Modaliteitengesprek verdient voorzetting ,,Dooprapport mist gezamenlijke visie" Hervormde kerk heeft raad buitenland nodig Moderamen hervormde synode: Duitse kerk: rechtstaat waarborgen VANDAAG Engelse kerk achter Beyers Naudé Nieuwe boeken Synodale vaste commissie: Over geloven gesproken UIT DE KERKBLADEN Paus moet sterven, opdat Petrus opstaat VOORBIJGANGERS MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vandaag, morgen en woensdag houdt de generale synode van de Nederlands Hervormde kerk haar laatste zitting van dit Jaar. Het belangrijkste punt op de agenda is het zogenaamde modaliteitengesprek, dat vorig Jaar opnieuw op gang is gekomen. Daaronder verstaat men het gesprek tussen de verschillende denkrichtin gen binnen de hervormde kerk. Het moderamen van de synode zal mor genmiddag enkele voorstellen doen, om dit gesprek voort te zetten en uit te bouwen. Vastgelopen Vorig jaar gal de synode aan haar raad voor de zaken van kerk en theo logie opdracht „een plan op te stel len, waardoor het vastgelopen ge sprek der modaliteiten opnieuw op gang gebracht kan worden." Een commissie van drie, bestaande uit prof. dr. C. Graafland, drs. L. de Liefde en dr. C P. van Andel, koos voor een gesprek op het grondvlak, omdat het modaliteitsverschil Juist daar het meest onverhuld en pijnlijk aan de dag treedt. Zo werden ge spreksgroepen van Uen tot twintig predikanten en gemeenteleden ge vormd in Zwolle, Driebergen en Gouda. In hun gezamenlijk rapport aan de synode schrijven deze drie groepen en de commissie van drie, dat de samenstelling van de groepen selec tief was bepaald (wie de uitnodiging aanvaardde, toonde zich daarmee al welwillend met anderen in contact te treden). Het gesprek werd bovendien op enige afstand van de gemeente gehouden. Niemand hoefde de ach terban te vrezen. Sociaal-psychologisch De vraag kan gesteld worden, aldus het rapport in hoeverre in het kader van het gesprek van modaliteiten gesproken kan worden. Niet de mo daliteiten als zodanig spraken met elkaar, maar mannen en vrouwen, die tot verschillende modaliteiten behoren en wier geestelijk leven daardoor werd gevormd. Het zijn dan ook niet in de eerste plaats dog matische thema's, maar met name sociaal-psychologische factoren, die de verhoudingen binnen de kerk in hoge mate bepalen. „Het zou de moeite waard zijn, ook deze factoren in het gesprek boven tafel te krijgen." Het rapport stelt ook vast, dat het woord „modaliteit" twee betekenis sen heeft. Men kan het gebruiken voor de geestelijke stromingen, maar ook voor de organisaties, die binnen het geheel van de kerk een eigen structurele vorm geven aan het le- SAARBROCKEN (ANP) - De syno de van de evangelische kerk in Duitsland heeft uitgesproken, dat „menselijkheid, de rechtstaat en de mocratische vrijheid" in de Bonds republiek gewaarborgd moeten blij ven. Deze eis is opgenomen in een „woord ter gelegenheid van boete- HET TEKEN dag 1977", dat de synode aan het eind van haar vijfdaagse zitting in Saarbrücken aannam. ven in die gemeenten die in hun invloedssfeer liggen. Vooral wordt hierbij gedacht aan de gereformeer de bond, „een krachtige, bekwaam geleide organisatie." „Als men ernst wil maken met de gezondmaking van het samenleven binnen de her vormde kerk, dan zullen ook de mo daliteitsorganisaties op de een of an dere manier in het gesprek betrok ken moeten worden. Bovendien zal van de modaliteitsorganisaties ver wacht mogen worden, dat zij hun invloed aanwenden om het gesprek op plaatselijk niveau krachtig te be vorderen," aldus het rapport. Provinciaal Het moderamen van de synode stelt nu voor, het gesprek uit te breiden door de provinciale kerkvergaderin gen in elke provincie gespreksgroe pen te laten organiseren. Er zou daarvoor een landelijke begelei dingscommissie moeten komen, die de thema's vaststelt en adviseert met betrekking tot de te volgen me thodiek. Er zouden aparte groepen moeten komen voor ouderlingen, voor diakenen en voor predikanten. Verder wil het moderamen, dat de raad voor de herderlijke zorg een