Lijfwacht is een lapmiddel Personalia tekening van een lezer DICHTBIJ f VERDUB Trouw commentaar Struikrovers-affaire 'Cursus' voor bedreigde topmanagers biedt meer bescherming Chauffeur overreden Een stoet storingen kleinzoon over oma christie gezellig reclamekoningin? jodelen slordig donderdag 3 november 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 Ondanks een zeer intensieve aan pak is de Amsterdamse recherche er niet in geslaagd de zakenman Maurits Caransa uit de handen van zijn ontvoerders te bevrijden. Daar voor was helaas pecunia nodig. Als de recherche uit de hoofdstad toch een complimentje verdient is dat met name om haar zakelijke en nuchtere aanpak van de affaire èn de wijze van voorlichting. De poli tie heeft zich niet laten verleiden tot het doen van allerlei speculatieve en of emotionele verklaringen over bij voorbeeld de achtergrond van de ontvoering en de richting waarin de vermoedelijke daders moesten wor den gezocht. Tot het einde toe heeft zij volge houden dat er geen duidelijke aan wijzingen waren waaruit de (ge rechtvaardigde) conclusie kon wor den getrokken dat de affaire een politiek of een crimineel karakter had. Het was daarom ook verstandig van de regering dat zij deze visie van de recherche niet in twijfel trok en het opsporingswerk bleef overlaten aan het Amsterdamse politieapparaat. De vroegtijdige terugkeer van de minister van binnenlandse zaken (en justitie) mr W. F. de Gaay Forman van de conferentie in Lissa bon kon in dit verband als een verstandige voorzorgsmaatregel worden beschouwd. De ontvoering van Caransa was dus niet (achteraf kan dat met misschien net iets te veel gemak worden vast gesteld) een actie van de Rote Ar mee Fraktion of de „Nederlandse beweging van de 18de oktober", ïoals uit vele anonieme telefoontjes zou kunnen worden afgeleid, of door anderen bij voorbaat als vast staand werd aangenomen. De ontvoering had ook weinig te maken met geweld en terrorisme zoals de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim zich in een wel erg vroeg stadium liet ontvallen, en bijvoorbeeld ook door het kamerlid Schakel in een radio-uitzending werd gesugge reerd. f Naar nu vrijwel zeker vaststaat is er uitsluitend sprake van een ordinaire struikroversaffaire, met dien ver stande dat een ontvoering en afper sing in deze vorm zich in ons land nog niet eerder zó heeft voorge daan. Ondanks de gijzelingsaffaire in de Franse ambassade, in de strafgevan genis te Scheveningen, de treinka pingen in Beilen en Wijster en de bezetting van het Indonesisch con sulaat in Amsterdam alsmede de gijzeling van de schoolkinderen in Bovensmilde is het blijkbaar voor velen nog niet gemakkelijk te aanvaarden dat Nederland ook in dit opzicht geen eiland vormt waar de woelingen van de boze wereld aan voorbijgaan. Het is blijkbaar moeilijk, maar wij moeten er aan wennen dat wij niet langer gespaard worden voor grote (en kleine) mis daden noch met een politiek noch met een crimineel karakter. Door Huib Goudriaan Onderscheiding De scheidende di- rdcteur-generaal van het loodswe zen. schout-bij-nacht G. van der Graaf, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Rechterlijke macht Mr. J. A. Mar kus is op zijn verzoek per 1 juni 1978 eervol ontslag verleend als vice-pre sident van de arrondissements rechtbank te Alkmaar, onder dank betuiging voor bewezen diensten. Antillen De huidige gevolmach tigde minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag, de heer Madu- ro. zal gedurende de gehele rege ringsperiode-Rozendal in functie AMSTERDAM Na de bijna niet meer verwachte terugkeer van Maurits Caransa in de uitdrukking is in dit geval gerechtvaar digd het land der levenden, blijft de klemmende vraag hoe topmanagers zich kunnen beschermen tegen ontvoering. In West-Duitsland zouden sinds de moord op de bankier Jilrgen Ponto en op werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer parti culiere beveiligingsdiensten een ongekende