Teleurstelling over economisch beleid Jubilerend CRM elitemannenkoor Haags politiekorps betrekt in zomer 1980 nieuw gebouw Gehandicapten richten zich op braakliggend terrein m' I --'L l &m ffi - Woning vernield: tien maanden celstraf heugend, dat de NCRv-teievisie zo- Zoetermeerse toneelgroep speelt „Kreukels p Leidse contacten City Hopper opent luchtverbinding R'dam-Parijs Gedetineerden uit Arnhem ontsnapt wel degelijk zinvc« ;o V v' WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het CDA-raadslid Bleijie heeft gisteravond, op de tweede dag van de Leidse begrotingsbehandeling, een motie ingediend waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het door het college en in het bijzonder door wethouder Van Aken gevoerde economisch beleid. Het raadslid kwam met een motie tijdens de behandèling van het ged eelte economische zaken en bedrij ven. belde portefeuilles vaa de heer Van Aken. Eerder op de avond had hij al zijn teleurstelling laten blijken over het feit dat er de afgelopen vier jaar aan economisch beleid weinig gedaan was in Leiden. Hij verweet de wethouder geen gebrek aan inzet, er was zins inziens sprake van gebrek aan inhoud. In zijn betoog drong hij aan op een sub-commissie voor de bedrijven, zo dat de vergaderingen van economi sche aangelegenheden wat ontlast zouden worden en beter konden gaan gunctioneren. Ook het PvdA- raadslid Rannger had al opgemerkt dat zijn fractie het betreurde dat een aantal ontwikkelingen in het econo misch beleid nog niet tot resultaten had geleid. Zijns Inziens gedoogde het tot stand komen van een ge structureerd gemeentelijk econo misch beleid geen uitstel. Hij ver zocht de wethouder om in de rest van de raadsperiode alsnog met de gewenste en toegezegde nota's en beleidsmaatregelen te komen. De woordvoerder van de VVD was eveneens teleurgesteld in het econo misch beleid De heer Wessels meen de echter dat de wethouder wel vecht voor economische prioriteiten maar dat gevecht moet leveren bin nen een college dat andere belangen voor ogen heeft. De heer Van Aken meende in zijn beantwoording dat er wat econo misch beleid betreft een overdreven voorstelling van zaken is daar er voor het voeren van een dergelijk beleid geen enkele wettelijke grond slag is. Hij verdedigde zich tegen de vele uitlatingen aan zijn adres met te wijzen op de hoeveelheid nota's die klaarliggen, er aan komen of al on derweg naar de raad zijn. ..Mijn in druk is", aldus de wethouder. ..dat er niet over economische aangelegen heden geoordeeld kan worden voor dat die feitelijkheden, die er de ko mende week aankomen, op tafel lig gen'De heer Bleije reageerde daar op met de opmerking dat de nota's er wel komen maar dat het allemaal veel te lang duurt voordat er ook echt iets mee gedaan wordt. Het was gisteravond de tweede avond dat de wethouder kritiek te verwerken kreeg. Bij de algemene beschouwingen maandagavond toonden bijna alle fractievoorzitters zich ontevreden over de manier waarop de economische zaken in Leiden behartigd worden. De meest kritische spreker was de PPR-frac- tievoorzitter Beijen: hij vond het economisch beleid van de heer Van Aken onduidelijk en onvoldoende gesteund op een beleidsvisie en con crete uitgangspunten. Daarnaast bleek de partij veel moeite te hebben met de wijze waarop de wethouder opereert, onder andere op het gebied van inspraak en openheid. De heer Bleije besloot toen zijn betoog met de opmerking ..dat dit alles afbreuk deed aan het functioneren van het programcollege De heer Bleije