Caransa onderhandelde zelf met ontvoerders Uw geld flink laten groeien. Wij helpen. ABN Bank Speuractie De eerste en grootste detective ter wereld HetBeste 'Ik wist veertien dagen geleden al dat me dit zou overkomen' f assistent kostprijscalculator. OPEC: olie moet veel duurder worden Herkomst 'duizendjes' nog onduidelijk Recherchelijst met nummers bankbiljetten PPR partijbureau door werknemers bezet EVERSHARP NEDERLAND B.V. S C H ^DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze verslaggevers VINKEVEEN „Ik wist veertien dagen geleden al dat ik werd achtervolgd en dat me dit zou overko men. Maar wat moest ik doen? Als ik me had laten bewaken dan hadden ze waarschijnlijk m'n doch ter of een van de kleinkin deren gepakt. Dat was nog erger geweest." Maup Caransa heeft twaalf uur na zijn vrijlating (gistermiddag) nog geen oog dicht gedaan. Duidelijk _i aangedaan probeert hij, nerveus en bezweet, de ontvoering te reconstru eren. Hoewel hij acties verwachtte, kwam de overval in de nacht van donderdag op vrijdag als een verras sing. „In een reflex sloeg ik aan het vech ten met de vier mannen, die me even na het verlaten van de Continental bridgeclub beetpakten. Ik werd voortdurend hard op mijn hoofd ge- slagen met een of ander voorwerp. Het was duidelijk de bedoeling me bewusteloos te slaan. Na vijf minu- ten vechten heb ik me op de grond 3 laten zakken en gedaan alsof ik bui- ten bewustzijn was, omdat ik bang was dat ze me anders dood zouden slaan. „De vier sleepten me naar een auto. Ik heb toen nog kans gezien m'n schoenen uit te schoppen, zodat er tenminste enige aanwijzigingen ach terbleven dat me iets was overko men. In de auto gingen ze boven op me zitten. Ik heb me bewusteloos gehouden, maar de rit zoveel moge lijk proberen te onthouden. Ik was bang, iedereen zou bang zijn in zo'n situatie." Vastgeklonken Caransa vermoedt dat hij via omwe gen naar de Bijlmermeer is vervoerd, in ieder geval niet al te ver buiten Amsterdam. In het kleine hok van ongeveer twee bij twee meter heeft hij 120 uur met handboeien aan een ledikant vastgeklonken gezeten. Als hij wilde kon hij gekleed op het bed gaan liggen. „Het hok was zo donker, dat ik abso luut niets kon onderscheiden. Ik dacht eerst dat ik blind geworden was. Alles was perfect afgeschermd. Daaruit kon je opmaken dat de actie goed is voorbereid. Tussen mijn hok en de aangrenzende kamer was een soort sluis getimmerd, zodat ik nooit kon zien wat er gebeurde als de deur open ging. Als iemand eten kwam brengen, dan gebeurde dat met een klein zaklampje. Ze hadden zich al tijd met bivakmutsen of nylonkou sen onherkenbaar gemaakt." „Eerst dacht ik dat het een politieke zaak was, maar de overvallers zeiden dat ze alleen maar geld wilden, veel geld. Ze vroegen me rechtstreeks hoeveel ik over had voor mijn vrij heid. Ik heb zelf met ze onderhan deld. op een gegeven moment vroe gen ze veertig miljoen. Ik heb ze aan hun verstand gebracht dat niemand ter wereld zomaar even dat bedrag van de bank op kan nemen, daarvoor moet je eerst dingen verkopen. Ik stelde twee miljoen voor. Uiteinde lijk kwamen we zondag op een be- Verslaggevers en fotografen stonden gisteren uren in de kou om iets op te vangen van de aankomst van de vrijgelaten zakenman Caransa. Pas om half drie werd in ten huize van de familie Caransa een persconferentie gegeven. drag van tien miljoen gulden. Drie van de vier mensen die ik heb gezien, gingen daarmee akkoord, de andere is later blijkbaar overstag gegaan." Babyfoon via de mobilofoon het politiebureau en mijn vrouw te waarschuwen." ring af wist. Daarom praat ik nu al met de pers, voordat ik geslapen heb. Omdat heel Nederland met mij heeft meegeleefd." Geen politie „Ik heb zondagmiddag meteen een brief aan mijn bedrijf geschreven dat ze voor tien miljoen gulden moesten zorgen, in briefjes van dui zend. Ik moest er van mijn bewakers bijzeggen dat de politie daar abso luut niet in gemengd mocht worden." Over hoe en wanneer precies het geld is overhandigd, wil Caransa niets zeggen. Wel is