Ruzie CDA-jongeren markim Minder werkloze schoolverlaters 'Verruiming van macht politie riskant' VERSE ALBERT HEI JN KOFFIE De Bilt biedt twee dagen uitkomst voor zigeuners Elcoma wil 1000 banen afschaffen ARJOS-verklaring dolkstoot in rug" Tarwe- en mats lending naar iahel-landen Omgeving afgezet na instorten oude stadswal in Grave elektrische treinen kompleet m6975 Straks landelijke politie-perskaart? Recherche hoopt op herkenning van stem op bandje 'Zitting' in tram Jongste kind van zesling overleden Gemeente probeert oplossing te zoeken Vader omgekomen bij vechtpartij met zijn zoon Hoge Raad acht uitlevering van Ier toelaatbaar Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. Criminoloog Hoefnagels: behoefte aan kwaliteit groter dan aan kwantiteit 'Strafrecht is een slag in een vacuüm' TOEN ENSDAG 9 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet an onze parlementsredactie iEN HAAG Binnen het CD JA, de jongerenorganisatie van het CDA, is onenigheid ontstaan ver de verklaring die het hoofdbestuur van de AR-jongerenorganisatie ARJOS zaterdag heeft Itgegeven over de opnieuw mislukte kabinetsformatie. deze verklaring verwijt de ARJOS lijijwel de PvdA als het CDA, machts- llitiek denken belangrijker te vin- tn dan de noodzaak om een duide- ;e verkiezingsuitslag om te zetten een meerderheidskabinet. laast verwijt het ARJOS- ifdbestuur het CDA dat het met handhaving van de kandidatuur Andriessen voor een ministers- it niet in staat is geweest dit :htspolitieke denken ter wille i. <r*n het landsbelang te doorbreken, in t it laatste nu is vooral de KVP- hefcgeren behoorlijk in het verkeerde ooeelgat geschoten. De KVP-jonge- fan een onzer verslaggevers (EN HAAG - Minister Pronk (Ont- :elingssamenwerking) heeft be lten 21.000 ton tarwe en maïs ter ihikking te stellen aan vier Sa- landen die zijn getroffen door jersnóod. De hulp, waarmee een ag van 8,5 miljoen gulden is loeid, wordt gegeven in nauw irleg met de voedsel- en idbouworganisatie van de Vere nde Naties (FAO) en het Wereld- lselprogramma (WFP). ren vinden de verklaring van de AR JOS een dolkstoot in de rug van het CDA, uitgerekend op de dag dat men op het PvdA-congres ook al zo veel kritiek over de moederpartij uit stortte. leii graanleveranties zijn bestemd Mauretanië, Senegal. Kaap 'erdie en Togo, die met zeer emsti- e tekorten kampen. Aan Boven- kefolta, Tsjaad. Niger en Gambia heirordt al voedsel ter waarde van 5,6 daailjoen gulden verstrekt. Minister st honk heeft voorts besloten ruim 6,2 nioiljoen gulden uit te trekken voor baieuwe projecten, die meer zijn ge- deicht op de oplossing van het voed- vaelprobleem op langere termijn. Het mtrootste bedrag, vijf miljoen gulden, va uitgetrokken voor een program- sp©a dat voorziet in de opzet en uit- eoering van projecten ter bescher mt diing van nationale gewassen en ineogsten. Rol voorzitter Vooral de rol van de CDJA-voorzitter Fred Borgman, die tot half novem ber tevens voorzitter is van de AR JOS, is daarbij voor een aantal CDJA-jongeren van KVP-huize in het geding. Men neemt het hem kwa lijk tevoren geen contact opgeno men te hebben over de verklaring met het CDJA en de jongerenorgani saties van KVP en CHU. Volgens een hoofdbestuurslid van de ARJOS was dit contact, gezien het feit dat de formatie vrijdag mislukte en het ARJOS-hoofdbestuur de za terdag daarop al samenkwam en ook vanwege de actualiteit, niet meer mogelijk. In kringen van de KVP-jongeren noemt men dit een smoes. Zij acht ten het heel goed mogelijk dat AR JOS- en CDJA-voorzitter