kon gisteravond dan ook niet nalaten op te merken dat hij het vermoeden had dat er een vervanger zich warm loopt voor de portefeuille van de heer Van Aken. Leiden rond 1900 LEIDEN ..Leiden rond 1900" is de naam van de expositie, die nog tot begin december te bezichtigen is in het Gemeen te-archief aan de Leidse Boi- sotkade. Een tentoonstelling, waarop aan de hand van ruim honderd foto's een beeld wordt gegeven van de sfeer rond de eeuwwisseling. Dit alles naar aanleiding van het 75-jarig be staan van de vereniging „Oud- j Leiden". Maar niet alleen het uiterlijk van de stad uit die tijd komt aan de orde. De afdeling i „Huis en Haard" geeft een [al beeld van het gezinsleven en en ook het onderwijs en het vere- >0|j nigingsleven krijgen aandacht. Een ander deel van de exposi tie. die veel bezoekers zeker zal aanspreken, handelt over de winkels en bedrijven. Een pondje lever kostte in die tijd niet meer dan een gulden, ter wijl ook andere artikelen „spotgoedkoop" waren, getui ge de in de vitrines uitgestalde advertentie en folders uit die tijd. LA aai chi Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Eerst was er geen geld. toen waren er geen plannen. Dan zijn er dertien plannen en één verwarde architect, die nog een veertiende plan wilde maken. Er komt nog een wijkberaad bij, dat aandringt op een spoedige beslissing van het Haags gemeentebestuur. Maar vandaag is het dan zover. De eerste spade voor de afbouw van het hoofdbureau van politie in Den Haag kan in de grond worden gestoken." Wethouder Wallis de Vries, burgemeester Scholz en hoofdcommissaris van politie Peijster (op de foto v.l.n.r.) namen gistermiddag de spade ter hand om de eerste werkzaamheden voor de afbouw van het hoofdbureau te verrichten. Geheel rechts op de foto kijkt de bedrijfseconomisch adviseur van het college van b. en w., de heer A. Vos, die als bouwcoördinator bij dit project zal optreden, toe. ie naj door Adr. Hager DEN HAAG Honderden vrienden van het Christelijk Residen tie Mannenkoor konden geen plaats meer krijgen voor het concert dat gisteravond werd gegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. De Prins Willem Alexandeizaal was tot en met de laatste plaats bezet. Namens het koor heette de heer W. F Dilllngh alle aanwezigen welkom, inzonderheid burgemeester Schols cn echtgenote. „Als oud-Limburger kende u de Maastreechter Staar. Toen u naar de Residentie kwam, zult u niet geweten hebben dat daar een nog groter koor is." aldus de vice-voorzitter. Spreker bracht dank aan de echtgenotes van de leden die maandenlang twee maal per week hebben gerepeteerd. Ten slotte bracht hij in herinnering, dat zon dagavond 27 november a.s. In de Grote Kerk een herdenkingsdienst zal worden gehouden. Dirigent Annee Posthumus had een bijzonder afwisselend programma samengesteld en het is dan ook ver- veel belangstelling had voor dit jubi- r r leum. dat men het tweede program- magedeelte heeft opgenomen. Indrukwekkend gen na haar weergave van Die Nach- tigall en een aria uit Porgy and Bess. Jan van Weelden en zijn orgel moch ten veel bewondering en waardering oogsten, evenals de Marinierskapel. Het publiek zal aan het jubileum concert dat gedeeltelijk werd ge presenteerd door Rieke van Epen een voortreffelijke herinnering be waren. Den Haag kan trots zijn op dit christelijke mannenkoor, dat be wezen heeft te behoren tot de elite van de koren in de kracht van het leven, een stralende toekomst tege moet gaande. Met deze woorden bracht gistermid dag de Haagse