,Een maand op zhet land' een subtiel blijspel i Adam en Eva op de koffie 'Edison' als werkstuk aantrekkelijk Ongedwongen sfeer bij begin nieuwe serie STAMP-concerten Berjozka trekt weer bomvolle schouwburg Schitterend 'debuut' Van Otterloo Doden in verkeer Ultravox: leuke combinatie eigen inbreng en 'jatwerk' Een kusje... nee! i^ANDAG 14 NOVEMBER 1977 Trouw/Kwartet Haagse Comedie speelt Toergenjew ingen J I r André Rutten e pir ■e ttHEN HAAG De Haagse Comedie speelt onder regie van Wim uwan Rooij Toergenjew's „Een maand op het land" in een lichte .•Ikrtoonaard, die in de decors van Harry Wich zichtbaar wordt door pasteltinten in egale vlakken met daarin slechts enkele accen- Jen: een (geschilderd) hoog venster met hali geopend jaloezie- '<jrtiiik en hali open gordijn, slechts enkele meubels, een groot d'*ofket bloemen. Een heldere ruimte telkens, waarin de figuren cdllok beeldende elementen worden. unnei jk vir s'°] lijn ge af d|fiet alleen beeldende elementen na- iere<uurlijk. De ruimte om hen heen ggjerheldert én verzacht hun gevoe- l »ns. Er is geen hartstocht, maar ook een sentimentaliteit, geen drama, anïaar ook geen melodrama. Het is vaï üjspel een blijspel, waarin men- it.hien, die een beschut, welverzorgd r kiiestaan leiden tot hun verbazing ntdekken dat er gevoelens in hen ^•"nen ontstaan, die zij eerst heer vinden, maar die hen vervolgens gaan doen zodat zij geheel in de - «ar raken, i af )at overkomt niet alleen, maar wel s w ooral Natalja Petrowna, een vrouw ma an dertig jaar, die een wel wat saai naar toch wel aangenaam leven w eidt op het landgoed van haar altijd 1 'i ctieve man, prettig bezig gehouden loor hun beider vriend Rakitin, een aan met een verfijnde smaak, die ïaar aanbidt, wat zij weet, als prettig jrc rvaart, maar niet beantwoordt, di Dorzaak lij (Eric van Ingen) ontdekt het lerst een ongedurigheid in haar (Lies 1 ni banken). Hij ontdekt ook het eerst le oorzaak ervan. Dat is de pas aan- gestelde nieuwe huisonderwijzer voor haar zoontje een student uit loskou (Eddy Brugman), een spon- rJ ane, eenvoudige, levenslustige jon- Jl [en, waar Natalja's zeventienjarige ileegdochter (Geert de Jong) en Iveneens het twintigjarige dienst- lisje (Anne Oostveen) onmiddel- ,weg" van zijn. Hij is een stukje onbedorven natuur temidden van „beschaafde" mensen, die eigenlijk niet leven maar eerder proberen de tijd te doden. En daar om in feite geminacht worden door de dokter (Kees Coolen), een vitale, nuchtere man, die probeert hen op te vrolijken om er zelf „beter" van te worden. Toergenjew ontwikkelt deze inge wikkelde liefdesgeschiedenis op een subtiele manier. Natas ja ontdekt wat er met haar aan de hand is door, haar hevige jaloezie op haar pleeg dochter en haar opluchting bij de ontdekking dat de student niet van die pleegdochter houdt. Zij ziet in, dat zij de student moet ontslaan, maar kan dat niet over haar hart krijgen. Haar aanbidder overtuigt de student ervan, dat hij moet heen gaan, zoals ook hijzelf zal moeten vertrekken. En zoals de pleegdoch ter het niet langer bij haar pleegmoe der kan uithouden en ingaat op een huwelijksaanzoek van een veel oude re man. Dit is een tamelijk grove samenvat ting van het spel, dat subtiel wordt gespeeld. Zo subtiel, dat de spanning soms wat verdunt (dan hoor je wat gehoest in de zaal), maar dat groten deels het Haagse première-publiek zaterdagavond in de Koninklijke schouwburg wel boeide (intense stil tes in de zaal, hartelijk applaus aan het einde). door R. N. Degens AMSTERDAM Sinds een jaar of vijf worden, met een korte onderbreking, in het Amsterdams Shaffy Theater en in de Rotterdamse ..Lantaren" concerten georganiseerd die zo van zelfsprekend ..informeel" zijn dat ze niet nadrukkelijk als zoda nig hoeven te worden aangekondigd. Het ongedwongen muziek maken en er naar luisteren zit in de opzet ingebakken. Theo Loevendie. een niet onver maard jazz-musicus die ook als