Breznjew predikt de vrede Extremist Haddad door Volksfront uitgestoten Ex-politieke gevangene in Indonesië is wei los maar nog lang niet vrij Franse troepen naar Sahara Waldheim boos op VS na besluit over ILO Gematigde feestrede van Russische partijleider Graanoogst Sowj et-Unie valt tegen Verkiezingen in Pakistan niet voor november '78 Arabieren bezorgd over Genève Na de geseling Aanslag in Rome DO iNDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet MOSKOU (UPD - De graan oogst in de Sowj et-Unie van dit jaar is wat tegengevallen. President Breznjew maakte gisteren bekend dat er dit jaar in totaal niet meer dan 194 miljoen ton graan kon worden geoogst. Dat is 29 miljoen ton minder dan de oogst van 1976, maar dat was ook een absoluut record. Vergeleken met het ge middelde van de jaren 1970 tot 1974 (ruim 181 miljoen ton) is de oogst van 1977 zeer redelijk. De opbrengst die Breznjew gis teren bekend maakte ligt ech ter minstens tien miljoen ton beneden de schattingen die tot gisteren nog de ronde deden in het westen. Op grond van die schattingen gingen de Ameri kanen er vanuit dat de Sowjet- Unie het komend jaar onge veer vijftien miljoen ton graan zouden gaan invoeren. Die in voer zal nu beduidend hoger uitvallen, wat een ongunstig effect heeft op de voedselreser ves in de wereld. MOSKOU (DPA, Reuter) De Sowjet-Unie is bereid mee te werken aan een akkoord waarbij alle landen zich verplichten geen atoomwapens meer te maken. Als eerste stap naar zo'n akkoord zou een einde moeten komen aan alle kernproeven, ook voor vreedzame doeleinden. Dit aanbod werd gisteren gedaan door Leonid Breznjew, president en partijleider van de SowjetrUnie. in zijn herdenkingsrede bij de zestigste verjaardag van de Russische revolu tie. Voor deze feestrede had Brez njew de toporganen in de Sowjet- Unie en gasten uit ruim honderd landen bij elkaar laten komen. De Sowjet-leider sloeg een zeer gematig de toon aan. Hij legde veel nadruk op het belang van samenwerking tussen de landen. Over de commu nistische partijen in West-Europa, waarmee het Kremlin in onmin leeft, liet hij zich opvallende vriendelijk uit. Nabuurschap Breznjew zei dat het stopzetten van de bewapeningswedloop tussen oost en west „absolute prioriteit" ver dient in de internationale politiek. Over de bewapening van de Sowjet- Unie zelf zei hij dat deze nodig is voor een „doelmatige verdediging". De Sowjet-Unie is volgens hem niet uit op een militair overWicht. Naar het oordeel van Breznjew leeft de wereld momenteel in een fase waarin de beginselen van „vreedzame coëxistentie" (vreedzaam naast el- NEW YORK (UPI, Reuter) De Verenigde Staten hebben heel wat kritiek geoogst met hun besluit de ILO, de arbeidsorganisa tie van de Verenigde Naties, te verlaten. Tot degenen die teleurgesteld zijn over het Amerikaanse besluit behoren secreta ris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, de Nederlandse regering en de Wereldraad van Kerken. Waldheim sprak de hoop uit dat de Amerikanen nog terug zullen komen op hun besluit. Hij herinnerde er aan dat president Carter sterke steun aan de Verenigde Naties en „verster king van de internationale samen werking" heeft beloofd. Hij kon de opzegging van het ILO-lidmaat- schap maar moeilijk rijmen met deze belofte. De Wereldraad van Kerken gebruikte datzelfde argu ment in zijn verklaring over het Amerikaanse besluit. De Wereldraad wijst er verder op dat de ILO veel er nuttig werk heeft gedaan voor de naleving van mensenrechten, iets wat president Carter toch zou moe ten waarderen en steunen. De Nederlandse regering vreest dat Amerikaanse houding tegenover de ILO wel eens een gevaarlijk prece dent kan blijken te zijn. Dat een grote mogendheid nu een internatio- ANKARA (AFP) Het hoofd van het militaire bewind in Pakistan, generaal Zia-oel-Haq, heeft gisteren verklaard, dat er in zijn land niet voor november van