Laat de ouderlingen er bij gaan zitten Pastoraat en huwelijk 'Persoonlijke samenspreking' met blanke Zuidafrikaanse kerk Uit brieven van lezers Amerikaanse kerk dankt hervormde kerk VANDAAG Voorbijgangers DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUNTEREN t- De brede moderatuur (het bestuur) van de Nederduitse gereformeerde kerk (blank) van Zuid-Afrika heeft het moderamen van de gereformeerde synode in Nederland uitgenodigd voor een „persoonlijke samenspreking'' en wel zo spoedig mogelijk. Het gereformeerd synodemoderamen heeft deze uitnodiging aanvaard. Dit werd gisteren bekendgemaakt in de gereformeerde synode. De samen spreking zal vóór 14 maart plaatsvin den. In oktober 1978 zal de algemene synode van de Nederduitse gerefor meerde kerk besluiten al of niet de relatie met de gereformeerde kerken -ln Nederland te verbreken. Ook de gereformeerde synode in Nederjand moet volgend Jaar beslissen hoe de correspondentie met de kerken in Zuid-Airika verder moet gaan. Bezwaar De synode ging gisteren stilzwijgend akkoord met deze „persoonlijke sa menspreking". Alleen de vertegen woordiger van de jongerensynode Leo Euser maakte bezwaar onder meer uit oogpunt van solidariteit met het moderamen van de her vormde kerk dat in Zuid-Afrika niet werd toegelaten. Wel sprak de synode bij de behande ling van het rapport van deputaten oecumene buitenland uit dat de ge reformeerde kerken in hun contac ten met de verschillende kerken in Zuid-Afrika al het mogelijke moeten doen „om elke schijn van mede plichtigheid aan het apartheidssy steem te vermijden". Vandaag zal de synode spreken over de bezwaren tegen het besluit van de vorige synode om de aanbeveling op te schorten van het speciaal fonds van het anti-racismeprogram van de Wereldraad van Kerken. Dominee Ensslin Leo Euser bracht gisteren ook het spreekverbod ter sprake dat de evangelische kerk van Württemberg heeft opgelegd aan dominee H. Ens slin inzake de dood van zijn dochter Gudrun in de Stammheim-gevange- nis in Stuttgart. Gebrek aan vol doende informatie over deze zaak gaf de discussie een wat moeilijk karakter. Uiteindelijk werd besloten deputaten op te dragen in hun con tacten met de leiding van de kerk van Württemberg de bezorgdheid van de synode ter sprake te brengen. De synode nam gisteren afscheid van dr P. G. Kust die 22 jaar deel heeft uitgemaakt van het deputaat- schap oecumene buitenland en die de laatste twee jaar als secretaris ad interim vier dagen per week aan dit werk besteedde. De Nieuwe Zijds-Kapel in Amsterdam als moskee. Deze ruOneh is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benefit en. artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas met mogeli|k over elk geval van bekorting of metplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan: Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859. Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Weer mislukt (24) Allerwegen hoort men dat er geen alternatief is, en het gaat niet met de WD. De meerderheid zou te krap zijn. Men vergeet dat er ook nog kleine partijen in de kamer zitten waarop ook gesteund kan worden. En wanneer de anti-revolutionairen in het CDA dit alles zouden inzien, n.l. welke gevaren op het spel staan en met hen de kleine partijen zich als een geheel zouden opstellen, dan is wellicht de genoemde regeerzucht en macht van de PvdA in te dam men. Misschien ten spijt van de heer Borgman en vele anderen, die me nen dat ziel en zaligheld alleen af hangt van de PvdA. Hilversum M. N. Looije door prof. dr W. H. Velema De schrijver van de overweging „Vandaag" brengt in het nummer van 2 november het werk van de Bond tegen het vloeken ter sprake. Dat gebeurt naar aanleiding van een tekst, die deze Bond op vele halte borden van het Amsterdamse open baar vervoer heeft laten aanbrengen. Daarop