[oedingsbonden: Straf op echt ondernemerschap Pandbriefbiljetten F Baksteenindustrie vreest klei-tekort Bod op Aniem Beheer Vlees in kuip van slagers soms 'te Westland Utrecht Kopen zonder kater isvangstbeperkingen jn onaanvaardbaar' Drstellen bedreigen bedrijfstak Ie OrmasHa Sharps elektronische kasregisters #\ORMAS BV Macintosh-dochter ontslaat directeur op staande voet 7W/ Mening over reclame (30) Hypotheekbank nv AO 15 NOVEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 15 - RHS 17 onze soc.-economische redactie TERDAM Ondernemers, die niet opgewassen zijn tegen hun bedrijfsproblemen, zou het igelijk moeten worden gemaakt een onderneming te leiden. Zoals weggebruikers, die antwoord rijden, een rijverbod opgelegd krijgen, zouden deze ondernemers een verbod A krijgen een bedrijf te leiden. ADVERTENTIE ter C. Schelling van de Voe- inden FNV deed deze sugges- iteren in Amsterdam op het van deze organisatie. Schel- roeg zich al, waarom wèl de e wegpiraat een stuk tussen •len krijgt gestoken, terwijl de aat in het maatschappelijk ir niets in de weg wordt gelegd. levolg van hun fouten krijgen emers klappen te incasseren, mdernemingsleiding blundert ntallen of honderden mensen D te maken met de klap van de losheid", aldus Schelling Hij eraan toe, dat de vakbewe- afwachting van dit soort ab- tijdelijke of voorwaardelijke den de rol van openbare aan- op zou kunnen eisen. ïrf er ing hekelde de schuchtere ma- il( iraarop de regering zich opstelt ei^ritiek op afzonderlijke onder- gen. „Ze doen alsof hen wordt agd een heilige koe te slach- isj3chelling kritiseerde in dit ver- de weigering van de regering ee te werken aan een onder- haar de gang van zaken in de lr%oep van Unilever. Dit getuigt volgens hem van „een grenzeloze laf heid". Volgens de bondsvoorzitter is het een taak van de overheid te onder zoeken of ondernemingen haar werk gelegenheidsbeleid doorkruisen of zelfs saboteren. „En als dat blijkt moet zo'n onderneming niet alleen aan de schandpaal, maar ook in de mangel. De overheid moet in staat worden geacht het zo'n onwillige on dernemer ontstellend lastig te ma ken." Overigens waarschuwde Schel ling voor het overnemen van verlies gevende bedrijven. „Met alleen pleis ters plakken op failliete boedels red den we het niet. Een opbouwende, systematische aanpak is broodno dig," zei hij. Staken Schelling wees erop dat de werkne mers in Nederland nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn als het om staken gaat. Ook de afgelopen rege ringsperiode is voor hen niets gere geld. Hij zei dat de voedingsbonden geen hoge verwachting hebben over de bereidheid van een komende re gering hoe die er ook uit zal zien om onverkort de kant van de arbei ders te kiezen. i» nge managers ilen nieuwe ndernemingsvorm HUSSEL De Europese Fe- tatie van Jonge Managers is orstander van een nieuw ttelijk raamwerk, dat het pgelijk maakt, dat een be- jf het gezamenlijk eigen- im is van de arbeiders, die er rken en de aandeelhouders. jlgens een verklaring die ird uitgegeven na de jaarlijk- bij eenkomst van de federa- I, is de noodzaak ontstaan en nieuw criterium vast te tllen voor de doelmatigheid p bedrijven een systeem ïi verdeling tfan winst." De fcrvergadering van de federa- l vond afgelopen weekeinde sats in Brussel. Het nieuwe ■teem zou als basis moeten pen voor de honorering van feenen die deelnemen in het drijf: „de verschaffers van beid en de verschaffers van .pitaal". ilgens de federatie is het op t moment wettelijk niet mo- lijk dat een bedrijf zowel ei- hdom is van de aandeeihou- rs als van de arbeiders. HAAG Het Visserijschap en de Stichting van de Neder- Visserij vinden de voorstellen van de Europese Commis- let betrekking tot de vangstbeperking en de opvang van de Igen daarvan door sociale en structurele maatregelen on- aardbaar. De twee visserij-organisaties hebben* dit de minis- 'an landbouw en visserij schriftelijk laten weten. organisaties zijn van mening, e door de Europese Commissie i dagelijks bestuur van de EG) lestelde vangstbeperkingen Btquota) een ernstige bedrei- voor