Van der Grinten was de eerste staatssecretaris Rund dat je bent! KUNST Gregg Allmanband in de steek gelaten Nog veel mensen onder het minimum-niveau U hebt de vakantieplannen, Amro Reizen heeft de gidsen: Jongeren terroriseren de Kasbah in Hengelo KVP-discussie Verwijderd Scherp Weer zestig Vietnamezen naar ons land Vrouwen, buitenlanders, part-timers Arbeidsonrust Rotterdamse haven voorbij Prima concert in De Doelen Literaire prijs postuum toegekend aan Hans Andreus Neckermann 77/7g Wintersport WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Ti ou w/Kwartet Rotterdamse raad wees huidige informateur eens de deur Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee din gen die over de nieuw-be- noemde informateur, prof. mr W. C. L. van der Grinten, te vertellen zijn is dat hij de eer ste Nederlandse staatssecre taris geweest is en dat hij ooit eens, zij het met zachte hand, uit de Rotterdamse raadszaal gezet is. Nadat een grondwetswijziging in 1948 de benoeming van „ondermi nisters" mogelijk gemaakt had, werden onder het bewind van het kabinet-Drees-Van Schaik (augus tus 1948 tot maart 1951) zeven Ne derlanders met deze nieuwe waar digheid bekleed. Van dit zevental was prof. Van der Grinten er het eerst: hij trad op 25 januari 1949 in functie op economische zaken, waar hij belast werd met de PBO (publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie). Pas later kreeg hij als staats secretaris collega's: mr Cals, dr P. r"t Muntendam, dr A. A. van Rhijn, mr N. S. Blom. dr W. H. Fockema An- dreae en mr H. C. W. Moorman. Na het aftreden van het kabinet (naar aanleiding van de ontslag aanvrage van de VVD-minister mr Stikker) werd mr Van der Grinten hoogleraar in Tilburg en later in Nijmegen, waar hij nu nog burger lijk recht doceert. Vóór 1949 was hij onder meer advocaat in Arnhem, bekleedde hij een functie bij Unile ver en was hij hoofd van het bureau van het Nederlands Beheers instituut in Rotterdam. In de Jaren zestig was Van der Grinten in sterke mate betrokken bij de discussie die toen in de KVP gevoerd werden over de vraag wat de grondslag en de toekomst van deze partij moesten zijn. Hij was toen, hoewel hij samenwerking tus sen KVP. ARP en CHU niet afwees, tegenstander van vorming van één christen-democratische partij en hij sprak zich nadrukkelijk uit vóór samenwerking tussen KVP en PvdA (rooms en rood). Die mening bracht hij onder meer naar voren in een boekje „Beeld van '66," dat als een uitgave van het Centrum van Staatkundige Vorming (het weten schappelijk bureau van de KVP) verscheen in de verkiezingsstrijd van 1966. Hij stond met deze mening tegen over een stroming onder leiding Van der Grinten van partijvoorzitter Aalberse, die wél naar het samengaan van drie confessionele partijen streefde. In deze discussie speelden verder een rol dr W. S. Couwenberg, met zijn Democratisch Centrum Nederland, en de KVP-radicalen onder leiding van de latere minister Pieter Bo- gaers. De discussie mondde uit ln een rapport van een structuurcom missie, die meende dat de KVP zowel beginsel- als programpartij moest zijn. der Grinten staatssecretaris was. Volgens De Rotterdammer (toen nog niet met Trouw gefuseerd) was het de vraag of Van der Grinten wel geschikt was. Het blad vond dat hij „in zijn contacten met het parle ment nauwelijks een gelegenheid heeft laten passeren om te laten zien dat hij in wijsheid tekort komt wat hij aan eigenwijsheid teveel heeft." Over een discussie ln de Eerste Kamer schreef De Rotter dammer: „Van zijn partijgenoot Regout bij voorbeeld moest hij ho ren dat hij best iets van Talma's wijsheid had kunnen gebruiken. In derdaad, deze wens lijkt ons be scheiden." Het blad haalt uitspra ken aan van de Volkskrant (toen nog r.k.), die Van der Grinten eigen gereidheid verweten had en van De Tijd (toen r.k. dagblad) dat hij „door zijn houding uitbundig zijn dédain jegens de Kamer liet blij ken." We voegen daar nog een type ring aan toe van het Friesch Dag blad: „Daarnaast bezondigde de jonge bewindsman zich aan een nogal hoekig