markim Een verkeerde beschuldiging DICHTBIJ Trouw commentaar [Verantwoordelijke houding (1) -Verantwoordelijke houding (2) elektrische treinen kompleet v.o. 6975 [hiders doodden baby in driftbui Maatschappij-kritische wetenschap en terrorisme Beetje kouder net een mens handtam tweedehands sterke tong mierenstad geen illusies [NSDAG 16 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 liinictpr Rnprcm^ tsari Crtriilp 7otpn HriifclAi'pn T~Mn Minister Boersma van sociale zaken heeft de „verantwoordelijke hou- gdrng" van de vakbeweging in Ne- ]derland geprezen. In Engeland, waar de economie er veel slechter voorstaat dan bij ons, worden loonsverhogingen geëist van twintig tot veertig procent. Als de bonden in Nederland onder de huidige om- jtandigheden akkoord gaan met de nullijn moet er volgens de bewinds man van de kant van de werkgevers ook wat komen. Zij kunnen niet volstaan met het dreigement dat zij niet zullen meewerken aan de tot standkoming van een centraal ak koord om vervolgens de schuld van .•ze weigering in de schoenen van [de overheid te schuiven. (Dat Boersma zich zorgen maakt er het wapengekletter aan de avond van het arbeidsvoor- irdenoverleg 1978 is vanuit zijn Jpositie bezien heel wel begrijpelijk. QDe regering heeft immers anderhalf miljard uitgetrokken om wat meer limte te scheppen voor het be- drijfsleven. Die anderhalf miljard is onder meer bedoeld om de koop kracht van de doorsnee werknemer in stand te houden. Komt er roede dankzij deze lastenverlichting een centraal akkoord tot stand dan kan de regering met wat slagen om de arm voor volgend jaar rekenen op een loonstijging van 6,5 procent. Komt dat centraal akkoord er niet, dan volgen er heel wat minder over zichtelijke loononderhandelingen in de bedrijfstakken en in de afzonder lijke ondernemingen. Of uit die onderhandelingen dezelfde stijging van de loonkosten te voorschijn komt, is nog maar de vraag. In ieder geval is voor het kabinet op dit moment de koek op. Er kan ni <t nog meer op tafel worden gelegd. Enerzijds omdat het aanvaarden van een nog groter begrotingstekort onaanvaardbaar is, anderzijds om dat een demissionnair kabinet een toekomstige regering niet elke fi nanciële ruimte kan en mag ont nemen. Intussen is er een vreemd schim menspel ontstaan rondom de inzet van het arbeidsvoorwaardenbeleid: het behoud van de koopkracht van jfye doorsnee werknemer. Niemand ilijkt aan de hand van de huidige jegevens te kunnen aangeven of jnet de gezuiverde prijscompensa- i tie, die de werkgevers moeten beta- len, en met het pakket maatregelen van de overheid de koopkrachtdoel- jtelling wordt gehaald. Binnen ove rigens kleine marges kan het eindre- lultaat mee- en tegenvallen. e Ook om deze reden houden FNV le'en CNV, ondanks hun vertrouwen [J* n de regeringsplannen, aanvullen de eisen achter de hand. Zo zal de ac vakbeweging compensatie in de lo ch nen eisen, indien de BTW-verho- ging op het aardgas doorgaat. Het CNV mikt daarbij op 1979, de FNV ,e' uil het koopkrachtverlies van 0,2 rJ procent (op jaarbasis) al in de prijs- n compesnatie van 1 juli '78 terugvin- H den. Een blijvende lastenverhoging loor der werknemer vindt de vak- eging onaanvaardbaar. Toch is het niet aannemelijk dat de vvakbeweging hoe bitter de leden óch ook over deze BTW-verhoging kbben uitgelaten een scherp liet zal riskeren met 0,2 procent ^compensatie als inzet. Voorlopig ïaan er andere belangen op het pel: het behoud van de koopkracht ver 1 januari 1978 en het behoud in de werkgelegenheid zullen in iet komende overleg alle aandacht opeisen. Want ook al stelt de vak- beweging geen looneisen, ook al is zij tevreden met een gezuiverde irijscompensatie, toch