Schaatstrainers eisen eindelijk erkenning Zege Chris Evert op Virginia Wade Dokteren aan ziek Engels voetbal Grote schuld Hertha Rijvers tevreden met loting Belangenvereniging te lang genegeerd Amerikaanse best betaalde speelster Trainer te wild Harry Schellekens een duel geschorst Betere opleiding van spelers, meer geld en nieuwe bondscoach gevraagd 0 ZATERDAG S NOVEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 31 ZüRICH PSV zal in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-Cup uitkomen tegen het Duitse Eintracht Braun schweig. PSV speelt de eerste wedstrijd thuis op woensdag 23 november. De uitwedstrijd is op 7 december. PSV is best tevreden met de loting. „We hebben nog nooit tegen een Duitse club gespeeld en het zal niet zo erg gemakke lijk zijn," aldus trainer Kees Rijvers. „Maar ik ben wel blij dat het niet Dinamo Tiflis, Ju- ventus of Barcelona is gewor den. Naar Brunswijk wordt het voor ons in ieder geval geen vermoeiende reis." Rijvers ken de de Duitse ploeg nog niet goed, maar hij gaat verschillen de keren spioneren. „Paul Breitner is natuurlijk een grote man en ook Popivoda is een bekende naam. We zullen in ieder geval onze maatregelen nemen." De meeste PSVers zien iedere week de-Bundesliga cn dus ook Eintracht Braunschweig op de Duitse tv. Rene vaa de Kerk hof: „We moeten de zaak niet overschatten, maar een ploeg die op eigen veld met 6-0 de boot in ging zoals Eintracht tegen Borussia Mönchengladbach, moet te pakken zijn." Velen vin den het voor de verandering ook wel prettig dat het treffen met de Noorduitsers op eigen veld begint. „Dat is dan boeiend voor het publiek," aldus Rij vers, „dat heeft dan nog niet met de tweede wedstrijd reke ning te houden." Eintracht Braunschweig ver loor dus zijn laatste wedstrijd voor de Bundesliga, afgelopen zaterdag, met 0-6. Tegenstander in het Eintracht stadion in Brunswijk, dat 38.500 toeschou wers kan herbergen, was toen Borussia Mönchengladbach, dat met vijftien punten uit der tien wedstrijden vijfde op de ranglijst staat. Eintracht, acht ste, vergaarde in hetzelfde aan tal ontmoetingen veertien punten. In de eerste ronde van het toer nooi om de UE F A-beker scha kelden de Duitsers Dinamo Kiev uit. De ontmoeting in Rus land eindigde in 1-1. In Bruns wijk werd niet gescoord, zodat het doelpunt in de uitwedstrijd Eintracht een ronde verder bracht. Tegenstander in de tweede rond was Start Kristian- sand. In Noorwegen verloren de Duitsers met 1-0. Twee weken later werd de ploeg uit Kristian- sand echter met 4-0 verslagen. Eenmaal werd Eintracht West duits kampioen en wel in 1967. In 1908 en 1913 werd de ploeg kampioen van Noord-Duitsland. Eintracht was in 1967, 1969 en 1977 de hoogst-geklasseerde ploeg uit noord-Duitsland in de Bundesliga. De 48-jarige Bran- co Zebec is sedert 1974 trainer van Eintracht Braunschweig, dat in 1895 werd gesticht. Zebec, die 65 maal voor het elf tal van Joegoslavië uitkwam en speelde bij Lokomotive Zagreb. Partizan Belgrado, Rode Ster Belgrado en Alemannia Aken, was gelukkig met de loting. „Een zware tegenstander," luidde zijn commentaar, „maar wel een attractieve. Net zoals dat het geval was met Dinamo Kiev." Het was een mening die president Ernst Fricke deelde. „Persoonlijk had ik liever een Spaanse club geloot, of FC Mag deburg, dat neemt echter niet weg dat „Eindhoven" een aan trekkelijke tegenstander voor ons is." De bekendste spelers van de tegenstander van PSV zijn Paul Breitner, die deel uitmaakte van het Westduitse elftal dat wereldkampioen werd. de 29-ja- rige doelman Bernd Franke