spel. Telkens beluis terde men in zijn verweer een toon van meerderwaardigheid" en: „Neen. de jonge staatssecretaris zal bij dit debat hopenlijk wel tot de conclusie gekomen zijn dat men door de studie knap. maar eerst door ervaring wijs wordt." Van der Grinten speelt nu al enige tijd geen actieve rol meer ln de landspolitiek, maar het ANP no teerde in politiek Den Haag toch de typering dat hij „een scherp politi cus" is, die „in staat is een onafhan kelijke rol te spelen". Vermeldens waard is ook een karakteristiek die een Antilllaans jurist eens gaf van Van der Grinten. De Antilliaan, die van der Grinten kende uit de tijd dat deze een van de Juridische brei nen was achter de totstandkoming van het Statuut voor het Konink rijk in het begin van de jaren vijf tig, zei „Van der Grinten is een Jurist die kans ziet een kat als hond in een contract op te nemen en het dier zo te beschrijven dat ieder hem voortaan ook als hond behandelt." Lezenswaardige lectuur vormen kranteknipsels uit de tijd dat Van De Rotterdammer maakte in janu ari 1949, toen Van der Grinten tot staatssecretaris benoemd was, mel ding van een incident in de Rotter damse raad, waar Van der Grinten tot dan toe de KVP-fractie geleid had. Juist toen in de raad medede ling gedaan was van de benoeming en uitgesproken was dat deze voor de Rotterdamse gemeentepolitiek „zeker een verlies" meebracht, stapte de nieuwbakken bewinds man tot veler verrassing zelf de raadszaal binnen. „De burgemees ter bevond zich blijkbaar in een moeilijk parket. Hij wilde niet on vriendelijk zijn tegenover den nieu wen staatssecretaris, doch oordeel de overigens dat mr. Van der Grin ten niet meer in de raadsver gadering aanwezig kon blijven. En zo werd mr. Van der Grinten zij het op hoffelijke wijze de deur gewezen." De Rotterdammer meent overigens dat de verwijdering ten onrechte geschiedde: raadsleden, die hun ontslag inzenden, blijven lid van de raad totdat de geloofsbrieven van hun opvolgers definitief goedge keurd zijn en zo ver was het bij mr. Van der Grinten nog niet. DEN HAAG Nederland zal op nieuw zestig Vietnamese vluchtelin gen opnemen. Deze mensen zullen morgen in ons land aankomen. Met deze uitbreiding reageert' Ne derland op een dringend verzoek van de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties. Eerder is al een groep van 59 Vietnamese vluchtelingen in ons land opgenomen. Simpkins ..Rund dat je bent!" ja. dat hebben ze wel eens tegen me gezegd als ik een stommiteit uitge haald had. Maar een rund is natuurlijk niets om op te schelden. Het vlees van een rund kan erg lekker zijn: niet vet en makkelijk klaar te maken. Rundvlees hoeft maar kort gebakken of gebraden te worden. Maar dan moet het wel van een goede slager zijn, wat rundvlees moet zeker twee weken „dood" zijn. „Bestorven" noemen ze dat. wil het goed en niet taai zijn. Om biefstuk tartaar te maken wordt meestal het vlees van malse, ma gere spieren gebruikt. Voor rundergehakt wor den het buikvlees en an dere malse stukjes door gedraaid. Stukjes dunne lende en een staartstuk (dat een smal randje vet heeft) zijn pittig van smaak. Mager rundvlees is minder geschikt om in de oven te braden. Om soep te trekken of bouil lon gebruiken we een stukje schoudersthen- kel, dus uit de voorvoet. Of een stukje schenkel,' dat van de achtervoet is. Gestoofd Voor gestoofde runder lappen nemen we bij voorbeeld vier runder lapjes die niet van eerste kwaliteit hoeven te zijn. De lapjes in 60 gram bo ter laten kleuren nadat ze aangebraden zijn. Uit de pan nemen. In het braadvet 1 ons wortelen laten fruiten (dat is aan braden). Een glas rode wijn erover gieten, een glas water erbij, een blik je tomatenpuree en (heel makkelijk) een kruiden- builtje dat kant en klaar te koop is. erbij doen. Met wat peper en zout op smaak brengen. Neem niet teveel zout, dat ver betert de smaak niet eens erg veel. Daarna het vlees erbij doen en alles ongeveer IV* uur laten stoven op een zachte pit. Als het klaar is garneren met verse peterselie blaadjes. Wedden, dat niemand meer „rund dat je bent!" als scheldnaam gebruikt? Sauerbrateri Weieens „Sauerbraten" gegeten? Daar zweren ze in Duitsland bij. Het is ook erg lekker. We ne men IV, of 2 pond rund vlees. Een staartstuk is ook goed. Dit leggen we in een schotel en dóen er grof gesneden ui. een beetje pepers, wat zout, een of twee peentjes (ook in stukjes gesneden) er bij. Hierop komt wat azijn. In plaats van azijn kunnen we ook rode wijn gebruiken, dat maakt de schotel nog lekkerder. Ongeveer 2 tot 3 dagen moet het vlees in de schotel blijven „trek ken". Het moet wel af en toe gekeerd worden. Het wordt in een zeef gelegd om uit te druppelen. Dan komt het in een pan met vrij heet vet en wordt aan beide kanten bruin geschroeid. Intussen is er een tweede pan nodig om daarin in vet. 2 tot 3 eetlepels maizena, of meel met 1 eetlepel sui ker mooi bruin te bra den. Daarna komt lang zaam aan beetje voor beetje wat van het vocht, waarin het vlees lag te trekken, in de pan. De saus moet niet te dik worden. Het vlees gaat erin en moet ongeveer IV- tot 2 uur zachtjes sto ven. Vlak voor het vlees gaar is kan er een eetle pel zure room bij gege ven worden. De saus moet nu wat aan de dik ke kant zijn. Een geroos terd stukje brood, dat meegekookt wordt, geeft de saus een bijzondere smaak. Goulash Ook Hongaarse goulash komt uitstekend uit de pan met rundvlees. Met 150 gTam rundvlees (van de schouder) dat in dob belsteentjes gesneden moet worden, grof gesne den ui, op een matig vuur zijn we al een heel end. Alles lichtbruin la ten worden, in ongeveer 20 gram reuzel. Wat zout en paprikapoeder erbij doen. Vier tomaten in stukken snijden en ze met een kopje water aan het vlees toevoegen.La ten stoven in een geslo ten pan. Na anderhalf uur is de goulash klaar. Misschien niet écht Hon gaars maar wel het pro beren waaid. Van een onzer verslaggevers HENGELO De Kasbah in Hengelo wordt de laatste weken, speciaal tijdens de weekeinden, geterroriseerd door enige tien tallen jongelui. Naar schatting hebben zij al voor tienduizenden guldens schade aangericht door het vernielen van deuren, ra men, trapleuningen, lampen en planten Wanneer de politie op het toneel verschijnt, plegen de vogels gevlo gen te zijn. Dezer dagen zijn echter een paar knapen aangehouden, waarvan er mogelijk ook enkele met de ongeregeldheden in de Kasbah te maken hebben gehad, maar nader verhoor vindt nog plaats. De indruk bestaat dat het optreden van de jongelui belangrijk is toege nomen na de opening van het wijk centrum in de Kasbah, dat men de in dit verband niet zo erg gelukkige naam „De Tempel" heeft gegeven. Anders Er is mogelijk nóg een oorzaak aan te wijzen. Een tijdje geleden gingen in het centrum van Hengelo enkele bars dicht, o.m. Babyion. Volgens de politie is het een bekend verschijnsel dat in dergelijke gevallen de moei lijkheden zich verplaatsen. De Kasbah in Hengelo is het door de architect Piet Blom uitgedachte ro- mantisch-idealistische woonwijkje. dat zelfs buiten onze landsgrenzen aandacht heeft gekregen. Een reac tie op de rechttoe-rechtaan-woning- bouw van na de Tweede Wereldoor log volgens het nogal gewraakte con- fectie-procedé. Een andere wijze van wonen, niet alleen doordat de huizen op palen staan, maar ook vanwege het daar verwachte leefklomaat. Non-conformisme en ook afwijkende bouwsels als de Kasbah, of ze nu geslaagd zijn of niet worden vaak het voorwerp van negatieve bejege ning. Vanwege de gemeente is ver klaard dat men zo'n experiment een eerlijke kans moet geven. Over de ontwikkelingen bestaat echter dui delijke bezorgdheid. Een aantal jongeren heeft zich na de sluiting van o.m. de bar Babyion naar De Tempel in de Kasbah bege ven. Behalve dat er vrij ernstige staaltjes van vandalisme voorko men. worden ook mensen lastig ge vallen, zodat sommigen 's avonds de deur niet meer uit durven. Een vijf enzeventigtal bewoners zijn intussen bijeen geweest om de zaken te be spreken. Zij hebben een werkgroep gevormd. Deze zal proberen met tact oplossingen aan te dragen voor de gerezen problemen. Inmiddels is een