Kleine scholen in discussie De tekening van een lezer DICHTBIJ 1 Trouw commentaar Lichtpuntje (1) Lichtpuntje (2) Verdedigers hebben aantal goede argumenten Vraag is waar de grens ligt Leids gezin bij ongeluk in Israël om leven gekomen Toestand van baby zesling zeer slecht Vroege koudegolven rinus van de vitamines kroonjuwelen ongewoon verdwaald columbus tlSDAG 8 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Kan de sombere economische hori- jon valt een enkel verheugend licht puntje waar te nemen. Dat verdient lan ook de nodige aandacht. Eve- tals in de periode half augustus tot lalf september kan de prijsstijging ran 0,4 procent over half september ot half oktober als een meevaller vorden beschouwd. Bij een enigs- iins betere beoordeling van prijs- jtijgingen in het algemeen zijn de jolgende factoren van belang. In de lerste plaats had voor hetzelfde jeld de stijging minder gunstig kun- ien zijn. Dat valt af te leiden uit het eit dat er bij de prijsstijgingen (o.a. »ij schoeisel, kleding en vers fruit) !n de prijsdalingen (o.a. aardappe- en, margarine en tweedehandsau- o's) nog al wat toevallige omstan- ligheden in het geding waren: een {ering aanbod van fruit, een vrij orse daling van de koffieprijs op de i-ereldmarkt, een voorspoedige lardappeloogst en een groot aan- >od van tweedehands auto's. Een tweede belangrijke factor is de >etrekkelijk geringe omvang van de prijsstijging dit jaar. Het laatste maandcijfer heeft, gevoegd bij het Vorige, er toe geleid dat de stijging rich tussen oktober 1976 en oktober 1977 heeft beperkt tot 5,4 procent. V/at het verstandig beleid betreft wel, het zal niemand die af en toe naar de tv kijkt zijn ontgaan dat de demissionaire minister-president Den Uyl zijn minister van economi- iche zaken, drs Lubbers, uitbundige lof heeft toegezwaaid voor het be- leiken van het uitzonderlijke resul taat van een prijsstijging van slechts 1,4 procent. üet leek er bijna op dat deze afrem- ning van de inflatie in ons land litsluitend en alleen te danken was »an het voortreffelijke beleid van le heer Lubbers. Dat is natuurlijk riet helemaal zo. Maar het paste ritstekend in het betoog van Den LJyl op het PvdA-congres. et zal bekend zijn dat wij dit ibinet (en de vorige kabinetten) iooit te hard hebben aangevallen iver de forse inflatiecijfers, zeker riet als deze met name voor een importland bij uitnemendheid als Nederland in niet geringe mate wer- jen veroorzaakt door prijsstijgin gen van geïmporteerde goederen uit het buitenland. En dat is het laagste percentage sinds 1970. Nu is men er in allerlei prognoses vanuit gegaan dat de totale inflatie want daar gaat het om over 1977 ongeveer tussen de 6,5 en 7 procent zou uitkomen. Lange tijd heeft het er op geleken dat deze verwachtingen te optimistisch wa ren. Gelukkig echter lijkt het er nu veel op dat de stijging niet boven dat genoemde cijfer zal uitkomen. In dit verband herinneren wij aan het laatste jaarverslag van de presi dent van de Nederlandsche Bank die daar in opmerkte dat een ver wachte vermindering van de inflatie van 9 procent over 1976 naar ruim 6 procent in 1977 als een verheugende ontwikkeling kon worden be schouwd. Terecht heeft dr. Zijlstra toen opge merkt dat 6 procent als onaanvaard baar hoog moet worden aange merkt. Maar, aldus de president, als het mogelijk is in een jaar tijds de inflatie met ruim twee procent terug te brengen (van 1975 naar 1976) moet het bij verstandig beleid en zonder al te grote storingen uit het buitenland mogelijk zijn een soort gelijke prestatie te herhalen. Wij zullen nu niet afdingen op de lof die de heer Lubbers is toege zwaaid, maar prijsdalingen en prijs stijgingen zijn zaken die de over heid helaas maar ten dele in de hand heeft. Er is nog een laatste factor die bij een beoordeling van de prijsstijgin gen