'Repressie is vorm van gewenning' Trouw commentaar 'Schriftelijke beslissing in zaak-Menten bestaat niet' Onvoorstelbaar Oscar van Alphen fotografeerde onvermogen van de Duitsers Lekkere jongens Landsadvocaat in kort geding: politiek is ook vrouwenzaak pardon, ken ik u soms? stuur een brief appelmelk ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 IHIglJUflFiMI» Trouw/Kwartet Hel onvoorstelbare is geschied: hel tweede kabinet Den Uyl dat op niet mis te verstane aanwijzing van de kiezers had moeten worden gevormd, lijkt defi nitief onmogelijk te zijn geworden. Na de natie vijf maanden lang te hebben verveeld en allengs meer en meer gcCr- gerd door hun slopend geworstel om milimeters. hadden de betrokken partij en tenslotte een redelijk lot goed re geerprogramma en een werkbare zetel verdeling voor het toekomstige kabinet ontworpen. Dat het uiteindelijk op de keus van de kandidaat-ministers is afge sprongen is beschamend en onverant woordelijk. Hoofdschuldigen aan deze enormiteit zijn formateur Den Uyl en de PvdA: de 53 partijraadsleden die 25 oktober de formateur en hun bestuurders hebber doen schrikken door de zetelverdeling af te wijzen, de heer Den Uyl die zich daardoor klaarblijkelijk heeft laten op jagen. het congres van vandaag in Den Haag dat zich zonder een mooi ..pro gressief plaatje" niet zou laten vermur wen. Het heeft geen zin en het is in zeker opzicht zelfs niet terecht, te sma len over de regels van interne partijde mocratie binnen de PvdA; Den Uyl en zijn fractie te kritiseren omat zij zonder het consent van de organen van hun partij geen deel willen hebben aan het bestuur van het land. Via dat consent van de PvdA zou een kabinet Den Uyl immers of: hopelijk een verankering in de basis van de samenleving krijgen die bij het uitzetten en uitvoeren van ongemakkelijk beleid van onschatbare waarde kan zijn. Maar het is zowel de heer Den Uyl als de leiding van de PvdA zwaar aan te rekenen dat zij hun partijkader in zwe verige zorgeloosheid en dromerij heb ben laten zwemmen. In het denken en doen van de partij organen van de PvdA zijn discipline en verantwoordelijkheids besef sinds jaar en dag ver te zoeken. De heer Den Uyl heeft zich op groezeUge golven van illusies en grootspraak naar macht laten voeren, maar hij heeft ver zuimd. vervolgens zijn thuisbasis van domheid en modieuze rimram te zui veren. Het is zover gekomen dat de PvdA de belangen van de samenleving, nota bene in tijden van crisis en werkloosheid, laat lopen terwille van de hersenschim en de zogeheten ..meerderheidsstrategie". Het is zover gekomen dat de heer Den Uyl zich vroom en vrijwillig heeft ge voegd naar de struikelgang van de PvdA-kaderieden achter het gepijp van de heer Reckman. de nieuwste droom- koning in de rij van vormingswerkers die sinds enige tijd het socialisme bestieren. Het tweede kabinet-Den Uyl zou tot stand zijn gekomen indien de formateur op economische zaken de KV P-er Lub bers in plaats van de KVP-er Andries- sen had mogen voordragen. Op grond waarvan wordt de eerste progressiever geacht dan de laatste? Het is een groot raadsel. Als het beleid van het kabinet- Den Uyl maatstaf zou mogen zijn. dan komt de heer Lubbers er niet in alle opzichten zo best af. De formateur weel beter dan wie ook hoezeer deze minis ter intern moeite heeft gehad met het sociaal-economisch beleid van het kabi net. En op het conto van mr. Andries- sen mag worden geschreven dat hij het kabinetsbeleid vier jaar lang op een belangrijke post heeft helpen dragen. De gemankeerde kandidaat heeft tegen belangrijke paragrafen van het regeer akkoord gestemd zeker, maar dat heeft PvdA-kandidaat