ortugese in Je problemen Frankrijk levert Zd-Afrika geen oorlogsschepen Algerije vreest oorlog Marokko Venezuela schakel tussen Noord-Zuid Meir ziet niets in Palestijns thuisland Franse bakkers boos fier socialisten stappen op Ook Israël houdt zich aan embargo Lufthansa Vliegt niet op Algerije Zweden wil nauwere banden met EG ,,Te gevaarlijk voor Israël" Franse Cessna's voor Rhodesië Weer magnaat in Italië ontvoerd Olie en democratie rijkste bezit ENSDAG 9 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 BS _t an een medewerker [SSABON Alsof het afgesproken werk was, kwamen dinsdag gelijkertijd moeilijkheden binnen de twee grootste partijen in Portugal tot een uitbarsting Vier parlementsleden van de ocialistische Partij van Mario Soares zeiden hun lidmaatschap terwijl de voorzitter van de sociaal democratische partij PSD, rancisco sa Carneiro zijn functie ter beschikking stelde. e vier parlementsleden die uit de van de socialistische partij, die op aeiolicilcnhn norfii oiin iractanf diitr rlif mnmont pon minHorhoiricroirp. ''Jocialistische partij zijn gestapt, zijn iden van de Fraterindade Operaria, [tewel arbeidersbroederschap. On- ider hen bevindt zich de vroegere ndbouwminister Antonio Lopes loso. Op een persconferentie lakte de Fraternidade Operaria gekend alle vertrouwen in de leiding dit moment een minderheidsrege ring vormt, te hebben verloren. De arbeidersbroederschap steunt de beweging die door dissidente partij leden in Coimbra, 250 in getal, is opgezet voor de vorming van een nieuwe politieke partij van ex-leden van de socialistische partij. De ex- partijleden uit de universiteitsstad Coimbra zijn voor het overgrote deel in de arbeidersbroederschap georga niseerd. Zij hebben een commissie gekozen die onder leiding van Lopes Cardoso een nationale bijeenkomst zal organiseren van democratisch en socialistisch links. Op deze bijeenkomst, die waar schijnlijk in januari plaats vindt, zul len de statuten voor een nieuw op te richten partij besproken worden. Het aantal socialistische partijleden dat Mario Soares en zijn regerings- politiek nu de rug toekeert, zal naar schatting zo'n duizend zijn. Maar e( schappij Lufthansa heeft gis- volgens Lopes Cardoso hebben in- nj teren haar vlucht op Algiers middels al veel meer teleurgestelde l 'afgelast omdat er geen bevre- leden zonder veel ophef de partij Hdigende oplossing is gevonden "or,oton PARIJS/PRETORIA (Reuter, UPI) Frankrijk zal twee onder zeeboten en twee korvetten, die in aanbouw zijn voor Zuid- Afrika, niet afleveren. Parijs houdt zich daarmee aan het verbod van de Verenigde Naties wapens te leveren aan Zuld-Afrika. jlBONN (Reuter, UPI, AP) - De „Westduitse luchtvaartmaat- voor de wens van de bondsre publiek de anti-kapingscon- trole in Algerije te mogen uit- ck voeren als het gaat om Luft- Hhansa-passagiers. Lufthansa vliegt dinsdags en zaterdags op Algiers. Lufthansa-woordvoerder Helmut j'k Kaulich deelde gisteren ook mee dat is- ands afgelopen zaterdag een aantal d- reserveringen voor vluchten met de maatschappij is geannuleerd. Dit iej gebeurde na het dreigement van het „Commando BER" waarbij BER n. waarschijnlijk staat voor Baader, faVEnsslin en Raspe, de drie in gevan- 9,. genschap overleden leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) dat vanaf 15 november gedurende drie maanden elke maand een vliegtuig van Lufthansa in de lucht zal wor den opgeblazen. Dit uit wraak voor de dood van het RAF-drietal. Het dreigement wordt in West- Duitsland hoogst ernstig genomen. Goedingelichte kringen in Bonn hebben bevestigd dat