Van zuidelijk verzet weer iets meer bekend "Wat spaargeld achterdehand kaneenhéleuitkomst zijn." Inderdaad. Papierfabrikanten: veel meer bos nodig Uit brieven van lezers postgiro en UJ rijkspostspaarbank Omzet postorderbedrijven driekwart miljard De zwarte plak: redding voor velen familie Dagelijks over de krant nog steeds actueel Grote achterstand op Bondsrepubliek Van Huiten tegen boycotactie schippers WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 door Barend Mensen DE HORST Door vreemde oorzaken is het in Zuid- Nederland tegen de Duitse onderdrukking gepleegde verzet in de naoorlogse jaren nooit goed uit de verf gekomen. Er is zelfs wel gesuggereerd dat het verzet in de zuidelijke provincies niet in de schaduw kon staan van de in de rest van het land gevoerde ondergrondse strijd. Daaraan koppelde men dan de houding van de rooms-katholieken die de nazi-terreur maar vrij gelaten over land en volk zouden hebben laten heengaan. Dat dit een verkeerd en grievend beeld van de werkelijkheid is. werd onlangs aangetoond in een tweede lige televisiedocumentaire Daarin werd met even indrukwekkende als overtuigende feiten een beeld gege ven van hoe zowel de rooms-katho- lieke kerk zelf als veel van haar gelovigen hebben gehandeld in openlijke of verborgen strijd tegen de aanranders van vrijheid, recht en menselijkheid. Boek Overigens slaagde men er ook in die documentaire (getiteld ..Van verzet in 't zuiden is niets bekend, majesteit") niet in te verklaren hoe het komt dat het zuidelijk verzet na de bevrijding zo is veronacht zaamd. Misschien ligt het wel aan het feit dat er betrekkelijk weinig tot de verbeelding sprekende literatuur over is verschenen. Oud-verzets man Bert Poels heeft daar dan iets aan gedaan. Hij heeft zijn herinne ringen opgetekend in een met me dewerking van de journalist Jan Derix tot stand gekomen boek en dit de naam „Vriend en Vijand" gegeven Het uitkomen van dit boek hepft geleid tot een gemêleerde reünie van oud-verzetsstrijders, onderdui kers, geallieerde piloten en andere door de Duitsers vervolgden alsme de van nabestaanden van gevallen verzetsmensen. Zij allen waren aanwezig bij de officiële presenta tie van „Vriend en Vijand" en zij allen wisten, veelal uit eigen erva ring. waarover het ging als gespro ken werd over „De zwarte plak". Zo werd en wordt genoemd een groepje boerderijen in Horst-Ame- rica aan de rand van de Peel. dat een centrale rol heeft gespeeld in het Zuidnederlandse verzet. Met name de boerderij van de familie Poels was toevluchtsoord voor Jo- c den en andere onderduikers uit ste- brKSnning den als Amsterdam. Rotterdam. Breda en Tilburg en opvangcen trum voor via België af te voeren piloten. Oud-verzetsman Bert Poels. de au teur van Vriend en Vijand" ces Escape and Evasion Society, lieten evenmin verstek gaan. Niet vergeten Dat ook de laatste categorie „De zwarte plak" niet vergeten is bleek uit de belangstelling van de Engel se en Amerikaanse luchtmacht. De militaire attaché van de Britse am bassade. wingcommander B. Hives, was er. group-captain Bill Randle. voorzitter van de Bntse pilotenor- ganisatie Royal Air Force Evasion Society, en Ralph K. Patton, presi dent van de Amerikaanse Air For- Hun aanwezigheid was bedoeld als officiële erkenning van "het feit dat „De zwarte plak" als geallieerd steunpuntnin de Peel de redding is geweest van vele tientallen afge schoten piloten. De redding tevens van ontelbare vogelvrije en opge jaagde landgenoten. Velen van hen zagen met ontroe ring de plaatsen terug waar zij een kleine rol hebben gespeeld in een door Bert Poels naar waarheid be schreven groot geheel. Dank