eel schade door storm Drechttunnel slokt bijna gehele Rijksbudget op Veel scholieren hebben moeilijkheden Nog geen stappen tegen Kalma pheldering gevraagd hetze in Tsjechische pers ESCHER legpuzzels Een boek,een boek, jawel, maar welk boek? De oplossing vindt u in de Boekenmolen. Minister Westerterp bij opening: Rij 25 km méér per volle tank. Van der Louw vraagt opheldering Mbilil de olie die benzine bespaart. 'olitieoptreden in Ridderkerk bekritiseerd Walter Rovers: op school ook iets doen aan persoonlijke problemen .V - if-HttllUl BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van onze verslaggevers AMSTERDAM De zware torm die maandagavond en lacht boven ons land woedde eeft op verschillende plaatsen chade aangericht. De zeewe- ing bij Scheveningen raakte ink beschadigd; in het Friese tiens stortte een muur van en sporthal in; het haventer rein van Breskens raakte onder rater en het treinverkeer tus- en Utrecht en Amsterdam on- ervond tot gistermiddag ern- tige hinder van een breuk in e bovenleiding. Tot persoon- jke ongelukken is het evenwel ergens gekomen. lan de kust tussen Hoek van Hol- ind en Wassenaar zijn tijdens de torm enkele stukken van de duin- oet weggeslagen. Het hoogheem- Badschap Delfland spreekt echter fan een veel minder zorgelijke'situa- Voor drie Ion schade werd aaneericht in Sittard toen een loods de lucht lngin( Mei bulldozers ging de gemeenlediensl in Scheveningen de zandmassa Ie lijf Door de hoge waterstand stroomde een groot deel van Vlaardingen onder en een stuk verder op een stenen gebouw stortte. «n bracht het terug waar het hoorde: op hel strand. water. Veel mensen konden daardoor n.el op tijd op hun werk komen. tie dan in Zeeland, waar bij Bruinis- se een dijk over vijftig meter af kalfde. In de nacht van maandag op dinsdag werd er bij Hoek van Holland een extra verhoging van 2.72 boven N.A.P. gemeten. Was dit peil op 2.80 Winrfcfnfpn meter gekomen dan had Delfland het zogeheten dijkleger van mede werkers en vrijwilligers opgeroepen. De grote hoeveelheden zand die door de wind de boulevard op zijn gesto ven worden zoveel mogelijk door de Haagse reinigingsdienst op de oude plaats teruggebracht. neer op windkracht elf op de schaal van Beaufort. Dijkbewaking Zand weggespoeld Het in 1975 opgespoten Schevening- se strand is flink wat zand aan de golven kwijtgeraakt. Hoeveel van de 600.000 kubieke meter extra zand er in zee is verdwenen kon het hoog heemraadschap nog niet zeggen maar ook hier zou geen sprake zijn van een zorgelijke situatie. Een woordvoerder van het hoog heemraadschap zei verder dat de si tuatie voor de Nederlandse kust bij de harde storm in januari vorig jaar nijpender was omdat de wind toen meer in een noordwestelijke hoek zat. Het water werd daardoor meer opgestuwd dan nu het geval was bij de pal westelijke wind. Bij windmetingen aan de kust wer den windstoten gesignaleerd van twintig meter per seconde. Dat komt Rijkswaterstaat trok gistermorgen de uitgebreide dijkbewaking, die voor de hele kust en met name voor de sector Schelde was aanbevolen, in. De bewaking werd omgezet in een beperkte. Volgens de stormvloed waarschuwingsdienst kwam het wa- Opgetild ter niet tot de voorspelde hoogte. In Vlissingen spoelde het water bij een hoogte van 3,80 meter over de De Ruyterboulevard heen. De boule vard werd voor het verkeer afgeslo ten. Huizen aan de weg staan onder water. werf en een smederij onder water. Ook een aantal schepen in de haven sloegen van hun ankers. Op jachtha vens in Zeeland kwamen verschillen de steigers onder te staan. In Zierlkzee liep een woonwagen kamp van zigeuners onder. De zigeu ners werden ondergebracht in een nabijgelegen restaurant. Op