VVD haalt in Haagse raad fel uit naar CDA Haagse raadsleden willen meer invloed op woningmarkt Delfts college krijgt zowel kritiek als lof Weinig vertrouwen bij burgerij in college Nieuwbouw op plaats Hotel Astoria NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Collegebeleid bij begroting onder de loep Felle kritiek op college van B en W Bij begrotingsbehandeling KORT NIEUWS Agenten vinden dichte brandkast Voor meer nieuviu lieve help, wat 'n groei zit erin de èpaarbewiizen Vein de spaarbank DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de algemene beschouwingen op de begroting van de gemeente Den Haag zijn de raadsfrakties van de WD en die van de PvdA en het CDA danig met elkaar in de slag gegaan. VVD-fraktieleider Ressenaar heeft gisteren fel uitgehaald naar de christen-democraten, die hij verweet „geen eigen gezicht te tonen" en bij de besluitvorming in de raad zowel voor de PvdA als de WD „onberekenbaar" te zijn. Zoals afgesproken werd er bij de algemene beschouwingen door de raadsleden vooral teruggeblikt op het beleid dat het college van burge meester en wethouders de afgelopen raadsperiode heeft gevoerd. De par tijen wierpen bovendien hun blik vooruit naar de gemeenteraadsver kiezingen. die begin volgend jaar worden gehouden. Het CDA en de PvdA waren tamelijk eendrachtig in hun verwijten naar de VVD Beide partijen stelden dat de liberalen niet voldoende hebben meegewerkt aan de uitvoering van het beleidsprogramma, dat het af spiegelingscollege van de drie grote frakUes aan het begin van de rit heeft opgesteld De verdediging van de WD ..Wij hebben het beleids programma niet op alle punten on dertekend". De manier waarop b. en w. de afgelo pen jaren Den Haag bestuurd heb ben is redelijk in de smaak gevallen bij het CDA. De socialisten zijn iets minder tevreden, de WD had geen goed woord over voor het gevoerde beleid. Volgens Ressenaar gaat het college gebukt onder een gebrek aan besluitvaardigheid en zijn de wet houders het te vaak niet met elkaar eens Met name het afwijkende standpunt van de vier PvdA-wethou- ders bij de behandeling van de ver keersafwikkeling in de binnenstad is Ressenaar in het verkeerde keelgat geschoten. Naar de mening van de VVD-fraktieleider heeft burgemees ter Schols te weinig gedaan om de tegenstellingen binnen het college te overbruggen. Dwars Het was opvallend dat gisteren juist CDA-fraktieleider Du Chatinier de stelling op tafel gooide dat niet zo zeer de PvdA-wethouders herhaalde lijk dwars hebben gelegen binnen het college, maar de WD-wethou- ders. Du Chatinier noemde drie col legevoorstellen. die niet gesteund werden door de twee WD-wethou- ders: het voorstel om gemeentewo- ningen onder geen beding aan bewo ners te verkopen, de wijziging van de erfpachtvoorwaarden en de keuze van een bouwlokatie buiten de Haagse gemeentegrenzen. De verde diging van de VVD opnieuw: „Op deze punten hebben we het beleids programma niet ondertekend". „Misschien nebben we ons in 1974 niet genoeg gerealiseerd dat een ge zamenlijk programme van PvdA, CDA en VVD met zich mee móest brengen dat er in het college me ningsverschillen zouden ontstaan," aldus PvdA-fractie-vooraitter me vrouw Sevenhuijsen. „De PvdA vindt het niet nodig dat een afspie gelingscollege te allen tijden als één blok optreedt." „Minderheidsstand punten in het college moeten ruim baan krijgen, ouderwetse begrippen over collegiaal bestuur moeten ver soepeld worden." Bij het opstellen van het beleidspro gramma voor het college zijn er vol gens de PvdA in 1974 te globale afspraken gemaakt. Daardoor heeft, volgens mevrouw Sevenhuijsen, de