urken kregen menswaardig bij Siemens Beroemde beleggers THEODOOR GILISSEN N.V Vuistregels bij het kopen van goed speelgoed Ruimte voor fantasie kind Zestien, maar nog niet jarig oor nieuw arbeidssystéem in wasmachinefabriek Reders laten §iuwelijks nog hepen bouwen Verladers lopen weg uit commissie Binnenscheepvaart International Council for Children's Play noemt er twaalf Overzichtelijk vlekkenboekje Mening over reclame (29) feOAG 8 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 "st-Berlijn stad van 480 vierkante K-jroeter, dat wil zeggen bijna even groot ^München en Frankfort te zamen. In evV wereldstad wonen 2,1 miljoen men- Bijna 1 miljoen hiervan is werkzaam 3^|ij in industrie, ambacht of bouwnijver- s dan wel in handel en verkeer. Vele ^Jtrnemingen met bekende namen zijn West-Berlijn vertegenwoordigd. Er is elijks één produkt denkbaar, dat niet ze stad wordt gemaakt. Alléén al de jaarlijkse produktie van de Westberlijnse industrie vertegenwoordigt een waarde van ruim 20 miljard gulden, te vergelijken met de produktie van een land als bij voorbeeld Noorwegen. De belangrijkste bedrijfstak in West-Ber- lijn is ongetwijfeld die van de elektrotech niek met een omzet van 5 miljard gulden per jaar. Eén van de bedrijven in deze sector is Siemens, die in West-Berlijn aan 33.000 mensen werk verschaft en per jaar voor een kleine 2,5 miljard gulden omzet. Wij brachten een bezoek aan enkele van de produktiebedrijven van Siemens in West- Berlijn. Daaronder de fabriek van wasma chines, belangwekkend uit een oogpunt van humanisering van de werkomstandig heden. br J. G. Wolters i 1ST-BERLIJN Het succes 'i een onderneming hangt t in de laatste plaats af van ereidheid van de medewer- 5 om een bepaalde arbeids- Istatie te leveren. Onder toe- ng van moderne arbeids kaarden en -technieken dt er bij voortduring naar eefd het werk van deze Bewerkers te verlichten. lines dragen ertoe bij de licha- ;e belasting zo klein mogelijk zijn en verleggen het accent werkzaamheden in niet onbe- jke mate naar de bewaking ioog-gekwalificeerde produktie- 20 filiaties. Daarnaast wordt ernaar To gewerkt, dat de medewerkers be- oo I krijgen voor het hoe en het 3q jrom van het werk dat zij verrich- 7o Dit alles in het kader van wat 3aag de dag „humanisering (ver- ïo iselijking) van de arbeid" wordt >emd. 60 J Dmatisering. in de vorm van het ia nde-bandsysteem, heeft in het eden veelal een nadelige invloed ld op de vermenselijking van de ad. Toch kan automatisering de helpen zijn werk prettiger te ;en en minder eentonig. Daartoe 'o zowel in ons land als daarbuiten ia fcrimenten gaande. 120 end voorbeeld is dat van de Vol- i2o automobielfabriek in Zweden, r arbeiders in groepen werken. oo3 us kunnen zij het werk binnen [groep verdelen. Fiat in Italië no t een soortgelijke fabriek op. ook in eigen land wordt geëx- ieo menteerd. Philips in Eindhoven Ijvoorbeeld actief op dit gebied. soa rderingen Vest-Duitsland, met name in Berlijn, behoort Siemens tot de' ijven, die belangrijke vorderin- lebben gemaakt waar het geldt rbeider in de fabriek een mens- dto rdiger bestaan te geven. Tot dat is in een groot deel van de Machinefabriek, waar meer dan half miljoen wasmachines per worden gemaakt, of ongeveer 500 per dag, in de afgelopen 2 /2 jaar geheel nieuw arbeidssysteem in- terd. I? so lit bedrijf werken ongeveer 2300 060 isen, van wie 1300, of zestig pro- L Turken zijn. Bij de indienst- üng van dit grote aantal Turken, voor de onderneming makkelij- recruteren waren dan bijv.' jaarden of Marokkanen, kwam tedrijfsleiding voor bijzondere 030 llemen te staan. Dit omdat men ft uitging, dat het ook voor deze iENte r9 70 Dedl Montage van wasmachines Turken mogelijk moest zijn verant woordelijkheid te dragen voor de produktie. Wat dat laatste betreft meent Sie mens dat men in dit streven tot op zekere hoogte geslaagd is. Zo is het geen