Regering moet uit extra-pot deel prijscompensatie betalen Minister Lubbers geeft Ten Horn weinig kans Gebrek aan studie Nederlands fascisme Seiko Quartz is: zien wat002laathoren. Lachmon vraagt nu al hertelling stemmen aan Brood 4 a 5 cent duurder MobirPjj 25 km méér per volle tank. MobilH de olie die benzine bespaart. Werkgeversvoorzitter Van Veen doet suggestie tijdens loonoverleg Seiko Quartz. Eens zullen alle horloges zo nauwkeurig zijn. Nog geen officiële uitslag verkiezingen eerst m'n Gcudl&uüjjje opeteni. fw fWijhèenoplMr. Vakbonden komen met nieuw cijfermateriaal Speciale week op Amsterdamse Universiteit moet eerste aanzet zijn FLEUROP Tijdschriften en stookolie duurder DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een deel van de prijscompensatie moet vol gend jaar betaald worden uit het bedrag van 500 miljoen, dat het demissionaire kabinet ach ter de hand houdt, zo meent werk ge vers voorman Van Veen. Hij heeft deze wens gisteren ingebracht in het gesprek met overheid en vakbeweging over het „aanvullend beleid", waar mee het kabinet de werkloos heid verder wil terugdringen en de koopkracht van de door sneewerknemer op peil wil hou den. In de ministerraad zal over deze en andere reacties van werkgevers en vakbewe ging gesproken worden. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei gisteren niet te verwachten dat uit het „nader beraad" nieuwe voor stellen zullen komen. „Het demissio naire kabinet ziet het eind van de mogelijkheden", aldus Boersma. Van de zijde van werkgevers en vak beweging is gisteren nogal wat kri tiek geuit op de voornemens van het kabinet. Geen zekerheid Voorzitter Kok van de FNV heeft „versterkte bezwaren" tegen rege ringsplannen om de aardgasprijs te verhogen, zij het later dan aanvanke lijk de bedoeling was. Uitstel van de BTW-verhoging kan ertoe bijdragen, dat de koopkracht van de modale werknemer volgend jaar niet aange tast wordt, maar voor het jaar daar op bestaat allerminst zekerheid. „We rekenen de mensen voor 1978 rijk. maar weten niet wat er daarna gaat gebeuren," aldus Kok. Hij verlangt blijvende maatregelen, die de lasten verzwaring voor de werknemers on gedaan maken. Het ontbreken van die maatregelen legt „een druk" op de bereidheid tot loonmatiging, waarschuwde Kok. Hij sloot niet uit. dat de vakbeweging alsnog een wer kelijke loonsverbetering moet eisen, of een hogere prijscompensatie. Volgens CNV-voorzitter Lanser advertentie Seiko mechanische horloges vanaf f 145- Seiko Quartz horloges vanaf f 350,- wordt binnen het CNV „Op dit mo ment niet gedacht aan een werkelij ke loonsverbetering, uitsluitend aan handhaving van de koopkracht." De vakbeweging vreest dat de aan gekondigde verlaging van de wao- premies (wet arbeidsongeschikt heid) als „een stoke achter de deur" gebruikt wordt. Boersma heeft 290 miljoen gulden toegezegd voor het geval dat er centrale afspraken ko men tussen werkgevers en vakbewe ging. Als er slechts per bedrijfstak of onderneming afspraken -gemaakt kunnen worden over lonen en ande re arbeidsvoorwaarden zal de rege ring de toezegging opnieuw moeten bezien, aldus Boersma gisteren, toen hem van de kant van de vakbe weging om opheldering werd ge vraagd. De wao-verlaging moet ertoe leiden, dat een ingreep in het minimumloon volgend jaar geen nadelige gevolgen heeft voor de werknemers met dit loon. De regering wil, tegen de zin van de vakbeweging, een deel van de verhoging van het minimumloon pas later in het jaar betalen. Boers ma heeft de vakbeweging verzekerd, dat de ingreep in het minimumloon eenmalig is, maar de wao-premie- verlaging niet. 