betekenis heeft. Hoe staat Ne derland ervoor in vergelijking met. andere (rijke) landem? Deze vraag is daarom ook zo zinvol, omdat hieruit kan worden afgeleid hoe onze concurrentie er in dit opzicht voorstaat. Het is verheugend vast te stellen (wij gebruiken de meest recente gegevens) dat Nederland sinds au gustus 1976 in vergelijking met vrij wel alle andere Euro-landen na West-Duitsland (3,9 procent) met een steeds lagere inflatie te maken heeft (6,9 procent). Het is om met Zijlstra te spreken, nog onaanvaardbaar hoog. Maar toch is er sprake van een verheugend licht puntje. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Doordat het geboortecijfer snel is teruggelo pen, worden veel kleuter- en latere scholen steeds kleiner. Vele kleine scholen worden met de ondergang bedreigd. Schoolbe stuurders staan dan voor de vraag wat ze moeten doen. Kleine scholen sluiten? Of samenvoegen? Of toch proberen door te gaan? Personeelsorganisaties als de P.C.O. en de K.O.V., hebben al menigmaal aangedrongen op een betere besluit vorming. Uit onderzoek is gebleken dat veel hoofden van scholen, onder wijzers en kleuterleidsters zich bui ten spel gezet voelen. Pas als de zaak (bijna) beklonken is, worden zij Inge-' licht. Het wordt tijd dat men de leerkrachten al in een beginstadium betrekt bij plannen tot fusie, sluiting of voortzetting, zeggen de bonden. Maar niet alleen de leerkrachten wil len inspraak, ook de ouders willen meebeslissen over de school van hun kinderen. Uit een Drentse equète is ooit gebleken dat ouders heftig geïn teresseerd zijn in het lot van kleine dorpsschooltjes. De meerderheid van de ondervraagde moeders wil den de kleine scholen graag be houden. Deze week is de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) begon nen met een campagne om ouders bij de discussie over de kleiner wor dende school te betrekken. Er is een zestal regionale bijeenkomsten be- TEL AVIV Onder de^zes Neder landers die zaterdagavond bij een verkeersongeluk in het zuiden van Israël om het leven kwamen, bevond zich een gezin van vier personen uit Leiden. Het bestond uit de 52-jarige John Schlagwein, zijn vijftigjarige vrouw Johanna, de 26-jarige Louise en de 22-jarige Johannes. De andere Nederlandse slachtoffers zijn de 23- jarige F. M. Verkaaik uit Enschede en 22-jarige Alfons van der Gijn uit Rotterdam. De identiteit van het zevende slachtoffer, waarschijnlijk een Deen, is nog niet vastgesteld. ROTTERDAM. (ANP) De toe stand van Dennis Nijssen, de laatst- geborene van de zesling uit Heems kerk, is zeer slecht als gevolg van storingen in de maag- en darmfunc ties. In het Rotterdamse Sophiazie- kenhuis, waar de baby wordt ver pleegd, noemde men gisteren de toe stand „zeer kritiek." legd om ouders in staat te stellen hun mening kenbaar te maken. Het is moeilijk te zeggen wanneer je van een „kleine" school moet spre ken. Doorgaans wordt gezegd dat een school met drie leerkrachten of minder „klein" is. Stel dat elke klas zo'n vijfentwintig leerlingen telt, dan vallen scholen met minder dan 75 leerlingen in deze categorie. Dat ge tal van 75 leerlingen komt in het wetsontwerp op het (vernieuwde) ba sisonderwijs voor vier- tot twaalf jarigen ook voor als minimum voor schoolstichting. Steeds meer Maar steeds meer scholen halen dat aantal van 75 niet. Door ontvolking van dorpen en oude stadswijken en door „gezinsverdunning" loopt het aantal schoolgaande kinderen terug. De kleine school wordt kleiner. Dan is de vraag wanneer de school té klein is. Waar ligt, met andere woor den, de grens? Mevrouw Johke Whitlau, directeur van het bureau van de V.O.O. waar schuwt voor de magische werking van dat getal van 75. Die norm is nog geen wet, en bovendien is een stich tingsnorm geen opheffingsnorm. Er bestaan enkele duizenden één- en tweemans(vrouws) scholen, waarvan