Lufthansa een regeringsvoorstel bestudeert om ge wapende politiemensen in burger aan boord van de toestellen te plaat sen. Het voorstel wordt vooralsnog afgewezen door de vliegers. Japan heeft gisteren besloten zijn luchtvaartmaatschappij JAL dub bele controles te laten uitvoeren op passagiers op verscheidene buiten landse vliegvelden. Dit naar aanlei ding van de kaping van een Japans toestel eind september. Vanaf nu moeten op 13 niet met name ge noemde buitenlandse velden passa giers en bagage zowel in het stati onsgebouw als naast het vliegtuig worden ondeizocht. Ook Japan overweegt lijndiensten te staken als het buitenland controle weigert toe te laten. Landhervorming Door het aannemen van de nieuwe wet op de landhervorming in juli van dit jaar waar de broederschap principieel tegen was, kwamen de socialistische leden van deze vereni ging in een openlijk conflict met de leiding. Deze keerde het optreden van de leden van de broederschap in alle toonaarden af. Ten slotte werd het lidmaatschap van de partij on verenigbaar verklaard met dat van de arbeidersbroederschap. Maar een onenigheid binnen de partijtop over de te volgen tactiek, verhindert tot nog toe het uitvaardigen van roye menten. De weigering van het par tijbestuur om in te gaan op het verzoek tot het houden van een bui tengewoon congres was ten slotte de druppel die voor de leden van de arbeidersbroederschap en hun sym pathisanten de emmer deed overlo pen. De broederschap bepleit sterk samenwerking met de commu nisten. Terwijl zo de Socialistische Partij een linkervleugel verloor, dreigt bin nen de Sociaal Democratische Par tij de rechtervleugel af te breken. De voorzitter van de PSD, professor Francisco sa Carneiro, is voorstan der van een harde lijn tenopzichte van de minderheidsregering van Mario Soares. Hij hecht veel waarde aan de band met de christen-demo craten van de CDS en heeft deze partij tot nog toe van de besprekin gen over een te vormen regering niet willen buitensluiten. Bovendien heeft Sa Carneiro veel kritiek op president Eanes, die hij een te tole rante houding verwijt tenopzichte van eerste minister Mario Soares. Sa Carneiro bleek echter binnen het politieke comité van de PSD geen meerderheid te kunnen vinden. Daarom bood hij zijn ontslag aan als voorzitter van de partij. De doodzieke Amerikaanse se nator Hubert Humphrey ver welkomt de vroegere Israëli sche premier Golda Meir, tij dens haar bezoek aan de Vere- nogde Staten. Humphrey is gis teren opnieuw opgenomen in het zienhuis om een operatie te ondergaan voor kanker. BRUSSEL Zweden wil nauwer samenwerken met de Europese Eco nomische Gemeenschap. Het land heeft al een bijzonder handelsak koord met de Gemeenschap, maar wil de betrekkingen nu ook uitbrei den tot andere zaken. Dit heeft de Zweedse minister van handel, Staf fan Burenstam, gezegd tegen de voorzitter van de Europese Commis sie, de Brit Roy Jenkins. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De voormalige Israëlische premier Golda Meir heeft gisteren gezegd dat de vorming van een thuisland voor de Palestijnen teveel gevaren oplevert voor Israël. Meir sprak met verslaggevers na een ontmoeting met de Amerikaanse president Jimmy Carter in het Witte Huis. De oud-premier is in tegenstelling tot de opvattingen van de Ameri kaanse president helemaal niet over tuigd van de noodzaak van de vor ming van een eigen staat voor het Palestijnse volk. „De Israëli's aan vaarden het niet, want het is niet NEW YORK (Reuter, DPA) Algerije Is van plan terug te slaan wanneer Marokkaanse troepen de achtervolging