is reactie gekomen via een telefoontje De schrijver van „Van daag" is op die reactie ingegaan in de krant van 9 november uitvoerig werd genoemd, beperken we ons tot de centrale zin daaruit. Het bestuur van deze Bond is dank baar voor aiie aandacht, die aan zijn werk wordt besteed. Die dankbaar heid vermindert niet. wanneer er kri tiek is op het werk van de Bond. Van kritiek kunnen we leren en daarmee willen we graag onze winst doen. In de zojuist bedoelde overweging worden echter enkele dingen gezegd, die tot een weerwoord, resp. tegen spraak nopen. Daarom is het be stuur de redactie van Trouw erken telijk voor het feit. dat langs deze weg officieel in de krant kan worden gereageerd. Het punt waar het om gaat is: wat is vloeken? De schrijver suggereert. dat de Bond met zijn tekst zou stel len: „Dat het uitspreken van het woord God of God in verbinding met een verwensing bij uitsluiting vloe ken is." Dit laatste kan men uit de tekst, die luidt: „God hoort u Vloek niet" niet afleiden. Er zijn ook andere vor men van het misbruik van Gods Naam. die afgekeurd dienen te wor den Te denken valt aan het feit, dat mensen Gods Naam gebruiken om hun eigen plannen door te zetten. Dan is het gebruik van Gods Naam niet minder dan een vloek. Ik herin ner aan het „Gott mit uns" op de koppels van de soldaten van Hitler. De schrijver vervolgt de zojuist geci teerde zin met: „Er Is al meermalen op gewezen dat vloeken iets heel anders Is." Deze uitspraak impli ceert dat bij het uitspreken van het woord God of God in verbinding met Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wfcautstrut 131 Tel. 020-913456 Teles 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. ZwoQe Tel. 05200-17030 een verwensing bij uitsluiting geen vloek Is. Op dit punt verschilt het bestuur van de Bond tegen het vloe ken met de schrijver van mening Wij verstaan onder vloeken het ge bruik van Gods Naam in strijd met de bedoeling, waarmee die Naam ge geven is. Dit betekent dat steeds wanneer die Naam zonder eerbied wordt gebruikt, zonder de bedoeling om God aan te spreken of eerbiedig over Hem te spreken, zonder het verlangen om Hem aan te roepen of te eren dat er dan gevloekt wordt. Alle onachtzaamheid, klakkeloos heid en nonchalance bij het gebruik van Gods Naam, achten wij in strijd met de levensregel die God gaf. Hier mee is niet elke vorm van misbruik van Gods Naam aangewezen van misbruik van Gods Naam aangewe zen. Er is wel iets zeer wezenlijks mee gezegd ten aanzien van het der de gebod. Wanneer wij ons tegen het vloeken richten, hebben wij niet het gevoel, dat wij proberen onze handen schoon te houden, om die van een ander vuil te mogen noemen. Dat er in verband met ons werk vanuit dit gezichtspunt aan de farizeeër herinnerd wordt, laten we ter beoor deling over aan de lezers. Het is te betreuren dat men bij de halteplaatsen in de tekst schrapt en op de borden knoeit. Met welke tekst kan dat echter niet gebeuren? Elk station met affichereclame geeft er voorbeelden van te zien. Moet het nu zo? Is de vraag aan het slot. Kun je het Evangelie niet op een andere manier brengen? Stellig kan dat en gebeurt dat. Die andere manier ontslaat ons niet van de taak om duidelijk te maken, dat het Evangelie ook bepaalde dingen tot de mensen te zeggen heeft, die door mensen zelf niet verwacht worden. Daartoe behoort ook het wekken van eerbied voor de heilige Naam van onze God en verzet tegen het gruwelijk misbruik van die Naam. De onbekende schrijver van „Van daag" zegt, dat hij het streven van onze Bond nooit zo heeft kunnen delen, al vermoedt hij, dat hij wel fout zal zijn. Inderdaad! Gelukkig zijn er de laatste tijd steeds meer mensen, die het werk willen steunen. Onze penningmeester te Den Ham (Ov). giro 85.20.91 weet daarvan mee te praten. Hoe meer steun we