Bedrijven studeren nog op Zuid-Afrika-code Akzo-dochter Aagrunol wil in zee met Engelsen Wat is net zo veilig als beleggen in een oude munt? 8% 8% 8% Nederlandse kaas te duur in Amerika Westland/Utrecht Vraagtekens geplaatst bij uitvoerbaarheid De waardestukken van de Ormasn Sharpüüi elektronische kasregisters #\ORMAS BV Bloemen mogelijk duurder door hogere btw op gas IATA adviseert leden meer in charter te vliegen Fusie met Verdugt mogelijk van de baan Bezorgdheid over export Hypotheekbank nv DENSDAG 9 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 oor Henk Thomas MSTERDAM De werkge- irsorganisaties en de bedrij- in met vestigingen in Zuid- frika studeren nog op de gis- rochtend ontvangen brief in de ministers Van der Stoel buitenlandse Zaken) en Lub- ?rs (Economische Zaken) met strekking tot een gedragsco- e voor het ondernemen in dat lind. In die brief spreken de ewindslieden het oordeel uit, ;at het bedrijfsleven een be- 'ingrijke bijdrage kan leveren an de emancipatie van de Tiet-blanke bevolkingsgroep in ^uid-Afrika. Met name dringen j aan op erkenning van de akbeweging van zwarte werk- emers en een gelijke beloning oor gelijke arbeid. De brief is en vervolg op de EG-richtlijn nzake Zuid-Afrika. Iet Verbond Nederlandse Onderne- ïingen. dat gisteren al over de brief an de twee ministers vergaderde, lat weten pas over twee weken tot J J en afgerond oordeel over de ge- 1 ragscode te kunnen komen. Het s NO spreekt wel alvast de teleur- j telling uit, dat het niet bij de tot- tandkoming van de code betrokken i geweest. ?T)ok plaatst het VNO alvast vraagte- ens bij de uitvoerbaarheid van be- jj laaide onderdelen van de code. Een .oordvoerder: „Het bedrijfsleven leeft ook rekening te houden met de wetten die in Zuid-Afrika gelden." Ten slotte vraagt het VNO zich af in "ahoeverre de gedragscode (in feite dus >2! opgesteld door de EG) in overeen is met de gedragscode «yvoor multinationale ondernemingen, joals die binnen de Organisatie van economische Samenwerking en )ntwikkeling (OESO) is overeenge- tomen. ïj Gestalte De organisatie van christelijke werk het NCW. gaat binnenkort s!overleg plegen met de leden, die dochtermaatschappijen hebben in Zuid-Afrika. Het NCW wil zich in een ommentaar slechts beperken tot erwijzing naar een verklaring uit :1974. Toen wees het NCW rassendis- riminatie af en sprak als zijn me- iing uit. dat in het bedrijfsleven de ritegratie van rassen het meest con- reet gestalte kan krijgen. Ook Philips, Unilever en Akzo, drie van de vele Nederlandse bedrijven ^die in ZuTd-Afrika vestigingen heb ben. studeren nog op de gedragsco de Philips en Unilever verklaren alvast de indruk te hebben, dat het beleid van hun dochtermaatschap pijen nauwelijks of niet van het in de gedragscode gewenste afwijkt. Een woordvoerder van Unilever wijst erop. dat de dochteronderne mingen in Zuid-Afrika al jaren stre ven naar verbetering van de sociaal- economische positie van de zwarte werknemers. Unilever acht het overigens principi eel onjuist, dat de regering via een gedragscode, die zonder overleg met het bedrijfsleven tot stand is geko men. probeert politieke druk op de regering van Zuid-Afrika uit te oefe nen. Ook Unilever wijst op de moge lijkheid. dat de EG-gedragscode mogelijk in strijd is met de OESO- code voor multinationale onderne^ mingen, met de in bewerking zijnde code van de Verenigde Naties en met de drie-partijen-beginselverkla ringen van de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO). Twijfel Het CNV is verheugd, dat de ge dragscode er nu gekomen is en ver wijst naar een rapport (onlangs tot stand gekomen na een werkbezoek aan Zuid-Afrika) waarin op zo'n code wordt aangedrongen. Ook de FNV is met de code ingeno men. maar de federatie twijfelt aan het nut ervan. Een woordvoerder: „De ervaring leert helaas, dat het bedrijfsleven zich niet bezig houdt met ethische problemen en interna tionale gedragsregels aan zijn laars lapt." FNV en CNV zijn graag bereid met de