van polisario- strijders tot op zijn grondgebied voortzetten. Polisario is de guerrillabeweging die strijd voor de onafhankelijkheid van West-Sahara, het voormalige Spaan se gebied dat is verdeeld tuiten Ma rokko en Mauretanlë. De beweging wordt erkend en gesteund door Alge rije. Koning Hassan van Marokko dreig de het afgelopen weekeinde dat zijn troepen hun Jacht op de strijders van het Polisario desnoods tot over de Algerijnse grens zullen voortzetten. De koning voelde zich kennelijk ge sterkt door de dreigende houding die Frankrijk ondermeer door een troepentransport naar Senegal te genover het PolJsario heeft aangeno men. Frankrijk wil dat Polisario de acht Fransen vrijlaat die zijn gevan gen genomen bij actiea van de guer- rilleros in Mauretanlë. Anti-Franse betoging De Franse politiek met betrekking tot Noord-Afrika is voor de eerste keer doelwit geweest van een massa betoging in Algiers. Er namen tien duizenden Algerijnen aan deel die urenlang „Gis card moordenaar" schreeuwden. De betoging was geor ganiseerd door 's lands enige politie ke partij tegen de „Franse interven tiedreiging in de Magreb." (Noord- Afrika). nodig en het is te gevaarlijk. Het is een bedreiging van het voortbestaan van Israël," aldus Golda Meir, die zei de gevoelens van het Israëlische volk te vertolken. De Israëlische politie heeft gisteren ip het dorp Majd El Koeroem in Galilea het vuur geopend op Arabi sche dorpelingen, die protesteerden tegen het slopen van een gebouw, dat zonder de vergunning die nodig is was opgetrokken. Eén Arabier kwam om het leven en negen werden gewond. Aan de kant van de politie vielen 22 gewonden. Er werden 30 dorpsbewoners aangehouden. Bij een aanslag ln een Palestijns vluchtelingenkamp in Beiroet is maandag Saleh Joussef Rebhi dode lijk verwond. Dit Is bekendgemaakt door het opperbevel van de pro-Syri- sche vleugel van het Palestijnse be vrijdingsleger (PLA). Rebhi was de leider van de sectie Libanon van de PLA-vleugel. Het PLA viel tijdens de burgeroorlog in Libanon uiteen in twee delen. Het kleinste daarvan ls pro-Syrlsch, het grootste steunt het beleid van de overkoepelende Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO). De korvetten, die op de marine-werf van Lorlent bijna klaar zijn, zullen aan de ketting worden gelegd, even als de twee onderzeeboten in Toulon. Vorige week had Frankrijk nog laten weten verplichtingen tegenover Zuid-Afrika na te komen. De Vere nigde Staten en Groot-Brlttannlë, de twee andere grote westerse mogend heden ln de Veiligheidsraad hadden al eerder een wapenembargo tegen Zuid-Afrika ingesteld. De Franse marine heeft berichten tegengesproken dat een Zuidafri- kaanse bemanning geprobeerd zou hebben één van de korvetten de ha ven uit te krijgen. De ruim 11 dui zend ton metende Goede Hoop ligt in een binnenhaven in Lorient. ach ter een beweegbare brug. Volgens de Zuidafrikaanse ambassade slaan de verhalen over een „kaping" van de Goede Hoop nergens op. „Zuld-Afri ka is niet om de hoek zoals Israël," aldus een woordvoerder. Daarmee verwijzend naar de vijf kannoneer- boten die in 1969 door Israëli's uit de haven van 'Cherbourg werden ge haald, ondanks het Franse wapen embargo tegen dat land. De afgelopen twee jaar zouden de wapenleveringen van Frankrijk en Zuid-Afrika al geleidelijk zijn ver minderd. Eens was het de grootste leverancier van oorlogstuig aan dat land. Tijdens een reis naar Zaïre in 1975 zei president Valéry Giscard d'Estaing dat geen materieel meer geleverd zou worden, behalve oor logsbodems. Het embargo trof ver kopen van Mirage-vliegtuigen, heli