het volgend jaar verkiezingen kunnen worden ge houden. Hij deed dit op een persconferentie in de Turkse hoofdstad Ankara. Hij zei dat het nog wel vier tot zes maanden zal duren voordat de toe stand in Pakistan weer normaal zal zijn. Voorts verzekerde hij dat het militaire bewind niet van plan is het politieke leven te reorganiseren. Het ging er slechts om de veiligheid van de politieke activiteit te waarbor gen. De partijen zouden niettemin „trouw moeten blijven aan de inte griteit van Pakistan en op alle gebie den geleid moeten worden door de beginselen van de Islam". nale organisatie heeft verlaten kan wel eens navolging krijgen, zo wordt in de Nederlandse verklaring gesug gereerd. Overigens heeft Nederland er wel begrip voor dat de Verenigde Staten veel moeite hadden met be paalde politieke handelingen van de ILO. kaar leven) vaste wortel hebben ge schoten. Hij zelf noemde dit beginsel .het enige realistische, het enige ver standige". Breznjew gaf hoog op van de goede verhoudingen binnen Europa. „De betrekkingen van goede nabuur schap, het wederzijdse begrip en de belangstelling der volkeren voor el kaar" zijn zich aan het stabiliseren. „Wij schatten deze verworvenheid op hoge waarde en zien het als onze plicht haar op alle manieren te be schermen en verder te ontwikkelen." aldus de Sowjet-leider. Het akkoord tegen uitbreiding van het arsenaal atoomwapens, dat Breznjew zegt te willen, zal volgens hem alle kernwapens moeten om vatten: atoom-, waterstof- en neu tronenbommen en -projectielen. Ge lijk met zo'n akkoord zouden de deelnemende landen de verplichting kunnen aanvaarden het bestaande arsenaal stap voor stap in te krim pen. Het einddoel zou dan „liquida tie voor de volle honderd procent" moeten zijn. De Sowjet-leider stelde tevens voor de lopende onderhande lingen over een algeheel verbod op kernproeven af te ronden. Breznjew ging slechts terloops in op de woordenstrijd tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten over de naleving van mensenrechten. „Wan neer men zware nadruk legt op woordenwisselingen en probeert el kaar de les te lezen, dan is het resul taat slechts het aanwakkeren van argwaan en vijandschap, nutteloos voor beide landen en gevaarlijk voor de wereld," vond Breznjew. Eurocommunisme Bij zijn bespreking van de relatie met Westeuropese communistische partijen nam Breznjew het in Mos kou gehate woord „Eurocommunis me" niet in de mond. Hij zei dat de partijen in de „kapitalistische lan den" druk doende zijn de strategie en de tactiek voor hun revolutionai re strijd „te vervolmaken". Er zijn daarbij „belangwekkende stellin gen" naar voren gekomen. Die zijn naar het oordeel van Breznjew „nog niet volledig uitgewerkt" en ook nog wel „aanvechtbaar". Maar zo voeg de hij daar vergoelijkend aan toe, „zo gaat dat nu eenmaal bij het zoeken". Traditiegetrouw kreeg China de fik ste veeg uit de pan van Breznjew. De Rus verweet de Chinezen dat ze zich hadden afgewend van de vriend schap en solidariteit van de socialis tische landen en nu heulden met „de krachten der reactie". Leonid Breznjew tijdens het uitspreien van zijn herdenkingsrede bij de zestigste verjaardag van de Russische revolutie. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Doctor Waddia Haddad, de Palestijnse leider die verantwoordelijk wordt gesteld voor een groot aantal acties van extremisten, is uit het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina gestoten. Dit is gisteren in Beiroet meegedeeld. voerders van het Volksfront wordt toegegeven. Waddia Haddad Is één van de oudste medestanders van de leider van het Volksfront dr. George Habasj. Nadat zij samen aan de Amerikaanse Uni versiteit in Beiroet medicijnen had den gestudeerd en in de Arabische nationale beweging actief waren ge weest, richtten zij in 1967 het radica le Volksfront voor de Bevrijding van Palestina od. Tekenen van een conflict