De vreugde van het voetbalvandalisme Dopinggebruik ontkend Moskou: Rhodesië en Zuid-Afrika niet op Spelen '80 Willy Daume: twijfels fan der Krol veg bij wembond Vraagtekens rond avis Cup duel 'an Zuid-Afrika Dordrecht: mondelinge •behandeling 'Vechten kan leuk zijn, net als vrijen' Van Oostduitse atlete Ilona Slupianek IStsDAG 15 NOVEMBER 1977> ISjjSDAG SPORT Trouw/Kwartet P 11 - RHS 13 JKERK Tijdens de bondsraad- idering van zaterdag in Nijkerk >ft Jaap van der Krol zijn afscheid igekondigd als voorzitter van de IZB Zijn benoeming tot vice- jrzitter van het NOC maakt het 11 onmogelijk nog andere functies de sportwereld te bekleden. Als de d-wethouder van Nijkerk volgetid r november aftreedt heeft hij m tien jaar de voorzittershamer i de KNZB gehanteerd. Zijn op- - ger wordt gezocht in het dertien en tellende bondsbestuur. heer Van der Krol heeft de afgelo- j i jaren bekendheid gekregen als i man die de schoten voor de boeg te bij de soms grimmige confron- ïe tussen de georganiseerde sport de overheid. Zaterdag liet hij een il ander geluid horen. Met de d vorige maand bereikte overeen- iing in de kringen van de Ne- landse Sportfederatie over doel werkwijze van het Nationaal •rt Overleg acht hij zijn doel: een Ikwaardige plaats van de georga- •rde sport ten opzichte van het sterie van CRM bereikt. De ver- ring in de relatie sport-overheid [zo evident dat de heer Van der ..rol het experiment van CRM om r^|iten de georganiseerde sport om adjmensen aan het sporten te krijgen iteraf het predikaat „nuttig" wil geven. was het alleeD maar omdat daar- ir is bewezen dat het zonder de irganiseerde sport niet gaat", al- de scheidende zwembondvoor- Aan de activiteiten waarvoor zwembond zich volgens de heer der Krol de komende jaren ziet iteld (ondermeer een totale nieuw- van de reglementen) gaat jkbaar een windstilte vooraf. De idering van zaterdag hield zich g/met detailzaken, waarvan de ioging van de inleggelden per voor de waterpolocompetitie honderd gulden de meeste ton- losmaakten. Het bondsbestuur die verhoging op de komende irj aars vergadering doorvoeren de hogere kosten te bestrijden voortvloeien uit het feit dat een Istrijd in de bondscompetitie ians door twee in plaats van door scheidsrechter wordt geleid. Ë.NNESBURG De Zuidafri- e tennisbond heeft Byrom im, Bob Hewitt, Frew McMil- n in en Ray Moore geselecteerd om 1 1 feel uit te maken van het ZiMdafri- ^anse Davis Cupteam tegen Co- imbia. Of de wedstrijd doorgaat, is eer de vraag. De Columbiaanse au- 'riteiten hebben geweigerd de Zui- ..ifrikanen een visum te verstrek ten. Maar volgens de Zuidafrikaan- te tennisbond is Columbia wei gene- [en ergens anders te spelen. De wed- trijd was oorspronkelijk van 16 tot 9 december a.s. gepland in Bogota. Js de ontmoeting niet doorgaat, loet Colombia een schorsing van e internationale tennisfederatie te- [femoet zien. i Zuidafrikaanse tennis unie heeft jDlombia inmiddels ook al voorge leid de wedstrijd in Johannesburg j! spelen. |bm Okker heeft met de Pool Woj- )k Fibak de finale herendubbelspel wonnen tijdens het internationale inistoernooi in Stockholm. Het fco versloeg de Amerikaan Brian Tottfried en de Mexicaan Raul Ra- irez met 6-3 6-2. Argentijn Guillermo Vilas heeft i Bogota (Col) een internationaal aistoemooi gewonnen. In de fi- versloeg hij de Spanjaard Jose ueras in drie sets: 6-1, 6-2, 6-3. "e Australische veteraan Ken Rose au heeft de finale herenenkelspel