WD-fractie de kans gekregen om zich tegen het stadsvernieuwingsbe leid af te zetten. Bij de nieuwe colle ge-onderhandelingen na de verkie zingen moeten er duidelijker afspra ken worden gemaakt, vinden de so cialisten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De fracties van PvdA en CDA in de Haagse gemeenteraad hebben gisteren voorstellen gedaan om het ge meentebestuur meer vat te geven op de woningmarkt Dat gebeurde ln het debat over de Haagse begroting voor 1978. Verdeling Het CDA-raadslid mevrouw Otter- Te Kolsté diende een motie ln. waar in ze aandrong op een wettelijke regeling tegen leegstand van parti culiere woningen. Het gaat om wo ningen. die zonder toestemming van de gemeente aan het woningbestand worden onttrokken. Het CDA-raads- lld kan in elk geval rekenen op steun van de socialist Ten Velde, die ln zijn betoog ook van leer trok tegen opzet telijke verkrotting van woningen. Ten Velde bepleitte gisteren dat er gesleuteld wordt aan de regeling, dat de gemeente kan beschikken over twee van elke drie woningen van de woningbouwcorporaties. Die norm moet verhoogd worden, aldus het PvdA-raadslid Hij zei te hopen, dat er nog in deze raadsperiode duidelij ke afspraken over het gebruik van woningen worden gemaakt met o m. de corporaties, de beleggers, die op de woningmarkt opereren, en met de exploitanten van bejaardenwonin gen. Wat het beheer van het gemeen telijk woningbezit betreft wil de PvdA een andere werkwijze van het bureau volkshuisvesting Het bu reau zou twee zelfstandig opereren de afdelingen moeten krijgen: een voor de vraagzijde en een voor de aanbodzijde. Ten Velde: „De ene afdeling moet actief aan het werk om zoveel moge lijk leegkomende en leegstaande wo ningen te verzamelen, de andere af deling moet deze woningen zo doel matig mogelijk verdelen". Beter benut Het CDA wil graag onderzocht zien hoeveel woningen er leeg staan bo ven winkels in de Haagse binnen stad. Wanneer die leegstaande wo ningen beter benut zouden worden kan dat bijdragen aan de leefbaar heid in de binnenstad, aldus de CDA-woordvoerster Het CDA vindt dat bij de nieuwbouw in Den Haag de aandacht wel erg geconcentreerd is op de sociale wo ningbouw. „Ons ideaal is altijd ge weest dat mensen die altijd oude en slechte woningen hebben gehad nu ook eens een nieuwe woning krijgen. Maar nu het nauwelijks meer moge lijk is om voor de meest eenvoudige nieuwe woning een huur van minder dan 400 gulden te rekenen taant de belangstelling voor de nieuwbouw", zei mevrouw Otter „En intussen zit ten vele Hagenaars in goed betaalba re woningen van 200 gulden per maand waar ze financieel allang uit gegroeid zijn en die ze best zouden willen verlaten als ze maar een goede woningwetwoning zouden kunnen komt een goedkope woning vrij en er wordt een woningzoekende in de ho gere huurklasse geholpen. De VVD hekelde de positieve opmerkingen van B en W over de samenwerking tussen gemeente, woningbouwvere nigingen en particulieren. Scheveningen VVD en CDA pleitten voor spoedige maatregelen om Scheveningen aan nieuwe werkgelegenheid te helpen. Mevrouw Klomp (WD) meende dat havens, kades en gebouwen opnieuw moeten worden ingericht, vooral ten behoeve van de recreatie (jachtha ven. sportvisserij). „We moeten er mee rekening houden dat de beteke nis van de visserij voor Schevenin gen sterk afneemt", aldus mevrouw Klomp. Haar collega mevrouw Otter (CDA) stelde, dat Den Haag in navolging van Amsterdam en Rot terdam het Rijk steun moet vra gen voor werkgelegenheid in de haven. VVD. CDA en PvdA zijn het met elkaar eens dat de portefeuilleverde ling binnen dit college niet