nobel: commercieel beleid Lambert en Van Gooi uit Belgisch elftal Alternatief op komst voor 'oude' Davis Cup Bolivia weigert visa Zuidafrikaanse ploeg et terugkeer van Brokamp is een goede zaak gedaan' Kunstrijdsters laaggeklasseerd Voor 'vriendschappelijk' duel in Belfast Tour van Leiden via Willebrord naar België Voor DaviS Cup-strijd in La Paz Strijd om Wereldbeker in Dusseldorp De grote verrassing van dit najaar Killanin: 'Sobere Spelen geen bezwaar' SPORT Trouw/Kwartet 11 oor Matty Verkamman 11 HASTRICHT Praktisch ongetraind presenteerde Willy Bro- I inp zich zaterdagavond weer aan zijn eigen Maastrichtse u ibliek De thans 31-jarige ex-international was terug na een d node van afwezigheid, die bijna vijf maanden duurde. In die a aanden bemoeide hij zich met zijn horeca-bedrijf en nog wat n dere zaken, maar zeker niet met voetbal. „De Witte" was een etje afgeknapt op die sport. De schoppers van de eerste divisie den hem in januari van dit jaar al besluiten om er halverwege in tweejarig contract met MW. maar een punt achter te zetten, u i gezegd, zo gedaan. Brokamp liet zich na de na-competitie niet jj eer zien in „De Geuselt". Tot verleden week maandag dan, en hij de schoenen toch weer uit het vet haalde. Een terugkeer et een duidelijk financiële achtergrond. 1 'anneer je de trainer moet hebben, n ben je nu bij de verkeerde," zegt x W's „adviseur" George Knobel e g tijdens de begroeting. Het zoe- n is echter naar het „hoger perso- el". dat tekst en uitleg wil geven er Brokamp en andere zaken, die Maastrichtse eerste divisieclub treffen. Dus is Knobel de aange- tzen woordvoerder. Terzijde: toen trainersorganisatie WON Kno- naar voren schoof als kandidaat M101" het nieuwe sectiebestuur be- N aid voetbal, wilden sommige NVB'ers daar een stokje voor ste- r< n. Als argument werd aangevoerd, it het reglementair niet kon: een I tieve trainer in het sectiebestuur. ndsdien noemt Knobel zich advi- ur. Dat is trouwens niet louter een pieren vondst, want vorig jaar eldde Knobel al dat hij „in de laste toekomst het management ilde gaan doen." Hij voorspelde de imst van een a-trainer, die er in de rsoon van de teruggekeerde André aas inmiddels daadwerkelijk is. nobel nu: „Je zou me bedrijfsleider linnen noemen. Toen ik bij MVV rug kwam, heb ik meteen al gezegd it ik zo spoedig mogelijk met het eldwerk wilde stoppen. Maas fun- jert nu werkelijk als a-trainer." rtletgeen overigens niet wegneemt, „at Knobel nog altijd In de dug-out leïertoeft. Maar dat Knobels huidige werkzaamheden inderdaad verschil- ^Jen met die van een doorsnee-trai ler. dat bleek onlangs nog eens, rtJoen hij samen met zijn assistent- u nanager Nico Jongen een week door Ie Verenigde Staten reisde. Die trip tad twee doeleinden. De voormalige londscoach zegt: „Ten eerste om "s ins zakelijk te oriënteren. Maar ook, jJtn niet in het minst, om de mogelijk- e beid van een transfer voor Brokamp bekijken." )en transactie, die volgens Knobel 99 procent zeker" gestalte zal ^trijgen. Een verkoop ook, die het neveneffect met zich mee brengt, cjjjat Brokamp in ieder geval tot be- pjjn februari van het volgend jaar ,ntoor MVV in actie blijft. Knobel: ^.jBrokamp was in januari onherroe- Slijk toen hij zei te stoppen. Dat is jammer voor MVV. Toen hij van iax werd terug gekocht, baseerden het transferbedrag tenslotte öp ;n tweejarig contract. \Vanneer 'n speler dan na een jaar stopt, n verlies je in feite vijftig procent in het geïnvesteerde bedrag. We ;bben steeds geprobeerd om hem •an