olitie Zuid-Afrika opent uur op zwarte betogers Itouwrina kwiit? Westduitse SPD probeert de eenheid te versterken Derde wereld wacht steeds op grondstoffenfonds Traangas voor sjah Verwarring over oorzaak hersenletsel Steve Biko "^Britse brandweer och aan het werk Royal Nederland 'Afrika moet zelf uranium verrijken' Rede Willy Brandt op partijdag socialisten Annuleringen voor vluchten Lufthansa Australische vakbonden krabbelen terug Lifter zet Z-Frankrijk op stelten i/loeizaam gesprek in Genève hervat ENSDAG 16 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet KAAPSTAD, PRETORIA (Reuter, UPI, AP) De Zuidafrikaan- e politie heeft gisteren in het zwarte woonoord Langa bij laapstad het vuur geopend op ongeveer duizend zwarte jonge- en. Daarbij werden zes mensen, onder wie een vrouw en een lolitieman gewond. olgens de politie begonnen de loeilijkheden toen functionarissen an bet bureau voor Bantoe-zaken robeerden zwarten op te pakken ie geen werk en geen vaste woon- laats hebben. Dit veroorzaakte een rote oploop van naar schatting dui- end mensen die uit protest auto's in rand staken en de politie met ste en bekogelde. De politie grendelde aarop het gebied af en begon te ten. )e plaatselijke hoofdinspecteur, lajoor-generaai Bisschof, noemde situatie gisteravond nog gespan- .«len. De gewonden, aldus Bisschof. ijn naar ziekenhuizen overgebracht n verkeren niet in ernstige toe- agltand. De politie heeft vannacht iri ruk gepatrouilleerd in de zwarte a woonwijk. Tlnderzoek Biko up de tweede dag van het officiële ie nderzoek naar de doodsoorzaak adi an de zwarte leider Steve Biko. eeft een majoor van de Zuidafri- aanse veiligheidsdienst gezegd dat iko van plan was een ..verenigd rdi rvolutionair front" op te richten dat I m doel had de blanke regering van ;t land met geweld omver te wer- ;n. „Toen Biko hierover onder- raagd werd", aldus majoor Sny- „was hij helemaal dol gewor- en en was er een gevecht nodig om lem te overmeesteren en tot beda- ■en te brengen". „Het moet een ver- chrikkelijke klap zijn geweest toen liko met zijn hoofd tegen de muur ffl wam. want we zaten met zijn vijven Dp hem", zo zei de majoor. v laar de advocaat van Biko's fami- )n ie. Sydney Kentridge, geloofde het et ne^ONDEN (Reuter, UPI) Een aan- toétal Britse brandweerlieden heeft gis- I roteren voor een paar uur de staking en de staking gelaten, toen een brand uitbrak in het St. Andrews zieken huis in het oosten van Londen, pp Een twaalftal professionele brand- vofwttlieden gaf gehoor aan een drin- ende oproep van de politie mee te elpen bij het blussen, aangezien het letuur de patiënten van het zieken- io luis bedreigde. De brandweerlieden nfegaven zich met hun uitrusting in larticuliere auto's naar de brand, lu de 35.000 brandweerlieden in sta king zijn is de brandbestrijding in landen gelegd van daartoe opgelei de militairen en vrijwilligers. De nt irandweerlieden die gisteren voor :i ;orte tijd het werk hervatten zeiden id e vrezen uit de vakbond te zullen ai rorden gezet, waardoor ze hun func- le< ie wellicht zullen verliezen. allemaal niet zo erg. Hij wees erop dat van deze slag met het hoofd geen melding wordt gemaakt in één van de 28 beëdigde getuigenverkla ringen na de dood van Biko van doktoren en politiefunctionarissen, waarvan drie verklaringen door Snyman zelf. Toen Kentridge door vroeg op dit punt zei Snyman ten slotte dat hij alleen maar had aange nomen dat Biko met zijn hoofd te gen de muur was gekomen. Snyman had wel schriftelijke mel ding gemaakt van het gevecht, zes dagen voor de dood van Biko. Maar de advocaat zei dat hij dit slechts gedaan had opdat hij zichzelf tegen eventuele beschuldigingen wegens aanvallen van de verdachte kon ver schenen. „Ik geloof niet dat u dacht dat de heer Biko zou sterven. Waar u volgens mij wel over had ingezeten was dat u. na de aantekening te hebben gemaakt vTeesde dat Biko na te zijn hersteld voor de rechter zou verklaren dat hij was aangeval len." aldus de advocaat. Snyman ontkende dit Blijft de vraag waar het hersenlet sel, waaraan Biko is overleden, van daan komt als hij niet met zijn hoofd tegen de muur gevallen is. Geen uitspraak Het Europese parlement heeft giste ren in Straatsburg besloten nog geen uitspraak te doen over de maatregelen die de