sommige met nog geen twintig kin deren. Gemeentebesturen zijn wet telijk verplicht te zorgen voor vol doende openbaar onderwijs. En ook tot het volgen van bijzonder onder wijs moet voldoende gelegenheid ge geven worden. Koste wat het kost? De vraag is wel of je altijd, koste wat het kost, een piepklein schooltje in stand moet houden. Kleine scho len hebben zeker voordelen. Het aantal kinderen per klas is kleiner dan op volgroeide scholen. Het on derwijs doet (zo bleek alweer uit Drents onderzoek) bepaald niet on der voor dat op grotere scholen. Heel belangrijk is dat scholen in kleine dorpen en leeglopende stads wijken vaak een laatste bindend ele ment zijn. Het werk in een ééntnansschool is in volle gang Mevrouw Whitlau: „Iedere dorps kern of stadswijk is bang zijn mid delpunt te verliezen. In steden zijn de afstanden naar een naburige school soms niet zo verschrikkelijk groot. Maar toch zie je dan weer stand tegen het opgeven van de ei gen school. Het blijkt in de praktijk niet altijd even makkelijk twee scholen met een eigen karakter sa men te voegen. Als dat te plotseling gebeurt, krijg je moeilijkheden. Mis schien moet je niet vragen wat de minimale schoolgrootte is, maar wat de minimale omvang van een buurt of dorp is om nog een school te. kunnen claimen. De verdedigers van de kleine en zeer kleine school hebben een reeks van goede argumenten. Ook op de ou derbijeenkomsten die de VOO orga niseert zullen ze naar voren komen. Een vraag waar ouders zich mis schien minder druk over maken is welke groepsgrootte voor kinderen nog plezierig is. Stel dat een school twee klasjes van tien kinderen heeft, elk met verschillende leeftijden. Is dat voor kinderen nog prettig of heeft een kind dan te weinig moge lijkheden voor een gevarieerd soci aal contact? Het is maar een vraag De ouders Van doorslaggevend belang is hoe de ouders denken over de oplossing van het probleem van de kleine school, wanneer eenmaal vast staat dat de minimumgrens is bereikt. De Drentse enquête onder 320 moeders wees uit dat ouders sterk hechten aan een schooi van de eigen (ge loofsrichting. Vooral protestants- christelijke, en dan met name gere formeerde ouders, blijken wel bereid om hun kinderen te laten reizen om buiten de eigen woonplaats christe lijk onderwijs te volgen. Toch zijn er ook groepen ouders die dat gereis zo'n bezwaar vinden, dat ze liever een samenwerking met scholen van andere richting aan gaan. Als zo een buurt- of dorps school gered kan worden, zijn ze bereid een gesprek met andersden kenden aan te knopen Uit nood Dat is duidelijk niet de politiek van de besturenorganisaties van het confessioneel onderwijs. De 'vereni ging voor openbaar onderwijs zou zo'n samenwerking uit-nood best toejuichen. Er zijn enkele voorbeel den van basisscholen die om deze reden bij elkaar gekropen zijn. Maar het lijken uitzonderingen. Als besloten wordt tot fusie met andere scholen, zal het dus meestal gaan om scholen van dezelfde rich ting: twee openbare scholen in na burige dorpen of wijken, twee rooms-katholieke scholen of twee protestantse scholen. Ook dan zijn alle problemen nog niet opgelost. Moet er één nieuwe school komen, of één centrale school met één of meer dependances? In dat laatste geval kan er per buurt of dorp een afdeling voor vier tot acht jaar komen. De geleerden zijn het er nog niet over eens wat het beste is. Zolang de geleerden het nog niet weten, hebben de ouders een kans hun zegje te doen. Vandaar dat het initiatief van de VOO voor navol ging vatbaar is. Tekeningen, bij voorttetir in Bggend formaat, sturen aan: Trouw, lury politieke prent. Postbus 659, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom HET WEER door Hans de Jong Weérrapporten Het is dit najaar al meer dan eens gebeurd dat een weeramateur mij opbelde met de