com ponist steeds meer in de belangstel ling komt (zijn ..Six Turkish Folk Poems" zijn voor de wereldmuziek dagen van de ISCM volgend jaar in Helsinki uitgekozen), begon er mee in Amsterdam. Naast beroepsmusici kon in het begin ook het publiek meewerken aan een soort „aanbouw- compositie" waarin de meest vreemdsoortige instrumenten moch ten worden gebruikt. Vandaar ook de naam waaronder deze concerten nog steeds, en nu weer in een wat andere opzet, gegeven worden: ..STAMP-concerten" waarbij STAMP staat voor Stimulering Al ternatieve Muziek Praktijk. Eric van Ingen als Rakitin, de aanbidder van Natalja (Lies Franken) in „Een maand op het land". AltGmStiGf SfGGftjG door Jac Kort AMSTERDAM Willem van Otter loo dirigeerde zaterdagavond voor het eerst het Amsterdams Philhar- monisch Orkest. Het zou wat vreemd zijn, dit eerste optreden van de 70- jarige dirigent, die zijn sporen als orkestleider in binnen- en buiteland ruimschoots heeft verdiend, als een debuut te betitelen. Eerder moet, gezien (of liever gehoord) het schitte rende resultaat van de samenwer king tussen dirigent en orkest, wor den gesproken van (weliswaar late) liefde-op-het-eerste-gezicht. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest is van Anton Kersjes een sobere, doch welsprekende manier van dirigeren gewend. Welnu, de di rectietechniek van Van Otterloo is nog soberder dan die van Kersjes, zelfs bij het stijve af, maar zij is niet minder bezield en bezielend. Reeds dadelijk in Van Otterloo's Sinfonietta voor blaasinstrumenten bleek, hoezeer het prachtige blazers ensemble waarover het orkest be schikt, zich onder de leiding van deze dirigent op zijn gemak voelde. Het werk werd puntgaaf gespeeld, tot zichbare tevredenheid van de componist-dirigent. Een en andermaal is er in deze ru briek bezwaar gemaakt wanneer een Pianoconcert van Mozart werd bege leid door een orkest met veertig strij kers. Beethovens Pianoconcert Nr. 2 is in vele opzichten te vergelijken met de concerten van zijn grote voorganger en leermeester. Het ont stond slechts vier jaar na diens dood en draagt duidelijk zijn sporen. Ik was dan ook wat bezorgd door het feit, dat Van Otterloo het genoemde veertigtal voor de begeleiding van de jonge Franse pianist Jean-Bemard Pommier liet aantreden. Maar ik stel er prijs op te verklaren, dat de diri gent het orkest zo subtiel en transpa rant liet spelen, dat er een volstrekt evenwicht bestond tussen blazers en strijkers, zowel als tussen solist en orkest. Een volmaakte harmonie, waarin Pommier alle ruimte had voor een parelende en virtuoze ver tolking van zijn solopartij. De Symfonie van César Franck, is van oudsher een der glansnummers geweest van Willem van Otterloo. Gelijk verwacht werd, dirigeerde hij het werk uit zijn hoofd. Hij deed het op onnavolgbare wijze, ieder detail (en dat zijn er nogal wat!) prachtig verzorgend, maar steeds bedacht op de opbouw van het geheel, een op bouw, dié ieder keer moet resulteren in indrukwekkende hooeteDunten. Bewondèrenswaardig was niet alleen de wijze, waarop Van Otterloo het' orkest leidde, maar ook, en niet min der, de manier, waarop het Amster dams Philharmonisch Orkest de aanwijzingen van de dirigent hono reerde. Het nieuwe seizoen van deze STAMP-concerten begon zaterdag avond in Rotterdam (de Lantaren) en zondagmiddag in het Amster damse Shaffy in het vertrouwde al ternatieve sfeertje, met een publiek dat om geen enkele andere reden komt dan om naar muziek te luiste ren, en dat daarbij, in Shaffy bijvoor beeld. de echt niet comfortabele har de banken graag voor lief neemt. Gedrukte programma's zijn er ook niet. Wat onder meer tot gevolg heeft dat er, wanneer de mondelinge aan kondiging niet overduidelijk is. uit het publiek om nadere toelichting geroepen wordt. Wat ten gehore wordt gebracht is meestal weinig bekende en in hoofd zaak eigentijdse muziek. Samenstel ling en presentatie zijn nu niet meer