uitzondering wanneer men Turkse mannen en vrouwen tegen komt aan wie een bepaalde leiding gevende functie is toebedeeld. Iets, dat vroeger uitgesloten was. Maar op het stuk van de eigenlijke produktie, aan de produktielijn, is in dit Siemensbedrijf het nodige ver anderd. Nóg is het werk aan de band niet verdwenen, doch de structuur van de werkzaamheden is duidelijk een andere geworden. De lopende band gaf vroeger aanlei ding tot tal van bezwaren als lange wachttijden, grote voorraden aan produkten e.d. Kortom, er was in het algemeen sprake van een te ge ringe mate van flexibiliteit. Siemens meent door de nieuwe opzet van de werkzaamheden èn voor het bedrijf als zodanig èn voor de mensen deze laatste waren vaak ontevreden met het werk wat zij deden met als gevolg het nodige verzuim en vele wisselingen in het personeelsbe stand een duidelijk beter uit gangspunt te hebben ingenomen. Zo ergens gold ook hier, dat de kost voor de baat uitgaat. Terwijl, om een voorbeeld te noemen, de klassie ke lopende band het bedrijf op 0,8 gulden kwam te staan per arbeids- eenheid, kost het werken met het nieuwe arbeidssysteem de onderne ming per eenheid 2,5 gulden. Daartegenover staan voor het be drijf echter de voordelen van: a. een ongeveer 30 procent hogere produktiecapaciteit b. een betere flexibiliteit van de pro duktie en c. betere kwaliteit van het werk en dus van het uiteindelijke produkt. Wat is er nu veranderd? In de eerste plaats is ernaar gestreefd de werk omstandigheden zo optimaal moge lijk te doen zijn. Dat houdt o.m. in dat de medewerkers, die in groepen van 4-9 man zijn gerangschikt, op een bepaalde afstand van elkaar zijn geplaatst. Niet te dicht bij el kaar maar ook weer niet te ver van elkaar af, zodat contact mogelijk blijft. Verder zijn de werkzaamheden zo gestructureerd, dat de mensen niet alleen meer schroefjes mogen aan draaien. Zij hebben tegelijk een ze kere controlerende functie gekre gen. Vrouwen controleren eikaars produkten, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat men liever een standje krijgt van een collega als het niet deugt dan van zijn onmid dellijke chef. Het aantal fouten is hierdoor belangrijk teruggebracht. Door de grotere verantwoordelijk heid kon echter tegelijkertijd het beloningsniveau van de mensen worden opgetrokken. Pauzes Anders dan vroeger hebben de bij de produktie betrokkenen tot taak ge kregen zelf voor de benodigde on derdelen voor de wasmachines te zorgen. Zij mogen daartoe hun ar beidsplaats gedurende een zekere tijd (maximaal 45 minuten) verla ten. Anderen vervangen hen dan. Omdat gebleken is, dat de meeste mensen na VU uur minder geïnteres seerd raken in hun werkzaamheden vooral bij de Turken, voor een belangrijk deel uit de agrarische sector afkomstig, was dat merkbaar zijn korte pauzes van 10 minuten ingelast tussen de al reeds bestaan de twee grote pauzes. Voordeel is aldus, dat nog maar zelden mede werkers gedurende de produktietijd hun werkplaats verlaten, ook al om dat zij dichtbij deze plaats zgn. rust- zones hebben gekregen. Nóg een bijzonder aspect van het nieuwe systeem is, dat de arbeider zijn voorkeur kan kenbaar maken hoe hij het liefst wil werken: afzon derlijk, of in één van de kleine groe pen. Ook kan hij een keuze maken tussen een voortdurend gelijkblij vende activiteit dan wel een regel matig wisselende werkzaamheid. Het spreekt welhaast vanzelf dat naast dit alles de nodige aandacht is besteed aan een goede verlichting van de arbeidsplaats, aan een beper king van hinderlijke geluiden e.d. Zoals gezegd, werkt Siemens thans 2'/2 jaar in haar wasmachinefabriek met het nieuwe arbeidssysteem. Hoewel de resultaten hoopvol wor den genoemd verheelt men niet, dat het allemaal wat langer duurt dan was gedacht. De aanpassingsmoge lijkheden van de mensen zijn bijv. minder groot gebleken dan men zich had voorgesteld. Toch gaat men