Weinig kans op centraal loonakkoord ■Stagiair moet status werknemer behouden Zware storm eist zeker zes levens AR-partijraad in principe akkoord met fusieplan Coalitie Een boek,een boek, jawel, maar welk boek? Trouw commentaar De oplossing vindt u in de Boekenmolen. Kleine mogelijkheid „Moeder vermoordt driejarig dochtertje Regering weigert deel prijscompensatie van werkgevers over te nemen Meeste slachtoffers in Engeland Leerling-verplegers tegen vervanging salaris JW-Jongerencontact kraakt nota van Boersma en van Kemenade .maw NDAG 14 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De al enkele dagen verwachte nega tieve afloop van de onderhandelin gen lussen PvdA. CDA en D66 i over de vorming van een tweede kabinet-Den Uyl heeft, vrijdag avond laat. een wel zeer wonderlijk vervolgje gekregen toen de onder handelaar van het CDA, de heer Van Agt. tijdens een ontmoeting met de pers verklaarde dat hij nog wel een kleine mogelijkheid tot overeenstemming zag. Hij had de laatste twistappel, hel departement volkshuisvesting, aan de PvdA te rug willen geven wanneer het CDA daarvoor CRM in de plaats zou krijgen. De heer Van Agt had alleen ver zuimd. deze suggestie te juister tijd •n te bestemder plaatse te doen d.w .z. een kwartier of wat tevoren tijdens het laatste beraad van infor mateur Van der Grinten met de drie onderhandelende fractievoorzitters. Alleen de pers mocht het blijkbaar weten. Voor zover dit verzuim kan worden begrepen, schijnen wij de verkla ring voornamelijk hierin te moeten zoeken, dat de heer Van Agt er niet op meende te kunnen vertrouwen dat de laatste concessie van zijn kant de enige zou blijven, en voorts dat hij in het algemeen meer dan zijn bekomst heeft van het stegge len met ..links" over de vorming van een nieuwe coalitie. Nu kan men het grootste begrip hebben voor de geprangde gevoe lens van de heer Van Agt om zich toch te kunnen afvragen of deze motivering voor het achterhouden van een idee dat misschien heel bruikbaar is. wel helemaal opweegt tegen de belangen die bij de forma tie ..op de kortst mogelijke ter- mijn" van een nieuw kabinit in het 3geding zijn. Dat de heer Van Agt eens zou moeten uitrusten en dat hij verder eens wat welwillender zou moeten ij worden bejegend wie zou het z belang daarvan onderschatten? tjmaar anderzijds zouden wij er toch ^ook zeer mee opschieten als er eens en nieuw kabinet kwam. Voor vandaag is voorzien dat de ren Van Thijn, Wiegel en Ter- informateur Van der Grinten komen inlichten over de (on-)moge- ijllijkheden van een verbond tussen VVD en D66. Het is zeer te hopen dat de informateur deze visi tes maar even zal uitstellen om de verlaten suggestie van de dieer Van Agt alsnog op haar houd te onderzoeken. ROTTERDAM (ANP) De 26-jari- ge Rotterdamse C. P. J. L. heeft in ïtde nacht van zaterdag op zondag aihaar driejarig dochtertje Anita tij dens een echtelijke ruzie met een sjmes om het leven gebracht. De /rouw is door de politie opgepakt, inadat zij per telefoon had toegege- jven de moord te hebben gepleegd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering blijft bij haar weigering om volgend jaar één procent van de prijscompensatie in de cao-lonen over te nemen van de werkgevers. Minister Boersma (sociale zaken) heeft dit zaterdag werkgevers en vakbeweging per brief laten weten. De verbonden van grote werkgevers, VNO en NCW, vinden de brief „hoogst onbevredigend," en achten nu „de kans op een centraal akkoord sterk verkleind." Vorige week al hadden VNO en NCW duidelijk gemaakt dat zij onderhan delingen met de vakbeweging