Elektro-industrie werkt aan wereld van morgen ijlsnelle zweeftrein p HAL-aandeelhouders niet gelukkig met bod Sigarettenindustrie levert mondjesmaat Nederland naar 700.000 werklozen Confectie-industrie zelf oorzaak van malaise Voortdurend nieuwe en betere produkten Prijsverhoging op 1 januari onzeker Overleg Commissie textielhandel: Shell-topman laakt klimaat in ndustrielanden Europese richtlijn in de maak inzake huurkoop Meer advertenties in tijdschriften Meer werklozen in West-Duitsland Nieuwe boeken _JATERDAG 5 NOVEMBER 1377 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 35 ~Het Siemens-concern, waarvoor de bouw stenen 130 jaar geleden werden aangedra gen door de artillerie-luitenant Werner Sie mens, is één van de grootste elektrotechni sche concerns ter wereld. Op basis van de omzet over het boekjaar 1975/76 (21 miljard gulden) komt de Slemens-organisatie op de vijlde plaats na IBM, General Electric, ITT en Philips. De onderneming, die zich met een zeer omvangrijk produktenprogramma beweegt op het gehele terrein van de elektrotechniek, beschikt naast 63 fabrieken in de Bondsre publiek en West-Berlijn, over nog eens 53 eigen fabrieken In 23 landen. Ongeveer 320.000 mensen verdienen een boterham bij het concern, van wie 100.000 buiten de Bondsrepubliek. In ons land heeft Siemens een vestiging in Oen Haag, waar 1850 mensen werkzaam zijn. Siemens-Nederland zet jaarlijks voor een 380 miljoen gulden om. Het aandelenkapitaal van Siemens is in het bezit van 377.000 aandeelhouders in 130 landen. In de Bondsrepubliek hebben 204.000 werknemers ongeveer 30 procent van de aandelen in handen. Eén onzer redacteuren was in de gelegen heid nader kennis te maken met de activitei ten van dit concern. In nevenstaand artikel geeft hij enkele van zijn indrukken weer. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM De sigarettenfabrikanten voelen er weinig voor om met de prijsverhoging van twee kwartjes in het vooruitzicht, aanzienlijk meer te gaan produceren. Aan een te verwachten hamstervraag van het publiek dat mogelijk een voorraadje wil aanleggen tegen de oude prijs, zal de tabaksindu strie niet tegemoetkomen. De hangbsan onderweg. door J. G. Wolters ERLANGEN (WEST-DUITSLAND) Research (onderzoek) en ontwikkeling is voor een industrie -«van het allergrootste belang. Zeker geldt dit voor een conern als Siemens, dat zijn internationale concurrentiepositie alleen maar kan handhaven door een intensieve beoefening van research en ontwikkeling. Voortdurende veranderingen in eco nomische structuren, de dreiging dat reserves aan grondstoffen en energie uitgeput zullen raken en het pro bleem van de milieuhygiëne vormen daarnaast een constante uitdaging voor de research- en ontwikkelings afdelingen van een industrie om steeds weer nieuwe en betere pro dukten. systemen en installaties te ontwerpen. De elektro-industrie be hoort tot die industrieën, die op het gebied van vernieuwing en verbete ring van produkten hun mannetje staan. Wat Siemens betreft wordt vandaag |de dag driekwart van de omzet be haald met produkten. die tien jaar geleden in hun huidige vorm nog niet bestonden Bijna de helft van de omzet komt zelfs voor rekening van produkten. die minder dan vijf jaar oud zijn. In West-Berlljn, Erlangen, Karlsruhe en München bevinden zich de groot ste researchcentra van de Siemens- groep. Ongeveer 23.000 medewerkers van het concern houden zich met research en ontwikkeling bezig. Voor dat doel geeft de onderneming jaar lijks ruim 8 procent van haar omzet uit. In 1975/76 kwam dat neer op een bedrag van ruim 1,8 miljard gulden. In 1976/77 zal het zeker meer dan 2 miljard gulden zijn. In Erlangen, nabij Neurenberg, wa ren wij in de gelegenheid een glimp op te vangen van datgene, waarmee Siemens zich op dit moment bezig houdt voor de wereld van morgen en wel op het gebied van het verkeer. Vele industrielanden kennen van daag de dag een hoogst onbevredi gende verkeersltuatie. Vandaar, dat de ontwikkeling van nieuwe ver keerssystemen in het