gedachten te doen veranderen, tonder succes. Tot hij op een gege- ;en moment zelf zei: als ik ooit nog i^a voetballen, dan in het buitenland het liefst in Amerika. Nou was ik KNVB'er een paar keer in de 'erenigde Staten geweest, kende er rat mensen. Kortom, we zagen een om nog een bedrag voor herq te Webb en Kowalik (beiden 'titaan nu bij MVV onder contract, hadden in Amerika bij hun diude club Chicago Stings inmiddels Enthousiaste verhalen over Bro- a-kamp verteld. Daar kwam bij dat de oEngelse trainer van die club, Mus- riove. het Nederlandse voetbal en prokamp goed kende. Ook al omdat e-tr veelal op kunstgras wordt ge- itypeeld, komt daar steeds meer vraag Eaar technisch geschoolde spelers. wil een beetje van de Engelse af. Nou, technisch is Brokamp." -Om een lang verhaal kort te maken: Chicago zag wel iets in Brokamp. laar", zo zegt Knobel, „men wilde ;m natuurlijk wel eens zien spelen, ïgrijpelijk, want men vond het maar een vreemd verhaal dat hij zo LONDEN (Reuter) Astrid Jansen in de Wal en Bibiane Pruyn zijn respectievelijk als zestiende en ze ventiende (voorlaatste) geëindigd bij de internationale wedstrijden kunstrijden, die om de „Richmond- trofee" in Londen werd gehouden. Jansen in de Wal behaalde 110.22 bunten (plaatscijfer 102) en Pruyn kwam tot 104.00 punten (plaatscijfer 118). De 16-jarige Amerikaanse Priscilla Hill won dit evenement, ondanks een teleurstellend optreden in het laatste onderdeel, de vrije kür. Ech ter, na de verplichte figuren en de korte kür had de Amerikaanse reeds een dergelijk grote voorsprong, dat :ij zich deze misstap kon veroorlo ven. De Finse Kristina Wegelius, die wenals Priscilla Hill in Denver vordt getraind door topcoach Carlo ■"assl, bezette na elk van de drie mderdelen. de tweede plaats, en de 5-jarige Zwitserse Denise Biel- nann klom na de vrije kür met ten spectaculair optreden naar de lerde plaats in het eindklassement. Priscilla HUI <VSi. 138 82 punten (plaaLscijfer i. 2 Kristina Wegelius iFmi 136 76 <18i. 3 lenise Bielmann iZwii. 135 52 i20i. 4 Karena tn-hard son iGBi. 131.20 «31i. S Kim AileUon Cam 131 58 i33i. 6 Retko Kobayashi Upni. 28 74 i38i. 16 Aslnd Jansen in de Wal iNcdi 10 22 i!02i. 17 Bibiane Pruyn iNedi 104 00 118) maar was gestopt. Jongen en ik kwamen verleden week zondag te rug in Nederland, legden 's avonds nog- de situatie aan Brokamp voor en maandag trainde hij weer bij MVV. Zondag komt een delegatie van Stings naar Nederland, ik denk dat ze Willy over veertien dagen gaan bekijken. Mocht de transfer eventueel niet doorgaan, dan is het vrijwel zeker dat Brokamp het sei zoen bij MVV uit speelt." Het feit dat Knobel de in Maastricht nog altijd razend populaire Bro kamp vrijwel ongetraind weer in het team opnam, lijkt te passen in het zo sterke verlangen naar promotie. Kennelijk met het oog op die ge hoopte terugkeer naar de eredivisie, heeft Knobel in zijn nieuwe hoeda nigheid van bedrijfsleider al een ruimte serie transacties op zijn naam staan. Kopen, huren en verko pen men doet nauwelijks anders in Maastricht. Dat kan een opportu nistisch beleid worden genoemd. Knobel is echter van mening dat er met de terugkeer van Brokamp op nieuw een goede zaak is gedaan. Afgaande op de regionale perscom-i mentaren heeft Brokamp zaterdag tegen FC Den Bosch overigens voortreffelijk gespeeld. Knobel be vestigd dat: „Toen hij zich in de tweede helft liet vervangen, kreeg hij een staande ovatie van het pu bliek. Hij heeft zo veel klasse, dat verbaast mij steeds weer. We waren wel gek