over een centraal loonakkoord zinloos vinden, als de regering niet één pro cent van de prijscompensatie bij wij ze van lastenverlichting voor haar rekening zou nemen. In hun reactie op de brief van Boersma van zater dag zeggen VNO en NCW echter nog niet met zoveel woorden dat ze niet zullen gaan onderhandelen over een centraal akkoord. Voor aanstaande vrijdag was de eerste onderhande lingsbijeenkomst met de vakbewe ging belegd. VNO en NCW zeggen dat zij zich nog in breder kring van werkgevers zullen „beraden op een definitief standpunt." CNV-voorzitter Lanser hoopt wel op onderhandelingen met de werkge vers over een centraal akkoord. Hij vindt dat Bpersma's brief daarvoor „een redelijk uitgangspunt" heeft geschapen. De FNV heeft nog niet gereageerd óp de brief van de minis ter. Vandaag hebben zowel FNV als CNV bijeenkomsten van hun ver- bonds- of federatieraad. De FNV- raad zal dan zijn definitieve stand punten voor het loonbeleid voor 1978 vaststellen. Per bedrijfstak Als er geen centraal -loonakkoord komt. zullen vakbonden en organisa ties van werkgevers per bedrijfstak of per onderneming gaan onderhan delen over de CAO's. VNO-voorzitter Van Veen heeft al gewaarschuwd dat er dan wel eens een hogere totale stijging van loonkosten i\it de bus kan komen dan bij een centraal ak koord het geval zal zijn. De werkgevers hadden bij hun eis tot overneming van één procent prijscompensatie door de overheid het oog op de ruim 500 miljoen gul den lastenverlichting die de rege ring in reserve houdt. Boersma schreef over dit bedrag zaterdag dat het definitief beschikbaar zal zijn. maar ook dat de regering pas „in de loop van het eerste halfjaar 1978" definitief over de bestemming zal overleggen en beslissen. Daarin speelt mee dat de regering nu een nog wat lagere loonstijging voor volgend jaar verwacht dan en kele weken geleden, namelijk rond 6,5 procent in plaats van zeven pro cent. Dit komt mede door de gunsti ge prijsstijging van de afgelopen paar maanden De werkgevers hadden met hun eis inzake de prijscompensatie op het oog dat de loonstijging zou worden beperkt tot zes procent. Zonder dat nu hun eis wordt ingewilligd, wordt hun doelstelling al voor de helft ge realiseerd. zo schijnt nu ook de rege ring te hebben gedacht. De reserve lastenverlichting van 500 miljoen gulden is op zich goed voor een half procent minder loonkostenstijging. Minimumloon Minister Boersma schrijft in zijn brief verder dat de regering afziet van haar plan om de verhoging van het minimumloon van 1 januari volgens schema vijf procent uit de smeren over het hele jaar. FNV en CNV hebben dit voornemen scherp aangevallen. Wel vindt de regering nu dat. gezien de economi sche situatie, er geen ruimte is voor enige extra verhoging van het mini mumloon. ook al zou daar op grond van techniek van de regelmatige aanpassingen van het minimum loon aanleiding voor kunnen zijn. De regering zal dezer dagen de Soci aal Economische Raad advies vra gen over haar plan om af te zien van een extra verhoging. Zon advies aanvrage moet elke drie jaar worden gedaan, en het was er nu de tijd voor. Dit regeringsbesluit betekent dat het minimumloon op 1 januari om hoog gaat met vijf procent, terwijl de overige CAO-lonen omhoog gaan met 2.1 procent (de prijscompensa tie), tenminste wanneer FNV en CNV blijven bij hun aanvankelijke voornemen om af te zien van een startverhoging van de CAO-lonen. De FNV beslist hierover vandaag definitief. De regering wil nu het bedrijfsleven wel helpen de kosten van de hoge verhoging van het mini mumloon op te