f'ïl -m Prijsstijging valt weer mee Schippers breiden acties verder uit Stuur een limerick Drie afpersers in de val - en in de cel Bloemlezing uit brieven (2) 1 - 1 V 3 ri lrli -yi-ira, .iHaHR DE GRAAF Intensiever nucleair overleg met Bondsrepubliek nïïT Gids. voorde verdoolden HUI Letteren-prijs voor Hermans Toenemende schade aan bedrijven De kerstkrant weer in zicht: Zes jaar wegens doden van Chinees Horeca-exploitant kreeg zijn geld helemaal terug De Japanse interneringskampen voor burgers gedurende de tweede wereldoorlog ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 BINNENLAND IV,-'-?; '"t f .--n. ïi .c&G&'Ss*- r. - - -s. Willem Frederik Hermans (rhts) ontving onder applaus de prijs uit handen van koning Boudewijn. Links minister Van Doorn van CRM. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Van midden september tot midden oktober is het prijsindexcijfer in ons land met 0,4 procent gestegen. Dit blijkt uit het maandelijkse overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ten opzichte van oktober vorig jaar stegen de prijzen met 5,4 procent. Sinds 1970 is een zo geringe stijging ten opzichte van het jaar daarvoor niet meer voorgekomen. Het ministerie van economische zaken vindt dan ook zowel de 0,4 als de 5,4 procent een meevaller. ADVERTENTIE PIANO'S-VLEUGELS ELEKTRONISCHE ORGELS Stemmen-onderhoud- verhuur Hanekamp - Zwolle Tel. 05200 - 35587 De uitkomst van de prijsstijging over 1977 die door het Centraal Plan bureau in de macro-economische verkenningen was voorzien op 6,5 a 7 procent zal nu waarschijnlijk dichter - DEN HAAG (ANP) De ministers k Vorrink van volksgezondheid en mi- - lieuhygiëne en Boersma van sociale zaken, en de minister van binnen- landse zaken van de bondsrepubliek Duitsland, prof. dr. W. Maihofer, hebben besloten tot overleg op nu- cleair gebied ten aanzien van nucle aire installaties aan weerszijden van de landsgrenzen. Dit overleg heeft ten doel de veilig heid voor de bevolking aan weerszij den van de grens te verzekeren en nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, aldus het ministerie van volksgezondheid gisteren. De regeling moet verzekeren dat bij be slissingen over oprichting, bouw en exploitatie van kerncentrales en an dere nucleaire installaties nabij de grens met de belangen van het buur land rekening wordt gehouden. Ook komt er een gemeenschappelijke alarmregeling. bij de 6,5 dan bij de 7 procent komen te liggen aldus het ministerie. Het ziet er een verdere daling van de inflatie in. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) is niet ontevre den over de ontwikkeling van de prijsstijging in de afgelopen maand. „De meevallende ontwikkeling bete kent ook een ietwat gunstiger uit komst voor de prijscompensatie op 1 januari aanstaande. Wij maken goe de vorderingen met het afremmen van de inflatiesneltrein," aldus het NCW. „Daarmee zullen wij de rest van 1977 maar vooral in 1978 moeten doorgaan, aldus het werkgeversver bond. De prijsindexcijfers noemde zowel FNV-bestuurder Frans Drabbe en CNV-bestuurder H. van der Meulen „niet ongunstig". „Als we onder de zeven procent prijsstijging per jaar komen is dat een hele meevaller," aldus Drabbe. Hij voegde er aan toe dat in het begin van het jaar er door de federatie ernstig aan werd getwij feld of de prijzen niet boven dit per centage zouden stijgen. De CNV-bestuurder merkte in een voorlopig commentaar op dat de neergaande lijn voor de werkgevers een aanleiding zou moeten zijn om aan de wens van de vakbeweging bij de komende onderhandelingen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1978, een volledige automatische prijscompensatie, tegemoet te komen. De verladers hebben gisteren een beroep gedaan op de staatssecretaris van verkeer en waterstaat (Van Hui ten) alles te doen de