het internationale tennistoer- in Hong Kong gewonnen. Hij •sloeg de Amerikaan Tom Gor- in vier sets: 6-3 5-7 6-4 6-4. De tij duurde twee uur en vijftig nuten. Rosewall greep de eerste js van 13.125 dollar, Gorman eeg de helft. •e Aftierikaan Sandy Mayer heeft ijdens het internationale tennis tornooi in Stockholm de finale ferenenkelspel gewonnen. Hij ver joeg de Zuidafrikaan Ray Moore in fcee sets: 6-2 6-4. •ORDRECHT FC Dordrecht eeft in een verweerschrift aan de -Aichtcommissie van de KNVB inza- e de kwestie Huyser RIOS om en mondelinge behandeling ge raagd Haary van Gorsel. voorzit- fr van RIOS, heeft beschuldigin- en tegen Huyser bij de KNVB gede- oneerd. inhoudende dat Huyser »ee en twintig amateurspelers voor C Dordrecht trachtte te ronselen, 'uyser is door de KNVB in zijn oormalige functie als voorzitter tan RIOS voor tien jaar geschorst, mdat hij in die hoedanigheid laak- ^tare bestuurspraktijken zou hebben itgevoerd tuchtcommissie van de KNVB eemt aan, dat Huyser vijf spelers oor FC Dordrecht heeft aangetrok- en. Het bestreft de vroegere HION- Pelers Henk van den Arend en Ton j: an der Bijl, alsmede oud-Feye- p; oord-speler Peter Feteris, Ab van .htorcchot (nu Telstar-speler) en Ro nald Klinkenberg (ex-Ajax). door Koos van Weringh AMSTERDAM Na enige weken van betrekkelijke rust hebben voetbalvandalen weer van zich laten horen. Zelfs de fabel van Alexander Pola en Eppo Doeve in NCRV's actua liteitenrubriek Hier en Nu was er donderdagavond aan gewijd. Door de opéénstape ling van rijmwoorden kon ik het allemaal niet zo vlug vol gen, maar als ik het goed be grepen heb kwam Pola's mo raal erop neer, dat die vanda len te vergelijken zijn met het „gajus" uit de tijd van keizer Nero. Over dat voetbalvandalisme is al heel wat afgeschreven. Daarbij valt op, dat het geweld dat door deze supporters gepleegd wordt, als zin loos en doelloos gedrag wordt gety peerd. Wat kan iemand daar toch voor aardigheid aan beleven? Die vraag kan in de gesprekken veel beluisterd worden. Het antwoord op die vraag is niet onbelangrijk, vooral niet voor de houding, die tegenover het verschijnsel wordt aangenomen. In de literatuur worden als belang rijke factoren ter verklaring van de gedrag vaak genoemd verveling en vervreemding. Daar zijn wel enige kanttekeningen bij te plaatsen. Het Tijdschrift voor Criminologie van oktober 1977 heeft een artikel gepubliceerd van de socioloog Hans Moll onder de titel „De vreug de van het voetbalvandalisme". Dat klinkt wat uitdagend, maar zo is het door Moll niet bedoeld. Hij sluit zich bij andere auteurs op criminologisch gebied aan, dat wet sovertreders veelal te omschrijven zijn als „personen die los verbon den zijn met het net van wederzijd se relaties waaruit de maatschap pij is opgebouwd". Wat betekent dat? Waarom maken jonge mensen die weinig bindingen hebben, in het werk en thuis, zich in groepsver band schuldig aan vernieling en geweldpleging? Waarom kunnen zij zich niet beter beheersen? Het probleem dat Moll aan de orde stelt is dus: onder welke omstandighe den leren mensen zich remmingen op te leggen ten aanzien van ge weld. Zijn betoog, dat grotendeels gebaseerd is op het werk van de socioloog Norbert Elias. komt in het kort hierop neer. Een mens leeft niet geïsoleerd, maar is opgenomen in een netwerk van wederzijdse afhankelijkheids relaties, zoals het gezin, het ar beidsproces. het verenigingsleven e.d. Voor de één betekent