F Sectie op RAF-lid oont zelfmoord aan' Britse brandweer blust niet meer Paleis van premier Suarez beschoten Permanente ramp in Bangladesj niet nodig Breznjew jr. kritiseert havens Roerig weekeinde in Italiaanse steden Onderzoek naar dood Ingrid Schubert i*r omo gelooft Rhodesië p op Malta Nieuwe stakingen Spaans luchtverkeer ^eede man in jhiopië aan j kant gezet Eerste zwarte burgemeester in New Orleans Vorster verwacht geen rassenoorlog in Zuid-Afrika IDAG 14 NOVEMBER 1977 BUITENLAND J)NN (DPA, AFP, Reuter) De Westduitse autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt dat Tltie op het lichaam van Ingrid Schubert, lid van de Baader-Meinhofgroep, die zaterdag dood in - ir cel in de Stadeheim-gevangenis van München werd aangetroffen, onomstotelijk heeft Inerid Schubert igetoond dat zij zich door ophanging van het leven heeft beroofd scheidene bankovervallen. Hiervoor werd zij tot zeven jaar veroordeeld. Trouw/Kwartet MOSKOU (Reuter, AFP) Joeri Breznjew, de 44-jarige zoon van de Russische partijleider en president Leonid Breznjew, heeft gisteren in een artikel in het partijblad Prawda kritiek uitgeoefend op het functione ren van de havens en de grensposten van de Sow jet-Unie. Het artikel was ondertekend met Joeri's naam en zijn functie, onder-minister voor buitenlandse handel. Sowjet-scbou- wers dachten eigenlijk al sedert 1976 dat Joeri Breznjew deze functie ver vulde, maar zij hebben daarvan nu voor het eerst een officiële bevesti ging gekregen. Joeri kritiseert in zijn artikel de ontoereikendheid van de dienstver lening in havens en bij grensposten waardoor onnodige verliezen worden geleden. Het laden en lossen van schepen gaat vaak veel te langzaam, mede door gebrek aan goede facili teiten. Daardoor komt het regelma tig voor dat bepaalde goederen be derven en dat boetes moeten worden betaald voor te late leveringen. Joeri Breznjew stelt voor dat elk ministe rie eigen gespecialiseerde bureaus opricht voor de inklaring van goede ren die zijn besteld door onder dat ministerie ressorterende diensten. Ook de spoorwegen krijgen een veeg uit de pan. Er zijn te weinig wagons en het vervoer van bederfelijke waar is niet goed geregeld. Overigens is Joeri niet de enige hooggeplaatste zoon van een hoogge plaatste vader. Djermen Gwitsjiani, schoonzoon van premier Kosigin is vice-voorzitter van de staatscommis sie voor wetenschap en techniek en Anatoli Gromiko, zoon van de minis ter van buitenlandse zaken, is direc teur van het Afrika-instituut van de Academie van Wetenschappen. advocaat van Ingrid Schubert t gewaarschuwd dat er „niet al haastig conclusies getrokken ^iten worden". 33-jarige voormalige doktersas- nte werd zaterdagavond leven- aangetroffen in haar cel. Vol- x de autoriteiten had zij zich met X üp van een in repen gescheurd opgehangen aan de tralies. 'f ibert is het vierde lid van de Ier-Meinhofgroep (de laatste beter bekend onder de naam Armee Fraktion, RAF), dat dit in de gevangenis is gestorven. Hele weken terug werden Andreas u Ier, Gudrun Ensslin en Jan Carl v pe levenloos aangetroffen in hun y n van de gevangenis van Stutt- MStammheim. Volgens officiële aringen hadden ook zij zelf- gepleegd. Vorig jaar kwam :e Meinhof op dezelfde manier het leven. Het jaar daarvoor Holger Meins aan de gevolgen een hongerstaking. rijding Schubert zat in Stadelheim vangenisstraf van 12 jaar uit een poging tot moord en ilichtigheid aan de bevrijding dreas Baader in 1970. Baader op 14 mei 1970 bevrijd toen hij gevangenisstraf uitzat wegens dstichting in een warenhuis in kfort. Bij zijn bevrijding werd man neergeschoten. Schubert twee maanden later aangehou- en een jaar daarna tot zes jaar Drdeeld. Op 28 juni 