verstoring op de schippersbeurzen ongedaan te ma ken. De getroffen bedrijven onder vinden thans toenemende schade door de acties van de binnenschip pers. De Federatie van Schippersbonden houdt zich van de actie van de ONS afzijdig. Zij steunt weliswaar de ei sen tot afschaffing van het huur- schip, maar vindt het onjuist actie te voeren terwijl de onderhandelingen hierover binnen de Commissie Bin nenscheepvaart nog gaande zijn. De onafhankelijke Schippersvak- bond (ONS) weigert al ruim een week op de schippersbeurzen in Rotter dam, Amsterdam en IJmuiden vrachtaanbiedingen van een aantal bedrijven, die ook (en vooral) ge bruik maken van huurschepen. De zo ontstane „zwarte lijst" wordt nu verder uitgebreid. ADVERTENTIEi nu in de boekhandel E. F. Schumacher Gids voor de verdoolden Het boek dat Schumacher kort voor zijn dood voltooide. Zijn 'Small is beautiful' (Hou het klein) ging als een begrip over de wereld. In Gids voor de verdoolden schetst Schumacher de grond vragen van zijn filosofie van de menselijke maat: Wat is de zin van alles? Waarom leef ik eigenlijk? 160 bladzijden - f 14,50 HOU het kleifl is nu verkrijgbaar in eenmalige goedkope editie. 288 bladzijden - f 12,50 Graansector De organisatie van Verladers in de Binnenvaart, de EVO, is van mening, dat de middelen die de ONS han teert niet meer het doel rechtvaardi gen dat zij nastreeft. De schade, die de bedrijven oplopen, is daarvoor te groot. De EVO heeft dit ook in een brief aan de minister van economi sche zaken meegedeeld. Bovendien hebben de verladers de Tweede Ka mer ingelicht. De boycotactie is vooral gericht op verladers in de graansector. Deze maken ten dele gebruik van het ei gen vervoer met schepen, die zij voor minimaal een jaar hebben gehuurd. Dit gebeurt geheel overeenkomstig de wet. De overheid geeft hiervoor vergunningen af. Bij de meeste bedrijven wordt het merendeel van de lading aangebo den op de schippersbeurzen. Slechts 12 procent van het binnenlandse ver voer wordt verzorgd door de zoge- Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft gisteren in het Konink lijk paleis in Brussel de Staatsprijs der Nederlandse letteren uitgereikt aan de Nederlandse auteur Willem Frederik Hermans. De prijs, waaraan een bedrag is verbonden van 18.000 gulden, is de in Parijs wonende W. F. Hermans verleend als blijk van waar dering voor zijn gehele letterkundige oeuvre. De prijs wordt eens in de drie jaar beurtelings aan een Belg en een Nederlander toegekend. W. F. Hermans overhandigde uit dank voor de hoge onderscheiding koning Boudewijn het eerste, luxe exemplaar van zijn jongste prozawerk, 'Bijzonde re tekens'. Onder de vele genodigden die de prijsuitreiking bijwoonden, wa ren de Belgische minister van Neder landse cultuur en Vlaamse aangele genheden, mevr. De Backer-Ockcn, en de Nederlandse minister van CRM, mr Van Doorn. Een lezer schreef ons: „U slaagt er steeds weer in voorlichting te geven in diepte en breedte van de omvangrij ke problematiek die zich opdringt. De snelle ontwikkelingen in wetenschap en techniek enerzijds en de dynamische ontwikkeling in godsdienstig en ethisch denken anderzijds, vereisen een gefundeerd oordeel en een gede gen voorlichting. Ik ben van mening dat Trouw daarin slaagt. Dat betekent niet dat ik altijd tevreden ben met wat u schrijft. Een van mijn bezwaren is dat u heilige huisjes wel eens met de bulldozer te lijf gaat. Dat moet wat tactischer en voorzichtiger. De gevoeligheid, terecht of ten onrechte, is dikwijls het sterkst bij die lezers die wèl ontvankelijk en toegan kelijk zijn voor gewijzigde inzichten. Ik geef toe dat velen met mij ook om duide lijkheid vragen en dat vraagt van uw redactie Met groeten, dan ook de grootst mogelijke wijsheid. Wat u ons in Trouw biedt en dan met name op vrijdag en