ontvangen, hoe groter onze activitei ten kunnen zijn; hoe sterker we de geboden strijd tegen het vloeken kunnen voeren. Ik sluit af met een zin die men op één van onze uitgaven in kaartvorm kan vinden: Vloeken is: uit den boze U beledigt er God mee a sociaal U kwetst er medemen sen mee onfatsoenlijk U verlaagt er uzelf mee Wees verstandig zeg wat anders. Prof. dr. W. H. Velema te Apeldoorn is voonitter van de Bond tegen het vloeken. DRIEBERGEN Maandag heeft de hervormde synode in Driebergen kennis genomen van uitingen van dank van de kant van de kleine, vroegere hervormde kerk van de Verenigde Staten (RCUS): cheques en plaquettes. Besloten werd te rea geren met een antwoord-dankbrief, te ondertekenen door alle aanwezige synodeleden, afgevaardigden van ruim vijftig hervormde classes in ons land. De Amerikaanse dank geldt de Ne derlandse hulp bij het tot stand brengen in de achttiende eeuw van de RCUS, Inmiddels opgegaan in de Verenigde Kerk van Christus (UCC). In de classicale vergadering (regio naal samenwerkingsverband) in Philadelphia was dr. A. H. van den Heuvel, de algemeen secretaris van de hervormde kerk, vorige maand aanwezig bij de herdenking van de eerste synode van de RCUS, 230 jaar geleden. In de beginjaren 1747-1793 werd aan de RCUS hulp verleend vanuit de classes Rotterdam en Amsterdam en de synodes van Noord- en Zuid- Holland. Dr. Van den Heuvel kreeg de correspondentie met beide Ne derlandse classes mee, plus twee ko peren plaquettes op notehout met het zegel van de kerk. Eén daarvan is bestemd voor de Indonesische raad van kerken in Ja karta. Naar de Indonesische kerken, die ook een mede Nederlandse voor geschiedenis hebben, gaan de mate riële giften van de RCUS. Dr. Van den Heuvel overhandigde namens deze kleine Amerikaanse vroegere hervormde kerk een cheque van der tigduizend dollar en een van vijf tienduizend dollar (samen ongeveer 110.000 gulden) aan synodepraeses ds. G. Spilt, die ze doorgaf aan de voorzitter van de hervormde raad voor de zending, dr. A. J. Lamping. Via Jakarta zal met dit geld vrou wenwerk In Indonesië en hulp aan politieke gevangenen worden bekos tigd. door Jac. B. Looijen een vrouwtje, dat langs een weg in New Delhi zat met allerlei oude spul letjes. Ik kocht van haar een fraai bewerkte koperen tabaksdoos. Ze vroeg me, komt u uit Nederland? Ik antwoordde: jazeker. Toen vroeg ze: kunt u me iets geven uit Nederland? Want, zo zei ze, ik wil graag iets hebben van het land. waarin ik in m'n volgende leven wil zijn en dat is Nederland. Ik had een stuk of wat ballpoints van de NCRV in m'n tas en ik gaf er haar een. Ze was er dolgelukkig mee. Als ze in haar vol gende leven ooit Nederlandse wordt, zal ze zich vast aanmelden bij de NCRV. Intussen: de ontmoeting met dit vrouwtje, was een typische kennis making met het hindoeïsme. De hin- doe's geloven in reïncarnatie, dat is de zielsverhuizing. Als je slecht leef de wordt je na je dood misschien veranderd in een straathond. Leefde je goed, dan staat je een betere toe komst te wachten. Voor dat vrouwtje Thans zijn er. zoals gezegd, meer dan 40.000 hindoe's in ons land. Ze zijn vermoedelijk geen lid van de NCRV. Maar de vraag is wel, en dat geldt ook voor de moslims: kennen we hen een beetje? Het is de vraag, die de zending dit najaar aan de orde stelde in tien bijeenkomsten in allerlei plaatsen. Wil je de hindoe's en de moslims leren kennen, dan moet je met hen praten en dan valt meteen het mode-woord: dialoog. Dat woord wordt nogal omstreden door mensen, die zomaar rechttoe- rechtaan het christelijke evangelie willen verkondigen aan die mensen, die andere heilige boeken op hun plank hebben staan. Staat daar soms iets in, wat ook voor ons we tenswaardig is? Zodra je die vraag Verzet tegen Lutherse zending onder joden DENVER De Lutherse Missouri synode, de