middelpunt van de belangstelling staat. Ver keerssystemen, die o.a. zo aantrek kelijk moeten zijn qua comfort en veiligheid, dat zfj bijvoorbeeld de auto moeten kunnen vervangen. bezighoudt, en dat zelfs al zover is dat het produktierijp kan worden genoemd, is de zgn cabinebaan of hangbaan. Op een proeftraject van 1.4 km is deze hangbaan in Erlangen in bedrijf te zien. Opgehangen aan smalle stalen of betonnen masten gesteunde, portalen bewegen de ca bines zich voort met een gemiddelde snelheid van 35 km per uur. De cabines, die elk plaats kunnen bieden aan 20-40 mensen indien zij aan elkaar, worden gekoppeld rij den nagenoeg geruisloos boven de straat. Nóg een voordeel is dat. an ders dan bij auto's en bussen, geen uitlaatgassen vrijkomen. Het geheel is dus milieu-vriendelijk en Is be doeld ertoe bij te dragen, dat het straatverkeer in onze overvolle grote en middelgrote steden wordt ontlast van bussen en trams. Hangbaan Pitte prijs Een van die nieuwe verkeerssyste men, warmee Siemens zich intensief Voorshands zullen de kosten van de hangbaan voor de ontwikkeling ervan is tot nog toe een kleine 35 miljoen gulden uitgegeven, waarvan de Bondsregering 80 procent voor haar rekening heeft genomen on geveer vijfmaal zo hoog zijn als van een conventionele tram. doch niet meer dan éëntiende van die van een metrolijn bedragen. Ondanks de pit tige prijs hebben toch al enkele ste den belangstelling aan de dag gelegd voor het nieuwe vervoerssysteem. Met name is dat het geval met West- Berlijn. Bremen en Erlangen zelf. Ook in het buitenland voelt men voor de hangbaan. In Nederland heeft Den Haag interesse getoond en verder van huls Teheran en New Delhi. Voorlopig zal het echter nog wel uit sluitend bij belangstelling blijven. Het openbaar vervoer en dat geldt niet alleen voor ons land is een zaak waar zelfs bij een goedkoper transportsysteem de hangbaan al geld bij moet. Als de prijsverhoging doorgaat, zal een pakje van 25 sigaretten na 1 Januari 2.75 kosten. Dat heeft van de kant van de tussenhandel wel wat meer vraag opgeleverd, zeggen de fabrikanten. Laurens (van Caballero» in Den Haag. merkte daar vooral wat van in de eerste weken na de aan kondiging van de accijnsverhoging in september maar verkoopt nu nau welijks meer dan normaal. British American Tobacco Company in Am sterdam (Gladstone, Belinda. Man- tanoi constateert een ongeveer 10 procent grotere vraag dan gebruike lijk maar daar kan ook een stuk „majoreren" in zitten, zegt de heer Van der Meulen van dit bedrijf. Met majoreren wordt bedoeld een extra vraag waarmee de grossier beoogt toch zoveel te krijgen als hij eigen lijk wil hebben. Quotering ERLANGEN Indien de voortekenen niet bedriegen en Siemens gelijk krijgt zullen er jmstreeks het jaar 2000 supersnelle elektrodynamische zweef treinen op speciaal daartoe aange- egde baanvakken in Europa in bedrijf zijn. Iets van deze toekomst is al in Erlangen begonnen.- 0p een speciale proefbaan daar heeft een model van een dergelijke, volledig door computers gestuurde, zweeftrein al zo'n 7000 km afgelegd met snelheden tot 200 km per uur. De bedoeling is echter dat het nog harder gaat. Gedacht wordt aan snelheden van 400 500 km per uur, waarbij het mogelijk wordt de be staande snelheids „kloof' tussen trein en vliegtuig te overbruggen. Opzet van de zweeftrein zo ge noemd, omdat deze bij een bepaalde snelheid een centimeter of tien bo ven de rails gaat zweven als gevolg van afstotende krachten tussen het magneetsysteem in de trein en de rails van het baanvak is in de toekomst een snelle, comfortabele verbinding te creëren tussen de di verse grote steden in Europa. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan trajec ten als Amsterdam-Bazel, Hamburg- Mtlnchen en dergelijke, die met de zweeftrein in luttele uren kunnen worden afgelegd. De proefwagon waarmede Siemens te zamen met AEG-Telefunken en Brown Boveri momenteel experi menteert, weegt 17 ton. De lengte bedraagt 12 meter en de breedte 4 meter. De wagon rolt zolang hij niet zweeft op een zestiental luchtban den voort. Voor de ontwikkeling van dit nieuwe systeem voor het toekomstig vervoer tussen dichtbevolkte Europese cen tra is tot dusverre een bedrag van 90 miljoen uitgegeven. De Westduitse regering heeft hiervan ruim drie kwart betaald. Het prototype van de pijlsnelle zweeftrein draait één van zijn proefrondjes. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens mr. F. van der Vlis, secretaris van de Dverleg Commissie textielhandel heeft de Nederlandse confec- ;ie-industrie de huidige malaise hoofdzakelijk aarf zichzelf te Krijten. De kledingfabrikanten hebben een weinig op marketing n produktie ontwikkeling gericht beleid, schrijft hij in het Belgische blad „Confectie". Zlln de brief aan het Belgische tijd- de wensen van de consument. Sinds ^□ichrift door het weekblad Textilia 1973 namelijk neemt Europa 80 pro- 1 gesignaleerd schrijft mr. Van der cent voor zijn rekening van de Ne- vlis dat niet alleen de producenten derlandse confectle-lmport en voor In het Verre Oosten beter dan de het overgrote deel komt die invoer Nederlanders hebben ingespeeld op uit EG-landen. Voor de Nederlandse confectie-indu strie mag dat een aanwijzing zijn, aldus mr. Van der Vlis dat zij haar voornaamste concurrenten niet bui ten de EG moet zoeken. Het Verre Oosten is trouwens al nauwelijks meer een concurrent want voor soortgelijke kleding als buiten Euro pa wordt vervaardigd, is het produk- tie-apparaat hier allang afgebroken. Er geldt echter een quoteringsrege ling die Inhoudt dat de sigarettenfa brikanten over de periode septem- ber-december slechts 2'/, procent meer mogen leveren dan gewoonlijk in die vier maanden geleverd wordt, vertelt een woordvoerder van Theo- dorus Niemeijer in Groningen, pro ducent van onder andere het sigaret tenmerk Roxy. De zegsman van Niemeijer legt uit dat als nu grote hoeveelheden ver kocht zouden worden, dat alleen maar extra kosten veroorzaakt. Het personeel zou moeten overwerken en voor die overuren geldt uiteraard een hoger loontarief. „Bovendien zouden we in de eerste maanden van volgend Jaar niets te doen hebben en toch het personeel moeten vasthou den. Ook dat kost geld. Plaatsvervangend hoofddirecteur Son van Laurens stelt dat die slapte ook nu al te verwachten is omdat een prijsverhoging van twee kwartjes vermoedelijk een omzetverlies van 20 procent te zien zal geven. Er Is zijns inziens een verschuiving naar de shag te verwachten, zodat de overheid lang niet dat belastingvoor deel uit de accijnsverhoging zal ha len die zij verwacht. „Daar komt nog bij dat shag ongezonder ls dan siga retten. De overheid drijft de consu ment dus naar een minder gezond produkt" meent de heer Son. De te verwachten terugval in omzet heeft een rol gespeeld bij de politiek slechts mondjesmaat meer te verko pen. „Want als we door voorraadvor- ming straks ook nog eens afzetver lies lijden, zijn de gevolgen desa streus." meent de heer Son. Boven dien is het aanhouden van grote van een onzer verslaggevers Prognose Zwitsers bureau voor 1981: AMSTERDAM Nederland zal in 1981 719.000 werklozen tellen en de Europese Ge meenschap 7,3 miljoen. Het Nederlands nationaal pro dukt blijft weliswaar groeien (met 18.8 procent) in de ko mende kabinetsperiode, maar die groei zal achterblijven bij die in de hele EG. Dit zijn de kernpunten uit „Euroreport '77", een economisch onder zoek van het instituut van Ba- selse economen Prognos. De resultaten van dit onderzoek zijn gepubliceerd in het recla meweekblad Adlormatie van deze week. Het Euroreport denkt de modale werknemer in Nederland een loon som toe, die van 27.143 gulden per jaar ln 1976 is opgelopen tot 31.930 gulden in 1981, afgezien nog van de prijscompensatie voor Inflatie. Het reële loon per actieve werknemer gaat dus met 18,8 procent stijgen. Prognos verrichtte ook èen globale analyse van de verandering in de westelijke markten. In de eerste plaats signaleert het instituut een mentaliteitsverandering: het wel- vaartsprestige bepaalt niet langer meer