duidelijk dat het geen uitwisseling van man tegen geld geweest is. „Dinsdag zeiden de overvallers tegen me dat ze het geld hadden en dat ik die middag nog zou worden vrijgelaten. Toen werd ik weer doodsbang dat ze me alsnog zouden vermoorden. Ik kreeg een aantal sterke slaaptabletten, waar van ik er een paar onder het bed heb weten te werken. Eén ervan heb ik in mijn mond stuk gemaakt, om te laten zien dat ik ze wel degelijk had ingenomen." „Na een tijdje, toen ik dacht dat de tabletten zouden moeten gaan wer ken, deed ik alsof ik in slaap viel. Ze hebben me toen geboeid en geblind doekt in de auto gelegd en weggere den met drie van de vier ontvoer ders. In de Polanenstraat hebben ze me er uit gezet. Om vijf voor één in de nacht stond ik daar, er was geen telefooncel te zien. Ik heb toen heel hard geroepen „Ik ben Caransa, ik ben vrij! Waarschuw de politie!" Uit eindelijk kwam er een vrouw op een brommer langs, die aanbood me naar het politiebureau te brengen. Even later ben ik overgestapt in een taxi en ik heb de chauffeur gevraagd Over de identiteit van de overvallers kan Caransa weinig zeggen, hij heeft vrijwel niets van ze gezien. Veel van de gesprekken zijn per babyfoon ge voerd, die naast zijn bed was aange bracht. „Ze probeerden eerst in het Fran6 met me te praten, maar ik heb gedaan alsof ik dat niet verstond. Verder hebben we in het Engels met elkaar gesproken. Hoe ze met elkaar spraken, weet ik niet. Ze hadden twee radio's in mijn hok gezet, blijk baar met de bedoeling dat ik door het geluid niets kon horen van de gesprekken in de aangrenzende kamer. „Het is voor mij wel duidelijk gewor den dat het ze louter om geld ging. Ze zeiden voortdurend tegen me „We are no political 'butchers', we are no killers" (we zijn geen politie ke 'slagers', we zijn geen moorde naars). Maandagmiddag zei één van de kidnappers zelfs dat het hem speet dat ze juist mij te pakken hadden genomea Het ging zuiver om het geld. Ze hadden het steeds over „onze organisatie", die de beste op het gebied van ontvoeringen zou zijn. Maar ik ben ervan overtuigd dat dat geen politieke organisatie Doordat de radio's de hele tijd aan stonden bleef Caransa op de hoogte van de reacties op zijn eigen ontvoe ring en wist hij hoe laat het was. „Ik was erg blij te horen dat de telefoon bij mij thuis niet door de politie werd afgeluisterd. Iedere keer als het nieuws kwam lieten de gang sters blijken dat ze zeer trots waren dat heel Nederland van de ontvoe- Doorverkopen De ABN maakt u graag wegwijs in alle mogelijkheden, die voor spaarders en beleggers openstaan. Van het eenvoudige spaarboekje tot de Spaar-Extra-Rekeningen en de Girospaarrekening, waarmee uw geld direct opneembaar blijft terwijl u tóch hoge rente ontvangt. Van automatisch sparen tot kasbiljetten (de snel in waarde stijgende certificaten, die u gewoon aan de balie kunt kopen). Van spaardeposito's met opzegtermijn tot spaardeposito's met vaste looptijd. Bij de ABN kunt u kiezen. En de ABN hèlpt u kiezen. U kunt mij helpen door informatie te sturen over: ABN-Spaarrekening O Spaar-Extra-Rekeningen O Salaris Spaarplan O Girospaarrekening Aankruisen wat verlangd wordt. Dhr./Mevr.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. Ó.D.50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. Maurits Caransa op weg naar het gebouw in de Veenderij aan de Baambrugse Zuwe in zijn woonplaats Vinkeveen om een perscon ferentie te geven. meer zijn lopen de minder rijken het risico. Maar dat was vroeger ook al zo. Als ik de indruk had gehad dat door de betaling van tien miljoen gulden een precedent was gescha pen, dan had lk me liever laten do den." Op de vraag in hoeverre zijn vermogen nu ls aangetast ant woordt de Amsterdamse miljonair met een vermoeide glimlach: „Pre cies met tien miljoen gulden." Meer wil hij er niet over kwijt. Diezelfde radio heeft Caransa ook nog een extra angstig moment be zorgd: „Na een gesprek op de radio over de mogelijkheid dat de Rote Armee Fraktion me had ontvoerd en wat die allemaal met me zou kunnen doen, schrok ik me wild. Ik was bang dat de ontvoerders dat ook zouden horen en me voor veel geld aan de RAF zouden doorverkopen. Want uit alles bleek dat er ook iemand bij was die Nederlands verstond, hoe wel ik die waarschijnlijk niet gezien heb." Dat zou er op kunnen wijzen dat niet vier maar vijf personen bij de overval betrokken zijn geweest De hele actie was volgens Caransa ln ieder geval zeer goed voorbereid: het hok waarin hij verbleef en de „sluis" met radio's en babyfoon waren des kundig aangelegd en ook de achter volgingen twee weken voor de ont voering tonen dat aan. 