Borgman vanuit de hoofdbestuursvergadering zou hebben getelefoneerd met de da gelijkse besturen van KVPJG en CHJO. In een toelichting op de uitspraak GRAVE (ANP) Ongeveer twintig meter oude stadswal in het Brabant se Grave is gisteravond ingestort. De rijkspolitie zette de omgeving af, omdat uit een gebroken leiding gas wegstroomde. Ook de elektriciteit in de buurt was uitgevallen. Volgens de politie is een stuk van de rijweg aan de oude haven in Grave weggezakt. De bewoners van een bejaardentehuis aan de overkant van de weg werden tijdelijk onder gebracht aan de qchterkant van het tehuis. keI ADVERTENTIE eü fan onze parlementsredactie lEN HAAG Het overlegorgaan itie-politie-pers wil de ministers binnenlandse zaken en justitie i adviseren over te gaan tot het ivoeren van een landelijke poiitie- ';aart. it deze kaart wordt het joumalis- p^n gemakkelijker gemaakt om an(veral in het land bij optochten, VOti ADVERTENTIE i Hin i I ••1 van het hoofdbestuur zei de ARJOS- vooizitter zaterdag dat de ARJOS vooral van het CDA als evangelische partij verwacht had dat men gelet op de immense belangen die op het spel staan de minste had kunnen en durven zijn. In affaire Caransa Fred Borgman AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse recherche beschikt over een bandopname met de stem van een van de ontvoerders van de za kenman M. Caransa. Het is een stukje van ongeveer een minuut uit de onderhandelingen die zijn ge voerd over het losgeld van tien mil- joen gulden tussen de zaakwaarne mer van Caransa en de ontvoer ders. Op het bandje geeft de ontvoerder in het Engels opdracht iemand naar het Beursplein hoek Papen brugsteeg in Amsterdam te sturen voor het afhalen van een brief met instructies. Volgens commissaris G. Toorenaar is de stem op het bandje van een Amsterdammer. Hij concludeert dat uit de wijze waarop de straatnamen worden uitgesproken. De politie heeft de omroepen en radio Amsterdam ge vraagd het bandje uit te zenden, met de hoop dat iemand die stem herkent. Maurits Caransa heeft een belo ning uitgeloofd voor aanwijzglngen die kunnen leiden tot aanhouding van zijn ontvoerders. Hij stelt hier voor honderdduizend gulden enof tien procent van het eventueel te achterhalen losgeld beschikbaar. Dit geldt ook voor personen 'die meer kunnen vertellen over het voedsel dat Caransa tijdens zijn gevangenschap is verstrekt en de goederen die zijn ontvoerders ge bruikten en die waarschijnlijk kort voor de ontvoering zijn gekocht, zoals een cassetterecorder en een chemisch toilet. Juist toename bij jongeren onder de 19 jaar Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor werkloze schoolverlaters ontwikkelt de werkloosheid zich vrij gunstig, maar voor andere jongeren is dat niet het geval. Aan het eind van de vorige maand waren bijna 31.000 schoolverlaters werkloos, tegen 35.660 eind september. demonstraties, rellen enz. hun werk te doen. Tot nu toe wordt er slechts met plaatselijke politieperskaarten gewerkt. In andere gemeenten heb ben journalisten daardoor soms moeilijkheden bij het verkrijgen van de nodige faciliteiten. Ook voor de politie zelf brengt de grote ver scheidenheid aan perskaarten veel extra werk mee. De president van de Amster damse rechtbank, mr Borger- hoff Mulder (rechts) hield giste ren „zitting" in de tram. Hij maakte een ritje over het traject van de zogeheten Binnenring dat een vrije tram- en fietsbaan zonder doorgaand autoverkeer moet worden rondom de Am sterdamse binnenstad. Organi saties van ondernemers hebben een kort geding