het koopgedrag, maar het waardeprincipe. Met andere woor den: de consument van de jaren zestig, die geloofde in de vooruit gang, vond prestige ln koopkracht, nam graag weggooiartikelen op. verdiende gemakkelijk en gaf zijn loon even gemakkeljk uit. Recessie en werkloosheid remmen de koop lust, de consument ontdekte dat koopkracht alleen het persoonlijk welzijn niet bevordert, wenst dege lijker en langer verantwoorde aan kopen, wil sparen in plaats van meer consumptie. Bij dit alles komt, dat in de hele westelijke wereld de bevolkings groei stagneert. Het aantal huis houdens zal weliswaar verder toe nemen, maar de gezinnen worden kleiner. Dit betekent, dat per con sumptie-eenheid er minder behoef- ten zijn en meer koopkracht. Vol gens het Euroreport kan die koop kracht alleen geleid worden naar nieuwe mogelijkheden tot behoef tebevrediging, d.w.z. naar werke lijk nieuwe produkten tOTTERDAM Regeringen die- len te beseffen dat investeringsbe- lissingen onvermijdelijk uitvallen en gunste van landen, waar het ledrijfsleven kan rekenen op een iconomisch aanvaardbaar en conse- luent toegepast geheel van regels m voorschriften, waarbinnen het tan werken. Dit zegt ir. E. G. G. Verner. groepsdirecteur van Shell, ft een artikel in het maandblad voor iccountancy en bedrijfshuishoud- tunde. Verner voegt eraan toe dat zoals een inderneming moet bewijzen een 'erantwoordelljke, efficiënt werken- le en loyale gast te zijn, de overheid ajn verplichtingen als gastheer noet nakomen. „Een redelijk sta- ♦lele werkomgeving en behoorlijke 'nstmogelljkheden zijn nog steeds t belangrijkste voorwaarden voor tt aantrekken van nieuwe investe- ;en." t. Werner vindt dat er momenteel in Ie geïndustrialiseerde landen nogal fat mis is met het tnvesteringskli- haat. Dit is volgens hem onderhevig lan „frustratie, verwarring, onnodi- fe conflicten en irrationeel gedrag". Us gevolg van het in twijfel trekken H prijsgeven van traditionele waar- len en geaccepteerde gedragspatro nen of normen. Bij waarschuwt dat als de politieke inzekerheid te grote vormen aan- leemt. de stroom van particulier hvesteringskapltaal onvermijdelijk Kal opdrogen. Multivezelakkoord Dat betekent ook dat de starre hou ding van de EG in de onderhandelin gen over een nieuw multivezelak koord voor Nederland niet zoveel betekenis heeft. (De EG wil een ster ke beperking van de importgroei voor textiel uit de derde wereld, red.). Van de door de EG gevraagde adempauze zal in Nederland niet veel te merken zijn, meent Van der Vlis omdat binnen de Gemeenschap de concurrentie met goedkope valu- talanden (Engeland, Italië) of met een lage inflatie (West-Duitsland) onverminderd doorgaat. Wil de Nederlandse confectie-indu strie op den duur tot een concurre rend produkt komen, dan zal zij het naar de mening van de secretaris van de Overleg Commissie moeten kunnen opnemen tegen prestaties van soortgelijke bedrijven binnen de EG. Protectionisme aan de grenzen van de EG zal de conurrentiepositie van onze nationale fabrikanten wei nig soelaas bieden. Van de voorstel len van de Strucon (overlegorgaan van werkgevers, werknemers en overheid in de confectie) verwacht mr. Van der Vlis dan ook niet veel. Het is overigens zijn „oprechte wens" dat Nederland op korte ter mijn over een gezonde confectie-in dustrie kan beschikken. Toch acht Van der Vlis (evenals het Tilburgse Instituut voor ontwikkelingsvraag stukken) de kansen niet groot ROTTERDAM De outside-aandeelhouders van de HAL hebben tijdens een buitengewone vergadering via een motie geprobeerd, het bestuur te dwingen haar voorstellen in te trekken. De voorstellen waren ingediend om de juridische grondslagen te scheppen voor de structuurwijziging voor het concern, waarbij de HAL in feite Nederland verlaat. Aandeelhouders kunnen hun stuk ken opwisselen in aandelen van de nieuwe America Line Trust op Ber muda in de verhouding een op een. Voor de bewijzen van deelgerechtig- held is de verhouding tien op een. Als alternatief wordt per aandeel 110 in contanten geboden