Duisenberg ook gedaan. Waarom heeft, anders dan Duisenberg, Andricsscn de kans niet gekregen, dit te rectificeren? Overigens getuigt het ook tegen de CDA-fractie dat de aanleiding tot de breuk zo luttel was. Is Andriessen niet minder progressief" dan Lubbers. Lubbers is zeker niet minder christen democratisch dan Andriessen. Toen de CDA-fractie eenmaal ten on rechte voor het blok van de formateur was geplaatst, had zij beter gedaan, haar gram verstouwend, met zijn uitein delijke voorstel in te stemmen. Voor de heer Andriessen was dat een bittere pil geweest, maar dat is een minder kwaad dan de chaos die ons thans mogelijk wacht. De heer Andriessen had trouwens een koninklijk gebaar gemaakt wanneer hij eigener beweging zou zijn teruggetre den om de coalitie mogelijk te maken. Dat heeft hij niet kunnen opbrengen. Aan de sfeer van verzieking waarin dit alles mogelijk respectievelijk onmoge lijk werd, hebben beide partijen overi gens min of meer gelijkelijk bijgedra gen. Het was gisteren een zwarte dag voor de parlementaire democratie in Nederland. Alles wat men nu nog kan hopen is dat alle betrokkenen zich beij veren, zelfbeheersing te betrachten om de toestand niet erg te maken dan hij al door Leo Kleyn AMSTERDAM - Hoewel vrienden en bekenden („dat lukt Je nooit"; hem voor gek verklaarden, vatte de Amster damse fotograaf Oscar van Alphen begin vorig Jaar het plan op door middel van een reportage vast te leggen waar toe repressie leiden kan. Daar toe trok hij van tijd tot tijd naar West-Duitsland, waar hij in bijna twee jaar tijd vele hon derden foto's maakte. Met een keuze daaruit stelde hij de ten toonstelling „Het rijke onver mogen, een fotoreportage over Duitsland" samen. Tot eind volgend Jaar zullen de foto's in verschillende plaatsen geëxpo seerd worden. Repressie, door Van Dale omschre ven als „onderdrukking, inzonder heid met betrekking tot massaal op tredende verschijnselen, bewegin gen, stromingen enz.", beperkt zich niet tot West-Duitsland. Toch Heeft Oscar van Alphen (51) zijn werkter rein daar gezocht, omdat hij met zijn fotoreportage mede heeft willen waarschuwen voor het „besmet tingsgevaar" dat Nederland loopt. Het drukke lm- en exportverkeer tussen belde landen strekt zich over meer dan louter handelsgoederen uit. Volgens Van Alphen zou zelfs een in repressie geïnteresseerde fotograaf ook al in Nederland heel wat, van zijn gading kunnen vinden. Er zou alleen wat langer gezocht moeten worden, omdat hier meer versluierd wordt. De Duitsers gaan aanzienlijk minder verhullend te werk, zoals bijvoor beeld blijkt uit de zogeheten Berufs- verbote. „Daarmee hebben ze, tus sen aanhalingstekens, heel goed werk gedaan," zegt Van Alphen. Boeman Het beeld van de Bondsrepubliek dat uit de tentoonstelling oprijst, is weinig opwekkend. De samensteller schrijft in een toelichting dat „wie ogen heeft om te zien," zonder veel inspanning „de intolerantie, de inti midatie, het geweld" ontwaart. Toch is het, zegt hij enkele malen met nadruk, volstrekt niet zijn bedoeling geweest West-Duitsland in een kwaad daglicht te stellen. Aan de mode Duitsland als de grote boeman af te schilderen, heeft hij niet willen meedoen, al lijkt zijn ex- Een van de „Duitse" foto's van Oscar van Alphen. positie daar juist wel een schepje hovenop te doen. Het is ook enigs zins misleidend dat van „een fotore portage over Duitsland" gesproken wordt, waar het niet om dat land. maar om de daar heersende onder drukking te doen is. Een reportage over Duitsland, erkent ook Van Alp hen onmiddellijk, levert natuurlijk niet uitsluitend afschrikwekkende beelden op. Ook in ander opzicht heeft