Bewijzen tegen Menten ange tijd onvoldoende Uniek boek voor nieuwe Amro spaarders. amro bank Uwbroodje smacht naar een knapperig lekkerbekje. fficier van justitie rechtvaardigt behoedzaamheid Het verloren Het verloren jaar 1978 (2) Radicale werkgevers? PvdA-basis roert zich Geen_agenda FAMILIEBERICHTEN 12 Verkenningen van Nederlandse natuurgebieden. Hoe krijgt u dit Logboek Natuur? SDAG 8 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Tiouw/Kwartet Boterhammen, broodjes, tosti's- als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer. van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalen. Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade. Smachten naar sardines of pilchards. Verrukt van 'n moot gebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilcts. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag. or Leo Kleyn ERDAM Het openbaar ministerie heeft tot het laatste moment, waarop kenbaar moest len gemaakt of het Pieter Menten schuldig achtte aan oorlogsmisdrijven, geen gelegenheid irbij laten gaan om bewijsmateriaal tegen hem te verzamelen. Toen tot zijn arrestatie werd sloten, was dat materiaal nog zeer onvolledig. Tot zijn aanhouding werd dan ook uitsluitend ergegaan om te voorkomen dat hij, zoals de Amsterdamse officier van Justitie mr. A.F.J.C. ibermehl gisteren zei, „naar aanleiding van perspublicaties de benen zou nemen". zijn requisitoir memoreerde de Heler dat er „soms bittere kritiek is uit over de wijze waarop het open- ar ministerie gemeend heeft zijn leid tegenover Menten te moeten palen". En die kritiek, zei hij, was i volle felheid" losgexarsten, toen enten gevlucht bleek te zijn op het oment waarop hij tenslotte gear- steerd zou worden. Naar zijn me- Ing was die behoedzaamheid toch lleszins gerechtvaardigd". (t openbaar ministerie wilde vol- ns Habermehl niet de kans lopen lt Menten. na gearresteerd te zijn, j gebrek aan bewijs door de rechter t de voorlopige hechtenis ontsla- «i zou wrden. Dat risico werd pas invaard, toen het luchtgevaar te oot werd. Maar toen Menten een aal uit Zwitserland naar Neder- nd was overgebracht, was het be- Ijsmateriaal, zo erkende de officier, tg zo schamel, dat de aan voorlopi- I hechtenis gestelde maximumter- ijn overschreden moest wroden. verstelpend Volgens de officier is het bewijs- iaterlaal waarover het openbaar >ini$terie sindsdien de beschikking ïeft gekregen, zo overstelpend dat niet meer aan getwijfeld kan wor- W dat Menten „een werkzaam aan- eel" heeft gehad in de massa-exe- uties in Podhorodce en Urycz, die de zomer van 1941 meer dan hon- erd voornamelijk joodse inwoners an die plaatsen het leven hebben post. Êt materiaal bestaat voor het otste deel uit verklaringen van ituigen die gezien of gehoord zou- en hebben dat Menten bij die exe- nties aanwezig was. De officier zei ch niet te kunnen voorstellen dat tze getuigen onwaarheid hebben esproken. Hij zei het niet verwon- erlijk te vinden dat zij elkaar na 35 tar op soms essentiële punten heb- en tegengesproken. ehalve op de getuigenverklaringen aseerde de officier zijn bewijsvoe- ng ook op de door Menten geschre- brieven, die later in de kelder diens woning in Krakau zijn ronden. Uit deze zogenoemde kel- irstukken blijkt volgens hem dat mten in juli en augustus 1941 zijn msten aan het in Lemberg geves- le Einsatzkommando van dr. ;rhard Schöngarth heeft ver- ïnd, „en dat al zijn beweringen ^n het tegendeel op onwaarheid erusten". Ie officier van Justitie zei zelf met Iveel woorden dat de hele straf- iak tegen Menten staat of valt met fe waarde die aan de getuigenver- laringen wordt toegekend. Verwij- !nd naar de beschuldigingen van ienten dat de getuigen onder Mr A. F. J. C. Habermehl dwang hun verklaringen hebben af gelegd, stelde hij de vraag: „Is er een gigantisch complot gesmeed om een onschuldige in het verderf te stor ten, of heeft Menten inderdaad de monsterlijke misdaad begaan waar voor hij terecht staat?" Zelf had hij geen moeite met de beantwoording van die vraag. Hij