Weg stond al halve eeuw op Rijksplan Bal door de ruit? De tekening van een lezer DICHTBIJ I rouw commentaar \i edragscode (1) Rijtijd van Apeldoorn naar Zwolle binnenkort gehalveerd edragscode (2) )rie maanden voor aannemen an steekpenningen Royal Nederland |jg Drukte op zee niet wachten tot het móet vrij auditie beroemd spookhuis ÈNSDAG 9 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartel gedragscode, die de regeringen i de Europese Gemeenschap iben opgelegd aan Europese he ven in Zuid-Afrika. bevat niets >kkends. Integendeel bijna. Het uist schokkend, dat zulke van- sprekende zaken kennelijk nog is moesten worden vastgelegd en Ier ogen gebracht van de betrok- len. code is het minimum van de rnationaal aanvaarde praktijk >r de arbeidsverhoudingen. Het it om het recht van alle Zuidafri- inse werknemers (ook de zwarte) vakbonden te vormen en de :ht van de werkgevers met deze iden te onderhandelen; om het Izinnige en tot onmenselijke toe- nden aanleiding gevende systeem i de migratie-arbeid; om de ge heid van de lonen voor gelijke »eid en om de verantwoordelijk van de werkgevers voor de fondheid. huisvesting, scholing ontspanning van hun werkne- ;rs en hun gezinnen. is geen onvertogen woord bij. ;t is allemaal redelijk en billijk. Er staat zelfs, dat ..het beginsel van gelijkheid van loon een leeg begrip zou zijn. indien de zwarte Afrikaan se werknemers slechts tot de lagere functies toegang zouden hebben" een opwekking aan de werkge vers om programma's voor oplei ding en scholing van hun zwarte werknemers te ontwikkelen on geacht het Zuidafrikaanse systeem, waarin de toegang tot bepaalde ba nen aan zwarte Zuidafrikanen wordt ontzegd. Belangrijk is ook, dat de Europese ministers niet volstaan met het pu bliceren van deze code als een goe de daad. waarop verder niet terug gezien hoeft te worden. Het valt toe te juichen, dat de regeringen van de negen landen van de Europese Ge meenschap beloven elk jaar te zul len bekijken hoe de code is toege past. Er staat helaas niet. dat deze bevindingen ook elk jaar zullen worden gepubliceerd (zodat zij een zo groot mogelijk effect zullen heb ben) maar dat lijkt ons vanzelfspre kend, gezien de vele vanzelfspre kendheden in deze code. ^Lwolie 'RW 26. Harderwijk 'Ha item door Jac Lelsz HATTEMERBROEK Voor automobilisten wordt binnenkort de rijduur tussen Apeldoorn en Zwolle tot ongeveer de helft teruggebracht. Dat zal gebeuren wanneer de minister van ver keer en waterstaat op 21 november dit belangrijke weggedeelte van de A 50 in gebruik zal stellen. Tijdens de pieken en met veel vrachtverkeer doet men over dit stuk ongeveer één uur straks kan het in een half uurtje. De dubbelbaansweg. die dertig kilometer lang is, zal de veertig kilometer lange, kronkelige en beruchte „dorpenweg" naar ver wachting in aanzienlijke mate ontlasten. Sn lijft alleen de twijfel of ook deze dragsregels niet te laat gekomen n om nog heilzaam te werken; of regering-Vorster niet al lang het int is gepasseerd van waar geen rugkeer meer mogelijk is. en doet de code geen onrecht >or te constateren, dat zij uitgaat n een zakelijk Europees cigenba- ng in die zin dat geen onderne- ing gebaat is bij een verziekt poli- sk klimaat in een land en gefru- Het gedeelte Apeldoorn-Zwolle dat al bijna een halve eeuw geleden op het rijkswegenplan werd gezet, maakt onderdeel uit van de route A 50: de autosnelweg Den Bosch-Arn- hem-Apeldoorn-Zwolle-Kampen- Emmeloord-Joure. In het noorden sluit de nieuwe weg aan op de A 28. de verbinding Amers- foort-Zwolle die destijds de oude Zuiderzeestraatweg langs en door de stadjes aan de IJsselmeerkust voor het doorgaande verkeer verving. Bij Hattemerbroek, enige kilometers van Zwolle, is een klaverblad ge bouwd, van waar af de A 50 zal worden doorgetrokken in de richting van Kamp§n. Voorzover nu vast staat, wordt dat voorlopig een enkel- baansweg. streerde werknemers in het eigen bedrijf. Dat is op zich niet ver keerd. want in zaken als