Luisteraars boos over VPRO-horrorspelen Prijsstabilisatie olie onwaarschijnlijk tussen twee werelden Hoe zullen wij dan leven? Verwijten over sadisme en onvolwassenheid DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE T rouw/Kwartet4 O T V-COMMENTAAR door Ton Hydra O Het Is geen toeval en evenmin een samenscholing van hobbyisten, dat zoveel boeken, films, radio- en televisieprogramma's zich aandienen, waarin wordt teruggeblikt op het verleden. Vooral de westerse cultuur en het christendom worden doorgelicht en vergeleken met andere beschavingen en godsdiensten. Schrijvers en producers sjouwen vaak met een flinke stoet medewerkers grote delen van de wereld door. Lichamelijk en geestelijk getroosten zij zich enorme inspanningen om hun visie in de een of andere vorm te concretiseren. De drijfveren zijn bij deze mensen natuurlijk niet identiek. Allerlei factoren spelen hun rol mee. Het overzien van twintig eeuwen is een uitdaging. Hoewel persoonlijke IJdelheid daarbij om de hoek kan kijken, mogen de toeschouwers het karwei toch niet afdoen met de opmerking dat het een modegril of een commerciële truc is om de christelijke beschaving op de korrel te nemen. Er is echt wel iets aan de hand. al krijgt je daar wat moeiliJker zicht op wanneer je in de hoofdzaak kijkt naar de werkelijkheid verhullende tele vislefeuille tons. Bamber Gascoigne, auteur en presentator van de door de N08 op het scherm gebrachte serie De Christenen, kreeg in Engeland dikwijls de vraag te horen of hij zich misschien bezig hield met een Inventarisatie vlak voor de definitieve ineenstorting. Hij gaf daarop een optimistisch antwoord. „Het is een roekeloze man. die beweert dat het christendom op zijn laatste benen loopt. In zijn geschiedenis doen zich zulke Ingrijpende veranderingen en crises voor. dat Je telkens weer verbaasd bent over de kracht waarmee het zich heeft hersteld." Gascoigne lijkt zich geen zorgen te maken. Dit doet wel dr. Francis Schaeffer, die eveneens een boek en een filmserie heeft gewijd aan de Westerse cultuur. Hij legt in de eo-produktie van de Amerikaanse maatschappij Gospel Films en de EO zware accenten op het verval. De titel: Hoe zouden wij dan leven? zou kunnen worden uitgelegd als een getuigenis van cultuurpessimisme. Ook de titel van het boekje, waarmee de EO de tiendelige serie begeleidt, roept een somber beeld op: De stad is gevallen. Een voldongen feit dus. Dit is in strijd met de bedoelingen van dr. Schaeffer. Zijn tocht langs punten in de geschiedenis waar het fout is gegaan, houdt weliswaar een onheilsboodschap in. maar het is er één met een „tenzij".Als er geen reformatie komt. zijn de gemakkelijke dagen voor de Europese christenheid geteld." Dit zei dr. Schaeffer dezer dagen bij de presentatie van de Nederlandse vertaling van zijn boek, uitgegeven door Callenbach-Nljkerk. Vanavond kunnen Nederlandse kijkers kennis maken met Schaeffers gang door het verleden, te beginnen bij het Romeinse Rijk. een reus op lemen voeten. De in Zwitserland levende Amerikaanse samensteller is theoloog en filosoof en heeft zich verdiept in de ontwikkeling van de westerse cultuur. Gedreven door bezorgdheid wil hij ook boeteprediker zijn. Een kenmerk van boetepredikers is, dat zij haast hebben. Dat veroorzaakt een voelbare onrust in de afleveringen, nog versterkt door poging» van de regie om het filmbeeld te verlevendigen. Daarbij hebben zij te veel historische details als bekend verondersteld. Zelfs middelbare scholieren en studenten, op wie met deze serie (in hervertoningen) wordt gemikt, zullen er moeite mee hebben. Als Je het medium televisie te onsamenhangend gebruikt, schiet Je gemakkelijk over de hoofden heem Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Tientallen boze reacties per