Zuldafrikaanse regering onlangs heeft genomen te gen tegenstanders van de apartheidspolitiek. Dit op voorstel vari de christen-democratische frac tie. De socialisten wilden dat deze maatregelen door het parlement volgens de urgentieprocedure ver oordeeld zouden worden. Maar de christen-democratische fractielei der, de Westduitser Egon Klepsch, achtte een uitspraak thans onge wenst, omdat volgende week in de Afrikaanse staat Lesotho een dele gatie uit het Europese parlement besprekingen zal voeren met een afvaardiging van de zogenaamde ACP landen (de ongeveer 50 Afri kaanse. Caraibische en Paclfic-sta- ten die een samenwerkingsakkoord met de Europese Oemeenschap heb ben gesloten). De socialistische fractieleider Lud- wig Fellermaier betoogde vergeefs dat gesprekken tussen leden van het Europese parlement en vertegen woordigers van de ACP -landen niet de plaats kunnen innemen van een uitspraak van het Europese parle ment over de onderdrukking in Zuid-Afrika, en dat het parlement afbreuk zou doen aan zijn eigen ge loofwaardigheid als het voor Leso tho geen standpunt in zou nemen. ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland een polis heeft voor al uw kostbaarhedea verzekering maatschappij nv WASHINGTON (Reuter, UPI. AP) De aankomst van de sjah van Iran in Washington heeft gisteren geleid tot hevige demonstraties van voornamelijk Iraanse studenten die niet veel op hebben met de regering van de sjah. Betogers die door de afzettingen bij het Witte Huis waren heengebroken, raakten slaags met de politie. Deze beant woordde het optreden van de betogers met traangas, dat door de wind voor een deel ook terecht kwam bij de gasten van de Amerikaanse president. Terwijl de president de sjah verwelkomde als een oude vriend van de Verenigde Staten, sloeg laatstgenoemde de handen voor de ogen en wreven de aanwezige dames, mevrouw Carter en keizerin Farah, driftig met zakdoeken in hun ogen. De Amerikaanse president verontschuldigde zich voor de luchtverontreiniging. Behalve anti-sjah demonstranten (boven) bevonden zich ter verwelko ming van de Iraanse vorst een aantal in de Verenigde Staten wonende Perzen die een wat positievere kijk op hun vorst hadden. „Lang leve de sjah" en „de sjah is het antwoord" stond er op hun spandoeken (onder). De spandoeken meldden in kleine letters de initiatiefnemer van deze demonstratie: een maatschappij ter bevordering van investeringen in Iran. LOESAKA (Reuter) De landen die lid zijn van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zouden moeten besluiten gezamenlijk een fabriek te bouwen voor de verrijking van uranium. In de eerste plaats zouden de „meer geïndustrialiseer de landen in Afrika hieraan moeten meedoen. Dit heeft de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda giste ren gezegd op een conferentie over de uraniumreserves in Afrika. De conferentie was georganiseerd door het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA) van de Verenig de Naties. Volgens Kaoenda moet de OAE best in staat geacht worden een eigen verrijkingsindustrie voor uranium op te zetten. (Door verrijking wordt uranium geschikt gemaakt om als splijtstof te dienen voor kerncentra les. van zeer sterk verrijkt uranium kunnen kernwapens worden ge maakt.) Zambiaanse president Kaoenda: De Zambiaanse president was van mening dat er een systeem voor de exploitatie van de in Afrika voorko mende lagen uraniumerts moet ko men dat waarborgen schept voor billijke prijzen. Ook het uranium uit Zuid-Afrika. tot op heden een van de grootste leveranciers, zou te zijner tijd in dit systeetn moeten worden ingepast. Kaoenda vond dat al het uranium onder toezicht zou moeten staan van „wetenschappers uit Afrika, die in perfecte harmonie samenwer ken". Kaoenda gaf toe dat het nu misschien nog te vroeg is om tot de bouw van een Afrikaanse fabriek voor uraniumverrijking over te gaan. Maar wel kan er volgens de presi dent al begonnen worden met een systematische inventarisatie van het uraiumerts in Afrika en met het treffen van regelingen met degenen die over de benodigde kennis be schikken en behoefte hebben aan splijtstof. Kaoenda kondigde aan dat er ln Zambia binnenkort al wordt begonnen met een groot scheeps plan voor de opsporing van uraniumerts. Er zijn al ertslagen ontdekt en