het haventerrein van Breskens in Zeeuws-Vlaanderen liepen een jacht- Een opslagplaats voor machineon derdelen in Sittard werd door de zware storm opgetild en op een ge metselde loods geworpen. De schade wordt geschat op ongeveer 300.000 gulden. In Amsterdam werden geparkeerde auto's vernield door een omvallende boom. Ook elders in het land werden eeuwenoude bomen door de zware storm geveld. Uit berekeningen van rijkswater staat blijkt dat Texel tijdens het jongste stormgeweld meer dan 20.000 vierkante meter duinterrein aan zee heeft prijsgegeven. De grootste verliezen werden gele den ten noorden van het natuurre servaat de Slufter, waar een twaalf meter hoog duin over drie kilometer lengte verdween en aan de zuidwest kant van het eiland ter hoogte van het dorp Den Hoorn. Daar ging ge middeld zes meter duin verloren. Omdat de dijken op Texel pas in 1981 op deltahoogte zullen zijn ge bracht was het voor de eilandbevol king een geruststelling dat het wa ter in de Waddenzee niet boven de twee meter plus NAP steeg. Het vliegveld Teuge is vrijwel geheel onbruikbaar geworden. Slechts on derhoudsvluchten mogen nog met toestemming van de havenmeester worden uitgevoerd. De situatie is veroorzaakt door het defect raken van het draineringssysteem als ge volg van het aanleggen van een ver harde start- en landingsbaan. Air Service Holland, die op Teuge is gevestigd, heeft in verband hiermee voor dertig van haar personeelsle den werktijdverkorting aange vraagd. De vliegschool op Teuge is gesloten. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De Drechttunnel in de rijksweg 16 bij Dordrecht en de bouw van de toeleidende wegen hebben ruim vierhonderd miljoen gulden gekost. Dit is bijna 85 procent van het voor 1978 in iet Rijkswegeiifonds beschikbare budget voor de aanleg en uitbreiding van wegen en oeververbin- lingen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw zal voorlopig geen maatregelen nemen tegen hoofdinspecteur B. D. Kalma. Hij wil eerst van procureur-generaal mr. baron W. A. van der Feltz nadere opheldering over diens brief ten aanzien van een eventuele schorsing van deze politiefunc tionaris. Jinister Westerterp van verkeer en faterstaat zei dit in een rede ter ;elegenheid van de opening van de tunnel door koningin Juliana. De minister vroeg burgemeester J. H. itt Zuuren van Dordrecht deze ge- gtnns goed te onthouden. Hij rea geerde daarmee op een door de bur gemeester schertsenderwijs aan de roningin gedaan verzoek haar minis- ?r van verkeer en waterstaat in iverweging te geven het rijk spoedig de kosten van de eveneens splinter nieuwe Kiltunnel onder de Dordtse Kil te laten overnemen. )e Kiltunnel. gebouwd door een tichting met de provincie Zuid-Hol- and en enkele gemeenten als parti- ie tipanten en veel duurder geworden an was voorzien, dreigt namelijk ;n financieeel zorgenkind te wor den doordat er vanwege de tolhef fing te weinig verkeer er gebruik van maakt. Minister Westerterp, die in zijn rede ook over andere kostbare voorzienin gen sprak, zoals de nieuwe in 1981 in gebruik te nemen parallelverbinding tussen Vianen en het knooppunt Lu netten met daarin gelegen bruggen over de Lek en het Amsterdam-Rijn kanaal en de bouw van een tunnel in de Noord bij Alblasserdam, ver zuchtte dat bij de reconstructie van wegen vaak de „wet van behoud van ellende" van kracht blijkt te zijn. De Drechttunnel is klaar, de verbreding van de rijksweg 16 vordert en de vernieuwde Moerdijkbrug komt in de tweede helft van volgend jaar gereed. Files bij de Van Brienen- oordbrug zullen er echter blijven. Voor daar wat aan gedaan zal kun nen worden, zijn we vijf jaar verder. De minister sprak ook over de