geweest, wanneer we deze kans niet hadden gegrepen." Maastricht is blij met Brokamp. Ze ker nu er vanavond weer tegen PEC Zwolle gespeeld moet worden. Die wedstrijd in Nijmegen dient te be slissen over het eerste periodekam pioenschap, nadat een eerste beslis singswedstrijd (op 4 oktober in Eindhoven) tussen beide teams geen uitsluitsel bracht. Knobel verzucht: „Ja, weer tegen PEC Zwolle. Voor de achtste keer in een tijdsbestek van anderhalf jaar. En we hebben nog niet én keer gewonnen." Terug naar MW's technisch beleid van dit moment. Het spelersbestand kent een gigantisch verloop. Vorig seizoen werden „uitzendkrachten" als Derksen, De Koning, Webb en George Knobel Kowalik ingehuurd. De eerste twee zijn met Matthijssen, Braam, Hoe- nen, Nelemans en Dekker weer ver trokken. Dit seizoen kocht het door, de gemeente Maastricht fors gesub sidieerde MVV doelman Gerards, Hulshoff en Van Berlo, terwijl Smeets en Vosmaer van AZ'67 en Willrich van PSV werden gebuurd. Knobel verwerpt de term „opportu nisme", maar geeft in alle eerlijk heid wel toe: „We pakken de zaken zuiver commercieel aan. Het streven is om de mensen te bieden wat ze graag willen zien. En wat dat huren betreft: daar zie ik alleen maar voor delen in. Neem een Vosmaer. MVV krijgt normaal gesproken nooit de kans om zo'n speler te kopen. Door hem dit seizoen te huren, kunnen we weer attractiever voetbal bieden. Terwijl we het bedrag dat we nu aan huur moeten betalen, anders kwijt waren geweest aan afschrijving. Een ander voorbeeld: op het moment dat we Hulshoff voor een zacht prijsje van Ajax overnamen, werd er met een voor 30.000 méér aan seizoen kaarten verkocht dan vorig jaar. We zitten nu tegen een gemiddelde van 12.000 toeschouwers per wedstrijd aan. Vorig seizoen was het totaal gemiddelde 9800. Let wel: in de eer ste divisie." Om „commerciële ideeën" op te doen, reisden Knobel en Jongen ook naar Amerika, het land waar zeer veel, en zeker de sport, aan de com mercie is overgeleverd. Knobel is in dat verband toch niet onverdeeld enthousiast geraakt. „We wilden eens bekijken of er voor ons iets viel over te nemen op het gebied van sponsoring en reclame. Misschien heeft een aantal zaken levensvat baarheid voor MW, dat bekijken we nog. Maar de omstandigheden zijn natuurlijk niet te vergelijken met die van ons. Particulieren hebben daar de zaak van de grond getild, sponsors en televisie spelen een be langrijke rol. Het is me wel duidelijk geworden dat de Amerikanen op at tractief voetbal uit zijn. Men is doodsbang voor het Europese schuif-voetbal. Wanneer het die kant op gaat, dan zal dat de ontwik keling sterk afremmen. De tech nisch sterke spelers, de spelers die leuke dingen met de bal doen, die hebben daar de mogelijkheden. Het show-element is er erg belangrijk. Merkwaardig is dat men een gelijk spel geen uitslag vindt. In dat geval wordt de wedstrijd met dribbel- penalties beslist. Vanaf de 30-meter- lijn de lijn waarachter je pas buitenspel kunt staan lopen de spelers dan om beurten met de bal aan de voet op de keeper af. Een stuk attractie misschien, maar voor mij toch geen 'oplossing' voor een gelijkspel." BRUSSEL Raoul Lambert en Roger van Gooi zijn niet opgeno men in de selectie van 22 spelers voor het Belgische elftal; dat op 16 november uitkomt tegen Noord- Ierland. De wedstrijd wordt ge speeld in het kader van de kwalifi catieduels voor de eindronden van de WK-voetbal 1978 en is in feite nu Nederland zich plaatste een vriendschappelijke ontmoeting. Guy Thijs