wethouder voor open bare werken, verkeer en vervoer. Wallis de Vries, nog eens in herinne ring wat er in de algelopen achttien jaar gebeurd is. Want zolang heeft het geduurd voordat met de afbouw van het hoofdbureau begonnen kon worden. Toen in 1976 de uiteindelijke beslis sing voer die nieuwbouw werd geno men. werd koortsachtig gewerkt aan de voorbereidingen van de bouw, zo dat op 1 januari 1977 begonnen kon worden. Maar nu speelde de finan ciën een vertragende rol. Provinciale Staten kon geen bouwvergunning af geven, voordat bekend was hoe hoog de subsidie van het ministerie zou worden. Nadat ook dit laatste deel was rondgemaakt, kon dus eindelijk, met tien maanden vertraging, een start worden gemaatk met de uit breiding van het politiebureau. Bur gemeester Schola zei dat deze ver traging toch wel degelijk haar nut had opgeleverd, niet alleen wat be treft de financiën maar ook gezien de Inspraak van de omwonenden. Op het braakliggend terrein achter het hoofdbureau van politie, de z.g. „Bosjes van Peijster", zal dus bin nenkort een nieuw gebouw verrijzen, dat aansluit bij het oude hoofdbu reau. Vijf verdiepingen gaat het ge bouw tellen, terwijl onder het gehele terrein zo'n 1500 mJ kelders komen. Daarnaast komen er een sportge bouw. een werkplaats en een garage voor de stalling van grote voertui gen. Op de begane grond zijn de afdelingen ondergebracht, die het meeste publiek trekken: sectiebu reau, vreemdelingendienst, verkeerspolitie, gevonden voorwer pen en verder het postendetache- ment en een personeelsrestaurant Op de eerste etage komt het grootste deel van de verkeerspolitie en de magazijnen van het Bureau Beheer. Tevens is hier het Bureau Opleidin gen gepland met een aantal lesloka len. De tweede etage wordt vrijwel geheel gevuld met de Justitiële poli tie. terwijl de op de derde etage de arrestanten hun onderkomen moe ten zoeken. De vierde en vijfde etage worden ingericht als commandocen trum. Wanneer Den Haag in een noodsituatie komt te verkeren (bij een ramp) dan kunnen het gemeen tebestuur en de politie zich terug trekken in de kelders, die als z.g. fall out-ruimte worden ingericht. De uitvoering van het project ge beurt in drie bouwfasen: de bouwput en kelderdoos, de ruwbouw en ten slotte de afbouw en installatie. De verwachting is dat na één jaar met de tweede bouwfase begonnen kan worden. Wanneer het skelet van het gebouw er eenmaal staat, worden in de derde en laatste fase de tussen wanden geplaatst, plafonds aange bracht en de verwarmings- en elek trische voorzieningen en de liften geïnstalleerd. De uiterst moderne uitrusting van het commandocen trum zal een installatieperiode van een jaar vergen. De totale bouwtijd van het project gaat twee-en-een- half jaar in beslag nemen, zodat in de zomer van 1980 het gehele bureau opgeleverd kan worden. Het geheel gaat 70 miljoen gulden kosten. DEN HAAG (ANP) De Haagfor rechtbank heeft gisteren de 22-jari rul Theo M. veroordeeld tot tien maa^oo den celstraf met aftrek omdat samen met een aantal vrienden woning in Spoorwijk vernielde, jongelui ruïneerden de woning a$p de Nannostraat nadat de bewonc nd van het huis hun dochter verbodJan hadden nog langer met het stel om gaan. De mededaders van Theo M. werdi pvc ee! aa tot lichtere straffen veroordeeld. I tn hoofddader had bovendien nog ei et aantal inbraken op zijn geweten. Na de start van de nieuwbouw overhandigde hoofdcommissaris Peijster aan de gemeente-archivaris Dordewijk een bock met prenten van alle oude politiebu reaus, die