nota ontwerpt voor de niet-theolo- gisch factoren, die een vruchtbaar samenleven van de modaliteiten blokkeren. In 1980 zou dan een mo daliteitengesprek op landelijk ni veau moeten volgen. De synode besprak ook de gespan nen verhouding tussen de evangeli sche studentengemeenten en enkele kerken van Duitse deelstaten. De studentengemeenten zijn herhaal delijk beschuldigd van samenwer king met communistische, links ex tremistische en anarchistische groe pen. De synode stelde een commis sie in, die zich gaat werpen op de verhouding studenten-kerken. Een andere resolutie van het „kerk- parlement" van de ongeveer 27 mil joen protestantse Westduitsers be trof Zuid-Afrika. Besloten werd de gesprekken met Duitse bedrijven, die in Zuid-Afrika dochteronderne mingen of filialen hebben, voort te zetten. Daarbij willen de kerken, dat deze bedrijven de gedragscode in acht nemen, die is opgesteld door de EEG. De synode verklaarde zich te vens uitdrukkelijk solidair met het christelijk instituut in zuidelijk Afrika. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het oecumenisch dooprapport van de raad van kerken draagt sterk het stempel van het compromis. Daardoor is het onbevredigend en teleurstellend. Dit is de mening van de vaste commissie voor theologische en oecumenische zaken van de hervormde synode. Vanavond moet de synode over dit rapport beslissen. LONDEN (ANP) De algemene synode van de anglicaanse kerk heeft zich solidair verklaard met het christelijk instituut in zuidelijk Afrika, dat onlangs door een ban van de regering-Vorster is getroffen. De synode nam unaniem een resolutie aan, waarin men zich schaarde achter het protesttele gram aan Vorster, dat de aartsbisschop van Canterbury vorige maand verstuurde. Ook riep de synode de anglicanen op, te bidden voor de onderdrukten in Zuid-Afrika en ook financieel bij te dragen aan het fonds voor het christelijk instituut, dat is ingesteld door de Britse raad van kerken. Aicwoordare00.tr Ernesto Cardenal De internationaal bekende priester dichter Ernesto Cardenal is beschul digd van hulpverlening aan guerril- leros in Nicaragua. In een uitzen ding van radio Managua is een ver klaring van een gevangen genomen guerrillastrijder geciteerd, dat het eiland in het meer van Nicaragua, waar Cardenal woont, gebruikt is als oefenterrein voor guerrilleros. In welingelichte kringen in Nicaragua vreest men. dat deze beschuldiging een voorwendsel is om de priester aan te pakken. Ernesto Cardenal staat bekend als tegenstander van het bewind van Somoza. Dit oecumenisch dooprapport werd samengesteld door een interkerkelij ke commissie onder leiding van me vrouw dr.E. Flesseman-van Leer op verzoek van de raad van kerken. Het is bedoeld als leidraad voor de ker-k ken op weg naar de eenheid, maar ook voor het groeiende aantal ge mengd gehuwden en voor de vele niet meer zo kerkelijk gebonden christenen, die zich afvragen of zij hun kind zullen laten dopen. De raad van kerken zond het aan de ledenkerken toe met het verzoek, hun mening kenbaar te maken. Het (praktisch onvermijdelijke) compromiskarakter van het stuk blijkt volgens de synodale commis sie onder meer daaruit, dat de tradi tionele posities betreffende kinder doop Ja of nee eigenlijk zonder meer naast elkaar zijn gezet. De commis sie twijfelt aan de mogelijkheid, om op basis van dit rapport te komen tot gemeenscahppelijk dooponder- richt, wat toch de bedoeling is. „Het gebrek aan echte gemeenschappe lijkheid van visie lijkt niet alleen theologisch een manco, maar ook katechetisch een handicap. Vragen katechisanten niet vóór alles om eer- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vaste commissie voor apostolaat en zending uit de hervormde synode heelt opnieuw gepleit voor een „raad buitenland", die het buitenlandse werk van de Nederlandse hervormde kerk zou moeten coördineren. lijkheld?" aldus de commissie ln haar rapport aan de synode. Verbond Het compromiskarakter van het dooprapport blijkt volgens de com missie ook uit de wijze, waarop eerst gesproken