tussen de beide leiders kwamen voor het eerst in 1970 naar buiten toen Habasj op bezoek was Jn Noord-Korea. Zonder medeweten van de Volksfrontlelder organiseerde Haddad de kaping van een aantal passagiersvliegtuigen naar een landingsstrip in de Jor daanse woestijn. Ondanks een offici eel besluit van het Volksfront in maart 1972 om het kapen van vlieg tuigen te staken, bleef Haddad zich met dit soort praktijken bezig hou den. Zo wordt Haddad gezien als het brein achter de kaping van een Air- France-toestel naar het Oegandese vliegveld Entebbe verleden jaar, iets dat in privégesprekken door woord- Lufthansa De bekendmaking van het Volks front in Beiroet gisteren hangt sa men met Haddads betrokkenheid bij de kaping van een toestel van de Lufthansa die verleden maand in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe eindigde. Volgens de verklaring van het Volksfront werd Haddad reeds verleden jaar februari uit de bewe ging gestoten omdat hij en anderen zich niet bij het besluit wilden neer leggen om geen vliegtuigen meer te kapen. De verklaring van het Volks front van gisteren is de eerste keer dat er officieel wordt toegegeven dat Haddad geen deel meer uitmaakt van deze radicale Palestijnse bewe ging. Tot nu toe verklaarden woord voerders van het Volksfront desge vraagd dat Haddad weliswaar bij de ontvoering verleden jaar van het Air- France tegen de principes van bet Volksfront had gehandeld maar dat er nog altijd een besluit moest wor den genomen over desciplinaire maatregelen tegen hem. „Na het in cident in Mogadisjoe vinden wij het echter van wezenlijk belang om ncfc een keer te benadrukken dat wij ons aan ons eerder besluit houden," al dus het Volksfront gisteren. Rode Leger Haddad wordt niet alleen verant woordelijk geacht voor de kaping van een reeks vliegtuigen. Hij speelt bovendien een belangrijke rol bij de contacten tussen groepen geweldda dige extremisten in de gehele wereld. Zo onderhoudt hij onder meer nau we contacten met het Japanse Rode Leger en de Rote Armee Fraktion. Sinds jaren is hij niet meer in het openbaar gesignaleerd. Aangeno men wordt dat hij voornamelijk in Irak en Libië verblijft. Verleden Jaar juni zou hij in Zuid-Jemen aanwezig zijiv geweest toen een groep Neder landers en een groep Duitsers een semi-militaire opleiding kregen. DAMASCUS (UPD In de Arabische wereld wordt druk overleg gepleegd over de coör dinatie van alle politieke en militaire activiteiten. Het in tensieve overleg komt voort uit het feit dat men in vele Arabische hoofdsteden mo menteel twijfelt aan de kansen van slagen van de Oeneefse vredesconferentie in het Midden-Oosten. De Jordaanse koning Hoessein kwam gisteren in de Syrische hoofd stad Damascus aan voor besprekin gen met president Hafez al Assad. Na beëindiging van het overleg met Assad vertrekt Hoessein naar de Sa- oedi-Arablsche hoofdstad Riad voor overleg met koning Khaled en de Egyptische president Sadat die mo menteel een bezoek aan zijn Saoedi- sche geldschieters brengt. In Cairo wordt morgen de Russische onderminister van buitenlandse za ken. Sitlenko. verwacht om met Egyptische regeringsfunctionaris sen van gedachten te wisselen over de huidige inspanningen om de Oe neefse vredesconferentie te her vatten. Deze inspanningen stagneren mo menteel omdat de verschillende be trokken partijen het over de kwestie van de Palestijnse vertegenwoordi ging in Genève niet eens kunnen worden. Terwijl de Arabieren stellen dat de PLO de enige wettige verte genwoordiger van het Palestijnse volk is, wil Israël met deze beweging niets te maken hebben. De Sowjet- Unie. die samen met de Verenigde Staten de Geneefse vredesconferen tie moet voorzitten, heeft ai laten weten dat het de conferentie niet zal bijwonen wanneer de PLO niet zou worden uitgenodigd. Bij de pogingen om de Arabische strategie te coördineren speelt Syrië een zeer actieve rol. Om