op de ingeslagen weg voort gesteund door de bedrijfsra- den en de metaalvakbond om de arbeid in het bedrijf menselijker en zinvoller te maken. Maar niet in het minst ook, omdat de voordelen voor het bedrijf legio zijn. Zo konden èn door een verdergaan de mechanisatie èn door de invoe ring van het nieuwe arbeidssysteem de montagetijden met 20 procent worden verminderd. Doordat men nu flexibeler kan inspelen op de eisen, die door de markt worden gesteld, kunnen de voorraden onge veer 50 procent kleiner zijn dan voorheen. En hoe belangrijk dèt is zal duidelijk zijn indien wordt be dacht, dat een voorraad van 10.000 wasmachines het bedrijf jaarlijks wel één miljoen gulden aan opslag kost. 'ï'i ITERDAM De Nederlandse rs laten nauwelijks meer sche- 952 Douwen. Volgens het ministerie 6 2' Verkeer en waterstaat is sinds 1 5 geen enkel subsidieverzoek f ingediend voor de bouw van ijn nog wel wat aanvragen bin- (15jekomen voor kustvaarders, gferschepen en zeeslepers, maar ,,7daar loopt het aantal bouwplan- Jjdrastisch terug. Dit verklaarde ,^keur-generaal van de scheep- 2® drs H. J. H. Janssen maandag Ijnsterdam. TJe zomer ging het nog. De com- 'ije-Schuld die de aanvragen J|kt in het kader van het mari- (steun)plan voor de koopvaar- kreeg forse nieuwbouwplan- uonder ogen. Elke maand ging Jm ruim 200 miljoen gulden aan ijs. Dat bedrag is nu ingezakt tot iiljoen de kustvaart wordt nog het tuit gebouwd: per maand komt ;®23 miljoen gulden binnen bij de Missie. Dat was vóór 1 juni nog iljoen jSSEL Het textieloverleg tus- e EG en Hongkong zit vast. De fnderhandelaar Tran Van Thin i verklaard dat als Hongkong dwarsliggen en de onderhan den op 10 november nog geen aat hebben gehad het aandeel longkong kan krijgen in de EG- fclinvoer naar kleinere landen Jan Willem van den Hout 1905-heden Direkteur voedselvoorziening in oorlogstijd Beroemde beleggers - zoals Jan Willem van den Hout, wiens naam dankzij zijn stringente voedseldistributie- besluiten voortleeft in de uitdrukking "Op een houtje bijten- brachten samen met hun persoonlijke beleggingsadviseurs bij Theodoor Gilissenhun effecten portefeuille tot leven en groei. Elan, inventiviteit en een brede intercontinentale georiënteerdheld maken de specialisten bij Theodoor Gilissen Uw vertrouwde adviseurs inzake beleggingen en vermogensbeheer met een waarlijk rendement. U bent welkom voor een oriënterend gesprek, dat zeer wel nieuwe perspektieven voor U openen kan. Gaarne zenden wij "Theodoor's Journaal" ook U regelmatig toe. Belt U ons even! BANKIERS SINDS 1881 WAARWENUWtEFFEKJWPORTEFEUlLLElUr LEVEH^BRENgT Nieuwe Doelenstraat 12-14 Amsterdam-C. Tel020-247373" «•rbondtn mei Bank Mees Hope N.V ROTTERDAM De verla ders, die zitting hebben in de Commissie Binnenscheep vaart, hebben de werkzaamhe den in d,eze commissie opge schort. Ze hebben dit besluit via de voorzitter van de com missie ter kennis gebracht aan de staatssecretaris van ver keer en waterstaat. De com missie heeft hierop besloten zijn werkzaamheden op te schorten. Het besluit heeft te maken met de acties die particuliere binnenschip pers al enige tijd voeren tegen be drijven die gebruik móken van zoge noemde huurschepen en buiten de schippersbeurzen om lading aanbie den. Alleen voor hun restpartijen doen deze verladers een beroep op de beurzen, waar het de gewoonte is schippers bij toerbeurt lading krij gen aangeboden. De actie van de binnenschippers, die willen dat er een einde komt aan het varen van huurschepen en alle lading op de beurs aangeboden wil len zien. heeft bij de verladers zoveel kwaad bloed gezet dat zij niet meer aan het overleg willen deelnemen. De twee schippersorganisaties heb ben ONS en A8V aangekondigd dat hun acties tegen bedrijven die met huurschepen werken zullen worden uitgebreid Op het ogenblik worden veertien bedrijven in Nederland die gebruik maken van huurschepen. getroffen