deze lopen de belangen van werkgever en werknemer parallel. Het is te hopen dat de oproep van de Europese ministers in deze har monieuze zin zal worden verstaan, ook na wat er de laatste jaren aan verbittering is gezaaid. In het zuiden sluit het stuk Apel- Het is te hopen, al blijft de twijfel. doorn-Zwolle van de A 50 aan op de autosnelweg Woeste Hoeve-Apel- doorn, die vijf jaar geleden werd vrijgegeven voor het verkeer. Betwist gedeelte Op dit gedeelte kruist de A 50 de A 1, beter bekend als de E 8, de zogehe ten Europa-route die van Amster dam naar het oosten des lands loopt. Aan de A 50 in Gelderland ontbreekt straks nog het hoogst noodzakelijke stuk Woeste Hoeve-Arnhem. Dit is een van de meest betwiste gedeelten van de A 50, omdat men hier te maken heeft met onder meer het Deelerwoud van de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. Controversieel Ook het gedeelte Apeldoorn-Zwolle van de A 50 is jarenlang controver sieel geweest. Er ontstonden actieco mités pro en contra. De tegenstand kwam van enige milieugroepen. Voorstanders wezen bij voortduring op de steeds gevaarlijker wordende situaties van de oude. slingerende „dorpen"-weg. Aan de bomen werden meermalen affiches geplakt met dooskoppen. In Apeldoorn bepleitte men versnelde ADVERTENTIE OTTERDAM (ANP) De recht- |ink heeft vijf ambtenaren van de neentelijke sociale dienst veroor- eld tot drie maanden gevangenis- Iraf. De officier van justitie had vijf panden geëist. ambtenaren werkten op de afde- pg hulp aan rijksgenoten van de lenst. Zij werden schuldig bevon- aan het aannemen van steek penningen van Surinamers. In ruil daarvoor kenden zij uitkeringen toe koor woninginrichting en remigratie naar Suriname. In de meeste geval len hadden de begunstigden geen recht op uitkering of waren de uitke ringen veel te hoog. Bij zijn eis had de officier, mr. J. Schoonaard, rekening gehouden met de bijzonder moeilijke omstan digheden. waaronder de ambtena ren hadden moeten werken. „Door dat zij de enorme stroom aanvragen niet konden verwerken verdween de controle waarop iedere ambtenaar in Nederland recht heeft", aldus de officier. Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland dit soort schades telefonisch even regelt. verzekering maatschappij nv Kaartje van de A 50 tussen Apeldoorn en Zwolle, De autosnelweg die 21 november door de minister van Ver keer en Waterstaat wordt geopend. Het kaartje geeft ook een indruk van de kronkelige, steeds gevaarlijker wordende „dorpenweg" in dit gebied tussen Veluwemassief en Usselval- lei. Bovenaan het klaverblad bij Hat temerbroek. vanwaar af de nieuwe weg wordt doorgetrokken naar Kampen. ingebruikneming van de nieuwe weg. Het zware verkeer moest zich hier door dicht bewoonde woonwij ken wringen. Niet alleen Apeldoorn, maar ook de dorpen Faassen, Ernst, Epe. Heerde en Hattem zouden er wel bij varen. Jammer genoeg zijn enkele aanslui tingen, met name tussen Apeldoorn en Epe, nog niet gereed gekomen. Daar heeft zich vooral ook de Apel- doornse verkeerspolitie nogal zorgen over gemaakt. Zij vreesde dat zij bij eventuele ongelukken, om niet te zeggen calamiteiten te veel tijd nodig zou hebben om ter plekke te komen. Nooddeur Dat zou ook gelden (en dat is eigen lijk nog ernstiger) voor ambulance wagens en brandweerauto's. Ver keer en Waterstaat heeft dat voorlo pig nu zo opgelost dat politie, ambu lancewagens en brandweerauto's een „nooddeur" naar de A 50 krij gen; een tijdelijke toegang in de buurt van Faassen. Aanvankelijk was de A 50 ten wes ten van Apeldoorn geprojecteerd. Dat werd onaanvaardbaar geacht omdat het ten koste zou gaan van het natuurschoon, want de weg be vindt zich in het grensgebied van Veluwemassief en IJsselvallei. Na derhand kwam het tracé ten oosten van Apeldoorn te liggen, een agra risch gebied. Nu voert de weg alleen vanaf Heerde nog door bosgebied. Extra zorg ver eisten de in deze omgeving liggende sprengen, aan het einde waarvan zich vroeger vaak