zij „Vriend en Vijand", waarop wij nog terugkomen, is over het verzet in het zuiden gelukkig weer iets meer bekend. Doz<j rubfiek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gele?en bonchten. artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of metplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam. Bi| publicatie worden naam en woonplaats van de schri[vef vormeld Wim des Celles (2) Uw artikel van 29 oktober: „Indone sische jongen op zoek naar zijn Ne derlandse vader" trof mij bijzonder, omdat ik jaren geleden in mijn amb telijke loopbaan een zelfde geval heb meegemaakt. Het betrof toen een minderjarige jongen. Persoon lijk ben ik destijds naar de vader toegegaan, die inmiddels getrouwd was en erg tegen de soesah opzag om naar de burgerlijke stand te ko men en daar een erkenningsakte te laten opmaken. (Meestal willen deze mannen het voor hun Nederlandse vrouw niet weten, dat ze nog een kind hebben in Indonesië Maar aangezien een ambtenaar tot ge heimhouding verplicht is. kan hij op een delicate manier toch de vader bewegen deze stap te doen. een for maliteit die hem niets kost. Waar mee zijn kind dan Nederlander wordt, want de Nederlandse Natio- naliteitswet is niet met een handom draai te veranderen en de Vreemde lingendienst is streng op de naleving ervan, zeker in deze tijd. In het geval van Wim des Celles is het een meer derjarige jongen die zelf zijn kost kan verdienen. M i. is zijn vader ze delijk verplicht hem te erkennen. Zijn adres kan via het zgn. schakel- register van de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters in Den Haag te achterhalen zijn. Amsterdam C. R. de Vos Weer mislukt (S) Na talrijke malen informeren en for meren. heeft het CDA thans krach tig van zich afgesproken en zich niet de wet laten voorschrijven door de heren van de PvdA. Als Den Uyl op het congres van de PvdA. van 5 november, zegt dat Lubbers door het CDA op de schroothoop is ge gooid. dan verwijs ik hem naar de solidariteitshouding van Lubbers. Mevrouw Gardeniers en Kruisinga. met Andriessen. Den Uyl heeft zich een slecht staatsman getoond. Amsterdam W. van Doesburg Weer mislukt (6) Ik vind het een afschuwelijke zaak. dat men na zoveel maanden touw trekken nog niet is kunnen komen tot de vorming van een nieuw kabi net Kennelijk prevaleren partij en misschien zelfs persoonlijke belan gen boven de algemene Daaraan hebben mijns inziens beide partijen evenveel schuld Den Uyl mag niet vanwege zijn achterban, maar waar om trad Andriessen niet vrijwillig terug"1 Toch glimlachten beide he ren op de foto poeslief tegen elkaar. Hoe noemt men zoiets ook weer? l'trccht A. Witsel Weer mislukt (7) Met leuzen van vrijheid en democra tie gaan we een dictatuur tegemoet Den Uyl is reeds een speelbal gewor den van zijn zeer linkse achterban Partijen met hun klinkertaal en .schuttingwoorden scheldend op hun tegenpartij grootgeworden. wat kan men van hen verwachten0 Onze vrij heid en welvaart, en democratie staan wel degelijk op het spel. Chris tenen die links stemden of hun stem gaven aan splinterpartijen Zijn wij hiervan doordrongen? Met leuzen en beloften kreeg Hitier macht, het kostte miljoenen het leven. We heb ben ons land in 33 jaar opgebouwd Toen kwam links aan het bewind In bijna vier jaar tijd werd onze wel vaart tot ver onder de rode streep gewerkt Dat betekende honderd duizenden werklozen. Bijna ieder dag worden bedrijven gesloten of verplaatst naar het buitenland. Ze- dewetten bestaan er haas niet meer en de Nederlandse burger is niet meer veilig. Zeist D. Hoekstra Weer mislukt (8) Wie is de schuldige van deze ellendi ge. slepende