Toerisme schaadt de natuur Waarom Nationale-Nederlanden het betreurt dat veel huisvaders niet meer weten waarde hoofdkraan zit. Uit brieven van lezers Alarmerend rapport over de Waddeneilanden Flinke toename van „wilde paden" Er was een tijd, dat de winters bar streng waren. Bij fikse vorst sloot de heer des huizes zelfs elke avond de hoofdkraan af. Hij liet de leidingen leeglopen en omwoelde ze zorgzaam met stro en oude kranten. Zodoende voorkwam hij dat de zaak reddeloos bevroor. Door de zachte winters van de laatste tijd lijken zulke beschermende maatregelen een tikje lachwekkend. Dus is de kans levensgroot dat we ons door de eerste de beste ouderwetse winter danig laten verrassen. En een gesprongen waterleiding is geen pretje. Ook al dekt de verzekering achteraf de schade. Voor dit soort huiselijk ongerief en andere gevaren heeft Nationale-Nederlanden de Perfectpolis. Die is - zoals de naam al suggereert - niet slecht, evenmin als de gelijknamige polis voor inboedels. Maar die verzekeringen zijn pas compleet als u de verzekerde som elk jaar automatisch laat verhogen. Dat heet indexeren; en in een tijd van inflatie is 't hard nodig. Nationale-Nederlanden ZATERDAG 5 NOVEMBER 19rj BINNENLAND Trouw/Kwartet door Hans Schmit HAJtLINGEN - De toeristi sche druk op de Waddeneilan den is zo groot, dat moet wor den gevreesd dat het karakter van de vijf eilanden verloren zal gaan. Met name in de duin gebieden. die juist zo'n grote aantrekkingskracht op de toe risten uitoefenen, is sprake van een ernstige achteruitgang van ae vegetatie door steeds veel- vuldiger betreding van de duinen. Dit concludeert de Landelijke ver eniging tot behoud van de Wadden zee (Waddenvereniging) in het deze week verschenen rapport „Eilanden onder de voet", dat de resultaten vermeldt van een onderzoek naar de gevolgen van de recreatie voor de natuurlijke, landschappelijke en cul tuurhistorische waarden van de Waddeneilanden. Het onderzoek richtte zich vooral op het plattrap pen van de duinen door toeristen en op het beleid van de gemeenten wat betreft de uitbreiding van recreatie voorzieningen. Bij het onderzoek richtte zich vooral op de Waddenei landen. Het onderzoek richtte zich vooral op het plattrappen van de duinen door toeristen en op het be leid van de gemeente wat betreft de uitbreiding van recreatievoorzienin gen. Bij het onderzoek werd onder meer gebruik gemaakt van luchtfo to's, aan de hand waarvan in de loop der Jaren opgetreden veranderingen konden worden geconstateerd. De Waddenvereniging noemt de uit komsten van het onderzoek „alarme rend". Gebleken is dat de afgelopen zes Jaar het aantal wilde paden in de duinen op alle eilanden met gemid deld derüg procent is toegenomen. De toename was het grootst op Ame land. zestig procent, daarna volgden Terschelling (veertig procent). Van Texel ontbreken recente luchtfoto's, maar uit veldonderzoek is gebleken dat de toename van de wilde paden gedurende de laatste acht Jaar niet meer dan tien procent is geweest. Deze geringe toename is te danken aan toegangsbeperkingen voor vrij wel het gehele duingebied. Voorts is. wat de vijf Waddeneilanden betreft, gebleken dat het aantal hectaren stuifgebieden veelal met tientallen Weinig effect Lange wachttijden in Den Helder voor de overtocht naar Texel. procenten is toegenomen en soms zelfs is verdubbeld Achteruitgang Het onderzoek verstrekt alleen gege vens over ernstige achteruitgang: daar waar de vegetatie vernietigd is. Voordat het zover is, treedt echter verandering (en dat is veelal verar ming) van de vegetatie op. Welke omvang die voorafgaande nivelle ring van het plantendek in de duinen heeft, is echter niet bekend. Ook over verstoring van vogels en zee honden zijn geen nieuwe gegevens verzameld. De werkgroep