staat de uit- ADVERTENTIE litie een verklaring al. Zij verklaar den uit drift te hebben gehandeld. Van een onzer verslaggevers ei AMSTERDAM Een 27-jarige man oi n zijn 18-jarige echtgenote hebben r fisteren in Amsterdam hun twee landen oude zoontje gedood. Waarschijnlijk hebben ze het kind o mishandeld dat het aan de gevol- daarvan is overleden. De ouders hamerden aangehouden, nadat een lie luisarts sporen van mishandeling n ip het stoffelijk overschot van het Idfind had aangetroffen. Na verhoor len ze tenslotte tegenover de po- In het Noordlimburgse Helden is de 25-jarige mevrowu A. K. aangehou den, op verdenking van moord op haar pasgeboren baby. Volgens de politie heeft de vrouw uit wanhoop gehandeld. Kort na de geboorte heeft ze de baby in een kussen laten stikken en daarop begraven. De vrouw heeft inmiddels een volledige verklaring afgelegd. door Piet Hagen slag van het overleg op deze kern punten niet vast. De werkgevers hebben immers laten weten dat zij de problemen van,het kabinet ter dege onderkennen, dat zij begrip hebben voor de zorg van de bewe ging over de koopkracht van de werknemers en over het wegvallen van arbeidsplaatsen, maar zij stel len hier hün zorg tegenover. Die zorg betreft dan de uitgeholde con currentiekracht van het bedrijfsle ven en de gevolgen daarvan voor het inkomen van elke Nederlander. Vandaar dat zij een verdergaande lastenverlichting voor het bedrijfs leven eisen, vandaar de huiver voor het komende overleg. De vakbeweging is door het kerend economisch getij teruggedrukt op de nul-lijn. Dat zal ook de komende jaren het geval zijn. Wanneer nu onder het kerende politieke getij ook mocht blijken dat de vakbewe ging elk uitzicht op hervormings voorstellen zoals de ondernemings- raad-nieuwe-stijl, de grondpolitiek, de wet op de investeringsrekening en de vermogensaanwasdeling wel kan vergeten, dan staat vast dat een centraal akkoord nog moeizamer tot stand zal komen dan nu al het geval is. Zonder hervormingsvoor stellen, zonder kans op een regeling voor de vermogensaanwas zullen de vakbondseisen er niet minder op worden. Dat verkleint niet alleen de kansen op een centraal akoord met de werkgevers, ook de mogelijkheid van de overheid om een matigende invloed uit te oefenen op de ar beidsverhoudingen zal er door afnemen. De benauwende vraag waar het terrorisme vandaan komt is de laatste weken van gezag hebbende zijde beantwoord. De minister-president van de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg, Hans Filbin- ger, de Nederlandse hooglera ren Van Hulst en Van der Dunk en onze eigen minister van binnenlandse zaken en justitie, De Gaay Fortman, lijken de zondebok gevonden te hebben: de kritische maat schappijwetenschap van de jaren zestig, die de studenten leerde dat de maatschappij door en door verrot was. De redering is zo simpel als wat Maatschappij-critici als Horkhei- mer, Adorno, Marcuse en Haber- mas hebben de westerse samenle ving in de zwartste kleuren afge schilderd en hun volgelingen geen hoop meer gelaten op een betere toekomst. Geen wonder dat na het nog studentikoze studentenprotest van 1968 een veel radicalere gene ratie activisten opstond, die geen ander doel zag dan de vernietiging van het systeem. Toen de buiten parlementaire oppositie stuk liep, grepen de voormalige deelnemers aan vredesmarsen zelf naar de wapens. De eenvoud van deze theorie zal velen aanspreken. Terroristen wor den zo geisoleerd als desperado's die de werkelijkheid uit het oog verloren hebben. Ieder die onder afkeuring van hun gewelddadige actie begrip toont voor sommige aspecten van hun maatschappij kritiek wordt gedoodverfd.als een vijand van de staat, ja zelfs van de