Verkeersovertredingen uit riminele sfeer trekken' Geref. synode herroept besluit inzake PCR niet lezocht wegens ontvoering Van de visboer U hebt de vakantieplannen, Amro Reizen heeft de gidsen: VERSE ALBERT HEIJN KOFFIE Stichting grijpt naast natuurgebied ,$ongres Politie Verkeerscommissie oordeelt: Zon gaat Europese stroom opwekken Martelpraktijken: dag van rouw in alle kerken in Gereformeerde bond terug uit Z. Afrika RJ£NSDAG 16 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 )ii an een onzer verslaggevers IIIDDELBURG Het laatste tuk van het Zeeuwsvlaamse atuurgebied het Verdronken ind van Saeftinge kan niet orden gekocht door de Stich- ng Het Zeeuwsche Land- chap. Zi 00 e aankoop van de laatste 560 hec- wi] tren van dit totaal 3000 hectaren irate natuurgebied zou onder meer orden gefinancierd uit de opbreng en van de thans gevoerde actie ldi Geef om de natuur HU nd oewel aanvankelijk overeenstem-, ling was bereikt door de stichting e h iet de Beleggingsmaatschappij ac esterschelde BV over de aankoop je njs, liet Westerschelde BV daarna "re chriftelijk weten zich te hebben zu erbonden aan een andere koper. olgens de heer R. J. Willems, direc- t (|pur van Het Zeeuwsche Landschap, ad de rentmeester van Wester- schelde BV toezeggingen gedaan on der voorbehoud dat de raad van aandeelhouders akkoord zou gaan met verkoop aan Het Zeeuwsche Landschap. De raad van aandeel houders stond echter afwijzend te genover de transactie. Inmiddels was ook een advertentie in de kranten verschenen, waarin het gebied voor 3,5 miljoen gulden te koop werd aangeboden. Daarna kwam de mededeling van Wester schelde BV dat men zich had ver bonden aan een andere kandidaat koper. De heer A. Rottier, directeur van Westerschelde BV heeft desge vraagd gezegd dat het onder zijn beheer staande gebied nog niet is verkocht, maar dat hij geen verdere mededelingen kan doen. De natuur- technische consulent voor Zeeland, de heer Vette, gaf als commentaar het betreurenswaardig te vinden als het niet zou lukken een nationaal gebied dat valt onder de Natuurbe schermingswet, veilig te stellen. De heer Vette noemde het illustra tief voor wat er met onze natuurmo numenten kan gebeuren. „De Na tuurbeschermingswet biedt hierte gen geen bescherming en dat is een teken aan de wand", aldus de heer Vette. „Ons is niet bekend dat het gebied al daadwerkelijk verkocht is", aldus de heer Willems van Het Zeeuwsche Landschap", „maar wij betreuren deze gang van zaken in hoge mate. De Natuurbeschermingswet biedt bescherming tegen handelingen die schadelijk zijn voor natuurbescher- mingsbelangen, maar grondhandel is vrij", aldus de heer Willems. t an een onzer verslaggevers TRECHT De politie wil kleinere verkeersovertredingen meer in de administratieve dan in de ie iminele sfeer getrokken zien om op die manier van een procedurele rompslomp verlost te rii orden. denkt hierbij vooral aan overtre- ing van verkeer en stopverboden. de verkeersregel overtreedt, oet direct een schikking aangebo- mkn krijgen en niet eerst een kaart fBuisgestuurd krijgen zoals nu ge- furt. In zeer veel gevallen wordt ree kaart nooit of pas na herhaalde aningen ingevuld, waardoor de po- Lie een berg extra werk te verwer en krijgt. Alleen in geval van reci- eve zou tot gerechtelijke vervol- ing kunnen worden overgegaan indt de politie. it is een van de gedachten die giste- m in Utrecht werden ontvouwd op et congres van de Centrale Politie erkeers Commissie (CPVC) het verkoepelend orgaan van politie- istanties, die zich met verkeersza- en bezighouden. lysteem n Duitsland bestaat een dergelijk 'steem (gelijk betalen en de over treder niet de mogelijkheid bieden ijn zaak zelf nog voor de Hoge Raad lit te vechten) al geruime tijd. En, eolgens de CPVC tot tevredenheid. )e CPVC acht zo'n ombuiging van üt procedure ook daarom van be lang, omdat het publiek overtreding n verkeersverboden niet meer als «maak beschouwd die thuishoort n de strafrechterlijke sfeer, n dit verband werd er op het con- res op gewezen, dat ook de overheid huid kan worden verweten aan het rk groeiend aantal processen-ver- laal: de overheid heeft tot taak de reggebruiker in staat te stellen zich aan de wet te houden. Als