brug- tunnelverbinding over en onder de Westerschelde naar Zeeuws-Vlaan deren. Aan zijn herhaalde belofte dat nog dit jaar een beslissing zal worden genomen over het tijdstip van aanleg, verbond hij de medede ling, dat om deze verbinding door een particuliere instelling te doen realiseren door financiers geen rijks garantie meer wordt verlangd. On derhandelingen hebben daartoe geleid. Hieruit mag worden afgeleid dat het project panklaar is en de uitvoering nu werkelijk alleen nog maar op groen licht van de regering wacht. De kóningin opende de Drechttun- nel officieel door op het diepste punt veertien meter onder de gemiddel de waterspiegel van de Oude Maas een hendel over te halen waardoor de verlichting werd ontstoken. Een half uur later stelde zij de tunnel echt in gebruik door vanuit de Dordtse schouwburg Kunstmin tele fonisch opdracht te geven het ver keer erin toe te laten. De PvdA-raadsleden E. Bakema en P. Vermeulen en het PPR-raadsjid J. H. Simons hebben in schriftelijke vragen aan de Rotterdamse burge meester hun ongerustheid uitgespro ken over de opdracht van de procu reur-generaal aan de heer Van der Louw hoofdinspecteur Kalma te ont heffen van alle taken, waarvoor het openbaar ministerie verantwoorde lijkheid draagt. Dat komt feitelijk neer op schorsing van zijn functie als chef van de zeden- en kinderpolitie. De drie raadsleden zien de wijze, waarop de affaire-Kalma zich ont wikkelt als in strijd met de rechten van de mens en stellen met veront rusting vast. dat mr. Van der Feltz die opdracht heeft verstrekt zonder voorafgaand overleg met de heer Van der Louw. die toch het hoofd is van de Rotterdamse politie. Burgemeester Van der Louw zelf heeft dan ook al per brief om ophel dering gevraagd aan de procureur- generaal. Met name over diens com mentaar tegenover derden, dat „de njVan onze parlementsredactié )EN HAAG Via een van zijn topambtenaren heeft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) St listeren aan de Tsjechoslowaakse ambassadeur in ons land opheldering gevraagd over de in >erscampagne die momenteel in Tsjechoslowakije gaande is over wat genoemd wordt ,,de affaire tidderkerk". Deze affaire Ridderkerk, die in Tsje choslowakije schijnt te worden opge blazen als reactie op minister Van der Stoels bemoeienissen met Char ta '77, gaat over twee jongens van 13 en 15 jaar uit Ridderkerk, die tijdens het bureau tegen hen een proces- de afwezigheid van hun ouders (hun moeder is Tsjechische) met een windbuks op passerende fietsers schoten. Door de politie werden ze daarvoor opgepakt en nadat er op verbaal was opgemaakt mochten ze weer naar huis gaan. Toen de ouders van hun vakantie terugkeerden brachten ze de jongens onmiddellijk terug naar het politie bureau en eisten daar van de politie een schriftelijke verklaring dat de kinderen niet seksueel misbruikt wa ren noch aan verdovende middelen waren geholpen. De vader wilde de kinderen niet eerder terughebben voor hij die verklaring had. Door de politie zijn de twee jongens daarop naar de raad van de kinderbescher ming gebracht. De vader heeft hierop aan de Tsje choslowaakse autoriteiten een brief gestuurd waarin hij dit laatste uit legde als ontvoering door de politie. In de Tsjechische pers werd hierop een campagne tegen ons land ontke tend waarin over fascistisch politie optreden gesproken werd. Ook op de conferentie te Belgrado waar over de mensenrechten gespro ken wordt, sprak de Tsjechoslo waakse delegatieleider over de wijze waarop in het Nederlandse Ridder kerk „de mensenrechten waren ge schonden." opdracht om de heer Kalma uit diens functie te ontheffen niet zo strikt dient te worden genomen". De heer Van der Louw vraagt