en de 30-jarige Joegoslavische in ternational Danilo Popivoda. Breitner, die vroeger voor Bay- ern München speelde, werd voor 16 miljoen gulden overge nomen van Real Madrid waar hij drie jaar voor uit kwam. Een tweede nieuwe aankoop is de verdediger Hasse Borg. Zweeds international. Eintracht leed ook verliezen. De ploeg raakte schutter Wolfgang Frank kwijl, die voor 800.000 mark naar Bo russia Dortmund ging. De loting voor de derde ronde (achtste finales) van het toer nooi om de UEFA Cup had het volgende resultaat: Eintracht Frankfort (WDL);Bayern Munchen (WDL). FC Magdeburg (ODL)- Lens (Fra), Dinamo Tiflis (Sov)-Grasshoppers Zurich (Zwi), PSV-Eintracht Braunch- weig (Wdl). Carl Zeiss Jena (Odl)-Standard Luik (Bel), Bastia (Fra)-Torino (Ita), Aston Villa (Gbr)-Athletic Bilbao (Spa), Ipswich Town (Gbr)-FC Barcelona (Spa). Die dagen na de eerste ontmoe ting in de achtste finales van het toernooi om de UEFA-beker staat Eintracht Frankfurt en Bayern München in het Wald- stadion weer tegenover elkaar. Het tweede duel wordt gespeeld in het kader van de Westduitse Bundesliga. Pogingen van de Frankfortse club het eerste treffen om de L'EFA-beker in Munchen te la ten spelen, liepen op niets uit. Bayern-president Neudecker vond het voordeel om eerst uit te spelen van dermate groot be lang. dal hij niet inging op het verzoek van Eintracht. door Erik Oudshoorn OIRSCHOT Jarenlang heeft de Nederlandse Schaats Trainers Vereniging zich op de achtergrond gehouden. Lijdzaam zag deze belangenorganisatie toe, hoe binnen de KNSB een dictatoriaal bolwerk werd opgebouwd dat minachting heeft voor elke vorm van inspraak. Het vertrek van Leen Pfrommer en de komst van Tjaart Kloosterboer als supervisor, was echter de druppel die de emmer deed overlopen. De NSTV heeft nu de stormbal gehesen. Eerste actie: een boycot van de IJsselcup (19 november De venter). Tijdens dit openingsevenement van het nieuwe schaatsseizoen, zullen er geen trainers op het ijs verschijnen. Iedere rijder krijgt in de kleedkamer een schema en zal dat goed in z'n .hoofd moeten prenten. „We hebben Juist voor dit toernooi gekozen, omdat de rijders door de tweekamp (500/1500 meter) nauwe lijks gedupeerd worden." legt NSTV- vooizitter Pieter van Geldorp uit. Hij stipt daarmee de handicap van de schaatstrainersvereniging aan. En vervolgt: „Als wij een vuist willen maken, worden de schaatsers daar altijd het slachtoffer van. Dan mist zo'n actie elk doel. Vandaar dat we ons vier jaar op de vlakte hielden. Maar zelfs bij een toernooi als de IJsselcup ontstaan er nog talrijke problemen. Sommige leden kregen van de KNSB nu al te horen dat zij door deelneming aan de actie, ont slag riskeren. In dergelijke gevallen kan de NSTV slechts één advies ge ven: doe niet mee." In theorie zou de vereniging van Pie ter van Geldorp een machtig orgaan moeten zijn. Tachtig procent van alle schaatstrainers in Nederland vond bij de NSTV onderdak. Een Programma Eredivisie PSV-AZ'67 (20.00 uur) FC Den Haag-Haarlem (20.00) Go Ahead-RodaJC (20.00) Morgen: Sparta-FC Twente- NEC-Ajax FC VVV-FC Utrecht- FC Amsterdam-Vitesse- Volendam-NAC Telstar-Feyenoord Eerste Divisie Heden: SC Cambuur-FC Groningen (19.30 MW-FC Den Bosch (19.30) Morgen: Excelsior-PEC/Zwolle SC Amersf.