door de boycot Als de dagen duidelijk korter en de verlanglijstjes opmerkelijk langer worden, is Sinterklaas weer in aantocht. Dat is ongetwijfeld een gezellige tijd, maar het is ook een periode die problemen kan opleveren. Dit vooral omdat het er op aankomt uit de grote kees en binnen de gegeven financiële mogelijkheden voor de kinderen goed en verantwoord speelgoed te kopen. Dat is natuurlijk het hele jaar het geval. Maar het geldt toch wel in het bijzonder voor deze tijd, want Sinterklaas (en de verjaardag) zijn nog steeds de favoriete dagen om kinderen speelgoed te geven. Uit een recent onderzoek van het Instituut voor Orthopedagogiek van de Rijksuniversiteit van Groningen onder duizend ouders en opvoeders blijkt namelijk, dat niet minder dan 98 procent speelgoed met Sinterklaas (en ruim 96 procent met de verjaardag van de kinderen) geeft. Al met al gaat er in ons land elk jaar voor een fors bedrag aan speelgoed om; dit jaar naar schatting voor zo'n 500 miljoen gulden, waarin de Nederlandse speelgoedindustrie een aandeel heeft van om en nabij de 45 mijoen gulden. De lievelings-speelgoedjes van de meeste kinderen zijn poppen, beren, diertjes en autootjes, terwijl met name ook constructiespeelgoed hoog op de verlanglijstjes staat. In de praktijk blijkt dat de ouders voor kinderen van twee tot zes jaar speelgoed kopen waar ze (de ouders)zelf achter staan. Naarmate de kinderen jonger zijn gaan de ouders daarbij overwegend op het advies van de verkoper af, terwijl met het ouder worden van de kinderen de ouders (wellicht samen met cfe kinderen) meer zelfstandig beslissingen nemen. Voor ouders (en anderen) die een kind wat willen geven, geef ik de lijst van twaalf vuistregels, waaraan goed speelgoed moet voldoen. Deze „eisen" zijn afkomstig van het International Council for Children's Play (ICCP). Ditzijnze: Lego is nog steeds een van de meest favoriete stukjes speelgoed. 1. Speelgogd moet de fantasie van het kind niet alleen voldoende ruimte laten, maar ook prikkelen tot zelf doen; 2. Hoe groter de speelmogelijkheden van een stuk speelgoed zijn, des te interessanter is het voor het kind; 3. Speelgoed moet voor het kind begrijpelijk zijn. Het dient dus in overeenstemming te zijn met de omgeving waarin het kind leeft en het voorstellingsvermogen niet te boven gaan. Zo heeft een kind dat nooit in een trein heeft gezeten, niets aan een conducteurs-uitrus ting) 4. De grootte van het speelgoed moet In overeenstem ming zijn met de leeftijd van het kind. Kleine(re) kinderen hebben bijvoorbeeld grotere blokken, bouw steentjes en autootjes nodig dan oudere. (Bovendien zijn die minder gevaarlijk); 5. De hoeveelheid en verscheidenheid is bepalend voor de mogelijkheden tot spelen. Voor het bouwen zijn veel onderdelen nodig; voor het spelen met een pop een verscheidenheid aan toebehoren. 6. Het materiaal waarvan het speelgoed is gemaakt, moet in overeenstemming zijn met de leeftijd van het kind en bovendien doelmatig voor dat speelgoed; 7. De sterkte moet zo groot zijn, dat het bestand is tegen het „hardhandige" gebruik; 8. De kleur verhoogt de prikkel die van het speelgoed uitgaat. Een al te bonte kleurschakering kan echter bijvoorbeeld bij boetseren en bouwen storend zijn; 9. De vorm van speelgoed moet eenvoudig en vrij van nodeloze tierelantijnen zijn. Grappige en groteske vormen wekken vaak wel het enthousiasme van vol wassenen op, maar het kind beleeft zijn omgeving ernstig en niet als een karikatuur, 10. De constructie en de mechanisché uitvoering die nen niet te ingewikkeld te zijn. In elk geval dienen zij aangepast te zijn aan de leeftijd van het kind; 11. De veiligheid moet zijn aangepast, zowel aan de leeftijd van het kind als aan het doel. Wanneer kinde ren van verschillende leeftijden in één ruimte samen spelen zijn bijzondere maatregelen noodzakelijk iMen kan niet voorzichtig genoeg