dat ech ter meer dan voor de .ander. Iemand die zich opgenomen weet in een duurzaam netwerk zal zich anders gedragen dan iemand die daar buitenstaat. Is het eerste het geval dan zullen spontane opwel lingen zoveel mogelijk onder con trole worden gehouden. Een toene mende vervlechting van mensen leidt tot demping van de individue le strijdlust. Is zo'n netwerk echter minder duurzaam van aard dan is het veel waarschijnlijker dat agres sie spontaan tot uiting komt. Hoe geringer de afhankelijkheid van de ene mens ten opzicht van de ander, hoe minder verwachtingen over iemands gedrag. De noodzaak op wat langere termijn te denken en te plannen is nauwelijks aanwezig, niemand verwacht immers iets van je. Baldadige voetbalsupporters zijn niet opgenomen in de samenleving der gevestigden, zij zijn buiten staanders. Hun gedrag kenmerkt zich door impulsiviteit, zorgeloos heid en niet-vooruitzien. Zij heb ben niet geleerd zich te beheersen, hun agressie te onderdrukken. Moll: „Zonder te verontschuldigen wat te begrijpen valt kunnen we stellen dat mensen die buitengeslo ten zijn van stabiele en enigszins omvangrijke netwerken, weinig te rugkrijgen voor de kosten die zelf beheersing m?t zich meebrengt." Voor deze jongeren heeft geweld terdege een functie. Het is een mid del om bij anderen ontzag op te roepen, het geeft prestige in de strijd. Uit gesprekken met voetbalvanda len blijkt, dat zijzelf hun activitei ten niet alleen als prettig ervaren, maar ook positief waarderen. „Dat vechten leuk kan zijn, net zoals vrijen, gaat er bij veel mensen niet meer in," merkt Moll op. Zelfbe heersing ontwikkelt zich niet „van nature", maar is het wankele resul taat van een langdurig proces van leren en afleren. Jeugdige voetbal supporters zijn nog niet zover. Evenmin als de meer traditionele visie (zinloos gedrag van het „ga jus") zal de door Moll ontwikkelde visie ertoe leiden dat het voetbal vandalisme direct verdwijnt. Zijn benadering biedt echter meer aan knopingspunten voor een aanpak van het probleem. Het optreden tot dusver bevestigt de vandalen juist in datgene wat de autoriteiten hen willen afleren, namelijk vechten en stoer doen. Koos van Weringh is hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Amsterdam.) OOST-BERLIJN Volgens een ver klaring van het Oostduitse persbu reau ADN heeft de Oostduitse atlete Ilona Slupianek de beschuldiging van het gebruik van doping, tegen haar ingebracht op het jaarlijkse congres van de Europese atletiek- bond (EAA) in Se villa, van de hand gewezen. Volgens de EAA hebben een eerste en een tweede onderaoek (contra-expertise) aangetoond, dat de Oostduitse specialiste kogelsto ten anabole steroïden toegediend had gekregen tijdens de finale van de strijd op de Europese beker, die op 13 en 14 augustus in Helsinki werd gehouden. Volgens ADN heeft de medicus, die verantwoordelijk is voor de Oost duitse atletes, beide dopingonder zoeken (in Helsinki en Londen) bijge woond. In Londen, bij het tweede onderzoek, heeft hij formeel gecon stateerd. dat het tweede monster niet identiek was aan het eerste, dat in Helsinki was gebruikt. „Rekening gehouden met dit feit," schrijft ADN, „moet men opnieuw constateren, dat het huidige systeem van controle op stimulerende middelen en anabo le steroïden niet beantwoordt aan de hedendaagse eisen." Het persbureau onderstreept, dat de Oostduitse atle- tiekfederatie altijd voorstander is geweest van een „objectieve