Prof. Trimbos: 'Met alcohol leren leven' m - f> Iw f 6 KUNST 1 V i •i I Komisch Engels I toneel in Mickery Uitvoerder WAAR LIG! HEI GARIBALDIPLEIN? Chirurgisch team in actie Spa Reine Voelde werkelijk alléén Sosabowski nattigheid? Vreemde piano's in Haags Gemeentemuseum 'Misschien moet de jeugd het drinken léren' FAMILIEBERICHTEN Difco International B.V. (Nog geen uur vliegen van Acapulco! Algemene Bank Nederland iw Algemene Bank Nederland N.V. Bejaarden willen dat bestuur van tehuis aftreedt Pool over Arnhem 1944 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet PHfc- =3 DO UTRECHT ANP) „Alcolhol was er, is er en zal er altijd blijven. Zoals vuur is alcohol een zegen en een ramp: gelukbrengend en gelukvernietigend. Het enige wat ons te doen staat is ermee te leren leven." De Rotterdamse hoogleraar in de sociale psychiatrie, dr. C. J. B. Trimbos, zei dit in Utrecht op de bijeenkomst van het „Neder lands congres voor openbare gezondheidsregeling" over alcohol gebruik en -misbruik Hij noemde het huidige alcoholmis bruik zorgwekkend. Gemiddeld con sumeert de Nederlander per jaar 79 liter bier. tien liter wijn en tien üter jenever, en dat komt neer op een alcoholverbruik dat vijf maal zo groot is als in 1936 De schattingen over het aantal probleemdrinkers lo pen uiteen Twee onderzoekers (We ver en Gips) kwamen niet lang gele den tot de becijfering dat Nederland 575000 buitensporige drinkers (da gelijks acht tot tien glazen jenever of bleri en 286.000 alcoholisten (vijftien glazen of meen telt. Langdurig alcoholmisbruik leidt niet alleen tot leverziekten, maar ook tot beschadiging van het zenuw stelsel. de maag. de ademhalingsor ganen en van hart en bloedvaten, terwijl uiteraard ook de gevolgen van ongevallen meetellen. Ook in de psychiatrie zijn veel kwalijke gevol gen van alcoholmisbruik bekena- De geschiedenis leert dat ..droogleg ging" weinig zin heeft. Alcohol, aldus prof. Trimbos, is behalve een chro nisch vergif ook een genotmiddel. waarvan het gebruik vast verankerd ligt in ons bestaan. Roes Bij sociaal, maüg gebruik maakt al cohol tussenmenselijke relaUes soe peler en zorgt voor een .meer rozige beleving". De roesbehoefte is wijd verbreid. Volgens prof Trimbos hangt dat zowel samen met de be hoefte aan periodieke extase en uit bundigheid in de sleur van het be staan als met het verlangen, het al gemene menselijke tekort te com penseren door het als het ware toe dekken van onmacht, getob, ver driet. angst en verveling. Niet-geïntegreerd Niet-geïntegreerde drinkgewoonten voeren blijkens onderzoek snel tot alcoholisme, terwijl culturen waarin drinkgewoonten van welke aard en omvang ook goed geïntegreerd zijn. een niet noemenswaardig per centage alcoholisten hebben. Prof. Trimbos vestigde de aandacht op de tweeslachtige houding ten aanzien van alcohol in onze cultuur: de gezelligheidsdrinker wordt over het algemeen positief gewaardeerd (stoer, gastvrij, feestelijk), maar daartegenover staat de eveneens diep in onze cultuur gewortelde pu riteinse stroming die een afkeer heeft van emotionale uitingen, ont- remmingen en uitgelatenheid. Het etiket ..verslaafd aan drank" is sterk negatief gekleurd: het heeft iets te maken met onverantwoordelijk heid. schuld, zonde en a-sociaal zijn. Geen „ziekte" Het alcoholprobleem is in het do mein van de gezondheidszorg te rechtgekomen. Maar alcoholisme een ziekt» noemen vindt prof. Trim bos een wat te gemakkelijke uitweg voor een ongewenst sociaal ver schijnsel. „Het feit dat alcoholisme ernstige ziekten tot gevolg heeft is nog geen reden om ook de oorzaak van het drinkgedrag als ziekte te bestempelen. Dan zou ook het werk in de mijnen, in verffabrieken of asbestindustrie een ziekte zijn". Als grote bezwaren tegen het „ziek- temodel" voerde prof. Trimbos aan. dat probleem en behandeling uit sluitend bij het individu worden ge legd. dat individualisering machte loosheid veroorzaakt (tegen ziekte is geen verweer mogelijk of nodig) en dat het sociaal-culturele aandeel van het probleemgedrag op die ma nier in de doofpot wordt gestopt. Positieve kanten Maatregelen die uitsluitend vanuif een negatieve houding tegenover al cohol worden genomen, miskennen de positieve kanten van het alcohol gebruik als sociaal verschijnsel en ze kunnen dus geen houvast krijgen in een totale bevolking. Prof. Trim bos gelooft niet.