Oscar van Alphen bewust een eenzijdige reportage gemaakt. De onderdruk king waaraan de Duitse overheid zich schuldig maakt, en die bij de Bild verslindende spitsburgerlijke Duitsers in maar al te goede aarde valt, heeft natuurlijk veel, zo niet alles, te maken met de terreur van de Rote Armee Fraktion, waarvan de leden niet minder „Duits" zijn dan degenen door wie ze te vuur en te zwaard bestreden worden. Dat aspect wordt in de fotoreportage niet belicht. Van Alphen zegt daar van te hebben afgezien, omdat hij slechts een boodschap aan de reac tie op de terreur, aan de repressie, wilde hebben. HET WEER door Hans de Jong De depressies hebben er zin in. Ze Jagen met een krachtige westelijke hoogtestroming snel over de oceaan van Canadag of het oosten van Noord-Amerika naar West-Europa. Waar men dan ook op moet rekenen is een voortduren van het wisselval lige herfstweer. Vooruitzichten voor de komende twee tot drie dagen: Nu en dan regen of buien en periodiek uit de band springende wind tussen west en zuid. Volgens de Engelse computers zal er vandaag een de pressie van 987 millibar ten westen van Schotland arriveren, om daana af te buigen naar de Shetlands. Zon dag trekt een volgende uitdiepende depressie afkomstig van Straat Da- vis naar het zeegebied ten zuiden van IJsland om daar zeer diep te worden te weten 956 millibar (maan dag) en zich weinig meer verplaat send daarna. Lekkere jongens dus. die niet echt gaan inbreken In het Noordzee-gebied, zodat de scherpste kantjes ons misschien bespaard blijven. Het paraplu- en regenjasweer zal denkelijk ook maandag en dinsdag voortduren vooral ook in verband met aanhouden van de westelijke circulatie over de hele oceaan en West-Europa. Een grondige wijzi ging van de weerstoestand komt niet zomaar in een handomdraai tot stand. Gisteren scheen de zon vooral in de ochtend volop maar dan wel plaat selijk. Er waren ook streken in Ne derland waar de ene bui de andere volgde en zo'n buienstraat levert in plaatsen die onder zo'n trein liggen natuurlijk (vrij) veel regen op. Zwijndrecht was zo'n station met 14 millibar neerslag waaronder hagel en begeleid dbor onweer van elf uur 's morgens tot half twee 's middags. Tegelijkertijd scheen in Hardlnx- veld— Giessendam de zon vrijwel doorlopend. Men kon daar fraai de stoet buien met valstrepen in noor delijke richting zien passeren. Verder In dit praatje nog meer wate rig nieuws. Hoe de oktoberhoeveel- heden neerslag over Nederland ver deeld zijn geweest, kunt u afleiden uit het volgende overzicht, resultaat van aftappingen door onze eigen mensen. Het meeste werd gevangen op Vlieland met 101 millimeter, het minste in Doetinchem te weten 21 millibar. Daartussen in klasseerden zich Hazerswoude 87, Alkmaar en Ulrum 77, Emmen 75, Stroet 66, Tëxel 64, Santpoort en Bavlo 63, Wagenborgen en Bilthoven 57, Uit- huizermeeden en stad Groningen 56, Ten Post en Marken 55, Siddeburen en Hulzen 54, Musselkanaal 52, Zwijndrecht en Oud Beierland 51. Hardinxveld-Giessendam 50, Oos terbeek 46, Losser 45, Rozenburg en Rossendaal 44, Scheveningen, Brunssum en Ede 42, Bussum 41, Herwijnen en Oostkapelle 40, Kam pen 39, Nunspeet 38, Arnhem 36 tot 38, IJsden 36, Fijnaart en Nijmegen 34. Deurne bij Eindhoven 28, Melis- kerke 27, Aalten 26, Dinxperloo 24, Hoog-Keppel 23 mm (normaal is 55 mm in noord Limburg tot 90 mm in noordwest Nederland). In hetzelfde kader past in zekere zin een belangwekkende bijdrage van onze medewerker in Oud Beierland over de regen in één van 's werelds natste oorden; Cherrapunjl In India. Gemiddeld in één Jaar valt daar 11.437 mm regen. De winter is er de droge tijd. In de afgelopen