kopters, raketten en ander tuig dat bij de strijd tegen de guerrilla zou kunnen worden gebruikt. Geen wapens Israël zal het wapenembargo van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties tegen Zuld-Afrika niet schen den, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Hij gaf opheldering over uitlatingen van minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan en zei dat „Israël zijn betrekkingen met Zuld-Afrika op wettige gronden on derhoudt en als er een resolutie van de Veiligheidsraad ls, dan zal Israël deze niet overtreden". Zuid-Afrika is „altijd onze vriend geweest en waarom zouden wij dat land wegens de houding van de Amerikaanse president Carter de rug toekeren," zo vroeg Dayan zich af. De woordvoerder voegde er wel aan DAR ES SALAAM (Reuter) Een bestuurslid van de Franse communis tische partij heeft in Dar es Salaam, hoofdstad van Tanzania, gezegd, dat Frankrijk lichte vliegtuigen van het type Cessna levert aan Rhodesië, „in strijd met het VN-embargo tegen dat land". Martin Verlet, ..hoofd Afrika" van het Centraal comité van de Fran se communistische partij, zei dat de toestellen in licentie worden ge bouwd in Reims en naar Rhodesië uitgevoerd met een etiket dat de naam van een particuliere firma draagt. Verlet zei niet te weten of Cessna's worden gebruikt in de oor log van het Rhodcsische leger tegen zwarte nationalistische guerrillastrij ders. Wel verklaarde hij dat In licen tie gebouwde helikopters van de ty pes Puma en Aiouctte, vanuit Zuid- Afrika aan Rhodesië worden gele verd. Wat betreft het nieuwe VN- embargo tegen wapenleveranties aan Zuid-Afrika, zei Verlet dat „Frank rijk wapens aan Zuid-Afrika en Rho desië zal blijven leveren onder de dekmantel van particuliere firma's". toe, dat Israël „de resolutie bestu deert en zijn conclusies zal trekken." Dit kan-volgens waarnemers erop dulden, dat Israël bekijkt of er in de resolutie niet een „achterdeurtje" te vinden is. waardoor Zuid-Afrika kan voortgaan Israëlische wapens ln li centie te vervaardigen. MILAAN (Reuter) In de buurt van zijn huls in Lecco ten noorden van Milaan is gisteravond de 40-jarige Pietro Fiocchi, directeur-bedrijfslei der van een van de grootste wapen fabrieken van Italië, ontvoerd. Fiocchi werd op weg naar huls over vallen door minstens drie gewapen de mannen, die hem dwongen ln hun' auto te stappen. De politie grendel de de wegen rondom de Industrie stad Lecco onmiddellijk af. De betogers die stromende regen Beschieting trotseerden, riepen anti-Franse leu- 6 zen en droegen vlaggen en portret ten van president Hoeari Boeme- dienne, die zij hun volledige steun ln zijn strijd tegen Frankrijk en koning Hassan van Marokko toezegden. Het was de eerste anti-Franse betoging van deze aard en deze omvang sinds Algerije vijftien Jaar geleden onaf hankelijk werd van Frankrijk. De Algerijns-Franse betrekkingen wa ren al een tijd slecht, maar niet eer der kwam dat zo duidelijk aan het licht. De Israëlische stad Nahariya bij de grens met Libanon ls gisteren op nieuw beschoten. Hierdoor is een persoon gedood. Vijf zijn gewond, aldus de Israëlische radio. Nahariya ligt ongeveer 10 km van de Libanese grens. Er zijn tweemaal verscheidene Katjoesja-raketten af gevuurd. Zondagmiddag waren twee mensen gedood door Katjoesja-ra- ketten, eveneens afgeschoten in Zuid-Libanon. PARIJS (AP) De Franse hakkers steken hun woede over de nieuwe prijsbepalingen, die vorige week door premier Raymond Barre werden aange kondigd, niet onder stoelen of banken. Een groot aantal bakkers heeft besloten geen croissants en