i Philips denkt (nog) niet aan ontslagen 'Overheidsinvloed winkels groot' Hooohoudt Kapitale bouworder ook in belang van Nederlandse economie i/ezelmalaise flijft Akzo Achtervolgen Société Générale in hoofdstad Teleurstellend kwartaal 'Brussel' acht steun aan scheepsbouw onvoldoende Topman Ballast-Nedam: ipend jaar weer verlies Concern kampt met hevige concurrentie Meer winst in derde kwartaal Kariiervragen over belastingparadijzen Roemenen dreigen met stopzetting VFW-614 project Drs. Bons voor Raad voor het Grootwinkelbedrijf 'Meer steun voor verzorgingsdiensten' MARKT VEILING SDAG 16 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 15 - RH 17 een onzer verslaggevers SLVEEN De kapitale ;!»r van ongeveer 4.7 mil- die Ballast-Nedam uit Sa- g ,-Arabië heeft gekregen, is alleen een grote gebeurte- ?r voor Ballast-Nedam zelf. J ir is ook van betekenis voor Nederlandse economie. Het J? imelijk een „turn-key"-pro- hetgeen wil zeggen dat het cern niet alleen verant- rdelijk is voor de bouw al- maar ook alles moet leve- om het gebouwde gebruiks- II ir te kunnen opleveren. 18 s n knan ir. Ph. Diderich van Ballast- s 3iïim zei gisteren in de speciaal in gr, and met deze opdracht belegde 21 (conferentie, dat het concern zich deze order het vuur uit de slof- sheeft gelopen. 22 Ut (laatste) fase van voorbereiding isflen gedurende vier maanden „in fa i huis" 150 man ingezet, terwijl 8 naast de assistentie van gespe- seerde bureaus „buiten de deur" 361 ingeroepen. Deze voorberei- 3Ó»skosten vergden zo'n 2.5 mil- 3,Voorts zorgde de Amro-Bank '7,huisbankier" dat de (financiële) nties werden geregeld. '9 slot van rekening gaat het. zo ®gk nog, om de grootste bouwop- ht die ooit ter wereld werd ver- Om een indruk te geven wat een order van 4.7 miljard betekent zei de heer Diderich, dat het gaat om zo'n zevenhonderd gebouwen, waar onder een groot aantal flats, negen moskeeën („veel meer dan we ooit aan kerken hebben gebouwd"), scho len, sporthallen, winkelpanden enz. Deze bouwwerken moeten compleet gebruiksklaar worden opgeleverd. Dat wil zeggen, dat er niet alleen gezorgd dient te worden voor zaken als wegen, gas-, water- en elektrici teitsaansluitingen, maar ook voor om maar een paar uitersten te noe men voor brandweerauto's en meubilair. „De inrichting van de hui zen gaat tot en met het leveren van theelepeltjes toe," verduidelijkte de heer Diderich. Grote hoeveelheden van de benodig de apparaten en goederen zullen in Nederland worden gekocht. Daarbij wordt gedacht aan honderden mil joenen, waarvan een bedrijf als Vmf- Stork (welk concern een aantal elek trische installaties voor het lopende werk van Ballast-Nedam in Saoedi- Arabië heeft geleverd) zal kunnen profiteren. Er zijn overigens nog geen contacten met onderaanne mers of leveranciers. Het gehele project, met alles wat erbij hoort, moet over 37> jaar wor den opgeleverd. Goed Het eerste verkoopargument blijkt goed bouwen te zijn geweest. Over de kwaliteit van de opdracht, die Ballast-Nedam enige jaren geleden kreeg en die nu bijna is voltooid, waren de Saoedi's kennelijk zo tevre den, dat deze opdracht in onderhan- uelingen (zonder dat er een openbare inschrijving aan te pas kwam) kon worden binnengehaald. Wél waren het, aldus de heer Diderich, lange. taaie en soms harde onderhande lingen. Hoewel dat niet met zoveel woorden werd gezegd, had Ballast-Nedam alle vertrouwen in de afloop van die on derhandelingen. Gedurende de tijd dat deze order er „zat aan te komen", werden er bewust maar met