zijn); 12 Tenslotte mag er (moet er) een belangrijk gewicht wordén toegekend aan de relatie tussen prijs en le vensduur van speelgoed. Veelal is een duurder stuk speelgoed duurzamer dan een goedkoop stukje prul laria. Als je 16 wordt en „Ge zellig Thuis" in Utrecht heeft daar lucht van ge kregen dan ben je nog niet jarig. Eerst krijg je als meisje van nét 16 een brief van mijnheer Coebergh. die je a raison van 298.80 een medische encyclope die tracht aan te smeren; enkele dagen later valt er een brief in de bus van mevrouw Welxna, die Het Complete Kookboek voor de Goede Keuken (let op de hoofdletters) In twee uitvoeringen in de aanbie ding heeft. De prijzen zijn respectievelijk 44.50 of ƒ54.50. Ook In dit geval zitten er twee „kadozegels" bij De „nee"-zegel zit voor drie kwart vastgeplakt en is met de beste wil van de wereld niet zonder bescha diging los te peuteren. Dé „ja'-zegel daarentegen hangt er zo losjes en uitno digend aan, dat het „ja woord" vlot gegeven kan worden. Evenals de heer Coeberg (waarover ik in de consu mentenrubriek van 25 ok tober schreef), vergast me vrouw Welma de jeugdige lezeres op uit het volle le ven gegrepen proza Ge achte mevrouw, schrijft ze. Ik ken een gezin waar vader en twee zoons het liefst elke dag stamppot eten. Stamppot met een kuiltje, waarin een lepel vette jus gegoten wordt De maaltijd duurt nooit langer dan tien minuten. De keer dat moeder eens iets anders op tafel zette, bracht het drietal in op perste verbazing, en als ze niet zo'n honger hadden (gehad), gouden ze het voedsel geweigerd heb ben. Sindsdien krijgen ze wéér elke dag stamppot Op deze manier keuvelt ze onverstoord verder, soms even weifelend als ze vraagt of ze misschien niet wat te hard van gtapel loopt. (Nee hoor. me vrouw, best gezellig zo'n onderhoudend briefje -vl) Maar nu ter zake Zoals opgemerkt kost dit kook boek 44.50 of 54 50 Voor dat tientje meer zit er een „echte balacron- band" met goudopdruk en stofomslag om. Geen won der dat er nog maar een paar honderd fan deze waardevolle exemplaren in voorraad zijn. Mevrouw Welma adviseert dan ook niet te lang te wachten, want de volgende luxe edi tie zal tussen de 13 en 15 (precies weet ze het niet, maar in het veen kijkt men niet op een turf je) meer gaan kosten. Voorts haar zorg is waarlijk niet gering stopt ze er terloops nog een extra bon bij Die is voor „uw vriendin" Ook voor haar geldt de uitsmijter: Mocht u. als u straks het boek acht da gen op zicht hebt. vinden dat Ik. Marijke Welma. ook maar één woord over dreven heb. straf me dan Straf me door het boek op mijn kosten terug te stu ren en het geschenkje (de „eeuwigdurende bood schappénlijst") te he- houden Hoe verwijder ik een vlek uit een kledingstuk dat niet gewassen mag wor den en hoe maak ik een roestvrijstalen aanrecht- blad schoon? Deze en vele andere vragen worden be antwoord in het vernieuw de vlekkenboekje van de Stichting Instituut voor Hui&houdtechnisch Ad vies (IVHA) in Den Haag. Het vlekkenboekje be staat uit drie delen: het vlekkenboekje zelf. het schoonhoud boekje en (middenin) een overzicht van vlekkenmiddelen. Al les is alfabetisch opgeno men, zodat het geheel erg overzichtelijk is ge worden. Dit boekje lijkt me bijna onmisbaar, niet alleen om dat het veel nuttige infor matie bevat, maar ook omdat door een goede toe passing van die wenken L. van Nouhuys (fabrikant): Reclame moet eerlijk rijn. Reclame mag mal lijn. Reclame moet niet infantiel rijn. (Bijeengebracht door FHV/BBDO) veel werk en ergernis zelfs onherstelbare schade kan worden komen voor- Het boekje is te bestellen door overmaking van 3.50 - 1.20 portokosten op postgiro 33 89 44 van de 8tichting IVHA (beter be kend misschien van het groene zegel met het rand schrift ..Goedgekeurd door de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen) in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15