voorbeeld werd de Amsterdamse binnenstad genoemd waar 30 duizend legale en illegale parkeerplaatsen zijn, maar waar een behoefte aan 100 duizend plaatsen bestaat. Eén van de mogelijkheden om het aantal bekeuringen te beteugelen achtte de Amsterdamse hoofdin specteur L. Dorst een betere ge dragsbeïnvloeding van de wegge bruiker. Hij pleitte voor een systeem van prijsmechanisch parkeren: in alle gevallen de geparkeerde auto laten wegslepen, maar het tarief daarvoor te laten betalen door de plaats waar de auto verkeerd wordt neergezet. Op belangrijke verkeersa ders zal meer moeten worden be taald, dan op plaatsen, waar de over treder minder stagnatie verooreaakt. Discussiepunt op het congres was ook de taak van de politie in het hele verkeersgebeuren. Aan de ene kant wil de politie een betere verdeling van taken (verkeersonderwijs op scholen vindt de CPVC bijvoorbeeld geen politietaak meer) maar ander zijds wil zij weer meer worden inge schakeld. Dit laatste met name ten aanzien van wetgeving op verkeers gebied. Commissaris Th. Blom van de Haarlemse politie sprak in dit verband over een overrompelings tactiek die wetgevende instanties soms ten aanzien van de politie toe passen: zij worden pas ingeschakeld op het moment dat er geen weg terug meer is. Voor overheidsmaatregelen ter be- BRUSSEL (Reuter) De Europese Gemeenschap neemt deel in een zonne-er.ergiecentrale die over drie jaar in het zuiden van Italië elektriciteit moet gaan leveren aan het openbare net. Zevenduizend vierkante meter spiegeloppervlak zal dan het zonnelicht concentreren op de top van een 50 meter hoge toren. Daar wordt water in stoom omgezet, waarmee op de gebruikelijke manier elektriciteit wordt opgewekt. De installatie krijgt een maximaal vermogen van één megawatt. Aan de bouwkosten van bijna 19 miljoen gulden draagt de Gemeen schap de helft bij uit haar budget voor energie-onderzoek. De andere helft komt voornamelijk van Italië, Duitsland en Frankrijk. De opge wekte stroom zal tien tot twintig keer zo duur zijn als die uit bestaande elektriciteitscentrales. De opzet van de experimentele centrale is vergelijkbaar met die waar het Amerikaanse ministerie van energie mee bezig is. De Amsterdamse politie beeft nieuwe montagefoto's samengesteld van mannen, die mogelijk betrokken zijn bij de inmiddels geëindigde ontvoering van de zakenman M. Caransa. Ook is er een foto verspreid van de veiligheidshelm, merk Nova Lexan, die bij Caransa's ontvoering werd gebruikt. De helm is wellicht kort voor de gijzeling gekocht. Wie inlichtingen kan verschaffen, is bij de politie welkom. Vis is lekker en hoeft niet duur te zijn. Natuurlijk, paling is lekker én duur. maar er zijn nog zo veel andere erg smakelijke vissoorten. Koop maar eens bij de visboer ge droogde scharretjes en probeer wat daarmee te versieren valt. Knip met een schaar de vinnetjes en de staartjes van de gedroogde visjes. Week de vissen in ruim water en ververs het wa ter regelmatig. Ze moe ten ongeveer een dag en een nacht er in blijven. Kook dan de vissen gaar in een pan waar ze net onder water staan. Dat duurt ongeveer een uur. Schep ze eruit. Gooi er boter over heen en ge hakte peterselie. Voedingswaarde In verse vis komt 16 tot 18 procent eiwit voor. De hoeveelheid vet in vis verschilt wel een beetje met de soort. Magere vis soorten zijn baars, kabel jauw en schol. Ze bevat ten 0,5 procent tot 2 pro cent vet. Vette vissen' zijn zalm, haring, ma kreel en paling. Daar is het vetgehalte 4,5 tot 27 procent. Vis bevat kalk-, fosfor- en ijzerzouten, die nuttig zijn voor de opbouw van ons lichaam. Alle soor ten vis hebben vitamines B en C voorradig, terwijl in vette vissen veel vita mine A en D voorkomt. Ook hom en kuit bevat ten die vitaminen, maar zijn toch vrij goedkoop. Koken Welke vis het ook is, ko ken moet hij in ruim wa ter met ongeveer 20 gram zout per liter wa ter. In ruim water ge kookt is vis eerder gaar. Geef gekookte vis met gesmolten boter, peter selie en een druppeltje citroen. Leuk is een schijfje citroen erbij, dat elke eter boven de vis kan uitknijpen. Meer heeft gekookte vis eigen lijk niet nodig.,Dat wil zeggen: een magere vis is daar tevreden mee. Een vette vis is lekker