mate nieuwe orders aangenomen. Daarbij speelde ook. dat de winst marge op bouwwerken in bijvoor beeld ons land in de „buurt van nihil ligt", terwijl „zeker in landen die hoge normen stellen, de winstmar ges wat hoger liggen," aldus de heer Diderich. Welke risico's er in dit gigantisch project zitten kon niet worden ge zegd. Wel werd opgemerkt, dat het geen „risico-vol" werk is. Ballast-Ne dam kan een groot aantal, maar niet alle, prijsstijgingen doorberekenen. Bovendien is het werk tegen politie ke risico's verzekerd. De zeer grote garanties zijn door de Amro-Bank ondergebracht in een consortium, waarvan behalve de Amro-Bank zelf deel uitmaken de Algemene Bank Nederland, de First National City Bank en de Bank of America. Wat de beurskoers van de aandelen Ballast-Nedam betreft wilde de heer Diderich nog kwijt dat hij de note ring erg hoog vindt, „maar ik zeg niet "te hoog". p een onzer verslaggevers (STERDAM Akzo vindt het absoluut noodzakelijk, dat er 00 ernationaal eindelijk eens afspraken gemaakt worden over 00 iel de produktie als de invoer van chemische vezels. Een uwe saneringsfase in de vezels al eerder aangekondigd in de komende maanden met de betrokken partijen worden proken. Of deze derde sanering minder ingrijpend zou zijn 10 r vezeldochter Enka dan de beide vorige, durfde financiële m man dr. H. J. Kruisinga niet toe te zeggen. Inmiddels leed 50 in het derde kwartaal een verlies van 55 miljoen. een persbijeenkomst naar aanlei- van de resultaten in het derde irtaal zei dr. Kruisinga dat de ww van de Europese chemische elproduktie voor textieldoelein- geleidelijk in een aanvaardbaar jpo moet geschieden. Daarom is 00 nodig dat met de landen van de 2§| de wereld een nieuw multivezel- 908 coord wordt gesloten, die de tex- Jg handel met Europa regelt Voor s 00 geleidelijke afbouw zijn echter afspraken binnen de EG nodig 3oo» op dat punt toonde de Akzo- tuurder zich nogal somber. Er is 70 nen de EG een overcapaciteit van procent voor textielvezels maar 30 praken mogen de producenten t maken. Dat mag weer wel onder 20 paraplu van de Europese Com- mb isie. Dan spelen echter zoveel te- 00e (strijdige nationale belangen mee een regeling zeer moeilijk is te 55 Wezenlijken. imping ;en blijft vezeldochter Enka jliesgevend (en dat blijft nog wel at eind 1978). Het negatieve be- jfsresultaat voor de chemische ve- bedroeg in de eerste negen nden 88 miljoen. Zonder be- ingen door saneringen zou het rigens 300 miljoen geweest zijn, rtdr. Kruisinga. In de lopende En- eaneringen is nu 250 miljoen kosten bespaard, de huidige tratie moet in totaal 400 miljoen k besparingen opleveren en in voltooid zijn. itaal zijn als gevolg van de in- iping dit jaar bij Enka 2.000 ar- splaatsen verloren gegaan, an 600 in Nederland. Buiten :a liep de werkgelegenheid bij :o met nog eens 500 man terug, ';e inkrimping geheel in Neder- Id plaatsvond. Het zwaartepunt ?37 I dus opnieuw bij Enka. ülustra- Iftlin dit verband is dat nog slechts 135 procent van de Akzo-omzet be- fild wordt in de sector chemische 5 so tielvezels, waar dat percentage in 5tQ,|l nog 36 was. Vezels voor indu- """aële doeleinden waren in 1971 en *0% nog goed voor 10 procent van de izet. Maar industriële vezels heb- dan ook nog perspectief voor "s2bo. Er wordt winst gemaakt op produkten, al viel het resultaat ;<n wat tegen, de laatste tijd. 13! ;?ognose in duigen i' t verlies van 57,5 miljoen in het 'de kwartaal, is geheel in strijd è*t de nog drie maanden uitgespro- ^ti verwachting, zo moest de