goed geregeld Is. Een aantal wethouders is te zwaar belast, anderen hebben een te lichte portefeuille. Zo zou de wethouder van stadsontwikkeling een paar taken moeten laten varen in verband met de zware druk. die het stadsvernieuwingsproces op zijn schouders legt. Het CDA meent dat de wethouder van stadsontwikke ling een aantal uitvoerende taken zou moeten overhevelen naar volks huisvesting. Fractievoorzitter Du Chatinier pleitte er voor om daar voor de verkiezingen al over te gaan onderhandelen om in ieder geval de aankleding van de wethouderspor tefeuilles buiten de politieke sfeer te houden. Du Chatinier vindt dat de verkiezingsuitslag alleen tot uit drukking mag komen in het aantal zetels dat een politieke partij in het college krijgt toebedeeld, niet in zware of minder zware portefeuilles. Het beleidsprogramma van het col lege is gisteren door de PPR „een zeepbel" genoemd die uit elkaar ge spat is. De PPR vindt dat de PvdA „muurvast gevangen zit in een colle ge met WD en CDA." Een progres sief programcollege is volgens de PPR het enige goede alternatief voor het bestuur van de stad. Wat de felle uithaal van de VVD naar het CDA en de opvallende ge dogende stemming tussen het CDA en de PvdA voor gevolgen heeft voor de bestuurlijke verhoudingen bin nen deze raad en de nieuwe raad na de verkiezingen is nog moeilijk te schatten. Fractieleider Du Chatinier van het CDA liet gisteren in een toelichting blijken altijd voorstan der te zijn geweest van een samen- werkingscollege met de WD en de PvdA. „Maar de WD heeft vanmid dag beslist geen bijdrage geleverd aan een nieuw college met de drie partijen/' aldus Du Chatinier na af loop van de begrotingsbehandeling. Oppositiepartijen na drie jaar programcollege in Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Tijdens de algemene beschouwingen bij de aanbieding van de begroting 1978 van de gemeente Leiden zijn de oppositiepartijen VVD en CDA gisteravond flink uitgevallen naar het programcollege dat sinds meer dan drie jaar Leiden bestuurt. kan bieden voor de gigantische pro blemen waarvoor men in Leiden ge plaatst is. „Wij vinden", aldus de heer Van der Meij, „dat u vier jaar terug, komend van de wal en u pre senterend als de beste stuurlui, de problemen hebt onderschat en uzelf hebt overschat". Wie nu spreekt van Leiden in herstel komt tot de conclu sie dat een vermeende opwaartse lijn niet gestaafd wordt door feiten, doch alleen maar door theoretische nota's, aldus de heer Van der Meij. Ook de CPN en de PSP toonden zich niet al te gelukkig met het beleid van het college. Mevrouw Passchier (PSP) meende dat het college het bij be langrijke zaken nog steeds niet zo nauw neemt met de inspraak. De heer Hoeven (CPN) vond de term „Leiden in herstel" een veel te opti mistische klank hebben. WD-fractievoorzltter Kuijers meen de dat het vertrouwen van de Leidse burgerij in de politiek ernstig ge schaad was: „Terugkijkend op de afgelopen drie Jaar moet mijn fractie constateren dat dit college, ondanks mooie beloften, er niet in geslaagd is om met brede kringen van de Leidse bevolking een vetrouwensrelatie op te bouwen". Ook de heer Driessen (CDA) sprak van een slechte relatie tussen burger en college. Hij vond het jammer te moeten constateren dat de relatie tussen het college en de randgemeenten al evenmin ge weldig is. De heer Kuijers vond dat het college, gekozen door minder dan de helft van de Leidse kiezers, zich diende te realiseren dat zij door het nemen van bestuurlijke verantwoordelijkheid, ook verantwoordelijkheid verschul digd is aan de andere helft van de kiezers. Zijns inziens had het