vraag: „En waar blijft de winter nou eigenlijk? Waar zit de kou?" Een bewijs, dat de hang naar een schaatswinter nog niet verdwenen is, ook al is het 14'/» jaar geleden dat de laat ste elfstedentocht werd verreden. Tot nu toe heb ik steeds moeten antwoorden dat de kou nog niet in zicht was. Het heeft een tijdje flink toegebakken, in Lapland, maar op dit ogenblik moet je voor winterkou, 2 tot 5 graden vorst midden op de dag en sneeuw, helemaal naar Moskou en omge ving reizen. Vermoedelijk zal er binnenkort wel een nieuwe blaas poolkou die kant opgaan gelet op de verwachte vorming van een nieuwe depressie (982 mb) boven Noord-Scandinavië. Wij blijven binnen bereik van een tot 960 mb uitgediept lagedrukge bied ten zuiden van IJsland een mooi succesje voor de Londense computers, die vrijdagmiddag al 957 mb gecalculeerd hadden! dat morgen opvullend ten oosten van dit eiland wordt verwacht: mb. Midden op de oceaan trekt een nieuwe depressie in de richting van Noord-Schotland, waar hij donderdagmorgen vroeg zal aankomen. Een hogedrukge- bied van 1034 mb nadert New foundland van het noordwesten uit. Verder is er een maximum van 1026 mb via het Iberisch schiereiland op weg naar de Mid dellandse Zee. Het weer blijft in onze omgeving licht wisselvallig met wat regen of een bui en bij dat alles een zeer bevredigende temperatuur voor november van 12 tot 14 graden celsius in de middag; plaatselijk is 15 graden niet geheel uitgesloten. De warmste november van de laatste tweeëneenhalve eeuw is die van 1899 geweest met een et- maaltemperatuurgemiddelde van 9.1 graad celsius, dat is ruim 4 graden boven normaal. De wind was in die maand uitsluitend tus sen zuidwest en noordwest. De hoogste temperatuur in De Bilt viel op de vijfde, nl. 19 graden, Groningen 19.3 graad celsius op de zesde en in Limburg werd op twee dagen maximaal 20 graden gemeten. Maastricht had op zes dagen een temperatuur van 15 graden of hoger, op 12 dagen van 12 graden celslus of meer, en op 18 dagen van 10 graden celsius of hoger. Nu wil het weieens gebeuren, dat een lange winter al in de laatste herfstmaand of begin december inzet. Dat is echter wel een uit zondering, De laatste honderd jaar gebeurde het van de acht gevallen maar één keer, dat er op een vroege koudegolf een strenge winter volgde (1963) en twee keer een koude (onder meer 1890). De overige zes gevallen was het of na december of na half januari met vriezen gedaan. Eerst twee uitzonderingen: in 1890 begon het eind november hard te vriezen waarna de binnen scheepvaart tot 53 dagen (tot april) gestremd bleef. In 1962 be gon het gegooi in de glazen al rondom Sint Nicolaas (De Bilt 10 graden vorst), daarna werd het zachter, op de 23ste december zet te vervolgens een zeer koude peri ode in. Nu enkele voorbeelden 'van een vroege koudegolf die als een ijspegel in de zon wegdooide: december 1902: vorst van 2 tot 12 december maar een zachte win ter. In 1921 was er eind november 15 graden vorst, en op 5 december in De Bilt nog -16, maar op 6 december viel de dooi in, waarna weinig vorst in de winter meer volgde. In 1925 beleefde Neder land een bar koude Sinterklaas met -18 graden in Sittard en na 9 december een invallende dooi. December 1933: een echte wintermaand in het begin met elfstedentocht, na 18 december de winter foetsie. Extreem koud was het op 8 december 1871 in Utrecht: -20.8 graad celsius, maar ook alweer geen koude winter. Voor de schaatsliefhebbers is het gelet op bovenstaande trend ei genlijk niet te hopen, dat de win ter in deze maand in ons land al fors uit de hoek komt. Amsterdam geheel bew. 13 0 De Bilt licht bew 14 0 Deelen onbewolkt 13 0 Eelde zwaar bew. 13 0 Eindhoven licht bew 13 0 Den Helder licht bew. 13 0 Rotterdam zwaar bew. 13 0 Twente half bew 13 0 Vllssingen geheel bew. 0 Zd Limburg licht bew. 13 0 Aberdeen licht bew 12 1 Athene zwaar bew. 20 0 Barcelona half bew 20 0 Berlijn zwaar bew. 16 0 Bordeaux half bew. 18 0 Brussel onbew 13 0 Frankfort zwaar bew 15 0 Oenève zwaar bew 13 04 Helsinki zwaar bew 8 0 Innsbruck half bew 15 0 Kiagenfurt mist 11 0 Kopenhagen zwaar bew 11 0 Lissabon half bew 17 0 Locarno licht bew. 15 0 Londen regen 15 04 Luxemburg zwaar bew. 12 0 Madrid onbew. 