vangen. Hiertoe zal het subsidiebedrag van 75 miljoen gulden, dat al was toegezegd, wor den verhoogd. Boersma schrijft in zijn brief voorts dat de regering de huren volgend jaar wil verhogen met zeven procent op 1 juli. Tot nu toe was een verho ging met acht procent veronder steld. De regering wil bovendien niet alleen volgend jaar maar ook daar na de jaarlijkse huurverhoging laten ingaan op 1 juli in plaats van 1 april. Dit heeft mede tot gevolg dat de huurverhogingen voortaan niet meer worden verwerkt in de prijs compensaties van 1 juli. maar in die van 1 januari volgend op de datum van de huurverhoging Verder schrijft Boersma dat de 270 miljoen gulden lastenverlichting voor de werknemerspremie WAO 0.3 procent minder premiestijging definitief beschikbaar is. Tot nu toe was de regering hiertoe alleen bereid als er een centraal akkoord zou ko men. Ook deelt Boersma mee dat „binnen enkele dagen" het wetsont werp wordt ingediend dat de rege ring de bevoegdheid geeft verbete ring in CAO's ook aan niet-CAO- werknemers dwingend op te leggen. Hiermee wordt beoogd dat hogere lonen die niet onder CAO's vallen, niet méér worden verbeterd dan de CAO-lonen. CNV-voorzitter Lanser heeft de in druk dat met dè nieuwe mededelin gen van Boersma de mogelijkheden om de koopkracht voor de doorsnee werknemers volgend jaar tenminste te handhaven, zijn toegenomen Lanser is blij met de toezeggingen •inzake de verhoging van het mini mumloon en de lastenverlichting voor de WAO-premlc Het CNV blijft echter vinden dat de BTW-verho- ging voor energie (aardgas met namei achterwege zou moeten blijven. 4.w Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG De storm van het afgelopen week einde, die plaatselijk tot orkaankracht aanzwol, heeft aan zeker zes mensen het leven gekost en voor vele tientallen miljoenen schade aangericht. In Engeland kwamen vijf mensen om het leven, terwijl op de Noordzee een Britse zeeman verdronk bij een reddingsactie, nadat zijn schip in moeilijkheden was gekomen. AR-leider AantjeS Van onze parlementsredactie UTRECHT De partijraad van de ARP is zaterdag in Utrecht in principe akkoord gegaan met het door het CDA-bestuur opge stelde draaiboek om in 1980 AR, KVP en CHU definitief om te vormen tot één partij. Dan wordt het CDA omgezet van een federatie in een fusie. In Fleetwood bij Blackpool ver dronk een 63-jarige man. die stond te kijken hoe het water in zijn huis steeg. Elders kwamen mensen om in het verkeer, doordat hun auto's van de weg werden geblazen. In heel En geland raakten plaatselijk de wegen onbegaanbaar als gevolg van over stromingen of omgewaaide bomen. Op de Noordzee en in Het Kanaal kwamen verscheidene schepen in moeilijkheden. Enkele Britse en Franse sportzeilers worden nog ver mist. De storm teisterde de Engelse westkust met snelheden tot 150 km/ u. De politie in Nederland heeft veel werk gehad met bomen, die wegen versperden, omgewaaide hekken en dergelijke. Bij Hindeloopen op het IJsselmeer is zaterdagmorgen vroeg het binnen schip „De Bounty" gezonken. De schippersfamilie Kelder uit Vrees wijk kon door de reddingboot „Knokkels" van Hindeloopen van boord worden gehaald. De familie bestond naast de schipper uit zijn vrouw en vier kinderen. Een storm met windstoten tot windkracht 10 blies in de nacht van vrijdag op zaterdag de 17.000 kilo zware en veertien meter hoge tent van circus Boltini de lucht ln. De tent stond opgeslagen in Leeuwarden. De scha de bedraagt volgens een woordvoer der van het circus ongeveer één mil joen gulden. De tent was niet verze kerd tegen stormschade. In de nacht van zaterdag op zondag kwam ter hoogte van Terschelling de Britse vrachtvaarder ..Hero" in moeilijkheden. Eén opvarende ver dronk bij reddingspogingen, maar de achtentwintig andere beman ningleden zijn gered door helikop ters van de Duitse marine en door schepen in de buurt Het stoffelijk overschot is inmiddels geborgen. Het schip is zinkende. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ruim vijfhonderd leerling-verpleegkundigen hebben za terdag tijdens een landelijke manifes tatie geprotesteerd tegen een vervan- Wel benadrukte AR-voorzitter Hans de Boer nog eens de al eerder door de AR vastgelegde gedragslijn dat de AR. alvorens haar eindoordeel over de fusie uit te spreken eerst nog wil Bezinning toetsen of er tussen de partners ook echte overeenstemming is over uit gangspunt, program en uitvoering. namelijk uitvoeriger op het kernbe wapeningsprobleem ingegaan worden. tj„lk vond mijn trommel onderin de, ir vuilnisbak terug Nadrukkelijk riep hij de regionale en plaatselijke partijorganen van de AR op, geen bevoegdheden uit han den te geven, voordat die toetsing er geweest is. Op de voorjaarspartij raad zal de AR verder praten over de organisatorische en politieke een wording van de drie partijen. Op de partijraad werd verder met grote meerderheid van stemmen een resolutie verworpen waarin er voor gepleit werd, het cultureel akkoord met Zuid-Afrika weer te herstellen, en waarin het wapenembargo tegen Zuid-Afrika onjuist werd geacht. Slechts vier van de ongeveer 300 partij raadsleden stemden voor deze resolutie. Een resolutie waarin de AR-partijraad zich had moeten uit spreken tegen invoering van de neu tronenbom werd zaterdag aangehou den. Op de voorjaarsvergadering zal Het aanhouden gebeurde nadat AR- defensiespecialiste mevrouw Van Leeuwen had aangedrongen op een stuk fundamentele bezinning binnen de partij zowel -over de nucleaire als over de conventionele bewapening. Met de kern van de resolutie, het nee-zeggen tegen de neutronenbom, was mevrouw Van Leeuwen het eens. Graag zag ze aan de resolutie toege voegd, dat afwijzing van de neutro nenbom dan wel consequenties heeft op het gebied van de conventionele bewapening. AR-voorzitter De Boer zegde toe dat er voor de voorjaars partijraad een nota over deze proble matiek zal verschijnen. De resolutie waarin het AR-bestuur gemachtigd wordt verder te hande len inzake het programma van de Europese Volkspartij, de federatie van christendemocratische partijen uit de EG-landen, werd aangeno men. Over wat tot nog toe over dit programma bekend is toonde de par tijraad Zich uiterst kritisch. Vervolg van pagina 1 Li CDA-kring liet men het gisteren geheel van der Grinten zelf afhan gen of de lijmpoging tussen PvdA en CDA nog eens herhaald moet wor den. Van Agt zelf zal daar momen teel geen aandrang op uitoefenen. „We bereiden ons voor op het ge sprek met de WD", zei een CDA- zegsman. AR-partijraad De kansen op een CDA-WD-combi- natie worden echter niet hoog aan geslagen. In brede kringen van het CDA voelt men weinig voor samen werking met de WD, zeker niet ge zien de verkiezingsuitslag en het programmatische akkoord dat reeds met de PvdA gesloten is. Dat bleek ook al uit de uitspraak die de AR-partijraad zaterdag in Utrecht deed. De partijraad nam een motie aan waarin er bij de CDA-Tweede Kamerfractie op aan wordt gedron gen naar openingen te zoeken om alsnog samenwerking van PvdA, CDA en D'66 mogelijk te maken. De AR-leider Aantjes meende dat deze, door de AR-jongeren ingedien de motie, aanvaardbaar was mits daaruit niet