Dnder garage in Breskens zou bom liggen Sluiting Gusto komt hard aan Snipperkaart' voor examenkandidaten De man die bij eb slaap krijgt lagei lagenaar herinnert zich bombardement uit 1944 Levensniveau daalt van ene op andere dag ^nimo voor spijbelen in Delfzijl gedaald Wetenschap en techniek iTERDAG S NOVEMBER 1977 (ATEROAG BINNENLAND Trouw/Kwartet 15 gulden af te sluiten vereekering van rond een zien liggen. Voor het gemeentebestuur heeft hij over de Westerschelde te voorkomen. Tot aan de OOi Darenu Mensen miljoen, over het aan deze verzekering verbon- een tekening gemaakt van de onder de vloer aan bevrijding eind oktober is het stadje overi- re_ur. I.II ...1 4. .ij- n/.n mnUn ha^phAfan an (Tft. RESKENS Onder de betonnen vloer m het garagebedrijf Vroon in het cen- nm van Breskens ligt een vijfhonderd >nd zware bom. Drieëndertig jaar ver- erde iedereen daarover in onwetend- eid, totdat een oud-inwoner te binnen- hoot dat bij het bombardement op eskens op 11 september 1944 een blind- inger door dak en vloer van de garage is geslagen. t gemeentebestuur van Oostburg (waaronder eskens ressorteert) maakte de zaak onmiddel- t aanhangig bij het ministerie van binnen- jdse zaken. Dit onderaoekt op het ogenblik de lanciële kanten van het ruimen van de bom. t gemeente Oostburg maakt namelijk aan- »raak op een volledige kostenvergoeding door It rijk, omdat dit verantwoordelijk is voor de pruiming van explosieven. Zij wil met name fkerheid over een tegen een premie van 37.000 gulden af te sluiten verzekering van rond een miljoen, over het aan deze verzekering verbon den eigen risico en over de schadevergoeding die aan het garagebedrijf zal moeten worden toege kend, omdat dit een of meer dagen zal moeten worden gesloten. Volgens gemeentesecretaris P. J. I. Verhage kan nu elke dag uitsluitsel van het ministerie worden verwacht. Als dat naar genoegen is, zal aan de explosieven opruimings dienst, de EOD te Culemborg, worden gevraagd de bom bloot te leggen en onschadelijk te maken. Tekening „Als er tenminste een bom is," zegt mevrouw C. Vroon, moeder van de tegenwoordige exploitant van het bedrijf. „Noch mijn zoon noch ik weet er van. Mijn man is bij het bombardement om het leven gekomen. Alleen de heer Keij mei zegt dat er een bom onder de vloer ligt. Het kón ook wel maar wij maken ons er niet druk over. Als het zo is hebben we er nu al meer dan dertig jaar overheen gewandeld." De heer Ph. Keijmel, een in Den Haag wonende oud-Breskenaar, is zeker van zijn zaak. Hij heeft de vijfhonderdponder na het bombardement zien liggen. Voor het gemeentebestuur heeft hij een tekening gemaakt van de onder de vloer aan te treffen situatie. Dat hij eerst nu met zijn wetenschap op de proppen is gekomen, komt doordat hij in april las over een jongetje dat in Breskens omgekomen was bij het spelen met een granaat. Toen schoten hem de gebeurtenissen op 11 september 1944 en wat er daarna in West- Zeeuws-Vlaanderen aan oorlogshandelingen is gebeurd, weer te binnen. De heer Keijmel was toen 23 jaar en hij ontkwam evenmin als een ander aan de paniek en de verwarring die tijdens en na het bombardement heersten. Gemeentese cretaris Verhage heeft geen reden om aan de mededeling van de heer Keijmel te twijfelen. „In elk geval moet er een onderzoek worden inge steld," zegt hij. „De EOD weet er al van. De dienst komt regelmatig omdat er hier nog steeds oorlogstuig wordt gevonden. De streek is vier weken lang het toneel van hevige strijd geweest. Ondermijnd Er werden grote verwoestingen aangericht, som mige plaatsen werden zelfs met de grond gelijk gemaakt. Het bombardement op Breskens werd uitgevoerd om het terugtrekken van de Duitsers over de Westerschelde te voorkomen. Tot aan de bevrijding eind oktober is het stadje overi gens nog verschillende malen beschoten en ge bombardeerd." Het is niet zo dat men in