heer l3 uisinga toegeven. In augustus had nog gezegd, dat, rekening hou- ^Jid met de gebruikelijke seizoens- '3Pte en op voorwaarde dat er zich in verrassingen op valutagebied ■f1c Drdoen een resultaat in het tweede r kon worden bereikt, dat onge ler gelijk zou zijn aan dat in de zes maanden 5,4 miljoen), lopende vierde kwartaal ^akt het niet waarschijnlijk, dat ■:jfco alsnog daar in de buurt komt ;gSt jaar 1977 zal verlies opleveren. slechte prestatie in het derde .partaai lag voor een belangrijk deel 150 h oorzaken buiten de invloeds- *r van de onderneming. Zo had de ff' valuatie van de peseta en de waar- stijging van de Zwitserse frank i7j a negatieve invloed van 24 mll- 1 in op het bedrijfsresultaat. Akzo 4:; eft een groot bedrag aan leningen tstaan in Zwitserse franken wat bij de huidige koers nadelige conse quenties heeft bij rente en aflossin gen. De waardedaling van de dollar veroorzaakte in de eerste negen maanden 160 miljoen aan omzet verlies. Behalve door de vezels werd het kwartaalresultaat opnieuw gedrukt in de chemische sector. De zware chemie beleefde een dieptepunt, al dus Kruisinga. Ook het herstel bij Akzona was geringer dan verwacht. De famaceutische produkten deden het bevredigend, hoewel iets minder dan in 1976 en de consumentenpro- dukten liepen beter. Akzo heeft in de eerste negen maan den voor 265 miljoen geïnvesteerd. Daar stond 381 miljoen aan af schrijvingen tegenover. Kruisinga klaagde er over dat Akzo door de steeds maar weer magere resultaten te weinig nieuwe dingen kan doen. Het belangrijkste vond hij echter: Hoe houden we onze mensen gemoti veerd? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een geheel gerestaureerde 19de eeuws pand aan het Amsterdamse Museumplein is de eerste Nederlandse vestiging van de Franse bankinstelling Société Générale ondergebracht. De Société Géné rale staat op de achtste plaats op de wereldranglijst van banken en is de vijfde bank in Europa. Het belang van de vestiging in ons land ligt vooral in de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven voor export naar en investering in Frankrijk, de Frans sprekende Afrikaanse landen of landen in het Midden-Oosten. De Société Générale, waarvan de aandelen (op ruim 10 procent na die bet personeel bezit) in handen van de Franse staat zijn, heeft 2500 bijkantoren in Frankrijk en in 51 landen over de gehele wereld ruim 200 eigen kantoren en agentschappen. Bij de bank werken ongeveer 35.000 mensen. In miljoenen guldens Omzet Bedrijfsresultaat Nettowinst Winst per aandeel (in guldens) Derde kwartaal januari-sept. 1977 2.468 13,2 - 57.5 - 1.94 1976 2.507 34,8 - 24,0 1977 7.732 174,9 - 52,1 - 1,76 1976 8.046 250,3 0.9 0,03 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „We hebben op dit ogenblik beslist geen maatregelen in het hoofd voor gedwongen ontslagen. Ons beleid is erop gericht zolang als dat kan de noodzakelijke vermindering van het personeel te bewerkstelligen door het niet opvangen van het natuurlijke verloop". Aldus de heer R. C. Spinosa Cattela, lid van de raad van bestuur van Philips, tijdens een toelichting op de cijfers over het derde kwartaal. „Het kost ons echter wel handen vol geld om dat beleid vol te houden", zo voegde hij daaraan toe. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in ons land bij Philips per saldo 4300 man vertrokken door na tuurlijk verloop, d.w.z. door vrijwillig ontslag, persionering, overlijden e.d. Er werden echter ook nog 2800 man aangenomen in deze periode. Voor het komende jaar wordt, zoals eerder gemeld, rekening gehouden met een daling van het personeel in Neder land met 2500 3500 man. Nog steeds Is er sprake van produk- tie-aanpassing en werktijdverkor ting bij Philips. Voor Nederland zal dit laatste vermoedelijk dit jaar wat minder zijn dan in 1976, toen met werktijdverkortingen in ons land 2000 manjaren waren gemoeid. In de gehele wereld werden vorig jaar on geveer 3500 manjaren korter ge werkt bij het concern, tegen 10.000 in 1975. De verwachting is nu dat het dit jaar minder zal zijn dan in 1976. De heer Spinosa Cattela, die op de langere termijn een zwakkere gulden zei te verwachten, wees er op dat het concern moet opboksen tegen een nog voortdurend toenemende con currentie. Niet alleen van de zijde van Japan is er sprake van een hevi ge concurrentie, ook in de dollarsfeer is deze belangrijk. In dit verband merkte hij op. dat niet alleen de hoogte van de loonkos ten en de sociale lasten in ons land een rol spelen, ook de harde gulden (die onze concurrentiepositie onder mijnt) is van belang. Daarnaast het aantal gewerkte uren (bijv. in verge lijking met Japan) en het hoge ziek- teverauim. Produktiviteit Voordeel tegenover deze negatieve factoren Is, dat de produktiviteits- verbeterlng bij Philips nog steeds doorgaat. Gemiddeld bedraagt deze zo'n 10 procent. Deze verbetering, AMSTERDAM Philips heeft het derde kwartaal afgesloten met een winst van 140 miljoen, of 12 procent meer dan in dezelfde periode van 1976. Daarmede kwam de nettowinst over de eerste negen maanden uit op 437 miljoen, wat een stijging van 22 procent betekende ten opzichte van dezelfde maanden van 1976. De omzet nam in juli/september met 4 procent toe tot 7.614 miljoen eii in januari/september met 2 procent tot 21.904 miljoen. In volume steeg de omzet met 7 procent in laatstgenoemd tijdvak. De omzetstijging in guldens werd in de eerste drie kwartalen in negatieve zin beïnvloed door wijzigin gen in de wisselkoers. Het zal van het effect van de wissel koersontwikkeling in het vierde kwartaal afhangen of de winst na belasting, in procenten van de omzet, dit jaar een verdere lichte verbetering te zien zal geven. Op 8 december zal een beslissing worden genomen ten aanzien van de uitkering van een interimdividend over 1977. die hard nodig is om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, bete kent wel dat Philips ieder jaar met teveel mensen zit. Het volume van de omzet neemt nl. belangrijk min der toe. Voor dit jaar was gerekend op een stijging van het volume van de om zet van 9 procent. Nu echter wordt een toeneming van 7 procent ver wacht. Dat betekent dat de produk tie moet worden afgeremd om de te hoge voorraden niet nog verder te R. C. Spinosa Cattela. doen oplopen. Wat de toekomstige afzetmogelijkheden betreft meende de heer Spinosa Cattela, dat als het vertrouwen in de ontwikkeling van de economie terugkeert bij de consu ment in Europa en dus ook in Nederland de omzetten moeten aantrekken. Dit vertrouwen ont breekt echter, wat blijkt uit de hoge besparingen. Wat Philips Duphar betreft werd op gemerkt. dat schaalvergroting voor dit bedrijf vereist is. Daarvoor zijn echter partners nodig. Philips gaat ervan uit, dat de chemische-farma- ceutische activiteiten van Duphar niet passen in het concern. Betreurd wordt daarom, dat de transactie met het Duitse bedrijf Schering niet is doorgegaan. Het aantal arbeidsplaatsen, dat bij Duphar gevaar loopt bedraagt onge veer 300, w.v. 200 in Olst. De omzet van de totale farmaceutisch-chemi- sche sector van Philips tin Europa en in de VS) bedraagt ongeveer 1 mil jard gulden. De sector levert als ge heel altijd nog een kleine winst op vóór belastingen. Het personeel van Philips in Zuid- Afrika bedraagt nu 1800 man. Het is de laatste jaren sterk teruggelopen. De Philipsdirectie zal zien hoe zij de zaak gaande kan houden. De econo mische situatie in het land is slecht. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den De Kam en De Graaf (beiden PvdA) hebben minister Duisenberg van financiën schriftelijk gevraagd maatregelen te nemen, gericht te gen het oprichten van houdster maatschappijen in belastingpara dijzen (zogenaamde tax havens). BREMEN Als de directie van het vliegtuigbedrijf VFW-Fokker zou besluiten om nog dit jaar de produk tie van de VFW-614 te staken, dan komt ook de toekomstige samen werking met Roemenië in gevaar. De Roemenen hebben het afgelopen weekeinde de directie van de Duitse tak van VFW-Fokker te verstaan gegeven dat het gevolg van een pro- duktie-stop in West-Duitsland zou zijn dat ook in Roemenië niet met de bouwvan het toestel in kwestie zal worden begonnen. Dit heeft een woordvoerder van Fokker meege deeld. Met deze harde opstelling van de Roemenen is een eind gekomen aan het vermoeden van de afgelopen tijd dat er in Roemenië een markt ge- creeërd zou kunnen worden voor de VFW-614, een vliegtuig voor de kor te afstand. De directie heeft de Roe menen afgelopen vrijdag gevol machtigd om namens haar over de hele wereld toestellen te verkopen uit de produktie in Bremen. Het gaat hierbij om zestien machines, die nog dit Jaar gereed zullen ko men. Dat is de enige mededeling over het verloop van de bespre kingen. Europese Commissie komt met maatregelen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nationale steun aan reders en de scheeps bouw houdt eerder een ongezonde concurrentie tussen de EG- lidstaten in stand, dan dat ze bijdraagt aan de modernisering van de scheepswerven. Bopvendien is steun een belangrijke aderlating voor nationale begrotingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De overheid grijpt in de detailhandel veel sterker in dan in enige andere bedrijfstak in ons land. Deze mening uitte drs. J. Bons, voor zitter van de Raad voor het grootwinkelbedrijf, tijdens de jaarvergadering van zijn orga nisatie. Bons constateerde de grote overheidsbemoeiing met het winkelen op drie punten: de verkeersregulering, het be vorderen van de kleinschalig heid en de wijze waarop de consument naar zijn mening dreigt te worden betutteld. De topman van de raad van het grootwinkelbedrijf (en tevens van Koninklijke Bijenkorf Beheer) stel de vast dat er al jarenlang een ont wikkeling ls langs twee lijnen: ener zijds van schaalvergroting (één su- PlanolOOie permarkt in de plaats van vier kleine 3 kruideniers) en anderzijds van speci alisatie (kaasboetieks, notenbars etc.) Het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in de detailhandel bleef daarbij steeds ongeveer 75 procent. kleinschaligheid. Volgens Bons niet omdat de consument dat ook wenst maar omdat men dat gevoelsmatig „leefbaarder" acht. Ook bij voorzitter Fransen van de Decom (vakbonden van winkelper soneel) hoorde drs. Bons geluiden die tegen de door hem als natuurlijk geziene ontwikkeling ingaan. Bons: ,De Decom-vooreitter laat de consu menten hunkeren naar bediening zonder één bewijsgrond. De con sument hunkert alleen naar bedie ning als hij specifieke, individueel getinte artikelen koopt. Dit alles, zo meent