en nauwkeurige" controle en voegt er aan toe. dat de genomen belissingen in Sevilla „ongegrond" zijn en „het persoonlijke prestige van de atleet verlagen." De internationale amateur atletiek federatie (IAAF) heeft de vijf Euro pese atleten, die dit seizoen betrapt werden op het gebruik van anabole steroïden overigens voor onbepaalde tijd geschorst. Het betreft de Finnen Markku Tuokko (discuswerpeni. Seppo Hovinen (speerwerpen) en Asko Pesonen (hoogspringen) de Oostduitse Ilona Slupianek (kogel stoten) en de Noor Knut HJeltnes (discuswerpen). Over de duur van de schorsingen van het vijftal wilde John Holt, algemeen secretaris van de IAAF. zich niet uitlaten. Inmid dels heeft de Noorse atletiekbond gevraagd een schorsing uit te spre ken voor een bepaalde periode Men verwacht dat de Finse bond een soortgelijk verzoek zal indienen MOSKOU Zuid-Afrika en Rhodesië zullen niet toegelaten worden tot de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Dit heeft de voorzitter van het organisatie comité, Ignati Novikov, maan dag verklaard tijdens een ontmoeting met Afrikaanse diploma ten in Moskou. Hij bevestigde dat het organisatie comité de reglementen zal navolgen van het Internationaal Olympisch Comité, dat enkele jaren geleden deze twee landen wegens hun apartheidspolitiek heeft geschorst, en ze dus niet zal uitnodigen in 1980. Volgens het persbureau Tass zei No vikov verder dat „de vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie in de inter nationale sportfederaties alles zullen doen om de racisten uit de interna tionale bonden te werken. Zij steu nen actief de politiek van de Afri kaanse landen in hun strijd tegen de apartheid." Novikov verklaarde een voorstander te zijn van de uitbreiding van het IOC met vertegenwoordigers van ontwikkelingslanden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. „Door deze le den van pas gevormde Olympische comités toe te laten, zou men een bijdrage leveren aan de democratise ring van de internationale Olympi sche beweging" aldus de voorzitter van het organisatiecomité. Het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond (KNGV) is voor uit stoting van Zuid-Afrika uit de FIG, de internationale gymnastiek fede ratie. Op de Jaarvergadering van de FIG, die van 23 tot 26 november in Rome wordt gehouden, zal een voor stel ter tafel komen van een aantal landen om, gezien de recente politie ke ontwikkelingen in Zuid-Afrika, dit land uit de FIG te stoten. Het Bondsbestuur van het KNVG heeft unaniem besloten dit voorstel te zul len steunen. MÜNCHEN Willi Daume, die zaterdag herkozen werd als voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, uitte in München zijn twijfels ten aan zien van het doorgaan van de Olympische Spelen in 1980 te Moskou. Hij waarschuwde voor zwaar wegende politieke ge varen". Daume betwijfelde of de Spelen in Moskou, en ook de Winterspelen in Lake Placid, wel doorgang konden vinden, aangezien de Amerikaanse zenders radio Free Europe en Radio Liberty mogelijk niet zullen worden toegelaten. De zenders zijn in Mün chen gestationeerd en verzorgen voornamelijk programma's, die op de Oostbloklanden zijn gericht. TENNIS De dames tennis asaociaUe heeft Wimbledonkamptoene Vlginla Wade uitge roepen tot speelster van het jaar. Tracy AusUa de 14-Jarige Amerikaanse, kreeg de titel „beste nieuwkomer van het jaar" en Wendy Tumbull mag zich de sterkst voor uitgegane speelster van het jaar