meest „rechtzinnige" van de drie grote lutherse kerken in de Verenigde Staten, heeft het plan op gevat evangelisatie speciaal onder joden aan te moedigen. De gemeen ten van dit kerkgenootschap zouden zich de komende twee jaar moeten „toerusten tot doeltreffend getuige nis aan joodse mensen". Sheldom Steinhauser, een van de regionale directeuren van de joodse anti-smaad-liga in Amerika, noemt het plan „schokkend en ernstige verwarring oproepend". Hij verzet zich tegen deze zending, waar tal van andere kerken welbewust van zijn afgestapt, omdat deze volgens hem neerkomt op de gedachte, dat als joden Jezus de Messias niet aan vaarden, zij blind of halsstarrig zijn. door prof. dr. C. H. Lindijer Clinebell is een vooraanstaand pastoraal theoloog in de Verenigde Staten. Hij do ceert zijn vak aan de theologische school van de Methodisten in Claremont in Cali- fornië. Hij is bekend als schrijver van een standaardboek over het pastoraat en van boeken over o.a. alcoholisme, groepswerk en huwelijk. De laatste jaren legt hij bij het pastoraat vooral accent op de groei, op de ongebruikte mogelijk heden van de mens die tot ontplooiing gebracht kunnen worden. Hij gaat hiermee in de lijn van de humanistische psychologie, van mannen als Abraham Maslow. Clinebell richt zich niet in de eerste plaats op het verleden van de mens, en op datgene wat verkeerd bij hem zit, maar op wat goed en veelbelovend is. Clinebell past deze gezonde gedachten ook toe op het huwelijk. Er zijn veel relaties die toch nog niet worden wat ze zouden kunnen zijn. „Onder de meeste huwelijken gaat een huwelijk schuil, dat erop wacht te worden ontdekt en vrijge maakt". Maar dit huwelijk zoals het zou kunnen wezen. ligt vaak diep begraven onder vele lagen van wrevel, wederzijdse verwaarlozing en beze ring. Maar als men deze dingen ontdekt en met elkaar leert bespreken, kan de relatie tot groei komen kunnen „goede huwelijken beter wor den". Het is volgens Clinebell o.a. de kerk, die via pastoraat en groepswerk partners hierbij helpen kan. De kerk moet een centrum zijn van perma nente scholing en groei. Zelf heeft Clinebell (ook samen met zijn vrouw) vanuit deze gedachten gewerkt met echtparen, in zijn pastoraat en in „huwelij ksgroeigroepen". Groeigroepen Anderhalf jaar geleden maakte ik in Amerika mee hoe Clinebell een dag lang werkte met een grote groep predikanten en hun echtgenoten om hen te winnen voor theorie en praktijk van zijn huweiijkgroelgroepen. Na een meer theologische inleiding deed hij met deze grote groep commu nicatieoefeningen en een zogenaamde „geleide fantasie" (waarbij ieder zich met gesloten ogen zat voor te stellen, dat hij op een mooie wel was Dominee: Zeg Marie, ik vond het wel vreerad dat Jan gisteren midden onder de preek wegliep. Gemeentelid: Ach dominee, wilt u m'n man ver ontschuldigen, hij heeft verschrikkelijk veel last van slaapwandelen. of in een kist zat). Enkele echtparen deden in dé grote kring enkele oefeningen, die bij zijn metho- de horen. Clinebell deed het alles op een hartver warmende, open en bescheiden manier, die de aanwezigen terecht enthousiast en open maakte. Een van de oefeningen waar hij mee werkte is deze, dat de partners eerst tegen elkaar uitspre ken wat ze in elkaar waarderen en daarna waar ze ten aanzien van de ander behoefte aan heb ben. Om beurten spreken ze eerst tegen elkaar de zin „ik waardeer in Jou" en dan de zin „ik heb er behoefte aan dat jij". En ze vullen alles in wat hun daarbij in de gedachten komt. Het is een verrassing wat er gebeuren kan als partners (eindelljk) zulke dingen tegen elkaar zeggen en OECUMENE Er wonen en werken in ons land thans veel meer hindoes dan remonstranten. Ook leven te midden van ons tweemaal zoveel moslims als christelijke gereformeerden. Om een beetje secuur te zijn geef ik een paar