'Hom of kuit' door Jan Kuyk PARAMARIBO Nog steeds is de uitslag van de verkiezingen in Suriname niet officieel en daarmee stijgt het aantal verhalen en de spanning hier. Inmiddels heeft oppositieleider Lachmon gistermorgen officieel een hertelling aangevraagd voor de twee zetels van het district Commewijne, die met een uiterst kleine marge van tachtig stemmen overgingen van de VDP naar het NPK-regeringsblok. advertentie Er zouden zich ook op drie, met name door Lachmon genoemde stembureaus onregelmatigheden hebben voorgedaan. Zo zouden bij voorbeeld op de plantage Mariën- burg gastarbeiders uit Guyana en Haïti gestemd hebben. De mannen hadden zich gemeld met het verhaal, dat ze geen oproepings- kaart hadden gekregen. Dat kan, want ook in de stad zijn heel wat kaarten blijven liggen. Daarom kre gen die Guyanezen en Haïtianen op hun eerlijk gezicht een stembiljet, aldus de verhalen op het VDP-hoofd- kantoor. De VDP wil nu een nauw keurige verificatie van ieder die ge stemd heeft in Commewijne. Andere verhouding Als inderdaad blijkt dat er in Com mewijne iets moet worden gewijzigd, betekent dat meteen heel veel. Dan heeft Arron niet een meerderheid van 22 zetels tegenover 17 van de oppositie, maar is de verhouding 20- 19. Ook over de uitslag van het district Boven Marowijne (slechts één zetel) doen verhalen de ronde. Er zouden nog steeds drie stembussen per kor jaal uit de binnenlanden onderweg zijn naar het districtscentrum Albi- na. De waterstand op de rivier is te laag, zo is de officiële, maar volstrekt ongeloofwaardige verklaring. In de voorlopige uitslagen is de zetel van Boven Marowijne aan de NPK toegewezen, maar als daar iets wij zigt, dan moet alles wat tot nog toe gezegd is, worden geherwaardeerd. het vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...'t ligt bij de vleeswaren Van de kant van de werkgevers is het verwijt gekomen, dat de rege ring te weinig rekening houdt met tegenvallende economische ontwik kelingen. Om het bedrijfsleven wat meer lucht te geven moet de over heid een deel van de prijscompensa tie voor eigen rekening nemen, al dus VNO-voorzitter Van Veen. Voor het komende eerste gesprek tussen werkgevers en vakbeweging over lo nen en andere arbeidsvoorwaarden, mogelijk op 18 november, wil Van Veen „hom of kuit" van het kabinet. Het is de vakbeweging niet duidelijk geworden wat de regering bedoelt waar in de voornemens gesproken wordt over een bovengrens in de prijscompensatie. Is de regering het met de werkgevers eens, dat „open eind" in de prijscompensatie te ris kant is, omdat de prijsontwikkeling kan tegenvallen, werd gevraagd. Boersma heeft dit ontkend. Hij ver wees naar een toekomstig wetsplan, waarmee ook mensen met niet cao inkomens tot loonmatiging ge bracht kunnen worden. „Als de prijscompensatie niet begrensd is, is het moeilijk om voor te schrijven wat er in de sfeer van die inkomens moet gebeuren," aldus Boersma, die nog nader advies nodig heeft. „Een maximum is een maximum, wat ook het doel is," meent echter zowel Lanser (CNV) als Kok (FNV). Kok beklemtoonde, dat het wetsplan er snel moet komen en vervolgens een vlotte parlementaire behandeling verdient. Balgoij onderdeel van gemeente Wychen ARNHEM (ANP) Gisteren heb ben de 357 kiesgerechtigden van het kerkdorpje Balgoij (gemeente Over- asselt) zich mogen uitspreken over de gemeente waarbij het zich zal aansluiten: bij de aangrenzende ge meente Wychen of bij de nieuw te vormen gemeente die ontstaat door een voorgenomen samenvoeging van de gemeenten Overasselt en Heumen. Bij een grote opkomst (348 stemmen) spraken 201 inwoners van advertentie Drie nogal vermoeide heren aan de onderhandelingstafel. Van links naar rechts werkgeversvoorzitter Van Veen, FNV-voorzitter Kok en minister Boersma. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) vreest, dat de werkgelegenheid bij de stoomketelfabriek Ten Horn in Veendam verloren zal gaan. Bij Ten Hom werken tachtig mensen. Balgoij zich uit voor aansluiting bij Wychen en 147 voor een samenvoe ging met Overasselt-Heumen, zo is na de volksraadpleging gebleken. In ons land is een dergelijke in spraakprocedure nog niet eerder vertoond. De betrokken gemeente besturen en de provincie Gelderland hebben laten weten dat de uitslag van deze stemming doorslaggevend zal zijn. In de andere kerkdorpen van de samen te voegen gemeenten Overasselt en Heumen had men vol doende aan de normale inspraak- methode, waarbij algemeen een sa menvoeging van de twee werd voor gestaan. Alleen in Balgoij (525 inwo ners) bleek een meer gedegen raad pleging nodig omdat sommigen aan sluiting wensten bij het naburige Wychen. De stemming betekent nu dat Balgoij buiten de samenvoeging zal blijven en onderdeel wordt van Wychen. Lubbers zal het bedrijf niet verzoe ken de aangekondigde faillissement saanvrage uit te stellen. „Ik wil niet op de stoel van de bedrijfsleiding gaan zitten." zei Lubbers gisteren. Wel zullen zijn ambtenaren zich van daag „met kritische vragen" tot de bedrijfsleiding wenden, maar het is zeer onwaarschijnlijk dat daar mee uitstel bereikt wordt. „Ik ben bang, dat die vragen voor de werkgelegen heid niets opleveren," aldus Lubbers na afloop van een gesprek met de vaste Kamercommissie van econo mische zaken. De commissie heeft op stappen van het ministerie aange drongen. Lubbers kon gisteren niet zeggen „waarom het is misgelopen" met het bedrijf, dat meerdere malen over heidssteun heeft gekregen, voor het laatst in mei van dit jaar. Wel zei Lubbers, dat de „bedrijfsleiding te kort geschoten is". Naar zijn mening kon ook de door de overheid opge richte Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM) daarin geen verandering brengen. De NOM, die een deel van het aandelenpakket in handen heeft, stond machteloos, al dus Lubbers. Door de commissie is de „eerste verantwoordelijkheid" voor de gang van zaken bij directie en commissarissen gelegd, maar werd ook een beschuldigende vinger in de richting van de NOM gewezen. Met name vroeg de commissie zich af, waarom de NOM niet bewerkstel ligd heeft dat de interne financiële verslaggeving van het bedrijf beter uit de verf is gekomen. Cijfermateriaal De vakbonden zeggen, nieuw cijfer materiaal in handen te hebben ge kregen, waaruit valt op te maken, dat de stoomketelfabriek wel renda bel kan draaien. Uit deze cijfers blijkt, dat er dit jaar een omzet is van tegen de negen miljoen gulden en dat bij een goed beleid volgend jaar meer dan negen miljoen omzet te halen valt. Om winst te kunnen maken, is een omzet van tien mil joen nodig. Volgens de vakbonden dient ook negen miljoen te worden Minister Lubbers geaccepteerd, omdat het bedrijf dan al zonder verlies draait. Volgens de directie zou de werkelijke omzet dit jaar echter nauwelijks vijf miljoen gulden bedragen. De vakbonden be strijden dit op grond van het nieuwe cijfermateriaal. Districtsbestuurder Ton de Hoog van de Industriebond NVV weigerde gisteren echter te zeggen, waar de vakbonden de cijfers vandaan heb ben. Met het nieuwe cijfermateriaal in de hand is een werknemersdele gatie. aangevuld met burgemeester Boekhoven van Veendam. gisteren naar Den Haag getogen, in de hoop de Vaste Kamercommissie van eco nomische zaken en minister Lub bers te kunnen overtuigen. Volgens de vakbonden is een bedrag van één miljoen gulden overheids steun nodig, overeenkomend met de loonsom van een halfjaar om het bedrijf voort te kunnen zetten. Het rijk gaf dit jaar al eerder een miljoen gulden. Gisteren hebben de werkne mers een driedaagse bezetting van het bedrijf beëindigd. Hun actie was bedoeld om te voorkomen, dat vrij dag het faillissement over Ten Horn wordt uitgesproken. ROTTERDAM Hoofdcommissa ris A. Vermeij van de Rotterdamse politie heeft hoofdinspecteur B. D. Kalma nog