brief of via telefoon en evenzoveel opzeggingen van het lidmaatschap of dreigementen daartoe bereiken de laatste weken de VPRO. Ooizaak van de verontwaardiging van veel radioluisteraars is de serie hoorspelen op maandagmiddag van Willem de Ridder die als horrorspelen bedoeld zijn. Hoewel veel briefschrijvers de wens uitspraken dat de VPRO zou stop pen met deze programma's, was gis teren evenwel deel zes te beluisteren. Kern van het verhaal: een man die bij stukjes en beetjes het stoffelijk overschot van een vrouw moet ope ten. In eerdere aflevering waren mensen of dieren de dupe van marte lingen en werden zij in stukken ge sneden. Telkens dezelfde woorden als sadis me, kannibalisme, onsmakelijk en onvolwassen komen voor in de bloemlezing van schriftelijke reac ties. Zo schrijft een leraar van een gymnasium: „Hoe is het mogelijk dat de VPRO zich leent voor het uitzenden van dergelijke sadistische verhalen? Deze Willem de Ridder is een gevaarlijke gefrustreerde. Wat beoogt de VPRO in deze tijd van misdaad, geweld en ontucht met der gelijke uitzendingen?" Veel aandacht wordt ook door de briefschrijvers besteed aan het feit dat het tijdstip van uitzending zo is dat kinderen ook kunnen luisteren. Een dame waarschuwt, dat niet ie dereen dergelijke gruwelijke zaken kan verwerken. Ze vraagt de VPRO, die toch haar favoriet is of er sprake is van puur sadisme, flauwekul of slckhumor. Een ander is weer stomverbaasd dat zoiets in iemands brein kan opko men. „Lager en gemener kan het niet" en „God zal u hiervoor straf fen," zeggen anderen. Grieven In de VPRO-radiorubriek Antwoord, eveneens op de maandagmiddag, worden luisteraars in de gelegenheid gesteld hun grieven te uiten en met de programmamakers van gedach ten te wisselen. VPRO-lid Paul Kui per sprak onlangs zijn bezorgdheid erover uit dat ln de hoorspelen te beluisteren snijpartijen hun Invloed zouden hebben op labiele en gestoor de mensen, die tot dergelijke of erge re daden zouden kunnen worden I aangezet. De maker, Willem de Rid der, antwoordde daarop met te wij zen op de kip ln de grül in" de Ster reclame. een antwoord dat sommige briefschrijvers niet ter zake doende en onbenullig noemden. Willem de Ridder, die in Italië woont en telefonisch niet bereikbaar blijkt te zijn, wordt door Jan Haasbroek, directeur VPRO-radio, hoog ge roemd wegens zijn grote talent. Haasbroek spreekt van een avant- gardlstlsche kunstuiting. De Ridder werd bekend ln de jaren zestig met het opzetten van de bladen Hitweek en Aloha. Haasbroek kan zich voorstellen, dat mensen bang zijn voor navolging, maar hij voegt daar direct aan toe dat je bij het brengen van nieuws daar ook geen rekening mee kunt houden. Je zou dan veel zaken niet Willem de Ridder meer voor radio en televisie kunnen uitzenden. Het feit dat VPRO-men- sen sadistische spelen uitzenden, wil niet zeggen dat ze zelf sadistisch zijn, verdedigt hij De Ridder. Knop Prof. dr. N. Speljer houdt sich al vele Jaren bezig met de moeilijkheden en drijfveren van mensen die een einde aan hun leven willen maken. Daar over praat hij in het programma van Fons Disch. HUv. 2/1103 Die Konsequenz is een film van Wolfgang Petersen naar de gelijknamige autobiografische roman van Alexander Zlegler over de levensproblemen van mensen met een homoseksuele geaardheid. DuitsL 1/21.15 Speciaal vandaag De EO begint met de in sa menwerking met Gospel Films gemaakte serie Hoe zouden wij dan leven? naar het boek van dr. Francis A. Schaeffer, die ook de presentator. In tien de len wordt de cultuur van het Westen belicht. Ned. 1/2130 Over de Russische Baptis tenleider Georgi Vins en zijn veroordeling tot dwangarbeid wegens zijn geloof gaat het Mensenrecht in prikkeldraad. Ned. 1/21.00 In AVRO-totaal-theater zal Jan Aagten vanavond