zaterdag, is van grote allure. Het is voor een christen die zich wil oriënteren, zowel op kerkelijk als op politiek/maatschappelijk gebied, van onmiskenbare betekenis. Wie Trouw afwijst, ruilt haar meestal ln voor een krant waarin iedereen wordt gespaard en waarin geen enkele, ook geen christelijke voorlichting wordt gegeven. Men gooit dan met Trouw (het badwater) ook de baby (de gedegen en uitvoerige voorlichting) weg en ontvangt die dus niet meer. U vraagt met klem of iedereen een abonnee wil werven. Dat doet de krant goed en de nieuwe lezers ook." Ing. O. Postma directeur ROTTERDAM De Onafhankelijke Schippersvakbond, die een deel van de georganiseerde binnenschippers vertegenwoordigt, zal de boycot van bedrijven die gebruik maken van huurschepen vandaag uitbreiden. naamde huurschepen. De actievoe rende schippers willen, dat ook dit deel van het goederenvervoer naar de beurs gaat. De verladers hebben echter grote bezwaren tegen afschaffing van het systeem van huurschepen van de ene dag op de andere. Het zou een ontwrichting betekenen in dit deel van het goederentransport. Er zal een alternatieve regeling moeten ko men. Hierover wordt in de Commis sie binnenscheepvaart onderhan deld. De ONS is niet tevreden over de moeizaam verlopen gesprekken. Zij eist een verklaring, waarin de af schaffing van het systeem van huur schepen in de nabije toekomst wordt gegarandeerd. De commissie, waarin zowel de overheid als de ver laders en binnenschippers zitting hebben, is nog niet zover. Afgespro ken was, dat zolang de onderhande lingen duren er geen actie zou wor den gevoerd. De schippers hebben dit toch gedaan, omdat zij van me ning zijn dat de verladers intussen niet door hadden moeten gaan met het huren van schepen. De EVO stelt daar tegenover, dat er tot nu toe geen enkele uitbreiding van het bestaande transport via huursche pen is eeweest. De verladers-organisatie wijst de overheid er op, dat nu een deel van de lading besmet is verklaard de afnemers niet meer bevoorraad kun nen worden, waardoor bedrijven in moeilijkheden komen. Op korte ter mijn zijn er geen andere mogelijkhe den om de goederen te vervoeren. De EVO zegt berqid te zijn in de Commissie Binnenscheepvaart mee te werken aan een advies voor de overheid, waarbij uitbreiding van het eigen vervoer met huurschepen wordt tegengegaan. Zij stelt dat het overleg in de commissie door de actie is onderbroken. De verladers vrezen, dat het overleg zelfs onmo gelijk zal worden als de boycot nog langer duurt. Het gevaar bestaat, dat ook de aanpak van andere be langrijke vraagstukken in de bin nenvaart stagneert. Met de feestdagen staat ook de kerstbijlage van Trouw/Kwartet weer voor de deur. Vorig jaör is die kerstkrant van a tot z door lezers van ons blad gevuld, maar dit jaar gaan we het anders doen. De redactie neemt de inhoud voor haar rekening, maar één pagina wordt gereserveerd voor vindingrijke, rijmlustige lezers. Van hen verwachten we geen lange gedichten, hoe mooi ook, maar één bepaald soort rijm: een limerick. En die moet dan ook nog over een van de vier onderwerpen gaan die we u ter keuze aanbieden. Als u het ritme van de limerick aan de hand van de voorbeelden goed in u opneemt, zult u merken dat het II echt niet zo moeilijk is. Bovendien is een limerick kort, zodat er veel limerick-dichters aan bod kunnen komen. Wij vragen limericks over de volgende vier onder werpen: I. De politiek van vandaag (kan bijvoorbeeld zijn: een terugblik op de pogingen een kabinet te formeren, een vooruitblik op de verkiezingen, een ontboezeming over een plaatselijke politieke zaak (die dan natuurlijk wel voor mensen elders in het land interessant moet zijn); II. Vervoer en verkeer (alles wat in dit verband maar mag bezighouden: auto, trein, metro, paard en wagen, autoped en wat dies