-FC Vlaardingen Wageningen-Fortuna SC Veendam-Heerenveen De Graafschap-Willem II SVV-Helmond Sport Heracles-Eindhoven percentage waar elke vakbond z'n vingers bij af zou likken. Het grote ongenoegen, dat de laatste jaren steeds meer groeide, is begrij pelijkerwijs de miskenning. De Ko ninklijke Nederlandse Schaats Bond ziet de NSTV als een klaverjasclub voor schaatstrainers. Ven Geldorp: „Boven op ons verlanglijstje staat het verkrijgen van een licentie. Het is toch belachelijk dat trainers, die bij de KNSB (notabene) een cursus hebben gevolgd, niet eens als be voegd worden beschouwd. Verder maken we aanspraak op één zetel in het bondsbestuur of de Landelijke Technische Commissie. Dat is gezien de omvang van onze vereniging (163 leden) toch geen onredelijke eis, dacht ik. Tot nog toe probeerden we het steeds met lieve briefjes. Dat haalde weinig uit. Dan maar op deze manier." De NSTV maakt zich zeker zo druk over de wankele positie van een Ne derlandse schaatstrainer. Geen won der. In bijna de hele sportwereld, geniet de oefenmeester enige be scherming door een kort of langdu rig contract. In de schaatserij kan elke trainer van de een op andere dag op straat gezet worden, zonder doorbetaling van salaris. „Leen Pfrommer is daar een schoolvoor beeld van. Aan het begin van het vorige schaatsseizoen werd hem van KNSB-zijde al min of meer duidelijk gemaakt dat zijn dagen waren ge teld. Zo ben je een wereldtrainer, zo kan je vertrekken. De procedure rond zijn opvolging heeft ons nog het meest teleurgesteld," aldus Van Geldorp. De praeses doelt op de vreemde es capades. waarmee de KNSB eind vorig seizoen vriènd en vijand ver baasde. Aanvankelijk was min of meer afgesproken dat Leen Pfrom mer dit seizoen C77H8) zijn overeen komst met de KNSB zou uitdienen en onderwijl een nieuwe coach in de praktijk wegwijs zou maken. De NSTV adviseerde de KNSB, desge vraagd, de Delftse gewesttrainer Jan de Vries, als opvolger aan te stellen. Pfrommer zag meer in Eddy Verheyen. Maar plotseling kreeg de zaak een hele andere wending. Op een KNSB-feestje werd de vol slagen onbekende Tjaart Klooster boer verheven tot supervisor van de herenkernploeg. Pfrommer trok daaruit zijn conclusies. En eigenlijk kan je hem geen ongelijk geven. Kloosterboer. ClOS-docent te Hee renveen. moest de eerste schaat- straining in zijn leven nog leiden. Wel had hij een blauwe maandag de BERLIJN Hertha BSC heeft een schuldenlast van 1.895 miljoen mark. De Westduitse Bundesligaclub leed in het seiioen 1976/77 onder leiding van George Kesslcr een verlies van 440.000 mark ondanks deelneming aan de finale van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. In het huidige seizoen kent de club al een begrotingstekort van 403.000 mark. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat de club gerekend had op gemiddeld 27.000 toeschouwers bij thuiswedstrijden, die bij lange na nog niet zijn gekomen. Burgemeester en wethouders van West-Berlljn hebben onlangs Hertha BSC subsidie verleend in de vorm van terugbetaling van de kosten (hotel en reis), die gemaakt worden voor uitwedstrijden in competitieverband. PALM SPRINGS De Amerikaan se Chris Evert heeft in Palm Springs tijdens het eindtoemooi voor de Grand Prix met 1-6, 6-4, 6-4 gewon nen van de Britse Wimbledonkampi- oene Virginia Wade. De partij werd herhaaldelijk onderbroken wegens discussies rond beslissingen van lijn rechters. Door deze nederlaag heeft Virginia Wade geen kans meer de finale te bereiken. De Australische Dianne Fromholtz. die op de eerste dag van Evert had gewonnen, leed nu een nederlaag te gen de Tsjechische Martina Navrati- lova: 4-6 6-3 3-6. De Oost-Europese speelster was evenals Betty Stöve na twee nederlagen al uitgeschakeld. Indien Dianne Fromholtz vandaag van Virginia Wade wint is de Austra lische voor de eindstrijd geplaatst Twee trainers waar de NSTV het niet erg