kabinetsformatie? Het buitengewoon congres van de PvdA gaf hier een antwoord op. Hier kon je Ien van de Heuvel. Ed van Thijn en Den Uyl horen briesen, het CDA en met name Van Agt, dat zijn de boosdoeners. Zij zijn de schuldigen dat het zo lang duurt. Maar een kind in de politiek kan weten dat het anders is. Is Den Uyl soms vergeten dat aan het begin van de formatie Van Agt voorgesteld heeft om eerst maar met de zetelverdeling te begin nen? Als hij daarop was ingegaan, dan had hij zichzelf en het Neder landse volk veel tijd bespaard. Maar Den Uyl had een andere strategie, hij wist het beter Dus wie is de schuldige? Joop den Uyl1 Als je het onderste uit de kan wil hebben, krijg je vaak de deksel op je neus. 's Gravendeel A. Noleboom Weer mislukt (9) U geeft de schuld van het mislukken van de formatie voor bijna de volle honderd procent aan Den Uyl en de PvdA en gaat daarmee voorbij aan de hele voorgeschiedenis en aan al les wat er op de achtergrond bij het CDA heeft meegespeeld En die ge schiedenis is al begonnen bij de re geringscrisis. veroorzaakt door de halsstarrigheid van Van Agt. bij het ontwerp grondpolitiek. En wie was toen de man op de achtergrond? Het heeft geen zin een opsomming te geven van alle daarna door Van Agt veroorzaakte strubbelingen Ieder kent die. Ook de PvdA heeft fouten gemaakt Maar ik heb in het streven van partijraad en congres toch steeds de zorg om het lot van de onderliggenden in de maatschappij kunnen bespeuren En ik heb grote bewondering voor Den Uyl. die met eindeloos geduld en een onvoorstel baar uithoudingsvermogen getracht heeft die zorg in concrete plannen te vertalen. Laten we toch de hoofd oorzaken van de moeilijkheden niet uit het oog verliezen En die is dat er in het CDA zowel linkse als rechtse tendenzen aanwezig zijn. waardoor het niet alleen voor de PvdA. maar eventueel ook voor de VVD een on betrouwbare partner zal zijn Een oplossing zou zijn dat het CDA zich opdeelt in een progressieve en een behoudende groepering, zoals prof. Roscam Abbing al eens heeft voor gesteld. maar dat zal voorlopig wel onvoorstelbaar blijven Bergen (NH) S.J.Nijdam Btj beschikking van de arron dissementsrechtbank te Am sterdam van 25 oktober 1977 is het faillissement van P J. Be- dort. Tichelstraat 36 II. Am sterdam opgeheven bij gebrek aan baten Mr J. C. Diecken (curator). De Lairessestraat 139. Amsterdam. Bij beschikking van de Arron- dissements-Rechtbank van 4 oktober 1977 is het faillisse ment van Gerrit Leendert Ver schoor. Den TexStraat no. 30 A. Amsterdam opgeheven bij ge brek aan baten Keizersgracht 632. Amsterdam. Mr. E H. Servatius, Curator OPENBARE BEKENDMAKING De commissie waterkwaliteits beheer provincie Utrecht komt op dinsdag 15 november 1977, te 14.00 uur, in openbare verga dering bijeen in de dependance der provinciale waterstaat, Ga- ltlertaan 31 te Utrecht. De te behandelen stukken liggen vanaf 9 november 1977 ter inza ge bij het secretariaat van de commissie. Oude Gracht 403 te Utrecht. Utrecht. 3 november 1977, prof. ir. A. C. J. Koot. voorzitter mr P G Scherks. secretaris. KENNISGEVING De Derde kamer voor geschil- lenbehandeling uit gedeputeer de staten van Utrecht maakt bekend, dat zij op donderdag. 