heeft de volgende 22 spelers geselecteerd: Marc Baeke (Beveren), Hugo Broos (Anderlecht), Jan Ceulemans (Lier- se). Albert Cluytens (Beveren), Ludo Coeck (Anderlecht), Julien Cools, Paul Courant (Club Brugge), Theo Custers (Antwerp), Herve De- lesle (Waregem), Philippe Garot, Eric Gerets (Standard Luik), Wal ter Meeuws (Beerschot), Raymond Mommens (Lokeren), Jacques Mu- naron (Anderlecht), Jean Marie Pfaff (Beveren), Michel Renquin (Standard Luik). Gilbert van Binst, Francois van der Eist (Anderlecht), René Vandereycken (Club Brugge), Frank Vercauteren (Anderlecht), René Verheyen (Lokeren) en Willy Wellens (RWDM). ted), Trevor Francis (Birmingham), Paul Mariner (Ipswich), Bob Latch- ford (Everton). ITALIe: dbelverdedigers: Dizo Zoff (Juventus), Luciano Castellini (To rino). Achterspelers: Claudio Gen tile, Antonello Cuccureddu, Gaeta- no Scirea, Marco Tardelli (Juven tus), Roberto Mozzini (Torino). Gia- cinto Facchetti (Inter). Midenvel- ders: Giancarlo Antognoni (Fioren- tina), Romeo Benetti (Juventus), Fabio Capello (Milan), Renato Zac- carelli, Patrizio Sala (Torino). Aan vallers: Francesco Causio, Roberto B^tega (Juventus), Claudio Sala, Frlncesco Graziani, Paolo Publici (Torino). Zes jaar Selectie (2) LONDEN Op Wembley wordt volgende week woensdag de beslis sende WK-kwalificatiewedstrijd gespeeld tussen Engeland en Italië. Alleen een grote zege kan Engeland nog naar Argentinië brengen. De selecties van beide landen zijn: ENGELAND: doelverdedigers: Ray Clemence (Liverpool), Joe Cor- rigan (Manchester City). Peter Shil- ton (Nottingham Forest). Verdedi gers: Phil Neal, Emlyn Hughes (Li verpool), John Gidman (Aston Vil la), Dave Watson (Manchester City), Billy Bonds (West Ham), Mick Mills (Ipswich). Middenvel ders: Trevor Cherry (Leeds). Brian Talbot (Ipswich), Ray Wilkins (Chelsea). Trevor Brooking (West Ham). Ray Kennedy (Liverpool). Aanvallers: Kevin Keegan (Ham burg). Peter Barnes (Manchester City). Gordon Hill. Steve Coppell, Stuart Pearson (Manchester Uni- LONDEN Voor het verwonden van een politieagent werd Derek Thompson door een Londense rechter veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De 19-jarige Thomp son had het letsel toegebracht tij dens voetbalrellen van zijn club, Millwall, die in de tweede divisie uitkomt. Oefenen LA PAZ Een oefenwedstrijd van het Boliviaanse nationale voetbal elftal, die gehouden werd met het oog op de beslissende wedstrijd voor plaatsing in de eindronden van het WK-toernooi in Argentinië tegen Hongarije op 30 november in La Paz, is een schertsvertoning ge worden omdat de tegenstander, Bangu Club uit Brazilië maar zes spelers overhield. Van de Brazilia nen werden drie spelers naar de kleedkamer gestuurd en twee an dere verlieten het veld met naar het leek blessures. Het nationale Boliviaanse sportse- cretariaat verklaarde dat de Bangu Club uit Rio de Janeiro de overeen gekomen som voor de wedstrijd niet zal krijgen, omdat het stadsbe stuur van La Paz een schadever goeding heeft geëist voor de be schamende vertoning. De scheids rechter staakte de ontmoeting in de 18de minuut van de tweede helft, toen de Brazilianen maar zes man overhadden. Bolivia leidde toen met 3-0. Boliviaanse kranten publiceerde foto's van rokende Braziliaanse re serves op de bank tijdens de wed strijd. De krant „El Diaro" schreef dat enkele Braziliaanse spelers dronken waren en weigerden zich aan een alcoholtest te onderwer pen. De krant critiseerde ook het Boliviaanse team dat ruw op het harde spel van de