht ik: we zouden eigenlijk allemaal een keer moeten worden veroordeeld tot het zonder verdoving later trekken van tand of kies. Dan zouden we misschien zo geducht de bibberatie krijgen, dat wij geen abnormale eisen meer gaan stellen om het overigens geoorloofde stukje vlees op tafel te krijgen. Ouders met jonge kinderen dienen wel even met elkaar te overleggen of de kleintjes mogen meekijken naar de vaak harde beelden. Trouwens, ook veel ouderen kunnen het moeilijk krijgen, vooral bij de taferelen in een slachthuis. Je kunt natuurlijk zeggen: verplaats zo een uitzending naar het late uur. Maar dan zijn de meeste kijkers al naar bed en het lijkt mij juist goed. dat een zo groot mogelijk aantal zich gaat bezinnen op de wijze, waarop wij er zelf een wonderlijke wereld van maken. door Riet Diemer AMSTERDAM Zijn talloze trouwe fans zullen er misschien even aan moeten wennen, maar Slmon Carmiggelt zal dit televisieseizoen zijn Kronkels niet met zijn zorgelijk stemge luid voor het scherm komen voorlezen. Van twaalt van zijn humoristische, verdrietige of grijze korte verhalen zijn korte films gemaakt van hooguit vier minuten Iedere vrijdagavond, deze week voor het eerst, brengt de VARA een aflevering op het scherm: vijf voor half tien op Nederland. 2. Er zullen genoeg liefhebbers van Carmiggelts scheppingen zijn die de mening zijn toege daan dat de knappe sfeerteke ning die de Amsterdamse schrijver zo uitgebreid kan weergeven niet geschikt is voor verfilming Deze week mochten we echter in het Amsterdamse antieke bioscoopje The Movies aan de Haarlemmerdijk, een buurt waar veel Kronkels zich zouden kunnen afspelen, de twaalf films zien. Even doorbijten In het begin was het even doorbijten. „Het lampje" zoals de eerste afleve ring heet (morgenavond wordt ie uit gezonden) deed me niet zo heel veel. In een lampjeswinkel koopt de man met de regenjas (gespeeld door Guus Hermuseen bruin bureaulampje. De verkoopster «Maria de Booy) die in de overgang blijkt te zijn barst daarbij in tranen uit De man met de regenjas, schutterig als hij is zoekt vergeefs naar troostwoorden. Er is geen clou. geen plot. maar dat is bij de meeste Carmiggelt-verhalen zo. Enkele afleveringen verder begon het enthousiasme echter te groeien Een kwestie van wennen blijkbaar. „Weet Je wat je moet doen. je moet er de geschreven Kronkels bij verge ten- adviseerde m'n naastzittende collega Een raad die ik graag door geef En zo bleek op den duur een filmpje als „Een paar" neergezet door Riek Schagen en Paul Meyer tover drie weken op het scherm»— een juweeltje Geen vijf woorden worden gezegd door het stel. dat over de hei fietst Riek Schagen als de tevreden, dankbare en toch zo ser viele echtgenote Paul Meyer als een hork van een man. die bij de eerste aanraking van zijn vrouw brult: blijf van m'n knieén af. Ik houd er niet van dat er aan m'n knieén wordt gezeten ..Goed illustratiemateriaal voor feministen", vindt Carmiggelt zelf Guus Hermus als de man met de regenjas in Momenten, de tv-films naar Simon Carmiggelts Kronkels. Zijn waardering voor Momenten, zo als de films worden genoemd, moet voor regisseur Otto Jongerius wei de beste lol zijn. „Em goed. Jongerius heeft helemaal de sfeer getroffen, zowel in het humoristische ais het grijze Je kunt zeggen dat Je ook kunt lezen met de middelen van de films. Dat is heel goed gedaan, net zoals een heel goeie tekenaar je boek illustreert. In de acteurs herkende ik de mannetjes waarover ik schreef". 