democratie. Het grootste voordeel van deze the orie is natuurlijk dat onze maat schappij zelf buiten schot blijft. De maatschappijkritiek van de jaren zestig is teruggebracht tot zijn wer kelijke proporties: een modieuze griL Op het moment dat iets in de mode is, weet je vaak nauwelijks waar de oorsprong ligt. Maar gelukkig heb ben de zondebok-zoekers van onze dagen een beter geheugen dan de gemiddelde Nederlander. Zijn die maatschappijkritische ideeën waarvan wij nu de wrange vruch ten plukken niet afkomstig van de zogenaamde Frankfurter Schule van Horkheimer, Adorno, Marcuse en Habermas? Natuurlijk, deze ge- Minister De Gaay Fortman op 24 oktober voor de televisie: „Er ligt achter het terrorisme een heel mo derne filosofie. Dan denk ik meteen aan de School van Frankfort, die niet rechtstreeks opgeroepen heeft tot terreur, maar waarvan ik nu nog zeg: het heeft er wel toe geleid." leerden hebben zelf het geweld al tijd verafschuwd, maar hebben zij met hun kritiek op het totale maat schappelijke systeem niet de muni tie aangedragen waarmee nu men sen vermoord en vliegtuigen ge kaapt worden? De aanval op de sociologen uit de Frankfurter Schule is soms bruut, zoals in het geval van de Duitse CDU-politicus Filbinger. De andere keer quasi-subtiel en ogenschijn lijk genuanceerd, zoals in het pagi na-lange artikel van de Utrechtse historicus Von der Dunk in NRC- Handelsblad. Maar de suggestie die van al deze vertogen uitgaat is de zelfde: de radicale maatschappij kritiek uit de jaren zestig was de voedingsbodem voor het terroris me van vandaag. Het misleidende Het misleidende van deze beschul diging is dat een feitelijke ontwik keling (van theoretische kritiek op het systeem via buitenparlemen taire oppositie naar radicale acties) terug geprojecteerd wordt in de theorieën van vroegere profeten. Prof. H. W. von der Dunk is niet zo naïef dat hij iemand als Marcuse persoonlijk verdenkt van opruiing tot geweld. Hij distantieert zich handig van mensen als Filbinger, die hij op één lijn stelt met de communisten-jager McCarthy. Nee, een intellectueel als Von der Dunk erkent nog wel dat de weten schap een maatschappijkritische taak heeft. Maar zijn bezwaar is dat de heren van de Frankfurter Schu le a) de zaken te zwart hebben voorgesteld en b) niet voorzien heb ben dat hun zwartgallige theorieën een onweerstaanbare verleiding in hielden voor hun wanhopige volge lingen. Bewustwording Het is misschien goed er aan te herinneren, dat de Frankfurter Schule zich vooral bezig hield met zeer theoretische vragen over wat wetenschap eigenlijk is. Daarbij kwamen de kritische sociologen op gespannen voet te staan met zowel de klassieke marxisten als met de meer empirisch ingestelde positi visten. De Frankfurters deelden de visie van Marx, dat wij de maatschappe lijke werkelijkheid niet door direc te waarneming kennen. Alleen dank zij 'n wisselwerking van theo-, rie en praktijk is de wetenschap in staat de ware aard van de maat schappelijke werkelijkheid bloot te leggen. Maar anders dan Marx verwacht ten de Frankfurters geen heil van de bewustwording van de arbeiden de klasse. De arbeiders zijn in slaap gesust door de materiële welvaart. Ze zijn van zichzelf vervreemd en niet meer in staat het rijk der vrij heid op eigen kracht te zoeken. In deze bijna uitzichtloze situatie kan, volgens de Frankfurters, misschien de wetenschap onze ogen nog ope nen. Alleen de opvoeding, tot mon digheid biedt dan nog enig perspec tief. De theoretische inzichten van de Frankfurters bracht hen ook in conflict met de gangbare sociologie in de Verenigde Staten en West- Europa. In hun ogen deden de zoge naamde positivisten niets anders dan te registreren