12 0 Malaga onbew 21 0 Mallorca licht bew. 21 02 MUnchcn onbew 16 0 Nice licht bew. 20 0 Oslo rcRen 11 02 Parijs zwaar bew 15 0 Rome licht bew. 21 0 Spilt onbew 21 0 Stockholm geheel bew. 10 0 Wenen mist 9 0 ZQrlch geheel bew. 16 0 HOOOWATER woensdag 9 november. Vllssingen 0 02-12 21, Hartngvltetslulzen 0.08-12.33. Rotterdam 2 07-14 15. Scheve ningen 1.06-13.28. IJmulden 1 43-14 03. Den Helder 5 46-18 36. Harllngcn 7.52-20 50. Delfzijl 9 54-22 40. onder redactie van Loes Smit „Geboren: Rinus van de vitamines. Zijn status is nog geen andere dan die van zuigeling. Volkomen aange wezen op de tederheid en de zorg van zijn moeder, groeit hij als kool. De ideale samenstelling van zijn voedsel, aangevuld met extra vita mines A en D op advies van het consultatiebureau, en de liefde van z'n moeder maken hem een wolk van een baby. Aan vitamines geen gebrek." Rinus groeit op tot een kerngezon de kleuter, en ook de jaren daama maakt hij het uistekend. Zolang moeder voor hem zorgt. Want hoe gaat dat? Rinus wordt groot ge noeg om er zijn eigen leefgewoon ten op na te houden. „Hem is niet bekend dat de ultra-violette stralen van het zonlicht in zijn bleke li chaam vitamine D aanmaken". En dus verdoet hij zijn tijd vier keer per week overdag in de bioscoop, zit al om zeven uur voor de t v. en slaapt ieder weekend tot de mid dag uit. En als hij ouder wordt grijpt hij vaker naar de alcohol dan goed voor hem is. Rinus is boven dien dol op lekkere, vlug te eten hapjes, die voor hem bestaan uit een bamibal uit de muur en zo, en veel taartjes en andere zoetigheid, waarvan hij nieuwe energie meent te krijgen. De vitamines schieten er behoorlijk bij in, want kamerbewo ner Rinus vindt dat een verse krop sla in het konijnenhok thuishoort en dat kant- en klaar-blikmaaltij den wèl zo goed en makkelijk zijn. Wel houdt hij, eenmaal huisvader, zijn kinderen trouw het belang van de vitamines A en D voor. Dat heeft hij toch maar mooi van moeders wijze lessen overgehouden. Maar Rinus de 65-plusser gooit weer met de pet naar de vitamines, „terwijl ook juist de ouder wordende mens behoefte heeft aan een voldoende voorraad vitamines. Ik ben toch op mijn retour, mokt hij. waarom zou Rinus als kleutertje, nog steeds een wolk van een kind. Een van de vele illustraties van Louis Visser in het (gratis bij de drogist verkrijgbaar) boekje „Rinus, hoe zit 't met je vitamines?" Het levensverhaal van Rinus van de vitamines is een bedenksel van Chefaro Nederland, die er het sma kelijk ogende boekje „Rinus, hoe zit 't met Je vitamines?" van liet maken, dat nu gratis bij de drogis ten te krijgen is. Hoewel het hele boekje over het belang van vitami nes gaat en zeker niet wordt ver swegen dat de belangrijkste vita mines ook in flesjes en potjes door •de firma geleverd worden, wordt er niet te pas en te onpas met de merknaam Davitamon gesmeten. Wel wordt in een inleidend verhaal tje duidelijk uitgelegd waarom vi tamines zo belangrijk zijn. De Pool Casimir Funk die ze „uitvond", noemde ze „vitale amines" en dat is later eenvoudig „vitamines" gewor den. En nu. bijna 2000 Jaar na het begin van de Jaartelling, eten we nog vaak erg onverstandig. En dan ga Je Rinus achterna. De Rinus van de onvoldoende vitamines. ik luisteren naar wat mijn kinderen zeggen over eiwitten, vetten, kool hydraten en extra vitamines?" En ja hoor, Rinus was inderdaad op zijn retour. Helemaal aan het einde zelfs. Al gauw was er