'Volksheld' Aan de goed getroffen sfeer hebben de kroegen-, lampenwinkels- en cafe- tariatochten van regisseur Jongerius en de producers Matthljs van Hey- ningen en René Solleveld wel het nodige bijgedragen. Jongerius: „We kenlang hebben we locaties voor de films gezocht. Na zestig cafés die allemaal ongeschikt waren, had ik dertig kasteleins die er niet aan mee wilden werken dat de grote man zelf door filmpjes van het scherm zou worden verdreven en dertig die als eis stelden dat de schrijver bij de opnamen moest zijn om ervoor te zorgen dat niet alles werd verknoeid. Carmiggelt bleek een volksheld van wie de meeste mensen die we bena derden wel iets hadden gelezen of konden citeren zelfs." De beschrijving van personages, lo caties. situaties en handelingen noemt de regisseur van zo'n vanzelf sprekendheid dat bij het bewerken van de verhaaltjes tot filmtekst bij na niets hoefde te worden veranderd. Hij geeft als voorbeeld de ontzettend dikke man die een lezing van de volksuniversiteit verstoort door zijn hoestbuien en onhandig gedrag. Car miggelt schrijft: „Hij beweegt zich Speciaal vandaag De AVRO laai opnamen lien van de Europese kampioen schappen formadedansen in Doetinchem. Ned. 1/20.05 In Uitgelicht praat Jack van Belle met dr. Gilles Quispel over de vraag ..Hoe kun je leren leven met jezelf?" Ned. 1/22.05 Onderwerpen in Hier en Nu: een reportage uit Israël, een kijkje op de Rotterdamse beurs ..Eigenhandig" en een reporta ge over een hypnotiseur in een discotheek die met mensen ex perimenteert. Ned. 2/22.20 Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de Prot. Christelijke Onderwijs Federa tie maakte de NCRV een pro gramma over de inbreng op het gebied van schooltelevisie en film. Ned. 2/23.10 In de rubriek Voor God en goden wordt aandacht besteed aan rituele muziek uit Tibet. Hilv. 4/15.30 De NCRV-terie Wat is er met het geloof aan de hand? wordt afgerond met een studioge- sprek. Hilv. 1/22.00. In het AVRO-programma kan men luisteren naar vrouwenko ren van Leos Janatsjek. RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA^ Radio vandaag HILVERSIM I 1291 m en FM-kaaalen) NCRV 07 00 Nieuw» 07 02 Het levende Woord 07 08 (Si Tc Deum Laudamus gewij de muziek 07 41 Hier en nu 07 45 (S» Van- daag donderdag, gevarieerd program ma OS 24 Werk woord ÓS 20 .Nieuws 0S26 Gymnastiek voor de huisvrouw 08 45 <S) Wie weet waar Willem Wever woont* vragen ven luisteraars 00 45 <S> Onder de hoogte- zon 10 30 Nieuws 10 32 (St In 't zilver, programma voor ouderen 12 00 (Si De Kili- ma Hawaiians Show 12 15 Boer en tuinder 12 28 Mededelingen t b v land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Hier en nu 12 55 (S> Middagpauredlenst DIS (S) NCRV-Glo- baai (15 30 Nieuws). 17 30 Nieuws. 1? 32 Hier cn nu 18 00 De kerk vandaag PP 18 19 Uitzending van D66 18.30 Nieuws 18 41 (S) De wereld zingt Gods lot 1915 (S) Leger des Heilskwartier 19 15 NCRV Leerhuis 20 00 (S) Draaischijf. 21 10 (S) Cinema orgels. 21 20 Een. twee. uit de maat, programma over onderwijs en opvoeding 21 40 Soms voel ik ook au van binnen 22 00 (S) Politiek weekoverzicht 22.50 (S) Van onze corres pondenten 23.00 (S) Klanksnoer. klassieke muuek 23 55-24.00 Nieuws HILVERSIM II <402 m en FM-kanalea) AVRO. 7.00 Nieuws 7.11 Ochlengymnss- tiek 7 20 AVRO-klok. grpl <8 00 Nieuw* 411 Radiojournaal) 8 50 Morgenwijding. NOS 9.00 Jotanda loopt weg 111. documen taire 9 35 Waterstanden AVRO: 9 40 Schoolradio 10 00 Radio Lawaaipapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen. (1100 Nieuws. 11.03 Radiojournaal.) 11 30 Rondom twaalf, gevarieerd programma 12 15 Sportpanora- ma 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13 25 Beursplein 5 D 30 n Middagje AVRO. muziek, informatie en service. (16.00 Nieuws, 16 03 Radiojournaal17.00 13-Spe- ciaal. jeugdprogramma 17 40 Nederlands- Israelilisch Kerkgenootschap 17 55 Mede delingen 18 00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 19.00 Aspecten: kunstrubriek. 