bloeiperiode bele ven. In Nederland is nog nauwelijks sprake van een aanbod van lijfwachten door bewakingsbedrijven, maar wel bieden enkele diensten al langere tijd bepaalde vormen van bescherming. Andere beveiligingsdiensten blijven zich beperken tot bescher ming van „have en goed" en piekeren er niet over ook „het lijf" onder hun hoede te nemen. blijven. Aanvankelijk was bepaald, dat de eerstkomende twee jaar een ander deze post zou bekleden. Maar door het benoemen van een tiende minister in het kabinetrRozendal is deze beslissing herzien. Burgemeesters Per 1 december is benoemd tot burgemeester van Ge- ndringen de heer A. A. Janszen, nu burgemeester van Groenlo. De heer Jansen is vijftig jaar, r.k. en lid van de KVP Tot burgemeester van de vergrote gemeente Tiel is per 1 janu ari benoemd drs. K. F. Broekens (51. doopsgezind en lid van de PvdA), burgemeester van het huidige Tiel Tot burgemeester van de nieuwe gemeente Neerijnen is per 1 januari benoemd de heer E. R. Westerbeek van Eerten, nu burgemeester van Varik en Ophemert. Hij is 55, her vormd en lid van DS'70. Het ligt voor de hand dat geen enkel bedrijf dat zich bezighoudt met het bewaken van personen, goederen of gebouwen zijn werkwijze zal openba ren aan nieuwsgierigen. De Eerste Gecombineerde Nederlandse Veilig heidsdienst BV in Den Haag, die ons .werd genoemd als de enige Neder landse professionele organisatie die lijfwachten verstrekt, antwoordde dan ook bepaald ontwijkend op vra gen in deze richting. „Wij verstrek ken telefonisch geen inlichtingen en als u langs zou komen, zou dat wei nig zin hebben," aldus een woord voerder, die de eerste drie weken bovendien geen tijd heeft voor een gesprek. Voorkomen beter De heer G. Hoffman, directeur van het gelijknamige bedrijfsrecherche- 'bureau in Amsterdam toont zich openhartiger. Zijn bureau blijkt al sinds oktober 1975 adviezen ter voor koming en gedragsregels in geval van ontvoering te verstrekken aan vooraanstaande zakenmensen. Hof fman geeft reeds twee jaar een cur sus, die is getiteld: „Hoe te handelen bij kidnapping". Deze „opleiding" bestaat uit het vertonen van de Amerikaanse film „Kidnap Executi ve" en mondelinge instructies. Belicht worden de beweegredenen van de ontvoerders, die van crimine le, politieke of psychopathologische aard kunnen zijn. Vervolgens wordt geadviseerd bepaalde maatregelen ter voorkoming van de ontvoering te nemen. Ten slotte krijgt de cliënt adviezen hoe hij moet handelen als er toch een ontvoering mocht gebeu ren. „Wij kunnen deze adviezen ui teraard niet in detail in de krant laten zetten, maar wel kan ik zeggen dat wij ruim 150 tips verstrekken, waardoor de handelingsbekwaam heid en de zekerheid van onze cliënt in geval van ontvoering wordt ver hoogd," aldus de heer Hoffman. Het bedrijfsrecherchebureau treedt bij een ontvoering ook op als „coördina tor tussen bedrijf, familie en autori teiten". Op de vraag of Hoffman op verzoek van een cliënt ook voor lijfwachten zou kunnen zorgen, antwoordt hij: „Wij hebben de laatste dagen wel verzoeken om een lijfwacht gekre gen, maar wij gaan daar niet op in, omdat dat in strijd is met ons uit gangspunt. dat hersenwerk meer succes heeft dan spierballen. Het is beter om een systeem op te bouwen, dat kidnapping voorkomt; er is meer heil te verwachten van goed door dachte preventieve maatregelen. Als een confrontatie wordt voorkomen, behoeven geen wilde maatregelen te worden genomen." Heeft een lijfwacht dan nooit zin? „Er zijn wel omstandigheden denk baar dat bodyguards zin hebben, bij voorbeeld bij een samenkomst van belangrijke mensen. In zo'n geval moet je de boel, mocht er een directe bedreiging zijn, kunnen afgrendelen om de deelnemers aan de bijeen komst te kunnen beschermen. In het algemeen kun je echter beter een goed systeem hebben. Bij afwezig heid van zo'n systeem helpen zelfs vier lijfwachten niet en kan er toch nog wat gebeuren. G. Hoffman: hersenwerk doelmatiger dan wapens Behoort de