winter viel er 62 mm, wat 4 mm onder het gemiddelde bleef. Vanaf de lente sprong Pluvlus uit de band: Maart '77: 657 mm (478 mm te veel) April: 1480 mm (875 te veel), mei: 1869 mm 164 mm te veel). Het totaal in het voorjaar was 4006 mm neerslag, 1517 te veel, oftewel twee maal de norma le jaarhoeveelheid voor Nederland te veel. Over het natste jaargetijde de zo mer zijn nog niet meer gegevens bekend dan dat er normaal 7557 mm regen „behoort" te vallen. HOOOWATER zondag 9 november, Vllsslngen 8 24-21.57. HarlngvlleUlulzen 9.31-22.10. Rotter dam 11.10. Scheveningen 10.31-23.11, IJmulden 11.15-23.55. Den Helder 1 30-14.39. Harlingcn 3.52-17.13, Delfzijl 610-19.23. HOOOWATER maandag 7 november. Vllssln gen 10.29-23.07, Harlngvlletslulzen 10.51-23.19. Rotterdam 0.13-12.33. Scheveningen 11.52. IJ mulden 12.31. Den Helder 2.56-10.06, Harlingen 5.15-18.36. Delfzijl 7.40-20.41. „Ik schuw het niet om een positie in te nemen. Objectieve beelden be staan niet. Elk beeld is gekleurd. En met vage, nietszeggende toestanden schiet ook niemand wat op. Natuur lijk, de extremen raken elkaar er gens. De RAF is ook door en door Duits. De hele ontwikkelingsgang van de RAF, wat er van Ulrike Mein- hof geworden is, dat is een tragische gang van zaken. Maar ik ben van mening dat de manier waarop daar tegen wordt opgetreden, dat het langs deze weg niet moet. Zo moet het in elk geval niet." Genot Aan het vooroorlogse Duitsland, waarmee volgens sommigen de Bondsrepubliek een angstaanjagen de gelijkenis vertoont, heeft Oscar van Alphen slechts vage herinnerin gen. Hij kwam er wel eens met zijn ouders, en het staat hem nog bij dat er veel gezongen en veel gewandeld werd. Misschien, maar dat weet hij niet zeker, was het wel de Hitlerju- gend die hij toen in actie zag. Ondanks zijn kritiek op het tegen woordige Duitsland, vindt hij het „volstrekt onzin" te beweren dat het daar nu dezelfde kant opgaat als in de jaren dertig. Een politiestaat, zegt hij, is Duitsland niet. Hij is „wel van mening dat de Duitsers toch moeite hebben met het karakter van de democratische samenleving, zo als wij dat beleven." „Repressie kan in Duitsland op een goeie ontvangst rekenen. De Duit sers zijn al te snel bereid afwijkende meningen, vooral naar links toe, voor misdadig te houden. Ze kunnen niet relativeren. Je krijgt de indruk dat ze aan dat terrorisme ook een zeker genot beleven. Ik ben bij die begrafenis in Stuttgart geweest (van Baader, Raspe en Ensslin, red.), en daar werd intensief gecontroleerd. Elke auto werd aangehouden. De gretigheid waarmee de Duitsers zich daaraan onderwierpen, dat is zeer opvallend. In Nederland zou'je dat, hoe je ook verder over de RAF zou denken, vervelend vinden." Toch is er, vindt hij, allerminst re den te denken dat het „Modell- Deutschland" de grens niet zal over schrijden. „De voorsprong kan ge makkelijk worden ingelopen. Als Je nou denkt aan de Molukkers, hoe daarop Ingeramd werd. Als je liet merken dat Je dat niet Juist vond. nou. dan werd Je hier ook al gauw als een buitenbeen beschouwd. Repres sie is een vorm van gewenning. Het is een verschijnsel dat zit ingebak ken in elke maatschappij, in elk gezin." Dat de Duitsers er zo vatbaar voor zijn, is volgens Van Alphen mede te wijten aan de westerse mogendhe den. die hebben verhinderd dat na de Jongste wereldoorlog het roer werd omgegooid. „Tijdens de oorlog zijn er ook in Duitsland kernen van verzet geweest, met name In het Roergebied. De arbeiders in de fa brieken daar hebben na de oorlog pogingen gedaan over te schakelen op vredesproduktie. Nou. die plan nen zijn radlkaal om zeep gebracht door de Amerikanen. We hebben