2000 Nieuws 20 05 <S) Programma over de com ponist Wolfgang Fortner 21.30 (S) Klassiek of jazz, zijn er scheidingslijnen* documen taire 22.30 Vrouwenkoren van Janacék. NOS 23 00 <S) Met het oog op morgen; 23 05 Actualiteitenoverzicht Radio-TV. 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag Van daag. 23 52 Even op adem komen. yoga. 23 55-2400 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM kanalen) TROS 07 02 (S) Met Peter gaat het beter 09 03 (S) De Hugo-van Gelderenshow. 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter, klaas en prijzen. 14 03 (S) Polder- popparade. 18.03 (S) Europarade NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maaL TROS 19.02 (S) Poster 20.02 <S) Ferry Maat s Soul Show. 22 02 (S) Sesjun. 23.02 (S) Close-up 00 02 (S) De Hugo van Gelderen Show. 01.02-07.00 (S) De nachtwacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO: 07 00 Nieus. 07.02 (S) Badinerie. 09 00 Nieuws. 09.02 (S) Aan woorden voorbij. 09.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten. 10.00 (S) Klas sieke muziek 11.20 (S) Klassieke muziek voor hamerklavier 12 00 (S) Rondom Kathleen Ferrier. 14.00 Nieuws. 14.02 Spek takel 14.30 (S) Collage van alledaags en zeldzaam. 15 30 (S) Voor God en Goden. 16 00-17.00 (S) Bij voorkeur. TV vandaag 1L5S Journaal 19 05 AVRO: AVRO «3i20 18.15 TELEAC Eenftfdr 1845 NOS. Da F<M|Mu»n aanhadan. <as 7 21.05 Reponaga kunstnjdan op da schaats 21 35 NOS JoumaN 21-50 NOS: Dan Haag vandaag 22.05 UNgakcM 1848 NOS: Paspoort Informatie voor Joagoaiavan 1898 Journaal 1810 Tomandasamanzwaardars 18380a O* Voormakaar show 20.00 NOS: Journaal 20.25 NCRV: Mimvoatbalshow 21.30 Da famiiia Baliamy TV-sane 22-20 Hier en nu 23.00 Standpunt 23.10 Van Wim Zus Jal naar videokassei HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH langs het toneel naar het midden pad. ongeveer volgens het systeem waarmee bij verhuizingen staande klokken worden voortgekanteld." Dat blijkt voor de speler genoeg aan wijzing te zijn voor de vereiste ma nier van lopen. Ook Carmiggelts dialogen zijn per fect voor film geschreven, vindt Jon gerius. „Nergens heb ik een woord weggelaten of toegevoegd." Hij heeft Carmiggelt dan ook voorgesteld het scenario te schrijven voor een com plete film. Maar evenals Bert Haan stra die indertijd hetzelfde voorstel de kreeg hij nul op rekest omdat Carmiggelt meent geen kwartier vol te krijgen. De Kronkels zijn als het ware in stukken geknipt bij de bewerking. De sfeerbeschrijving is het aandeel van regisseur en cameraman, de dia logen zijn voor de acteurs. Liefst 35 acteurs en actrices, waaronder veel bekenden hebben willen meewerken aan wat toch maar steeds een pro grammaatje van vier minuten was; Georgette Hagedoorn, Hetty Blok. Fien Berghegge. Chris Baay. Wim Wama, Bram Biesterveld, Lou Steen bergen. Jan Retel. Johan te Slaa, Ank van der Moer. Joan Remmelts. Zelfs KRO's presentator Kees Schil- peroort blijkt een uitstekend acteur te zijn in de aflevering die zich in de trein afspeelt. Tot groot vermaak van zijn medepassagier (Chris Baay) is hij in alles even ongelukkig. Het haakje van zijn jas breekt, hij morst koffie op zijn das en loopt tenslotte met zijn hoofd tegen de glazen deur. Eén acteur heeft zelf de tekst gewij zigd. Dat is Jan Lemaire Hij zou moeten zeggen dat hij 87 is, maar waarheidsgetrouw vulde hij 93 in Zelfbehulpzaam Bij de voorbereiding van Momenten is Carmiggelt zelf behulpzaam ge weest met het sorteren van de verha len die volgens hem het meest ge schikt zouden zijn voor film. Jongeri us hield er tenslotte twaalf over. De VARA zou nog wel eens twaalf films naar Kronkels willen laten maken, maar het woord „te duur", dat in de mond van de programmaleidingen van de omroepen