wat zij op het eerste gezicht zagen. Als opinie onderzoekers en marktverkenners traden zij in dienst van regeringen en bedrijven. In plaats van de tech nocratische maatschappij te bekri tiseren bevestigden zij die. En in plaats van de mensen bang te ma ken susten ze hen in slaap. Het valt niet te ontkennen dat er in de theorie van de Frankfurters een elitair trekje zit dat we ook bij terroristen terugvinden. Zo van: alle mensen zijn dom. alleen wij zien hoe verrot de maatschappij is. Maar dat geeft niemand het recht oprechte maatschappijkritiek ge lijk te stellen met een oproep tot terreur. Men zou dit soort aantijgingen kunnen laten voor wat ze zijn, in dien op deze wijze niet het zwijgen werd opgelegd aan mensen die de moed hadden en hebben de feilen van de westerse samenleving aan de orde te stellen. Horkheimer. Adorno en Marcuse zijn in de jaren dertig met vele andere sociologen Duitsland ontvlucht omdat Hitier alleen genoegen nam met een we tenschap die het natlonaal-socialis- me omhelsde. In Amerika hebben ze zich intensief bezig gehouden met de bestudering van de oorza ken van het fascisme. Daaraan danken wij onder meer Adornos ADVERTENTIE Hellevuur en hemels licht Visioenen van het hiernamaals Richard Cavendish Fascinerende reis in woord en beeld door het hier namaals. zoals de mens zich dat door alle tijden en culturen voorstelde. Rijk geïllustreerd met afbeeldingen van artistieke visioenen uit verschillende I perioden. I 128 blz.. in kleur en zwart/ wit geïllustreerd Na 1.1.78: f29.50 Nu slechts f 19,50 De grote verrassing van dit najaar van Het Spectrum - nu te koop in uw boekhandel Theodor Adomo theorie over de autoritaire persoon lijkheid. Na de oorlog keerde Adorno terug naar West-Duitsland, waar hij op nieuw de leiding kreeg van het in stituut in Frankfort. Het was de Hessische minister van cultuur, die bij de heropening in 1951 de hoop uitsprak dat het instituut zou bij dragen „tot de verandering van de wereld en tot rechtvaardiger ver houdingen tussen de mensen." Adorno kon niet geloven in een maatschappij die Auschwitz had voortgebracht en ging voort met zijn kritiek op de bestaande orde. Het is waar dat hij de ruimte voor verandering en verbetering mini maal achtte. Maar wie sindsdien heeft waargenomen hoe In Duits land (maar ook elders) de critici van links als wereldvreemde ka bouters zijn „kaltgestellt". moet Adorno gelijk geven: de speelruim te voor wereldverbeteraars is klein. Wij leven in betrekkelijke welvaart en wij vinden het niet prettig als mensen ons komen vertellen dat de maatschappij verrot is. We zijn ge neigd de armoede en honger in de wereld, de naderende energieramp en de altijd dreigende kernoorlog te reduceren tot schoonheidsfout jes van een nog altijd redelijk systeem. We zijn ook nauwelijks bereid onze rust te laten verstoren door de we tenschap. Sociologen moeten en quêtes doen en de mensen vragen of ze kleurentelevisie mooi. prach tig of schitterend vinden. Politico logen mogen de verkiezingsuitslag voorspellen. Hoogleraren moeten trouw aan de staat beloven, in 1977 in West-Duitsland net zoals in Amerika van McCarthy of in het Duitsland van Hitler. Het is waar dat een kritische we tenschapsbeoefening zoals voorge staan door de Frankfurter Schule warhoofden kan inspireren tot wanhoopsdaden. Maar dat kan men de Frankfurters evenmin ver wijten als men oprechte conserva tieven van sympathie voor het fas cisme mag verdenken. Als men per se iets van de lotgevallen van het door Hitier gesloten Frankfurter instituut wil leren dan dit: dat een maatschappij die geen kritiek ver draagt haar eigen graf delft. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De west tot noordwesten wind heeft het zeewater in zuidwest-Nederland het hoogst tegen de dijk opgejaagd. Vlissingen registreerde een stand van 3.80 meter boven normaal, Brui- nisse van 3.94 m. oftewel 56 cm. hoger dan tijdens de Zeeuwse ramp, toen Bath de piek behaalde met 5.28 meter. In Harlingen kwam het water ditmaal op 2.75 m.t Den Hel der 2.15 meter. Op Vlieland werd dinsdagmorgen vroeg nog een wind- uitschieter van 115 km per uur gere gistreerd, Vlissingen 106 km, het lichtschip Noordhinder kwam tot een gemiddelde van 97 km per uur. De waarnemer in Oostkappelle ving sinds 1 november 47 mm neerslag. Gisteren is de luchtdrukverdeling boven de Noordzee en onze omge ving gaan afvlakken, weliswaar was de rust verstoord: een depressie bo ven de Zweedse meren, eerst nog erg diep, te weten 959 millibar, maar hij verplaatste zich geleidelijk naar het noordoosten onder opvulling. Gelei delijk vermindering van de drukver schillen dus, maar toch pas vandaag een werkelijk overal teruglopen van de wind via krachtig naar matig. De aanvoer van koude poollucht blijft doorgaan, zodat we nog wat meer buien moeten verwachten. Het wordt daarbij wat kouder. Sommige buien zullen dan ook een winterse lading meevoeren waaronder bin nenkort sneeuw. Het O-graden-ni veau lag gistermiddag boven de Britse eilanden op 900 meter tegen over 1200 meter in Frankrijk, Duits land en zuid-Zweden, 1500 meter in noord-Italië en 3300 meter in Alge rije. Maandagavond ontstonden tussen half elf en elf uur boven Friesland enkele zeer ontwikkelde onweers buien: je kreeg het gevoel, dat ze als paddestoelen uit de grond schoten. Ze produceerden felle ontladingen, voor het merendeel verticale. Onze medewerker in Bolsward. die al te bed lag. werd ruw in zijn sluimer gestoord door een zeer felle, luid- donderende inslag op 50 meter af stand in een boom. Dergelijke (on)gure verschijnselen plegen zich vaak lokaal voor te doen aan de noordzijde en dus koude kant van een jetstream (straalstro- ming bijzonder grote windsnelhe den in een nauwe bêdding in de hogere niveau's). De jet lag maan dagavond iets ten zuiden van ons land. Boven de Bilt werden in de hogere atmosfeer lagere temperatu ren gemeten dan waar ook om ons heen. Mogelijk is behalve die lagere bovenlucht-temperatuur ook de windschering: het bijzonder snel toenemen van de wind met de hoog te die de toppen van de buien kan wegblazen en alzo de opstijgende stromingen krachtig kunnen ver sterken, een factor meegeweest die de heftigheid kan hebben bevor derd. Zoek het maar eens uit. Feit is wel dat de maandagochtend boven De Bilt gemeten windversnelling uit noord-west indrukwekkend is ge weest: tempo op 5000 meter hoogte 153 km per uur. 7000 meter: 189 km., 9000 meter 212 en 12000 m., 256 km per uur. Een super-orkaan dus. Ook vorige week zaterdag deed de atmosfeer al erg ruw. Harry Geurts in Bilthoven zegt het zo: „Mogelijk lag mijn standplaats in een buien straat, in elk geval gingen tussen vier uur en half zes vrijwel alle buien, en dat waren er heel wat, vergezeld van onweer zoals dat bij mijn weten alleen maar 's zomers kan voorkomen. De eerste (slechts een losse) donderslag nam ik waar om kwart over elf 's morgens. Het curieuze is, dat het KNMI, dat hier tien minuten vandaan is, pas vanaf half zes 's avonds onweer ging voor spellen. Toen was het hier nota bene al afgelopen". Het blijft de komende dagen koud, ook donderdag en vrijdag nog met nog wat winterse buien. In de tot rust komende atmosfeer zou de eer ste lichte vorst van dit najaar (op normale hoogte van anderhalve me ter) wel eens niet zo vers meer kun nen zijn. De depressie die zich gaat vormen bij de zuidpunt van Groen land wordt