zich vroeger op het Alexanderveld bevonden. ROTTERDAM Na Rotterdam Airlines en Moorman Air heeft zich opnieuw een gegadigde gemeld voor het openen van vluchten vanaf de Rotterdamse luchthaven Zestienho ven. City Hopper BV gaat met in gang van 1 april 1978 vliegen op Parijs. Dagelijks zullen drie retour vluchten worden uitgevoerd met de geluidarme Fokker F-28. Met name de Rotterdamse handel en nijver heid heeft jarenlang geijverd voor een dergelijke luchtverbinding. Per 1 april zal de KLM de exploitatie van haar bestaande luchtlijn Zes- tienhoven-Heathrow tevens aan City Hopper overdragen. Volgens de Rotterdamse wethouder Mentink (verkeer) heeft het gemeen tebestuur geen bezwaar tegen de opening van deze luchtlijn omdat voldaan wordt aan de randvoor waarden die de gemeente op dit punt heeft gesteld. Deze voorwaar den betreffen onder meer de geluids hinder (gevlogen moet worden met geluidarme vliegtuigen). Van een onzer verslaggevers ARNHEM Twee gedetineerden zijn gisteren uit het huis van bewa ring in Arnhem ontsnapt. Het duo. dat niet in de cellen verbleef heeft waarschijnlijk met een valse sleutel een deur kunnen openen. De man nen haalden vervolgens uit een loods op het binnenterrein een lad der en klommen daarmee over de gevangenismuur. De o. tsnapping werd niet direct op gemerkt omdat de twee mannen niet gelijk werden vermits aange zien er nog dertig andere mensen op het binnenterrein aanwezig waren. du LEIDEN Burgemeester Vis v ja. Leiden vindt dat de internatiom ,e contacten van de gemeente met Duitse gemeente Krefeld en het I gelse Oxford wel degelijk iets opto, veren. Hij sprak gistermiddag, bij Dj beantwoording in eerste instan door het Leidse college van „e geestelijke verfrissing". Burgeme X)l ter ging hiermee in op het betotal van het PSP-gemeenteraadslid n ten vrouw Passchier. Deze meen de maandagavond dat de „contact \iitl geen bijzonder belangrijke rol sp< den en over het algemeen als opp vlakkig ervaren werden". Ze vo w dat de contacten met Oxford w Krefeld beter op een laag pitje selell konden worden. Het raadslid voe uu aan dat „invulling van internatio 'ui le banden door acties van intern onale solidariteit met derde wen >ar landen zinvoller kan zijn en ra 'u kansen biedt op aansluiting bij ini ties van de Leidse bevolking." O de contacten tussen de burn 'e meenten en Leiden was burgeme >ra ter Vis minder somber als CD woordvoerder Driessen maand e avond. Deze stelde dat de relat van Leiden met de omgeving slee 'e zijn. Leidens eerste burger v wachtte dat de contacten onderli beter zullen worden door het agg meratie-overleg dat sinds enige I gehouden wordt. Doch ook voor de pauze viel er veel te genieten. Allereerst natuurlijk het Jubilerende koor met onder meer Mijn boerenland van Flipse en in samenwerking met de Marinierska pel (dirigent kapitein J. J. Koops) het prachtige werk van Mendelssohn „Festgang an die Künstler". Indruk wekkend gezongen! De repetities wierpen hun vrucht af: kernachtig, expressierijk, prachtig afgewogen en nobel van klank, ook in het klein- koor Op het moment dat de camera's aan flitsten was men uitstekend ingezon gen en de NCRV zal dan ook geluk kig zijn met de vertolking van „Lan- derkennung" van Grieg (gewaar deerd solist was Bob van Mourik) de Ode van de Wolga. „Ich bete an die Macht der Liebe" het Wolga-lied (met Leo Moerman als succesvol so list) en natuurlijk de patriotjes van Penders. waarvan de tekst niet voor niets stond afgedrukt. Dan was er ook een onderdeel, dat meer dan