wordt over het „verbondskader" van de doop, ter wijl daarna heel de verbondstermi- nologie feitelijk geen rol meer speelt. „Heeft men door deze inzet speciaal de calvinistische dooptraditie (met haar grote nadruk juist op de ver bondsgedachte) willen honoreren? Maar het is frappant, te constateren dat de passage over het „verbond skader" uit het dooprapport zou kunnen worden weggelaten, terwijl dan heel het vervolg ongewijzigd zou kunnen worden gehandhaafd." De pastorale aanbevelingen aan het slot van het dooprapport worden door de commissie zeer positief be oordeeld. De commissie ls niet tot een eenslui dend advies aan de synode geko men. Voor de minderheid wegen de theologische bezwaren zo zwaar, dat zij het rapport hoogstens als discus siestuk aanvaard zouden willen zien. De meerderheid adviseert de synode ondanks dé theologische bezwaren het rapport toch te aanvaarden zo als het bedoeld is: als basis voor gemeenschappelijk dooponderricht, zij het dan wel met alle nadruk op het woord „basis", ook in de zin van uitgangspunt voor verdere bezin ning. DRIEBERGEN Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk heeft een 68 pagina's tellende uitgave samengesteld waarin „over geloven wordt gesproken". Veel groepen en stromingen op het terrein van „het religieuze" vragen tegenwoordig de aandacht, vooral ook van jongeren. Daarom komt in deze uitgave een aantal bewegingen zelf aan het woord- Aandacht wordt geschonken aan Taizé, Youth for Christ, Christenen voor het socialisme, Navigators, Unified Family, Mahara Ji, Krishnamurti, De Kinderen van God enz. Voorafgaand aan Informatie èn gespreksvragen over deze bewegingen komen eerst bijdragen aan bod over „Jongeren en kerk" en „jongeren en geloven". „Over geloven gesproken" ls gespreksmate riaal voor Jongerengroepen èn voor ouderen die Jongerengroepen begelei den. Door middel van overschrijving van 4,- op giro 47 50 60 t.n.v. Gereformeerd Jeugdwerk, Driebergen, onder vermelding van „Over geloven gesproken" komt men in het bezit van deze uitgave. Hierboven een van de illustraties uit „Over geloven gesproken". De vrolijke rijschool, een boek over paarden en paardrijden voor kinde ren. Geschreven en getekend door D. Henderson Pinch, in een Neder landse bewerking van Wouter Slob. Uitg. Holland, Haarlem. 140 blz - 17,90. „Ondernemingsstrategie, een dilem ma," door dr. F. Haselhoff. Uitg. Samson te Alphen a.d. Rijn. 375 blz. Prijs 64,75. Dr. Haselhoff bepleit in dit boek een uitbreiding van het strategisch den ken. In de onderneming is vaak een tekort aan Informatie om te beslis sen, een tekort aan macht naar bui ten om zich te handhaven en een tekort aan wilsovereenstemming tussen de betrokkenen om een dui delijke koers uit te zetten. Om het dilemma van de ondernemingsstra tegie te overwinnen is het volgens de auteur nodig om zich het zogeheten open systeemdenken, gericht op overleggen, alsmede het menswe tenschappelijk denken, gericht op overleven, alsmede het mensweten schappelijke denken, gericht op conflictbeheersing en discussie ei gen te maken. Dr. Haselhoff is we tenschappelijk hoofdmedewerker binnen de vakgroep organisatie en leiding aan de economische facul teit van de Vrije Universiteit te Am sterdam. Hij is o.a. werkzaam ge weest als organisatieadviseur. „Wortels van het onbehagen," ecoso- fische beschouwingen, door Lod. S. Beuth. Uitg. Kluwer te Deventer. 73 blz. Prijs 17,50 Deze uitgave bevat een verzameling artikelen over de economische groei, conservatisme, elite, nivellering, in flatie en de Europese Unie. Tijdschrift voor politieke economie. .Uitg. Socialistiese Uitgeverij Amster dam. UI blz. Prijs per los nummer 8,50. Het tweede nummer van dit tijd schrift is o.a. gewijd aan de beteke nis van het incidenteel loon, het loonbeleid in 1976, het belastingsys teem en de machtsconcentratie in de grote onderneming. De commissie doet dit in haar rap port over de jaarverslagen van de hervormde raad voor de zending (Oegstgeest) en de gereformeerde zendlngsbond (GZB, Zeist). Het gaat met name