college zich teveel het imago aangemeten „het beter te weten", waardoor het zich op een bestuurlijke troon plaat ste. op die manier de burgerij van zich vervreemdend. Het CDA en de kleinere oppositiepartijen bleken ook duidelijk moeite te hebben met de werking van de raad onder een programcollege. CDA-er Driessen stelde, „niet positief te staan" tegen over raad en college. Hij verweet de PvdA-fractieleden niet de moed te hebben van het fractiestandpunt af te wijken bij stemming in de raad. De heer Van der Meij (SGP/GPV) meende, terugkijkend, dat een een zijdig programcollege geen oplossing Van onze correspondent DELFT Zowel PvdA als CDA zijn in grote lijnen tevreden met de samenwerking binnen het college van b. en w. van Delft. Dit bleek gistermiddag tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen van de begroting van 1978. PvdA-vooraitter L. Drenth vond dat er vooral positieve ontwikkelingen waren op het gebied van de samenle vingsopbouw en het welzijn in Delft. Hij legde de nadruk, evenals andere partijen, op een zinvolle wijze van vrijetijdsbesteding vooral voor werk lozen. Positief noemde hij het in op richting zijnde vrouwenhuis. Hij zet te wel evenals fractievoorzitter J. L. Wolf (PPR) vraagtekens bij het be leid op het gebied van de gezond heidszorg. Zij noemden als voorbeel den het revalidatiecentrum, psychia trisch ziekenhuis St Joris en de So ciale Werkplaats. CDA-leider drs. M. C. Lelie had daar entegen nogal wat bezwaar tegen de gang van zaken bij het uitgeven van Het nieuwe kantoorgebouw op de plaats van Hotel Astoria, zoals het ontworpen is door de architecten L. Roggeveen en J. B. de Jong van het Waddinxveens architectenbureau Roggeveen. Het gebouw wordt uitgevoerd in rode baksteen met koperen afdakjes aan de bovenkant. In het midden is het gebouw zes verdiepingen hoog. Aan weerskanten loopt het af naar vier verdiepingen, zodat het aansluit op de bestaande bebouwingen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Op de plaats van Hotel Astoria en de broodjeszaak Rhijnsburger zal. als de gemeente Den Haag akkoord gaat met de bouwplannen, binnenkort een nieuw kantoorgebouw verrijzen. Naar d« mening van de WD biedt noch de woningwetbouw noch de sociale woningbouw de zekerheid dat de stadsvernieuwing slaagt Het college moet daarom „ernstig over wegen" toch ook duurdere hulzen te laten bouwen, „voor de mensen die bereid en in staat zijn die huren te betalen" Volgens de VVD kan het college daarmee twee vliegen in een klap slaan door prijsverschillen in de woningbouw wordt de begeerde „doorstroming" mogelijk, want er Het Hotel Astoria, op de hoek van het Stationsplein tegenover het Hol lands Spoor, is al sinds begin 1977 gesloten, terwijl de broodjeszaak vo rige week zijn deuren voorgoed sloot. De bouwers van het Wilma-concern. die tevens de nieuwbouw op de plaats van het voormalige hotel Ter minus verrichtten, willen hier een kantoorgebouw neerzetten, bestaan de uit zes verdiepingen boven een parkeerkelder De grootste hoogte van het gebouw Is ruim negentien meter. Aan de zijde van het Stations plein en aan de kant van de Stations weg sluit de nieuwbouw in hoogte aan op de bestaande bebouwing om dan naar de hoek geleidelijk hoger te worden. Het oorspronkelijke plan om de twee nieuwe gebouwen aan weerskanten van de Stationsweg door middel van een voetgangers brug te verbinden met het staüon Hollands Spoor zal niet worden uit gevoerd. Samen met de aankoop van de grond gaat de nieuwbouw onge veer tien miljoen gulden kosten. Het gebouw (2800 meter vloeropp.) zal werkruimte bieden aan zo n 150 man kantoorpersoneel. Het