1974 stond mieuw terecht, ditmaal op be- diging van deelneming aan ver- I Een officiële woordvoerder in Bonn verklaarde gisteren dat mejuffrouw Schubert in haar cel naar de radio kon luisteren en ook de kranten mocht lezen. De jonge vrouw was een van de mensen van wie de ontvoer ders van de Westduitse werkgevers voorzitter Hanns-Martin Schleyer, de vrijlating eisten. Ook stond haar naam op de lijst van 26 gevangenen, wier vrijlating de bezetters van de Westduitse ambassade in Stock holm in april 1975 wilden afdwingen. Voordat Ingrid Schubert werd over geplaatst naar de gevangenis in Sta delheim heeft zij in een Westberlijn- se en in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim gezeten. In deze laatste gevangenis vond de politie afgelopen vrijdag explosieven in de cel waar zij had gezeten. De Westduitse autoriteiten hebben inmiddels bekend gemaakt dat zij een volledig onderzoek zullen instel len naar de dood van mejuffrouw Schubert. In de Hamburgse voor stad Altona zijn gisteren brandbom men gegooid naar het gerechtsge bouw. De politie vermoedt dat de actie verband houdt met de dood van Ingrid Schubert. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Politie treedt hard op tegen betogers ROME (Reuter, DPA, AP) In Rome en enkele andere Italiaan se grote steden is de politie het afgelopen weekeinde hard opgetreden tegen linkse en rechtse demonstranten die elkaar en de politie het leven zuur maakten. Een groep uiterst linkse extremisten bestormde gistermorgen een politie bureau dat vervolgens met benzine bommen in brand werd gestoken. De brandweer slaagde erin de schade beperkt te houden. De verantwoor delijkheid van de aanslag werd later opgeëist door het „Gewapende com munistische commando". Zaterdag moest de politie in zes ste den optreden tegen betogers die met benzinebommen en stenen gooiden. In Rome werden ruim honderd men sen gearresteerd tijdends een drie uur durend straatgevecht tussen de meeste arrestanten werden later vrijgelaten. Tegen 19 studenten is proces-verbaal opgemaakt wegens het gooien met benzine bommen. Ook in Turijn. Bologna. Milaan. Bari en Lecco trad de politie op tegen betogers. In deze laatste stad liepen bij vechtparijen tussen rechtse en linkse betogers twee mensen schot wonden op. Charges MADRID (Reuter, UPI, AP) De ambtswoning van de Spaanse premier Adolfo Suarez, het paleis Moncloa, is de algelopen dagen twee maal onder vuur genomen met een machinepistool. Dit is gisteren door de premier medegedeeld. /I ES SALAAM (Reuter, UPI, De Tanzaniaanse president Nyerere en zijn Mozambi- jTpse collega Samora Machel zijn iklren begonnen aan besprekin- over de jongste ontwikkelingen le pogingen om in Rhodesië tot zwart meerderheidsbewind te --.en. Tanzaniaanse regerings- ^irdvoerders hebben dit gisteren -Mi weten. De besprekingen wor- jehouden in Mtwara, een stadje ,»e,de kust in Tanzania. Waarne- menen dat er onder meer ge wordt over een eventuele con- tussen de Britse regering en ^iders van het Rhodesische Pa- ;ch Front, Robert Moegabe en Nkomo. iverleg zou op Malta kunnen Vorige week liet de minister van buitenlandse za- David Owen zich echter nogal pmistisch uit over een spoedig eefek over Rhodesië. ddels hèeft Nkomo, die terug zie van bezoeken aan Groot- *~annië en de Sowjet-Unie mee- dofeld dat hij verwacht dat alles ™zal plaatsvinden „zoals afge- t?'ken". Hij zei dat over de confe- <xfe op Malta overeenstemming ellibereikt in Dar Es Salaam in niania vorige week, toen de Brlt- fu i kandidaat-commissaris voor elilesië, Lord Carver, overleg voer- de leiding van het Patriot- B a Front. De conferentie zou nog hé week moeten beginnen. Vol- Nkomo moeten de besprekin- Jigaan over „de stap van oorlog onafhankelijkheid in Zimbab- g; (Rhodesië in het zwart). Hij zei e kr nog te verwachten dat de lesische minderheidsregering t ilremier Ian Smith aan de confe- .ege op Malta zal deelnemen, maar ts als „aanhangsel" van de ijvfe delegatie. 