zei geen enkele reden voor leugen achtige verklaringen te kunnen be denken en ook bij zijn bezoek aan de plaats van het misdrijf niet de in druk te hebben gekregen dat de ooggetuigen „iets moesten verkla ren wat zijzelf niet hadden meege maakt". Met betrekking tot de massa-execu tie in Podhorodce stond hij stil bij het meningsverschil tussen de getui- gen-deskundigen A. J. van der Leeuw en prof. mr. C. F. Rüter over de vraag of Menten in juli 1941 per auto van Lemberg naar Podhorodce had kunnen rijden. Van der Leeuw meent dat het wel en Rüter dat het niet mogelijk was. Habermehl meende dat het er niet toe deed. De getuigen, zo redeneerde hij, hebben Menten daar gezien, en er is geen reden om aan te nemen dat zij on waarheid spreken. inzake de massa-executie in Urycz kon de officier minder getuigenver klaringen op tafel leggen, en hij er kende dan ook „dat het bewijsmate riaal hier duidelijk minder is." Des ondanks meende hij voldoende be wijs te kunnen aandragen „om Men ten ook voor deze tweede executie in ieder geval mede-verantwoordelijk te stellen." Zijn conclusie luidde dat Menten in Urycz, evenals in Podho rodce, bij de massa-executies actief betrokken is geweest. In zijn requisitoir ging de officier van justitie ook in op de belangrijk ste vraag of de Nederlandse rechter over Menten kon oordelen. Die vraag zou ontkennend beantwoord moeten worden, als zou blijken dat Menten, toen hij zich aan de massa executies zou hebben schuldig ge maakt, niet de Nederlandse nationa liteit bezat. Naar de mening van de officier be staat er geen enkele twijfel aan dat Menten Nederlander was, toen hij deelnam aan de massa-executies. Zijn Nederlanderschap kan hij vol gens Habermehl ook niet verloren hebben door bij de Duitsers in dienst te treden, omdat het ging om een los dienstverband. Evenmin kan Menten zich er vol gens de officier op beroepen dat het hem ten laste gelegde al eerder aan het oordeel van een Nederlandse rechter is onderworpen. Hij vond dat hier geen sprake is van het „ne bis in idem", omdat Menten terecht heeft gestaan en veroordeeld is we gens collaboratie en niet, zoals nu, omdat hij oorlogsmisdrijven heeft gepleegd. Motief Aan het slot van zijn requisitoir ver diepte de officier zich in de vraag wat het motief van Menten geweest kan zijn. Hij zei er aanvankelijk grote moeite mee te hebben gehad „de persoon Menten, zoals deze uit de kennisneming van de oude pro cesstukken en latere corresponden tie naar voren kwam, te associëren met de onmens, die door de eerste getuigen in de nieuwe zaak geschil derd werd". En wij voegde eraan toe: „Het nuchtere verstand weiger de aanvankelijk te geloven dat ie mand met de achtergrond van deze verdachte tot dergelijke daden in staat zou zijn". Later was de officier naar zijn zeg gen tot de veronderstelling geko men dat Menten niet, zoals een van de getuigen meende, uit „rassen haat" heeft gemoord, maar uit een allesoverheersende bezitsdrang. Menten zou, zo geredeneerd, meedo genloos Jacht hebben gemaakt op degenen die hem na de Russische inval in Polen van zijn bezit hadden berooefd, en zou ieder middel te baat hebben genomen om het verlo ren bezit te heroveren. Doodstraf Hoewel de officier van Justitie tegen Menten de doodstraf had kunnen eisen, had hij daarvan afgezien, om dat hij het. naar hij zei, „niet zinvol" vond „na zoveel Jaren ten aanzien PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLE MENTARIËRPARLEMENTARISMEP ARLEMENT Redactie: Gerard van der Wulp. Bijdragen: Johan van Workum en Dick van Vliet. Werkgeversvoorzitter Van Veen heeft dit keer gelijk nog voordat hij iets gezegd heeft. Mr. Van Veen had de laatste jaren als vaste gewoonte om een nog lopend of zo Juist beëin digd jaar te betitelen als „een verlo ren jaar voor de strijd tegen inflatie en werkloosheid." Over het komen de jaar, 1978, moet Van Veen deze kwalificatie nog uitspreken. Maar het is nu al zo goed als zeker dat hij met zijn komende uitspraak gelijk zal krijgen. En dat is dan een gevolg