op de nood zaak van een dergelijke coördinatie te wijzen hebben de Syrische minis ter van buitenlandse zaken Khad- dam en de bevelhebber van de luchtmacht, maarschalk Naji Jamil de afgelopen weken verschillende Arabische staten bezocht. De Arabische staten streven ernaar om hun interne geschillen op zij te zetten en om de rol van de Sowjet- Unie bij de vredesinspanningen te vergroten. De PLO bemiddelt mo menteel tussen de aartsvijanden Sy rië en Irak. PARIJS (AFP, Reuter, UPI) Frankrijk heeft gisteren in alle vroegte troepen gestuurd naar West-Afrika. Deze actie houdt verband met de gevangenhouding van acht Fransen door het Frente Polisario, het bevrijdingsfront voor de westelijke Sahara. Deze jonge Pakistani heeft net een pijnlijke geseling achter de rug. Hij was dooreen militair tribunaal veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf plus openbare geseling wegens een seksueel misdrijf. In Pakistan worden sinds enige tijd weer op grote schaal lijfstraffen toegepast. Om de „opvoedkundige waarde" te verhogen wordt er meestal gezorgd voor veel publiek bij de bestraffingen. Bij de afranseling van deze militair waren duizenden jongeren aanwezig. Acht DC-8 transportvliegtuigen heb ben soldaten naar de basis Quakam in Senegal gebracht. Een regerings woordvoerder verklaarde dat de ac tie direct verband hield met „de vei ligheid van Franse burgers in het gebied". De basis ligt aan de Maure- taanse grens. In Mauretanië zelf, waar de acht Fransen door Polisario worden gevangen gehouden, wonen ruim 2.000 Fransen. Frankrijk wil druk uitoefenen op Al gerije, dat Polisario steunt. De Alge rijnse president Boumedlenne heeft Frankrijk gewaarschuwd de voorma lige Franse kolonie Mauretanië niet binnen te vallen. Frankrijk probeert niet alleen via militaire dreiging de vrijlating te be werkstelligen van de acht gevange nen. Ook via diplomatieke kanalen worden pogingen ondernomen om succes te bereiken. Zo is het Interna tionale Rode Kruis benaderd en ook in Algiers en Tripoli, de hoofdsteden van Algerije en Libië, heeft Parijs getracht druk uit te oefenen. In een verklaring van de Franse am bassade in Den Haag wordt echter gesteld: „De medewerking van het Rode Kruis wordt verhinderd door een vol ledig gebrek aan samenwerking van de zijde van de Algerijnse autoritei ten. die naar voren hebben gebracht dat zij niet verantwoordelijk zijn voor de acties van het Polisario. Zij hebben laten weten dat zij niet in staat waren rechtstreeks antwoord te geven op de door het Rode Kruis overgebrachte verzoeken. ZIJ stelden slechts voor, het Rode Kruis in con tact te brengen met de Saharaanse Rode Halve Maan. De leiders van het Polisario hebben echter in het open baar verscheidene malen verklaard dat zij alleen gegevens over hun ge vangenen zullen verstrekken na ont vangst van de lijst van In Mauretanië gevangen zittende Saharanen. In de ROME (DPA) De Italiaanse chris ten-democraat Publio Fiori, die zit ting heeft in het parlement van de regio Rome, is gisteren door linkse extremisten gewond met zes kogels in de benen en een in de borst. De 39-jarige Fiori werd vlakbij zijn Romeinse woning vanuit een passe rende wagen beschoten. Hij is bin nen nauwelijks vijf maanden reeds het veertiende slachtoffer van een dergelijke aanslag. vrees dat de overhandiging van deze lijst een stap is in de richting van erkenning van het Polisario, heeft Mauretanië tot nu toe geen gevolg gegeven aan dit verzoek. Maar deze houding van het Polisaric is ir< ieder geval onaanvaardbaar, want zij heeft tot gevolg dat de Fran se gijzelaars gelijk worden getrok ken met de gevangenen. Van onze kant zijn wij ook in geen geval bereid in te gaan op voorstellen die een rechtstreeks contact tussen Franse en Saharaanse vertegenwoordigers bepleiten, daar deze de weg zou kun nen openen tot politieke chantage waarbij de levens van onschuldige mensen in