noemen Tot dubbelteam van het jaar werd uitgeroe pen Martine Navratllova en Betty 8töve. VOETBAL finales van voetbalbeker had het volgende resultaat: Waterschetd-Wlnterslag, Lokeren Lterse. Antwerp-Cercle Brugge. Tongeren-A8 Oost ende. RWDM-8tandaard Luik, SC Charleroi- 8C Anderlecht. Berchem-Club Brugge en Boom-Be veren VOETBAL Het Westduitse avontuur van de 23-jarige PC Oroningen-speler Johan Pühler is van korte duur geweest Na twee proeftrainingen bij de Westduitse club 08C Bremerhaven, die in de tweede Bundesilga speelt, is Pühler weer naar huls gestuurd. De trainer van 08C Bremerhaven Egon Coor des, zei dat de Nederlander niet een zodan» ge indruk gemaakt had ..dal het voor ons lonend sou zijn een financieel risico te VOETBAL - Manchester City heeft zich met grote moeite gekwalificeerd voor de vierde ronde van het voetbaltoernooi om de leaguebeker Met nog zeven minuten in de tweede verlenging van deze.replay" bezorg de Brian Kldd Manchester City met het hoofd de winst: 3-2. Uiton speelde op het veld van Manchester United zonder de ge blesseerde aanvallers Phil Bocrsma en Jim my Husband Bovendien raakte jeugdlnter- natlonal Paul Putcher algelopen maandag bij een auto-ongeluk ernstig gewond WIELBENNEN - Het beatuur van de stich ting bevordering Be roep» wielrennen iBBBi heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wlelrenunie (KNWUi met klem verzocht een gesprek te arrangeren voor de algemene ledenvergadering op 17 november ax Dit om een oplossing te vinden voor geschilpunten welke hebben geleld tot het beschikbaar stellen van de functies van de beren Vu der Molen en Beugels. ZWEMMEN Edward Maasdijk heeft In Lei den het aspirantenrecord 100 meter vrije slag (25 meter banen» verbeterd met zijn UJd van 53,6 seconden. Recordhouder was Bert Bergsma met 54.1. ZEILEN De Amerikaan John Bertrand heeft zijn wereldtitel In de Laserkla&se ge prolongeerd. HIJ won de zevende en laatste race van de regatta. De tweede plaats In de eindrangschikking was zijn landgenoot Pe ter Commette. wereldkampioen in 1074 De Nederlander Neeleman, die vierde stond in het algemene klassement na zes races, pas seerde de Amerikaan Monty Splndler tn de algemene rangschikking en werd derde ZAALHANDBAL Het Haagse Hermes heeft in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars met 14- 15 (ruststand 6-91 verloren van Strojarny Martin uit TSjechoalowakije. JULLIE „Mag ik u zeggen of jij", vroeg Koos Postema (de opvolger van Tom Blom bij Langs de Lijn) zondag middag aan de in Duitsland voet ballende Nederlander Kees Breg- man. Jij mocht van Bregman. Een opvallende vraag want voet ballers zijn normaal gesproken al tijd jij, jouw of jullie. Met trainers ligt het soms iets anders. Jan Zwartkruis is „meneer Zwartkruis" en Ernst Happel is „Herr Happel". Alleen intimi hebben het amicaal over Jan of Ernst. Maar Kraay is meestal gewoon weer Hans en Van de Meent is Pim of Pimmetje. Want bij voetballers zweert men bij verkleinwoorden Aadje Mansveld, Jantje Jongbloed, Rudi Krol, Jopie van Maurik, Jan tje Peters en Wimpie Jansen. De meest anonieme voetballer die ze ven jaar reserve staat en eindelijk tien minuten mag invallen krijgt onmiddellijk -ie of -tje achter zijn naam geplakt. Zelfs een supporter die zich in de ochtenduren van Feyenoord-fan in Ajax-aanhanger getransformeerd heeft matigt zich onmiddellijk het recht aan om midden in de Kalver- straat ineens „Hé Pimmetje" te roepen als