Breskens in paniek is geraakt over het feit dat het garagebedrijf Vroon letterlijk is ondermijnd. Maar de omwonenden reageren toch niet zo lakoniek als mevrouw Vroon, die het eerst nog moet zien. Ook het gemeentebestuur neemt het niet licht op. Per slot van rekening valt de veiligheid van de inwoners onder zijn eerste verantwoordelijk heid. Het wil daarom graag schot in de zaak gebracht zien. Als het ministerie het verlossende woord spreekt, wordt terstond een heel scala van veiligheidsmaatregelen genomen. De heer Ver hage: „Als dat is gebeurd, kan de EOD zijn gang gaan. Het open maken van de betonnen vloer moet met een diamantzaag gebeuren, omdat je in dit geval natuurlijk niet met grof geweld te werk kunt gaan. Dat openmaken zal 's avonds en 's nachts gebeuren. De volgende morgen kan de ongeveer een meter diep liggende bom dan blootgelegd en onschadelijk gemaakt worden. Een groot risico? De dienst doet er nogal gewoon over, hoewel een bom van dit kaliber een enorm gat kan slaan o ee agerf door Hans W. Ledeboer SCHIEDAM „Al anderhalf jaar gingen er geruch ten dat de Gusto dicht moet. De spanning in de scheepsbouwsituatie ligt over heel Schiedam, dat hoor ik ook van vrienden en kennissen die bij andere werven, zoals Wilton-Feijenoord, werken. Die zitten eigenlijk met dezelfde problemen als wij", zegt me vrouw J. C. Smits-van Steenoven. „In die situatie is het ieder voor zich. Veel mensen van andere werven zeggen: „Als Gusto nu maar dicht gaat, dan blijven wij open." Maar zo is het echt niet. Ik heb sterk de indruk dat dit praatje van een bepaalde kant met opzet is verspreid om eventuele angst en onrust bij Wilton-Feijenoord tegen te gaan." De heer A. Smits is 52 jaar. Hij is hoofd van de machine fabriek van de IHC-werf Gus to, die in het afgelopen week end onderwerp was van een demonstratie, waarin burge meester Lems van Schiedam vooraan ging. 81uiting van Gusto betekent een verlies van duizend arbeidsplaatsen. Het gezin Smits heeft twee kinderen: een dochter van twintig jaar, die kort geleden is getrouwd en een zoon van zeventien jaar, die juist eind examen atheneum heeft ge daan en een ingenieursstudie in Delft gaat beginnen. orders meer aan en men be reidt zich voor op sluiting." Loopbaan Handicap En, al heeft de heer Smits dan bij Gusto een topfunctie, bij sluiting zit hij in precies hetzelfde schuitje als iedere andere Gusto-werknemer, met daarbij de handicap van zijn leeftijd. Wie kan een top functionaris in de scheeps bouw van 52 jaar oud ge bruiken? „Vier maanden geleden," ver telt mevrouw Smits, „notabe- ne in de vakantie, werd op het mededelingenbord een in erg vage termen gestelde me dedeling van de directie aan geplakt. Daarin stond dat het bedrijf mogelijk in november zou moeten sluiten, tenzij een order voor een boorschip kan worden afgewerkt, dan kon men tot juli 1978 open blijven. Maar er is niets exacts gezegd, we weten nu nóg niet of de zaak dicht gaat of niet. Wel zien we de bui aankomen: Gusto trok geen Over de loopbaan van haar man vertelt mevrouw Smits: „Hij is 32 jaar aan het bedrijf verbonden, begon, zij het met een HTS-diploma, als bank werker en hij werkte zich spoedig omhoog. Hij is nu zes jaar hoofd van de machinefa briek, daarvoor was hij chef van het bedrijfsbureau. We weten nu al dat hij niet in aanmerking kan komen voor herplaatsing, zijn afvloeiing is ook al bekend: het eerste half jaar bijpassing tot hon derd procent, daarna een half jaar tot 75 procent aanvul ling, ten slotte vijftig pro cent. Wat ik nog niet weet is, wat de WW uitbetaalt. Er is een bedrijfspensioenregeling, die, zodra mijn man niet meer werkt, ophoudt. Dat be tekent dat we straks een mi nimaal pensioen zullen heb ben. Door ons inkomen ko men we niet in aanmerking voor een tegemoetkoming in de studie van onze zoon. Als bij Gusto de beslissing valt, komen wij daarvoor