tegen Amster dam aangespannen omdat de aanleg van de Binnenring al begonnen is, terwijl de Raad van State zich nog moet uitspre ken over de vrees van de onder nemers dat de Binnenring het stadscentrum moeilijker bereik baar zal maken. Amsterdam daarentegen beweert dat sneller openbaar vervoer over de ring de bereikbaarheid juist zal ver beteren. Mr Borgerhoff hoorde in de tram de bezwaren aan van een tegenstandster van de Bin nenring. ROTTERDAM (ANP) Dennis Nijssen, de laatstgeborene van de zesling uit Heemskerk, is in het So- fia-kinderziekenhuis te Rotterdam overleden. Hij is op tien dagen na twee maanden oud geworden. UTRECHT (ANP) De ongeveer dertig zigeuners van de zigeu- nergroep Radosavljevic, die maandagavond onder aanvoering van zigeunerkoning Petaio naar het Rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIV) in Bilthoven kwamen, mogen twee dagen bivakkeren op een gemeentelijk kampeerterrein in Bilthoven. periode gesprekken voeren met de gemeente Amsterdam, waar de zi- geunergroep vandaan komt, en met onder meer de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en het rijk over een oplossing voor de huisves tingsproblemen van de zigeuners. Dit is het resultaat van onderhande lingen die Petaio gisteren voerde met het college van B. en W. van De Bilt. Petaio komt in ieder geval vóór vrijdag terug op het gemeentehuis om daar te vernemen, waar de Rado- savljevic-groep wel voor langere tijd mag kamperen. Het gemeentebes tuur heeft als voorwaarde gesteld aan deze tijdelijke oplossing, dat Pe taio niet nog meer zigeuners van de betrokken groep van Amsterdam naar De Bilt haalt. Petaio is daarmee akkoord gegaan. B. en W. van De Bilt zullen in die Het jongetje werd ongeveer drie we ken geleden van het academisch zie kenhuis in Leiden, waar hij was ge boren, overgebracht naar het Sofia- ziekenhuis, in verband met storin gen aan de maag- en darmfuncties. Een operatie om een darmperforatie te verhelpen slaagde, maar de alge hele conditie van het kind bleef slecht. Eind vorige week werd de toestand van Dennis plotseling zo zorgwekkend, dat men voor zijn le ven moest gaan Vrezen. Met de an dere vijf babies van de zesling gaat het uitstekend. Naar verwachting zullen zij over enkele weken naar huis mogen. EINDHOVEN (ANP) De hoofd- industriegroep Elcoma van Philips gaat het personeelsbestand in Ne derland het komend jaar met dui zend arbeidsplaatsen verminderen. De directie van Elcoma heeft dat gisteren aan de vakbonden meege deeld. Elcoma is de grootste hoofd- industriegroep van Philips en telt ruim 15.000 werknemers. Ze heeft vijftien vestigingen in Stadskanaal, Zwolle, Doetinchem, Nijmegen, Uden, Eindhoven, Veldhoven. Val- kenswaard, Roermond, Sittard, Heerlen en Maastricht. De hoofdindustriegroep maakt voornamelijk tv-toestellen en onder delen voor geluidsapparatuur. Vol gens de Elcoma-directie is de ver mindering van het aantal arbeids plaatsen noodzakelijk door de in voering van nieuwe technieken en reorganisaties. Ook kampt de hoofdindustriegroep met een moor dende concurrentie en blijft de om zetstijging ver achter bij de produk-' tiviteitsontwikkeling. De Elcoma-directie wil het aantal arbeidsplaatsen terugbrengen door het natuurlijk verloop niet op te vangen. Uit de maandelijkse beschrijving van de arbeidsmarkt, vervaardigd door het ministerie van sociale za ken, blijkt dat de werkloosheid on der jeugdige nietrschoolverlaters juist toeneemt. Vooral de werkloos heid onder jongens, die nog geen 19 jaar zijn, geeft een forse stijging te zien'van tien procent, tegen slechts één procent in dezelfde periode van het vorig jaar. Het ministerie tekent hierbij aan dat de dalende werkloosheid onder schoolverlaters voor een deel is toe te schrijven aan een speciale rege ling voor vakopleidingen. Een be drijf, dat een schoolverlater van de „lichting" 1976 of 1977 in dienst neemt en hem of haar een praktijk opleiding biedt, kan onder bepaal de voorwaarden -!