op het ogenblik wordt nagegaan of ze geëxploiteerd kun nen worden en of de opbrengst kan worden gebruikt om het land een bredere economische basis te ver schaffen, aldus de Zambiaanse pre sident door J. den Boef HAMBURG Voorzitter Willy Brandt heeft gisteren op de eerste zittingsdag van de „partijdag" van de SPD een belangrijke bijdrage geleverd om de eenheid binnen de sociaaldemocratische gelederen te versterken Een van de belangrijkste opgaven voor de SPD is thans aldus Brandt de „honderdduizenden werkende mensen, mannen en vrouwen, jong en oud. terug te winnen, die vorig jaar nog of weer op de christen democratische partijen hebben ge stemd." Om dat te kunnen bereiken, moeten minder dan in het verleden onvruchtbare discussies worden ge voerd: „De meningsvrijheid ln de partij is groot, maar vindt haar gren zen daar, waar de duidelijkheid van de principes en de eenheid van han delen worden aangetast." Brandt verklaarde in dit verband ook, dat bondsafgevaardigden die het recht opeisen, naar hun geweten te stemmen, moeten bedenken dat de kiezers de voortzetting van de huidige coalitie in Bonn hebben ge wild: „Een afgevaardigde kan het niet met zijn geweten in overeen stemming brengen, dat hij een soci aaldemocratische kanselier ten val brengt" Vooral met het oog op de meerderheid van de christen-demo craten in de Bondsraad (waarin de afgevaardigden van de deelstaat-re gering zitting hebben) moet de rege ring ln Bonn zich op de eigen meer derheid kunnen verlaten. De ex-kanselier, die terloops ver klaarde dat er geen sprake kan zijn van een „grote coalitie" tussen de SPD en de christen-democraten, zei met nadruk dat de waan van de terroristen niet eenvoudig vergele ken kan worden met traditionele bedreigingen van de democratie. „Wij weten dat in onze staat nog veel mankeert, maar deze manke menten rechtvaardigen geen vernie tigend geweld". Ook keerde Brandt zich tegen de manier waarop de op positiepartijen de explosie van ter reur gebruikt hebben om mensen als de schrijver Helnrich Böll en de vo rig jaar overleden president Gustav Heinemann verdacht te maken. „Zonder mensen als zij zouden wij armer zijn geweest". Uit de rede van Brsmdt. die ook aan de zijde der Jonge socialisten" be trekkelijk goed werd ontvangen, ls het nog de moeite waard te citeren dat hij begrip toonde voor jonge Duitsers die niet kunnen begrijpen, dat er nog altijd landen zijn die bij de beoordeling van het gebeuren in de Bondsrepubliek de herinnering levend houden aan de tragedie, die in 1945 eindigde: „Onze maatschap pij kan wat democratische kwaliteit betreft, de vergelijking met onze buurlanden doorstaan Maar we kunnen niet doen alsof we niets meer met het verleden te maken hebben. De enige kans om de last van het verleden te overwinnen, be-i staat daarin, een betere eigentijdse' geschiedenis te schrijven". Wat de energiepolitlek betreft zei Brandt het van groot belang te vin den, dat de partijdag daar geen ge loofskwestie van maakt: „Wat wij hier besluiten is niet meer dan een tussentijdse regeling De partijdag is soeverein. Zij doet er goed aan als zij energiepolitieke opties open houdt. Want op den duur komen we er niet meer zonder kernenergie". Brandt noemde de volgende oriënte- ringspunten: voorrang heeft ener giewinning door het gebruik van Duitse kolen, bij de kernenergie heeft veiligheid voorrang boven eco nomisch nut: en er ls geen algemene bouwstop voor kerncentrales nodig als alle andere energiebronnen zijn aangewend kan pas aan uitbreiding van de produktie van kernenergie worden gedacht. PARIJS (Reuter, UPI, DPAj Het aantal passagiers in toestellen van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa die uit Parijs vertrekken, is gisteren gedaald van 110 naar 30. Deze daling heeft te maken met het dreigement van me destanders van de Rote Armee Fraktion dat drie vliegtuigen van de Lufthansa zullen worden opgebla zen als vergelding voor de dood van Baader, Ensslin en Raspe. De Fran- MELBOURNE (Reuter) De Au stralische vakbonden hebben giste ren besloten een beslissing over te voeren acties tegen de weigering van premier Fraser te voldoen aan hun eis tot een referendum over de urani- um-kwestie, op te schorten. De over koepelende vakbondsorganisatie ACTU, onder leiding van Labour- voorzitter