-dat er een echte remedie bestaat. Misschien is er één mogelijkheid. Als het zo is dat alco holisme beduidend minder voor komt in gemeenschappen met een geïntegreerd drinkpatroon. zal hier ook naar zo'n patroon moeten wor den gestreefd. „We zouden onze jeugd al vroeg moeten leren drinken en moeten socialiseren tot een posi tief gebruik van alcohol. Antwoor den op het hoe, wanneer, hoeveel, waarom van alcoholgebruik kunnen pas in een langere ontwikkeling wor den verworven". Prof. Trimbos besefte, dat hij met deze suggestie weerstanden op roept: „Want alcohol en jeugd horen niet bij elkaar en vormen samen een taboe, zoals ook seksualiteit en jeugd tot voor kort een taboo vorm den". In ieder geval is volgens hem de tijd „rijp" zo niet overrijp" voor sociaal-cultureel onderzoek. „Produkt zonder markt" Dr. Dekker van de commissie natio naal plan gezondheidsvoorlichting en -opvoeding noemde het van be lang dat de aandacht wordt uitge breid van het alcoholisme als ziekte naar het totale verschijnsel van het alcoholgebruik in de samenleving. Overigens ziet hij voor een ontmoë- digingbeleid geen bemoedigend per spectief. omdat er bij het alcoholge bruik machtige economische en fi nanciële belangen zijn betrokken. Een beleid waaraan geen behoefte bestaat, is bovendien bij voorbaat gedoemd te mislukken. Geen enkele minister kan het zich veroorloven, af te gaan als alcoholbestrijder. Het is bovendien moeilijk de publieke opi nie op dit punt te beïnvloeden. „Hoe krijg je het spul dan ooit impopu lair?". aldus dr. Dekker. Zijn conclusie:.Alcoholbeleid is een goed produkt. waar nog geen markt voor is en dat derhalve een geringe kans maakt, verkocht te worden. We zullen dus de vraag moeten schep pen en intussen aan produktontwik- keling moeten doen". In dit verband bepleitte hij experi menten met gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding en preventieve bestuursmaatregelen op kleine schaal. Een werkelijk beleid moet samenhangende maatregelen op alle niveaus omvatten. Alcoholbe leid moet een onderdeel worden van een breder welzijns- en volksgezond heidsbeleid. Verder valt te denken aan een reclameverbod, een nieuw prijs- en belastingbeleid en vermin dering van de verkoopmogelijkhe den. Daarbij moet wel worden gelet op boemerangeffecten van afge dwongen maatregelen, net zoals bij voorlichting over alcoholgebruik en -misbruik moet worden gewaakt te gen betutteling, bevoogding, stig matisering of het aanpraten van schuldgevoelens. 7 ge- Smith en Goody in „Ave you eard the one about Joey Baker? door André Rutten kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Wij zeggen allen die hebben bijgedragen tot het welsla gen van ons huwelijk op 20 september j.l. hartelijk dank. Door de overweldigende belangstelling is het ons niet mogelijk ieder persoonlijk te bedanken. Oud-Beijerland P. Both W. Both-Teeuwen. vraagt voor haar bouwwerken in Irak een vakbekwame bouwkundige Wij stellen ons het volgende profiel voor: duidelijk leidinggevende capaciteiten waarbij toezicht op onderaannemers een belangrijk onderdeel vormt, minstens 10-jarige ervaring als bouwkundig uitvoerder in grote woning- en utiliteitswerken, zowel in ruw- als in afbouw, waarbij ervaring in gietbouw op prijs gesteld wordt. goede beheersing van de Engelse taal, een rustige persoonlijkheid, die prijs stelt op overleg in een bouwteam, een theoretische opleiding op MTS-niveau. bij voorkeur reeds buitenlandse ervaring. De man die deze kwalificaties in zich draagt bieden wij o.a. een zeer goed salaris. goede uitzendvoorwaarden, ruime tegemoetkoming i.v.m. huisvesting. Uw uitsluitend schriftelijke sollicitaties voorzien van pasfoto en referen ties worden ingewacht door de directie van Difco International B.V., Postbus 45, Buitenpost. Sla je slag. word lid van hel CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Lees erover in het winter- programma van Perscombinatie reizen Informatie/ boeking: Wibautstraat 131 Amsterdam Tel. 020-913456 gevestigd te Amsterdam. UITGIFTE van nominaal 150.000.000,7) pet. obligaties 1977 per 1978/1987 in de vorm van CF-stukken en K-stukken van 1000,aan toonder De koers van uitgifte zal op maandag 7 november 1977 vóór beurs worden bekend gemaakt en in de Officiële Prijscourant van die dag worden gepubliceerd. Ondergetekende bericht, dat zij de in schrijving op bovengenoemde obligaties openstelt op WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 NV en de Hollandsche Bank-Unie N.V. te Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage. voor zover aldaar gevestigd, op de voor waarden van het prospectus d.d. 2 no vember 1977. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn bij de kantoren van inschrijving ver krijgbaar. Amsterdam. 2 november 1977. van des voormiddags 9 uur tot des na middags 3 uur, bij haar kantoren, alsmede bij de kantoren van Bank Mees Hope De zwaargewonde vrachtwagenchauffeur A. de Moor wordt door het Rotterdams chirurgisch-noodteam (witte jassen) uit de cabine van zijn wagen geholpen, nadat hij gistermiddag op de Beneluxweg in Rotterdam in botsing was geraakt met een andere vrachtwagen waarbij hij ernstig bekneld raakte. De brandweer moest de Am sterdamse chauffeur uit zijn benarde positie bevrijden. De andere chauffeur bleef ongedeerd. AMSTERDAM In Mickery spelen de Engelse acteurs Mel Smith en 'Bob Goody samen met de pianist Tony Britten een show van een uur en twintig minuten getiteld: „Ave You Eard the one about Joey Baker" (Heb je die over Joey Baker ge hoord?). Een comedy show. Amusant? Jazeker, en verbluffend knap gedaan. Maar er is wel deze moeilijkheid. "Waar het grappite in de manier van spelen zit kan ik best meekomen, maar van het niet-con- ventionele Engels dat zij gebruiken ontgaat mij wel het een en ander, zodat ik verbale grappen mis. Het wordt gespeeld in de kale speel ruimte van Mickery. Er staat hier en daar een stoel, maar het opvallendst zijn de vele groepen lege flessen van allerlei alcoholische dranksoorten. Op de achtergrond staat een piano met een pianist met een wit masker voor, dat een wat ongeduldig-af- wachtende gelaatsuitdrukking ver toont. De Joey Baker uit de titel, gespeeld door de smalle Bob Goody, is 'a comic', een» komisch nummer voor variétés en shows, die ooit een twee derangs-ster is geweest. Hij is even wel, door de drank klaarblijkelijk, volkomen in elkaar geklapt en daar door in de war geraakt, en het zijn feitelijk de zo ontregelende herinne ringen van hem die worden gespeeld. Er zit dus ook iets nachtmerrie-ach- ties in. Daarbij speelt de andere acteur, Mei Smith, verschillende figuren of in zekere zin maar één. die van Joey's manager Ben Murphy, die in Joey's verwarde herinneringen ook zijn moeder is en een goochelaar met wie hii heeft samengewerkt. De hele comedy-show is door de twee acteurs bedacht, toen zij besloten hadden buiten hun normale toneel werk om samen iets te doen en daar bij de mogelijkheden van de comedy en van de comic in de praktijk uit te proberen. En omdat twee Engelse acteurs het doen, die „het vak" in hun vingers en hun lijf hebben is het boeiend en amusant ook omdat het in de manier van spelen vol klei ne grapjes zit, van het subtiele tot door het dolle heen. De voorstelling is tot en met 6 no vember in Mickery en komt volgend jaar (31 januari tot en met 14 februa- ADVERTENTIE. Natriumarm bronwater zonder koolzuur Uitstekend geschikt voor natriumarm dieet ri) in het Mickery-circuit, dus in ve schillende schouwburgen in Nedd land en België. HEERLEN (ANP) De 150 bejaar den van huize „De Regenboog" in Heerlen hebben het aftreden van het voltallige bestuur geëist. Ze on derschrijven daarmee een eis die het personeel al eerder heeft geuit op grond van ernstige moeilijkheden. Volgens de bejaarden en het perso neel is het huidige bestuur gekant tegen de directeur, de heer F. G. Arntz, die een tijdje weg is geweest wegens ziekte. In die periode is in De Regenboog, aldus het personeel en de bewoners, een wanbeleid ge voerd. waarvoor het bestuur onmo gelijk de directeur verantwoordelijk kan stellen. Wel. zo zeggen zij, de adjunct-directrice. Het bestuur zou achter haar staan. (door Jac. Lelsz) Na een golf van boeken en andere publicaties ongeveer 