door de computers niet direct als een geweldenaar afge schilderd: 992 mb zal hij vrijdag ln het zeegebied ten westen van Schot land liggen. HIJ zakt eerder naar het zuidoosten weg dan zijn voorganger en zal vermoedelijk niet voor zater dag bij ons de neerslagkansen doen toennemen. Weempporten van gisteren 19 uur max 8taUon Weer temp Amsterdam regenbui 8 De Bilt regenbui 10 Deelen regenbul 9 Eelde regenbui 8 Eindhoven regenbui Den Helder regenbui 9 Rotterdam regenbui Twente regenbul 5 Vlissingen zwaar bew. Zd Limburg regenbui Aberdeen regenbui Athene onbewolkt 19 Barcelona half bewolkt 21 Berlijn half bewolkt 8 Bordeaux regen 13 Brussel regenbul Frankfort half bewolkt Helsinki 4 Innsbrueek 10 Kl8genturt geheel bew. 4 Kopenhagen zwaar bew 7 Lis;.i bon Locamo 15 Londen 8 Luxemburg regenbui 4 Madrid 19 Malaga onbewolkt 24 MUnchen onbewolkt Nice 8 Oslo 21 Parijs 6 Rome 9 Spilt Uchl bew Stockholm Wenen regen 6 Zürclh Casablanca 8 Istanbul zwaar bew 20 HOOOWATER woensdag 18 november Vlis singen 5 06-17 36. Haringvlietalut2en 5.31-17 50. Rotterdam 7.14-19.52, Schevenin- gen 6 15 18 38, IJmutden 6 59-19 22. Den Hel der 10 49-23SO, Harlingen 1.00-13 14. Delfzijl 259-15.39. oionder redactie van Loes Smit ...harde tot stormachtige wind. het verkeer dient rekening te houden met rukwinden... Soms is de trein zo gek nog niet.^^ Heette het vroeger niet „vlug, veilig «n voordelig" of zoiets om met de 'fin te reizen? Het moet alweer wn tijdje geleden zijn, want maar •einigen blijken zich de precieze tekst te herinneren. Het is trou wens maar de vraag, of je dat „vei- "8" en „voordelig" nog wéér kunt naken vandaag de dag. dus het was wèl zo verstandig van de spoor wegen om die slagzin te laten wallen. Nee, dan die van gisteren. Gister morgen stond deze in alle ochtend- Waden: „Soms is de trein zo gek "og niet," met daarboven een stuk- te uit de weersverwachting: harde tot stormachtige wind. Het verkeer dient rekening te hou den met rukwinden En laat nou nét diezelfde dag het treinver keer hier en daar behoorlijk in de soep lopen! Door de treinstoring tussen Amsterdam en Abcoude, veroorzaakt door een breuk in de bovenleiding, werd het treinver keer in heel midden-Nederland ont wricht. Passagiers moesten in re gen en wind wachten, omrijden of op bussen overstappen. En ook in Groningen stonden ze in de rij voor de bus. Daar had een locomotief een wissel beschadigde tussen Gro ningen en Zuidhorn, dus daar werd het ook in weer en wind staan, wachten en te laat op je werk komen. „Er gaan heel wat treinen vandaag de dag" was (of wordt die nog steeds gebruikt?) er ook zo eentje van de spoorwegen. Behalve dan op een dag als gisteren, als sommi ge automobilisten denken met dat noodweer hun auto maar beter een keertje voor de trein te kunnen verwisselen, om vervolgens te mer ken dat de trein óók niet tegen alle stormen bestand is. Soms is de trein zo gek nog niet Inderdaad, sóms niet In het noorden van Birma heeft een na twaalf jaar gestorven hond een compleet menselijke begrafenis ge kregen, omdat hij 'net een mens' was. zoals zijn bazen beweerden. Het dier, vond ook de abt van een boeddhistisch dorpsklooster, was veel te intelligent om als een gewo ne hond behandeld te worden en dus kreeg het een echt houten kist je, een twaalf monniken sterke pro cessie (één voor elk levensjaar) en de bijbehorende liederen. Een stille stoet begeleidde de dode hond naar een crematorium, waar vijfhonderd mensen het dier de laatste eer be wezen. aldus het Birmese dagblad Hanthawaddy Zolang ze nog klein zijn, zijn deze vier Russische bruine beertjes „handtam". De vier, uit de dieren tuin van München, eten nog uit de hand van de oppasser. Pas volgend