• van het mlniste rie een bijdrage in de opleidingskos- ten krijgen. De ontwikkeling van de werkloos heid in ons land blijkt nog iets gun stiger te zijn dan eind vorige maand werd verwacht. Ten opzichte van eind september is de werkloosheid met 7900 mannen en vrouwen ge daald (in dit cijfer zijn seizoensin vloeden verwerkt). Eind oktober wa ren in ons land 203.540 mensen werk loos. Voor geheel 1977 wordt thans GIETHOORN (ANP) De 65-jarige J. E. is in Giethoorn tijdens een vechtpartij met zijn 31-jarige zoon in het water gevallen en verdronken. Aanleiding voor de vechtpartij was volgens de politie een gespannen familieverhouding. Bij de vechtpar tij zou ook een mes gebruikt zijn. De zoon, die gearresteerd is, was in het gezicht gewond. een gemiddeld werkloosheidsniveau van ongeveer 205.Q00 personen ge raamd. Vergeleken met 1976 bete kent dat een daling, aldus het minis terie van sociale zaken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Hoge Raad In Den Haag acht uitlevering van de Ier Patrick Gallagher (38) aan Ier land toelaatbaar. De Hoge Raad be vestigt hiermee het vonnis van de Amsterdamse rechtbank De beslis sing over de uitlevering van Gallagher, die al tweeëntwintig da gen in hongerstaking is. is nu aan de minister van justitie. De Ier, voormalig lid van het Ierse republikeinse leger IRA, wordt er van verdacht in 1974 een postkan toor te hebben overvallen in Dublin. Hij kwam na de roofoverval met een vals paspoort Nederland binnen en werd vorig jaar in Amsterdam gear resteerd. Hij ging in hongerstaking om uitlevering te voorkomen. Vol gens zijn advocaat, mr. W. J. van Bennekom, is de gezondheidstoe stand van de Ier momenteel zeer slecht: zijn gewicht is van 90 tot 56 kilo afgenomen. Maandag heeft mr. Ven Bennekom bij het ministerie van justitie een verzoek om politiek asiel ingediend. Aan de Amsterdamse rechtbank heeft hij gevraagd Gallagher voorlo pig op vrije voeten te stellen, maar deze deed daar gisteren nog geen uitspraak over. Mr. Van Bennekom stelt, gezien de toestand van de Ier, alles in het werk om de beslissing van de rechtbank te bespoedigen. ,,Je mag een slaapwandelaarster nooit wakker maken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Van het begrip „criminaliteit" gaat een onredelijke zuig kracht uit op de collectieve emoties van publiek en overheden. De overheden maken daarvan bewust of onbewust gebruik door, in het voetspoor van het publiek, om meer politie te roepen. Maar met de reële behoefte aan politie heeft die roep niets te maken. De behoefte aan kwaliteit van de politie is groter dan die aan kwantiteit. een niveau dat zowel wordt beïnvloed door een publiek met een beeld van de mis daad dat „aan verouderde struikrovers- en boemancon cepten" lijdt, als door de cri minoloog. „de predikant van de betere straf, de zieleherder van het nuttig effect". Dit zei gisteren de crimino loog prof. dr. G. P. Hoefna gels in een rede ter gelegen heid van de 64e dies natalis van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Hij meende dat de wetgever niet voor zichtig genoeg kan zijn met het verruimen van politiële bevoegdheden