een wasserij be vond. Deze liefelijke stroompjes zijn veelal eigendom van particulieren en soms moest dan ook rekening worden gehouden met zeer oude beekrechten. Stroomlijnen Hoewel de aanleg van de A 50 tussen Apeldoorn en Zwolle al voor de tweede wereldoorlog op het rijkswe genplan stond en aan de uitvoering naderhand veel haken en ogen za ten, kan het weggedeelte toch nog twee jaar eerder voor het verkeer worden vrijgegeven dan men uitein delijk had gedacht. De kosten heb ben honderd en tien miljoen gulden bedragen, inclusief de vele via ducten. Tegelijk met de in gebruikneming van de A 50 wordt de provinciale rondweg S 9 bij Epe geopend, die deze omgeving een verbinding geeft met het net van hoofdwegen in Ne derland. Van de zijde van het pro vinciaal bestuur van Gelderland werd gisteren de opmerking ge maakt dat de wettelijke procedure bij voorgenomen wegenaanleg no dig moet worden gestroomlijnd. In vijf, zes stadia kunnen bezwaar schriften worden ingediend. Daar door is een gedeelte van een project soms al in uitvoering als de bevol king, nog aan het brieven schrijven is. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom HET WEER door Hans de Jong HU NEfHtLPT J>E LEEUW GENEZEN t>or IK HET NIET MEE* De natuur blijft ons verwennen. Terwijl in Zweden nergens meer sneeuw ligt en de temperatuur (VER EEN POLiTiEK VER/INTWOOUDELiilCHEiDSGEVOEL GESPROKEN.... «aar hoog ui voor de tijd van het jaar, namelijk vier tot vijf graden boven nul (Lapland), is het hier 's nachts niet kouder dan tien of elf graden en zijn er middagwaar den te noteren van circa veertien graden Celsius. Tussen een krach tig hogedrukgebied over grote de len van Zuid-Europa en een om vangrijke depressie bij IJsland blijft óe zuidwestelijke wind stug doorgaan. Een activerende factor voor de komende dagen is een nieuw minimum in ontwikkeling boven het midden van de oceaan met als reisdoel Ierland, uitdie pend tot 980 millibar. In een latere fase kan een depres sie van 966 mb. Schotland berei ken en uit dit alles blijkt wel, hoe levendig de depressies boven de Grote Waterplas zich gedragen. Dat heeft voor ons een voortdu ren van hetzelfde, enigszins wis selvallige weertype tot gevolg. Nu en dan valt er regen, maar er zijn ook momenten dat er hier en daar buien vallen. Dat is gisterenmor gen zo geweest op Rozenburg (twaalf millimeter), 's middags in P/NRTt) ManTRoosendaal (vijf tot zes mm). Ook uit het gebied Amsterdam-Mar ken werd een flinke activiteit van behoorlijk zware buien gemeld. Sommige van die buien zijn in West-Europa van onweer verge zeld gegaan als gevolg van kou in de bovenlucht. Dat kan de ko mende dagen ook zo zijn, vooral op momenten dat er geen pur- sang-subtropische lucht uit zui delijke richtingen wordt aange voerd, ook in de hogere niveaus. De weerberichten komen in deze herfst veel beter uit dan in de afgelopen zomer. De westelijke circulatie is dan ook flink op gang gekomen en gebleven en daarop zijn mens en machine veel beter ingespeeld dan op een zuidelijke: Ook de informatie uit Amerika, Canada en van de oceaan is veel uitgebreider; denk alleen maar eens aan de stoet vliegtuigen, die uur in uur uit op tien elf kilom- ter hoogte over de oceaan suist. Nu behoeft een toeneming van informatie nog niet automatisch een navenante verbetering van de verwachtingen te betekenen. We hadden het hier kortgeleden over naar aanleiding van een brief uit Dordrecht en hoort u nu eens, wat professor dr F. H. Schmidt, kort geleden gepensioneerd bij het KNMI, zegt over de veertig jaar die hij als weerkundige heeft be leefd: „De vooruitgang op het ge bied van het voorspellen van het weer is misschien wel teleurstel lend, ondanks de wetenschappe lijke vooruitgang die er gemaakt is. Die vooruitgang ligt eerder op het terrein van de waarneming dan van de voorspelling. De grote vooruitgang is veel sterker ge weest in het begrijpen van wat er in de atmosfeer gebeurt dan in het voorspellen van wat er zal