'In het begin en aan het eind heeft Caransa wel angstige momenten ge had, maar tijdens zijn verblijf had hij goede hoop dat hij de hele affaire zou overleven: „Ik had niet de In druk dat ze me zouden doden. Wel werd ik bedreigd toen ik niets wilde eten, omdat ik door een hersen schudding nauwelijks trek had. Maar het was duidelijk dat ze aan mij geen hekel hadden. Nogmaals, het ging hen om het geld." „Nee, ik ga me nu niet uitgebreid laten bewaken. Dit kan iedereen overkomen. Nu zijn het de mensen die veel geld hebben, als die er niet fnhet 19e-eeuwse Parijs verbleken misdadigers bij het horen van de naam Vidocq. Na een stormachtige loopbaan als soldaat, gevangene, vluchteling en spion, wordt Franpois- Eugène Vidocq de eerste wetenschappelijke mis - daadbestnjder ter wereld. Deze kleunge inspirator van k schrijvers als Dumas. Poe. Christie en Conan Doyle gaat terecht de geschiedenis in als 's werelds eerste en grootste detective. Eén van de 29 artikelen ynifCMDCD In HET BESTE van nUvtlTIDCtf JL A nu Reader's Digest vervolg van pagina 1 Commissaris Toorenaar toonde zich niet al te pessimistisch over de mogelij ke arrestaties. Evenmin als de hoofdofficier van justitie, mr Messchaert, die zei, dat de politie nog verscheidene pijlen op haar boog heeft. „De jacht wordt met de grootste kracht voortgezet. We zetten alles op alles om de ontvoerders te grijpen. Overigens staat over ae ïaenuwnu van de overvallers nog weinig vast. Volgens Caransa spraken ze Engels met een „mediterraan" accent. Slechts een van hen zou Nederlands spreken. Ook over het aantal ont voerders bestaat nog geen zeker heid. Uit het feit, dat zij met twee auto's opereerden en in de ene auto, die woensdagmorgen vroeg Caransa op het Zoutkeetsplein dropte vier ontvoerders zaten, leidt de politie af. dat er tenminste vijf mannen bij betrokken moeten zijn geweest. Onderwereld Volgens commissaris Toorenaar wordt in alle richtingen in de onder wereld gezocht. „In het algemeen wordt ook de Joegoslavische groep bekeken", aldus de commissaris, die echter ontkende, dat het onderzoek zich duidelijk zou concentreren op de betrokkenheid van Caransa bij een nieuw op te zetten Joegoslavi sche uitgaansgelegenheid in zijn woonplaats Vinkeveen. Gisteren ging het gerucht, dat Caransa vla een Joegoslaaf, die samenwoont met zijn dochter en haar twee kinde ren, geld heeft gestoken ln het hore cabedrijf, dat op korte afstand zou moeten komen van zijn huis aan de Baambrugse Zuwe en dat rondom deze affaire moeilijkheden zouden zijn ontstaan. Commissaris Toore naar: „Het gonst natuurlijk van ge ruchten in de onderwereldjnaar wij zoeken in alle richtingen, ook bij Italianen." Bevreemd heeft het de politie, dat 8TOCKHOLM De organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) vindt dat op langere termijn olie duurder moet worden dan ande re energiebronnen. Duurdere olie zal leiden tot vermindering van de vraag, waardoor de oliereserves lan ger mee zullen gaan. De secretaris generaal van de OPEC, Ali Moham med Jaidah. heeft dit gezegd tijdens een bezoek aan Zweden. De oliereserves van de OPEC moe ten, zei Jaidah, zo lang mogelijk meegaan om de lidstaten de gele genheid te geven andere bronnen van inkomen aan te boren. Het ge bruik van niet onbeperkt voorradige olie als brandstof noemde hij een vorm van economische verspilling. De olie zou alleen dienen voor tran- sportdoelelnden en voor verdere be werking door de