700 titels over de Slag om Arnhem is nu een fraai uitgegeven verslag over de dra matische gebeurtenissen op de markt gekomen van de Pool Janusz Piekalkiewicz. Eigenlijk een foto boek met relatief weinig tekst, waar in hij de gebeurtenissen per dag volgt. Het boek is voor Nederland verschenen bij Keesing BV (prijs 29,50). Dat er bij de operatie „Market Gar den" onvoorstelbare fouten zijn ge maakt. heeft men in tal van geschrif ten kunnen lezen, waarbij nogal van nuanceverschillen sprake is. Ook van Engelse zijde zijn er reserves geweest ten aanzien van het welsla gen van de onderneming in de sep temberdagen van 1944, met het doel de oorlog te bekorten, gedecideerd door te stoten naar Berlijn en daar vóór de Russen te zijn. Er werden enorme risico's genomen en ook aan Engelse kant waren er bange voorge voelens. Was het niet de Engelse generaal Browning, korpscomman dant van het Eerste Geallieerde Luchtlandingsleger. die zei DEN HAAG In het gemeentemu seum van Den Haag is op de muziek afdeling tot 27 november een kleine maar heel interessante tentoonstel ling ingericht. Het betreft een zestal piano's van ongewone constructie en vormgeving. Zoals de hier afgebeel de Piramide-pano die in 1828 door de Weense pianobouwer Conrad Graf werd gemaakt voor een Hongaarse magnaat De vormgeving is in een stijl die een combinatie van empire en Louis XVI genoemd kan worden. Het instrument heeft vier. op de foto niet zichtbare, pedalen waarmee niet alleen de sterke van de toon geregeld kan worden, maar waarmee o.a ook een reep perkament tussen hamers en snaren gebracht kan worden waardoor het geluid van een fagot geïmiteerd wordt. Dan is er een piano met het eertijds befaamde Janko-klavier dat in 1882 werd uitgevonden door de Hongaar se pianist Paul von Janko. Inplaats van de bekende rij toetsen heeft het Janko-klavier zes toetsenborden bo ven elkaar. Volgens Janko zou dit het spelen van accoorden met ver uiteenliggende noten vergemakkelij ken De vele andere voordelen van dit toetsenbord (volgens de zienswij ze van de uitvinder) mochten echter niet leiden tot een algemeen gebruik ervan. Integendeel, bijna niemand wilde er aan. en Janko stierf in 1919 als een miskend genie. Verder zijn nog te zien een Sc hippe rs-piano met opklapbaar klavier (vanwege de ruimtebesparing), een door Hildo Krop ontworpen piano die bij een eveneens door hem ontworpen zitka mer-ameublement past (1915). en een piano die door de Voorburgse kunstenaar John L. Torenbeek in de jaren 1974 tot 1977 van onder tot boven werd gedecoreerd met voor stellingen uit zijn vroegere werken. toch geloof lk dat we wel eei een brug te ver konden gaan"?, e< uitspraak waaraan Cornells Ryan titel van zijn vorig jaar verfilmt boek ontleende. Maar nu komt Janusz Piekalkiewi in zijn boek „Arnhem 1944" en d klinkt toch echt wel een beetje cha vinistisch vertellen dat van geallieerde opperofficieren er ma één was. die voelde dat er bij „Ma ket Garden" iets niet klopte. D was zijn landgenoot, generaal Sos bowski. chef van de Eerste Pool) zelfstandige parachutistenbrigad In het hoofdkwartier had hij echt) het minste in te brengen en hij we. dan ook niet ernstig genomen. Sos bowski heeft zich. aldus Janusz PI kalkiewicz niet laten wijsmaken d er bij Arnhem slechts Duitsers m geringe gevechtskracht lagen en m enkele kapotte tanks, want Arnhe was op dat moment voor de Duitse de poort naar het vaderland. We hebben niet de indruk dat men Nederland, met reeds een forse bib otheek gewijd aan de Slag om Ar hem, op dit boek heeft zitten wac ten. Overigens best een goed g schreven verhaal over deze wat vu genoemd is meest dramatische ej sode uit de tweede wereldoorlog. I foto's hebben minstens zoveel a cent gekregen als de tekst; ze zi. knap. boeiend en gruwelijk. Janu Piekalkiewicz was op 17-jarige le< tijd lid van het Poolse ondergrond leger, overleefde de opstand in Wj schau. nam in 1956 deel aan de d stand in Hongarije en wekte als wq arbeider in Wenen. Daartussendq studeerde hij. was hij radioversla gever, deed hij televisiewerk, trad I op als filmproducent en schreef l| over oorlogsonderwerpen en aanvj wante zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8