natuur lijk wel in aanmerking, maar dan zijn we te laat voor het aanvragen, moeten we nog een jaar wachten. Wat er ook gebeurt, we zullen het eerste jaar studie van onze zoon vol ledig moeten betalen. We zul len dan ook ineens op een heel ander levensniveau zit ten en alles moeten opgeven, ook de auto en de televisie." Gusto-vrouwen zien hun levensomstandigheden bedreigd door te verwachten bedrijfssluiting. Van links naar rechts mevrouw C. A. C. v. d. Ree-Schaap, haar beide zoons, mevrouw J.C. L. Smits-van Steenhoven. Zorgen De zorgen voor mevrouw Smits worden nog verzwaard door de zorg voor het gezin van haar dochter: „Die heeft een kind van vier weken. Zij is getrouwd met een Portu gees, die nu op de leerschool zit. Die leerschool verloopt, mijn schoonzoon is er al af, is nu geplaatst in een onderge schikte functie, die een mini mum-inkomen oplevert; wij moeten dus dat gezin steu nen, daarvoor krijgen wij be lastingaftrek. Door de natio naliteit van haar man zit mijn dochter direct in enor me moeilijkheden. Zij is na haar eindexamen gymna sium meteen getrouwd. Ik zelf zie wel mogelijkheden, ik kan bijvoorbeeld werken bij een uitzendbureau, vóór m'n trouwen heb ik ook gewerkt. Voor m'n man ligt dat alle maal veel moeilijker." Jonger Mevrouw C. A. C. v.d. Ree- Schaap is veel jonger. Haar man, de heer J. H. v.d. Ree, is 29 jaar. Hij is elektrisch las ser bij Gusto. Het gezin v.d. Ree telt verder twee kinde ren: een jongen van zes jaar en een jongen van acht maanden. Hoewel op het eer ste gezicht haar moeilijkhe den door de leeftijd van haar man geringer lijken dan die. van het gezin Smits is dat toch niet zo. „Mijn man werkt vijftien jaar bij Gus to", vertelt mevrouw Van de Ree., „maar hij is veel ziek geweest. Hij is nu weer met zijn werk begonnen na vier maanden ziekteverlof. Hij is verder permanent onder be handeling, wordt regelmatig bestraald. Wie neemt iemand met een langdurig ziekterap port in dienst?" Mevrouw Smits: „Mijn man is nooit ziek geweest, maar nu zit het er echt in, dat hij afknapt. Als dat gebeurt stel ik de IHC, waartoe Gusto be hoort, aansprakelijk voor een aanzienlijk bedrag." Afvloeiing Mevrouw v. d. Ree: „On2e afvloeiing geeft eenzelfde beeld als die voor de familie Smits. We hopen nog altijd dat de werf open blijft, de uiteindelijke beslissing is er nog niet. Mijn man heeft nog geen contact met het gewes telijk arbeidsbureau, dat kan ook niet, er is nog geen ont slag. Ikzelf werk nu voor an derhalf uur per dag 's avonds bij een schoonmaakbedrijf, mijn man is dan thuis bij de kinderen. Ik hoop dat het straks mogelijk zal zijn die werkuren uit te breiden, dat zal voor ons wel moeten." Mevrouw Smits: „Zie ons niet als bijzondere gezinnen of op vallende mensen. Het gaat om duizend werknemers bij Gusto, er zijn duizend gezin nen in precies dezelfde om standigheden. Een klein deel van de mensen zal misschien over kunnen gaan naar ande re werven, maar gezien de hele situatie in de scheeps bouw is die kans minimaal." oor Henri Kruithof MSTERDAM Leerlingen in de eind- Kamenklassen spijbelen nogal veel, met ame om zelf te kunnen studeren voor mtamens. Op zichzelf een begrijpelijke lak, maar voor de voortgang van de «sen in het laatste schooljaar funest, let name sinds de invoering van de lammoetwet is dit probleem urgent ge- orden, omdat toen het systeem van ïhoolonderzoeken verspreid over het ele jaar werd ingevoerd. iet Fivelcollege in Delfzijl vond voor dit pro- leem een jaar of drie geleden de oplossing: de lipperkaart Conrector J. Smid van deze school de geestelijke vader van dit systeem. eerlingen uit de examenklas van deze school fi inmiddels ook van andere scholen krijgen in kaart op naam, waarop dertig uur vrij geno ten kan worden. Wil een leerling vrij van een Ipaalde les nemen, dan vraagt hij dat vooraf in de betrokken docent. Deze geeft