het voortbestaan van de I ijvloot betekenen, terwijl een l Itverbod voor de haringvisserij Noordzee en de Keltische Zee dergang van de haringvloot zou lenen. serij-organisaties zijn verder, hening, dat de Europese Com- j een verlaging van de vangst- elheden voorstelt, zonder dat or voor verschillende vissoor- fen voldoende motivering is ge- Zo had het bedrijfsleven op I van de laatste biologische ge- £is eerder een verhoging dan een ng van de scholquota ver- In de brief wordt opnieuw steerd tegen de discriminatie Nederlandse visserij ten op- van de buitenlandse visserij ïeeldoeleinden. Ondanks de ^g van de Noordzee voor de serij zal het namelijk de elindustrie toegestaan zijn JO.000 ton haring als bijvangst voeren. realiteitszin - letreft de voorgestelde steun- egelen zijn de organisaties van g, dat daaraan elke realiteits- itbreekt. Zo zal bij eventueel gen van de vloot een rentever- ig worden voorgesteld van 8 ht van de aanschafprijs van de en op jaarbasis. Deze vergoe- s niet eens genoeg om de hy- tkkosten te dekken. Boven- lijn de door de commissie ge- voorwaarden om in aanmer- te komen voor een vergoeding t kader van de stilligregeling, dg dat 60 pet. van onze vloot B aanmerking zal komen. Wn kan gesproken worden k®en bevredigende opvang van Jtenden die tijdelijk als gevolg et stilliggen van de vloot werk- hUen zijn. Daarbij moet boven dien gevreesd worden dat de uitke ringen voor tijdelijke werkloosheid voor het merendeel afgewenteld wor den op het bedrijfsleven. •Het Visserijschap en de Stichting van de Nederlandse Visserij hebben voorts bezwaar tegen de „ongenuan ceerde ideeën" van de Europese Commissie over het reduceren van de visserijvloten. Beide organisaties stellen zich op het standpunt dat de Nederlandse vloot in vergelijking met die van andere lidstaten reeds drastisch ls ingekrompen, zodat ver dere reductie van onze vloot het evenwicht in de Europese wateren ten nadele van Nederland verstoort. De door de Europese commissie voorgestelde maatregelen bedreigen volgens de landelijke visserij-organi saties de continuïteit van de be drijfstak en daarmee niet alleen de werkgelegenheid in de visserij zelf, maar ook in de toeleverende secto ren, onder meer scheepsbouw en de handel en verwerkende industrie. In dit verband wordt erop gewezen dat de Europese commissie zich kenne lijk niet gerealiseerd heeft dat ver lies van een arbeidsplaats in de vis serij verlies van vier arbeidsplaatsen aan indirecte werkgelegenheid zal betekenen. RHODOS Als er voor het einde van dit jaar geen nieuwe bestellin gen meer worden geplaatst voor de VFW 614 zal de produktie van dit verkeersvliegtuig worden gestaakt. Dat heeft een woordvoerder van Vereinigte Flugtechnische Werke- Fokker Gmbh (VFW-Fokker meege deeld. De bondsvoorzitter herinnerde er aan dat deze week het vonnis be kend zal worden van het hoger be roep, dat de voedingsbonden hebben aangespannen tegen de afkoelings periode, die de president van de Utrechtse rechtbank tijdens de sta kingsperikelen van dit voorjaar heeft opgelegd. Schelling zei voor uitlopend op dit vonnis dat het onmogelijk maken van georganiseer de stakingen door de vakbonden miljoenen aan dwangsommen op te leggen, een uitnodiging is tot orde loosheid. „De voedingsbonden willen aan ac ties graag een georganiseerde aan pak geven, maar als dat wordt verbo den, zullen de bonden binnen hun mogelijkheden spontane acties steu nen, zo liet Schelling weten. Tenslot te zei Schelling dat de federatieve samenwerking tussen de voormalige Voedingsbond NW en de Voedings bond NKV in 1979 nog hechter zal worden: op het congres van dit jaar zal men een besluit nemen over een fusie. De algemene één-wording van alle bij de FNV aangesloten bonden zal, naar verwachting, binnen zes k zeven jaar beklonken zijn. Vandaag is het de tweede kijkdag van de deze week te veilen inboedel van het failliet verklaarde bedrijf Tealtronic in Nijmegen. ARNHEM (ANP) De veertig Gelderse baksteenfabrikanten met bijna tweeduizend man personeel, vrezen dat in de toekomst grote problemen ontstaan bij de