gelezen zou worden dat het CDA informateur Van der Grin ten direct zou verzoeken om weer een gesprek tussen PvdA en CDA te arrangeren. Zo ver als Terlouw wilde Aantjes op dat punt in ieder geval niet gaan. Aantjes benadrukte wel dat de kansen op een CDA-WD kabinet niet groot zijn. „We hebben de VVD nooit principieel uitgeslo ten. maar het moet politiek wel reël mogelijk zijn. Er ligt al een programakkord met de Pvda, het CDA mag zich nu niet laten dwingen programmatisch een geheel andere kant uit te gaan Dan zou de partij een januskop krijgen Onze beleidsrichting wisselt niet. met onze gesprekspartner". Aantjes wees er ook op dat de 77 van de 150 Kamerzetels die CDA en WD samen hebben erg krap zijn voor voldoende steun aan het kabinet. Zeker als in aanmerking genomen wordt dat ook in samenwerking met de VVD sommige CDA-Kamerleden voorbehouden kunnen maken zoals dat ook bij samenwerking met de PvdA is toegestaan, aldus Aantjes. AR-partijvoorzitter De Boer zei geen structurele voorkeur voor sa menwerking met de socialisten te hebben. „Ik heb wel grote bezwaren tegen de wijze waarop de liberalen zich de laatste tijd in dit land pre senteren. Als we met de WD gaan praten moeten we goed op drie din gen letten. Ten eerste de nadruk die de VVD op het individuele belang legt, Dat-staat haaks op ons pro gram. Ten tweede een voortdurende beklemtoning van het vooruitgang en economisch groeigeloof. Dat ach ten wij verwerpelijk. En ten derde is het niet onze houding het buiten lands beleid en de ontwikkelings hulp te laten bepalen door het Ne derlandse belang. Wij willen dat be leid laten bepalen door het belang van de mensen uit andere landen die niets hebben. De koers en het pro gram van de christendemocratie mogen niet opgeofferd worden bij welke formatieonderhandelingen dan ook", aldus de AR- partij voorzit ter. Ook de VVD staat niet enthousiast ging van het salaris door een vorm van zakgeld. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft beslo ten oni vanaf volgend jaar aan deze leerling-verpleegkundigen in gemeen teziekenhuizen gedurende de eerste drie maanden van hun opleiding de zogeheten preklinische periode geen salaris meer te betalen. Volgens dc demonstranten betekent dit, dat de leerling-verpleegkundigen nu zelf de eerste drie maanden van hun opleiding moeten financieren. Naar schatting komt dit neer op zo'n twee- tot drieduizend gulden per persoon. te trappelen van ongeduld om met het CDA de onderhandelingen te beginnen. De WD-fractie die zater dag vergaderde, heeft zich wederom uitgesproken voor een nationaal ka- - binet waaraan zo veel mogelijk par tijen deelnemen Volgens VVD-lel- 'der Wiegel is het wantrouwen tussen PvdA en CDA de schuld van het mislukken van de formatie. De ech te politieke wil om een nieuwe kabi net tot stand te brengen heeft ont broken. Dat is een dieptepunt in onze democratie, zei Wiegel. bij rif Jan onze onderwijsredactie op )EN BOSCH De werkende jongeren van het N.V.V. willen dat stagiairs de 1 tatus van werknemer behouden. Afschaffing van de stage-vergoeding beschou- ?en ze als aantasting van hun verworven rechten. 