gevaar worden gebracht." De acht Fransen verdwenen in twee acties van Polisario, in mei en vorige week, in de buurt van de stad Zoue- rate, waar ijzererts wordt gedolven. Het lijkt onwaarschijnlijk dat beslo ten wordt de gevangenen met ge weld te bevrijden, aangezien de acht Fransen zich vermoedelijk bevinden in de mobiele kampen van het Fren te Polisario. Wel bestaat er volgens doorgaans goedingelichte kringen de kans dat de Franse troepen zich zullen vestigen rond de stad Zouera- te en langs de spoorlijn van Zouerate naar de haven van Nouhadibou. Daar werken de meeste Fransen, die zich momenteel in Mauretanië be vinden. Behalve de pas aangekomen troepen bevinden zich al langer een duizendtal soldaten in Senegal, die desgewenst kunnen worden ingezet Als politieke gevangenen in In donesië na vele jaren gevangenschap eindelijk wor-, den vrijgelaten uit de kampen, waarin ze meestal zijn onderge bracht, zijn ze nog lang geen vrije burgers. Ze moeten een lange proeftijd doormaken voordat ze hun burgerrechten terugkrijgen. In Jakarta en an dere grote steden kan zo'n pro-, ces relatief vrij soepel verlo pen, maar in de kleinere steden en op het platteland, waar de meeste ex-politieke gevange nen wonen, kan het jaren du ren en is het vaak bijzonder pijnlijk. Aldus Herman Marcus, de Indone siër, die zelf gevangen gezeten heeft en in verschillende artikelen in deze krant zijn visie op het probleem der politieke gevangen in Indonesië ge geven heeft. Marcus schrijft in zijn jongste brief dat er momenteel vier fasen zijn in het vrijlatinsproces. Huisarrest Nadat de mensen het kamp verlaten hebben, moeten ze thuis blijven. Ze zijn niet vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Ze mogen geen bezoe kers ontvangen, behalve hun naaste verwanten. Ze mogen alleen over fa milie-aangelegenheden praten en ze ker met over politiek. Omdat ze thuis moeten blijven, kunnen ze geen baan zoeken. Dit strikte huisar rest duurt 3 tot 4 maanden. Zo kon meneer Jaya bijvoorbeeld zijn zoon niet bezoeken, die in een kamp ge vangen zat, terwijl hij maar een paar honderd meter van het kamp af woonde. In feite, zegt Marcus, zijn ze nog steeds gevangenen, met dit verschil dat ze niet meer in een kamp zitten. Marcus pleit voor een regeling, waar bij de staat de eerste drie maanden na de vrijlating de ex-gevangenen een uitkering geeft, zodat hun onder houd niet helemaal door hun familie gedragen hoeft te worden. Die fami lies zitten vaak toch al in moeilijke omstandigheden. Stadsarrest Als de ex-gevangenen zich geduren de de drie tot vier maanden van het huisarrest goed gedragen hebben, mogen ze zich vrij bewegen binnen de grenzen van de stad. Veel moge lijkheden hebben ze nog niet, omdat ze meestal geen geld hebben. Ze zijn eigenlijk dag aan dag bezig strijd te leveren voor het naakte bestaan. Het is vaak erg moeilijk om aan een baan te komen, hoewel de meesten bereid zijn elk soort werk op te knappen. Ze proberen zich zo snel mogelijk aan te passen aan hun nieuwe manier van leven in de Indonesische samenle ving. Na soms twaalf jaar gevangen schap is dat zeker niet eenvoudig. Eens in de veertien dagen, en later eens in de maand, moeten ze zich melden bij de militaire territoriale commandant in hun district. Gedu rende deze tijd worden hun gangen nagegaan en als ze ervan verdacht worden contacten te onderhouden met „gevaarlijke of onbetrouwbare elementen" kunnen ze weer gedegra deerd worden tot huisarrest. Dit stadsarrest duurt meestal tussen de drie en zes maanden, maar in sommi ge gevallen een jaar of meer. Dat hangt af van de autoriteiten die hen in de gaten moeten houden. Volledige vrijlating Deze derde fase is erg belangrijk voor de ex-politieke gevangenen, door Johan ten Hove want nu krijgen ze de zo fel begeerde ..burgeridentiteitskaart". Maar nog steeds zijn ze niet volledig vrije bur gers. Deze status van zogenaamde „volledige vrijlating" is wat mislei dend. Ze zijnnog steeds verplicht zich een keer in de twee maanden te melden bij de militaire territoriale commandant van het district en elke keer dat ze het district willen verlaten, hebben ze daarvoor specia le toestemming en een speciale pas nodig. Deze fase kan één tot ver scheidene Jaren duren. Neem nu bij voorbeeld meneer Aman, hij heeft zijn identiteitskaart al in 1973 gekre gen, maar tot op de huidige dag moet hij zich één keer in de twee maanden melden bij de militaire autoriteiten. Volledig burgerschap Nadat de ex-gevangenen zich vol gens de autoriteiten als loyale bur gers hebben gedragen, krijgen ze de „volledige burgerschapsstatus" met rechten en plichten als elke andere Indonesiër, behalve dan dat bepaal de privileges hen onthouden wor den. Maar om deze status te berei ken moeten ze een schriftelijk ver zoek indienen bij provinciale mili taire territoriale commandant van het leger en hierbij moeten de mili taire commandant van het district en de commandant van de militaire politie in zijn regio als bemiddelaars fungeren. De provinciale comman dant bepaalt een dag waarop hij de ex-politieke gevangene kan ontvan gen en na het gesprek stelt hij vast of de ex-gevangene het waard is volledig burger te worden of niet. Als alles goed gaat krijgt hij het „certificaat van vrijlating" en wordt officieel erkend als wettig burger. Pas dan houdt hij op politieke ge vangene te zijn. Maar voor veel van de ex-gevange nen in de dorpen en de kleinere steden is dit certificaat nauwelijks te krijgen. Het kost veel tijd en relatief veel geld om al die reizen te maken, en de meesten dienen zo'n verzoek nooit in. ZIJ hebben het voor hun werk op het land of in hun kleine werkplaats ook niet nodig. Zij verlaten vrijwel nooit hun dorpen en steden. Maar degenen die er uiteindelijk toch in slagen het certificaat te be machtigen zijn in feite alleen wette lijk en theoretisch gelijk aan andere burgers. Zij worden nog steeds ge wantrouwd. zijn nog steeds onder werp van vooroordelen en discrimi natie. Overheidsbanen, functies in het leger of bij de politie, een baan in het onderwijs, zijn voor hen nog steeds niet toegankelijk, terwijl veel particuliere bedrijven hen liever ook niet willen vanwege hun vroegere gevangenschap. Daarbij komt nog dat de banen in Indonesië toch al niet voor het oprapen liggen. Veel deskundigheid gaat er op deze ma nier eigenlijk verloren, er zijn artsen en Ingenieurs, waar het land grote behoefte aan heeft, die nu onge schoolde arbeid moeten verrichten. Machtsvertoon Herman Marcus zegt in zijn brief dat hij niet te lang wil stilstaan bij het misbruik en macht van plaatselijke autoriteiten, bij de chantage, bij de corruptie en de vernedering die ex- gevangenen moeten ondergaan en dte hun weg naar de volledige vrij heid vaak onnodig veel langer ma ken. Hij vindt het hele proces veel te gecompliceerd en kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het de Indonesische regering om am- bachtsvertoon gaat. om zowel de politieke gevangenen als de miljoe nen andere Indonesiërs te laten zien dat het huidige bewind vast in het zadel zit en dat er niet mee te spot ten valt. Maar. zegt Marcus, het is in feite geen teken van kracht, maar van zwakheid, van instabiliteit en gebrek aan zelfvertrouwen. Een wer kelijk stabiel bewind heeft dit soort kunstmatige vertoningen van macht niet nodig. Hoe willekeuriger een regering met de macht om springt. des ter sterker zal de onrust, het gevoel van teleurstelling en de weerstand tegen zo'n regering wor den. Marcus wijst op het groeiende (nu nog passieve) verzet onder de Indonesische bevolking en vreest voor gewelddadigheden in de toe komst. Dil is het laatste van twee artikelen over de politieke gevangenen in Indo nesië. Het eerste plaatsten wij afgelo pen dinsdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7