een ge sprek voeren over de kabinets formatie en de politiek in het algemeen met mevrouw M. Gar- deniers-Berendsen, lid van de Tweede Kamerfractie van het CDA. Zij is als kandidaat voor een ministerspost in het Twee de Kabinet-Den Uyl genoemd. Voorts is er een gesprek met dr H. A. M. Fiolet, secretaris van de raad van kerken, over de vraag in hoeverre de kerken zich met de politiek kunnen be moeien. (Hilversum 1 - 20.00 uur). BEIRUT (Reuter, UPI) Het is wel zeker dat de OPÊC, de Organisatie van olie-exporterende landen, niet zal ingaan op het Amerikaanse vereoek de olieprijzen het komende jaar te bevrie zen. dit weet het in Beirut verschijnende goed geïnformeerde weekblad „Middele East Economie Survey" (MEES) te melden. Na afloop van een bezoek aan Saoedi-Arabië. Iran en Koeweit, had de Amerikaanse minister van financiën Blumenthai nog gezegd dat er een goede kans bestaat, dat de OPEC de prijzen onveranderd zal laten. Het blad MEE3 publiceerde bet nieuws over duurdere olie aan de vooravond van de bijeenkomst van economische adviseurs van de POEC. die gisteren op het hoofd kwartier van de olieorganisaUe in Wenen is begonnen. De advlseuers zullen een pnjsa an beveling doen voor de jaarlijkse OPEC-vergade- nng. die op 20 december in Caracas zal beginnen. Volgens MEES ziet het er met naar uit dat de OPEC-leden een overeen komst zullen bereiken over een prijs- sUJging van minder dan vijf procent. Zelfs Saoedl-Arablë, dat zich de laat ste Jaren het meest terughoudend heeft opgesteld als het om prijsver hogingen ging. zou enige toeneming van de prijs gerechtvaardigd vinden. Koeweit zal een gematigd standpunt Innemen maar enkele andere landen zouden de olie 15 procent duurder willen maken. Volgens een in Koe weit verschijnende krant, wil Irak er 23 procent bij. De Irakezen hebben verklaard niet alleen een compensa tie te willen voor de inflatie maar ook voor de waardedaling van de dollar. De olieprijs wordt namelijk altijd in dollars uitgedrukt. HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen) AVRO 7 00 Nieuws 7 02 (S) AVRO-Klok. (7 30 Nieuws. 7 41-7 55 Radiojournaal8 30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 145 De Groenteman 8 50 Morsen- wijding 9 00 (S) Dansmuziek. 9.15 Open School 10 00 Radio Lawaaipapcfaai 10.10 Arbeidsvitaminen. (10 30 Nieuws. 10 33-10 35 Radiojournaal) II 30 (S) Rondom twaalf, een uur allerlei. 12-26 Mededelingen Lb v. land- en tuinbouw. 12J0 Nieuws. 12.41 Radiojournaal 1255 Europa van morgen. 13 10 lS> Orgelmuziek. 13 25 Beursplein 5. 13 30 n Middagje AVRO (15 30 Nieuws. 15 33 Radiojournaal) 17.00 Voor ons ge maakt (door ons gekraakt. kinderpro gramma OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Nederlands-Antilliaanse letterkunde. AVRO 17 30 Nieuws 17 32 Radiojournaal. 17.50 (S) Folklive. PP 18 19 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. AVRO 18 30 Nieuws 18.41 Per Saldo, zake lijke bespiegelingen 19 00 Trefpunt docu mentaire NOS 19 15 (S) Accoord. kroniek van de amateuristische muziekbeoefening. AVRO: 20 00 (S) AVRO-ToUal Theater, ge varieerd programma. (22.30 Nieuws. 22.40- 22 55 Radiojournaal23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-Kanalen) 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Het levende woord 7.25 Badinerie. 7.54 Overweging 8 00 Nieuws 8 11 Echo. 8 30 Aubade 9.00 De letter M magazine. (9 30 Scheepspraat 935 Waterstanden.) 1030 Ik au hier met voor de banken te praten, schoolradio. (1100 Nieuws) 11.30 Ouder worden wc allemaal bejaardenprogramma. 12 00 In ..de Boerderij licht programma. 12 49 OVERHEIDSVOORLICHTING Uit zending voor de landbouw. 13.00 Nieuws. 13.11 Echo magazine. 13.45 Voor der veran dering. gezinskatechese. 14.00 Lange vin gers. schoolradio 15.00 In de wachtkamer. 