bestorven ligt doet de toekomst voor nieuwe Momenten niet rozig inzien. Daarom wordt nu geopperd financiële steun te vragen aan de Nederlandse bioscoopbond en het ministerie van CRM. Voor de trouwe fans van de Simon Carmiggelt die zijn verhalen voor het scherm voorleest nog dit: het ls beslist de bedoeling dat daar in de toekomst weer mee wordt doorge gaan. 1229: Diezelfde avond wipte smidje Verholen even „Het Wapen van Rijkhuyzen" binnen om daar zijn dagelijkse versnaperingetje te ko men nuttigen. Enkele „vaste jon gens" van de stamtafel waren reeds aanwezig en Heintje Spaak, de rij wielhandelaar, riep vrolijk uit: „Kom er gauw bijzitten, Verholen! Eelco wou ons net gaan vertellen, dat-ie vanmiddag een stroper heeft gepakt§"~„En wót voor een stro per!" vulde Eelco trots aan. „Een bijzonder rare, mag ik wel zegg'n, met een kale taas, een streepies- broek, en een hangsnor. Ja mann'n. jullie weet'n, dat de pliesie hier al tijd paraat staat. Toen ik dus on langs hoord'n, dat er een stroper was, die vreselijk huushield in de boss'n en onwettig achter de hert'n en reebokk'n anzat,toen hê'k besloot'n op onderzoek uut te gaan. En ja hoor, vanmiddag hè hem op heterdaad betrapt. Hij was bere- kuil'n an't graav'n!" -„Berekui- len!?" lachte de smid. „In ons lahd is geen beer in het wild te vinden! Maar Eelco, wie is er dan zo idioot om berekuilen te gaan graven in het Rijhuyzer Bos?" - „Dat was het juuste woord op de juuste plaats, Verhoorn" riposteerde Eelco. zo idioot handelt, bewijst daa duidelijk, dat-ie over een héél intelligentie-procent beschikt - „Ach hemeltje, dacht smidji holen. „Eelco heeft Gozewiji trapt bij het schatgraven vroeg hij: „En wat heb je verde die zogenaamde stroper ge Eelco?" - „Ik heb hem een pr fambaal an zijn streepiesbroe smeerd," verklaarde Eelco „En teev'ns hê'k hem als ongi ste vreemdeling uutgeweez'n ruggestuurd naar zijn eig*n j van herkomst, Ravelijn 23.30 NOS Joum»* - 142 - „Wilt u daarmee zeggen, dat u dat geklets van hem over oorlog werke lijk gelooft?" vroeg Ste vie. Paul zei. dat hij het niet geloofde, maar dat hij niet van plan was overvallen te worden door een nieuwe crisis en dat dit op hetzelfde neerkwam. Zij dronken alledrie een cognac en toen bracht de tweeling hem naar het station, waar hij de trein van vijf uur nog net kon halen. In de trein las hij de brief van oom Franz over. Eigen lijk ontroerde de speurtocht van de oude heer naar de herkomst van zijn moeder hem meer dan het le gaat. „Van het voorjaar zal ik eens naar Curry Rivel en Chard gaan om de zaak uit te zoeken. Gek, dat dit idee nooit bij mijzelf is opgekomen en wel bij hem". Toen begon hij over de verdeling van het geld te denken. Tienduizend was een hele som; voor tweeduizend pond zou hij alle vee en machinerieën kunnen kopen, die hij op de huisboerderij kon onderbren gen; nog eens duizend voor een olie tank en pomp-installatie, maar wat moest hij aan met de resterende zevenduizend? Een deel ervan zou hij kunnen gebruiken om die coöpe ratie nu eens eindelijk van de grond te krijgen; hij zou zaai- en oogstma- chines voor gemeenschappelijk ge bruik kunnen kopen en transportau to's en hij zou een paar schuren kunnen laten opknappen. En toen kreeg hij ineens een idee Hij pieker de erover tijdens het diner in de trein, het leek hem waterdicht. Toen hij in Paxtonbury uitstapte, was zijn besluit genomen; hij wilde er alleen nog over praten met Claire. „Als die het me niet uit het hoofd praat, ga ik morgen al naar De Maagdepalm Claire praatte het hem niet uit zijn hoofd. Ze lachte alleen en vond. dat hij de bedoeling van oom Franz goed had begrepen. Zij stelde wel voor ook 8imon en Whiz wat toe te spelen. Zijn opmerking, dat Rachel hem had laten