hij Van Dord ziet. Alsof ze samen geknikkerd hebben of sa men vogelnestjes hebben leegge haald (de educatieve waarde van een verzameling uitgeblazen eieren wordt meestal teniet gedaan door de drang deze op avontuurlijke wij ze te veroveren). Minister-president Den Uyl is na tuurlijk ook wel eens Joop maar maar als Charles Schwietert of Jaap van Meekren hem aanspreekt dan is het toch „Meneer Den Uyl" en niet „Ging het een beetje Jopie"? „Luister hier Japie. Jantje geeft een voorzet, Eddie wil inkoppen en Driesje loopt in de weg. Wat moet ik dan"? i „Sta je nog wat jongens af voor het nationale team van Hansje, Jopie"? „Nee Japie, de shirtjes bevallen me niet". „En wat vind Je van Roeletje"? „Wie? Oh, Kruissie, die kan zichzelf overal in zetten". Bij voetballers gaat dat dus wel zo. Sterker nog, een krant als Het Pa rool laat tegenwoordig in de kop- pen boven sportverhalen de achter namen helemaal weg. De afgelopen week verschenen daarin crypto gramman als „IJzeren Rinus ramt rustig verder", „Monique onze bes te". „Piet smeedt succes". „Nico wacht tijd af. loopt niet weg", „Bulldozer Nico draait al langzaam warm", ..Robbie maakt nu de dienst uit bij Haarlem", „Kees nog een seizoen weerbaar" en „Donkere Evert lichtpunt van Volendam". Maar wel ondertekenen met de vol le naam van de schrijver en niet „door onze Ceessie" of „Jopie schreef dit". Voetballers en een reeks andere sportlieden zijn van het volk, zoals scheidsrechter Derks zich ook tot die orde tracht te verheffen via de mislukte slagzin „Ik ben Fransje van het Volk". Een voetballer wordt weer meneer als hij op z'n tweeëndertigste terug- keerd naar de bouw. Gewoon weer lekker onder de mensen. PECH Pech is een schot tegen de paai, een bal die weer van de korf rolt, een volley net in het net. een lekke band in de afzink, te laat remmen voor de Tarzanbocht, een stoot on der de gordel, een hockeybal tegen je knie en je staat niet op doel. het stadion niet kunnen vinden, te wei nig krijt en ook niet op tijd, de muur met de achterhand omgooien en pech is de scheidsrechter fluit en de grensrechter vlagt, de een voor een doelpunt en de ander voor bui tenspel. Maar écht, écht pech? „We zullen er dan ook alles aan doen om de pech die deze mensen bij hun geluk heeft getroffen, zo veel mogelijk op te vangen". (Maar ten de Vos, directeur Inter Foot ball, na het overlijden van een kind van de Nijssen-zesling). STRIJD Het is óns Oranje dus hun strijd is onze strijd: aandacht voor het Ne derlandse elftal. De gevechten draaien om de posi tie van chef d'equipe, zeg maar ploegleider, tijdens het komende wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Aan de ene kant staan de KNVB'ers die een „professionele kracht" wensen. Aan de andere kant staan spelers van de Oranje selectie geruggesteund door het dagblad De T. die ijveren voor de benoeming van de Amsterdanse za kenman en Johan Cruljff-partner Jack van Zanten. Van de KNVB'ers mag Jack van Zanten niet terugkeren als chef d'e quipe. Dat heeft de voorzitter van de sectie betaald voetbal, mr Jac ques Hogewoning hem vier maan den geleden al in een brief laten weten. Wegens een „uiterst per soonlijke kwestie" was Van Zanten voor Hogewoning en dus voor zijn KNVB-volgelingen onaanvaard baar. Wat die „uiterst persoonlijke kwestie" nu precies behelst en wat Hogewonings toeverlaten daar ver der mee te maken hebben is niet helemaal helder geworden. Merkwaardig is echter