16 00 Nieuws. 16.03 Spreekuur. NOS. 17.00 Het zal mijn tijd wel duren, milieuproble matiek. 17.20 (S) Eurolight: lichte muziek. 17.40 <S) Tambu informatie en verzoekpla ten voor de Antillianen in Nederland. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. KRO: 18.11 Echo 18 30 (S) Op Vleugels, pianoimprovi- saties. 18.50 Verkenning. Informatief pro gramma. 19.00 Kerk in meervoud. 19.30 (S) Zin in mu2iek: Hoogtepunten Cameretten Delft 20 00 Nieuws 20.05 Overweging. 20.15 (S) Salzburger Festspiele: klassieke liede ren. 21 30 Spektakel NOS: 23 00 Met het oog op morgen, met om 23.05 Aktualiteitenover- zicht Radio-TV 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag Vandaag. 23.52 Even op adem komen. yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) NEDERLAND I 10.00 12.00 en 14.00-1500 NOS/NOT: 11.45 NOS: FabefljesArart 18.55 Journaal 19.04 EO: Hankie's droomboom. 19.10 EO-Kmdwkram 19.30 Het 70 20 EO-Metterdaad 20.30 Een reus op lem 21.00 NEDERLANDn 18.45 NOS: Paspoort «itormabe voor itahanen 18.55 Journaal 19.04 TROS: Cahmero, tekenfilmserie 19.17 *21',kwis 20.00 NOS: Journaal 20.25 Hitboulevard, muzikaal programma 21.30 De verpleegsters, tv-sene 22.20 Aktua-tv 23.10 NOS: Journaal 1221: „Wel sakkerloot." zei Gozewijn van Uylen. „Nog meer verrassingen. En wat is dat dan wel voor een verrassing?" „Gaat U maar met me mee naar huls," antwoordde de smid. „Dan zal lk hem U graag laten zien." „Die uitnodiging neem ik blind aan." lachte Gozewijn. „Zullen we dan maar meteen?" „Mij best," zei de smid, en even later liepen de twee mannen al door de donkere straatjes van het dorp naar de smidse toe. „Ik heb de gevelsteen van huize Uylenborgh gevonden," vertelde de smid. „Hij stond gewoon bij mij op zolder boven de werk plaats. En weet U wat ik nou ga doen? Als ik een beetje goed verdien van het jaar, laat ik mijn huis in de oude vorm restaureren." „Een uit stekende gedachte, meneer Verho len." vond Gozewijn van Uylen. „Dat moet een aanwinst worden van grote cultuur-historische betekenis. Rijkhuyzen zal trots op U zijn. Ik zie het al voor me. Huize Uylenborgh in zijn oude luister hersteld, met gevel steen en al. Ik ben trouwens erg benieuwd naax die gevelsteen „Die krijgt U te zien, meneer van Uylen," lachte de smid, en hij open de de deur van zijn gezellige woning. „Gaat U hier maar even zitten, dan haal ik de steen." Even later kon Gozewijn van Uylen ai een blik op de fraaie gevelsteen werpen. „Uit 1631gewéldig mompelde hij ontroerd Willem de Ridder reageerde in het radioprogramma Antwoord met de zekerheid dat hij vindt dat kinderen heel veel kunnen hebben. Kinderen kunnen volgens hem gruwelijke din gen fantaseren. Hij heeft het idee dat mensen die zelf bezwaar hebben tegen zijn horror-spelen, nu maar zeggen dat het om de kinderen gaat. Hij gaat er van uit dat als mensen de hoorspelen gevaarlijk vinden, ze de knop van de radio maar moeten omdraaien. Er wordt duidelijk ge zegd dat het om horror-spelen gaat. „Je weet dat je bestaat, er wordt gereageerd," zegt VPRO's voorlich ter Ad Kooyman ten slotte. Hij heeft inmiddels telefonische bedreigingen in ontvangst genomen. Een luiste raar zou al klaar staan met een fietsketting. Ad gelooft dat de vele reacties te maken hebben met de angst onder de mensen die er de laatste tijd vooral is voor terrorisme. Hij gelooft dat luisteraars die zich ergeren, toch steeds de radio aan zullen zetten en ervoor gaan zitten. Uit brieven en telefoontjes maakt hij op dat veel oudere mensen rea geren. Volgens MEES moet het uitgesloten worden geacht dat er, net als in december 1976, weer twee olieprijzen zullen komen. Toen gingen Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische emiraten over tot een eenmalige ver hoging van vijf procent terwijl de overige OPEC-leden er 10 procent bovenop deden met de aankondi ging op 1 juli nog eens tot een verho ging over te gaan. MEES wist ook te melden dat Saoe di-Arabië in de eerste helft van 1977 vijftien procent meer olie heeft ge produceerd dan in de eerste zes maanden van 1976. VARA: Van 07.00-08.00 Actualiteiten via Dingen van de dag. 07.02 (S) Gesodemeur- dera. 09.