winning van klei. In het ontwerp-streekplan Midden-Gelderland worden belangrijke klei- winningsgebieden voor ontgronding uitgesloten. De fabrieken, die met een produktie van één miljard stenen in 1976 onge veer 46 procent van de nationale produktie voor hun rekening nemen, maken zich ernstig zorgen over de toekomst van hun ondernemingen. Enkele fabrieken kampen al met kleitekorten en houden rekening met sluiting. Naast de directe werkgelegenheid van de tweeduizend man in de fa brieken kömt ook de indirecte werk gelegenheid in gevaar. De perso neelssterkte daar is nog groter, aldus „De Nederlandse Baksteenindu strie" die een bezwaarschrift tegen het ontwerp-streekplan heeft inge diend. De steenfabrikanten vinden dat de negatieve benadering van de ont grondingen in het ontwerp geen recht doet aan de betrokken econo mische en sociale belangen. Het plan zou ook voorbijgaan aan de positieve aspecten van vele ontgrondingen uit een oogpunt van landbouw- en mi lieubelangen. Naast de bedreiging van de werkge legenheid, komt ook de toekomstige baksteenvoorziening bij een natio nale nieuwbouw- en stadsvernieu wingsplanning in gevaar. De bak steenindustrie wijst erop, dat het voor de continuïteit van de bedrij ven vereist is dat men voor een zeer lange periode de beschikking heeft over exploitatierijp terrein. Tot 1985 hebben de fabrieken jaarlijks 1,5 miljoen kubieke meter klei nodig. vanaf 1295.- excl.btw BHtnovw. RHttvandUun 9 fcl <030)787844* THu4i ROTTERDAM De Corndon Group te Rotterdam is van plan een bod in contanten uit de brengen van 26 per aan deel en van de nominale waar de voor de nog uitstaande prio riteitsaandelen Aniem Beheer De Corndon Group is al in het bezit van 35 pet van de aandelen Aniem. De groep beweegt zich voor 70 pet in onroerend goed (Flevo-gebouw en Molljncomplex in Rotterdam) en voor 30 pet in kleinere handels- en industriebedrijven (o.m. Groenewe- gen Machines en Kunststofverwer- kende industrie Schagen, een grote leverancier van de ANWB). De laatste beurskoers van de aande len Aniem was 25,50 per aandeel van 5 nominaal. EUROPEAN PROPERTY IN VESTMENT COMPANY (Eupic) stelt voor over het per 30 juni geëin digde boekjaar 1976-1977 een divi dend uit te keren van 4 per aan deel wat ten opzichte van het voor gaande boekjaar toen 2,40 werd uitgekeerd een forse verhoging zou betekenen. De jaarvergadering is op 15 december. Eupic is in onderhandeling met We- reldhave over een bod dat Wereldha- ve op de aandelen Eupic wil uitbren gen. Hierover is binnen de gestelde termijn geen overeenstemming be reikt. Beide partijen praten op het ogenblik over het mogelijke bod maar ook over de mogelijkheid tot het verwerven van een belang door Wereldhave in Eupic langs een an dere weg. Met de nieuwe mammoet-order die BALLAST-NEDAM uit Saoedi- Arabië heeft gekregen is een bedrag van circa 4,7 miljard gemoeid. STEIN (ANP) De heer W. Schee- ren, directeur van Falcon Internati onal Jeans, een dochter van Macin tosh Confectie, is gisteren met on middellijke ingang ontslagen. „Op welke wijze in de vacature zal wor den voorzien, zal in een later sta dium worden bekendgemaakt," al dus Falcon. Een woordvoerder van Macintosh kon nog niet zeggen waarom de heer Scheeren is ontsla gen maar zegde verdere mededelin gen toe over enige dagen, „als de zaak geregeld is." Falcon is vrij recent opgericht en houdt zich binnen Macintosh bezig met de produktie van vrijetijdskle- ding, waaronder jeans. Eerder dit jaar bij de presentatie van Falcon zei de heer Scheeren dat Macintosh al meer dan 10 miljoen in Falcon had geïnvesteerd en dat in 1977 en 1978 tussen de 2.5 miljoen en 3 miljoen in reclame en promotie zou worden gestoken. De heer Scheeren gaat juridische stappen tegen Macintosh onderne men, zo heeft hij desgevraagd aan het ANP meegedeeld. „Ik Ueb zelf per telex mijn ontslag ingediend. Nu blijkt dat deze telex ontvreemd is, terwijl Macintosh het laat voorkomen alsof ik ontslagen ben," aldus de heer Scheeren, die opmerkte dat hij sinds 7 november een spreekverbod van Macintosh had opgelegd gekregen. „Dit