tegenstander had gereageerd en de scheidsrechter werd ervan beschuldigd de wed strijd onvoldoende onder controle te hebben gehad. Hoeness BRUNSWIJK De mogelijke transfer van Uli Hoeness (Bayern München) naar Eintracht Braunschweig zal in ieder geval niet kunnen betekenen dat Hoe ness in de twee wedstrijden kan uitkomen, die PSV en Eintracht Braunschweig voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA-be- ker tegen elkaar zullen spelen. Vol gens de reglementen van de UEFA namelijk moet een getransfereerde speler drie maanden bij zijn nieuwe club zijn, voor hij daarbij een wed strijd kan spelen, die onder auspi ciën staan van de UEFA. De eerste wedstrijd tussen PSV en Eintracht vindt op 23 november plaats in Eindhoven. De mogelijke overgang van Hoe ness naar Braunschweig werd ter sprake gebracht door zijn vriend, Paul Breitner. die bij de Brunswijk- se club speelt. „Hoeness is er se rieus mee bezig. Ik geloof dat zijn transfer ook doorgaat, zodat hij bij ons weer op zijn oude peil terug komtOverigens zullen gesprek ken tussen Elntracht-voorzltter Fricke. Bayern-baas Neudecker en Hoeness pas volgende week plaats vinden, aangezien zaterdag in Mün chen de belangrijke derby Bayern- 1860 op het programma staat. Bei de ploegen, respectievelijk veer tiende en achttiende op de rang lijst. kunnen daarbij de punten goed gebruiken. PARIJS De 65ste Ronde van Frankrijk, die zoals reeds bekend Leiden als startplaats krijgt, wordt het komende jaar gereden van don derdag 29 juni tot en met zondag 23 juli. Het parkoers tussen Leiden en Parijs is 3950 km lang. Er zijn in totaal 22 etappes en twee rustdagen. De Tour-organisatie, die gisteren in Parijs het etappe-schema bekend maakte, heeft St. Willebrord als eindpunt van de eerste halve rit aangewezen. Op vrijdag 30 juni trekt de karavaan van Leiden naar Brabant om van daaruit dezelfde middag naar België te gaan. Waar het eindpunt in België ligt, is nog niet bekend. De afgelopen weken wierp naast St. Willebrord ook Dor drecht zich als kandidaat-(halve)- etappeplaats op. In vijf gevallen zal de flnishplaats van de ene dag niet dezelfde plaats zijn waar daags daarop wordt ge start. Twee keer zullen de renners met bussen naar de volgende start plaats worden vervoerd, drie keer per trein. Het parkoers voert de Tourkaravaan door Nederland, Bel gië, Frankrijk en Zwitserland. Twee noviteiten kent de monsterrit. Voor het eerst sedert 1928 is in het etap peschema een ploegentijdrit over 153 kilometer opgenomen, en wel op de vierde dag. De resultaten daar van tellen niet voor de individuele rangschikking. De snelste vijf equi pes krijgen in het ploegenklasse- ment een tijdvergoeding van respec tievelijk 60, 45. 30. 20 en 10 secon den. Voorts krijgen de winnaars van de vlakke ritten een tijdvergoeding van twintig seconden. Voorwaarde is dan wel dat ze in de betrokken etappe tenminste viervijfde van de renners op tenminste twintig secon den achterstand hebben gereden. In een rit waarin het peloton in geslo ten gelederen binnenkomt wordt derhalve geen bonificatie gegeven. De organisatoren verklaarden tij dens de presentatie van de formule van de Tour de France dat zij de lessen van Tour van 1977 hadden geleerd en dat „de moeilijkheden die de renners zullen ondervinden harmonisch over het af te leggen traject zijn verdeeld." Jacques Goddet en Felix Levitan verklaarden voorts dat de „open for mule" voor de Ronde van Frankrijk zal worden gehandhaafd. Tenminste als de internationale wielerunie (UCI) daarmee akkoord