succesvol was gezien de publieke bij val: de samenwerking CRM en Caro- liene van Hemert in Largo en Danny Boy. Daarnaast kon Germaine Stor- diau zich in veler waardering verheu- ADVERTENTIE GELDZAKEN A.s zaterdag verschijnt in deze krant weer de adverlentierubriek GELDZAKEN Geldzaken komt een maal per twee weken op zaterdag. Geld nodig? Kijk zaterdag in deze krant' Adverteerders die belangstelling hebben voor deze rubriek kunnen informatie krijgen onder telefgon- nummer 070-46.94.45. Vragen naar Peter van der Velden door Lotty van Bakel ZOETERMEER Kritiek op de maatschappij. De samenleving moet milieu-bewust worden. Ons probleem is het uwe. Kreten, die men van daag de dag steeds vaker hoort en waar diverse actiegroepn een veelvuldig gebruik van maken. Door de vele „stemmen" ziet men het bos steeds minder Er is echter ook nog een andere manier om de mensen duidelijk te maken, waar anderen mee tobben. Een probleem kan aangesneden wor den tijdens de opvoering van een toneelstuk. Nu zijn politiek-geënga- geerde toneelgroepen, die hun kri tiek uiten op allerlei misstanden in de maatschappij niet nieuw in Ne derland. Neerlands Hoop heeft ook al eens het onderwerp van de gehan dicapte in de rolstoel aangesneden. De Zoetermeerse toneelgroep Braak is nog een stapje verder gegaan. Hier tonen gehandicapten en niet-gehan- dicapten op niet zachtzinnige wijze hoe door de goedbedoelde meele vendheid van de maatschappij een gehandicapte als een beklagens waardig iemand wordt behandeld. Een vorm van amusement (tenslotte wordt toneel tot amusement gere kend). die zeker zeldzaam is te noemen. dicapten leven. Hieruit is het toneel stuk „Kreukels" ontstaan. Korte scènes met steeds een ander onder werp. In het begin mocht de groep gebruik maken van de foyer van de Graan schuur, het theater in Zoetermeer, om te repeteren. Maar na een tijdje kon een eigen repetitieruimte ge huurd worden van de gemeente, een boerderij even buiten Zoetermeer. En op 1 oktober van dit jaar was het dan zover. In de Graanschuur werd de première opgevoerd. Daarna heeft de groep nog twee keer opge treden in het Jaarbeursgebouw in Utrecht en zo'n drie keer in Zoeter meer. Verwarring Braakliggend Deze nieuwe amateur-toneelgroep is ontstaan uit een cabaretgroepje van de sociëteit „De Inval" in Den Haag. In september 1976 ontstaat het idee eens wat anders te doen. De blikken werden gericht op een nog „braaklig gend" terrein. De free lance regisseur Ronald Beer (die eerder de Haagse toneelgroep Sacra bee regisseerde) wordt erbij gehaaid, waarna men be gint te werken aan een toneelstuk, waarin aangetoond moet worden, dat gehandicapten meer kunnen dan hun vrije tijd doorbrengen in de soos of thuis en op een niet medelijwek- kende manier laten zien hoe gehan- A1 direct aan het begin van de voor stelling wordt de toeschouwer in ver warring gebracht. Wie is nu gehandi capt en wie niet? Een bizarre op tocht trekt voorbij, waarna de gene zer. Ed Scherpenhuijzen. de groep verwelkomt. Hier wordt op navrante wijze getoond hoe de gehandicapte eigenlijk steeds ais een klein kind wordt behandeld. Genezer: Is het niet heerlijk om hier te zijn? Alsof het voor een gehandicapte heerlijk is om naar een dokter te gaan. Na een uitvoerige lezing hoe goed en welge zind de genezer wel niet is. komt. zoals altijd, de collectebus op tafel. „Een beeld, waarmee de maatschap pij zeer vertrouwd ls geraakt", aldus medespeelster Rieneke Scherpen huijzen, zelf gekluisterd aan haar rolstoel. .Als er iets over de gehandi