heer Caransa ook tot uw cliëntèle? Is zijn kennelijke beheer ste optreden wellicht te danken ge weest aan adviezen die hij vroeger van u heeft gekregen? „Wij doen geen uitspraak over wie tot onze cliënten behoort of hebben behoord in welke zaak dan ook, om dat discretie bij ons met een hoofd letter wordt geschreven. Bovendien zou het hele systeem geen zin heb ben als men in een krant een hand leiding zou vinden voor handelingen van zakenlieden, die het gevolg zijn van onze instructies." Woordvoerders van andere bedrijfs- veiligheidsdiensten steken niet on der stoelen of banken dat lijfwach ten of „pistolenjongens" nimmer af doende bescherming bieden. Gewe zen wordt op de ontvoering van de Westduitser Schleyer en de moord op de Amerikaanse president Ken- nedy. „Mensen die men wil ontvoe ren of doden kunnen nog niet door vier of zes mensen, of desnoods een heel leger worden beschermd," zegt een vertegenwoordiger van de direc tie van de Amsterdamse Nachtvei ligheidsdiensten BV. Het bedrijf, dat overigens gespecialiseerd is in het bewaken van gebouwen en be drijven, stelt geen lijfwachten ter beschikking: „Wij willen onze men sen niet in zo'n gevaarlijke positie brengen". Onbetaalbaar De heer F. den Boer van Neder lands oudste detectivebureau Den Boer in Amsterdam, dat zich presen teert met „voor alle opdrachten", belicht andere interessante facetten van het eventueel inzetten van lijf wachten. Den Boer: „Een lijfwacht is praktisch onbetaalbaar. Als men zoiets een maand zou willen doen en hoe lang moet dat duren, wan neer moet je ermee ophouden? kost dat al een ton. Bovendien ver strekt een bedrijf met een zekere reputatie in Nederland alleen lijf wachten. die ongewapend zijn. In Nederland verbiedt de wet op de weerkorpsen het bewapenen van lijfwachten. Stel dat we een ongewa pend iemand ter beschikking stel len, dan komt dat op zo'n 75 gulden per uur. dat is minstens 750 gulden per dag! En voor het minimale aan tal van twee lijfwachten moet dan 1500 gulden per dag worden behaald Ons bureau levert trouwens geen bodyguards, omdat we onze mensen dat risico niet willen laten lopen Onze mensen zouden trouwens wei geren." Onderwereld „Zou een topmanager mensen hu ren. die illegaal bewapend zijn dan krijgt hij met onderwereldfiguren te doen. U gelooft toch niet dat men sen van niveau zich zo zouden verla gen dat ze met een aantal .gorilla's' in het openbaar zouden verschij nen? De relaties zouden al gauw vragen: Wat ben jij begonnen? Daarom neem ik al die verhalen over zwaar bewapende particuliere lijfwachten in West-Duitsland ook met een korrel zout. Wij geven al leen bij uitzondering een goeie rela tie. die bij voorbeeld last heeft van een ex-werknemer, of een geschei den vrouw die moeilijkheden vreest met haar ex-echtgenoot een begelei der mee; als dan op de vuist wordt gegaan ligt dat natuurlijk anders. Wij dragen sinds 1930. sinds de op richting van ons bureau, geen wa pens. helemaal niets. En ik acht de instelling van de lijfwacht voor Ne derland absurd." aldus detective Den Boer. Resteert de vraag of de Nederlandse overheid evenals in West-Duitsland. al dan niet zichtbaar aan vooraan staande topmanagers (en politici! bescherming biedt. Op deze vraag antwoordt het ministerie van justi tie in Den Haag: „Als veiligheids maatregelen duidelijk zichtbaar worden, zullen wij die niet ontken nen. Maar in het algemeen kunnen wij over veiligheidskwesties in be paalde situaties geen mededelingen doen." RAAMSDONKSVEER (ANP) - Terwijl hij de achterwielen van de vrachtauto van een collega contro leerde, is de 43-jarige beroepschauf feur C. Bink uit Raamsdonksveer op de Maasdijk in Raamsdonksveer be kneld geraakt en later overleden. De chauffeur van de wagen waarbij de achterwielen werden gecontroleerd, wist niet dat zijn collega was uitge stapt. Beide vrachtauto's waren ge laden met bitumen voor dijkverste- viglng. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. DE (VEEL>K0PPl6HEiD van de PARTÜEN van de ARBEID... Het móet dan maarI [HELEflAAIéEEN 1|Het Ican niet anders MET MET /ZZijtMllylllMN MET MET CMj HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten En daar was ie dan toch nog. De eerste oceaandepressie die het presteerde tot de Noordzee door te dringen. Deze doordou wer kwam bij zuldwest-Enge- land binnen en spurtte door naar het zeegebied ten noorden van Nederland. Dat was goed te merken in ons lieve landje aan de sterke aanwakkerende zuide lijke wind vóór het warmtefront uit. Een station in zuidoost-En- geland meldde 's morgens wind stoten van bijna 110 km/u. De depressie was klein van om vang, maar furieus genoeg. Re gen was ook al van betekenis: Papendrecht gaf om acht uur 's morgens 11 millimeter door, De Bilt gisteravond 13 mm. Voor veel mensen zal het giste ren wel even wennen geweest zijn. In lange tijd had de natuur niet meer die woeste sfeer te zien gegeven met laag overtrek kende motregengordijnen en snel passerende lage stratuswol- ken. De ware liefhebber waar deert zo een weertype dat karak teristiek is voor het najaar na tuurlijk. Enkele medewerkers zeiden deze regen en wind verre weg te verkiezen boven die ver velende misttoestanden. Wat dit betreft worden zij ook vandaag en morgen op hun wenken be diend. Over zuid-Engeland trok gisteravond alweer een volgen de storing, die om zeven uur 's avonds alweer nat weer ga! in het zuidwesten van het land. De barometer op de Scilly-eilanden (10 mm regen) was stijgende, maar het instrument in Valentia (ZW-Ierland) alweer dalende: een duidelijk bewijs dat er een hele serie storingen op ons afkomt. Die trekken met een zeer lang gerekte westelijke circulatie die reikt van Canada en de Verenig de Staten tot over West-Europa, onze kant op. De hoofdsystemen ter weerszijden van deze stro mingen zijn een diep en om vangrijk lagedrukgebied bij IJs land en een hogedrukgebied van de Azoren tot Oostenrijk. In die westelijke hoogtestroming be vinden zich boven Canada en ten zuidwesten van de Britse eilanden straalstromingen. On der dergelijke 'jets' vindt zoals bekend vaak een voorspoedige geboorte en groei van nieuwe depressies plaats. Jan Visser wist te vertellen dat rond 26 oktober bij de Aleoeten ook al uitzonderlijke diepe depressies waren voorgekomen, één ervan bezat een kerndruk van slechts 930 millibar, ofte wel 698 milli meter kwikdruk. Ten oostnoordoosten van Mos kou bevindt zich een krachtig hogedrukgebied van 1.040 milli bar (centrum op 58 Noord, 55 Oost). Daaronder vriest het ste vig: zelfs overdag is het er - 14 tot - 19 graden, maar in Mos kou, Leningrad en Moermansk verkeert het kwik helemaal niet in een winterse; stemming met temperaturen van 5 tot 8 graden boven nul. Oktober was zeer zacht. „Geeft dit een statische correlatie (ver band) met een daarop volgend type winter?", aldus de vraag van onze medewerker in Alm- kerk. Antwoord: Een onderzoek wees uit, dat bijna alle strenge winters (1904 tot 1945) werden voorafgegaan door een eerste decade van oktober die te zacht en te droog" was uitgevallen. Maar men mag deze regel niet omkeren. Nee dus! Oktober had in De Bilt een ge middelde etmaaltemperatuur van 11.5 graden tegen 10 nor maal. de gemiddelde dagelijkse maximumtemperatuur was 15.6 (14.1), de gemiddelde dagelijkse minimumtemperatuur 7.7 (6.2). Zonneschijn te De Bilt 104 uur tegen 102 normaal, het regende er 31 tegen 48 normaal, landelijk viel er ruim 45 mm regen tegen 73 normaal en het onweerde er gens in Nederland op 9 dagen tegen op 8 normaal. HOOGWATER vrijdag 4 november Vllssingen 7 12-19 36, Hanngvlietsluaen 7.03-19 31, Rotter dam 8.40-21 29. Scheveningen 7.55-20 24. IJmui- den 8 44-21 13. Den Helder 1254. HarUngen 2 02- 15.01. Delfzijl 4 08-16 53. Wcerraporten van weer nat. 7-»N gisteravond 19 uw r temp. Matton Amsterdam geheel bew 14 9 De Bilt geheel bew. 13 13 Deelen 12 Eeidr geheel bew. II 5 Eindhoven geheel bew 13 5 Den Heider zuaar bew 10 Rotterdam 14 8 geheel