die het rapport heeft opgesteld, zegt te vre zen dat de gebieden waar de meeste wilde paden liggen (een dichtheid van meer van 750 meter pad per hectare duin), binnen vijf tot tien jaar in stuifduin zullen zijn veran derd als de achteruitgang niet tot stand wordt gebracht. Een van de mogelijkheden de achteruitgang tot staan te brengen, is een betere controle van de dien sten (Rijkswaterstaat, Domeinen en Staatsbosbeheer) die de duinen be heren en bewaken. Deze diensten zijn echter, wat personeelsbezetting betreft, in het geheel niet in staat tot betere controle en meer toezicht; want hoewel de recreatie sterk is toegenomen, is sinds 1945 het perso neel van met name Staatsbosbeheer praktisch niet toegenomen. Dit geldt vooral voor de Friese Waddenei landen. Hoezeer de recreatie is toegenomen, blijkt uit het aantal (officiële) over nachtingen op de Waddeneilanden: waren dat er in 1965 drie miljoen, tien jaar later bedroeg het aantal overnachtingen al acht mijioen. Het werkelijke aantal overnachtingen moet echter twintig tot dertig pro cent hoger worden geschat. In het algemeen streven de gemeenten op de Waddeneilanden naar beperking of stabilisatie van het aantal recrea tieve voorzieningen (alleen Ameland wil verder uitbreiden), maar in de praktijk blijkt er nog wel eens iets fout te lopen, zoals de luchtfoto's aantonen. In het beschermd dorps gezicht van Schiermonnikoog zijn in tien jaar 124 bouwkundige verande ringen aangebracht. Verder worden nog steeds in de dorpskernen wonin gen tot tweede woningen getransfor meerd, terwijl onder de noemer gara ge, schuur of kippenhok vrijwel op alle eilanden verkapte zomerhuisjes verrijzen. Om de schade die de toeristen aan de duinen aanbrengen, te beperken, worden jaarlijks vele maatregelen getroffen, zoals het bedekken van stuifplekken, het aanleggen van schelppaden, het planten van helm en het plaatsen van borden. Het effect is echter gering en steeds va ker moet als laatste redmiddel wor den gegrepen naar prikkeldraadaf zettingen. Dat laatste echter heeft het bezwaar dat de recreant in zijn vrijheid wordt aangetast en daarin ligt juist de aantrekkingskracht van de Waddeneilanden, waarvan zo veel bewoners dankzij het toerisme een beter bestaan hebben opge bouwd. De Waddenvereniging meent dat al lereerst de negatieve invloeden van de recreatie moeten worden gestabi liseerd en uiteindelijk moeten wor den verminderd. Verstorende activi teiten zijn onder meer auto's van de vakantiegangers, speedboten, sport vliegers, hoogbouw, pretparken en grote jachthavens. De Waddenvere niging wil een geïntegreerd recrea- tiebeleid, waarbij de samenhang tussen natuur en mens zichtbaar blijft zonder dat aan het een of de ander een dominerende rol wordt toebedacht. Ook hecht de Wadden vereniging veel waarde aan het op stellen en uitvoeren van een uitvoe rige voorlichtingscampagne aan de recreanten. Tenslotte hecht de Wad denvereniging eraan dat, hoewel ge meentebesturen in het algemeen hier reeds aandacht voor hebben, meer toezicht wordt uitgeoefend op het tegengaan van niet toegestane „zomerhuisjes". Het rapport van de Waddenvereni- ging sluit aan bij een eerder dit jaar verschenen rapport van dezelfde vereniging, de ANWB, de Koninklij ke Nederlandse Watersportvereni ging en Natuur en Milieu over de recreatie op de zee in het Waddenge bied. De Waddenvereniging heeft naar aanleiding van dit rapport gis teren in Leeuwarden een studiedag georganiseerd, waarop werd inge gaan op de ruimtelijke ordening op de eilanden en op het beheer van de duingebieden. Eilanden onder de voet. Rapport van de werkgroep recreatie van de Lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee. Prijs 20,geïllu streerd, 124 blz. Deze rubriek is uitsluitend bestend voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaw. en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze katste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienn zo beknopt mogelijk te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting vooi Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of nietplaatsing (dorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen. Brieven adresseen aan: Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859. Amsterdam. Bij p«jlicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Israël Weer heeft een hoófdredactior>el commentaar over het Midden oos ten in uw blad (Trouw van 13 okb- ber) ons diep in het hart getroffei door een onjuiste voorstelling vat zaken en een toon. die door sugges tieve en tendentieuze opmerkingei bijna anti-Israël genoemde kan wor den. In de eerste plaats suggereert! ja stelt u. dat de Amerikaans-Russi sche verklaring „alle elementen op een na) bevat van de resoluties 242 en 338. Mag ik u enkele significante verschillen noemen? 242 spreekt over „veilige en erkende grenzen, vrij van dreigingen of daden van geweld" (art. 1). De Amerikaans- Russische verklaring spreekt daar niet over en hier gaat het Israël nu juist om. Toen Israël zich na de Sinaï-campagne terugtrok uit de toenmalige bezette gebieden, werd het daarna weer overspoeld door Arabische-PLO gewelddaden. Arti kel 2 van 242 spreekt over „vrijheid van zeevaart" terwijl de Am.-Rus. verklaring hierover zwijgt. Dit juist is een aanleiding geweest voor de „Zesdaagse Oorlog". 242 spreekt over VREDE terwijl de Amerikaans- Russische verklaring over een Rege ling spreekt. Er zijn nog wel meer „verschilletjes" maar juist het door u genoemde verschil, nl. het noemen van de „wettige rechten van de Pa- lestijnen" is een ander breekpunt voor Israël. Immers volgens het Pa lestijns Nationale Handvest en naar voortdurende verklaringen van PLO leiders houden die „wettige rech ten" de vernietiging van de wettige Staat Israël in. Het kan zijn. dat u uit onwetendheid een dergelijk hoofdartikel schrijft. Maar dan komt er in ons enige twijfel op of de schrijver van een dergelijk hoofdar tikel wel capabel is om een zo be langrijke, opinievormende kolom te schrijven. Doorn. Drs. J. van Barneveld Secretaris Israël Comité Nederland Drie maal K (I) Het commentaar „Drie maal K" in Trouw van dinsdag 1 november doet mijns inziens geen recht aan de opvatting over de kabinetsformatie van de Industriebond NVV. De zin snede: „Nu Den Uyl toch weer met een aantal marionetten van kerk en kapitaal zit opgescheeptduidt uiteraard niet op de heren Boersma en Lubbers, maar op enkele kandi daat-ministers uit CDA-kring voor (ADVERTENTIE) JEven reëel: indexeren moet gewoon tegenwoordig. Maar als de juiste uitkering wilt, heb ik recht op de juiste premie. Dat is toch redelijk (D. Poot, sector Brand) het tweede kabinet-Den Uyl. Hun standpuntbepaling in zaken als ze delijkheidswetgeving, grondpolitiek en werknemerszeggenschap geeft op zijn minst aanleiding tot kwalifi caties als deze door hun tegenstan ders, in wier gevoelens men zich als commentator toch moet trachten te verplaatsen. Amsterdam M. Ooms Driemaal K (2) Men kan de mensen van de arbei dersbeweging die in de dagen van nijn jeugd de strijd aanbonden egen de drie-eenheid kapitaal, kerk ei kroeg, bezwaarlijk als idealisten £induiden. Het waren realisten, in de zin. dat heel dat komplex van nachten dat zij tegenover zich za- gei, niet tot het schimmenrijk be- hoirde. maar één en al keiharde wefcelijkheid was. Ook nu ontmoet elke serieuze po gingtot fundamentele verandering in h>t maatschappelijk bestel een conshnte weerstand vanuit het zo- genaande politieke christendom Denk aan: inkomensgelijkheid, de- mocraisering van het bedrijfsleven, het