soort gangsterpraktijken ac cepteer ik niet. Ik zal daarom juridi sche stappen tegen Macintosh on dernemen, want deze gang van za ken kan mijn verdere carrière schaden." De heer Scheeren heeft ontslag ge nomen omdat Macintosh onder meer op geen enkele wijze haar pro- duktiebelofte voor Falcon heeft kunnen nakomen, zo zei hij. Een mens weet graag wat voor vlees hij in de kuip heeft. Dit gezegde wordt meestal in figuurlijke zin gebruikt, maar het kan ook letterlijk worden opgevat. En wel in die zin, dat de consument bij de slager „ongecamoufleerd" vlees en „eerlijke" vleeswaren wil zien. Hierop heeft de consument wettelijk het recht. Maar helaas zijn er nog steeds slagers de vele goeden niet te na gesproken die het daarmee niet zo nauw nemen. Dit blijkt elk jaar weer uit de jaarverslagen van de keuringsdiensten van Waren. De aanleiding om er nu in deze rubriek over te schrijven is, dat de kwestie van het „te fris ogend" vlees weer aan de orde wordt gesteld in het onlangs gepubliceerde jaarverslag-1976 van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied 's Hertogenbosch. Hiermee is deze instelling als eerste onder de Keuringsdiensten van Waren met een verslag over het afgelopen jaar gekomen. Hierin valt te lezen, dat van de 338 processen-verbaal die door de Keuringsdienst van Waren Den Bosch het afgelopen jaar werden opgemaakt, er 124 werden uitgedeeld aan slagers. Dit wegens overtredingen van het Vlees- en Vleeswarenbesluit. Een „goede" tweede met overigens bijna de helft minder bekeuringen was de zuivelhandel, met 69 overtredingen van het Melkbesluit. Erger Er werden bij de slagers echter méér overtredingen geconstateerd dan uit het overigens al niet uit te poetsen aantal van 124 processen-verbaal zou kunnen worden afgeleid. In sommige gevallen, zo blijkt uit een gesprek met plaatsvervangend directeur drs P. W. C. M. van den Dungen, werden meerdere overtredingen (zoals in gevallen, wairin bijvoorbeeld twee van de drie monsters niet aan de normen voldeden) tot één procesverbaal samengevoegd. Was dat niet het geval geweest, dan waren er 198 processen-verbaal uitgedeeld. De situatie is zodoende erger (geweest), dan op het eerste gezicht zou kunnen blijken. Bovendien werden er niet minder dan 248 waarschuwingen gegeven. In het jaarverslag, waarvoor door de Keuringsdienst van Waren Den Bosch de lieve prijs van 30 gulden wordt bereikend, wordt ook een overzicht gegeven met welke vleessoorten en op welke wijze de slagers in de fout gingen. Het grootste aantal afwijkende monsters, namelijk 303, werd gevonden in vlees en toebereid rauw gehakt. De afwijkingen bleken vooral te zitten in te grote hoeveelheden nicotinezuur en/of kippeëi-eiwit en in de aanwezigheid van sulfiet. Daarnaast kon de verse worst in een aantal, en wel 93 gevallen niet door de beugel van de keurmeesters. De oorzaken hiervan lagen vooral in het feit dat er kippeëi-eiwit en teveel zetmeel was ingestopt, alsmede in de aanwezigheid van te veel nicotinezuur en van verboden sulfiet. Voorts bleken twintig monsters gepaneerd vlees en gehakt teveel kippeëi-eiwit en teveel zetmeel te bevatten, terwijl ook sulfiet erin werd aangetroffen. Kwistig Dit nicotinezuur een toegestaan kleurhoudend middel om vleesde „frisse" rode kleur te laten behouden werd door sommige slagers te kwistig gebruikt. De heer Van den Dungen tekent hierbij aan. dat dit middel beslist niet zo onschuldig is. Bovendien ls er een ander en beter, maar ook duurder kleurbehoudend middel in de handel op basis van vitamine C. Onthutsend is dat sommige slagers nog steeds sulfiet als kleurbehoudend middel gebruiken, terwijl dat al tientallen jaren is verboden. Je kunt dat niet uitbannen, verzucht de heer Van den Dungen. Veel scherper wordt dit probleem aan de kaak gesteld in het jaarverslag-1975 van de Keuringsdienst van Waren in Amsterdam (Het verslag over 1976 is nog niet gepulbiceerd). Opgemerkt wordt namelijk, dat het economisch voordeel voor de slager die sulfiet gebruikt, ruimschoots opweegt tegen het risico te worden betrapt en tegen de te betalen