om een coördina tie van het werk van zending en werelddiakonaat. Hierover zijn al drie gesprekken geweest tussen de raad voor de zending en de generale dlakonale raad Een vierde ls op komst. Oegstgeest zou graag zien, dat de verschillende verbindingslij nen langs de raad voor de zending liggen. De wens van Oegstgeest naar een raad buitenland heeft conse quenties, maar zou principiële hel- Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 derheid kunnen geven, ook met be trekking tot de doelstellingen van zending en werelddiakonaat, aldus de vaste commissie. De vaste commissie wil ook, dat er binnen een jaar een beleidsnota op tafel komt, waarin het beleid wordt uiteengezet, waaraan zowel de raad voor de zending als de generale dla konale raad gehouden zijn. In die beleidsnota zou dan tot uitdrukking moeten komen, dat woord en daad wel te onderscheiden zijn, maar niet te scheiden. „Dat zal een zware op dracht betekenen, maar de behoefte is dringend." Ten aanzien van het Jaarverslag van de GZB, waarin ge klaagd wordt over een tekort aan predikanten die zich beschikbaar willen stellen voor de zending, vraagt de vaste commissie, of de GZB ook bulten de gereformeerde bond naar predikanten zoekt Egypte De synode spreekt vanmiddag over zendingszaken. Dan komt ook een voorstel van de raad voor de zending aan de orde, dat de Nederlandse her vormde kerk nauwere banden aan gaat met de koptlsche evangelische kerk ln Egypte. Reden hiervoor ls de wens van de bijna een eeuw oude „vereniging tot uitbreiding van het evangelie in Egypte" (de zogenaam de Egypte-zending), om in het zen dingswerk van de hervormde kerk te worden geïntegreerd. Als eerste pun ten op het programma van de sa menwerkende kerken staan: werk onder studenten en Intellectuelen ln Cairo vanuit het Emmanuel Home, gemeenteopbouwwerk ln Kalioeb. een voorstad van Cairo en verbete ring van het godsdienstonderwijs. Zoals een kerkeraad een dominee heeft, zo zal een toekomstige wereld wijde hereniging van kerken een Pe trus-ambt moeten hebben, als te genwicht tegen bureaucratisering en anonimiteit, schrijft prof. dr. H. Berkhof in Tenminste: Als er een mondiaal Petrus-ambt komt. dan zal dat de afbeelding moeten zijn van de rechtvaardiging van zondige mensen door genade alleen. Daar kan geen protestant, iets tegen hebben, integendeel. Zo als ook de reformatoren zo n ambt niet in principe verworpen hebben, maar omdat ze het in het toenmali ge pausdom in zijn tegendeel ver keerd zagen. En inderdaad zal de paus moeten sterven, opdat Petrus kan opstaan. Het ls goed. dat Angli canen en Lutheranen al hardop over een mondiaal Petrus-ambt zijn gaan denken. Maar het gevaar is groot, dat ze dan teveel aan de traditie van het pausdom te Rome denken. Het gaat om de vernieuwing van dat ambt en de vernieuwing van de ker ken mede door dit ambt. en niet om het inpassen van een stuk traditie in een oecumenische legpuzzel. Dat laatste zou kerkelijke diplomatie van de slechtste soortzijn. Daarmee is niet gezegd, dat een mondiaal Petrusambt een volstrekt nieuwe start zou moeten zijn. Waarom zou niet de bisschop van Rome, als hij bekeerd is van zijn pretenties van onfeilbaarheid en hoogste bestuurs macht, juist de aangewezen mens zijn om zijn broeders en zusters door een bovenpartijdige herderlijke be middeling te versterken?! )Zal de paus bereid zijn tot deze omkeer? Wat bij mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God. En als dat grote gebeurt, dan moeten de protestant se kerken gereed zijn om het op te merken en dienovereenkomstig te handelen. Daarom moeten we nu al hardop gaan denken. Drs. Jerald D. Gort. afkomstig uit Grand Rapids, nu wetenschappelijk medewerker van prof. dr. J. Verkuyl aan dé Vrije Universiteit, in Kerkin formatie: te vinden. Dergelijke gewoonten hebben we prompt over boord ge gooid, zonder dat er iets voor in de plaats gekomen is. Nu komt het al voor dat het begrip (en de praktijk van de) catechisatie wordt vervan gen door een gesprekskring. waar gepraat kan worden over abortus, milieu