bew 12 Vlissingcn regen 14 Zd Limburg regen 14 4 Aberdeen zwaar bew 10 Athene onweer 17 Barcelona onbewolkt 22 0 Berlijn half bew 10 0 halt bew. 18 0 Brussel 14 5 Frankfort 6 Geneve 12 Helsinki geheel bew 5 0 Innsbruck regen 8 Klagenfurt zwaar bew 11 0 Kopenhagen hall bew 11 0 Lissabon geheel bew 19 O Locarno heht bew IC 0 Londen regen 15 1 Luxemburg motregen 10 8 Madrid onbewolkt 18 0 Malaga onbewolkt 0 Mallorca onbewolkt 22 0 Munehen regen 8 Nice licht bew 20 0 Oslo zwaar bew 9 1 Parijs regen 17 9 Rome onbewolkt 20 0 Split zwaar bew 17 Stockholm geheel bew 10 Wenen zwaar bew 13 O Zurich regen 8 Casablanca onbewolkt 0 Istanbul Las Palmas 0 New York zwaar bew Tel Aviv 26 0 Tunia licht bew 23 0 onder redactie van Loes Smit Matthew Prichard (34), Agatha Christie's enige kleinzoon, woont met vrouw en drie kinderen in een geriefelijke villa in Wales. Druk heeft hij het niet; minder dan de helft van zijn tijd besteedt hij als directeur van de N.V. Agatha Chris tie aan het binnenhalen van de film- en toneelrechten die betaald moeten worden voor elke verfil ming of toneelopvoering van een van zijn grootmoeders boeken. „Ik zou niet durven beweren dat ik zeven dagen per week met m'n tong op mijn schoenen loop," zegt Pri chard, „maar dat hoeft ook niet. Zoals het nu gaat zou grootmoeder het gewild hebben, want zo was ze zelf ook, en bovendien was ze een schat van een grootmoeder, echt zoals je je een lieve oude oma voor stelt. Pas bij haar dood (ze werd 85 ;iar) drong het goed tot me door noeveel ik met haar verloor." Van de hand van Sir Max Mallo- wan, de tweede man van „de konin gin van de misdaadroman" is kort geleden een autobiografie versche nen. waarin hij veel vertelt over zijn vrouw die overigens erg op haar privéleven gesteld en daar door ook erg gesloten was. Klein zoon Matthew vindt het nu hoog tijd om de wereld van de „zeer onthullende aantekeningen" van grootmoeder zelf op de hoogte te stellen, die ze tot haar dood achter slot en grendel heeft gehouden. Het volgende weekend wil hij, vanuit New York, aan een .Agatha Chris- tie-toer" door de Verenigde Staten beginnen en dan alles vertellen wat hij zich van zijn grootmoeder herin nert. Bijvoorbeeld dat ze zich in feite niet erg gelukkig voelde in deze tijd, dat ze veel bewondering had voor de kalme, Victoriaanse manier van leven. Dat „Dame Agatha" het jaar in haar privé- seizoenen indeelde: ze had er een om te schrijven (ze trok een bepaal de tijd voor een boek uit en dan moest het ook af zijn), een voor intensieve familiecontacten, en een om met haar man archeologisch onderzoek te doen. Ze was dolblij met elk succes en het geld dat ze met haar boeken verdiende bete kende eigenlijk maar weinig voor haar. Agatha Christie had maar één dochter, Prichards moeder. Ze kwam dan ook veel bij hen thuis eh las van tijd tot tijd uit haar eigen boeken voor, nooit meer dan één hoofdstuk tegelijk en geen kritiek duldend. Ze vond het ook heel nor maal dat zij voor haar dochter en kleinzoon een leven uitstippelde dat net zo prettig moest verlopen als het hare. Ze stuurde Matthew naar Eton en Oxford, en toen hij negen jaar was liet ze de rechten van „De muizeval" op Matthews naam overschrijven. Dat boek is voor het toneel bewerkt en is nu. na meer dan vijfentwintig jaar, nog steeds in het theater te zien, zodat Prichard alleen al daarvan een aar dig inkomen heeft. Op kostschool, vertelt hij. merkte hij voor het eerst dat zijn groot moeder beroemd was. Zijn moeder stuurde hem elk nieuw boek van oma toe, maar het duurde nogal lang voor zo'n boek hem bereikte. Alle boeken passeerden eerst de directeur, en toen Matthew hem eens vroeg waarom dat toch zo lang moest duren, bleek dat de directeur en zijn vrouw het mysterie maar met moeite uit handen konden ge ven, zo spannend vonden ze het. „Heel eerlijk gezegd begreep ik toen pas, dat behalve ikzelf ook anderen grootmoeders boeken ver slonden." al diegenen die wèg van zijn drankje zouden