op begrepen heeft: links Tjaart Kloosterboer, rechts Egbert van 't Oever. roeiers van Aegir aanwijzingen gegeven. Nadat iedereen van de eerste verba zing was bekomen, kwamen de on derdrukte protestkreetjes naar bo ven. Met name natuurlijk uit de NSTV-hoek. Van Geldorp: ..Wij had den voor die vakature zeker tien acceptabele kandidaten achter de hand. De aanstelling van Klooster boer is het resultaat van een warrig beleid. Aan de top van de KNSB zitten bestuurders die geen barst van schaatsen afweten. Herman van Laer is een handige voorzitter, maar geen schaatskenner. Hij laat zich bovendien te veel dicteren door se cretaris Wim Comello, die eveneens weinig kaas van schaatsen heeft ge geten. Ze spelen vaak onder één hoedje met de LTC. Een daar zit weer een andere manipulator. Peter de Groot. Hij is op dit moment bezig binnen de KNSB alle macht naar zich toe te trekken." Meest trieste gevolg van dit soort misstanden is wel de grote overloop van schaatstrainers naar andere sporten. Van Geldorp weer: „Ver domd jammer. Veel bekwame men sen zijn al verdwenen. Je kan ze moeilijk tegenhouden. Een bonds coach verdient hetzelfde salaris als een voetbaltrainer van de vierde klasse amateurs. Een gewesttrainer moet er echt een hobby van maken. Hij legt er soms wel honderd gulden per maand op toe." Het typeert de amateuristische aan pak binnen de KNSB. Eigenlijk nog een mirakel dat Nederland jaren lang heerser is geweest op de ovale ijspistes. Dit seizoen zal er wellicht een dieptepunt worden bereikt. De sterk verjongde kernploeg van ook al nieuwe schaatstrainer Egbert van 't Oever, lijkt nauwelijks bestand tegen het Noorse en Amerikaanse geweld. De NSTV heeft echter ook geen hoge dunk van de kwaliteiten van de voormalige Jong Oranje-trai ner. Pikant gegeven hierbij is dat Van 't Oever ondanks veel aan dringen geen lid wilde worden van de NSTV. Van Geldorp: „De reden is ons nooit duidelijk geworden. Verschillende keren stuurden we hem een brief. Hij antwoordde nooit. Wellicht komt het, omdat er in onze kring nogal wat twijfels bestaan over de aanpak van Van 't Oever. Veel men sen zeggen altijd: ja maar, hij heeft die en die opgeleid. Doch ook veel schaatsers verdwenen onder zijn hoede. Waar zijn ze gebleven? Op onze applicatiebijeenkomsten wordt veel over Van 't Oevers aan pak getwist" De NSTV heeft nogal wat kritiek. Dat is duidelijk. Maar deed de voor hun bijna onvolprezen Leen Pfrom mer het dan zo briljant? „Pfrommer is iemand die niet direct met de wind meewaait. Als er in het buiten land met krachttraining wordt be gonnen. wil hij eerst onderzoeken of dat geen lichamelijke schade ver oorzaakt. WIJ hebben hem vorig sei zoen vaak aan de tand gevoeld. Maar altijd wist hij z'n werkwijze op een overtuigende wijze te verdedi gen." concludeert Van Geldorp ten slotte. DENVER Larry Canaday, trainer van het Amerikaanse voetbal-team van de Hemp stead school, is ervan beschul digd, dat hij zijn pupillen een kip heeft laten doodschoppen om zo in de juiste wedtrijd- stemming te komen. De Ame rikaanse dierenbescherming heeft een klacht ingediend bij de officier van justitie in Iowa, waar het gebeuren heeft plaatsvonden. Volgens de dierenbescherming was de kip verguld om zo een gouden adelaar het symbool van de tegenstander voor te stellen. Het incident zou drie weken geleden zijn voorge vallen. Canaday was al eerder door zijn school gemaand op te hou den met het afbijten van de koppen van kikkers in de „tac tische bespreking" voor de wedtrijd. De trainer verklaar de in die tijd: „De jongens von den het geweldig. Ze