met een zure roomsaus of een vinaigrettesaus. Ook kappertjes (bij de vis boer in glas te koop) smaken goed bij vis. Groenten Groenten bij de vis. Het lekkerste zijn worteltjes of bietjes (ook als sla toe bereid). Champignons behoren bij tong en tar bot, en ook spinazie is een makker van tong. Maar alleen met saus en aardappelen doet vis het ook goed. En goedkoop. Zoetwater Behalve zeevissen zijn er ook zoetwatervissen. Die moeten „blauw" gekookt worden. Het zijn voorna melijk forel, karper en zeelt. Maar die blauw grijze kleur krijgt men alleen als de vis werke lijk kort tevoren gevan gen is. En.hij moet ook weinig met de han den zijn aangeraakt. Po cheer zo'n vis (dat wil zeggen laat hem onder het kookpunt trekken tot hij gaar is). Doe er vooreichtig een scheutje azijn bij. Als de vis mooi blauwgrijs is, is hij gaar en wordt hij met een vleugje boter bestreken. Pas op dat de huid niet beschadigt. Zoetwater vissen hebben meer gra ten dan zeevissen. Maar door het lange sudderen (dat kan wel eens drie uren duren) en de azijn worden de graten zo zacht, dat niemand er hinder van heeft. Bakken Om vis te bakken is er een ruime keuze. Het kan met vet, boter, mar garine of slaolie, dat hangt van ieders smaak af. Maar elke gebakken vis moet wel in ruim vet zwemmen. Dan schroeit de vis namelijk dadelijk aan beide zijden dicht en dat is belangrijk. Maar het vet dat voor vis ge bruikt wordt, kan niet meer voor iets anders dienen. En dat is nogal eens een bezwaar. Toch is dat niet zo moeilijk op te lossen: de visboer bakt bijna alle vis (en meestal zonder prijsver hoging) voor iedereen. veiliging van de verkeersveiligheid (100 kilometer-limiet, autogordels enz.) verwacht de politie een betere voorlichting van de kant van de wet gevers. Zowel publiek als politie zou den meer gemotiveerd zijn wanneer duidelijker dan tot nu toe gebeurt wordt verklaafd waarom deze maat regelen nodig zijn. Hoofdinspecteur Dorst: „Politieel optreden is niet het alleenzaligmakend middel om maat regelen te doen naleven. Als zo'n maatregel niet als redelijk en zinnig bij het publiek overkomt is het de politie die met de problemen wordt opgescheept." DRIEBERGEN Dr. A. H. van den Heuvel, scriba der hervormde syno de, zal als lid van het centraal comité (bestuur) van de wereldraad van ker ken aan de wereldraad voorstellen om de dertigste verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens (10 december 1978) te maken tot een dag van rouw over de hele wereld in alle kerken. Op deze manier zou inzonderheid de aan dacht gevestigd worden op martel praktijken die allerwege nog plaats vinden. Dr. Van den Heuvel nam hiermee een suggestie over van ds. H. Binnenkamp uit Maarssen, door deze gedaan bij de synodale bespre king van de verklaring van het wereldraad-bestuur over het marte len. De synode nam deze verklaring over als eigen verklaring, die nu naar de Nederlandse situatie zal worden uitgewerkt in de werkgroep mensen rechten van de raad van kerken. Op voorstel van ds. P. Kloek uit. Soest is besloten dat de hervormde synode samen met de gereformeerde synode bij de kerk van Wurtemberg bezorgdheid zal uitspreken over het spreekverbod van dominee Ensslin. advertentie Van een onzer verslaggevers LUNTEREN In de gerefor meerde synode is gistermiddag een aanvang gemaakt met de herziening van het besluit, dat vorig jaar mei door de toen zittende synode (van Maas tricht) genomen is om de aan beveling, van het speciale fonds van het programma van de We reldraad van Kerken tot be strijding van de rassenwaan (PCR) op te schorten De discussie beperkte zich noodge dwongen tot de formele kant van het besluit, de vraag of procedures wa ren gevolgd die strijdig waren met de kerkorde en of de koerswijziging ten opzichte van vorige synodale beslui ten voldoende geargumenteerd was. De synode (van Haarlem) had in 1973 besloten de betreffende deputaten op te dragen het PCR bij de kerkle den aan te bevelen. Nadat dit ge beurd was kwam hiertegen bezwaar, ook uit de Nederduitse gereformeer de kerk in Zuid-Afrika die besloot de banden met de Nederlandse gerefor meerden door te snijden, tenzij deze laatsten op hun besluit zouden te rugkomen. Dat gebeurde in een spe