zijn. Om dat net-echt-resul- taat te bereiken is een dubbelgang ster, ene Janette Charles, in de arm genomen. Verhuurt de Britse koningin zich als fotomodel? Heeft zij zich laten over halen om reclame te maken voor mousserende Italiaanse wijn? Dat mag zo lijken, maar het is niet zo. Wel probeert de fabrikant van de wijn op deze manier te doen voorko men, of koningin Elizabeth hoort tot „Ik vind het fijn om hier te wonen. Ik ben in '53 in de Lunetten gebo ren en ook hier in het kamp op school, de vroegere gaskamers, ge weest. Toen was het veel gezelliger in het kamp." Aan het woord in Jeugdwerk Nu (veertiendaags vakblad voor wel zijnswerkers) een 24-jarige bewoner van het laatste Molukse woonoord in Nederland, het voormalige con centratiekamp Lunetten in Vught. Een man die daar geboren, getogen en getrouwd is en intussen vader van twee kinderen is, die de MTS heeft afgelopen en het diploma, bouwkundig tekenaar op zak heeft, maar ondanks wel twintig sollicita ties geen passende baan heeft ge vonden. „Hoe dat komt? Ze denken waarschijnlijk: daar heb je weer zo'n Molukse jongen. Dus nu loop ik soms in de steun en af en toe ga ik wat bijwerken op de fabriek." De jongeman, die nu weer een poosje voor een uitzendbureau werkt, is aanhanger van de RMS („maar ik geloof niet in acties hier in Neder land"). en voelt zich ondanks nogal wat ongemakken prettig in het woonoord. „Mij krijgen ze hier niet uit. Als ze me er uit komen halen. zoals dat in Vaassen is gebeurd, dan onderneem ik wel wat. Ik heb zelf niet het gevoel dat ik hier tijde lijk woon. De Lunetten is mijn thuis." Jodelen is veel meer dan een beetje van lage naar hoge tonen galmen en andersom. Ten eerste moet je er talent voor hebben en verder moet je je door deskundigen ademha lingstechnieken laten bijbrengen Dat schrijft tenminste het Zwitser se weekblad Wir Brückenbauer. en in Zwitserland wegen ze nu een maal alles van Jodelen af. Het wordt daar druk en uiterst serieus beoefend, er bestaan ritsen officiële jodelclubs en sinds kort wordt er in Luzern zelf een officiële jodeltech- nisch verantwoorde cursus voor be ginners gegeven. Daar bestaat gro te belangstelling voor. lezen we in ,Wir Brückenbauer Meer dan hon derd beginnelingen in de kunst van wie de jongste veertien en de oudste vijfenvijftig is komen elke zaterdagmiddag trouw naar Luzern. net zolang tot ze in twaalf lessen (dertig lesuren) in alle gehei men van het jodelen zijn ingewijd En denk maar niet dat ze maar wat aan- en najodelen. De leerlingen krijgen muziektheorie, moeten rit mische oefeningen doen. leren iets over de geschiedenis van het Jode len en over adembeheersing Ze krijgen partituren voor zich die ze noot na noot moeten voorjodelen. Er bestaat ook wel zoiets als een improvisatie-jodel, recht uit het hart dus. maar daarvoor moet je een natuurtalent zijn. En zo bege nadigd zijn er maar weinigen. Lang niet elke behoorlijke zanger kan goed leren Jodelen. De meeste lief hebbers nemen dan ook genoegen met een plaatsje als tweede jode- laar in een koor. „maar och", zegt cursusleider 8tadelmann een beet je meewarig, „die moeten er toch ook zijn". Vroeger kon je de Engelse zaken man al van verre herkennen aan zijn klassieke kleding, conservatief maar perfect tot in de puntjes En moet je de ouderen nu zien! roept een boze Fred Linott. de nieuwe voorzitter van de Britse bond van confectiekleermakers: steeds meer opgelapte of glimmende ellebogen, rafelige boorden en manchetten, gescheurde voering. „En laten we het maar helemaal niet hebben over het zitvlak van hun pantalon. Als de heren ouder en dikker wor den. lopen ze er met gescheurde naden bij of anders hangt het kruis wel op hun schoenen". Tevredener is Linott over de jongere generatie. Die draagt goed passende moderne pakken, „omdat ze weten dat kle ren de man maken" Maar ook die jonge zakenlieden zullen eens ou dere, dikke zakenlieden zijn. En dan?

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5