mr. Van der Feltz onder meer in hoeverre diens brief moet worden aangemerkt als een voorlopig oordeel. Hij heeft er niet anders uit kunnen opmaken dan een formulering volgens artikel 2 van de politiewet. Daarin staat dat de procureur-generaal een burge meester opdracht kan geven politie mensen, belast met recherchewerk of toezicht op vreemdelingen, te doen vervangen, als zij hun werk naar het oordeel van de procureur- generaal niet naar behoren verrich ten. De zeden- en kinderpolitie valt onder de recherche. Onaangenaam verrast Burgemeester Van der Louw heeft mr. Van der Feltz in zijn brief ook laten weten onaangenaam verrast te zijn door diens activiteiten. Hij ver wijt hem geen contact te hebben gezocht met de heer Kalma zelf en stelt dat het hem onjuist voorkomt ADVERTENTIE (Dag en Nacht. Belvedere. Waterval. RelativiteijJ Nu bij vee) boet* kunsthandels verkrijgt" baar Waar met bel of schrijf RE PR INTER Amstelkade7S AMSTELHOEK 02975 6 13 26 (waaralle ESCHER repro dukties vandaan komen!) /iteit) a zulke ingrijpende uitspraken te doen zonder dat de betrokkene de gele genheid wordt gegeven op verwijten te reageren. De Rotterdamse hoofdinspecteur A. Martens van de technische opspo ringsdienst, die zaterdag meeliep in een demonstratieve optocht tegen de eventuele schorsing, heeft het op genomen voor collega Kalma. Hij is van mening, dat de hoofdinspecteur niet op valse gronden mag worden gepakt en dat deze gewoon het recht heeft om te demonstreren. Kalma zelf heeft inmiddels vele tientallen adhesiebetuigingen ontvangen in de vorm van brieven, telegrammen en telefoontjes. Volgens het Tweede-Kamerlid Bram van der Lek (PSP) is de „het ze" tegen zijn partijgenoot Kalma het gevolg van een neiging tot toe nemende repressie. Van der Lek vindt het de hoogste tijd. dat men zich tegen deze ontwikkeling gaat verzetten. „Zo niet, dan raken we zeer snel op een hellend vlak," zo verklaarde hij gisteren op een bij eenkomst van studenten van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Het I'amerlid wil in de eerstkomen de openbare Kamervergadering ver lof vragen om minister van binnen landse zaken mr De Gaay Fortman te mogen interpelleren. Hij merkte verder op het optreden van de pro cureur-generaal in de zaak-Kalma uiterst bedenkelijk te vinden Deze had helemaal het recht niet zich met Kalma te bemoeien, omdat hij alleen iets over de Rotterdamse hoofdinspecteur zou hebben kun nen opmerken, als deze zijn werk voor het openbaar ministerie niet naar behoren had verricht, aldus Van der Lek. ADVERTENTIE Een boek geven betekenl: iets van jezelf schenken. En ook: de ander begrijpen. Weten wat die ander leuk. interessant of mooi vindt. Dat is niet altijd eenvoudig. Bij de boekhandel vindt u honderden, zo niet duizenden mogelijkheden. Hoe wordt u daar wijs uit? Om de keure makkelijk te maken hebben wij bij meer dan eén jrtiljoen huizen een kadogids bezorgd. De Boekenmolen. U vindt er ruim 600 kado- ideeën in. Dus óók dat heel persoonlijke, goed gevonden boek. Hebt u de Boekenmolen niet ontvangen of bent u hem kwijl? Vraag eerst even bij de boekhandel. Die heeft misschien nog een exemplaar. door Henri Kruithof DOETINCHEM Veel middelbare scholieren hebben persoonlijke problemen. Zonder zich onmiddellijk op wetenschappelijk onderzoek te baseren, weet iedere onderwijsgevende wel dat een deel van de leerlingen met moeilijkheden zit, die tot spanningen in de klas en daarbuiten leiden. ,.Ik denk dat zo'n vijftien pro- cent van de leerlingen op een of andere manier met proble men kampt", zegt Walter Ro- bers, leraar aan het Doetin- chemse Sint Ludgercollege. Rovers is aan deze school on der meer belast met de op vang van