8 december 1977. aanvang 11.00 uur. ten Provinciehuize. Achter St Pieter 20 te Utrecht, in open bare vergadering zal behande len het beroep op grond van artikel 20 der Bevoegdheden- wet. ingesteld door J. C. van Rossum tegen het besluit van dijkgraaf en heemraden van het waterschap Lopikerwaard d d. 31 december 1976, waarbij zijn verzet tegen het dwangbe vel tot verhaal van kosten van politiedwang ongegrond is ver klaard Sb spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. ChrntrIqk SiIkmimI Vakwbood L'lrrcht RutlUin IPoUbtM ?4'S. TROUW/KWARTET^ Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Hoewel de Stichting Industrie-Hout waar dering heeft voor het initiatief van de regering tot uitbreiding van het bosareaal met 35.000 hectare, meent zij dat aanzien lijk meer bos nodig is. Dit schrijft directeur ir H. A. van der Meiden van de Stichting Industrie- Hout (een instituut van de Vereni ging van Nederlandsche Papierfabri kanten! aan de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke orde ning. Het bos, zo merkt hij op. is de leverancier van een belangrijke en veelzijdig toegepaste grondstof die in toenemende mate schaars wordt. Voorts wordt gewezen op een nota van het ministerie van. Economische Zaken, gevoegd bij de onlangs ver schenen „structuurvisie op het Bos en de Bosbouw" van de minister van Landbouw. Daarin wordt alleen al voor de papierfabrikage een uitbrei- PoldGF ding van 100.000 hectare bos in het jaar 2000 nodig geacht. men van bodemproduktie (land bouw) meer overheidssteun ontvan gen dan de bosbouw. Er wordt dan ook op aangedrongen dat de regering met spoed maatrege len treft om de bosuitbreiding door particuliere grondeigenaren te sti muleren. Daarbij wordt gevraagd te bekijken, in welke mate andere vor- Vooral de toegezegde aanleg van 10.000 ha bos in zuidelijk Flevoland wordt van groot belang geacht om dat het in deze polder bebossing snel gerealiseerd kan worden en er bo vendien snelgroeiende, hoogproduk- tieve boomsoorten kunnen worden gebruikt. Wel vindt men het noodza kelijk dat Staatsbosbeheer dez< sen vanaf de aanleg in beheer Dat is nu niet het geval. De stichting Industrie-Hout o steunt tenslotte de opmerking nota, dat de verschillende fui van het bos praktisch altijd in binatie met elkaar voorkomen. Tenslotte wordt er op gewezen ieder land van de EG in belang mate op import van hout en produkten is aangewezen; een port die in de toekomst steeds problemen zal opleveren, omdi grondstof hout ook in belang bosgebieden schaarser gaat wo Zo is Noord-Europa sinds enke ren een belangrijke importeur hout. Rusland heeft steeds mee houtproduktie zelf nodig, het ook geldt voor ontwikkelingslan Veel mensen leggen geld opzij voor "je weet maar nooit" Misschien vindt u het ook wel verstandig om zélf zo'n reserve vormen. Neem dan een beleg gingsrekening van postgiro en njkspostspaarbank U knjgt dan hóge rente (nu tot 7V4%) omdat uw geld voorlopig met nodig hebt Maar uw geld staat met va u kunt het altijd opnemen Makkelijk sparen U mag inleggen en opnemen wanneer u maar wilt. Net zoveel of net zo weinig als u wilt Contant of via uw bank- of post rekening. En als u automatisch spaart groeit uw reserve hele maal "vanzelf. Zo kiest u Postgiro en njkspostspaarbank bieden u 4 beleggingsrekeningei met verschillende opzegter mijnen Kies een opzegtermijn waarvan u denkt: daar kan ik me aan houden Hoe langer die termijn hoe hoger uw rente. Uw geld staat niet vast Hebt u uw geld onverwacht nodig dan kunt u ook opnemen zonder de opzegtermijn aan te houden Dat kost u een genng percentage van het opgenomen bedrag. De rente van het vorige jaar en geld voor de aankoop van een eigen woning kunt u altijd vnj en zonder kosten opnemen. Meer informatie De folder "Beleggingsrekemn- gen" is verkrijgbaar: - met de bon - op het postkantoor - via teL 0017 (gratis) of (020) 5893137. Bon voor meer informatie Stuur mij de folder "Beleggingsrekeningen' Informatie over andere diensten: lenen hypotheken betalen Plaats: Deze bon ui een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27.1071 