'p( )aarom had Ruud Vreeman, werknemer. Uit een enquête oorzitter van het NW-jon- van het jongerencontact is gebleken, dat de meeste sta giairs voor meer dan de helft van hun tijd produktief werk doen en zichzelf daarom als werknemers beschouwen. jpjlerencontact, zaterdag in >en Bosch geen goed woord 'er voor de stage-nota van ministers Boersma en Van emenade. Ook de werkende [^Jongeren van de KWJ en de ;it( «sturen van de Federatie ng iederlandse Vakbeweging p n van de Algemene Bond ie an Onderwijzend Personeel ja «erden zich tegen de plan- s0) «n van de regering. Hl éigens Vreeman heeft de echtspraak uitgewezen dat we emand die stage loopt en njl Toduktief werk doet. be- *houwd moet worden als Steeds meer werkgevers zijn er echter toe overgegaan de stage vergoeding af te schaf fen De stagiair doet geen werk, maar volgt onderwijs, zeggen ze Op z'n best kan daar een zakcentje tegenover staan. Dezelfde fout Ruud Vreeman vindt dat in de stage-nota dezelfde fout wordt gemaakt door stagiairs als leerlingen te bestempe len. Er wordt gegoocheld met woorden: werk wordt onder wijs genoemd en voor onder wijs krijg je geen beloning. Een mooie manier voor werk gevers om aan goedkope ar beidskrachten te komen. Namens het ministerie van onderwijs verdedigde de heer A. H Koelink de nota van de ministers. „Wij goochelen niet met woorden", zei hij. „Werk blijft werk, en als er sprake is van produktieve ar beid, moet daarvoor betaald worden. Die beloning hoef echter niet rechtstreeks aan de stagiair betaald te wor den. De regering wil dat geld laten storten in een stage fonds, waaraan in principe alie werkgevers moeten bij dragen. Uit dat fonds kan dan de ook volgens de rege ring noodzakelijke verbete ring van de stage als leermid del worden bekostigd." De heer Koelink noemde een aantal voorwaarden waaraan een onderwijskundig verant woorde stage moet voldoen: de school moet de stage nodig en nuttig vinden de stage mag niet langer duren dan nodig is de stagiair mag niet alleen routinewerk doen de begeleiding moet beter worden er moeten goede afspraken komen over wat wel en niet in een stage thuis hoort extra kosten (reisgeld, kle- dinggeld, enz.) moeten ver goed worden bedrijven en instellingen kunnen verplicht worden sta giairs op te nemen •er moet een goede inspectie zijn. Het voordeel van een goed geregelde stage is volgens de regering dat leren op school en in de praktijk elkaar af wisselen. De leerlingen ma ken zo kennis met de be roepswereld en deze ervarin gen kunnen in het verdere onderwijs op school worden verwerkt. Toch bleek zaterdag wel dat deze plannen voor verbete ring van de stages veel tegen stand oproepen. De werken de jongeren zijn tegen het principe „werk doen zonder poen". En de werkgevers voe len weinig voor een verplich ting om stagiairs op te ne men. Ook een door de werk gevers betaald stage-fonds vinden zij onaanvaardbaar. Als de overheid de stage be schouwd als onderwijs, is het onredelijk de werkgevers (al leen) voor de kosten te laten opdraaien, zeggen zij. Aan de het einde van de dis cussiedag in Den Bosch her haalden de jongeren van hetv N.V.V. nog eens hun eisen De stagevergoeding moet blij ven. De noodzaak van stages moet kritisch worden beke ken Waar stages nuttig zijn, moet de begeleiding beter worden En stagiairs die nut tig werk doen moeten de sta tus van werknemer be houden. Een boek geven betekent: iels van jezelf schenken. En ook: de ander begrijpen. Weten wat die ander leuk, interessant of mooi vindt. Dat is niet altijd eenvoudig. Bij de bockhandel vindt u honderden, zo niet duizenden mogelijkheden. Hoe wordt u daar wijs uit? Om de keuK makkelijk te maken hebben wij bij meer dan éénartiljoen huizen een kadogids bezorgd De Boekenmolen. U vindt er ruim 600 kado- ideeën in. Dus óók dat heel persoonlijke, goed gevonden boek. Hebt u de Boekenmolen niet ontvangen of bent u hem kwijl? Vraag eerst even bij de boekhandel. Die heeft misschien nog een exemplaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3