'la 'UZ 9~ÏS ABEBA (AFP, Reuter. UPI) thiopische radio heeft gisteren (ïdgemaakt. dat de militaire «*(de „dergue") een „revolutio- stap" heeft genomen tegen lui- Mt-kolonel Atnafoe Abate, vice- jitter van de raad en „tweede van Ethiopië, omdat hij zich heeft tegen het „socialisme", lemers tekenen hierbij aan dat jetekent dat hij zijn functie ]verloren of zelfs terechtgesteld ^anse persbureau AFP meldt Jitenant-kolonel Atnafoe Aba- Igens de Ethiopische televisie lag is terechtgesteld op last in Ethiopië aan het bewind nté militaire raad. Hij zou te- 3fcesteld zijn wegens „contra-re- daJonaire misdaden tegen het Et- Iche volk" In een door de tele- i. 5i uitgezonden communiqué eeögezegd dat de vice-voorzitter tis,le dergue niets moest hebben amp marxistische en leninistische 32.feie die Ethiopië voorstaat en lard had dat er voor het socia- plaats is in Afrika, dus •et in Ethiopië. Suarez, die gisteren in Murcia sprak voor een bijeenkomst van zijn partij, de Unie van het Democratische Cen trum, zei dat de plegers van dergelij ke aanslagen er niet in zouden sla gen een wijziging aan te brengen in de politieke koers van de regering, als dat hun bedoeling mocht zijn. Het Spaanse weekblad Cambio-16 meldde onlangs dat leden van de uiterst linkse groep GRAPO, die vo rige maand werden gearresteerd, in bezit waren van een gedetailleerde tekening van het paleis Moncloa. Zij zouden van plan geweest zijn de pre mier te vermoorden. De arbeiders op de vliegvelden van Spanje zullen vandaag het werk her vatten. Daarmee komt een einde aan een eind vorige week begonnen sta king, die vele duizenden toeristen heeft gedupeerd. De stakers hebben echter aangekondigd dat zij aan staande vrijdag het werk opnieuw zullen neerleggen als de regering dan niet is tegemoet gekomen aan hun looneisen. De Spaanse minister van transport Jose Llado heeft al gezegd dat de regering er niet aan kan. beginnen hogere loonstijgingen toe te staan dan 25 procent, het percentage dat in het politiek-economische akkoord tussen regering en oppositie is over eengekomen. De stakers wijzen er echter op dat dit akkoord tot stand kwam nadat de regering had beloofd aan hun looneisen tegemoet te komen. Communisten en socialisten vinden dat daar wel wat waars ir. zit en sympathiseren een beetje met de stakers. Regering en oppositie zijn gisteren met elkaar om de tafel gaan zitten om te zien of er een regeling te treffen is voor de 11.000 man grond personeel. Overigens is ook in de ziekenhuizen van Madrid een sta king uitgebroken om te protesteren tegen de personeelsbeperkingen in de ziekenhuizen. Alleen in dringende gevallen werd er hulp verleend. Twee onbekende personen hebben zaterdag vanuit een rijdende auto het vuur geopend op een lid van de Guardia Civil. De man werd ernstig gewond. In een telefoongesprek met een dagblad in Bilbao heeft de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag die zaterdag werd gepleegd op een politieauto. Nalatigheid oorzaak explosie in Z-Korea SEOEL (Reuter, UPI, AP) Een omgevallen kaars van een dronken bewaker op een goederentrein die vol zat met dynamiet, is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de enorme ontploffing in de Zuidkoreaanse stad Iri. Dit werd gisteren door de politie meegedeeld. De trein met dynamiet explodeerde vrijdagavond en het aan tal doden is minstens 56. Ruim 1300 mensen raakten gewond en meer dan tienduizend werden dakloos. Een woordvoerder