in het algemeen toestemming, maar hij kan deze in bijzondere gevallen weigeren. De docent tekent op de kaart aan dat een vrij uur is opgenomen. Spijbelen „In het afgelopen schooljaar hebben wij als schoolleiding geen leerlingen kunnen betrappen op spijbelen," aldus de heer Smid in een infor matiestencil over de snipperkaart, „hoewel de mogelijkheid dat leerlingen een dag thuisblijven met medeweten van hun ouders uiteraard blijft SnippGrurGH gen. Op deze manier probeert men die leerlingen vast aan die vrijheid en verantwoordelijkheid te wennen. Op het fivelcollege is al twee keer een enquête gehouden onder de leerlingen over de snipper- kaarten. Daaruit blijkt in de eerste plaats dat de leerlingen in het algemeen erg blij zijn met het systeem. Ook het aantal snipperuren (dertig in een schooljaar) vindt men in Delfzijl voldoende. Overigens heeft de heer Smid de indruk dat ouders veel minder vaak hun kinderen ten on rechte ziek melden, nu het snippersysteem is ingevoerd. Bovendien neemt het animo om te spijbelen belangrijk af, omdat de leerlingen we ten dat spijbelen bestraft kan worden met het intrekken van snipperuren, of zelfs van de hele snipperkaart. De snipperkaarten zijn echter niet alleen inge voerd om het spijbelen tegen te gaan. Belangrij ke gedachte achter dit idee is het geven van een grotere vrijheid aan de leerlingen uit de examen klas, die straks in het vervolgonderwijs plotse ling een veel grotere verantwoordelijkheid dra- Uiteraard zijn er vakken waarbij vaker wordt gesnipperd dan bij andere vakken. Zo kan wor den geconcludeerd dat bij de exacte vakken in het algemeen minder snipperuren worden opge nomen dan bij de talen. Bovendien zijn laatste uren op een dag, zoals te verwachten was, favo riet voor het snipperen. In Delfzijl heeft men daar bij het maken van het rooster rekening mee gehouden. Vakken die niet tot het examenpak ket behoren expressievakken en gymnastiek bijvoorbeeld zijn in het algemeen niet op het laatste uur van een dag gezet. Overigens is men niet overal even tevreden over het snippersysteem. De directie van het openba re Traiectum-college in Utrecht bijvoorbeeld, heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld het systeem maar weer af te schaffen. En conrector van deze school hierover: „Wij hebben de indruk dat het niet bijdraagt tot verbetering van de studieresultaten, om het maar voorzichtig uit te drukken. Je kunt jonge mensen wel vrijheden geven, maar dan zul Je ze goed moeten begelei den. Daarvoor hebben we echter geen tijd." Het besluit om de snipperkaarten maar weer af te schaffen is overigens genomen door een meer derheid van docenten, studenten, ouders en per soneel. Ook in Delfzijl hebben de leerlingen wel klach ten over het systeem. Zo wordt door sommige leraren misbruik gemaakt van de kaart, zeggen ze. Bijvoorbeeld als het huiswerk niet goed ge kend werd, waren er leraren die een spljbelver- bod voor een week oplegden. Of: een leraar tekent als straf voor lawaai in de klas een snipperuur af op de kaart van éen of meer leerlingen. Uiteraard is dat oneigenlijk gebruik van de snipperkaart. Deze klachten lijken het eindoordeel van de leerlingen en ook van de leerkrachten echter niet te beïnvloeden. In het algemeen is men op het Fivel-college en ook op andere scholen meer dan tevreden over de snipperkaarten. door Rob Foppema Dat hij zou bestaan, was op theoretische gronden al lang en breed voorspeld. Maar drie Californische on derzoekers liepen onlangs tegen hem op. en zochten zijn geval tot op de bodem uit. Hij bleek het inderdaad te zijn: de man die per dag een uur achter loopt. Het lijkt op het eerste gezicht een onderwerp dat zich leent voor grapjes. Het is het alles behalve. De man lijdt om de twee weken aan ernstige slaap stoornissen. Zo ernstjg dat ze met geen pillen zijn op te van gen voor zover slaapstoor