regering en het bedrijfsleven te praten over de gedragscode. De Anti-Apartheidsbeweging Ne derland (AABN) heeft grote moeite met de uitspraken van Unilever en Philips als zouden hun dochteron dernemingen in Zuid-Afrika zich al geruime tijd gedragen zoals in de gedragscode wordt gevraagd. Een woordvoerder van de AABN: „Voor Unilever geldt dat in ieder geval niet met betrekking tot de erkenning van „zwarte" vakbonden." Hij ci teert dan een bericht uit de Zuidafri- kaanse „Financial Mail" van 30 sep tember j.l. Daarin maakt de „zwar te" voedingsbond bekend, dat één van zijn leden door een Unilever- vestiging is ontslagen, omdat hij na mens een aantal andere niet-blanke werknemers een klacht bij de direc tie indiende. De voedingsbond had in een eerder stadium geen toestem ming gekregen om leden in de on derneming te werven. De Unilever- dochter gaf als ontslagreden op: „de man komt altijd te laat op zijn werk." De AABN weet niet precies wat de omvang van de Nederlandse belan gen in Zuid-Afrika is. Verwezen wordt naar een boek („De Neder landse Belangen in Zuid-Afrika"), waarin een lijst is opgenomen van 55 Nederlandse bedrijven met vestigin gen (meerderheidsbelangen) in Zuid-Afrika. Namibië en Rhodesië. Hoewel de gegevens in dat boek. waaruit hieronder wordt geput, niet meer juist zijn (de gegevens dateren van 1973), is de strekking onveran derd gebleven. Het totaalbedrag aan Nederlandse directe investeringen in Zuid-Afrika moet volgens de AABN in 1973 rond de 500 miljoen gulden liggen. Daar naast is er de afgelopen jaren een stroom geld via Nederlandse ban ken naar Zuid-Afrika gegaan. De belangrijkste reden waarom Zuid- Afrika zo aantrekkelijk is voor bui tenlandse investeerders is volgens de AABN dat Zuid-Afrika één van de belangrijkste grondstoffenprodu- centen ter wereld is. Zuid-Afrika is de grootste producent van diamant en goud. Het land bezit met Namibië éénderde van alle bekende uranium- reserves. produceert meer dan 80 procent van de in niet-socialistische landen geproduceerde platina en heeft de grootste bekende reserves aan chroom en vanadium. Verder brengt Zuid-Afrika antimoon, fluor, titanium en vermiculiet voort en heeft het enorme reserves aan steen kool (gedolven onder meer door Shell) en ijzererts. Daarnaast bezit het nog voorraden koper, nikkel, mangaan, asbest en zink. De enige belangrijke mineralen die het land niet bezit zijn olie. bauxiet en mo- lybdeen. Naast de grondstoffen zijn het de snel groeiende investeringen, die de betrokkenheid van het westerse be drijfsleven in Zuid-Afrika doen toe nemen. De totale buitenlandse in vesteringen in Zuid-Afrika bedroe gen eind 1967 bijna 4 miljard rand (1 rand was toen ongeveer 4 gulden), ADVERTENTIE I vanaf f 1295.-excl. btw eind 1970 5.8 miljard rand. eind 1972 7.8 miljard rand en eind 1973 10,4 miljard rand. Aantrekkelijk Investeren in Zuidelijk Afrika is in meer dan een opzicht aantrekkelijk. Tot het systeem van de apartheid hoort in de eerste plaats ook de onderdrukking van de vrije vakbe weging en een „onmenselijk laag" loonpeil voor de overgrote meerder heid van de bevolking, waardoor een „gunstig investeringsklimaat" is ge garandeerd, aldus de AABN. In de mijnen ontvangt een zwarte werkne mer gemiddeld 67 rand per maand; een blanke gemiddeld 598 per maand. In de industrie ontvangt een Afrikaanse werknemer gemiddeld 100 rand per maand; een blanke gemiddeld 486 rand. (De AABN vond deze cijfers voor april 1975, toen één rand iets meer dan drie gulden was.) Bestaansminimum Het loon van de zwarte werknemer ligt volgens de AABN beneden het absolute bestaansminimum, dat door het Institute of Planning Re search te Port Elizabeth in april 1975 was gesteld op gemiddeld 107 rand per maand voor een gezin met vier kinderen. Het textielconcern Nijverdal ten Cate betaalde, aldus de AABN, zijn 1.200 niet-blanke werknemers tot 1973 tussen de 22 en 50 rand per maand. In 1973. na massale stakin gen in de textiel, werden de lonen weliswaar verhoogd, maar