Gronings protest gedeponeerd bij de Thaise regering. Het protest is afkomstig van de Stichting comité hulpverlening zuid-oost Azië, en ook gericht aan de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Waldheim. In de telegrammen spreekt het co mité afschuw uit over het besluit van de regering van Thailand om ruim achthonderd z.g. „boot-vluch telingen" uit Vietnam terug te stu ren, de zee op. Het comité schrijft: „Deze onmenselijke maatregel zal ongetwijfeld de dood van al die mensen veroorzaken". De vluchtelingen zwalken al maan den met een minimum aan voedsel aan boord op zee. Nu ze zonder par don weer de zee opgeschopt zijn, moet het ergste voor deze mensen worden gevreesd. Het comité doet een beroep op Bangkok en Wald heim om de vluchtelingen van een vrijwel zekere dood te redden. Het comité wil er ook bij de Nederlandse regering op aandringen iets te on dernemen. Van onze sociaal economische redactie Den Haag Vrouwen, buitenlanders en werknemers met een gedeeltelijke baan krijgen vaker dan Nederlandse mannen met een volledige baan niet het minimumloon waarop elke werkne mer recht heeft. Uit uitgebreide steekproeven in tal van bedrijfs takken bleek vorig jaar, dat 0,8 procent van alle werknemers ten onrechte minder kreeg dan het minimumloon. ROTTERDAM De arbeidsonrust in de Rotterdamse haven is voorbij. Zoals bekend hebben eergisteren tweehonderd mensen van het Ne derlands Transportbureau (een Rot terdamse havenbedrijf) het werk een uur neergelegd, als protest te gen de overtreding door de werkge vers van het z.g. „klaar-naar-huis- artikel" in de c.a.o. Ook de aflos- ploeg kwam niet opdagen. De directie van het bedrijf heeft inmiddels toegezegd dat het betref fende artikel niet meer zal worden overtreden. Daarna gingen de men sen aan het werk. Het klaar-naar- huis-artikel verbiedt een systeem, volgens welke een ploeg mensen naar huis mogen gaan als het karwei waarmee ze bezig zijn geklaard is. Waar dit systeem werd toegepast, leidde dit tot een onverantwoorde verhoging van het werktempo. Dat werkte uiterst nadelig en soms ook gevaarlijk voor de oudere werkne mers. Dat gehol, om iets vroeger naar huis te kunnen is dus afgelo pen. De bonden waren fel gekant tegen het systeem, en oefenen ook een strenge controle uit op de ha venbedrijven, want men wil onder geen beding dat die opjaagmetho- den worden toegepast. Het artikel in de c.a.o dient geëerbiedigd te wor den, aldus het standpunt van de bonden. De loontechnische dienst, een onder deel van het ministerie van sociale zaken, maakt hiervan melding in haar jaarverslag over 1976. Dit ver slag wordt binnenkort door het mi- nisteri^gepubliceerd. Mannelijke werknemers met een vol ledige baan kregen in 0,6 procent van de onderzochte gevallen minder dan het minimumloon. Bij vrouwen was dit cijfer 1.5 procent. Mannen met een gedeeltelijke baan kregen in 1,6 procent van de onderzochte ge vallen niet het minimumloon, en vrouwen in 2,2 procent. De regel is dat iemand met een gedeeltelijke baan recht heeft op een evenredig deel van het minimumloon. De baan moet dan wel tenminste eenderde,- dus 13 arbeidsuren per week, van een volledige baan, uitmaken. In de bedrijfstak landbouw en visse rij kwam de meeste onderbetaling voor: 3,2 procent. De onderbetaling was hier ook het grootst, gemiddeld bijna 20 procent. Een onderbetalende werkgever is niet strafbaar. De werknemer zelf moet, desnoods via de rechter, beta ling van tenminste het minimum loon afdwingen. De loontechnische dienst heeft gemerkt dat onderbe taalde werknemers niet licht gebruik maken van de mogelijkheid om via de rechter op te eisen waarop zij recht hebben, uit vrees hun baantje te verliezen. HILVERSUM (ANP) De Henriëtte Roland Holst-prijs '77 is postuum toegekend aan Hans Andreus voor zijn verzamelbundel „Gedichten 1948-'74" en voor diens twee kleinere bundels „Holte van licht" en het postuum verschenen werk „Laatste gedichten" Een van de overwegingen van de jury was, dat Hans Andreus in zijn verzen zijn eigen sterven bewust tot afsluiting van zijn