Bob Hawke, had gedreigd met grootscheepse stakingen als Fraser niet voor 15 november tot zo'n referendum had besloten. se politie heeft de Westduitsers ge weigerd toestemming te geven voor extra bewaking op de Franse vlieg velden. Wel houden Franse politie mensen en militairen een extra oog in het zeil bij de toestellen van de Lufthansa. Op Schiphol kreeg de Lufthansa geen noemenswaardige annuleringen binnen in verband met de dreigementen van de RAF. De piloten van de Lufthansa hebben opdracht gekregen steeds van wisse lende aanvlieg- en stijgroutes ge bruik te maken. De Westduitse extremlste Verena Becker, die in Stuttgart in de geva- genis zit in afwachting van haar proces, is een honger- en dorststa king begonnen in verband met de voortdurende intensieve bewaking waaraan ze bloot staat De deur van haar cel staat voortdurend open en het licht blijft dag en nacht bran den. Becker wordt beschuldigd van poging tot moord op zes politieagen ten en het lidmaatschap van een terroristische vereniging. De leiding van de gevangenis is echter bang dat zij, in navolging van Baader. Ensslin, Raspe en Schubert, op een gegeven moment dood in haar cel zal worden aangetroffen. Wraak tegen Duitsers MARSEILLE (Reuter) Een teleurgestelde Franse lifter heeft gisteren heel Zuid-Frank rijk op zijn kop gezet. Hij had een lift gekregen van drie West duitsers in een witte Mercedes, die hem echter na een woorden wisseling al vrij snel de auto uitzetten. Uit wraak belde de Fransman de politie en zei dal de drie Duitsers de RAF-leden Willy Peter Stoll, Inge Viet en Jorg Lang waren. Waarna de Franse politie een grootscheep se jacht op de mensen inzette. Toen de auto tenslotte werd aangehouden bleken de drie mensen eerzame toeristen te zijn. Nadat hun identiteit bij de Westduitse autoriteiten was ge verifieerd maakte de politie haar verontschuldigingen en liet hen gaan. geen geld heeft de landbouw te ont wikkelen. Eigen schuld, dikke bult, maar wel Iets waar veel ontwikke lingslanden mee zitten Omgekeerd foor Nico Kussendrager Verlichting van schulden, betere kansen voor industrieprodukten op westerse markten, meer hulp, verheveling van technische kennis en evenwichtige prijzen voor grondstoffen. Dat is tegen Sinterklaas het ver- anglijstje dat de ontwikkelingslan den aan de industrielanden voorleg en. Niet dat het wensen zijn die met i komst van de goedheilig man in it vooruitzicht met veel moeite zijn tnomen. De verlangens van de der- wereld zijn al jaren dezelfde. En it zegt minder over het „zeuren" an de derde landen dan over de iwil van de rijke staten aan de eisen tegemoet, te komen. -WIJ zijn Sinterklaas niet." lijkt er in Washington, Bonn. Parijs. Londen *n andere westerse hoofdsteden ge- zegd te worden. Zo langzamerhand echter groeit het besef dat een wat klere wereldeconomie in de toe- 1 komst niet kan zonder evenwichti ger verhoudingen tussen Noord en 'i Zuid Met die gedachte in het achter hoofd is nu opnieuw in Genève Pondstoffenoverleg begonnen tus- wn ontwikkeüngs- en industrie landen Alweer? Wat, alweer? Inderdaad, en dat komt °°k alleen maar omdat alle vorige gesprekken zijn mislukt Opvallend Wnoeg blijven de grondstoffen een klangrijke rol spelen, terwijl de aandacht voor veel andere verlan gens van de derde wereld voortdu rend lijkt in te zakken. Verklaarbaar ls dat wel, omdat de ontwikkelingslanden voor het leeu- wedeel van hun inkomsten afhanke lijk ziji#van de uitvoer van grond stoffen. De prijzen daarvan schom melen erg waardoor er voor die lan den op wat langere termijn geen plannen te maken zijn. Welk land kan besluiten voorraad schuren voor graan te bouwen, of een wegennet aan te leggen, als het niet weet wat het volgend jaar zal verdienen? Wie koopt om het in huis te houden een auto op afbe taling .als hij of zij niet weet of er over eën paar maanden nog een in komen ls? Een schoolvoorbeeld is Mauretanië, dat treinen kocht om ijzererts naar de kust te brengen. Toen ze werden afgeleverd leverde het erts zo weinig op dat er geen geld meer was om ze te betalen. Of Zam bia dat bij hoge koperprijzen aan ontwikkeling van de landbouw niet toekomt er wordt genoeg ver diend om ln het buitenland voedsel te kopen en bij lage koperprijzen Omgekeerd hebben ook de indu strielanden baat bij