boete. Topje Uit deze opmerking kan ook worden afgeleid, dat het aantal overtredingen groter is dan de cijfers aangeven. De Keuringsdienst van Waren in Amsterdam constateerde voorts, dat sommige slagers nog wel meer met kwistige hand met chemische hulpstoffen strooien. Tenslotte is er dan het gebruik van kippeëi-eiwit en paneermeel door slagers, waarmee worsten en (vooral) ook gepaneerde schnitzels te veel „koek en ei" worden. Kippeëi-eiwit mag. zo zegt de heer Van den Dungen. alleen maar worden gebruikt als dat nodig is om paneermeel te kunnen verwerken. Anders wordt het vlees „versneden", omdat er goekoper eiwit aan wordt toegevoegd. Zodoende mag kippeëi-eiwit en paneermeel in het algemeen slechts worden gebruikt voor gepaneerde schnitzels en dan nog maar met mate. De Keuringsdienst van Waren in Amsterdam constateerde dat bij een vrij groot aantal van de onderzochte monsters soms tweemaal zoveel zetmeel werd aangetroffen dan is toegestaan. Kloppen Dat een enkele slager zich wel bewust is, dat de schnitzel door het paneermeel vaak dikker lijkt dan hij is, blijkt uit het feit dat een slager een bij het nemen van monsters, achter de rug van de keurmeester, het paneermeel van de schnitzel probeerde af te kloppen Wat dit betreft staat ook in het verslag-1975 van de Keuringsdienst van Waren in Den Haag een „fraai" staaltje. Een aantal slagers blijkt ontdekt te hebben, dat gehakt een appetijtelijk uiterlijk verkrijgt als er synthetisch gekleurd paneermeel doorheen wordt gemengd. Deze afwijking is door de consument eenvoudig waar te nemen, omdat de „fraaie" rode kleur tijdens het braden behouden blijft. Aan de slogan: „vlees mevrouw, u weet wel waarom", zou ik willen toevoegen: „vlees bij een vertrouwde slager mevrouw, u weet nu waarom." Onder het motto „kopen zonder kater", is het mi nisterie van Economische Zaken een voorlichtings campagne begonnen over de rechten en plichten van de consument. In het ka-, der hiervan is ook een bro chure samengesteld, die hetzelfde motto als titel heeft en gratis verkrijg baar is op het adres „Con sumentenvoorlichting," postbus 51 Den Haag. De onderwerpen die aan de orde worden gesteld be treffen vragen als: Prijs verschil kan dat zomaar?; Kleine lettertjes, moet u erop letten; Ruilen uw goed recht? Te late leve ring, kunt u van de koop af? Deze en andere onderwer pen worden op een be knopte, maar duidelijke wijze behandeld. Al lezen de valt het op, hoe sterk de positie van de leveran cier en hoe zwak de positie van de consument in ons land nog steeds is. Hoe zwak toont bijvoorbeeld de uitspraak aan. dat „he laas gerantiebewijzen soms worden gebruikt om het recht op herstel en ver vanging te beperken" en de waarschuwing dat „de verkoopvoorwaarden van de leveranciers niet altijd gunstig zijn voor u als con sument." Zo is bij meubels bijvoorbeeld de stoffering van de garantie uitge sloten. Het ministerie van Econo mische Zaken maakt met deze brochure in feite dui delijk, hoe noodzakelijk het is dat het ministerie D. A. Th. van Ooijen (parlementariër): Met het be staan van reclame zou ik misschien vrede kunnen hebben, indien zij mij slechts iets onder de aandacht bracht en niet iets zou opdringen dat ik daarom al niet wens. (Bijeengèbracht door FHV/BBDO). van Economische Zaken initiatieven neemt om de positie van de consument (wettelijk) te versterken. De verdienste van deze brochure is bovendien, dat er een aantal namen en adressen in is opgeno men van consumentenor ganisaties, erkende ge schillencommissies en bu reaus voor rechtshulp in verschillende plaatsen. Opgemerkt kan nog wor den, dat de Consumenten bond en Konsumenten Kontakt zich in het ka der van deze actie be reid hebben verklaard, te gen een vergoeding van een tientje ook klachten van nlet-leden te behan delen. 8% In coupures van 1.000,- of 10.000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 572% na twee jaar tot 8% na vijfjaar. Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam, Sarphatistraat 1020-25 25 25. tst 41 en 42 8%

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17