andere broodjes en gebakjes te maken omdat de regering een maximale prijs heeft vastgesteld die ónder de huidige verkoopprija ligt. In Parijs bleven de etalages van vele bakkers leeg als protest tegen de regerings maatregelen, die ten doel hebben de inflatie te bestrijden. „Ik maak liever geen croissants dan dat ik er geld op moet toeleggen," zo verklaarde een bakker in de wijk Montmartre. De gewone croissant zal vanaf dinsdag voor één franc verkocht moeten worden. Voorheen lag de prijs op 1.30 franc. door Herman Amelink 'De twee grote rijkdommen van Venezuela zijn de olie en de democratie. Door het bezit daarvan fungeert het land als tussen de olie produce rende landen en het westen en it als verbinding tussen Latijns- Amerika en de Verenigde Sta pten. In haar buitenlands beleid ,jgeeft de regering in Caracas er _i blijk van zich zeer bewust te ;s<zijn van haar sleutelpositie. Venezuela is één van de oprichters oi van de OPEC, de organisatie van olie (reproducerende en exporterende lan- »e den. In grootte is Venezuela het vier- ;nde olieproducerende land ter wereld, Het land levert vooral aan de Ver- ei enigde Staten. Venezuela heeft een ai vrij zware stem in de organisatie, •o aangezien dit land het enige demo- ii cratische geregeerde lid is. Als zoda nig heeft het een goede ingang bij het westen. Binnen de OPEC is Ve nezuela regelmatig bemiddelend op getreden om dreigende geschillen te ondervangen. Dit voorjaar maakte president CarloS Andres Pérez nog een reis langs Saoedi-Arabië, Iran, Koeweit, Qatar en de Verenigde Ara bische Emiraten. De eerstkomende conferentie van de OPEC, eind de- rocember. wordt in de Venezolaanse to|hoofdstad gehouden. Mensenrechten edDe betekenis van de rol van Venezu ela in de OPEC is het afgelopen jaar ii nog toegenomen door het aandeel lal van dit land in de Noord-Zuid confe rentie die in Parijs werd gehouden De Venezolaanse minister van staat Pérez Guerrero was mede-voorzitter van dit overleg. Tijdens deze confe rentie heeft Venezuela steeds na drukkelijk bestreden dat de olie pro ducerende landen de derde wereld slecht zouden behandelen. Behalve als brug tussen de OPEC en het westen fungeert Venezuela ook als schakel tussen de Verenigde Sta ten en Zuid-Amerika. Caracas is het geheel eens met de manier waarop Washington strijdt voor het herstel van de democratie ln de vele door militairen geregeerde landen van het Amerikaanse continent. De Venezo laanse pers maakt openlijk melding van de schendingen van de mensen rechten in de diverse dictaturen. De presidenten van Argentinië en Boli via. die de afgelopen zomer een be zoek aan Venezuela hebben ge bracht. hebben van hun gastheer te horen gekregen dat hij weinig Inge nomen is met de manier waarop met mensen gesold wordt in hun landen. Ten tijde van de regering van Nlxon en Ford ln de Verenigde Staten was het oog van Washington vooral ge richt op Brazilië. Onder president Carter is dat anders geworden. De Amerikaanse president, die zich er gerde aan de praktijken van de La- tijnsamerikaanse militairen, uitte zijn voorkeur voor de democratie door president Pérez als een van de eerste Latijnsamerikaanse leiders op het Witte Huis uit te nodigen. Carlos Andres Péres drukt sjeik Sabah al Salem van Koeweit (rechts) de hand tijdens de rondreis van Péres in april van dit jaar door de olielanden in het Midden-Oosten Zwenking Zo kon de indruk ontstaan dat presi dent Perez zich voor het Amerikaan se karretje liet spannen. Het land ging steeds meer functioneren als spreekbuis van de Amerikaanse kri tiek op Zuidamerikaanse