ze be droegen voor niet-blanken nog al tijd maximaal 75 rand terwijl het bestaansminimum in die tijd was bepaald op 85 rand. De AABN ci teert een persvoorlichter van de on derneming: „Als ze genoeg verdie nen, werken ze een dag of wat niet. Dat komt doordat ze door hun op voeding wat verwend zijn". In 1973 betaalde Unilever volgens een eigen publikatie („Unilever in Zuid-Afrika") al haar arbeiders in Zuid-Afrika een loon, dat net boven het bestaansminimum lag. Dit gege ven is overigens door een speciale commissie van het Britse Lagerhuis tegengesproken. De lonen van de gekleurde werkne mer zijn, aldus een woordvoerder van de AABN gisteren, sinds 1973 met ongeveer 20 procent gestegen. De lonen van de blanke werknemers stegen sindsdien met 10 tot 15 pro cent. „Hoewel de lonen van niet- blanken relatief meer stegen dan die van de blanken, is de absolute loon kloof tussen blank en zwart verder vergroot." aldus dé woordvoerder „Het voordeel van investering in Zuid-Afrika is de plezierige afwezig heid van militante vakbonden." ad verteerde de Zuidafrikaanse rege ring in Amerikaanse media. Volgens de AABN hebben de twee blanke vakcentrales. TUCSA en SACOL. een traditie van discriminatie en zijn tegen het accepteren van Afri kaanse arbeiders voor geschoolde en half-geschoolde beroepen. De in opzet multiraciale vakbeweging South African Congress of Trade Unions (SACTU), waarbij vooral zwarte bonden zijn aangesloten, werkt ondergronds. De „zwarte" bonden zijn officieel niet verboden, maar mogen geen activiteiten ont wikkelen voor loonsverhoging, bete re werkomstandigheden, enz. Stakingen, voor blanken al aan veel beperkingen onderhevig, zijn voor Afrikanen geheel verboden volgens de Bantu Labour act. Overtreding wordt gestraft met hoge geldboetes, en/of drie jaar gevangenisstraf. Ons commentaar staat op pag. 5. De directeur van de Zweedse tractorfabriek Gebr. Lundberg geeft een demon stratie met een vorkheftruck, die uitgerust is met wielen die rowel vooruil als. achteruit èn zijwaarts kunnen rollen. Dit is mogelijk, doordat de assen zijn voorzien van 8 hard-rubber rollen die onder een hoek van 45 graden werden bevestigd. De rollen draaien vrij om hun eigen as. De fabriek heeft de vinding in vijftien landen laten patenteren. NAALDWIJK (ANP) De mogelijk heid bestaat dat de consument meer voor bloemen zal moeten betalen als het regeringsvoorstel, de btw op energie te verhogen van 4 tot 18 procent, door het parlement wordt aanvaard. Mr. P. P. A. Teunissen. voorzitter van de vereniging „de Nederlandse bloemisterij", legde dit uit in de algemene vergadering van zijn vere niging in Naaldwijk. Zijn bestuur, zo verteld hij, vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om langs politieke weg de aanneming van het wetsontwerp inzake de verhoging van de energie-btw in zijn huidige vorm te verhinderen. Het zou volgens Teunissen normaal zijn geweest als in het ontwerp een uitzondering was gemaakt voor de glastuinbouw, die immers onlangs, mede als resultaat van overleg tus sen het landbouwschap en de minis ter van landbouw en visserij, een vierjaarscontract inzake het aard gasverbruik heeft afgesloten. Bij het overleg daarover zijn de plannen tot btw-verhoging niet ter sprake ge bracht. hoewel men daar toen aan overheidszijde reeds van geweten moet hebben. De uitzondering is niet gemaakt Als dat niet alsnog gebeurt betekent het volgens Teunissen een extra-lasten verzwaring van 45 miljoen; voor het individuele bedrijf een verzwa ring van gemiddeld 6.000 per jar. MADRID De IATA, de internatio nale vereniging van luchtvaart maatschappijen heeft haar leden het praktische advies gegeven om zelf meer chartervluchten te gaan verzorgen. De consequentie zal dan wel zijn dat het aantal traditionele lijnvluchten zal verminderen, aldus de IATA in haar jaarverslag. De IATA houdt in Madrid haar jaarver gadering. Het advies zelf maar meer charters uit te gaan voeren, verbindt de IATA aan de conclusie dat het moei lijk is met onafhankelijke maat schappijen te concurreren. Op lijn diensten vliegt men namelijk, ook al is veertig procent van de stoelen onbezet. In IATA-kringen in Madrid, wordt erop gewezen dat de problemen over de Noordatlantische route de IATA in haar bestaan bedreigen. Pan Am. de grootste luchtvaartonderneming ter wereld, zou namelijk overwegen uit de IATA te s.tappen om zodoen de bevrijd van overheidsbeperkin- gen de strijd met haar concurrenten te kunnen aanbinden. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/ROTTERDAM ^Aagrunol, de Akzo-dochter die ;3zich bezighoudt met de pro- duktie van landbouw-bestrij- dingsmiddelen zal mogelijk ss niet fuseren met het gelijksoor tige bedrijf van Verdugt in Tiel maar een zeer nauwe band aan gaan met Fisons, een Britse onderneming die een vooraan staande plaats bekleedt op het gebied van chemische gewas beschermingsmiddelen. Dat Verdugt in een later stadium look meedoet, is niet geheel uit gesloten [Fisons heeft Akzo Chemie meege- Ideeld bereid te zijn te bestuderen of :ij een meerderheidsaandeel in Aagrunol (300 werknemers) kan ne- De studie zal enige maanden in beslag nemen. 3 Dat Akzo nu meer belangstelling [i heeft voor de Britten dan voor een samenwerking met Internatio-Mül- ler (moeder van Verdugt). is volgens Akzo te wijten aan een als ongunstig gezien overheidsbesluit. Akzo en In- ternatio-Müller hadden het ministe rie van economische zaken 40 mil joen steun gevraagd voor het geza menlijk geheel nieuw opzetten van een fabriek voor landbouwbesttrij- dingsmiddelen in het noorden van het land. Zowel Aagrunol als Ver dugt zijn thans gevestigd in de on middellijke omgeving van woonwij ken en hebben moeite te voldoen aan de steeds strengere milieu-eisen. De fabriek van Verdugt in Tiel kwam ruim een jaar geleden op ongunstige wijze in het nieuws toen een gaswolk was ontsnapt die ontbladeringsver- schijnselen veroorzaakte. De aanvraag van 40 miljoen stoel de verder op het gegeven dat beide bedrijven nauwelijks beschikten over research-capaciteit op het ge bied van de bestrijdingsmiddelen. Het ministerie heeft inmiddels mee gedeeld dat een bijdrage van 15 miljoen tot de mogelijkheden be hoort en die toezegging acht Akzo onvoldoende voor een succesvolle nieuwe opzet samen met Verdugt. Nu de plannen om samen met Ver dugt een nieuw bedrijf buiten de bebouwde kom van Groningen op te zetten op losse schroeven staan, is het ook zëer onzeker geworden of Aagrunol wel uit de stad zal vertrek-, ken. Samen met Fisons zal Aagrunol' opnieuw een plan moeten opstellen. Van Akzo-zijde is overigens meege deeld dat na uitvoering van de stu die door Fisons opnieuw contact zal worden opgenomen met de overheid voor het bespreken van nieuwe steunmaatregelen. Eerste instantie Akzo Pharma heeft in eerste instan tie een aantal grote chemische be drijven benaderd met de vraag of men geïnteresseerd was in een meer derheidsdeelneming in een nieuwe combinatie Aagrunol/Verdugt. Daar op heeft Fisons geantwoord in eerste instantie liever eens bij Aagrunol te komen kijken. Dat sluit echter niet uit dat Verdugt in een later stadium alsnog in een samenwerking wordt betrokken, aldus een woordvoerder van Akzo-Pharma. Als daar niets van komt, staat de landbouw-chemische afdeling van Verdugt er weer alleen voor. „Zo'n bedrijf heeft geen toekomst." zegt een woordvoerder van Intematio- Müller. Het bedrijf met zijn 70 werk nemers zal dan wel moeten sluiten. Mogelijk zal Internatio-Müller ech ter alsnog proberen de landbouw- chemische afdeling van Verdugt in clusief het personeel bij een nieuwe combinatie Fisons/Aagrunol onder te brengen. Internatio-Müller is overigens met enkele grote chemische concerns in contact om het tweede (en grootste) onderdeel van Verdugt. dat indus- triechemicaliën fabriceert bij een van deze concerns onder te brengen. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Met bezorgdheid heelt het bestuur van de Stich ting Holland Cheese Exporters Association vastgesteld, dat de uitvoer van (Nederlandse) kaas naar de Verenigde Staten en Porto Rico weinig bevredigend verloopt. Dit blijkt uit een brief aan het Produktschap voor Zuivel in Rijswijk. In de eerste zeven maanden bleef de uitvoer van Goudse- en Edammer kaas naar de Verenigde Staten be perkt tot 766 (was 1.017) ton en die naar Porto Rico tot 611 (803) ton. Deze ongunstige ontwikkeling wordt toegeschreven aan het hoge prijspeil van onze kaas op beide markten, die hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door een verhoudingsgewijs lage uit- voer-restitutie ten opzichte van die, welke voor de meeste andere derde- landen geldt. Daarnaast is er te wei nig reclame gemaakt, hetgeen blijkt uit de uitlating dat een meer agres sieve reclamecampagne aanbeveling zou hebben verdiend. Tot voor kort werd onze kaas in Amerika in de supermarkets voor een belangrijk deel als voorverpakte kaas verkocht. Deze wijze van afzet loopt thans terug, omdat onze kaas ten opzichte van andere aanbiedin gen duur is geworden. De verkoop van de traditionele Ne derlandse kaassoorten naar Canada blijkt in de eerste zeven maanden daarentegen niet onbevredigend te zijn geweest, in aanmerking geno men dat de kaasinvoer in Canada gecontigenteerd is. Er werd naar dit land 1.620 (1.576) ton uitgevoerd. De uitvoer naar de Nederlandse An tillen was in de eerste zeven maan den belangrijk hoger, namelijk 1.431 ton tegen 1.025 ton De kaasuitvoer naar Suriname bleef beperkt tot 119 ton tegen vorig jaar in de eerste zeven maanden 126 ton. ADVERTENTIE De pandbrieven.spaarpandbric- ven en pandbrief biljetten vande Westland/Utrecht zijn niet alleen een veilige maar ook een eenvoudige manier om uw geld in hypotheken te beleggen. liet zijn waardestukken aan toonder, ze hebben een niet te lange looptijd, zijn er in handzame coupures, laten u een grote mate van vrijheid en zijn permanent verkrijgbaar. Bjj afgifte wordt geen aankoopprovisie berekend. De waardestukken van de Westland/Utrecht bieden u bovendien de zekerheid,die alleen de expertise en de ervaring van een specialist in hypotheken u kunnen geven. Pandbrieven Pandbrieven zijn stukken aan ten der met een gemiddelde looptijd van ongeveer 5 jaar en langer. Ze hebben een nominale waarde van f 1.000.- en zijn dagelijks ter beurze verhandelbaar. De rente wordt jaarlijks uit gekeerd. De stukken zijn verkrijgbaar bij handelsbanken.commissionairs in effekten en onze kantoren. N.B.: Deafgiftekoers bedraagt 99%. te vermeerderen met opgelopen rente? Rendement 8.19%. Spaarpandbrieven Spaarpandbrie ven a f 1.000.- zijn ook aan toonder en ter beurze ver handelbaar. De rente wordt niet jaar lijks uitgekeerd.maar na 6 jaar wordt er 11600.- op elk stuk betaald het nominale bedrag plus rente. Spaarpandbrieven zijn verkrijg baar bij handelsbanken.commissio nairs in effekten en onze kantoren. N.B.: De afgiftekoers bedraagt 100%, te vermeerderen met opgelopen rente vanaf 15 augustus 1977 Rendement 8%. Pandbriefbiljetten Pandbriefbiljetten zijn waarde papieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar in coupures van f 1 000. en f 10.000,-. De rente klimt op van 5' s% na twee jaar tot 8"na vijf jaar volgens samengestelde interest. Vixir de aankoop kunt u zich wenden lot uw adviseur voor ver zekeringen en belastingen en tot onze kantoren. N B.: De huidige afgifteprijs bedraagt rcsp.f 1.010, en f10.100,- Rendenient 7.78%. Coupon voor informatie. Stuur mij per omgaande nadere infor- j malie over de door mij aangekruiste spaar beleggingsvormen. Pandbrieven Spaarpandbrieven Pandbriefbiljetten I Naam Adresi Woonplaats I Tel .nr.j (Invullen en ongcfrankeerd opsturen i aanWestland Utrecht Hypotheekbank nv. J Antwoordnr. 7738. Amsterdam). ,TR9j lltilhiiiiht (iiHiilrii h'ijtlrr. Kantoren door hel gehele land lloof<lkanlt»>r Amsterdam.Snrphnlifttraat l. 020-252525. tst. 41 en 42 Rentepercentages.koersen en afgifteprijs behcrudens wijzigingen na 8 november 1977.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13