en per bewijs van deelgerechtlgheid 1100. Deze bedragen werden door aandeel houders te laag gevonden. De ingediende motie vroeg behalve intrekking van de voorstellen van het bestuur om een nieuw bericht, waarin meer geld in contanten, bij voorbeeld 140, wordt geboden of een warrant tóe wordt gegeven. De motie werd zoals direct al werd ge vreesd, verworpen. In de zeer lang durende vergadering werd w steeds duidelijker dat de aanwezigen niet erg gelukkig waren met het bod. EDAH. een dochteronderneming van Vroom en Dreesmann, gaat in Nederland een nieuwe keten van le vensmiddelen-discount zaken vesti gen onder de naam „Torro". De eer ste zaak is Inmiddels in Tilburg geo pend, zo blijkt uit „Vendex Press", het personeelsblad van V en D. In de komende tijd hoopt Edah nog drie van dit type zaken te openen. .Alles is nog in een experimenteel stadium", zo zei een woordvoerder van Edah. Als blijkt dat de formule bij het publiek aanslaat, zal Edah een beslissing nemen over het aantal te openen Torro-zaken. BUHRMANN-TETTERODE heeft tegen betaling in contanten een belang van 51 pet verworven ln Unica in Kortrljk (België). Unica is een vooraanstaande importeur van en groothandel ln speelgoed en de belangrijkste leverancier van de ge specialiseerde kleinhandel in België. Bij Unica zijn 90 werknemers ln dienst en de omzet bedraag 450 min Belgische franken (ca. 31,5 min). Op 9 januari kom AMEV (verzeke ringen) in het bezit van alle aandelen van de Amerikaanse Time Holdings (Thine) in Milwaukee tegen betaling van 35,25 dollar per aandeel. De resultaten van Koninklijke- Shell Groep over het derde kwartaal van 1977 zullen ln de ochtenduren van donderdag 17 november worden bekendgemaakt. DE FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK verwacht over 1977 over het vergrote aandelenka pitaal een dividend te kunnen uitke ren. dat hoger is dan dat over 1976, toen 2,68 per 10 van een volge stort aandeel werd uitgekeerd, zo blijkt uit het emissieprospectus van nominaal 4.590.000 volgestorte ge wone aandelen op naam resp certi ficaten aan toonder. De nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw „CEBECO-H ANDELS- RAAD" ln Rotterdam heeft in het per 30 Juni 1977 afgesloten boekjaar 1976/77 een omzet behaald van 2,3 miljard. Tén opzichte van het vorige boekjaar betekent dit een stijging van ruim 400 miljoen gulden Cebeco-Handelsraad noemt ziin fi nanciële resultaten over het afgelo pen boekjaar gunstig Het netto-ex- ploitatle-overechot. resulterend na verschillende mutaties, ls 3.2 mil joen gulden Daarvan is. na statutai re reservering van minimaal 20 pro cent. 2.8 miljoen beschikbaar voor uitbetaling aan de leden-coöpera ties door bijschrijving op ledenkapi- WAVIN ln Zwolle, waarin Konin klijke Olie een belang heeft van 59 pet, en Vaessen Schoemaker Hol ding in Deventer hebben thans vol ledige overeenstemming bereikt over de overneming van Vaessen- Schoemaker en Co. Kunststofem ballage BV door Wavin. De overne ming heeft per 1 november plaatsge vonden. BRUSSEL De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen, werkt aan een richtlijn betreffende huur koopovereenkomsten. ZIJ wü ver plicht stellen dat in iedere huur koopovereenkomst het contant te betalen bedrag, de kredietsom en de jaarlijkse rente worden vermeld. Richard Burke, het commissielid dat met consumentenzaken ls be last, heeft dit in een toespraak ge zegd. HIJ wees erop, dat de gewone man kwetsbaar ls wanneer hij geld leent. De Europese Commissie heeft zich daarom voorgenomen wettelij ke bescherming te bieden. Zij zal haar voorstellen eind dit Jaar ter goedkeuring voorleggen aan de Eu ropese ministerraad. Daar zal verder nog Instaan dat kre dietovereenkomsten op schrift die nen te worden gesteld en dat ie mand die geld heeft geleend, in staat moet worden gesteld om de lening eerder af te betalen en dat hij ln dat geval een deel van de rente moet terugkrijgen die hij anders zou hebben betaald. Burke zei overigens niet te verwachten dat met deze regeling het berekenen