petro-chemische in dustrie. de ontvoerders om nieuwe duizend jes hebben gevraagd, en niet om kleinere coupures of oude duizend jes. „Ieder biljet van duizend gulden zal van nu af aan wel besmet zijn", aldus Toorenaar. Vast staat, dat de ontvoerders ze bij geen enkele bank ter wisseling kwijt kunnen. Hooguit bij een Zwitserse bank. „Maar dan moeten ze eerst de grens over en die wordt al dagenlang zwaar bewaakt". Van een onser verslaggevers AMSTERDAM Aan alle ban ken worden recherchelijsten met de nummers van bankbil jetten, die aan de ontvoerders zijn overhandigd, verstrekt. Dit zei gisteren commissaris G. Toorenaar van de Groep Ernsti ge Delicten van de Amsterdam se politie. Interpol geeft deze lijsten aan de banken in het buitenland. Overigens gaf de commissaris toe, dat „na een jaar wel nie mand meer aan deze nummers zal denken." Hij voegde hieraan toe dat het Nederlandse biljet van duizend wel een slechte naam beeft, zodat het niet zo gemakkelijk uit te geven valt. Bij het warenhuis Vroom en Dreesmann moeten klanten die met briefjes van duizend willen betalen, zich al lange tijd legiti meren in verband met het valse geld dat in omloop is geweest. De Bijenkorf heeft de lijst met nummers van de door Caransa betaalde biljetten zelfs opge vraagd. Niettemin werd gistermiddag nog in bankkringen zeer ge heimzinnig gedaan over de vraag welke nummers de tien duizend briefjes van duizend hebben, of deze briefjes moge lijk „gemerkt" zijn en op welke wijze de banken zijn ingescha keld bij het opsporen van dit losgeld. Van de zijde van De Nederland- sche Bank werd desgevraagd meegedeeld dat men niet op de hoogte was en van de politie geen verzoek was gekomen voor „aanhouding" of „opsporing" van het losgeld. Ook de woordvoerder van de Nederlandse Bankiersvereni ging hield de kiezen op elkaar. Na een tweede telefoontje wilde hij wel kwijt dat er contacten zijn geweest tussen de politie en de banken. Of de politie daarbij de nummers van de briefjes aan de banken heeft doorgegeven, zei hij niet te we ten: „Dat moet u maar bij de politie vragen, want alles wordt gecoördineerd door de politie." In een eerste gesprek had hij er al op gewezen dat eventuele waarschuwingen en initiatieven van de politie zouden moeten komen. De banken hebben wel een vaste procedure om mede delingen aan alle kantoren te doen als het gaat om vervalste bankbiljetten of bankbiljetten die van diefstal afkomstig zijn. Deze „echte" briefjes van 1.000 die als losgeld voor Caransa zijn betaald, zijn voor de banken even waardevol als andere brief jes van 1.000 gulden, zo merkte hij op. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De zes werkne mers op het partijbureau van de PPR aan de Amsterdamse Singel hebben gisteren bet kantoor bezet en willen er blijven tot het partijcon gres, dat komend weekeinde wordt gehouden. Zij protesteren hiermee tegen het plan van het interim-bestuur om twee medewerkers om financiéle re denen te ontslaan. De zes achten dit onwettig en in strijd met de ideeén van de PPR over ontslag en werke loosheid. Tijdens de bezetting zullen de werk zaamheden gewoon doorgaan. Onze onderneming is fabrikante van de bekende „SCHICK'-scheerartikelen, welke voornamelijk voor export bestemd zijn. We behoren tot de groot-metaal industrie en hebben een personeelsbestand van ca. 240 medewerkers. Voor de bedrijfsadministratie vragen wij een Voor deze functie zoeken we een man van rond 22 jaar, die voor het MBA-diploma studeert en als taak krijgt het maken van kostprijzen voor speciale aanbiedingen van onze produkten en het verlenen van assistentie bij het Opstellen van het financiële jaarplan en de daarmee samenhangende afdelingsbudgetten. In het pakket arbeidsvoorwaarden zit o.a. een goede studiekosten- en reiskostenregeling. Indien u belangstelling hebt voor deze interessante functie, zien wij uw schriftelijke sollicitatie gaarne tegemoet tav. de heer M. de Liefde. Chef Personeels zaken, Eversharp Nederland B.V.. Oderweg 1, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9