alleen in handen van Loevendie; in het vervolg wordt elke maand een serie concerten door een andere componist of instrumentalist sa mengesteld en ter plekke aangekon digd. Componist-pianist Klaas de Vries heeft de verantwoordelijkheid voor de nu begonnen november-se- rie, die behalve Rotterdam en Am sterdam, ook Groningen (Ooster poort 17 nov.) en Utrecht ('t Hoogt 20 nov.) omvat. "V I door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Voor het Rotterdamse schouwburgpubliek was „Berjozka" ontegenzeggelijk het hoogtepunt van het Rot terdamse dansfestival. Zoals te verwachten trok dit Sowjetrussi- sche folklore-ensemble evenals bij voorgaande bezoeken een bomvolle schouwburg j Edison, van Fernand Daudey. De choreograaf maakte behalve het ballet ook de begeleidende muziekcollage en de gesproken tekst. remière bij jongeren-ensemble Scapino Dor Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Als onder deel van een zondagmiddag voorstelling van het Scapino )allet in de Rotterdamse j( schouwburg naar het zich laat aanzien de allerlaatste, 'ant b. en w. hebben besloten s ten behoeve van het vrije week end van het technisch perso neel de schouwburg met in gang van het volgend seizoen zondags gesloten te houden heeft „Scapino 10", het aan Scapino verbonden jongeren- ensemble. Fernand Daudey's ..Edison" in première gepresen teerd. Als Vaudeville is dit werkstuk aar dig, heeft het veel aantrekkelijke kanten. Als ballet is het niet sterk. misschien doordat Daudey. die bal- letmeester is van Scapino en ook van Scapino 10, zich omdat dit werk is bedoeld voor het repertoire van de jongerengroep, voor wat betreft de dans beperkingen heeft moeten op leggen. De referaten uitsprekende, bij elk woord opflikkerende gloei lamp is het begin een vondst. De lamp blijft echter het hele stuk door praten, zodat de verrassing snel voorbij is en men zelfs er soms naar gaat verlangen dat die lamp z'n mond maar gaat houden. Aantrekkelijke, malle grapjes: de ..barbier van Sevilla", die als torea dor zijn scheerklanten te lijf gaat, de piano die na een balletrepetitie aan stukken wordt geniesd, het hondje van de „his-master's-voice"-gram- mofoonplaten. dat door een opname heen aan het blaffen slaat, een duet met een op een rondrijdende en rondtollende kantoorstoel vastzit tende danseres, een muziekgrapje met hi-fi-koptelefoons. Zo nu en dan geraakt echter ook uit de vaudeville de vaart helemaal. De gehele zesde scène, de „sprong in de tijd" bestaat uitsluitend uit gepraat van de nu overbekende gloeilamp met tekeningen op transparant en ook het begin van de zevende scène, de „disco shop", komt wat moeizaam op gang. Een wat romantisch en voor wat betreft de dans zwak „strandduet" wordt niet onaardig doorbroken door met transistor-radiootjes gewa pende jeugd. Zwak is ook het slot, dat uit weinig anders bestaat dan de pratende goeilamp. Daudey zelf heeft gezorgd voor de begeleidende muziekcollage. de kos tuums, het sobere decor en de door Walter Kous gesproken tekst. De schouwburg was geheel gevuld, maar wij kunnen ons voorstellen, dat die belangstelling in de eerste plaats de andere stukken van het program ma gold. Die andere stukken waren van het Scapino ballet zelf: het Mas- sine-ballet „Pulcinella", bewerkt door Daudey met als begeleiding de muziek die Strawinsky indertijd voor het oorspronkelijke werk van Leonide Massine componeerde en „Masquerade" van Hans Tuerlings op muziek van Katsjatourian. Morgenavond komt het terug in Rot terdam. donderdagavond is het in het Jaarbeurs-congresgebouw in Utrecht, zaterdagavond in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. Alles wat de vele belangstel lenden van „Berjozka" hadden ver wacht was er te zien: fenomenale virtuositeit, prachtige en heel kost bare costuums, probleemloze dans- vreugde. adembenemende dansacro- batiek en een enorme afwisseling; alles in een sneltreinvaart. Misschien als enige zwakke