evenwichtiger prijzen. Zij kunnen beter plannen maken als zij weten wat een ton koper over een paar jaar kost, in plaats van voortdurend voor verras singen te komen staan. Het huis houdboekje is makkelijker bij te houden als een pak koffie bij bena dering iedere maaand hetzelfde kost in plaats dat steeds een andere prijs wordt berekend bij de grutter. Bo vendien zijn evenwichtiger prijzen voor delfstoffen een prikkel om op zoek te gaan naar nieuwe voorraden en dat is nodig omdat de huidige reserves voor een deel uitgeput be ginnen te raken. Een laatste overwe ging voor de industrielanden kan zijn dat kunststoffen vanwege de hoge en waarschijnlijk straks nog hogere olieprijzen steeds duurder worden. Vandaar een toenemende belangstelling voor schier „verge ten" grondstoffen als rubber. Jute, katoen. Braziliaanse koffie: stabiele prijzen graag. Een wederzijds belang van Noord én Zuid dus. maar dat is in meer of mindere mate al Jaren het geval. Toch is het nog steeds niet tot een goede regeling van grondstoffenprij- zen gekomen. Om niet te ver terug te gaan ln de tijd: vorig jaar tijdens de wereldhandelsconferentie (Unc tad) in Nairobi niet. tijdens het Noord-Zuid gesprek in Parijs niet. en ook niet tijdens de „herhalings- Unctad" die begin dit jaar in Genè ve werd gehouden Het huidige over leg is een „herhaling" van die „her haling" en begin volgende maand moet duidelijk zijn wat het heeft opgeleverd. Belangrijkste eis van de derde we reld ls nog steeds een „gemeen schappelijk fonds", waardoor de prijzen voor grondstoffen evenwich tiger worden Is er te veel koffie en zijn dus de prijzen laag, dan koopt het fonds koffie op waardoor de prij zen stijgen in het voordeel van de ontwikkelingslanden Is er schaar ste aan koffie (het ls dan duur), dan wordt er uit de voorraad op de markt gebracht waardoor het voor deliger wordt (de consument in de industrielanden heeft daar baat bij). Vrije handel Een schijnbaar simpele oplossing maar het westen wil er niet aan. Een „gemeenschappelijk fonds" kost geld en bovendien wordt het gezien als een aantasting van de vrije we- reldhandel En dat kan volgens een Standpunten aantal westerse landen alleen als zij er zelf garen bij spinnen. Ze zijn nu zelf met voorstellen gekomen af zonderlijke afspraken voor afzon derlijke grondstoffen die dan later bij elkaar kunnen worden geveegd Dat,-zeggen de meeste industrielan den. noe men wij dan „gemeen schappelijk fonds". grondstoffen zoals het branden van koffie. Daarvoor zijn dure fabrieken nodig die dan met hulp van een „gemeenschappelijk fonds" betaald zouden kunnen worden Tenslotte willen de ontwikkelingslanden voor komen dat voor het westen minder belangrijke grondstoffen istsal wordt dan vaak genoemd» onder ta fel worden gewerkt. De derde wereld trapt er niet ln Ze wil het soort fonds dat ze zelf voor ogen had. naar de plannen van de secretaris-generaal van de Unctad. Jamani Corea Een fonds met een eigen „bureau" waarin de ontwikke lingslanden zeggenschap hebben zo dat ze meer greep krijgen op de prijzen van grondstoffen die zij zelf uitvoeren Ook een fonds met eigen geldmiddelen zodat het met name de Afrikaanse staten kan helpen bij een economische ontwikkeling die hen minder afhankelijk maakt van grondstoffen Bijvoorbeeld door het opzetten van industrieën en een gro ter aandeel ln de bewerking van Twee standpunten (Noord en Zuidi die een eind uiteen liggen, zij het minder ver dan een jaar geleden Het is nu ook voor het eerr.t dal de industrielanden met redelijk uitge werkte eigen voorstellen komen, die zij met de woorden „aannemen of anders Je mond houden aan de derde wereld voorschotelen Die voelt, zoals gezegd, niets voor een „uitgekleed fonds", maar over een dag of wat zouden de kaarten wel eens anders kunnen liggen Sommi ge ontwikkelingslanden lijken te denken „beter wat dan niets", en aarzelen nu de westerse voorstellen aan te nemen en de eigen verlangens imeer zeggenschap ln zo'n fonds, eigen geld. aanvullende maatrege lent dan maar op een laag pitje te zetten De Latijns-Amerikaanse sta ten met name neigen in die richting, maar vinden de Afrikaanse ontwik kelingslanden op hun weg Op het ogenblik gokt kennelijk het westen in Genève op die verdeeldheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7