gebeuren. Maar de atmosfeer is dan ook een verschrikkelijk ge compliceerd iets." Professor Schmidt zei dit tegenover een ver slaggever van het Rotterdams Nieuwsblad, het artikel werd mij toegezonden door een belangstel lende weer-fan in Dordrecht. Nog enkele uitspraken: „Er werd vroeger veel meer naar de lucht gekeken dan nu. Men hechtte meer waarde aan de voorspellen de betekenis van wolken dan thans." „Ik verwacht wel, dat het weer voorspellen in de toekomst gelei delijk beter zal worden, maar dat proces zal langzamer gaan dan men bij de introductie van al die nieuwe technieken gedacht heeft." Het uitblijven van ouderwetse winters is maar schijn, aldus pro fessor Schmidt: „In 1963 hebben Amsterdam De Bilt Dcelen Ecldc Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg rwaar bew. zwadr bew. /waar bew. licht bew. /waar bew. regen half bew. regenbui licnt bew. wij bij voorbeeld een winter ge had, die nog nooit zo streng is geweest. Het is niet zo, dat stren ge winters niet meer voorkomen. Maar zij komen nu eenmaal niet zo vaak voor. In en na de oorlog zijn er enkele strenge winters vlak na elkaar geweest: in de jaren '40 verscheidene, verder in 1956. Maar,ze komen beslist weer terug. Of ze dit jaar al komen, kan niemand voorspellen. Dat kêm eenvoudig niet. Het geheugen van de atmosfeer gaat niet zo ver." En daar sluit ik me dan van harte bij aan. Helsinki regen Innsbruck on bew KUgenfurt mist Kopenhagen onbew. Lissabon onbew. Locarno onbew Londen /waar bew. Luxemburg regen Madrid onbew Malaga onbew. Mallorca half bew. Munchen onbew Nice iwaar bew. Oslo - Parijs regen Rome onbew. Split onbew Stockholm regenbui Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmos New York Tel-Avlv Tunis half bew. half bew. swaar bew. licht bew. /waar bew, licht bew. 21 HOOOWATER donderdag 10 november. Vtia- singen 0.47-13.03, HarlngvUeUluizen 0 52-13.10. Rotterdam 2 51-15.00. Scheveningen 1.52-14 12. IJmuiden 2 25-14 45. Den Helder OSO-19.30. Har- 1 in gen 8.50-2137, DeUzljl 10 48-23 25 onder redactie van Loes Smit Als er gepraat wordt over rolpatro nen en het verwisselen van die rol len die „typisch iets voor mannen" en „typisch iets voor vrouwen" zou den zijn. denk je al gauw aan jonge echtparen, van wie de man de huis houding doet en de vrouw buitens huis werkt, of om en om. Maar dat hoeft niet per se iets voor jonge mannen en vrouwen te zijn. Het blad „Leef tijd" doet verslag van ontmoetingsweken op het vor mingscentrum Hedenesse in Cad- zand, waar Nederlandse en Vlaam se ouderen samen praatten over de stelling; „als man en vrouw de ta ken verdelen, worden ze gemakke lijk en plezierig oud". Want als de man eenmaal gepensioneerd is. kan die man ook best z'n vrouw eens een handje helpen Of. zoals een deelneemster zei: „Je moet zo veel mogelijk samen het werk doen. en eventueel samen of apart de vrije tijd benutten." De gespreksleider vraagt wie van de aanweziee mannen een week lang voor het eten zou kunnen zor gen. De helft steekt zijn hand op. Een man zegt; „Zes dagen ballen gehakt." Dat eten koken zal nog wel gaan, meent een ander, „maar dat witgoed en bontgoed uit elkaar houden 1 Een vrouw aan het woord: „De mannen willen wel helpen, maar niet te lang, want dan moet er toch hulp komen. Twee dagen houden ze het wel uit." Want na die twee dagen stapt de man al gauw naar dochter of schoondochter met een zak wasgoed onder de arm. Een van de mannen geeft een definitie van emancipatie: „Als je brommer ka pot is, dat je vrouw hem kan maken dus." En een ander vindt dat het inderdaad ook andersom zou moe ten: als je toch rollen gaat verwisse len. moeten vrouwen ook maar eens de schroevendraaier pakken en de giro's in orde maken. „Wij zijn anders opgevoed. Wij hebben dat nooit gedaan." zijn typisch mannenreacties. maar ze vinden toch ook wel dat ze zelf niet moeten wachten met „vrouwenklusjes" tot het echt móet. Ze moeten het toch maar eens proberen, vinden ze alle maal. Want als je het nooit doet