en noem maar op. Dat deze zaken aan de orde komen is goed dat kwamen ze trouwens mutatis mutandis vroeger ook maar dat de meest fundamentele dingen niet ter sprake komen noem ik geloofs- crimineel! Ik maak geen verwijten; ik constateer alleen dat we zo lang als Ik in Nederland ben en dat is al twaalf jaar wat dit betreft in een gevaarlijk vacuum zitten. We komen daar alleen uit als aan het grondvlak, dus ln uw eigen gemeen te, de geloofscreativiteit wordt be nut om nieuwe manieren te vinden. Waar ik ln Nederland wel van ge schrokken ben is de verwaarlozing door de Gereformeerde Kerken van de jeugd. Het kan gebeuren dat onze kinderen opgroeien zonder de meest elementaire dingen van het geloof, de leer en de geschiedenis van de kerk. De kerk mag dat niet aan de ouders overlaten. Er is voor de ou ders door allerlei omstandigheden erg weinig gelegenheid dit bewust te doen. De kerk, de school (waar de jongeren immers een groot deel van de week doorbrengen) en de ouders dienen elkaar hierin aan te vullen. Die drie moeten ook van elkaar we ten wat er besproken wordt en hoe dat gebeurt. Ik denk dat ln de Gere formeerde Kerken het kind met het badwater is weggegooid. Toen de wereld in het vizier kwam. ontstond er verlegenheid over dingen die we vanouds op een bepaalde manier deden. Het uit het hoofd leren van catechismus-gedeelten is daar een voorbeeld van. en ook op het gebied van evangelisatie zijn voorbeelden Cafetaria Prof. J. Kamphuis in De Reformatie (vrijgemaakt): Een andere zaak ls dat de bediening van het Woord onder de tirannie zou komen van de wens: „een kerk dienst van een uur en daarmee móet het dan ook uit zijn". Anders zou ons mooie, zondagse program in de war geschopt kunnen worden! Wan neer we de rust van de zondag niet zelf willen verspelen, zullen we moe ten blijven weten wat de kerkdienst is: eredienst voor onze God. Voor deze dienst moge rust en ruimte blijven!! (Laten we er voor waken dat „de zestig minuten" geen nieu we wet voor de eredienst van Gods volk worden. Voor we het weten zitten we op de glijbaan naar de 50 en de 45 minuten. De kerk mag nog dienst doen als geestelijk cafetaria. Daar halen we ons hapje. Maar wél: vlug! En, steunend diep in zijn geest, zei Hij: Wat vooreen teken zoekt dit geslacht? Waarachtig. Ik zeg jullie, als me dit geslacht een teken gegeven zal worden! En Hij liet hen alleen. (Markus 8.11-13) Een korte ontmoeting met Farizeeën die komen om ruzie met Hem te maken over een teken uit de hemel. Om Hem te verzoeken, voegt Markur eraan toe. Markus die de kortste versie van dit verhaal heeft. Die opmerking maakt de reactie van Jezus begrijpelijk. De vorm van die reactie doet vermoeden dat er in de zin iets is weggelaten dat er in gedachten bijhoort, nl. God mag me straffen, of: God mag me dit of dat doen. Meestal is dat een uitdrukking van de sterkste wanhoop over een zaak. We zien hier geen vriendelijke Jezus. De situatie doet denken aan de profeet die de vragers van Seir terugstuurt (Jesaja 21.11.12). De Heer zucht en steunt in zijn geest. Ik denk aan Elia na de Karmel. Wat moet je daar nou mee? Net heb je gewonnen en dan begint 't weer. Isebel zit hem op de hielen. Net is daar een machtig teken geweest, vierduizend mensen hebben, hoe dan ook, gegeten uit deze milde gevende handen of daar staan de mensen weer op de stoep: of de rabb maar eens even een teken wil doen. De Heer vloekt net niet. Maar z'n lippen zijn opeengeklemd en de woorden komen er bitter uit. Tot zover brachten wij Hem. En nog j verder. Hier laat Hij ze nog alleen. 1 Straks zal Hij bij ons blijven metzijJt eindeloze liefde en nog veel meer. je mag wel zeggen: alles, van ons verdragen. Om ons zelf te dragen en te redden. Want Hij zelf is het teken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen de benoemingvtot bij stand in het pastoraat (geest, ven bejaardencentrum Nijenstede) t( Amersfoort: M. A. Jansens, a.s. en| pred. te Wilnis. GEREF. KERKEN Benoemd tot docent g.o. prot. 