toestan den. Vorige maand ls er echter een duidelijke zwenking in het beleid gekomen. Begin oktober deelde pre sident Pérez mee dat er met zijn instemming gewerkt werd aan een Braziliaans-Venezolaans verdrag voor de ontwikkeling van het Ama zone-gebied. Tot oktober hadden de Venezolanen zich steeds zeer terug houdend betoond ten aanzien van een dergelijk verdrag. Venezuela heeft ook zijn verzet op gegeven tegen de plannen voor ont wikkeling van de kernenergie in Brazilië. In een vorige maand gepu bliceerd Interview ln Jornal do Bra- sil geeft Pérez openlijke goedkeu ring aan de nucleaire samenwerking tussen WestrDultsland en Brazilië, nadat hij een half Jaar daarvoor nog een duidelijke waarschuwing had la ten uitgaan tegen een dergelijke sa menwerking, waarvan hij ln navol ging van president Carter, een ge vaar zag voor verdere verspreiding van kernwapens ln de wereld. Een andere aanwijzing voor een toe nadering tussen Brazilië en Venezu ela vormen de besprekingen over een contract tussen een Braziliaan se en een Venezolaanse onderne ming over de bouw van een water krachtcentrale. Als dat plan door gaat. roept de oppositie, dan zal de hele elektriciteitsvoorziening ln Venezuela volledig ln handen ko men van Brazilië. Suikeroom De rijke Inkomsten uit olie maken het Venezuela bovendien mogelijk te fungeren als suikeroom ln Mid den- en Zuid-Amerika en het Cara- ïblsch gebied. Het land biedt uitge breide steun aan het Andes-pact, een economische samenwerkingsor ganisatie tussen Venezuela, Colom bia. Ecuador, Peru en Bolivia. Ver der steunt het Peru financieel nu dit land ln een economische crisis ver keert. Venezuela heeft een toene mende belangstelling voor de ont wikkeling van Midden-Amerika en heeft ook de Caraïbische ontwikke lingsbank een flinke schep uït de oliegeldpot gegeven. De ambtstermijn van president P6- rez loopt eind volgend Jaar ten ein de. De activiteiten die hij de afgelo pen Jaren ontwikkeld heeft, wijzen er duidelijk op dat hij de geschiede nis wenst in te gaan als een presi dent die veel goed gedaan heeft met het geld dat de olie opbrengt. BIJ de verkiezingen, die ln december vol gend jaar gehouden worden en waarvoor de campagne al op gang komt, zal het buitenlands beleid slechts een marginale rol spelen. Veertig procent van de twaalf mil joen Venezolanen woont ln krotten wijken of ln arme dorpen. Meer dan de helft van de arbeiders verdient minder dan 150 dollar per maand, wat al nauwelijks genoeg ls om in leven te blijven. ZIJ kopen weinig voor een buitenlandse politiek die Venezuela op een sleutelpositie in de wereld stelt Nauwelijks baat Het geld dat Venezuela verdient en dat ln eigen land blijft wordt niet besteed aan sociale hulpprogram ma's maar aan verdere industriali satie van het land. Rechtstreeks hebben de Venezolaanse arbeiders nauwelijks baat bij de uit de grond spuitende olie. Vele kiezers zullen de partij van president Pérez, de Acci- on Democratlca, dan ook wel de wacht aanzeggen. Dat betekent waarschijnlijk dat de christen-de mocratische presidentskandidaat. Luis Herrera Camplns, Pérez gaat opvolgen. De sociaal-democratische Acclon Democratlca en de christen democratische COPEI ontlopen el kaar politiek nauwelijks. Veel beter zullen de kiezers van een dergelijke regeringswisseling dan ook niet wor den. De partijen ter linker zijde zijn echter zo verdeeld dat zij gezamen lijk mogen rekenen op maximaal tien procent van de stemmen, zodat zij geen doorslaggevende Invloed bij de preidensverklezlngen zullen uit oefenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7