van de politie zei giste ren dat een bewaker heeft bekend onachtzaam te zijn geweest. Hij is door de politie aangehouden en er zal een proces tegen hem gevoerd wor den. Het station van Iri is volkomen verwoest, vrijwel alle huizen in een straal van 500 meter werden wegge vaagd en de ontploffing veroorzaakte een veertig meter brede en tien meter diepe krater, die op de foto te zien is. LONDEN (Reuter, UPI) Ondanks een hartstochtelijk pleidooi van de regering zijn de Britse brandweerlieden hedenmorgen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Er gaan geruchten dat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) van de staking gebruik zal maken om nog wat grotere wanorde te scheppen. De Britse minister van binnenlandse zaken deed gisteravond nog een laat ste beroep op de brandweerlieden van hun actie af te zien. Hij zei dat hij het zich niet kon voorstellen dat iemand kon toestaan dat kinderen en oude mensen het slachtoffer van branden zouden worden. De 48.000 brandweerlieden willen dat hun lo nen met dertig procent omhoog gaan maar de regering wil, met het oog op de financieel-economische situatie van het land, niet verder gaan dan tien procent. De betogingen van zaterdag waren alle verboden door de Italiaanse au toriteiten. maar de organisatoren politie en demonstranten die protes- lapten dat aan hun laars. De politie teerden tegen de sluiting van kanto- vuurde herhaaldelijk waarschu- ren van de militante studentengroe- wingsschoten af om de menigte te pering „arbeiders-autonomie". De verspreiden. Daarna werden harde charges uitgevoerd. Het kabinet van premier Giulio An- dreotti staat de laatste tijd onder toenemende druk om een definitief einde te maken aan het gelazer van zowel linkse als rechtse extremisten. De regering komt morgen bijeen om maatregelen te bespreken. Er wordt overwogen de rellenpolitie onder meer uit te rusten met rubberkogels en ook nieuwe zwaardere straffen in te voeren voor extremisten die op mensen schieten. Verder werden de Italiaanse autori teiten nog eens geplaagd door een 24 uursstaking van het spoorwegperso neel, waardoor zaterdag vrijwel het hele treinverkeer tot stilstand kwam. Het spoorwegpersoneel eist een herziening van de arbeidsover eenkomsten. slag te slaan in de strijd tegen de Britse overheersing van Noord-Ier- land. Een woordvoerder van de IRA verklaarde tegenover een zondags krant: „We zullen Belfast afbranden, als we kunnen". De vorige brand weerstaking dateert van 1917, maar deze werd vijf minuten voor het van kracht worden afgelast. Zes mensen raakten afgelopen zater dag in Glasgow gewond toen een bom in een café werd gegooid dat voornamelijk wordt bezocht door katholieken van Ierse afkomst. Inmiddels heeft de regering 9000 mi- NFW ORT FAN<5 /iiPT» htairen een spoedcursus brandbe- H^onen ïïfï 1 strijding gegeven. Ook de twintig heeft voor het jaar oude burgerlijke brandbestrij- hf.raomoic? geschiedems een zwarte ding heeft de groene uniformen weer lïSSh»mÜhoi Ernest aangetrokken om grote rampen te „Dutch Monal, oud-rechter in het voorkomen. Sedert 1968 stond deze lifif Vri"i beroep Yan Louisiana, won burgerdienst op non-actief. De rege- ste™^ei?