zeiden: kijk eens hoe wild de trainer is. Laten we ook zo wild worden." Canaday zei dat hij het vorige seizoen, toen zijn team negen van de tien gespeelde wedstrij den won, geen klachten had gehoord. Toen de kip zijn kop verloor, had het team drie van zijn eerste vier, wedstrijden verloren. als winnares van de zogenoemde rode groep De Amerikaanse Btllie Jean King werd eerste in de blauwe groep na een overwinning op de Australische Kerry Reid: 7-6 4-6 6-1. De veelvoudi ge oud-Wimbledonkampioene speelt vandaag tegen Bettie Stöve. die al tweemaal heeft verloren. De Amerikanen Jimmy Connors en Chris Evert hebben tot nu toe het meeste geld verdiend in dit tennis- selzoen. Connors prijkt bovenaan de ranglijst met een totaal van 652.657 dollar (ongeveer 1,6 miljoen gulden). Evert verzamelde 318.368 dollar (on geveer 800.000 gulden) Betty Stöve staat vijfde met 122.326 dollar. De ranglijsten zijn: Heren: 1. Jimmy Connors (Vst.) 652.657 dollar. 2 Ouillermo Vilas (Arg.) 407.654, 3. Björn Borg (Zwe.) 301 023. 4 Brian Oottfrid (Vst.) 280.212. 5. Ilie Nastase (Roe 276 965. 6. Dick Stockton (Vst) 273.189. 7. Vitas Gerulaitls (Vst) 248.272. 8. Ed die Dibbs (Vst) 196.322. 9. Wojtek Flbak (Pol.) 187.145. 10. Harold Solo mon (Vst) 164.537. Dames: 1. Chris Evert (Vst.) 318.368 dollar. 2. Martina Navratilova (Tsj) 241.317, 3. Virginia Wade (Gbr.) 187.593, 4. Sue Barker (Gbr.) 157 082, 5. Betty Stöve (Ned.) 122.326. 6. Rose mary Casals (Vst) 104.473, 7. Billie Jean King (Vst) 92.483. 8. Kerry Raid (Aus.) 89921, 9. Dianne Fromholtz (Aus.) 71.210,10. Mima Jausovec Jsl) 60.840. AMSTERDAM (ANP) NEC-doel- man Schellekens heeft aan de wed strijd tegen Haarlem niet alleen de herinnering overgehouden aan de zes doelpunten, die hij niet kon ver hinderen. hij moet ook een wed strijd op non-actief. De tuchtcom- missie van de KNVB schorste hem na een mondelinge behandeling in Zeist voor één wedstrijd en veroor deelde hem tevens voor de kosten van het geding: honderd gulden. PEC heeft de Deense jeugdinterna- tional Jesper Rasmussen gecontrac teerd. De 21-jarige Deen kreeg een contract aangeboden voor 2/. jaar Rasmussen die UEFA-intemational was en vier keer voor het Deense Jeugdelftal onder 21 jaar speelde kwam uit voor Boldklubben uit Ko penhagen. „Is er soms een dokter in het stadion?" „Ja, hier." „Vindt u het ook zo'n slechte wedstrijd dokter?" LONDEN Het Engelse voetbal is ziek. Al enkele jaren eigen lijk. Maar het gaat er langzamerhand naar uit zien dat men zich nu eens serieus over de patiënt gaat buigen. Natuurlijk, afgelo pen seizoen veroverde Liverpool nog de Europa Cup voor lands kampioenen. Maar daar staat dan wel tegenover dat Engeland het toernooi om de wereldtitel voetbal, volgend jaar in Argenti nië, wel kan vergeten. Om dat te bereiken is een wonder nodig in de wedstrijd tegen Italië. Geen Brit gelooft nog in zo'n soort wonder. En wat Liverpool betreft, velen vragen zich af of dat team van doordouwers plus één grote individualist (Kevin Keeg- an), zonder die Keegan niet weer vervallen is in dat stereotiepe Engelse spel; vermakelijk, maar achterhaald en zeer wel be- strijdbaar. Het Engelse voetbal is ziek, wil iemand de dokter roepen? Sir Harold Thompson is voorzitter van de Footbal Association, de En gelse voetbalbond. Een joviale man die zijn gezond verstand gebruikt cn een scheut afgewogen benadering toevoegt als hij over de voetbalsport in Engeland spreekt. Hij weet dat hij waakt over een patiënt en bedenkt soms een kuur. Zo is van hem het voorstel afkomstig om de samenstel ling van de leagues, de