plan wordt op 24 november toe gelicht in een vergadering met de overleggroep Stationsbuurt, terwijl ook de bewoners, verenigd in de Be wonersorganisatie Oranjeplein- Schilderswijk (de BO-3) op een nog nader te bepalen datum, worden in gelicht over de plannen. Het wach ten Is daarna op goedkeuring van het Haags gemeentebestuur grond in erfpacht. Met name bedrij ven in de binnenstad, die uit moeten wijken worden volgens hem gecon fronteerd met de monopoliepositie, die de gemeente in deze heeft. Een ander punt noemde hij de portefeuii- levervaging binnen b. en w. met als voorbeeld de aan wethouder van stadsontwikkeling toegewezen post woningtoewijzing. Hij vond dit zon der inmenging van de raad een on juiste gang van zaken. Ook burgemeester Oele kwam er niet zonder kritiek van af. De heer Lelie: „Op sommige gebieden die hem interesseren zit hij niet stil, maar op andere terreinen zouden nog wel wat activiteiten ontwikkeld mogen worden." De WD wees in dit verband op de steeds sterker wordende geruchten rond zijn vertrek. Fractievoorzitter ir. A. J. Korff: „De situatie binnen het stadsbestuur is niet rustig mede door de maanden lange vacature voor een gemeentese cretaris." De positieve houding van PvdA en CDA ten aanzien van het nu bijna vier jaar durende programcollege werd niet door alle andere partijen gedeeld. Naast de WD hadden voor al PPR en PSP commentaar op deze samenwerking. PPR-fractievoorzit- ter J. L. Wolf: „Er is een gebrek aan vertrouwen tussen PvdA en CDA." De heer Wolf en de heer Korff pleit ten voor meer openbaarheid bijvoor beeld ten aanzien van vergaderingen van b. en w. De heer Wolf verklaarde ten aanzien van de wethouderswisse ling op de post financiën: „We ston den destijds niet te juichen en die mening is nu nog niet veranderd." De PSP-fractievoorzitster mevrouw G. de Jong over het college: „Het leek in het begin hoopvol, maar ach teraf gezien is het teleurstellend." Zij vond dat b. en w. een sterkere druk op de regering moest zetten om ver dere beknotting te voorkomen. CPN- voorzitter N. C. Nootenboom was vooral pessimistisch over de ontwik keling op het gebied van buurt- en wijkwerk. Hij pleitte voor extra geld, mede van de regering. Burgemeester Oele antwoordde in eerste instantie dat hij tegen open bare vergaderingen van b. en w. is. Ook een zogenaamde besluitenlijst leek hem niet zo veel op te leveren. Wel stelde hij zoveel mogelijk infor matie naar buiten toe te willen bren gen. Ten aanzien van de vacature van gemeentesecretaris deelde hij mee dat er hoge eisen aan de kandi daten gesteld worden, mede door de steeds hogere eisen van de bevolking ten opzichte van de gemeente. Over de portefeuillevervaging zei hij, dat dit weliswaar de schijn gehad kan hebben, maar in werkelijkheid niet zo is. Wel is er. volgens hem, doordat er gewerkt wordt met een program college een hoge mate van collegiali teit. De heer Meijer, fractievoorzitter van de PvdA. zag het allemaal wat min der somber. Hij vergeleek de werk zaamheden van dit college met die van hun voorgangers en kwam daar bij tot positieve conclusies. Zijns in ziens was er sprake van een versterk te bestuurskracht. In zijn vergelij king van de beide colleges noemde hij als voorbeeld het binnenstadsbe- leid. Dit college had zijns inziens bewezen dat het anders kon door ambtenaren voor deze materie vrij te maken. De heer Meijer blikte als een van de weinig woordvoerders al vast vooruit naar de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar mei. „Het beleid van het huidige programcolle ge zo stelde hij, „wordt de basis van ons verkiezingsprogramma". De