Bons. is fout. Gaat men niet op de rendementstoer maar op de romantische of nostalgi sche, met andere woorden, gaat men bijvoorbeeld kleine winkels met bre de diepe assortimenten in het leven roepen, dan is mislukking bij voor baat te voorspellen. De heer Bons hekelde het feit dat ondermeer de overheid geen beleids conclusies uit de geschetste ontwik keling wil trekken. Zo geeft de over heid de voorkeur aan fijnmazige In dat verband had de voorzitter ook bezwaren tegen de distributieplano logie, waarbij de overheid invloed uitoefent op de vestiging van waren huizen en helpt te voorkomen dat kleine kemen geheel zonder winkel raken. Bons was bezorgd over het „tergend langzame" tempo van dis- tributieplanologische onderzoeken en hun kleinschalige uitgangspun ten. Ook de bezoeker van de winkel de consument dreigt naar de mening van Bons te worden betut teld. Hij wees op het jongste jaarrap port van de Interdepartementale commissie voor consumentenzaken die het volgende beleid voorstaat: „Een integraal beleid, gericht op de oriëntatie van de consumptie, reke ning houdend met preferenties van bewuste, goed geïnformeerde consu menten enerzijds en maatschappe lijke effecten anderzijds. Dit beleid, zo zei Bons, kan niet anders zijn dan gekleurd door ideo logische, respectievelijk politieke opvattingen. Het effect is zijns in ziens dat de individuele keuze van de consument kan worden ingeperkt, ook al is hij het met de gehanteerde kriteria en uitgangspunten niet eens. Bons had bovendien net bezwaar dat zo'n consumptiebeleid een geleid produktiebeleid meebrengt. Het meest vreesde hij dat de ontwikke ling op den duur verder gaat en dat er mensen opstaan die ons vertellen welke artikelen nuttig, zinvol en mooi zijn. Beperking van de individuele keuze was ook de rode draad in dat deel van het betoog van Bons dat han delde over het terugdringen van de auto. De heer Bons uitte zich daar (niet voor de eerste keer) kritisch over en achtte dit nadelig voor de detailhandel. De heer W. Perquin, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) vond dat het evenwicht in de maatschappij zoek is. De gemeenschap stelt zich maatschappelijke doelstellingen waarvan de economische er één ls. Die komt echter in het gedrang. Niet alleen ls er voor die economische doelstelling te weinig aandacht ook de middelen waarmee men andere doelstellingen wil bereiken, brengen het economische doel in gevaar, al dus Perquin. Een van de door de KNOV-vooizit- ter gelaakte ontwikkelingen is de geringere maatschappeijke waarde ring voor de ondernemer. Het merk waardige verschijnsel doet zich ech ter voor, dat de kleine ondernemer wel „in" is, volgens Perquin een ge volg van de nostalgische mode. Perquin was ais voorzitter van een organisatie van kleine ondernemers toch niet helemaal blij met het gun stige beeld van de kleinere nering doenden. De maatschappelijke con sequenties worden namelijk niet ge trokken. De regering is bang de klei nen te steunen uit angst dat de groten een graantje mee zullen pik ken. Bovendien helpt de regering het midden- en kleinbedrijf met lap middelen, aldus Perquin. De heer E. Davignon. lid van de Europese Commissie, die dit zei tij dens een bijeenkomst van scheeps- technici in de RAI in Amsterdam, wil op korte termijn een beleid uit werken voor de herstructurering van de scheepsbouw in de EG. De com missie wil daarbij de nationale steunmaatregelen coördineren om er zeker van te zijn, dat ze bijdragen tot die herstructurering en deze niet be letten. Verder