punt een drietal duetten, waarin telkens een ander tijdsbeeld wordt uitgedrukt. Het programma opende volgens tra ditie: „Berjozka" betekent berke boompje en de eerste dans is, zoals altijd bij dit ensemble, de meisjes- dans „Het berkeboompje". Dan een bont allerlei van tot goede toneel- dans uitgebouwde folklore, met cho reografieën waaraan veel zorg is be steed en met solisten die prachtig werk te zien geven. Kookpunt Een programma met een heel aan trekkelijke opbouw en als daverende „uitsmijter" een boeiende kozakken- dans, welke de toch al enthousiaste zaal helemaal tot een vrolijk kook punt bracht. Enkele choreografisch vrij eenvoudige vrouwendansen, die echter een goed applaus oogstten door mooie show-effecten met kos tuums en gekleurde grote doeken Zoals altijd is het voornaamste acro- batiek-werk voor de mannelijke so listen. al geven enkele vrouwen ook prachtige staaltjes van virtuositeit in solo-werk te zien. Opvallend ver der de gedisciplineerdheid en de zorgvuldige afwerking, tot in de kleinste details. BUDEL De 65-jarlge A. Vos uit Budel is in de nacht van zaterdag op zondag na een botsing in zijn woon plaats overleden. Hij verleende met zijn auto op een kruising geen voor rang aan een auto die op een vonr- rangsweg reed. Hij overleed in het ziekenhuis te Weert. BARENDRECHT De 20-jarige J. Rijsdijk uit Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag in een ziekenhuis te Rotterdam overleden. Hij was kort daarvoor in Baren- drecht met zijn auto tegen een licht mast gevlogen, doordat hij met te hoge snelheid een bocht wilde nemen. SUSTEREN Zaterdagavond is de 20-jarige G. M. M. Hendrikx uit het Limburgse Echt bij een verkeerson geluk in Susteren om het leven ge komen. De man reed met hoge snel heid binnen de bebouwde kom met zijn auto tegen een vrachtauto WOUW Nadat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn vracht wagen in Wouwscheplantage (bij Wouw) tegen een omgewaaide boom was gereden is de 54-jarige Q J Hellemons uit Hoogerheide later op de dag in het Sint Franciscuszieken- huis in Roosendaal overleden door Jac. Kort Er werden o m. werken uitgevoerd van Klaas de Vries (o.a. een zeer subtiel „Impromptu" voor fluit en slagwerk). Per Norgard („Wave" voor slagwerksolo, met een boeiende ver werking van de minimal-music stijl) en van Strawinsky, Cage en Ives (een aantal goed gekozen liederen), en er was tussen de programma-onderde len een trombonekwartet dat (ver dekt opgesteld) heel korte „En- tr'actmuziek van Beethoven liet horen. Andere samenstelling De uitvoering van dit eerste pro gramma is in handen van een groep musici die straks in Groningen en Utrecht weer enigszins anders is sa mengesteld dan bij de concerten in Rotterdam en Amsterdam. Waarin Ensembles van het Rotterdams Con servatorium, de mezzo-sopraan Ger- rie de Vries en de pianist Klaas de Vries een belangrijk aandeel had den. Maar die allen in hun even over tuigend als ongedwongen musiceren in belangrijke mate; werden gestimu leerd door de betrokkenheid van het publiek. Die op een in deze sfeer allerminst storende manier ook tot uiting kwam in de „spontane reac ties" van de al dan niet ongedwon gen meegenomen kinderen. door Willem-Jan Martin AMSTERDAM Met een redelijke vertraging trad algelopen vrijdag in het Amsterdamse Paradiso de Brit se groep Ultravox voor het voetlicht. Het tweede bezoek aan de hoofd stad binnen een half jaar, in welke tijd bovendien nog twee elpees wer den vervaardigd. Harde werkers dus, deze heren Ultravox, die beho ren tot wat men gemeenlijk, doch tevens enigszins misleidend, de „new wave" pleegt te noemen. Mis leidend in het onderhavige geval, omdat John Fox (zang, mondhar monica), de man die het allemaal bedenkt, in diverse opzichten nogal zwaar leunt op de verworvenheden van Bryan Ferry en diens inmiddels overleden formatie Roxy Music. Mu ziek, teksten, zelfs Fox' dictie, het is inclusief de latende