AN Amsterdam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse postorderbedrijven hebben in 1976 gezamenlijk voor 750 mil joen gulden verkocht, een stij ging van 20 procent ten opzich te van 1975. Textiel leverde met een bedrag van 300 mil joen de grootste bijdrage in de omzet van de postorderbe drijven. De Nederlandse postorderbond bere kende voor textiel een aandeel van 40 procent in de verkoop, gevolgd door boeken en grammofoonplaten, die goed waren voor 128 miljoen of 17 procent. Meubelen komen met 78 miljoen tot 10 procent en huis houdelijke artikelen met ƒ47 mil joen tot 6 procent. Wanneer we voedingswaren buiten beschouwing laten (die komen niet in het assortiment van de postorder bedrijven voor) dan nemen de ver zendhuizen twee procent van de va derlandse detailhandelsverkopen voor hun rekening. Per Nederlander is dat ongeveer 60 gulden per jaar. Met dit bedrag liggen we overigens ver achter bij enkele omringende landen, met name de Duitse Bonds republiek. waar per inwoner in een jaar voor 250 gulden bij postorderbe drijven wordt besteed. Niet minder dan 61 procent van de Duitsers koopt dan ook wel eens bij een ver zendhuis. een cijfer dat wordt onder steund door het feit dat twee op de drie Duitse gezinnen een catalogus in huis heeft. Zover zijn andere Europese landen niet. Toch komen ook Engeland 130 per jaar per inwoner). Zwitser- ROTTERDAM Staatssecretaris Van Huiten van verkeer en water staat vindt het onjuist, dat de onaf hankelijke schippersvakbond ONS boycotacties in de binnenscheep vaart is begonnen, terwijl overleg binnen de interdepartementale commissie binnenscheepvaart over de door de bonden aangevochten situatie nog gaande is. Hij verklaar de dit na afloop van een bijeen komst op het ministerie in Den Haag, waarin de commissie mee deelde de werkzaamheden te zullen opschorten in verband met de door het ONS geleide boycotacties.* Nu de commissie het werk heeft opgeschort verwacht Van Huiten niet dat hij op korte termijn kan beschikken over een advies van de commissie over het probleem van de huurschippers. Hij is van plan zijn standpunt afzonderlijk te bepalen en zal daartoe de directeur-generaal voor de scheepvaart vragen een nota over de problemen samen te stellen. PARIJS Volgens jhr. E. van Len- nep, secretaris-generaal van de OESO is het niet uitgesloten dat de koers van de peseta binnen afzien bare tijd opnieuw zal moeten wor den verlaagd. Als het inflatietempo in 8panje zo hoog blijft voor dit jaar wordt gerekend op dertig pro cent zal een devaluatie onvermij delijk zijn. Van Lennep zei dit in een vergadering van de financieel-eco- nomische commissie van het Spaan se parlement. land 114) en Frankrijk ruimschoots boven de gemidd Nederlandse besteding uit. staat echter tegenover dat de aan slechts een gulden of twaaü jaar in postorderbedrijven uitge Nahinken Volgens voorzitter A. F. A Fluil van de Nederlandse Postorder! is in Nederland het beeld van pa derkopen en reclame per brief d lijk achtergebleven bij de werk( betekenis van deze verschijn: Hij sprak in dat verband van n kingsverschijnselen die tot i komen in het achterblijven van lei wettelijke regelingen. Als beelden noemde de heer Fluitsn wet op het afbetalingsstelsel, de verkopenwet, de prijzenwet en de nieuwe wet op het cadeaust die op 1 januari in wew wer treedt. Bij al deze regelingen w geen rekening gehouden met de ze waarop de Nederlandse orderbedrijven hun functie vei len, vindt de heer Fluitsma. In Nederland geschiedt 55 pro van de postorderaankopen via mijnbetaling. rm

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8