zal er een beroep wor den gedaan op de bestaande finan- Voorzitter KNLC: DEN HAAG Door extra-financië le steun aan de bedrijfsverzorglngs- diensten in land- en tuinbouw kan de overheid twee vliegen in één klap slaan: er kunnen meer arbeidsplaat sen geschapen worden en de vaak zeer lange werktijden van boeren en tuinders kunnen beperkt worden. Uitbreiding van de verzorgingsdien sten maakt dat mogelijk, aldus Ir D Luteijn, voorzitter van het Konink lijk Nederlands Landbouwcomité (KNLC), één van de drie centrale landbouworganisaties. Vaak werken boeren en tuinders per jaar anderhalf maal zo lang als werknemers, aldus Luteijn. Met be hulp van de bedrijfsverzorgings- diensten kan daarin verandering worden gebracht. Deze diensten zijn opgezet om agrariërs, die door een ziekte of ongeval niet kunnen wer ken, hulp te bieden. In de loop van de jaren hebben de diensten echter meer taken op zich genomen. Zo komt het voor. dat bedrijfsgebou wen worden opgeknapt, terwijl de boer of tuinder zich bezighoudt met de dagelijkse bedrijfsvoering Van de land- en tuinbouw zelf mag geen streven naar nieuwe arbeids plaatsen worden verwacht, meent Luteijn. De landbouw is een econo mische. geen sociale activiteit, aldus Luteijn in de algemene vergadering van het KNLC In Den Haag. „Toe passing van landbouw als sociale activiteit, omdat het de mensen be zig houdt en het landschap stoffeert zou ontegenzeggelijk onze welvaart en ons welzijn tot vooroorlogs ni veau terugbrengen. Alleen een wer kelijk gezonde landbouw kan op den duur. samen met de industrie, de gigantische last van het huidige wel- vaarts- en welzijnsniveau dragen". ciële instellingen van de gemeen schap. Voorts, aldus Davignon. zal met Eu ropees geld nieuwe werkgelegenheid worden geschapen in die gebieden, waar werknemers vrij komen. Het beleid van „Brussel" is er tenslotte op gericht om via een reeks maatre gelen op het gebied van de veiligheid op zee, de sociale bescherming van zeelieden de ontwikkeling van de vloot ln de gemeenschap te waar borgen. Volgens Davignon is de positie van reders en de scheepsbouw, ondanks financiële steun, dit jaar verder ver slechterd. Het aandeel op de wereld markt ls teruggelopen van 35 pro cent in 1950 tot 20 procent dit jaar. BARfcNDRECHT Veilingvereniging „Zuid Holland Zuid'' Aardappelen, bintje 5-20. eigen beimer 10-21. andijvie 39 70. bleekselderij 3*83. bloemkool 6 »t per bak 107 180. 81-166. 10 53- 118. 12 30-80. boerenkool «9-81 bruine bonen p S 150-170 chin <ooI 35-S8. 8 (t per bak 54-59,10 56. 12 25-40. 15 20 22. komkommer» 6178 102. 5161 89-90. «1 51 73-75. 36 41 58 64. 3138 35-38. komkommers krom 97. komkommers stek grol 32. koolrapen p kg 28-29. rode kool 7' j-28. gele kool 18-42. groene kool 22-47. witte kool 15-25. kroten p kg 10' >-26. peper» 420. peterselie 12-72, prei 53 79 p kg radlu rood I 69-77, II 59^5. lelden) 12-57. tia glas 11-50 spinazie 13*185. spitskool 22 59. spruiten A I 87-92. AII87-100. B I 78-79 B 11 65-75 C II 44-49 A III 62 72. A IV 35. B 111 35 38 AD 1 134 138. AD II 108119. AD III 85 92. AD grof II 107-111 AD grof III 87. D 1 124. D II 93 D III 78-79. tomaten A 11.10-11,60. B 9 5* 1080. C 7.50-9 40. CC 2.8*3.70 uien p kg 5-83. veldsla 180-270. winterpeen 6-30, wlUol A I 149 242 A II 131-189. afwijkend >8-154, B U 121 167 stek 20-89 D I 151-169. D II K8150 Blad 23 alicanten 360-590. pompoenen 20-50 p kg Noteringen Dnjfhout Ooud 1254012940 Von 401501W/UlÖ° ^|VW Vor,*e 37i/

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17