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) VARA's Zoek- laatje. 14.03 (S) Drie draait op verzoek.' 2.03 (S) VARA's Zoekplaatje. 14.03 (S) Spitsbeeld. 16.03 (S) LP-tot-20 en de Tip-LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Popreconstructie. 20 02 (S) Nashvil le. 21.02 (S) Popdonder 23.02 (S) Wachten op middernacht 00.02 (S) Nacht-drie-draai. 02.02 (S) Peter Holland. 05.02-07.00 (S) Truck. HILVERSUM IV (FM-kanalen) TROS: 07.00 Nieuws. 07.02 (S) Capriccio. 09.00 Nieuws. 09.02 Als reizigers onderweg. 09.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opua tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13.30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om het bock 14.30 (S) Guiuriteitea 15.00- 17.00 (Si Relcantorium - 134 - Een week later was het dal getuige van een vrolijker gebeurtenis. Paul kwam terug uit de pastorie, waar hij met ds. Horsey had gesproken over de viering van het zilveren rege ringsjubileum van George V en ko ningin Mary, toen hij een blauwe Morris zig-zag door de dorpsstraat zag rijden op zo'n griezelige manier, dat de wandelaars zich ijlings terug trokken in winkels en portieken. De Morris kwam moeizaam tot stil stand vlak bij de kerk. De chauffeur wuifde naar hem, maar omdat hij precies tegen de zon in keek, merkte Paul pas wie er achter het stuur zat, toen hij vlak bij was. Van verbazing bleef hij stokstijf staan: het was Henry Pitts, die nooit iets van gemo toriseerde voertuigen had willen we- tea Naast hem zat een piepklein vrouwtje van een Jaar of vijfender tig. Hij wist, dat dit vrouwtje kort geleden een van Codsalls bungalows had gekocht een eindje buiten het dorp. Henry, die in een opperbeste stemming was. stond er op. dat rij met rijn allen naar De Raaf zouden gaan. Net als alle anderen bleef hij die naam gebruiken en niet de nieu we, die Codsall er aan had gegeven „Het wapen van Lovell". Paul was zo verbaasd Henry achter het stuur van een auto te zien, dat hij zwij gend mee liep. Pas toen zij een glas bier voor zich hadden, vroeg hij Henry hem aan de vrouw voor te stellen en uit te leggen, waarom hij zich had bekeerd. „Ellle, ken Je de landheer?" Toen Ellie ontkennend antwoordde, ging Henry verder: „ZIJ is hier pas, zij is weduwe. Wij rijn het vanmorgen eens geworden en u bent de eerste aan wie wij het vertellen, maar ik heb al tegen haar gezegd, dat u onse getuige zou zijn. als het zover komt. Dat wilt u toch wel?" „Natuurlijk en van harte gefelici teerd." zei Paul, Ellle de hand schuddend, „maar ik zie nog altijd niet het verband tussen een huwe lijk en het feit, dat jij een auto hebt gekocht. Je hebt nooit iets willen weten van de nieuwe dingen, die na de dood van Victoria aan de markt rijn gekomen." Om die opmerking moest Ellie hard lachen, maar Henry zei ernstig; dat hij de auto niet had gekocht; hij was van Elbe's eerste man geweest, die een half Jaar geleden was overleden. „Heel plotseling, niet. liefste?" „Ja, een hartaanval, meneer Crad-dock," zei Ellie, „hij was twintig jaar ouder dan ik." „O." zei Paul, die hieruit opmaakte, dat Henry's bruid even filosofisch stond tegenover leven en dood als Henry zelf. Hij vroeg: „Maar ik zie nog altijd niet het verband tussen lullie plannen en die auto." Henry legde uit, dat Ellie niet kon chauffe ren en dat hij, op zijn achtenvijftig ste. geen zin had elke avond twaalf kilometer te lopen om een potje te vrijen