nissen al op lange termijn met pillen goed zijn op te vangen en daar bestaat gerechte twij fel aan. Zo ernstig dat ze zijn hele levenspatroon in de war sturen. Omdat hij zo'n duidelijk geval was, en nog student ook, kon hij in een academische omge ving opvallen en kon zijn „ge val" tot op de bodem worden uitgezocht. Omdat een groot aantal mensen in mindere mate van hetzelfde probleem last zou kunnen hebben, lijkt het toch zinvol om het verhaal hier te vertellen. Als dat al waar is, zal het overigens een weinig troostrijk verhaal wor den: het academisch onder zoek aan de 28-jarige „J.X." mag dan een diep inzicht heb ben opgeleverd, mogelijkhe den om hem met zijn probleem te helpen, bleken (nog) niet binnen bereik te zijn. J.X. melden Miles, Raynal en Wilson uit de Stanford univer siteit en het veteranenhospi- taal van Palo Alto, is blind geboren en heeft zelfs nooit het verschil tussen licht en donker kunnen waarnemen. Afgezien daarvan is hij een „gezonde en actieve post-doctoraalstudent aan een grote universiteit" (Stanford?). Dat hij zich daar specialiseert in de biologische statistiek is een wrange bij komstigheid. Perioden Hoofdzaak is dat hij de laatste jaren last heeft van regelmatig terugkerende perioden van twee of drie weken slapeloos heid, gecombineerd met bui tengewone slaperigheid over dag. Dat is zo erg dat het hem ernstig hindert in zijn werk en zijn vrijetijdsbesteding. Zo erg dat hij probeerde om met een combinatie van slaapmiddelen en stimulerende middelen door het probleem heen te bre ken en zijn lichaam te dwingen naar de dagindeling die de sa menleving om hem heen be heerste. Dat lukte ook niet. Voor sommige biologen gaat bij dit klachtenpatroon een lampje branden, al is de beeld spraak in dit geval weinig pas send. Zij weten dat mensen (en dieren) een vast dag-en-nacht- ritme hebben, dat zich op een groot aantal manieren laat merken. De lichaamstempera tuur is 's avonds hoger dan 's morgens, het prestatiever mogen vertoont per dag een karakteristiek verloop, de uit scheiding van sommige hor monen verloopt per 24 uur vol gens een tamelijk vast patroon. Wanneer de bioloog niet aan overdreven nauwkeurigheid hecht, kan hij zo op een mens de klok gelijk zetten. Maar die „biologische klok" blijkt van zichzelf niet het door de afwis seling van licht en donker vast gelegde etmaal van 24 uur als grondslag te hebben. In twee klassiek geworden experimen tele situaties bleek dat het li chamelijke ritme net even an ders loopt. De ene was de al weer jaren uit de publiciteit verdwenen hob by om, alleen of met een paar mensen, geruime tijd door te brengen in diepe onderaardse grotten. Dit had een weten schappelijk tintje, al is mij ontschoten waarom precies. Er bestond zelfs een naam van meer dan drie lettergrepen voor (speleologie, wat iets met spelonk te maken had en niets met speelsigheid) dus het zal best degelijk gefundeerd zijn geweest. Hoe dan ook, wanneer speleo logen een tijdje in hun grot doende waren geweest en dus geen idee meer hadden wan neer de zon op of onderging afgezien van hun contacten vla een alarmlijn met de buiten wereld bleek hun waak- slaapritme te gaan verschui ven. Zij richtten hun „dag"- indeling in naar een etmaal dat volgens onze begrippen gemid deld ongeveer 25 uur duurde. Seinen Hetzelfde overkwam en overkomt nog steeds een beperkt gezelschap van pool- onderzoekers dat in dienst van de wetenschap op of in het ijs overwintert. In de maanden dat de zon in die streken over dag niet boven de horizon komt. hebben ook zij nog maar een abstract idee van tijd. waarbij zich een 25-uurs cyclus een weg kan breken. Het is een combinatie van na tuurlijke tijdseinen (zoals de zon) en cultuurverschijnselen (zoals rinkelende wekkers) die ons lichaam ervan overtuigt dat het handiger is om die cy clus in 24 uur af te wikkelen. De regeltechniek