'chn kweekschool voor kleuterleidster te Groningen: E. van Wieren te Zuid|( laren, Aangenomen: naar Koog/Zaandijl li kand. P. F. Warmenhoven te An p sterdam. h CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum (geestelijk verzorging van Naarderheem Naarden): A. Rebel te Rotterdaijb Centrum. H. iJ Uitverkiezing Drs. K. Dijk in de (gereformeerde) Groninger Kerkbode: Niet weinigen onder ons is het blijk baar ontgaan dat er een belangrijke verandering zich voltrokken heeft in het verstaan van de leer van de uitverkiezing. Een verandering die nu eens niet gepaard ging met syno- dediskussies en aanklachten in de kerkelijke pers. Ook ai bracht deze verandering met zich mee een losla ten van enkele niet onbelangrijke regels uit de Dordtse Leerregels. Dit is allemaal niet van vandaag of gis teren, maar dateert van de vijftiger jaren toen prof. Berkouwer een be langrijke studie over de uitverkie zing publiceerde en prof. Herman Ridderbos een belangwekkend kommentaar op de Romeinenbrief schreef, dat later gevolgd werd door een omvangrijk boek over de theolo gie van Paulus. Deze verandering komt hierop neer, dat de uitverkie zing niet verstaan mag worden als een handeling van God, volgens wel ke enerzijds bepaalde mensen uit verkoren worden tot het heil en an derzijds een aantal mensen verwor pen worden. Uitverkiezing en ver werping zijn geen evenwaardige en naast elkaar lopende besluiten van God. De bijbel leert wel een uitver kiezing van eeuwigheid, maar geen verwerping van eeuwigheid. God is allereerst de verkiezende God. Er zijn evenwel mensen die deze keuze van God afwijzen, die nee zeggen tegen het ja van God. Met als gevolg dat wanneer zij in hun nee volhar den, dat ook God dan op een be paald moment nee kan zeggen. He laas is de discussie over de uitver kiezing de laatste jaren wat ver stomd. Helaas, zeg ik, want er is reden zich af te vragen of men wel altijd bereid is alle konsekwenties te trekken uit de zojuist omschreven verandering in visie. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Randburg (Z.A. Verweij te H. I. Ambacht. S. VAN BEKKUM Op 57-jarige leeftijd is na een lai durige ziekte overleden ris. S. vs Bekkum, predikant van de Geref< meerde Kerk te Den Haag-o< Voordat ds. Van Bekkum in 1965 naar Den Haag oost kw: stond hij te Giessenburg en te Mi ster. Ds. Van Bekkuin was pennii meester van de gereformeerde pi dikantenvereniging en maakte d< uit van het deputaatschap jeugd- en jongerenpastoraat. Oi was hij voorzitter van de classis Di Haag van de Gereformeer< Kerken. Arnold Bittlinger Arnold Bittlinger, een Westdu predikant, zal in 1978 aan de sr van de wereldraad van kerken Genève worden toegevoegd als ad seur voor de charismatische be? ging. Hij is een leidende figuur b nen deze beweging. Bittlinger kri|£ een ongebruikelijke functie: hij dienst doen in de kerkgemeente v Oberhallau in de Zwitserse kanf Schaffhausen, terwijl hij partl zal werken bij de onderafdel „vernieuwing en gemeentelevi van de wereldraad van kerken. Fokke Sierksma Morgen verschijnt posthuum bundel met 26 gedichten van pn" dr. Fokke Sierksma. De bundel hoort tot de circa tweehonderd i nuscripten, die dr. P. SJ. van I ningsveld heeft aangetroffen bij inventarisatie van de geschrif van de Leidse hoogleraar, die op augustus is overleden. Het fy, slechts zeer weinigen bekend, prof. Sierksma poëzie schreef, (r* streeks 1950 is hij errftee opgeh den. Hij maakte toen zelf een pi a klare keuze, die nu de inhoud voi van de bundel. De eerste opl bestaat uit duizend met de hre genummer de exemplaren. De t!v< is „Gewaarmerkte gedichten" en'e uitgever New Rhine Publish e postbus 3023, Leiden. Tot 1 dec °r ber wordt in de Leidse university e! bibliotheek een tentoonstelling e houden van manuscripten en l n ken van prof. Sierksma. Op die 31 organiseert de theologische Ia e< teit een herdenkingsbijeenkoi ei Prof. dr. Th. P. van Baaren uit ningen en dr. Van Koningsveld ken dan over de betekenis va- geleerde voor de godsdienstwe _n schap en zijn nagelaten scripten. lel,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2