en dat hij daarom maar rijles- j sen was gaan nemen en nu „zo'n beetje met dat ding overweg kon." Na wat hij gezien had, was Paul geneigd het eens te zijn met „zo'n beetje," maar hij bedacht, dat een man die zonder één schram drie Jaren aan het front had overleefd, ongetwijfeld in rijn bed zou sterven. „Misschien overtuigt Ellie je er nog wel van, dat je een tractor moet aanschaffen. Dat is mij nooit gelukt. Trouwen jullie in de kerk of op het gemeentehuis?" „Nee, niet in de kerk, meneer Crad- dock", zei Ellie, „dat zou toch niet passen, wij zijn alletwee pas uit de rouw". Paul vond dit wel een beetje in tegenspraak met haar eerdere nuchterheid, maar waardeerde haar juist door dit gebrek aan conse quentie. Het bleek, dat Henry en Eilie zijn hulp nodig hadden, want zij wisten niet goed, hoe zij hun plannen moes ten vertellen aan rijn moeder Mar tha en zijn zoon DaVid. Zij zouden het wel zelf zeggen, maar het zou toch prettig zijn, als Paul hen steunde. „Vooruit dan maar, ik zal het maar als een van de plichten beschouwen, die ik dertig jaar geleden op me nam, toen ik het landgoed kocht", zei Paul na enig tegenstribbelen. Zij spraken af, dat Henry en Ellie naar De Kluis toe zouden gaan en dat Paul zogenaamd toevallig een kwar tiertje later zou komen. Toen Paul de keuken binnen kwam, merkte hij direct, dat Henry's plan nen voor hen geen verrassing waren geweest, maar ook dat de oude Martha en David er niet verrukt van waren. Na een paar minuten vertrok Henry met zijn bruid onder het voor- wensel, dat hij haar de boerderij wilde laten zien. Omdat Martha en David niets zeiden, begreep Paul, dat hij het initiatief moest nemen. „Je kon het heel wat slechter heb ben getroffen, Martha. Ik vind het een aardig vrouwtje en Henry zal gelukkig worden met haar. Hij is geen man om ongetrouwd te blijven". „Maar zij is geen boerin", bromde Martha, „dat zie Je zo aan haar". „En als ik nou eens van plan was te trouwen en me hier te vestigen", zei David. Beiden wachtten zij op Pauls commentaar. „Zij mag dan geen boerin 2ljn. maar zij is gewend aan hard werken Bo vendien is rij dol op Henry, dat zie je zo. Ik geloof, dat zij precies hetzelf de doet als hij: zich verzekeren, dat zij op hun oude dag niet alleen ko men te zitten". „Maar hij heeft ons toch", zei Martha. „Jullie zijn alletwee van een andere generatie. Hij is nog niet oud genoeg om de zaak aan jou over te dragen, David. Als ik Henry goed ken, zou hij zich doodkniezen, als hij de boer derij niet meer had. Heb je trouwens trouwplannen?" Wordt vervolgd Even puzzelen Horizontaal 1. voorschrift, zangstuk; 2. gelijk, niet dezelfde; 3. herdersgod, sluis- kolk, behoeftig; 4. lusthof, begrip; 5. loterijbriefje, boomplaats in Gelder land; 6. putemmertje, bloeiwijze, landbouwwerktuig; 7. huisdieren, kerkgebruik, familielid; 8. oude lengtemaat, zelfkant, plaats aan de Rode Zee; 9. persoon om wie men algemeen lacht, redelijk schepsel. Verticaal 1. vlaskam, nakomeling; 2. schortje, ligplaats voor schepen, hogepriester te Silo; 3. Spaans paard, eenmaal; 4. plaats in de NOP, gevangenis, bui tenhaven; 5. dreef. Bretonse zang, pers. voornaamw.; 6. meisjesnaam, familielid, mak; 7. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), onheil aanbrengende go din, toespraak; 8. Europeaan, het zelfde, voegwoord; 9. leger, zwem vogel. 3 4 S 6 7 8 9 Oplossing vorige puzzel. Hor: 1. mat. 3. tra, 4. oer, 6. kar, 7. aks. 9. alm, 11. Mr, 12. te. 14. es, 15. as. 17. la, 19. of, 20. si. 22. er, 23. pas, 25. kol. 27. aap. 29. kas. 30. Eem. 31. tak. Vert: 1. mak, 2. tor, 3. Uk. 5. ral. 7. ar. 8. st. 9. as. 10. ma, 11. mol. 13. elf, 14. els. 16. sar. 18. A.P., 19. os. 21. ik, 22. el, 24. ark. 26. olm. 27. ast, 28. pek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4