leer je 't ook nooit Na het gesprek staat niet iedereen te springen om het besprokene meteen in praktijk te brengen. Als bekend wordt gemaakt dat het cor vee de volgende dag uitsluitend voor de mannen is, en dat ze dus ook het eten zullen moeten klaar maken, merkt een vrouw op: „Dat zal dan wel een blik snert worden." En even later, onder de maaltijd, zijn het „vanzelfsprekend" de vrou wen die de schalen aandragen en de tafel afruimen. zoiets): Gaat u maar naar binnen. Ik naar binnen, grote kamer, drie deuren aan de andere kant en zij roept nog: die deur daar, en wijst. Ik klop op de middelste deur. Hoor niks. Klop klop.Ik sta maar te kloppen. Gaat na verloop van tijd de deur naast me open, verschijnt Fellini in de opening en zegt: U staat op de badkamerdeur te klop pen, u moet hier zijn. Je begrijpt dat de auditie toen een flop werd". Het was puur geluk dat Gareth Hunt (34) uit duizenden kandida ten uitgekozen werd voor de rol van Gambit in De Wrekers, bekent hij in Studio. „Zo heb ik ook vaak ongeluk gehad. Je komt voor een auditie en je struikelt in je zenuwen over de drempel bij Fellini, de grote Fellini. Voor een of andere film Moest op een bepaalde tijd in het Dorchester Hotel zijn. want daar had de man een hele verdieping afgehuurd. Zei de juffrouw (want ik was kandidaat 84 van de dag of Volgens een opgave van het Lon- dens hoofdkwartier zijn in juli achtenzestig door Amnesty gea dopteerde gevangenen vrijgelaten, meldt Amnesty's maandblad „Wordt vervolgd". Een aantal van hen zijn Koreanen, onder wie de rooms-katholieke priester Sjin Hy- oen Bon en Yoen Ban Woong, een 67-jarige presbyteriaanse dominee, die beiden sinds vorig jaar gevan gen zaten. Amnesty International heeft intussen honderdzestien nieuwe gevallen voor adoptie of onderzoek op de lijst gezet. heeft als hij schrijft. Nadat hij in een Engelse krant de volgende ad vertentie gezet had. vond hij pas wat hij wilde. „Gezocht een toch tig, Victoriaans huis op het platte land. met een grote, halfdonkere zolder en krakende vloeren, liefst voorzien van spoken." c7r f??t~ „Oefenwedstrijd Bolivia loopt uit de hand," meldde de ANP-telex over een voetbalwedstrijd in La Paz, waar de tegenstanders (Brazilianen) dronken op het veld gestaan zouden hebben. Iets anders is dat ook het verslag van het ANP door een technische storing uit de hand liep. In de veertiende regel werden de woorden ineens cijfers, plussen, minnetjes, haakjes, komma's en vooral vraagtekens. Zie daar maar een zinnig voetbalverslag uit te halen. Overigens is het stuk later nog eens op de telex gezet, ditmaal roet alleen de leestekens die in het verhaal onmisbaar waren. Steven King, Amerikaans schrijver van griezelverhalen, woont voorlo pig in een akelig spookhuis in een afgelegen streek van Engeland. Dat is precies wat hij verlangt van de omgeving waarin zijn nieuwste griezel werk geboren moet worden. Zijn permanente verblijfplaats ls een gewoon huis in de Amerikaan se plaats Brtdgeton. en volgens hem absoluut niet geschikt voor het schrijven, van griezelverhalen. Zijn eigen huis mist, zegt hij, dat lugubere sfeertje dat hij nodig Nog nooit van Joke van 8taveren gehoord? WIJ tot voor kort ook niet. maar bij de KN8M kennen ze haar wel degelijk. Vader Van Staveren werkt bij een van de KNSM-bedrij- ven, maar dat is natuurlijk niet Jokes verdienste. Wel heeft ze dankzij dat feit een plaatsje in het bedrijfsblad De Kroonvlag gekre gen. Mét foto, waarop ze onder ere- bogen en met haar armen vol bloe men staat afgebeeld. Die. is geno men nadat ze Het Kanaal overge zwommen was (in tien uur en twee minuten) en daarmee een nationaal record gevestigd had Sindsdien is ze in sportkringen èn in haar woon plaats Naarden een beroemdheid. En toen de post dezer dagen dan ook een brief voor haar ln handen kreeg met alleen „Joke van Stave ren, Naarden" er op, gal dat geen enkel probleem Dat is het voordeel van beroemd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5