dat de, om het zo maar eens te noemen, Van Zanten-lobby zijn pijlen sinds kort richt op een ander, namelijk Hans Hamstra. chef pers en publiciteit van het hoogste voetbalapparaat en niet overal even hoog ingeschat. Hamstra zou de man zijn die tegen woordig eerder werden Jan Huy- bregts en Evert Grifhorst al ge noemd jaagt op het ploegleiders baantje. Maar Hamstra houdt zelf bij hoog en bij laag vol geen enkele ambitie in die richting te koeste ren, sterker nog hij wil helemaal niet mee naar Argentinië. Hamstra zou echter een minder fraaie rol gespeeld hebben in de gebeurtenissen van vorige week maandag te Zeist waar Van Zanten „definitief" werd uitgeschakeld. Daar zouden op die dag enkele spe lers uit de selectiegroep van het Nederlands elftal een gesprek heb ben met bondscoach ad interim Ernst Happel. Op zondag echter kreeg speler Van Hanegem van Jan Huybregts (secretaris van het sec- tiebestuur betaald voetbal en in 1974 bij de vriendschappelijke in terland tegen Zweden officieel be noemd tot chef d'équlpe als opvol ger van Jack van Zanten die juist voor het kort daarvoor gehouden wereldkampioenschap sneuvelde) te horen dat de bespreking niet door ging. Maar op maandag hoor de Van Hanegem telefonisch Van Krol en Rijsbergen (twee andere Oranje-spelers) dat zij wél met Happel hadden gesproken over de toekomstige chef d'équlpe. Weer enkele uren later bleek na een vergadering van enkele kopstuk ken uit het sectlebestuur met Ernst Happel, dat besloten was dat als nog een officieel gesprek tussen de Oranje-klanten en de bondscoach zou volgen. Inzet nog steeds de chef d'épe. Maar weer wst later verscheen het ANP met een communiqué van de KNVB waaruit bleek dat Jack van Zanten was afgevoerd als kandi daat-chef d'équipe. Dat was, vol gens dat communiqué, de uitkomst van besprekingen tussen het sec tlebestuur. Krol en Happel. Maar Krol ontkende weer dat er met hem gesproken was. In ieder geval bleek het tweede gesprek met de bonds coach ineens van de baan. Een truc van Hans Hamstra aldus de Van Zanten-lobby. Hij wil zélf dat baan tje inpikken. Zo verscheen alles ook in de spreekbuis van de Van Zanten-lobby. Daarop werd Hamstra weer ver schrikkelijk boos. Want als chef pers en publiciteit wist hij hele maal niets van dat voor hem zo bezwarende communiqué af. Nu werd hem ineens verweten de tru cendoos open te trekken om toch vooral volgend Jaar in Argeninië maar de IJsco's voor de spelers van het Nederlanders elftal officieel te mogen aanschaffen. Van hém was het communiqué zeker niet afkom stig. Van wie dan wel ANP? „Dat com muniqué is afkomstig van Evert Grifhorst." En wie is Evert Grifhorst? Juist de ondergeschikte van de boze Hans Hamstra op het bureau pers en publiciteit van de KNVB. Alleen. wie gaf hem de opdracht? Zal er een chef d'équipe meegaan naar Argentinië? Wie is die geheimzinni ge professionele man die ergens in de KNVB schuil gaat? Speelt Ham stra dubbel spel? Blijf de bonnetjes sparen voor weer een nieuwe aflevering van dit span nende verhaal voor de jongste jeugd. RADIO (6) Appelpunt klaar? Kopje koffie klaar? Vooruit Elles praten maar. Onze J C Brak beschouwt de radio op zijn sportieve meritis. Deze keer .Drie draait op verzoek van men sen uit de sportwereld". Een VA- RA-programma tussen elf en twaalf op dinsdag op Hilversum III. De VARA heeft oog voor minderhe den. Dat blijkt nu maar weer eens. „Drie draalt op verzoek van men sen uit de