gaat en min der dan twaalf fabrieksploegen hun kandidatuur voor de Tour hebben gesteld. In dat geval zou ook een amateurploeg tot de ronde kunnen worden toegelaten. BOGOTA (Reuter) De regering van Bolivia heeft geweigerd visa te verstrekken aan de Zuidafrikaanse tennisploeg, die in december in La Paz tegen Bolivia zou uitkomen, in het kader van het toernooi om de Davis Cup. Alfonso Rozo, de voorzitter van de Boliviaanse tennisfede- ratie, vertelde dat het ministerie van buitenlandse zaken de bond had ingelicht dat geen visa's aan de Zuidafrikaanse spelers verstrekt zouden worden, omdat Bolivia de resolutie van de Verenigde Naties heeft onderschreven, waarin de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika wordt veroordeeld. Aangezien de tennisbond Zuid-Afrika reeds heeft toegezegd dat de ontmoeting, in de halve finales van de Noordamerlkaanse zone. van 16 tot 19 december in La Paz gespeeld zal kunnen worden, moet de bond zich nu naarstig bezinnen over een alternatief. Rozo zei dat de Boliviaanse tennisbond zal trachten de regering tot andere inzichten te brengen. „Misschien", zo zei hij. kunnen we de wedstrijd in het buitenland spelen, zelfs in Zuld-Alrika. Het is verwerpelijk dat politiek ingrijpt in het sportgebeuren". Zowel Columbia als Mexico weigerden in 1975 tegen Zuid-Afrika uit te komen, als gevolg van de politiek van apartheid die Zuid-Afrika hanteert. Mexico weigerde ook in 1976 tegen Zuid-Afrika te spelen. In al deze gevallen ging Zuid-Afrika, zonder te spelen verder. DUSSELDORP (SID) De eerste strijd om de wereldbeker voor tennis „landenploegen" zal in 1978 van 8 tot 15 mei in Dusseldorp worden gehouden. De organisator, Horst Klosterkemper, be hoeft slechts te wachten op de financiële toezeggingen van de deelstaat Noordrijn-Westfalen en de stad Dusseldorp, die in totaal rond de 700.000 gulden moeten bedragen om de eerste uitnodiging te versturen. Met dit geld kan het complex van de Dusseldorpse Rochusclub voldoende vernieuwd worden, om deze wedstrijden, waaraan spelers uit acht landen zullen deelne men, te kunnen houden. De opzet van dit evenement, dat door verschillende spelers al enthou siast is ontvangen (Nastase: „Dit is het beste alternatief voor de verou derde Davis Cup'), is als volgt: de beste twee spelers van een land, ge rekend naar de prof ATP-ranglijst van zes 8 acht weken voor het toer nooi, vormen samen een team. De acht deelnemende landen worden vervolgens over twee groepen ver deeld, waarin de ploegen elkaar ont moeten in een halve competitie. Daarbij worden twee enkelspelen en een dubbelspel gespepld. De eerste twee ploegen uit iedere groep plaat sen zich vervolgens voor de halve eindstrijd en de winnaars daarvan bestrijden elkaar in de finale om de eerste wereldbeker. Zover is het echter nog niet. Proble men van politieke aard lijken zich echter niet voor te kunnen doen. 'Je kunt dit toernooi niet officieel als landenkampioenschap van de ATP kenschetsen,' aldus Klosterkemper. „De nationale bonden worden hier buiten gelaten. De spelers stellen zichzelf op. Er worden geen nationa le ploegen samengesteld en ook geen volksliederen gespeeld.' Door deze, schijnbaar eenvoudige, methode hoopt de organisator moeilijkheden rond de deelneming van Zuid-Afrika of Chili, hetgeen niet onwaarschijn lijk is, te vermijden. Naast toezeggingen van sponsors heeft ook het 'Zweite Deutsche Fern- sehen' (ZDF) interesse getoond voor uitzendingen. Ondanks de concur rentie van bijvoorbeeld de wereld kampioenschappen