leert dat zachte krachten inderdaad voldoende kunnen zijn om zo'n kleine tempoverandering aan een systeem op te leggen. Voor iemand die het verschil tussen licht en donker niet kan zien. ontbreekt één van die zachte krachten, net als voor poolonderzoekers en speleolo gen. Al in 1968 opperde F. Hal- berg dat als theoretische ver klaring voor afwijkende li chaamsritmes die O. Remler twintig jaar eerder had geme ten bij een aantal patiënten die op latere leeftijd blind wa ren geworden. Daar bleef de zaak steken, omdat Remler de metingen bij elke patiënt maai 24 uur had voortgezet. Ver schillende pogingen om Hal- bergs vermoeden experimen teel te bevestigen, leverden geen duidelijk resultaat op. MileS, Raynal en Wilson had den dat met hun patiënt J. X. wel. Nadat hij drie weken geen pillen meer had genomen, kwam hij voor het onderzoek naar het ziekenhuis Daar mocht hij werken, eten. slapen en met mensen praten op de momenten dat hij daar zin in had of het nodig vond. Hij mocht weten hoe laat het was. Niettemin ging hij elke avond (en later elke ochtend) een klein uur later naar bed en stond hij een klein uur later op. Hij had geen slaapstoornissen meer voor het eerst sinds jaren. Hij had geen moeite meer om wakker te blijven. Na een week of vier viel zijn dagin deling weer (enige tijd) samen met die van de rest van de samenleving. De verschuiving van elke dag één uur ging re gelmatig weer verder. Na deze proefperiode probeer de hij het weer een maand thuis volgens ons 24-uurssche- ma met de wekker 's morgens. Prompt sliep hij weer slecht en was overdag slaperig op de uren dat zijn lichaam vond dat er geslapen hoorde te worden. De Amerikanen hebben toen nog geprobeerd of het hielp om de zachte krachten die de bio logische- klok gelijk kunnen zetten, voor X. wat harder te maken, met zijn instemming uiteraard. 1 Hij kwam weer naar het zie kenhuis en werd daar om elf uur 's avonds in bed gestopt met de opdracht om te gaan slapen. Hij kon dan niet meer beschikken over klok, radio of boeken. Hij mocht er alleen uit om desgewenst een plasje te doen. Hij werd om zeven uur niet alleen gewekt maar effec tief het bed uitgewerkt en mocht dan niet meer slapen vóór elf uur 's avonds. Maar hij sliep s nachts steeds beroer der, en werd overdag systema tisch slaperig op de uren dat zijn lichaam nog steeds vond dat er geslapen hoorde te wor den. Na tien dagen hebben ze het maar opgegeven. Ze weten nu vrij precies wat er aan de hand is en ze kunnen er niets aan doen. Een weinig troostrijk verhaal, maar daar voor was u al gewaarschuwd. Toch is het niet uitzichtloos. De bizarre kwaal van X. zou een stimulans kunnen zijn om te zoeken naar middelen om die biologische klok wél doel treffend te beïnvloeden, in te genstelling tot de huidige slaapmiddelen, die alleen emo ties dempen dan wel het hele centraal zenuwstelsel een dof fe dreun geven. Het probleem lijkt namelijk niet alleen van belang voor dramatische uitzonderingsge vallen als X., schrijven de Amerikanen. In een vervolgon- derzoekje bleek dat van 50 mensen die in meer of minder ernstige mate blind waren, er 38 klachten van betekenis over hun slaap hadden, van wie twintig in bepaalde perioden. En het is denkbaar dat ook niet-blinde mensen in lichte mate soortgelijke klachten hebben. Tenslotte een bijzonderheid tegen de achtergrond van de talrijke publikaties over de in vloed van de maan-cyclus op biologische systemen. Het 11- chaamsritme van X.. met een tijdconstante van 24,9 uur, wijkt niet duidelijk af van de periode tussen twee maanop- komsten (24,84 uur). Hij kreeg tijdens het experiment altijd slaap wanneer het bij Palo Alto eb was. L. E. M. Miles, D. M. Raynal en M. A. Wilson, Blind man living in normal society has circadian rhythmsof 24,9 hours. Science. 198. 421-423; 1977.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15