cijfers. Nederland telt minstens 40.000 hindoes en rond 16.000 mensen die behoren tot de remonstrantse broederschap. Het zielental der christelijke gereformeerde kerken is ruim 71.000 en het aantal moslims meer dan 150.000. Dit schrijvende moest ik denken aan was het: leven in Holland. Besef dan wel goed wat je eigenlijk wilt, want in Holland is het ook lang niet alles, dacht ik, maar dat heb ik uiteraard niet gezegd. stelt, begint de dialoog, het gesprek met hen, die anders geloven dan wij. Ds A. Vos van het gereformeerde Zendingscentrum te Leusden zei te gen me: we moeten leren om nederig te zijn. De thans afgelopen zendings- dagen hadden als leuze: „Zending doorbreekt grenzen." Ds Vos, die zelf aan die dagen meewerkte, zegt lie ver: het evangelie doorbreekt gren zen. De vraag is niet meer of het begrip dialoog aanvaardbaar is in onze omgang met mensen die anders gekleurd zijn dan wij en die anders denken. Nederland is in betrekkelijk korte tijd nogal veranderd. Buiten landse krantenschrijvers hebben er ook op gewezen en ze voorspellen ons, dat we nog heel wat moeite zullen krijgen met al die mensen van verschillende kom-af, zowel wat huidskleur als geloof en overtuiging betreft. We hebben er het nodige al van ondervonden. Kapingen en gij zelingen bijvoorbeeld. Gaat dat zo door of kunnen we elkaar ergens op aanspreken? Ik begreep van ds Vos, dat ze in de kerken druk doende zijn, daarover na te denken. Twisten over de vraag of je een kerkgebouw beschikbaar kunt stellen voor een samenkomst van moslims is, dunkt mij, zeer af keurenswaardig. Zet de kerkdeuren maar open en laten ouderlingen en diakenen er bij gaan zitten als de muzelmannen bezig zijn. Dat kon best eens een aanknopingspunt zijn voor een gesprek, ofte wel: de dialoog. Het heeft er een tijdje op geleken alsof het zinnig zou zijn om onderscheid te maken tussen een politieke en een kerkelijke oecumene. De laatste tijd zijn er symptomen dat andere onderscheidingen een groter rol gaan spelen. In de kerkelijke oecumene mag alles op het eerste gezicht gunstig verlopen, ondershuids en dat hebben o.a. de laatste beslissingen van het Nederlands episcopaat wel bewezen, worden allerlei boten afgehouden. De beslissingen ten aanzien van eucharistie, priesterambt en pausdom kunnen onmogelijk op zichzelf blijven staan. Het overeind laten staan van wat men noemt de leer van de transsubstantiatie moet op den duur z'n uitwerking hebben en die kan voor de oecumene alleen maar ongunstig zijn. Maar in de politieke oecumene, zoals die gestalte vindt in het CDA is het niet zo dat alles glad verloopt. Het voortduren van de moeilijkheden bij het tot stand komen van een nieuw kabinet zal steeds meer van de tegenstellingen binnen deze federatie boven water brengen. Velen die indertijd aan het CDA hun 0 stem gaven omdat die en die er nog opstond, al was het dan iemand op de elfde plaats van de lijst, zullen zich langzamerhand in de hoek van de spijtoptanten gedrongen voelen. Hoe lang kan dit nog duren? Er is een andere onderscheiding die men intussen beter in 't oog kan houden, nl. die van een oecumene die alleen maar op een formele oecumene uit is en die oecumene, zowel politiek ais kerkelij k die veel meer geestelij k van aard is en streeft naar het gestalte geven van een werkelijke vernieuwing zowel in het publieke als in het geestelijk-kerkelijke leven. Daar zijn vaak andere gezelschappen mee bezig dan die waaraan men bij het noemen van oecumenë meteen denkt. En soms lopen ze dwars door elkaar heen. Dat het om die laatste oecumene van de geest gaat, zal duidelijk zijn. De oecumene kan nimmer een doel in zichzelf zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nieuwerkerk a.d.:v' IJssel (buitengew. wijkgem. in wor-n< ding): J. Rowaan laatstelijk doops gezind predikant te Steenwijk- Zwartsluis, wonende