niet veel moeite gedaan de Duitsers die de goeie kant op wilden, daarbij te helpen. Alle ouwe figuren werden weer snel in het zadel geholpen." Het lijkt veeleer mededogen met de Duitsers dan haat tegen Duitsland te zijn die Oscar van Alphen ertoe bewogen heeft de tragiek vast te leggen van een land dat enerzijds machtig en welvarend is. maar er aan de andere kant geen kans toe lijkt te zien met zijn verleden af te rekenen. Tragiek daarvan mag je ook wel spreken bij het verhaal over twee Duitse hulsvrouwèn dat hij vertelt. Die vrouwen uit een voorstadje bij Bremen hadden de bank beroofd, om het tekort aan huishoudgeld aan te vullen. Enige tijd eerder was er ook een bankoverval gepleegd, en de kranten hadden daarvan vol ge staan. Op de vraag of die verhalen haar op een idee hadden gebracht, antwoordde een van de vrouwen: „Nee. want de krant mag ik niet lezen van mijn man". Dc tentoonstelling „Het rijke onver mogen" wordt vanmiddag geopend in het Stedelijk museum ..liet Cnthari- na-Gasthuis" in Gouda, waar de foto reportage tol 5 december te bezichti gen is. Daarna gaat de expositie naar achtereenvolgens Amsterdam (Ste delijk museum), Hilversum (De Vaart), Utrecht ('t Hoogt), Schiedam (Stedelijk museum). Den Bosch (Kruithuis), Breda (Cultureel cen trum de Bcycrd"), Emmen (Brug- gebouw). Eindhoven (Technische ho geschool) en Enschede (Technische hogeschool Twcnthc). Tragiek Aan waarnemingen als deze ont leent Oscar van Alphen de overtui ging dat in Duitsland de repressie meer kansen krijgt dan in Neder land. „Ieder land", zegt hij, „krijgt de wetten die het verdient." Hij denkt dat de Nederlanders zich min der gemakkelijk zouden neerleggen bij allerlei beperkende wetten, zoals die op het ogenblik door de Bonds dag gejaagd worden. DEN HAAO (ANP) „De minister van Justitie heeft mijn cliënt een eerlijke berechting toegezegd. Dat betekent, dat de verdedi ging ook die stukken moet krijgen die voor de verdediging nodig zijn." Dit zei gisteren mr. L. van Heijningen, die namens Pieter Menten een kort geding tegen de staat had aangespannen om inzage van een aantal documenten uit 1950, 1951 en 1952 te krijgen. De raadsman van Menten. die zelf het kort geding niet bijwoonde, toonde zich gisteren gebeten op het openbaar ministerie in Amsterdam, dat zich volgens hem „zeer onbe hoorlijk" gedraagt. Hij kondigde aan met zijn cliënt meteen de zaal te zullen verlaten, „als de stroom van persoonlijke opmerkingen en aantij gingen weer een aanvang neemt". Maandag zal de officier van Justitie zijn requisitoir tegen Menten houden. In zijn pleidooi zei Van Heijningen dat hij te elfder ure in het bezit is gekomen van enkele stukken die voor zijn cliënt zeer ontlastend zijn. Op een Russische lijst met namen van 160 oorlogsmisdadigers, die heb ben geopereerd in de streek waar Menten zijn misdaden zou hebben gepleegd, komt diens naam volgens zijn verdeldlger niet voor. Ook zou de naam van Menten ontbreken in een Russisch geschiedenisboek uit 1975, waarin verslag wordt gedaan van „een grondig onderzoek naar dc feiten in die streek". De raadsman van Menten was het vooral te doen om een schriftelijke ministeriële beslissing uit 1952, waarin van verdere vervolging van Menten wordt afgezien. Ook wilde hij Inzage van nota's en rapporten van ambtenaren ^an de minister over deze zaak. Landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuijn liet weten dat er geen schriftelijke beslissing uit 1952 be staat. „De toenmalige minister van Justitie, mr. L.A. Donker, heeft de heer Menten destijds in 1952 in een Rersoonlljk gesprek meegedeeld, dat ij had besloten hem niet te vervol gen". aldus