ciale vergadering van de synode in mei 1976 in Leusden. Vragen De vragen die gisteren speelden wa ren onder meer of het opschortlngs- besluit genomen was onder druk van het Zuidafrikaanse ultimatum en wat nu eigenlijk de strekking van het besluit was. Maar eerst kregen twee van de hoofdrolspelers van de Leusdense synodebijeenkomst het woord, de praeses ds C. Mak en prof. dr. J. Plomp, die ook in 1976 de synode adviseerde. Tijdens die twee daagse synode-vergadering in Leus den lukte het niet duidelijkheid te krijgen over het standpunt ten op zichte van het PCR. Dit werd om standig door ds. Mak uiteengezet. De leiding van de synode besloot toen te stemming te peilen. De helft plus twee van de stemgerechtigden ble ken vóór kappen met het speciale fonds. Teruggeschrokken voor deze stemverhouding besloot de synode toen de aanbeveling op te schorten. Dit werd dopr de aanwezige blanke Zuidafrikaanse afgevaardigde dr. F. O'Brien Geldenhuys opgevat als een overwinning waarin hij in een dank woord triomfantelijk blijk gaf. Later zou hij volgens ds. Mak in een verga dering van het breed moderamen van de gereformeerde synode zijn excuus hebben aangeboden voor de toon van zijn toespraak. De zwarte Zuidafrikanen voelden zich echter verslagen en veel gere formeerden maakten bezwaar tegen het besluit tot opschorting. Pat-stelling Ds. Mak noemde het besluit gisteren een patstelling, een teken van syno dale onmacht. Hij benadrukte ech ter dat het besluit volgens de regels van het spel was genomen. Hij werd daarin bijgevallen door de Kampen- se kerkrechtdeskundlge prof. Plomp. Deze vond het besluit ook een wijze beslissing mét het oog op het heil van de kerk. Hij meende ook dat het besluit niet onder Zuidafri kaanse druk genomen was Hieraan twijfelde echter de commissie ad hoc die adviseerde het besluit van mei 1976 terug te draaien omdat het onvoldoende beredeneerd was. De Huizense predikant drs. C. Boer man zette nog eens uiteen hoe het besluit van opschorting aankwam bij de zwarte gereformeerden in Zuid-Afrika. In de synode kreeg dr. O'Brien Geldenhuys wel het woord en de zwarten niet. Zij liepen uit de synode weg. Hij verweet prof. Plomp dat deze vooral oog had voor het heil van onze kerk hier en op de korte baan en vooral barmhartigheid be pleitte voor zichzelf. De diaken H. J. Algra uit Zwolle zei: „Wij hadden eerst een arm om de zwarten gelegd door mee te doen aan het speciale fonds en nu trokken we onze arm weer terug." In naam van de diake nen in de gereformeerde kerken vroeg hij: „Laten we onze arm op nieuw om de zwarte schouder leg gen." De discussie duurt voort De gereformeerde synode heeft gis teravond besloten bij nader Inzien het besluit van vorig Jaar inzake de aanbeveling van het PCR. niet te herroepen en in maart van volgend jaar op de discussie over de PCR terug te komen. De synode nam dit besluit op aanbeveling van prof. dr. J. Plomp uit Kampen met 38 stem men voor en 31 tegen. ADVERTENTIE Wat u ook wilt, de vakantie gidsen van Amro Reizen brengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze gewoon door de reisadviseurs van Amro beantwoorden. En wie gekozen heeft, gaat bij Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro ook nog reischeques, buitenlands geld en ver zekeringen. Kortom, wie met vakantie plannen voor deze winter rondloopt, stapt snel even binnen bij een van de 515 banken met dit vignet: (Ook al su geen Amro-cliënt bent.) AMSTERDAM (ANP) De delegatie van de gereformeer de bond in de hervormde kerk, die een bezoek van drie weken aan Zuid-Afrika heeft ge bracht, is terug in ons land. De algemeen secretaris van de ge reformeerde bond ir. J. van der Graaf, noemde de door de ge reformeerde bonders gevoerde gesprekken met de Zuidafri kaanse kerken uiterst nuttig voor voor de open dialoog, het hoofddoel van de reis. Hij ver telde ook dat men in Zuid- Afrika gepleit heeft voor een uitnodiging aan een delegatie van de hervormde kerk. hoe wel de meerderheid daarvan voor de door de gereformeerde bond afgewezen „Harde lijn" is. (We komen nog op de reis van de hoofdbestuursleden van de gereformeerde bond naar Zuid-Afrika terug, red. Trouw.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9