van de nog uitzichtloze impasse waarin de ka binetsformatie weer verzeild is ge raakt. Op 9 augustus sloten PvdA, CDA en D'66 een uitgebreid ak koord over het te voeren economi sche beleid. Dat akkoord is nog steeds dode letter. Er worden geen nieuwe maatregelen getroffen. De politieke onzekerheid kan bij de komende loononderhandelingen de standpunten alleen maar verhar den, zowel bij de werkgevers als aan de kant van de vakbeweging. De werkgevers zijn verre van tevre den met het pakket maatregelen ten bedrage van 2,5 miljard dat het demissionaire kabinet ter be strijding van werkloosheid en handhaving van koopkracht heeft klaargemaakt. De werkgevers ver langen minstens een miljard gul den meer. En zolang de politieke onzekerheid voortduurt, houden de werkgevers hoop dat ze misschien nog iets extra's zullen krijgen. De kans daarop bij een nieuw kabinet met de WD is niet gering. Om hun optie te handhaven, zullen de werk gevers dus een loonakkoord met de vakbeweging uitstellen. Want als zo'n akkoord er eenmaal is, is voor het kabinet welk kabinet dan ook de noodzaak vervallen om de werkgeverseis in overweging te nemen. De vakbeweging heeft nog meer neiging haar standpunten te ver harden. Het programkkoord van PvdA, CDA en D'66 bevatte veel punten die de vakbeweging erg be langrijk vindt, zoals vermogen- saanwasdeiing, sterkere onderne mingsraden, inkomensbeleid, in vesteringssubsidies met richting gevende effecten, en niet het minste de uitdrukkelijke af spraak dat de koopkracht tot en met de „modale" werknemer ge handhaafd zal moeten blijven. Te gen deze achtergrond was de hele vakbeweging al bereid voorlopig voor 1978 in te stemmen met een ander punt van het programak koord, namelijk geen algemene loonronde (,,lnitlële"-verhoging), dus de nullijn. Dit hele programakkoord staat nu echter op losse schroeven. De vak beweging heeft nu te rekenen met de mogelijkheid van een WD- CDA-kabinet. En ook een PvdA- minderheidskabinet zal niet auto matisch het programakkoord, be- wipt, en vervangen door mensne die het gematigde gevoelen zouden vertolken. Met als gevolg de zeer vriendelijke opstelling van het con gres jegens Van Thijn en Den Uyl. De gang van zaken zegt overigens niets over de samenstelling van het congres in de nabije toekomst. De afgevaardigden worden voor ieder congres weer opnieuw door de afde lingen aangewezen, en het hangt dus net als altijd bij het volgende congres weer af van de opkomst in de afdelingen, hoe het congres zal zijn samengesteld. Van Thijn en Den Uyl voor een „vriendelijk" congres. doeld voor een parlementair meer derheidskabinet met het CDA. kunnen verwerkelijken. De vakbe weging moet voorlopig maar ner gens meer op rekenen, zo zal haar eigen conclusie zijn. Zo lang deze onzekerheid voortduurt, zal de vak beweging blijven proberen haar wensen op eigen kracht erdoor te krijgen. Het volle gewicht van deze wensen komt dan dus op de onder handelingstafel bij de werkgevers. Terwijl diezelfde werkgevers op hun beurt nu minder aanleiding hebben tot een akkoord te komen met de vakbonden. Intussen zijn de dagen al erg kort. De eerste januari nadert rap. Dan lopen de meeste CAO's af, en ple gen allerlei tarieven te worden ver hoogd. Het gemor zal snel toene men wanneer er dan nog steeds geen uitzicht is op spoedig resul taat van CAO-onderhandelingen. De onderhandelaars beginnen te wippen op hun stoel. De uiteindelij ke uitkomsten laten in zulke situa ties steevast een grotere stijging van loonkosten zien dan bereik baar zou zijn geweest wanneer in rustige sfeer onderhandeld kon worden De stakingen van februari dit jaar liggen nog vers in het ge heugen. Een herhaling kan niet uit gesloten worden geacht. Het hele mooie economisch akkoord van PvdA, CDA en D'66, dat zo eenzij dig op loonmatiging is gebouwd, zou dan als een pudding in elkaar zakken. Het tijdverlies dreigt ook langs an dere wegens 1978 een verloren jaar te maken. De wet Investeringsreke ning, met haar nieuwe gerichte subsidies voor