sportwereld" (zelden een pittiger naam gehoord) is een fan tastisch programma voor mensen die nog nooit hebben gehoord dat er zoiets als sport bestaat, nooit naar de televisie kijken, nooit naar de radio luisteren, nooit een krant lezen en verder iedere vorm van communicatie met de buitenwe reld afwijzen. Speciaal op deze groepering mikt EUes Berger De gast van de week mag zelf de plaat jes uitzoeken en Jany Bron legt ze op de pick-up. Daar barst Elles ai los De vragen beginnen altijd op dezelfde manier: „Ik wel eens gehoord datof „Je zegt daar wel voetbal, maar leg nog even uit voor de luisteraars wat .je daar precies mee bedoelt, 't Is rond en van leer hè, geloof ik". „Ho. ho, niet zo vlug, wedstrijd, zeg even wat dat is." Ten slotte gaat het altijd van „Ik heb het ontzettend fijn gevonden dat Je er was." Een uur lang eenvoud en lekkere plaatjes Controversiële figuren hebben geen toegang tot dit pro gramma, interessante denkbeelden moeten positief zijn en. nou vooruit dan. één heel klein confüctje mag. maar dan is het juist tijd voor een plaatje. „Dit is geloof ik speciaal voor iemand hè"? „Drie draalt enz" is een lekker bab belprogramma Waarschijnlijk gaat het ook heel per ongeluk over sport, omdat de eerste gast daar indertijd over begon. Maar het is inmiddels wel de meest fantasti sche. enorme, unieke manier om plaatjes aan te kondigen. Algemeen klassement na vijf etap pes: 1. Sportcafé. 2. Sport na 8port. 3. NCRV 8portshow, 4. ex aequo AVRO' Sportpanorama en Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. SUCCES De clubs DOVO en IJsselmeervo- gels zijn dit jaar bijzonder succes vol in de strijd om de beker bij de zaterdagvoetbal-amateurs. Beide clubs hebben inmiddels de laatste 32 bereikt van dit toernooi waar zo'n 350 clubs aan begonnen zijn. En dat zonder èén keer tegen een bal te trappen. Eindelijk is succes honderd procent Inspiratie. DOVO en IJsselmeervogels wer den. zoals alle clubs uit de eerste klassen, vrijgeloot voor de eerste ronde. De eerste ronde liep overi gens op een fiasco uit. Er werd op een door-de-weekse dag gespeeld (dinsdag 13 september) en door de vroeg invallende duisternis werden zo'n twintig wedstrijden gestaakt. Tijd om die wedstrijden op een andere datum uit te spelen kon men niet vinden. Geen nood echter, alle clubs die betrokken waren bij een gestaakte wedstrijd mochten deelnemen aan de tweede ronde. In die tweede ronde behoefden DOVO en IJssel meervogels niet aan te treden Nu waren deze clubs vrijgeloot omdat zij op die dag (8 oktober) verplich tingen hadden in het toernooi om de KNVB-beker bij de profs De derde ronde voor de zaterdagbe ker stond voor 22 oktober op het programma. Ook nu weer werden DOVO en IJsselmeervogels vrijge loot. De reden: de zaterdag- KNVB'ers dachten dat er in dat zelfde weekeinde weer om de grote KNVB-beker werd gespeeld He laas, enkele maanden eerder was het wedstrijdschema verschenen waarop te lezen was dat de tweede ronde bij de profs op 19 november vastgesteld was. Op 19 november wordt echter ook de vierde ronde bij de zaterdag amateurs gespeeld Precies het weekeinde waarin de tweede ronde voor de KNVB-beker wordt alge werkt DOVO en IJsselmeervogels werden dus opnieuw vrijgeloot. En zo bereikten beide clubs de laatste 32 van het toernooi om de beker bij de zaterdagamateurs. Een knappe prstatie. Van die zater dagbeker-organisatoren dan

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13