- ring heeft er bij de bevolking op aan SmwntorSSS i was een blank gedrongen de komenden tijd uiterst gemeenteraadslid, Joe Dirosa. De voorzichtig te zijn met vuur. huidige burgemeester van New Or leans. M. Moon Landrieu, kwam niet Volgens nog onbevestigde berichten *ln aanmeruking ZOU het Ierse Republikeinse Leger omdat hij al twee termijnen heeft Van de brandweerstaking gebruik uitgediend. willen maken om weer een flinke WASHINGTON (DPA, Reuteri - De Zuidafrikaanse premier John Vorster is van mening dat er in Zuid- Afrika bij tijd en wijle raciale moei lijkheden en spanningen zullen voorkomen, maar dat er geen rassenoorlog is te verwachten Hij verklaarde dit in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad News and World Report. Volgens Vorster zullen de spannin gen vanzelf wegebben en zeker niet in staat zijn om het blanke bewind in Zuid-Afrika ten val te brengen. De premier meent dat het meren deel van de militante zwarten in Zuid-Afrika student is, en wordt ge financierd uit „communistische bronnen". Bangladesj kennen we als een land waar alles wat er mis kan gaan zo ongeveer ook mis gaat. Als er in het overbevolkte land al geen hongersnood heerst door droogte, is, er wel een enor me overstroming die aan duizenden mensen het le ven kost. Als het land al niet geteisterd wordt door een burgeroorlog zijn er wel de verschillende groepen militairen die elkaar betwis ten en via vaak bloedige staatsgrepen een greep naar de macht doen. Nog onlangs, toen de regering alle moeite deed zo snel mo gelijk af te komen van het Rode Leger dat een Japans vliegtuig had gekaapt en in Dacca tot landen had ge dwongen. pleegden een aan tal militairen een coup die bloedig werd neergeslagen. Bangladesj roept bij ons het beeld op van uitzicht- sloze ellende, van honger en verpaupering. Bangladesj is wel beschreven als het land waar zich eer> permanente ramp afspeelt. Niet verwonderlijk dus dat het zeer in trek is bij de minister voor ontwikke lingssamenwerking en aller lei (internationale) hulpor ganisaties. die vaak met enorme hoeveelheden geld' en goederen de nood probe ren te lenigen. Aan goede bedoelingen ontbreekt het deze organisaties meestal niet, aan de andere kant worden ze vaak ook niet ge remd door enige kennis van de Bengaalse samenleving, waardoor bijzonder veel van de hulp volstrekt onge schikt is, vrijwel niet te recht komt bij die mensen die het het hardst nodig hebben en vaak de kloof tussen arm en rijk nog gro ter maakt dan hij al is. Verslechterd „Als je een diepgaande stu die maakt van een platte landssamenleving in Bang ladesj (en het merendeel van de Bengaalse bevolking woont en werkt op het plat teland) kom je tot de con clusie dat het vrijwel onmo gelijk is buitenlandse hulp te bieden aan die mensen die het nodig hebben. Als je de hulpprogramma's en de resultaten ervan analyseert kom je tot de ontdekking dat veel ervan de situatie voor de armsten van het volk eerder heeft verslech terd dan verbeterd." zo zegt Jos van Beurden, die samen met Jenneke Arens een jaar lang in een dorp in het oos ten van Bangladesj heeft doorgebracht. Jos en Jenne ke hebben zoveel mogelijk geprobeerd als Bengalen onder de Bengalen te leven. Zij spreken de taal en heb ben in een boek „Arme boe ren en plattelandsvrouwen in Bangladesj" getracht de samenleving van het dorp Jhagrapur van binnen uit te beschrijven. Vrouwen Natuurlijk heeft het enige tijd geduurd voordat de dorpsbevolking hen accep teerde en vertrouwde, want overgenomen. Met name de vrpuwen uit de onderste la gen der samenleving zijn er slecht aan toe. Zij worden in het algemeen door hun mannen al niet als volwaar dig mens gezien en boven dien nog eens geëxploiteerd als lid van de laagste so ciaal-economische klasse. De schrijvers geven voor beelden van situaties waar in vrouwen wegens prosti tutie voor het dorpsgerecht staan, terwijl verschillende leden van het gerecht zich zelf aan de vrouw vergrepen hebben. Onwetendheid, ge brek aan bewustwording en de rigide toepassing van de islam in het dorp zorgen er voor. dat de vrouwen in hun ondergeschikte positie be rusten. hoewel er ook teke nen van opstandigheden te bespeuren zijn. Uitbuiting ondanks de Bengaalse