toen geen Rinus meer. erg koud gehad hebben, en was volgens de Amelandse politie nog niet lang dood. Het Leidse museum had al zo'n schildpad in huis, nog een slag groter zelfs, die in 1968 ook op Ameland is aangespoeld ren, ook de historische schatten terug willen brengen. Als alles doorgaat, zal de overdracht heel oflicieel aan het eind van president Carters rondreis door negen landen plaatsvinden. Het Zoölogisch Museum in Leiden heeft er een tropische reuzeschild pad bij: een dier van bijna twee meter lengte en één meter twintig breedte, dat het afgelopen week einde dood op het strand van Ame land is gevonden. De tropische schildpad. waarschijnlijk ver dwaald, moet het in onze wateren Omstreeks het jaar 1000 kreeg de eerste koning van Hongarije Ste- fanus, die van ongeveer 970 tot 1038 regeerde een kroon cadeau van paus Sylvester de Tweede. Die kroon, symbool van de Hongaarse natie, bestaat nog steeds, net als de rijksappel en de scepter die eens aan de nu als heilige vereerde Ste- fanus toebehoorden. De Hongaarse regering had deze kroonjuwelen graag gebruikt bij de viering van Stefanus' duizendste geboortedag in 1970, maar dat ging niet: alles bevindt zich in Fort Knox in de Verenigde Staten, en de Ameri kaanse regering gaf ze op aandrin gen van de Hongaarse bannelingen in de VS niet terug. Kroon, scepter en rijksappel zijn in 1945 mee naar huis genomen door Amerikaanse soldaten, die ze in bewaring had den gekregen kort voordat Boeda pest door het rode leger bezet werd. De regering-Carter zou nu volgens de New York Times een econo misch verdrag met Hongarije voor bereiden en. om de betrekkingen met dat land alvast wat te verbete „Het gebeurde op een van die weini ge dagen dat ons land een kabinet rijk was. En alleen daarom al waren de meeste mensen uit hun gewone doen. Men wachtte eigenlijk elke avond of de Dame met het hondje weer op het scherm verscheen om zorgelijk kijkende heren te ontvan gen. Het kon zo niet lang doorgaan." (Inleiding tot een modern sprookje, uit de VARA-gids). Toen Columbus in 1492 uitvoer op zoek naar de westelijke route naar China en Japan, kwam hij nog in datzelfde Jaar achtereenvolgens in San Salvador. Cuba en Haïti te recht. Op drie volgende reizen ver kende hij het Amerikaanse vaste land. maar hij was er al die tijd vast van overtuigd op de oostkusten van China en Japan te zijn beland „Waar Columbus steeds op uit ge weest is. was om China binnen te vallen en leeg te plunderen. De held was een ordinaire geldwolf, die ge loofde dat er stellig een plaats in de hemel gereserveerd was voor ie mand met veel goud. Sommigen menen trouwens zeker te weten dat het Chinezen waren die meer dan duizend jaar geleden Amerika ont dekten, en dat Columbus dus hele maal niet de eerste was Dat schrijft althans de Chinese histori cus Yen Tsjoeng-ping in het Ameri kaanse tijdschrift Historical Re search, in een ellenlang artikel, lan ger dan een hele pagina in deze krant, en dan nog zonder koppen of illustraties. Tsjoeng beschuldigt de Italiaanse ontdekkingsreiziger er van, dat hij de oorspronkelijke vol keren in de ontdekte gebieden tot slavernij heeft gebracht voor zover hij ze niet al had uitgeroeid. De Chinese historicus maakt zich ver der niet druk over bewijzen voor zijn bewering, dat zijn voorvaderen Amerika's ontdekkers zouden zijn. Voldoende vindt hij te vermelden dat de „piraat" Columbus op het Amerikaanse vasteland zoveel ty pisch Chinese deugden aantrof: gastvrijheid, goede zeden en ouder lijk gezag Het nummer van Histo rical Research was gewijd aan de 485ste verjaardag van wat de Chi nees smalend „de zogenaamde ont dekking van Amerika' noemt De Amerikanen die op het blad zijn geabonneerd weten na zoveel eeu wen dus eindelijk hoe de vork in de steel zit

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5