hoogste afde lingen in het Engelse voetbal, maar eens voor een paar jaar te bevriezen. De clubs Kunnen zich dan eens na drukkelijk gaan bekommeren over een nieuwe injectie: een goede jeugdopleiding. Angsten „Sommige mensen," aldus Sir Ha rold Thompson, „hebben dat als een wilde uitspraak van mij gezien. Maar ik geloof nog steeds dat onze jonge spelers even talentrijk zijn als die in Europa of Zuid-Amerika. We hebben ze alleen niet opgeleid zoals zou moe ten. Dit is het punt dat we bestu deerd hebben en dit is ook het pro bleem dat we op willen lossen. De moeilijkheid is alleen dat de clubs in de leagues een leven vol angsten leiden. Ze zijn doodsbang om te de graderen." En dat betekent dan weer dat men voor zekerheid kiest. Er wordt snel ler voor soms fabelachtige bedra gen een speler gekocht dan dat men het risico neemt een Jong talent in de ploeg te passen Om de degra datie-angst te bestrijden wil Sir Ha rold Thompson dan maar een paar jaar competities zonder degradatie afwerken. Maar het gaat natuurlijk niet alleen om de opleiding van de Jeugd. Er is meer mis. Sir Harold Thompson: „Laten we de ernstigste problemen maar eens op een rijtje zetten en niet in de volgorde van belangrijkheid: de kwaliteit van het spel is gedaald, wangedrag, overtredingen van wet ten, straatschenderij, contractbreuk door allerlei betrokkenen mana gers, clubs en spelers, ze trekken zich niets meer van de contracten aan." Thompson is er echter van over tuigd dat op alle punten al hard aan verbetering wordt gewerkt. Vooral natuurlijk waar het de uitvoering van de nationale sport betreft. De introductie van nieuwe trainings systemen is er een van, jonge spelers moeten op die manier kunnen ont snappen aan de stereotiepe syste men die nu nog gehanteerd worden. En Engeland wil verder kijken, bij voorbeeld naar de Verenigde Staten waar de voetbalsport grondig en za kelijk, grote hoogte wordt gedreven. Injectie Ook dat zakelijke is iets waar in Engeland nog te makkelijk over heen gestapt wordt. In de hoogste Engelse afdeling verkeren slechts acht clubs niet in grote financiële moeilijkheden. Dat betekent ook dat de niet al te kapitaalkrachtige clubs geen geld hebben voor allerlei verbeteringen van de accommoda ties. Natuurlijk, die Amerikaanse show rond een wedstrijd dat hoeft voor de Britse sportliefhebber alle maal niet, maar het mag hem toch wel wat aangenamer worden ge maakt als hij op zaterdagmiddag de tribunes beklimt. Volgens Gordon Jago is dat een be langrijk onderdeel bij de genezing van de patiënt. Jago is manager van de tweede divisieclub MiUwall maar heeft eerder als grote man bij Balti more in de Verenigde Staten rond kunnen kijken. Pessimistisch stelt hij: 'Het produkt voetbal in Enge land voldoet op dit moment niet aan de eisen Ik zie helemaal niets ge beuren als er geen grote financiële injectie komt Volgens Jago kan dat alleen gebeu ren op de Amerikaanse manier, met grote sponsors die veel van wat er op Ipswich Town's Bobby Robson, kandidaat manager voor het En gels elftal. en rond het veld gebeurt zelf bepa len. Daarvoor zijn dan weer grote sterren nodig. 'Iedereen roept om persoonlijkheden. De stations hier zijn oud. we hebben de faciliteiten niet en dus wordt het knokken. De mensen zullen pas komen als de persoonlijkheden er zijn. Dat is een economische kwestie.' Afdelingen Hoe dan? Gordon Jago: 'Het is toch te dol dat we hier een stadion heb ben dat hoogstens dertig keer per jaar gebruikt wordt' Jago is een voorstander van één nationale lea gue en voor de rest kostenbesparen de regionale afdelingen. Op die ma nier zouden de stadions ook vaker gebruikt kunnen worden als de clubs gingen samenwerken. 