leerlingen, die met moeilijkheden kampen. Hij verricht daar schoolmaat- schappelijk werk dus. „Toen ik hier zes jaar geleden kwam, kreeg ik als vanzelf te maken met problemen van leerlingen. Natuurlijk was mijn opleiding (theologie en sociale acadmie, red.) daar niet vreemd aan. Ik voelde aan dat er leerlingen in de knoop zaten. Als ik me dan belangstellend voor die pro blemen opstelde gingen er soms hele werelden open. De directie van de school kreeg in de gaten dat ik me met deze leerlingen bezig hield en toonde veel waarde ring voor dit werk. In 1975 kreeg ik dan ook twee taaku- ren toegewezen en inmiddels zijn dat er drie. Aanvankelijk zag ik mijn werk uitsluitend als het bege leiden van individuele leer lingen. Dat is echter belang rijk veranderd. Ik probeer nu ook collega's en met name de klasseleraren en mentoren gevoelig te maken voor de problemen en hen te helpen bij de begeleiding. Ik vind namelijk dat zij de eerste aangewezenen zijn om te hel pen bij moeilijkheden, omdat zij het meest met de betrok ken leerlingen te maken hebben." Rovers heeft vorig schooljaar eens geprobeerd te Inventari seren welke problemen er ei genlijk bij de leerüngen le ven. Enkele citaten: „Angst voor het zittenblijven, onder druk van de ouder," of „Er is een te grote aandacht voor prestaties, je voelt jezelf al gauw mislukt." maar ook „Ik denk dat het grootste pro bleem is de eenzaamheid, of wel het niet gewaardeerd worden door anderen". Aandacnt „Al gauw kwam de vraag naar voren of je dergelijke persoonlijke problemen wel op school mag aanpakken." zegt Robers. „Is dat niet de taak van de ouders in de eer ste plaats? Ik vind van niet. De problemen komen hier op school heel concreet naar vo ren. daarom moet er hier iets aan gedaan worden. Het be langrijkste is volgens mij dat er aandacht wordt besteed aan de moeilijkheden. Dat is vaak al het begin van de op lossing. Je moet natuurlijk wel leren onderkennen wanneer leer lingen in de knoop zitten. Ie mand die de rust in de klas verstoort, ^vraagt volgens mij om hulp. net als bijvoorbeeld leerlingen die vaak spijbelen. Als je zulke leerlingen niet op de een of andere manier helpt, kunnen ze vastlopen. Walter Rovers. Je kunt overigen natuurlijk niemand tegen zijn wil helpen." Rovers lost lang niet alle pro blemen alleen op. Sommige leerlingen hebben meer spe cialistische hulp nodig, met name van een psychiater. Overigens Is dat niet de enige reden, waarom sommige leer lingen niet binnen de school worden geholpen. „Soms komt de school en de leraar te bedreigend over en dan is het beter ze door Iemand bui ten de school te laten helpen. Juist de verwijzing vereist een zeer intensieve samen werking met hulpverlenende instanties, zoals de Jeugd Psychiatrische Dienst en in stellingen voor maatschap pelijk werk. Daarnaast wil Rovers nog contact zoeken met de universiteit In Nijme gen, met name om wat meer te weten te komen over de leerpsychologie, die bij het aanpakken van de proble men een grote rol kan spelen. Buiten de school Rovers vertelt tenslotte waarop veel problemen vol gens hem terug te voeren zijn. „Ik verbaas me erover, hoeveel verantwoordelijk heid leerlingen buiten de school vaak al te dragen heb ben. Neem nou de leerlingen die na schooltijd al behoor lijk veel geld verdienen.' of leerlingen die thuis de taak van één van de ouders moe ten overnemen. Die leerlin gen komen vervolgens de school weer in en moeten zich dan weer onderdanig gedra gen en hebben niets meer te vertellen. Dat moet spannin gen opleveren. Het is dan ook van het grootste belang dat de school wat meer naar de maatschappij kijkt en daar van leert"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3