investeringen, had ooit op 1 april 1977 moeten ingaan. De huidige streefdatum van 1 Janu ari 1978 is, voor de gehele „WIR", zonder meer al onhaalbaar. Het zal meevallen als de nieuwe regeling nog in de loop van volgend jaar in werking treedt. Daarnaast ligt er een afspraak om minstens voor vier miljard gulden bezuinigingen door te voeren. Het zoeken van de onderwerpen daar voor is toch al erg tijdrovend. Het vrij te maken geld is echter nu al nodig om het stimuleringsbeleid te betalen. Elke maand dat dit beleid verder wordt vertraagd, zakt Ne derland dieper in het economisch moeras, en is meer geld en zeker het dubbele van de verspilde tijd nodig om ooit te komen waar de politici op afsturen, een werkloos heid van maximaal 150.000. Vele socialisten waren afgelopen zaterdag onder de indruk van de uiterst gematigde opstelling van het PvdA-congres. Eerdere specu laties hadden immers in overwe gende mate voorspeld dat het con gres tenslotte directe represen tant van de partij basis nog radi caler zou zijn dan de partijraad het orgaan dat vooral-uit het actie ve partijkader is samengesteld. Maar dat het congres voor de ge matigde, Den Uyl steunende, koers zou kiezen, werd in de dagen voor afgaande aan het Haagse congres al duidelijk. De plaatselijke afde lingsvergaderingen, waar de afge vaardigden voor het congres wer den aangewezen, werden overal in het land overspoeld met partijle den die zich anders veelal niet op die vergaderingen lieten zien. Veel afdelingen, die als radicaal bekend stonden, raakten die repu tatie in één klap kwijt. De niet- actieve leden kwamen daar hun mening getfen: „Den Uyl moet gaan regeren, het moet nu eens uit zijn met het gepraat, aan de slag, en vooral hard werken", zo was de tendens van de vele verslagen in provinciale dagbladen van plaat selijke afdellngsvergaderingen. Een tweede tendens was dat het inmiddels getorpedeerde voor- stel-Den Uyl voor het nieuwe kabi net (dus zonder Andriessen) voor zeer veel afdelingen aanvaardbaar zou zijn geweest. In tegenstelling dus tot de mening van de partij raad. Door de massale opkomst op de afdelingsvergaderingen van wat door het partij kader wel de „grijze massa der leden wordt genoemd, werden vorige week vele congres- afgevaardigden uit hun functie ge- Ondanks het feit dat er in de PPR altijd duidelijke ideeën leefden over de positie van werknemers bij dreigend ontslag, heeft deze gemi nimaliseerde partij zelf in haar.rol als werkgever moeite met die ideeën. Twee van de zeVen mede werkers van het Amsterdamse par tijbureau kregen onlangs ontslag aangezegd. Zij moesten plaats ma ken voor een vroegere full-time me dewerker. die terugkeerde uit mili taire dienst. Toen de twee jaar geleden in dienst traden, is hun van eventuele tijde lijkheid van het dienstverband niets meegedeeld, zo gaf interim- PPR-voorzitter Terpstra zaterdag op het PPR-congres toe. „Onplezie rige gevolgen van een falend perso neelsbeleid in het verleden," zei hij, maar hij sloot handhaving van de medewerkers uit, omdat daar het geld niet voor is. De bezetting van het partijbureau door de medewer kers leverde zaterdag echter wel op dat de zaak nog eens opnieuw wordt bekeken: een commissie van goede diensten gaat alles op een rij zetten. Dan komt ook de suggestie aan de orde als zou het ontslag van de medewerkers verband houden met het feit dat ze niet passen in de nieuwe Ujn van de PPR: bereidheid tot samenswerking met alle demo cratisch gezinde partijen. Van Hui ten. gewezen campagneleider, be schuldigde hen naar verluidt al eens van laksheid en sabotage. Los van die eventuele politieke achtergrond zien de werknemers van de PPR zonneklaar een zakelij ke oplossing: iedereen kan in dienst blijven als alle PPR-kaderle- den maar aan hun financiële ver plichtingen voldoen: vooral de poli tieke ambtsdragers zouden in ge breke blijven van hun verplichting om vijf procent van hun inkomsten in de partijkas te storten. Zo zou alleen dit jaar tot nu toe al zestig duizend gulden te weinig binnen zijn gekomen. Het parlement blijft ook deze week met de armen over elkaar noodge dwongen zitten wachten op beter tijden. Bij gebrek aan een nlet- demissionair kabinet zijn er geen bespreekbare wetsontwerpen voor handen, waar door zowel de Eerste als de Tweede Kamer niet bijeen komt. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLE MENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTE van deze verdachte een dergelijke straf te overwegen. Wel vond hij je zwaarste vrijheidsstraf op zijn plaats, omdat een lichtere straf de indruk zou kunnen wekken dat oor logsmisdrijven niet ernstig genoeg genoemen worden. De verdediger van Menten, mr. L. van Heijningen, zei bewondering te hebben voor de „beheerste en zake lijke wijze" waarop het requisitoir was gehouden, als voegde hij eraan toe het met de Inhoud „van harte oneens" te zijn. Hij kondigde aan in zijn pleidooi de door de officier aan gevoerde bewijzen te zullen aantas ten en geen clementie voor zijn cliënt te zullen bepleiten. Het pleidooi, waarvan de voorlezing minstens zes uur zal vergen, zal op 16 en eventueel op 17 november wor den gehouden. Vervolg van pag.P6-RHS 8 »°'dcn op nummer 020-9134S6. kunnen van maandag tol en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. „Alie roem is uitgesloten" De Here heeft mij thuis gehaald en ik mag eeuwig bij Hem wonen. Maria Visser j Echtgenote van Adrianus Faasse. Zij was onze lieve vrouw, moeder en oma. Zij werd 62 jaar. Romeinen 8 18 en 31-39 A. Faasse kinderen en kleinkinderen 's-Gravenzande, 6 november 1977 Dingemans van de Kasteelenplein 3 Geen bezoek aan huis. Geen bloemen Geen toespraken. I Gelegenheid tot condoleren dinsdag en woensdag van 19.00 tot 20.00 uur en na afloop van de begrafenis in het Dienstencentrum, Dingemans van de Kasteelenplein 1. 's-Gravenzande. De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden op donderdag 10 november a s. om 13.30 uur in de j aula op de algemene begraafplaats te 's-Graven- S zande. Naaldwijkseweg 103. waarna de begrafe- nis zal plaatsvinden Heden is na een geduldig gedragen lijden in de Hope des eeuwige Levens ontslapen onze geliefde broer, zwager en oom Christiaan Wüst op de leeftijd van 62 jaar. De Heer is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. Numansdorp: W G. C. Wüst G. T. Wüst-de Vlaam Delta B.C. Canada: M. Wüst-de Klerk Kingsville Ont. Canada: A. van Drunen-Wüst A. van Druncn Numansdorp: I. Wüst J. Wüst-v. d. Jagt Spijkenisse: C. C. M Witvhet-Wüst A. G. Wüst Neven en Nichten Dc begrafenis zal plaatsvinden D V. op vrijdag 11 november om 14.30 uur op de Algemene Begraaf plaats te Numansdorp. Enige en algemene kennisgeving Met droefheid geven wij kennis van het overlij den van onze schoonzus ter en tante Lena van Mullem- Lammers sinds 1953 weduwe van M. van Mullem in de ouderdom van 81 jaar. Rotterdam: H. C. van Essen Baflo (Gr.) Ds. Joh. P. van Mullem Schiedam J. J. van Mullem Rotterdam: P. van Essen Groningen: T. van Mullem Capelle a.d. IJssel, 6 november 1977 .,De Vijverhof" Reigerlaan 251 De begrafenis zal plaats vinden donderdag 10 no vember te 13 uur op de begraafplaats ..Oud- Kralingen". Kralingse- weg 334 te Rotterdam. spaarpremic •"W In het kader van de actie „Gééf om de Natuur" van het Wereld Natuurfonds komt de Amro Bank met dit initiatief:'t Logboek t Natuur. Het gidst u door 12 grandioze, puur Nederlandse natuur- y-/ gebieden. Door bijvoorbeeld de Wadden en de Péel, door de Li Noordhollandse duinen en het Kampereiland. Een schitterende uitgave van 120 pagina's met oa. spectaculaire luchtfoto's en levensechte tekeningen van flora en fauna. Nieuwe spaarders die in de actieperiode (1/11- 6/12) een spaar rekening openen (minimale inleg f 15,-), kunnen dit natuurboek kopen voor slechts f 12,50. Bovendien ontvangen zij f7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Deze actie loopt tot Sint-Nicolaas. Maar wees er snel bij, want voor 1 boek geldt: zolang de voorraad strekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9