meer zij); III. Geweld (overvallen, gijzelingen, „de bom", maar ook: geweldloze acties) en IV. Ouderen over jongeren. Of: jongeren over ouderen. Wellicht ten overvloede (en dat geldt ook voor de drie eerstgenoemde onderwerpen): bijdragen waarin „ge scholden" wordt plaatsen we niet. Om een voorbeeld-te geven van wat een limerick is volgen er hier drie. Een Trouw-abonnee uit Noord-Holland die zond deze brief naar de kerstkrant: „Een limerick schrijf ik, Intussen verblijf ik, Hoogachtend, uw lezer te Breezand." Er was eens een man te Rosmalen die las graag goeie verhalen. Hij wist wat hij wou: ,,'k Abonneer me op Trouw! Daar is altijd iets goeds uit te halen." Dit schpeef die mevrouw ons uit Schinnen. die zo hield van gedichten verzinnen. „Hier is mijn bijdrage voor uw kerstbijlage. en ik hoef er echt niks mee te winnen." De limericks moeten uiterlijk 30 november a s. inge zonden zijn naar het gewone adres van onze krant, postbus 859, Amsterdam. Wilt u in de linkerbovenhoek van de envelop schrijven: „Bijdrage kerstkrant"? Voor de inzenders wier produkten in onze kolommen afgedrukt zullen worden, is er een boekenbom. Met de overige inzenders zullen we onmogelijk in correspon dentie kunnen treden en aan terugzending valt helaas niet te denken. We zeggen er ook gelijk maar bij dat andere gedichten dan limericks beslist geen kans maken en dat het ingezondene beslist eigen werk moet zijn. Redactie Trouw AMSTERDAM (ANP) De 27-jari- ge Amsterdammer T. is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf wegens doodslag en poging tot doodslag. De officier van justitie had acht jaar tegen hem geëist. T. had op 26 juni na een ruzie in een nachtclub aan de Amsterdamse Reguliersdwarsstraat zijn revolver leeggeschoten op een Chinees en diens vriend. De Chinees werd gedood, de vriend raakte ge wond. T. zou volgens zijn eigen zeg gen in benevelde toestand gescho ten hebben. Bovendien voelde hij zich erg bedreigd. De beide mannen zouden T. buiten opgewacht hebben om hem een afstraffing te geven. „Hier is jc geld en maak nu snel dat je weg komt Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Drie zeelieden hebben tevergeefs gepoogd de bekende Rotter damse horeca-exploitant F. Engels twee ton lichter te maken. De drie mannen, de 26-jarige Argentijn O. A. Z. en de 43-jarige Spanjaard D. S. N., beiden opvarenden van de bij Wilton-Feijenoord in reparatie liggende buik-prospector, en de 53-jarige Spanjaard R. D. C., die in het zeemanshuis „Stella Maris" verblijft, bevinden zich nu in een cel van het Rotterdamse hoofdbureau van politie. dood. Nadere instructies zou den volgen. De heer Engels waarschuwde de politie en zorgde dat het geld er was. „Het maakte op mij allemeel een niet te pro fessionele indruk," vertelde de heer Engels ons. „Mis schien daarom heb ik de zaak erg lakoniek opgenomen. In ieder geval: ik heb er van nacht geen oogje minder om De heer Engels werd in zijn kantoor in het groothandels gebouw vlak bij het Centraal Station opgebeld door ie mand, die, zoals hij zei. „niet zo best Engels sprak" De heer Engels moest een paar uur later tweehonderddui zend gulden beschikbaar hebben. Zo niet, dan zouden zijn gezinsleden worden ge dicht gedaan. M'n geld heb ik volledig terug. Wat zou u doen, als u zo n onbeholpen telefoontje krijgt van „ik schiet je familie overhoop als je me niet meteen tweehon derdduizend gulden geeft"? Juist, hard lachen. Nou, ik ben toch maar niet gaan la chen, want dan zou de vent misschien kopschuw worden en ik vond het maar beter dat hij werd ingerekend. Dus ik schakelde de politie in en ik ging serieus op de zaak in." De rest verliep vrij simpel: tegen vijf uur kreeg de heer Engels een tweede telefoon tje met de vraag of het geld er was, een uur later volgde een derde telefoontje met de in