invloeden van David Bowie en Lou Reed alle maal al eens eerder (en beter) ver toond. Daarmee is Ultravox, waarin naast Fox wordt deelgenomen door Billy Currie (viool, toetsen, synthesizers). Steve Shears (gitaar), Chris Cross (bas) en Warren Cann (drums), ech ter nog geen onpruimbare club mu zikanten. In Paradiso althans hield men er aardig de vaart in en werd wel met zoveel overgave en energie gemusiceerd, dat Fox' jatwerk snel vergeven en vergeten was. Daarbij toonde Fox dat hij zeker op het punt van de voordracht, beslist ook eigen kwaliteiten in huis heeft. Zo werd het allemaal toch nog gezel lig en dat niet in de laatste plaats doordat de groep had gekozen voor een aanpak, waarbij Ferry-achtige zaken werden afgewisseld met uiterst dansbare stukken van een vage „punk"signatuur. „Rock- wrock" was er zo eentje, terwijl van het betere werk verder nog moeten worden genoemd „The Man Who Dies Everyday", het openingsnum mer „I Want To Be A Machine". „Saturday Night In The City Of Death". „The Wild, The Beatiful And The Damned" en „My Sex". Een aardige lichtshow hadden ze ook nog, die Jongens van Ultravox. Opstand in gevangenis BRUSSEL (Reuter) Rond 140 ge vangenen, opgesloten in de gevan genis van Sint-Gillis bij Brussel, hebben gisteren hun matrassen in brand gestoken en zich later in een zaal verschanst in verband met de slechte omstandigheden die er vol gens hen in de gevangenis heersen. De brandweer wist het vuur snel te blussen. Verscheidene gevangenen waren op het dak geklommen. Circa 50 politiemannen werden ingescha keld om eventueel te kunnen ingrij pen. Gisteravond werd er nog onder handeld tussen de opstarjdige gede tineerden en de leiding van de ge vangenis. dat kun je niet overseinen. Documenten, ontwerpen, illustraties en bestektekeningen wel. Binnen vijf minuten op het bureau van de klant waar ook ter wereld. Natuurgetrouw overgeseind met de Olympia Dex telekopieermachine. OLYMPIA B KANTOORMACHINE IMPORT BV. k. DenHaag DeWërf15'e'070'299020 AMSTERDAM De dirigent Joop van Zon werkt sinds Jaar en dag met jonge aankomende musici en doet daar leuke dingen mee. Ensembles van studenten en conservatoria krijgen onder zijn vriendelijke, maar uiterst bekwame leiding een voortreffelijke scholing in het samenspel. Sinteins Zondagmorgen tijdens een druk be zocht koffieconcert van de Stichting Kamermuziek Amsterdam trad hij op met het Arkios-Ensemble van jonge strijkers die aan diverse con servatoria zijn afgestudeerd. Hij voerde daarmee uit Sarabanda, Giga en Badinerie van Corelli, hoof se dansen die fraai werden uitge voerd, Fünf Stücke für Streicher van Paul Hindemith met ietwat tobberi- ge langzame, maar ook enige onder houdende snelle delen en Antiche Danze ed Arie van Respighi. De jon ge musici speelden met grote inzet en aanstekelijke musiceerdrift, het geen op de stemming in de zaal dui delijk overkwam. Het grootste succes was echter voor het werk van de Zwitserse compo nist Franz Tischhauser. „Eva's medi tatie over de liefde" voor sopraan, tuba en strijkorkest op tekst van Mark Twain. Eva vraagt zich af, waarom zij zoveel van Adam houdt. Niet omdat hij zo vrolijk, zo teder, zo vlijtig of zo goed opvoedbaar is, doch slechts omdat hij haar toebehoort en zo manlijk is. Tischhauser komt in dit uit 1971 daterende werk met een aantal over bekende grapjes op de proppen, zo als woord- en lettergreep-herhalin gen, die wij hier reeds kennen sinds Johan Wagenaar zijn „Schipbreuk" op tekst van De Schoolmeester schreef. Maar de kostelijke manier, waarop Hanneke van Bork (Eva) ze ons voor schotelde en de virtuoos gespeelde tubapartij van Donald Blakeslee (Adam) waren toch ook nu weer goed voor veel plezier bij de toehoorders, waarvan velen Wagenaars werk mis schien nog nooit hadden gehoord. Het Arkios Ensemble begeleidde dit alles uitstekend. „Hij snel is heel ontroerd over die halen ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7