Fortuijn. Ook achtte de landsadvocaat het niet Juist dat de nota's en adviezen van ambtenaren aan de minister over deze zaak als nog aan de verdediging ter hand worden gesteld. Van de achttien documenten waar van Van Heijningen Inzage vroeg, zijn er volgens Fortuijn al een aantal in zijn bezit. Van Heijningen, die dit moest toegeven, veizuchtte dat hij #ook niet meer precies weet wat hij 'wel en niet in zijn bezit heeft. For tuijn gaf hem daarop de raad voort aan wat langer te wachten met het aanspannen van een tijdrovend kort geding. De landsadvocaat vroeg de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. J.H. Blaauw, voor wie het kort ge ding diende, de vordering af te wij zen. De president zal op 11 november vonnis wijzen. De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, een voortzet ting van de Vereniging voor Vrou wenkiesrecht van 1894, heeft zich altijd tot taak gesteld vrouwen meer politiek bewust te maken. Vroeger ging het de vereniging om het vrouwenkiesrecht, en nu pro beert ze vrouwen te stimuleren om zelf aan de politiek mee te doen. Zo heeft Vrouwenbelangen met het oog op de laatste Kamerverkiezin gen onder het motto „Er zijn meer bekwame vrouwen dan u denkt" de aandacht gevestigd op het kleine aantal vrouwen in de tweede ka mer. en ook, de actie „Stem eens op een vrouw" kwam van deze vereni ging. Bovendien heeft Vrouwenbe langen het initiatief genomen tot politieke scholingscursussen voor vrouwen, die nu door negen vrou wenverenigingen georganiseerd worden. En helpt dat nu allemaal? Een beetje wel. maar niet veel: „Helaas blijkt steeds weer dat voor veel vrouwen de stap om actief in de politiek mee te gaan doen, te groot is", zegt Vrouwenbelangen. En dus houdt ze stug vol, want „politiek is ook een vrouwenzaak". Het hoofd bestuur heeft nu een brief gestuurd aan de politieke partijen en aan de bij de Nederlandse Vrouwenraad' aangesloten verenigingen. Daarin wordt de politieke partijen ge vraagd het de vrouwen wat makke lijker te maken om mee te doen door rekening te houden met hun vaak geringe financiële armslag en met de tijden waarop huisvrouwen beschikbaar zijn. Voor de vrouwen verenigingen is een stencil bijgeslo ten met adviezen over de manier waarop je meer vrouwen kunt wer- ven voor gemeenteraad en de Sta ten. waarvoor volgend Jaar nieuwe leden gekozen moeten worden. Hetv eerste advies: zelf lid worden van een politieke partij. „Het kie zen van een partij betekent het kiezen van de minste uit enige kwa den, waarbij het niet lid zijn van een partij in ieder geval het ergste kwaad is". En daarna begint het meedraaien: je gaat naar alle le denvergaderingen, bestudeert hoe de gang van zaken in elkaar zit, zoekt contact met de vrouwelijke medeleden. „Maak vrouwen die nog steeds de vergaderingen van een politieke partij niet durven be zoeken om daar hun woordje te doen. duidelijk dat 'afgaan' in het openbaar ook de beste wel eens overkomt en dat ledereen zo'n ge beuren na een week vergeten is". Vervolgens is het een kwestie van het bestuur er van doordringen dat er voldoende vrouwen op de advies- kandidatenlijst moeten voorko men. Wordt die lijst definitief vast gesteld. „trommel dan zoveel mo gelijk bevriende stemgerechtigde leden op. Druk de vrouwelijke le den op het hart zich vooral over de vergaderzaal te verspreiden en in geen geval in clubjes bij elkaar te gaan zitten. Niets strijkt het man volk zo tegen de haren als groeps vorming bij vrouwen, zodra die het uitwisselen van cakerecepten en breipatronen te boven gaat". Dit alles kan er toe bijdragen, meent Vrouwenbelangen. dat op den duur. niet in de laatste plaats bij vrouwen