te Havelte, die bedankte voor Koekange en Hasselt (België). Bedankt voor Harderwijk: J. Smit te Hilversum. et V-, leren bespreken. De uitgesproken waardering is de basis voor hun gesprek, en het uitspreken van onvervulde behoeften is uitgangspunt om te bepraten wat men zou kunnen doen om op (voorlopig) één concreet, niet te moeilijk punt verbetering aan te brengen. Het is allemaal erg gewoon en praktische. Maar huwelijken lopen vaak vast op kleine, gewone dingen. Groei in huwelijksrelatie Clinebell heeft over deze zaken een boekje ge schreven, dat nu in het Nederlands is versche nen. Het is de eerste uitgave in een welkome Nederlandse serie boeken over pastoraat, die uitkomt onder redactie van drs. Catharina J. M. Halkes en ds. Maarten Blom. De auteur vertelt ons in dit frisse, praktische boek over zijn open en inspirerende visie op het huwelijk, over de wijze waarop er groei in relaties kan komen, over parengroepen, over groepen van hen die zich op een relatie voorbereiden, over de verdieping van huwelijken in de eerste jaren en over crisissen in het huwelijk. De denk dat zowel mensen die zelf in een relatie staan als degenen die zorg geven aan mensen in hun relaties, iets aan dit boek kunnen hebben. Pastores die erover denken om zoiets als een huwelijksgroeigroep te beginnen in hun gemeente, moeten het zeker lezen. Zo'n Amerikaans boek is niet makkelijk te vertalen. Ik heb, erin lezend, toch wel enige malen de originele uitgave erbij gepakt. Maar de vertaler, dr. Pieter van der Klei, heeft er toch een goed stuk werk mee gedaan. Boek en aanpak van Clinebell hebben de voor- en nadelen van andere Amerikaanse pastorale literatuur. Er is weinig theologie en theorie, en daarnaast is er grote aandacht en zorg voor mensen en een deskundige, praktische en con crete benadering van de problemen. Prof. dr. C. H. Lindijer, Luthers theoloog te Amsterdam, bespreekt: H. J. Clinebell, Groei in de huwelijksrelatie, Serie Woord en weg, uit geverij De Toorts, Haarlem, 20,-. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-IJs- selmonde: H. J. Bruning te Meppel; naar Goes: K. W. Kakes te Treebeek.. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem C.: drs J. Kruis te Den Bosch; te Schiedam: B. de Graaf te Utrecht N. Bedankt voor IJmuiden-Beverwijk: J. Kievit te Ermelo; voor Zierikzee: J. Plantinga te Dronten. GEREF. KERKEN VRIJG. B. V. Aangenomen naar Deventer-Heino: A. den Boer kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hoofddorp: J. Mol te Rijssen. BAPT. GEMEENTEN Benoemd tot medewerker bij de Haagse hervormde kinderhuizen M. Cohen, half time predikant te Den x Haag (per I jan. 1978). Prof. dr. C. van Leeuwen DRIEBERGEN De hervormde sy- 8 node is in haar novemberzitting van drie dagen akkoord gegaan met het voorstel prof. dr. C. van Leeuwen, gewoon hoogleraar aan de theologi sche faculteit aan de rijksuniversi- i teit te Utrecht, de opdracht te verle nen tot het tevens geven van onder wijs in de bijbelse theologie van het Oude Testament. Dr. Van Leeuwen is hervormd en sinds begin 1964 ver bonden aan de R.U. te Utrecht. Met ingang van 1 januari 1977 werd hij gewoon hoogleraar, met name voor het doceren van de wetenschap van het Oude Testament en de geschie denis van de Israëlitische gods dienst. De daarbij komende her vormd kerkelijke opdracht (college geven en tentamina afnemen) voor ziet in de voortzetting van dezelfde leeropdracht ten gunste van de as. predikanten in de hervormde kerk destijds verleend aan prof. dr. A. R Hulst, die per 1 januari 1977 met emeritaat ging. Voor een deel zal prof. Van Leeuwen worden bijge staan door dr. H. W. de Knijff, docent vanwege de hervormde kerk te Utrecht, die ook een gedeelte samen vattende bijbelse theologie gaat doceren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2