Jaar krijgen ze een eigen beren onderkomen in de dierentuin en zolang vermaken ze zich kostelijk in een leeuwenverblijf zonder leeuwen uiteraard. Dolle pret heb ben de vier beertjes, vooral als de opppasser in de buurt komt. Dan onderbreken ze hun spelletjes on middellijk. want hij heeft altijd wel suikerklontjes in z'n zak. Hoewel duizenden koningshuls- minnende Britten hun prinses Anne hebben overstelpt met aller hande zelfgemaakte babykleertjes, zal de gisteren geboren zoon van Anne en haar man Mark Phillips tweedehands luiers dragen. Het zijn afleggertjes van Anne's jong ste broertje Edward, die ze veertien jaar geleden veelvulding in de ko ninklijke wastobbe terecht liet ko men. De luiers zijn indertijd welis waar kraakhelder in Buckingham Palace opgeborgen, maar voor alle zekerheid hebben ze nu toch nog een extra sopje gehad. Dat is een van de weinige nieuwtjes die de Engelse kranten tot nog toe wisten te melden over het eerste kleinkind van koningin Elizabeth en prins Philip. Behalve over de troonsopvolging de baby wordt de vijfde op de ranglijst, nog vóór prinses Margaret en haar kinderen viel er tot de geboorte nog maar bitter weinig over het kind te ver tellen. De kranten wissen wel al dat de baby ondanks alles een gewone Juffrouw of meneer Phillips is zolang het geen fraaie titel toege schoven krijgt tenminste en dat is nog niet eerder in Engeland ver toond. Maar verder bleef het raden. Naar de naam bijvoorbeeld. Anne en Mark mogen hun kind noemen zoals ze zelf willen, desnoods Piet, maar de meeste insiders denken toch dat de ouders voor een traditi onele. koninklijke voornaam zullen kiezen: een meisje zou volgens hen Elizabeth of Victoria geworden zijn, en nu het een jongetje is. zal hij waarschijnlijk George of Wil liam genoemd worden. Dezelfde kranten hebben ook astrologen ge raadpleegd. Weliswaar hadden die nog niet veel te voorspellen, maar ze waren er wel al van overtuigd dat de baby een besluitvaardige persoonlijkheid wordt. Astrolo gisch gezien is de kleine Phillips namelijk een schorpioen, en schor pioenen staan bekend om hun vast beraden, doortastend karaktertje, zeggen de astrologen. Dat hij, zij het in zorgwekkende toestand, goed verzorgd in een Ca nadees ziekenhuis ligt, heeft zaken man Jack Waxman uit Ontario aan zijn IJzersterke tong te danken. Twee mannen hadden hem in zijn huis met een hamer en een metalen staaf danig toegetakeld en als een rolmops vastgebonden achtergela ten met medeneming van duizend dollar. Ondanks zijn verwondingen wist de zakenman zich naar de tele foon te wurmen, de haak er met zijn tanden af te krijgen en metzijn tong het alarmnummer van de poli tie te draaien. Medewerkers van de universiteit van het Zwitserse Lausanne gelo ven de grootste mierenkolonie ter wereld ontdekt te hebben. In een groot woud in het Juragebergte vonden ze niet minder dan twaalf honderd mierenheuvels bij elkaar, elk wel twee meter hoog, waarin naar schatting driehonderd mil joen rode mieren leven. De woonto rens zijn onderling verbonden door een soort „verkeerswegen," die sa men zeker honderd kilometer lang zijn. De mieren zijn van het groot ste belang voor het bos; ze houden het vrij van alle mogelijke parasie ten en daarom zijn de bosopzich- ters er zonder dralen toe overge gaan om deze mierensUd te be schermen tegen toeristen en ande re nieuwsgierigen. „Het is prettig om een bekend vi oolsolist te zijn. Prettige bijkom stigheid, niet een levensbehoefte, begrijp me goed. Maar als je twee jaar niet meer zou spelen, is ieder een je vergeten. Laat men zich daar geen illusfes over maken." (Violist Theo Olof in de NCRV gids).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5