structie het geld naar een café aan de Rijnhaven te brengen. Zo gezegd, zo ge daan. Maar in de Rijnhaven werd weer een telefoontje ontvangen: het geld moest nu naar het toilet in het zee manshuis „Stella Maris" en daar worden achtergelaten. Ook dat gebeurde. De politie liet de mannen rustig het kof fertje openbreken en leeg achterlaten. Toen was gecon stateerd dat de mannen wer kelijk de koffer hadden open gebroken en geleegd, werden zij alle drie ingerekend. Op twee hunner werd het geld gevonden; geen biljetje ontbrak. Overval aan de Mathertesserdijl? in Rotterdam-west verliet, werd hij door de beide mannen overvallen. Die sloegen met een eind hout op hem in. Er volgde een fikse vechtpartij, een yan de overvaller^ gaf de Strijd op ert rertde naar éen 'vlakbij geparkeerde auto.. Toen staakje ook-dè tweede HpPimi|pVtoyaUérZijn 11 pogingen, Ook een overval in hét wes-, maar nadab hij een paar me ten van RotteiMam.dpor bWee "J-er Hqd celopen draaide hij met bivakrtfui'se|X<phèncen- Jzichblotseling- opi érv loste* - baar gemaakte mahhen mis- iweë Schoten Jjit eërj pistool lukte, maar in dit geval zijn op de heer B'éniypeTschoten de twee daders spoorloos. Van deze overval dreigde de heer A. Berm. directeur van een schildersbedrijf, het slachtoffer te worden. Toen deze de deur van zijn woning misten. In het gëVéchx had dé heer Berm enkele lichte ver wondingen opgelopen. Doel van de overvallen was de tas van de heer Berm. Daarin zat veertigduizend gulden. Zojuist verscheen de DERDE DRUK van een volstrekt unieke bronnenpubiikalie door Or. D. van Voldoe Derde, uitgebreide drek. Omvaig 828 lekstpe- gioa's. gollestreerd met 00 bladzijden foto's la solide gebonden oltvoerlag met geplastifi ceerd stofomslag. Prijs f 75,—. Een herdruk van .dit onvoipréze»V stan daardwerk. dat ih .1963 voor# hei eerst verschéén, voorziet ongetwijfeld,in een be hoefte Ondprstadnde recensies tonen aan dat deze uilgaVe als één der béste en meest gezaghebbende publicaties over de tweede wereldoorlog "moet worden be schouwd. „Vermoedelijk zal er nooit meer een boek verschijnen van zulk éen volledigheid als dat van Dr. D. van Velden Een kritische geest, bezonnenheid en mededogen hebben samengewerkt om van dit boek een betrouwbare bron voor historische informatie te maken.'' (ALGEMEEN HANDELSBLAD). Een rijk gedokumenteerd boek, waarin meteen een stuk geschiedenis van de oorlog in het Oosten is verwerkt, omdat ontstaan, venwording en afwikkeling van de kampen daarmee samenhangen Het geheel toont oen bewonderenswaardig streven naar inzicht en objectiviteit van iemand die zeil een van de slechtste kampen doorstaan heeft Voor de thuisgeblevenen biedt dit omvangrijke werk veel nieuws, voor de ex- geinterneerden een verruimend beeld en inzicht; voor iedereen een goed historisch overzicht en een verhelderende kijk op een botsing tussen twee intrinsiek verschillende culturen (UTRECHTS NIEUWSBLAD). ..Een voortreffelijke bron voor verdere studie voor al diegenen die zich bezig houden met de studie van de mens onder abnormale druk efi extreme omstandigheden, waar het woord „leven" eigenlijk een euphemisme is géworden.' (MENS EN MAATSCHAPPIJ). Recensies als deze laten er geen twijfel aan bestaan: dit boek vefdient ëen plaais in uw boekenkast! kunt het bestellen door gebruik te maken van on<^rstaahde BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zeftder postzegel) aan UITGEVERIJ T. WEVER B.V. - ANTWOORDNUMMER S - FRANEKEH Zend mil wïB fechstroeks via de boekhaodel' BESTELBON Dr. D van Velden. OE JAPANSE INTERNERINGSKAMPEN VOOR BURGERS GEDURENDE OE TWEEDE WEREEDOOR- EOtf. Pri|» ijeb 75.— Naam-....,,.... tpat:. ...a»», 4 Btl Pt; Ho VI. Datum: Bankrek-of gironummer: Doorhalen wat u niet wenst. TR/KW

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3