'En dan moet je gezinskaarten verkopen te gen gereduceerd tarief, dat moet Je dan terug zien te verdienen in de verkoop van frisdranken. Maar dan heb je ook altijd nog de moeilijkhe den op de tribunes zelf. de obscene lieveren. Hoe doorbreken we die cirkel'? Daarvoor kan Jago ook geen oplos sing bieden. Het wangedrag op de tribunes bestaat nu eenmaal en er wordt eigenlijk te laat gezocht naar de oorzaken en de oplossingen. Maar zeker niet onvermeld mag blij ven dat veel deskundigen Juist de oude stadions zien als een van de oorzaken van het wangedrag, de oude opstallen sporen bepaald met aan tot voorzichtig gebruik. Zonder geld valt daar echter weinig aan te verbeteren. Alleen een mogelijke bundeling van krachten in de steden en de regio's zou daar een einde aan kunnen maken. Terug naar het spel zelf. waar ook naar oplossingen wordt gezocht. Zo werkt de Football Association nu al aan de plannen die het nationale elftal in 1982 op het wereldkampi oenschap in Spanje moeten bren gen. Voorlopig is er een lijst opge steld van zes namen waaruit de ma nager moet komen die de uitvoering van de wensen ter hand gaat nemen. Lijst Bovenaan de lijst staat de naam van Ron Greenwood. HIJ is op dit mo ment al coach van het nationale team maar faalde in de afwerking van de laatste plannen. Ron Green wood was eerder 13 Jaar lang mana ger bij West Ham United en wordt de clubs uit de league gerespecteerd om zijn technische kennis. Op de tweede plaats staat Brian Clough die dit moment manager is van lijstaanvoerder Nottingham Fo rest Clough is een controversieel figuur. Tenminste naar de bestaan de voetbalnormen gerekend: hij spreekt de taal van de spelers maar kan niet overweg met officials. HIJ bereikte successen met Derby Coun ty maar vertrok na een bijna letter lijk slaande ruzie. Via enkele clubs belandde hij tenslotte bij Notting ham Forest waar hij weer de „won- dermanager" is. De derde op de lijst is Bobby Rob son. de manager van Ipswich Town. Al vele Jaren wordt hij beschouwd als de grootste kenner in Engeland van het Europese (Ajax-ispeltype Hij bracht dat met Ipswich Town in praktijk maar kon toch niet tot de grootste successen komen Openlijk heeft hij, als enige van de zes, toege geven zeer graag de begeleider van Engeland naar 1982 te worden, „Deze functie is de belangrijkste die er in Engeland op dit moment is Alleen hiervoor zou ik mijn baan bij Ipswich Town willen opgeven." De overige drie op de lijst zijn eigen lijk reserves. Managers die bij de grote massa nog geen naam hebben. Bovenaan staat Larry LacMenemy. de coach van Southampton dat uit komt in de tweede divisie. Hij kende het grootste succes in 1974 toen hij vla een zege op Manchester United met zijn tweede divisieclub de FA- Cup won. Tweede reserve is Alan Wade, een 49-jarige ex-schoolmeester. Op dit moment heeft Wade bij de voetbal bond de leiding van de coaching De laatste man is Wade's assistent Charles Hughes. Hij geniet vooral faam bij de amateurclubs, maar men vraagt zich af of hij dat respect ook bij de profs kan afdwingen. Kort na 16 november wordt de be noeming van een belangrijke dokter voor het Engelse voetbal verwacht Op 16 november speelt Engeland eerst nog op Wembley tegen Italié waar de uitschakeling voor Argenti nië mogelijk definitief een feit wordt Eeri nieuwe crisis voor de patiént weliswaar, maar van de the rapie daarna wordt in ieder geval veel werk gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31