fractievoorzitter van de grootste leverancier van het huidige college wees erop dat er nog voor de verkie zingen erg veel werk te doen is. Hij dacht daarbij aan de stedebouwkun- dige regeling van de binnenstad, het verkeerscirculatieplan en hoopte dat snel een begin gemaakt kon worden aan de reorganisatie van de culturele sector. De PPR-fractievoorzitter Beijen meende dat het college veel gedaan heeft voor de uitvoering van het gezamenlijk program uit 1974. Hij meende echter dat er ook veel niet gelukt was: er was geen duide lijk economisch beleid opgebouwd, er was weinig gedaan aan het bou wen van de open plekken in de stad en er is weinig succes geboekt bij de reorganisatie in de woonhuissector, aldus de heer Beijen. Hij hoopte, met zijn fractie, dat de progressieve par- Archeologie LEIDEN Een „archeologiscl geleidingscommissie", die oc door wethouder C. Waal is gei leerd. zal zich met archeologh derzoek binnen de grenzen vi den gaan bezig houden. De cc_ sie, die vooral de stadsgeschie van vóór 1400 moet gaan bestui (bewoningssporen in de boden staat onder meer uit vertegen digers van oudheidkundige v gingen en instellingen en histi11 e Koopavond LEIDEN De twee onderne 2 verbonden in Leiden. NKO KVO. willen een enquête ond" bevolking houden over de vra3^ de Leidenaren verschuiving v r<; koopavond van de donderdag de vrijdag willen en of ze nog ii1- hebben over de halve-dagsli van de Leidse winkels. De ondL mersverbonden hebben de K van Koophandel gevraagd m werken aan de enquête. Verkeersdrempels VOORSCHOTEN - Aan weC den van de Voorschotense Kon a Wilhelminalaan, tussen de b, Bernhardlaan en het Oranje ,n worden verkeersdrempels gi n Op of omstreeks 16 novemb(,a met de werkzaamheden, die veer tien dagen zullen duren, )0 den aangevangen. Zwembad VOORSCHOTEN B. en Voorschoten voelen nog steei veel voor de aanleg van eenl dekt zwembad. Dit blijkt u beleidsplan voor 1978. waaro' Voorschotense gemeenteraad volgende week maandag gai gen. Het ziet er naar uit dl Voorschotense college deze vei ring zal aangrijpen om nog eei te dringen op de aanleg va overdekt 25 meter bad. Restauratie VOORSCHOTEN De resta van het Ambachtshuis en he juwhuis in Voorschoten diei blijkt uit het beleidsplan vooi van de gemeente, in 1978 zijn 1 te krijgen. B. en w. van Voorsc gaan er van uit dat de gevels i panden in de stijl van de 17e zullen worden gehouden. Ovi restauratie wordt volgende maandag in de besloten gen raadsvergadering gesproken. Forumavond LEIDEN In het politiek cl de Kaiserstraat 9 in Leiden vanavond een forumavond den over de situatie in de Onderwerp: De huidige situi West-Duitsland met als voor ste vragen: Is de BRD no( rechtsstaat? Wat voor maai len zijn in verband hiermee i y staan? Wordt de BRD een p>l staat? Forumleden zijn: dhr. van de Duitse ambassade, dhi Kaï - de •n™ |C1 der Spek, oud Tweede PSP. mr. Willems, advocaatigc Knut Folkerts en dhr. J. Hesed cent contemporaine-geschi< aan de VU in Amsterdam. Aan 20.30 uur. DEN HAAG In de Boek straat hebben agenten in de van zondag op maandag een brandkast gevonden. Het voi stond in een poort naast een vloerbedekking in de Boel straat. Volgens de politie, brandkast meegenomen heeft het bureau, is getracht de bran open te maken. €jijii iiacbic, uab uc ytug&cooicvc pai- 9 tijen ook de komende jaren zullen li if flP rPPlft - 11510" blijven samenwerken. uil uc icglü Jiag d( orp ezu I T oed Yo •k)n ap; we ede Am eb rgel n di Groeispaarbewijzen aan toonder uw geld groeit In b.v. 5 jaar van f 1.000 naar f 1.450 (groei 45%) gezond groeiklimaat bij de

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6