capte in het nieuws komt, is het altijd verbonden aan de één of ande re collecte, waardoor de hulpeloos heid (in vele gevallen onjuist) van een gehandicapte benadrukt wordt". De scène met de mondschilder is zeer aangrijpend. Een niet-gehandi- capte speelt hier voor een man zon der armen, terwijl de zuster (in de maatschappij de gezonde mens) zelf gehandicapt is. Deze omdraaiing van de personen maakt het nog navran ter. Als de schilder de penseel uitzijn mond laat vallen, blijkt duidelijk zijn hulpeloosheid. De zuster, die al klagend binnenkomt vanwege het vele trappenlopen, berispt de man met de woorden: „Heb je hem alweer uit je mond laten vallen". Bij het publiek komt dit hard aan, maar voor de gehandicapte is dit een alle dagen terugkerend beeld. Daarna voert de zuster een langdurige mono loog over haar zware werk en het feit, dat een werkstuk van een mond- schilder misschien opgehangen wordt in de vitrine van het tehuis, zodat zijn moeder, als zij op bezoek komt, het direct zal zien hangen. „Dan heeft het mens ook nog eens wat aan haar zoon". Harde teksten, die echter ook harde werkelijkheid zijn. Afschuw „Wij zijn mensen met een gebrek, maar daarom niet gek. Wij kunnen - H U m v pi.vT-4-. De opening van het toneelstuk Kreukels. Een optocht van gehandicapten trekt voorbij. Maar wie is gehandicapt d niet....? normaal denken, Iets wat de maat schappij nog wel eens wil vergeten", aldus Ed Scherpenhuijzen, die in het stuk een prachtige vertolking van de filmproducer Samuel Goldstein op toneel zet. In deze scène wordt voor de rol van de mismaakte klokkenlui der van de Notre Dame een gegadig de gezocht. Als een gehandicapte voor deze rol solliciteert, wordt hij eerst glorieus binnengehaald, maar als men ontdekt dat zijn handicap (een bochel) geen vermomming is. met afschuw afgewezen. Buiten de wil van de spelers doet zich nog eens extra de bijna cynische omstandigheid voor dat dit stuk voor vele gehandicapten onbereik baar zal zijn, aangezien in vele thea ters gehandicapten nog geen toe gang hebben. Niet dat het hun ge weigerd wordt, maar doodgewoon door het feit, dat te veel „drempels" de toegang versperren. Voorlopig wil de toneelgroep het stuk „Kreukels" nog zo'n drie a vier maanden opvoeren. De eerstvolgen de voorstelling vindt plaats in het Haagse theater Pepijn op 15 decem ber a.s.. terwijl onderhandeld wordt met het Kleine Theater in Amster dam. Daarna zal de gedachte uit gaan naar een nieuw stuk. hoewel het moeilijk zal zijn het hoge peil van deze voorstelling te evenaren of te overtreffen. Want voor een ama teurtoneelgezelschap wordt terdege een hoog peil bereikt, mede dankzij de enorme inzet van de spelers en speelsters maar ook door de vakkun dige leiding, van de regisseur, deze twee aspecten is het een ttfzeg stuk geworden, dat beslist de n eeh van het zien waard is en wi bet zeker een zeer korte scène heti kor zal ontroeren. Twe rolstoelen w ger het toneel opgeduwd, de inzitt Ziu strekken hun handen naar Jboc uit. maar kunnen elkaar niet gro: ken. Een symbool voor eenzaafl sen dat zowel ontroerend als tragif lam Toneelgroep Braak speel! Kreukels. Spelers: Jan Bakker, Sonja Engelman. fc den Hoovcn. Andre van der Krabben. Jej* zeiaar. Ed Scherpenhuijzen en Rienrkr penhuijzen. Teksten Toneelgroep Braak. Bonald B<" Ier de Jonge. Muziek: Peler de Jonge, piano. Eric W bas cn Fred van Rijn. gitaar. Produktie: Eric Ribberink. Arrangeminenten: Peter de Jonge Regie: Ronald Beer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6