beloven Simon nooit geld te geven, wuifde zij weg: „Non sens. daar is zij al lang overheen. Je zult zien wat er gebeurt, als je het haar aanbiedt. Wat Whiz en Ian be treft. die hebben het eigenlijk niet nodig, maar ik wil niet. dat iemand de kans krijgt te zeggen, dat wij een van de kinderen voortrekken. Ik weet wel. dat jij dat altijd met Mary hebt gedaan en ik met Claire, maar nooit als het om geld ging. Dat is dé manier om ruzie in de familie te krijgen". „Je hebt gelijk; zullen wij hun alle maal vijfhonderd pond geven?" Je moet een andere weg bedenken. Rumble neemt geen cent aan. als hij De Boekerij Baam denkt dat hij die cadeau krijgt. Je moet het doen voorkomen, dat het rechtstreeks een legaat van oom Franz is aan Mary. Laat een van de tweeling dit in een brief bevestigen en neem die dan mee". „Ik had al aan iets dergelijks ge dacht. maar was niet sluw genoeg om het onder woorden te brengen Hij kuste haar, intens dankbaar dat hij weer thuis was. De volgende dag reed hij naar De Maagdepalm. Mary was aan het brood bakken; zij had een behoor lijk dikke buik, maar zag er verder heel goed uit. Hij vroeg, wanneer het precies moest gebeuren. „Maureen heeft het opgeschreven voor Valen tijnsdag." „Vertrouw maar niet te veel op haar; bij de geboorte van vier van mijn zeven kinderen was ik niet thuis. doordat haar verwachting niet te". Hij riep Rumble die bezi) hout te hakken: „Kom even bi ik moet jullie wat vertellen", vijj. Lachend zei Mary: „Hij zal hepRQ leuk vinden, wat u ons ook te i ^EB len hebt. Hij is gek op hout ha— Iemand In Australië heeft hei leerd, hoe hij zelfs een shiliini de smalle kant in tweeën kan met een bijl. En als hij humeu i hoef ik hem alleen maar een I geven en binnen tien minuter ben wij hout genoeg voor eer dag en heeft hij zijn booshei koeld op de stobben". „Ik geloof niet dat die jongei J uit zijn humeur is", zei Paul. t/« zij naar de keuken gingen. Mal dat hij meestal heel goed te sp was. maar dat hij zich kopa^v maakte over de maandelijksei\ 1 singen en over het feit. dat hi snel genoeg naar zijn zin ko breiden, als hij geen tweede k had. Hij beweert, dat de boei dit land nooit aan hun trekke len komen, tenzij zij de tusse del uitschakelen". „Hij lijkt zijn grootvader wi i oude Temmer voorspelde ook I <- keer, dat ik op De Benedenste; kwam, dat de boeren failliet f^mm Als je zo oud bent als ik, beseft dit alleen maar aangeboren f misme is van de Engelse t Even puzzelen Horizon taal. 1. dichter. 5. bekoorlijk. 9. drie voet. 11. volgens anderen (afk.). 13. turkse titel, 14. pers. voornaamw. 15. wild zwijn. 17. tweetal. 19. kippen loop, 20. bevel. 22. trek (Z.N), 23. plaats in Overijssel. 24. lang en smal. 25. bloeiwijze. 26. opening van een fuik, 28. bid (lat.), 30. schaapka meel, 32. rijstbrandewijn. 33. voer tuig. 34. zuidvrucht, 37. familielid. 38. omschrift van een munt. 40. kleur, 41. schildpad. Verticaal. 1. onbeduidend. 2. boom, 3. gast. 4. mak. 5. meisjesnaam. 6 betreffende Ierland. 7. klaar. 8. kweek. 10. rode spaanse wijn, 12. soort boor, 14. verfplant, 16. gewel dig. 18. zangstem. 20. 'geest van de rijstcultuur. 21. woonboot. 25. plant met geneeskrachtige wortel. 27. on gaarne. 29. doornachtige sierplant. 31 bloedhuis. 32. meisjesnaam, 35 turks bevelhebber. 36. bouwland. 38. leraar (afk.), 39. voorvoegseL Oplossing vorige Horizontaal 1. dampkring 2. idee-oer-al 3. pad-tel-Ida 4. leem-las-ed 5. ore-ara-dra 6. mild-ere-ik 7. ank-eed-eek 8. amen-non-me 9. trimester bij ;ter (enen ambl puzzel fwach (ar ver Verticaal Werinf 1. diplomat hij o 2. Ada-Ertfoer. 3. mede-elfstonr 4. pet-madfPhch 5. koel-re-4 een I 6. rel-aard® was 7. lris-de-e 8. nader-te 9. gladi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4