van buiten sporig hoge kosten onmogelijk wordt gemaakt. voorraden voor de handel ook kost baar. Grenshandel Van de regeling om slechts 27: pro cent meer dan normaal te verkopen, is de handel in de buurt van de Duitse grens vrijgesteld, naar die. streken leveren de fabrikanten zo veel als mogelijk. Het is namelijk verre van denkbeeldig dat de Duit sers na 1 januari voor een groot deel uit de Nederlandse sigarenwinkels zullen verdwijnen omdat het voor delige prijsverschil met Nederland dan niet interessant genoeg meer is. Ondanks het feit dat 25 sigaretten in West-Duitsland omgerekend 3,70 kosten. (De Duitse pakjes bevatten overigens slechts 20 stuks). De heer Son van Laurens schat het aandeel van de Duitse grens- en vakantiegangers op 13 k 14 procent van de totale Nederlandse sigaret- tenconsumptie. Door de komende prijsverhoging zal daar. zo verwacht de heer 8on 8 9 procent van af gaan. Uitsluitend dit afzetverlies is dus al goed voor zo'n 40 45 procent van de totale terugval van 20 pro cent ln het sigarettenverbrulk die de industrie verwacht Of de prijsverhoging per 1 januari inderdaad door kan gaan, is overi gens nog steeds niet zeker. Voor de accijnsverhoging is een wetswijzi ging nodig. Het demissionaire kabi net heeft inderdaad een wetsont werp Ingediend maar dat moet de hele parlementaire procedure (voor lopig verslag, schriftelijk antwoord minister en behandeling in beide Kamers) nog doorlopen. Een woord voerder van het ministerie van fi nanciën heeft er desondanks wel vertrouwen ln dat de wet op tijd in de staatscourant staat. „Onder een demissionair kabinet hebben de Ka mers betrekkelijk weinig te doen, ze hebben dus tijd genoeg om dit wets ontwerp te behandelen" vermoedt de woordvoerder. AMSTERDAM „Het advertentie aanbod tijdschriften is in de laatste maanden van 1976 zodanig toegeno men dat de aanvankelijke volume daling resulteerde in een positieve tendens. Deze gunstige ontwtkke ling heeft zich dit jaar versterkt voortgezet." aldus mr. T. Oonlncx, secretaris van de Nederlandse Orga nisatie van Tijdschrift-Uitgevers, in een toelichting op het jaarverslag. -I NEURENBERG - Eind oktober tel de West-Duitsland 954.376 werklo zen vergeleken met 911.239 eind tember. Deze cijfers komen overeen met respectievelijk 4,2 en vier pro cent van de beroepsbevolking. Dit heeft de directeur van het Westduit se arbeidsbureau, Josef Stingl, mee gedeeld. Het aantal mensen dat ln oktober ln de Bondsrepubliek te maken kreeg met verkorting van de werktijd nam eveneens toe, van 157.808 in septem ber tot 197.879 eind oktober. Het aantal vacatures verminderde ln de verslagperiode van 236.564 tot 220.188. 8tingl merkte op dat de stijging van het aantal werklozen ln oktober een voortzetting betekent van de gang van zaken in de afgelopen jaren. De cijfers wijzen derhalve niet op een verandering van de economische po sitie van West-Duitsland. Bankenboekje 1976/1977. Een publi- katie van het Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf in Amsterdam. Prijs 12,50. Verschenen ls de zesde editie tot 1 Juli ]i bijgewerkt van het Ban kenboekje. Het bevat een keur van gegevens van de in Nederland werk zame financiële instellingen en orga nisaties op het gebied van het bank wezen. Te beginnen met De Nederlandsche Bank zijn gegevens opgenomen van de algemene banken, de Centrale Rabobank, de algemene spaarban ken en van de overige niet ln het register van kredietinstellingen van De Nederlandsche Bank voorko mende aan banken verwante instel lingen. Ook bevat het boekje een opsomming van alle effectenkre- dletlnstelllngen, alsmede van enige organisaties op het gebied van het effecten- en verzekeringswezen in Nederland en daarbuiten. Per instelling zijn opgenomen de laatst bekende jaarcijfers, leden van de directies, dochterinstellingen, aantal personeelsleden, aantal ves tigingen en andere gegevens Voor diegenen, die banden hebben met het Nederlandse financiële bestel een nuttige uitgave.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35