onierwijs. defensie, reactorva ten votr Zuid-Afrika. grondpolitiek. Dat poltieke christendom mag dan enigsziis op zijn retour zijn. het is hier en n de gehele westelijke we reld nogeen geweldige macht, die ervaren vordt door allen die naar veranderhg streven, als een bunde ling van tegenhoudende krachten Ondanks Utspraken over „evangeli sche inspiratie" die van nu voortaan de koers ztu bepalen. Dat er regdrechte verbindingen lo pen van da politieke christendom- naar de offniële kerk. is duidelijk. Een treffend voorbeeld gaf H. Neu- man in Trouw van 14 oktober (Het ging over IKV versus r.k. episco paat, maar inde protestantse sector is het niet anders). Dat er een over eenkomstig mechanisme bestaat in de verbinding met het bedrijfsleven kan zelfs een politiek-analfabeet we ten, wanneer h j althans de moeite neemt de prominenten uit de wereld van het bankwezen en groot-bedrijf te sorteren naar politieke en kerke lijke denominatie. Op deze realiteit baseert de Industriebond NVV zijn ongeloof aan het tweede kabinet- Den Uyl. Voorstellingen die deze werkelijk heid verhullen kunnen alleen maar daar ontstaan, waar beeld-vervor ming zo licht tot stand komt: de kroeg. Dat is ook de reden waarom eertijds de vurigste drankbestrij ders onder socialisten werden aan getroffen. Het zou goed zijn wanneer dat nu nog zo was. Nuchterheid en waakzaamheid. Het zijn zeer bijbel se noties. Pijnacker Eibert Draisma Eucharistie (3) Veel katholieken kunnen bisschop pen niet volgen (Trouw 3 november). In deze titel, zowel als in het na schrift. zit een storende fout. De gelovigen die de bisschoppen niet meer kunnen volgen om de door Verbeek genoemde redenen, zijn niet meer katholiek en Herman Ver beek is geen priester meer. Hij heeft vanaf 1974 geen Avondmaal meer gevierd. Hij vereenzelvigt zich dus met een dominee. Bovendien gelooft hij niet in de tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament, hij erkent geen priesterwijding en er kent geen pauselijk gezag. Waar schijnlijk zelfs niet de Godheid van Christus (gedode rabbi, joodse men senvriend). Daardoor heeft hij zich zelf buiten het lichaam der Kath. Kerk geplaatst en zijn volgelingen eveneens. Of hij en zij nog tot de ziel der Kerk behoren weet alleen God. Het dogma der H. Eucharistie is bewezen door vele wonderen. God wist wat Hij van ons geloof vroeg. Wie kan begrijpen dat Liefde zo ver gaan kan. Het wonder van Amster dam is te vinden in het archief al daar en wat wil Verbeek inbrengen tegen het pas, door de grootste che mici van Italië opnieuw onderzoch te, 1200 jaar oude Eucharistisch wonder van Lanciano? Wie ver beeldt Verbeek zich te zijn? Bussum J. A. Domen Brückner (2) Als het waar is, dat prof. Dessor Brückner is benoemd aan de Univer siteit van Amsterdam, als docent in de opvoedkunde, maak ik me dode lijk ongerust. Want, zo zegt men, en ik hoop nog dat het niet waar is. prof. Brückner is annex geweest met de RAF en heeft daar zelfs geld aan geschonken. Als het waar is, hoe kan men dan zo iemand benoemen, ter wijl wij van alle kanten het terroris me willen bestrijden. Ilijham J. W. Kronemeijer-de Boer Juid-Afrika (4) Wst u dat de grootste stad der Ban- toi's Soweto is. met zijn 750.000 in- wcuers en 10.000 nieuwbouwhuizen perjaar en dat de huishuur 10 rand permaand is. En dat deze stad 1500 winiels heeft, 167 kerken, 130 scho len, 102 sportvelden. 3 atletiekba nen, 12 tennisbanen, 39 kinderspeel- plaaten. Ook in deze stad een groot ziekeihuis met zwart persone^j. 200 doktoen en 1200 verpleegsters. Op namekost 1 rand per patiënt, wat recht peft op alle hulp (kosteloos). En ditilles kwam tot stand zonder gelden ran onze ontwikkelingshulp of htmanitaire fondsen. Klunderi P. van Bezooijen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8