naar aanlei ding van strafrechtelijke in cidenten. bijvoorbeeld met betrekking tot de Zuidmo- lukkers of de Baader-Mein- hof-groep. „De generaliserende zuig kracht van het criminele inci dent en de daarbij aanslui tende strafbehoefte en esca- latiewaarde", aldus Hoefna gels. „dienen onderkend te worden, wil men het afglijden naar een politiestaat voorko men." Daarbij wees hij erop dat met een uitbreiding van de politie ook de staatsmacht wordt vergroot en dat in iede re staat, ook de rechtsstaat, „politie-statelijke elemen ten" zitten. Zieleherder ..Het is", hield Hoefnagels zijn gehoor voor. „in een rechtsstaat de kunst om met zo weinig mogelijk politie en politiële bevoegdheden tot een zo groot mogelijke be scherming van de individu te komen Deze balans is nood zakelijk een wankel even-, wicht. De roep om meer poli tie vraagt steeds om deze af weging. Want men kan deze overheid vertrouwen, maar nooit de volgende." 'In zijn rede, getiteld „De pa radox van de straf. Een on-' derzoek naar strafbehoeften en staatsgeweld", hield Hoef nagels zich bezig met de krachten die op de straf en de tenuitvoerlegging daarvan inwerken. Hij schetste een spannings veld tussen een „boven bouw". gevormd door theore tici die „fraaie doelstellin gen" aan de straf toeschrij ven, en een „onderbouw", waarin „collectieve emoües van angst en wraakzucht" een „reservoir van primitieve beelden" vormen De straf, aldus Hoefnagels, wordt ten uitvoer gelegd op Daaruit is naar zijn mening te verklaren dat het terrein van misdaad en straf wordt overwoekerd door „innerlijke Klokken tegenstrijdigheden", niet in de laatste plaats aanwijsbaar in „officiële stukken", zoals de vorig jaar gepubliceerde Nota beleidsvraagstukken gevangeniswezen. strafbehoefte en de onderlig gende emoties te „verdoe zelen". Het strafrecht, betoogde Hoefnagels, is „een slag in de lucht, of beter: een slag in een Vacuüm". Ook criminologen kunnen daaraan naar zijn mening weinig veranderen. Niet alleen legt „het effect van een criminologisch hand boek" het zijns Inziens af te gen „het effect van een och tendblad", de theoreticus tracht ook de diepgewortelde Ook in de klachten over rechtsongelijkheid ontwaar de Hoefnagels een tegenstel ling. „Enerzijds vraagt men de rechter om de straf te indi vidualiseren, anderzijds vraagt men om gelijkheid. Dat is een onmogelijke opga ve". Hij vond dat rechtsonge lijkheid de strafrechter moei lijk kan worden verweten, omdat ons strafrecht „in hoge mate wtilekeursrecht" is. Hoefnagels vroeg zich af of, met het oog op dat willekeu rig karakter van het straf recht, gelijkmaking wel ver standig zou zijn. „Nu is er nog de kans dat hier en daar een strafrechter tot een aan per soon en omstandigheden aangepaste straf komt. Als alle klokken onderling gelijk lopen, maar op de verkeerde tijd, lopen alle klokken voort durend onjuist. Als enkele klokken stil staan, geven deze tenminste twee keer per etmaal de Juiste tijd aan. Zo lang we in het strafrecht niet weten hoe laat het is, houdt gelijkmaking het risico in on recht te nationaliseren." Zijn stokpaard, de „wltte- boorden-criminaliteit" van de miUeumisdadiger berij dend, toonde Hoefnagels zich er ook een tegenstander van deze misdadiger, uit een oog punt van rechtsgelijkheid, „gewoon volgens het huidige strafrecht" te behandelen HIJ bepleitte een „opwaartse nivellering" door „ook met onze inbrekers en andere ver- dachten eens redelijk (te) gaan praten over restitutie en schadevergoeding'

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3