ijshockey en boksen, alsmede de finale in het Eu ropese bekertoernooi van de lands kampioenen, heeft het ZDF de strijd om de wereldbeker reeds vastgelegd in zijn opzet voor 1978. STOCKHOLM -— Op de eerste dag van het internationale (heren) ten nistoernooi in Stockholm werden twee geplaatste spelers door „onbe kende" tegenstanders uitgescha keld. Eddie Dibbs, als derde ge plaatst, verloor in drie sets van zijn landgenoot, de Amerikaan Keith Ri chardson. De setstanden waren: 6-7, 6-3 en 5-7. Ook Bob Lutz haalde de tweede ronde niet. In de derde en beslissende set verloor hij de tie break met 6-8 van Francisco Gonza lez uit Puerto Rico. De setstanden waren 4-6. 7-6 en 6-7. De Brit Mark Cox, vorig Jaar win naar in Stockholm en nu als vijfde geplaatst, bereikte vrij gemakkelijk de tweede ronde. De Zuidafrikaan Bernie Mltton pakte slechts vier ga mes: 6-2, 6-2. ADVERTENTIE Hellevuur en hemels licht Visioenen van het hiernamaals Richard Cavendish Fascinerende reis in woord en beeld door het hier namaals. zoals de mens zich dat door alle tijden en culturen voorstelde. Rijk geïllustreerd met afbeeldingen van artistieke visioenen uit verschillende perioden. 128 biz., in kleur en zwart/ wit geïllustreerd Na 1.1.78: f 29.50 Nu slechts f 19,50 van Het Spectrum - nu te koop in uw boekhandel Elly Vessies heeft de finale da mes enkelspel gewonnen van een internationaal tennistoer nooi in Stockholm. De Neder landse versloeg in de eindstrijd de Zweedse Nina Bohm met 2-6 6-3 6-4. LOS ANGELES (ANP) - Lord Kil lanin, de voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, ziet geen bezwaar ln „sobere" 8pelen, die de organisatoren in Los Angeles voor 1984 voor ogen staan. Integendeel, Killanin heeft Los Angeles een rug- gesteuntje gegeven bij zijn plannen het zo eenvoudig mogelijk te doen. Hij zei: „Vereenvoudiging zou de redding van de Olympische bewe ging kunnen zijn." Killanin deed zijn uitspraken tij dens een persconferentie, die werd gegeven voor de voorzitter van het IOC zijn tweedaagse bezoek aan Los Angeles begon. Hij zal de accommo daties bekijken, die de stad beschik baar wil stellen voor de 8pelen van 1984. Hem werd gevraagd of de ver sobering van de Spelen, die duide lijk zulleh afwijken van de lijn die de laatste tijd ls gevolgd, aanvaard baar, was. „Ik hoop uit de grond van mijn hart", antwoordde Killanin, „dat de vereenvoudiging in goede aarde zal vallen." Hij maakte duide lijk dat het hem speet dat slechts Los Angeles zich had kandidaat ge steld voor de organisatie van de Spelen. „Maar", voegde hij er aan toe, „misschien ls dit Juist een goede zaak. Mogelijk ls dit voor ons alle maal de waarschuwing die wij nodig hadden Oeslaagde, „8partaanse" Spelen zouden kunnen aantonen dat ook kleinere landen, desnoods groepen van landen, zich kunnen aanmelden als gastheer voor de Spe len in de toekomst." Volgens Killanin zou het heel goed mogelijk moeten zijn de sportmen sen onder te brengen ln de studen tenkamers van de UCLA (University of California Los Angeles) en de Uni versity of Southem California, in plaats van ln een speciaal gebouwd Olympisch dorp. „Mits natuurlijk", stelde Killanin, „belde universi teitsterreinen ook voldoende tral- nlngsmogelljkheden bieden aan de sportmensen naast behoorlijke ka mers." De beslissing of Los Angeles ook Inderdaad het recht krijgt de Spelen van 1984 te organiseren zal pas worden genomen tijdens de ver gadering van het IOC ln mei 1978 in Athene.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11