kle ding die beiden droegen en ondanks hun pogen zich zo veel mogelijk aan te passen aan de levenswijze in het dorp. bleven zij westerlin gen die over bepaalde tradi ties en gewoonten hun ei gen afwijkende idee heb ben. Daar de positie van de vrouw in een moslemse dorpsamenleving wel even anders is dan bij ons en Jenneke door de mannen niet als volwaardige ge sprekspartner aanvaard werd. zag zij zich genood zaakt zich vooral met de vrouwen bezig te houden. Een belangrijk deel van het boek is dan ook gewijd aan de (zeker niet benijdens waardige) positie van de vrouw in een Bengaalse dorpssamenleving. Uit het boek komt naar voren dat de mannen in het dorp de vrouw beschouwen als een mengsel van koopwaar en seksueel lustobject, dat ver der volstrekt rechteloos is. maar deze inferieure positie accepteert bij gebrek aan een alternatief en zelfs het idee van de mannen dat ze minderwaardig is heeft De schrijvers ontrafelen een Bengaalse dorpssamenle ving, die zowel horizontaal als verticaal verdeeld is in verschillende lagen en groe pen, waarbij de armsten. die tevens de machtelozen zijn, voortdurend geëxploi teerd en uitgebuit worden door de rijken, die tevens de machtigen zijn. De rijken hebben de beste relaties met de officiële functiona rissen en zij spelen elkaar de bal toe als het gaat om verbeteringen in landbouw methodes of om uitbreiding van irrigatiewerken. Ook in de coöperaties delen de rij keren de lakens uit en zor gen ervoor dat allerlei land- bouwverbeteringen aller eerst hun eigen landbouw arealen ten goede komen. Het wordt duidelijk dat de aanbieders van hulp. die vrijwel altijd kantoor hou den in een van de grote ste den en nauwelijks relaties hebben met de basis van de samenleving hier niet tus sen komen, ook al is het papier van de vele rappor ten geduldig. De lokale machthebbers in Bangla desj zijn meesters in het om de tuin leiden van functio narissen van buitenlanders. De conclusie moet volgens Jos van Beurden luiden dat in het algemeen de buiten landse donars. boe goed hun bedoelingen ook mo gen zijn. er voor gezorgd hebben dat de kloof tussen rijk en arm groter is ge worden. Toch is volgens de schrij vers de zaak niet hopeloos. Bangladesj hoeft niet altijd het land van de permanente ramp te blijven. De oplos sing voor allerlei problemen zal echter uit de samenle ving zelf moeten komen, en niet van buiten. Van de hui dige sterke man in Bangla desj. generaal-majoor Zia- oer Rachman verwachten de schrijvers wat dit betreft niet veel. De maatregelen die onder zijn bewind geno men zijn. zijn te oppervlak kig en te marginaal. Hel is ondenkbaar dat de sociaal- economische structuur on der Zlaoer zodanig veran dert dat de armste lagenl van de samenleving aan hun trekken zullen komen. De armste lagen in de Ben gaalse samenleving zullen het volgens de schrijvers moeten hebben van radica le politieke groeperingen, die momenteel ondergronds verblijven, nu nog hopeloos verdeeld zijn. maar in de toekomst de geëxploiteerde massa's moeten leiden. Tot op heden beheersen ver schillende van deze links- radicale ondergrondse orga nisaties alleen gedurende de nacht bepaalde gebieden in Bangladesj. waarbij ze in het ene dorp meer aanhang hebben dan in het andere. In het dorp Jhagrapur is men in het algemeen nog te weinig politiek geïnteres seerd. zodat de bewegingen daar nog weinig voet aan de grond hebben. ..Jhagrapur; Poor peasant! and women in a village in Bangladesj". Vanaf eind no vember verkrijgbaar in de progressieve boekhandels en bij de auteurs door overma king van 10,- plus 2,75 porto t.n.v. Jos van Beurden P.B. 11742. Amsterdam postgiro 1456581.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5