dichterschap heeft gemaakt en er onbewust de grootheid van dat dichterschap mee heeft bewezen. Als een van de „vijf tigers'' maakte Hans Andreus furore met „Sonnetten van de kleine waan zin" een bundel die in '57 het licht zag. Hij overleed in juni van dit jaar op 51-jarige leeftijd. De jury voor toekenning van de prijs werd gevormd door: dr. Gerrit Bor- gers. Wim Hazeu, Ton Luiting en Bert van der Zouw. De prijs (dui zend gulden en een oorkonde) wordt op 19 november in het cultureel cen trum „De Vaart" in Hilversum in ontvangst genomen door de weduwe van de dichter. HOOGEVEEN (ANP) - Een ver keersongeluk in Hollandscheveld. dat tot Hoogeveen behoort, heeft de 62-jarige A. S. Oostmeijer uit Gro ningen het leven gekost. Bij het in halen van een vrachtwagen begon zijn auto te slingeren, botste tegen een boom, sloeg over de kop ^n kwam in een weiland terecht. door Wim de Hair ROTTERDAM Het moet voor Cher en Gregg Allman een geweldige deceptie zijn geweest, dat het gering aantal mensen dat maandagavond hun concert bezocht in de Rotterdamse Doelen geen enkele moeite deed er een sfeervolle gebeurtenis van te maken. Na nog geen uur spelen verlieten het echtpaar Allman en zijn begeleidingsgroep het podium en het enige dat ze ontvingen voor hun prima optreden was stilte, een beklemmende stilte Wat u ook wilt, de vakantie- fidsen van Amro Reizen rengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze gewoon door de reisadviseurs van Amro beantwoorden. En wie gekozen heeft, gaat bij Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro ook nog reischeques, buitenlands geld en ver zekeringen. Kortom, wie met vakantie plannen voor deze winter rondloopt, stapt snel even binnen bij een van de 515 banken met dit vigner (Ook als u geen Amro-diënt bent) Het is niet terecht dit beschamend voorval geheel toe te schrijven aan het nog geen duizend man tellende publiek. Er waren weliswaar heel wat mensen die een tweede Allman Brothers Band op de planken had den verwacht (een uiterst naïve en afgetrafte visie), maar de hoofd schuldige moet toch ln de organisa torische hoek worden gezocht. De twee concerten die Cher en Gregg Allman hief gaven waren uiterst slecht voorbereid. Informatie vooraf werd nauwelijks gegeven en de de buutelpee van het duo laat nog steeds op zich wachten. Het is daar door niet verwonderlijk, dat er bij het publiek verwachtingen zijn ge wekt. die eenvoudigweg niet beant woord konden worden. Met het ver dwijnen van de gitaristen Duane All man (bij een ongeluk omgekomen) en Dicky Betts is er een eind geko men aan de karakteristieke Allman Brothers-sUJl en het getuigt van een gezond inzicht, dat Gregg niet heeft geprobeerd de mythe kunstmatig in leven te houden. Hij heeft terecht gekozen voor een nieuwe aanpak- Secuur voorbereid Zoals gezegd was het optreden pri ma. Onder leiding van perfectionist Allman (zang, toetsen en gitaren) is de Europese toemee uiterst secuur voorbereid. Het resultaat was er dan ook naar. Een zeer professioneel ope rerende begeleidingsgroep met een opvallend sterke ritme-sectie, die zich vooral ln de rythm and blues nummers, maar ook op het soul- en jazzachtige vlak uitstekend van zijn taak kweet. Kenmerkend voor het nieuwe geluld van Gregg Allman zijn echter de zangduetten tussen hem en Cher, eens de vrouwelijke helft van het duo 8onny and Cher en nu een grote ster in Amerika met een eigen, vrij populaire tv-show. Haar donkerbruine stem past uitste kend bij de rauwe, bluesy stem van haar levenspartner. Met haar komst is de muziek van de Gregg Allman Band weliswaar iets „netter" gewor den en iets minder krachtig, maar daar staat dan wel een kwaliteitsver betering tegenover. Onder beider lei ding groeide de groep in nummers als You done me wrong. Love the one you'r with, Midnight rider en het ontroerende We're gonna make it naar een hoogtepunt. „Two the hard way" heet de te ver schijnen elpee. Een titel die helaas maandagavond nog eens door de slechte organisatie bevestigd werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9