zelf. de mening „vrou wen zijn bekwaam" een vanzelf sprekendheid wordt. Deze klant in een supermarkt in dc Amerikaanse stad Cincinnati is niet iemand, tegen wie je gauw zal zeggen: hebben wij elkaar niet al eens eerder ontmoet? Hij (of zij, dat mag desnoods ook) heet Sam, weegt 1G0 pond, is anderhalve meter long in heeft een groot, kogelrond hoofd zonder ogen of oren. Sam Is een robot die best z'n mondje kan roeren in dc winkel, want hij heeft een woordenschat van 4600 woorden (op een bandje) meegekregen. Daarmee brengt hij het tot eenvoudige gesprekken: zijn ingebouwde compu tertje is in staat sleutelwoorden op te pikken uit zinnen die voor zijn (ontbrekende) oren bestemd zijn, en zo kan Sam daar tamelijk zinnige antwoorden op geven. Dc robot kost tegen dc honderdduizend gulden, maar zijn makers verwachten binnen een paar jaar robots van een kleine tienduizend gulden te kunnen leveren. Die kunnen natuurlijk nooit zo onderlegd zijn als dc intelligente Sam, maar het eenvoudig handwerk dat Sam, als elke zichzelf respecterende robot, bovendien beheerst sjouwen, boenen, stofzuigen en zulk soort dingen zullen ook zij kunnen uitoefenen. Het „Nieuwe Leven-kamp" op het eiland Green Island (ten zuidoos ten van Taiwan), waar uitsluitend militairen en tot langdurige of le venslange gevangenisstraffen ver oordeelden zijn ondergebracht, wordt beschouwd als de meest af gelegen en vreesaanjagende gevan genis van Taiwan, nationalistisch China dus. Tussen die gevangenen zit nu al 27 Jaar lang Hoeng Tsjoei- liol, een boer die nu al boven de zestig moet zijn. Hoeng is een van de ongeveer dertig mensen die om streeks 1950, tijdens de Japanse overheersing, opgepakt werden op verdenking van contacten met de activiteiten voor de TCP, de com munistische partij van Taiwan. Deze in 1923 opgerichte partij be staat nu niet meer. Destijds pro beerde de weinig omvangrijke TCP vooral leden te winnen onder de boeren op het platteland. Vermoe delijk werd Hoeng in 1950 veroor deeld. maar het vonnis is onbe kend, evenals het feit of zijn straf al dan niet verkort is in april 1975; toen kondigde president Tsjang- Tsjing-kwo een algemene verzach ting van straffen af ter nagedachte nis van zijn overleden vader Tsjang-Kai-tsjek. Amnesty Inter national stelde twee jaar geleden een onderzoek in naar de zaak- Hoeng, waarna hij als politieke ge vangene is geadopteerd, omdat niet is gebleken dat Hoeng ooit bij gewelddadige acties betrokken is eeweest. Wie wil pleiten voor de vrijlating van Hung Shul-liol (Engelse spel ling. omdat ook de brief in het Engels gesteld moet wordenkan een brief in beleefde bewoordingen richten aan: His Excellency Chiang Ching-Kuo. Prime Minister Exe cutive Ynam 1 Chung Hsiao E. Road, Sec. 1 Taipei, Taiwan, Republic of China. Appelsap, appelwijn, amandelmelk en komkommermelk bestaan, maar appelmelk is helemaal nieuw. Ook voor de zulvelcoöperatle CMC trouwens, die dat soort melk niet meer in de fabrieken wil zien. Een paar keer is er melk aangevoerd, klaagt het blad van de coöperatie, die naar appelen smaakte en er naar rook ook. Dat kwam niet door dat de boeren (overigens maar twee van de ongeveer tienduizend leden van de coöperatie) hun beesten ap pels gevoerd hebben, want hele ap pels hebben geen invloed op dc smaak, maar appelpulp. De pulp blijft over bij de fabricage van ap pelsap en .op sommige boerderijen vind je daar een ladinkje van terug. Maar voer die dan a.u.b. niet aan melkgevend vee. adviseert de CMC. die er niet bij zegt waar de pulp dan wel geschikt voor is. Voor de kip pen misschien of voor de varkens?

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5