steeds niet ontboden voor een gesprek, aldus een woord voerder van de korpsleiding van de Rotterdamse politie. „Overigens", aldus de woordvoerder, „wordt dit geen gesprek dat zaken zal kunnen of willen oplossen. Aan de heer Kal ma zal een brief van de burgemees ter worden overhandigd. De inhoud van deze brief zal hem worden voor gelezen en dat is alles." Hoofdcom missaris Vermeij zal wel schriftelijk verslag uitbrengen van dit gesprek aan burgemeester Van der Louw, die inmiddels vertegenwoordigers van de politievakbonden heeft ontvan gen om de brief met bezwaren, wel ke de vakbonden hadden tegen het optreden van de heer Kalma bij de demonstratie vorige week donder dag ter nagedachtenis aan de in Stuttgart-Stammheim gestorven RAF-leden toe te lichten DEN HAAG Een brood van 800 gram wordt met ingang van maandag 7 november vier a vijf cent duurder. Dit is het gevolg van een prijsverhoging van 3'A cent die broodproducenten mogen berekenen bij levering aan handelaren. Tot de prijsverhoging is besloten na overleg van de Bakkerij Stichting met het ministerie van economische zaken. De verhoging van de broodprijs houdt verband met nog niet eerder doorberekende kostenstijgingen in 1977. advertentie Sociale dienst opgelicht LEEUWARDEN (ANP) - De politie van Wolvega heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 49-jarige J J. E uit Noordwolde, die ervan verdacht wordt de gemeentelijke sociale dienst in Wolvega voor 28.000 gul den te hebben opgelicht. Hij deed dit door aanvraagformulieren om een bijstandsuitkering niet naar waarheid in te vullen. De man heeft volgens de politie bekend advertentie Van een onzer verslaggeefsters „De studie van het fascisme in Nederland is nooit van de grond gekomen. Er waren wel enkele onderzoeken op dit gebied gedaan, maar die richtten zich voornamelijk op het Nederlandse fascisme in de jaren twintig tot veertig. Een echt wetenschappelijke aanpak van het fascisme, met name een studie van de kenmerken, de voorwaarden en de functie van het fascisme, is tot nu toe achterwege gebleven." Bloemen doen deugd. Bi| iedere gelegenheid. Uw Fleuropbloennsf verzorgt uw bloemenkeus perfect Over heel de wereld. Fleurop Interflora slaat er/ 4 voorm Koninginnegracht 135. Den Haag. Dit manco wordt met enige spijt geconstateerd door prof. dr Frits de Jong, decaan van de Faculteit der Sociale Wetenschappen van de Uni versiteit van Amsterdam. Hij hoopt dat de studieweek over het fascisme, die van 7 tot en met 11 november aan de Uni versiteit van Amsterdam wordt gehouden, ter gelegen heid van het dertigjarig be staan van de faculteit, een eerste aanzet zal geven tot een serieuze bestudering van het fascime in Nederland. Niet zo vreemd Dat juist het fascisme tot on derwerp is gekozen voor de jubileumviering is niet zo vreemd. De faculteit is opge richt op 7 november 1947, maar de eerste gesprekken over een dergelijke politiek en maatschappelijk gerichte faculteit ontstonden al direct na de tweede wereldoorlog, toen men de verschrikkingen van het nationaal-socialisme nog maar net te boven was gekomen. De initiatiefnemers, onder anderen prof. mr N. W. Post humus en de historicus dr J. Romein, wilden iets doen aan wat zij noemden: „Het ont stellend gebrek aan politiek inzicht onder de studenten". De ervaring met het fascisme had hun getoond dat voor en tijdens de tweede wereldoor log de Intellectuelen in Ne derland. op een goede uitzon dering na. geen heldenrol hadden vervuld. Zij verklaar den de passiviteit uit een ge brek aan kennis van de poli tieke praktijk. Het initiatief werd niet door iedereen warm begroet. Te genstand werd met name ge leverd door de rechtse partij en in de Amsterdamse ge meenteraad, die op 29 janua ri 1947 over de oprichting van de Politiek-Sociale Faculteit moest beslissen. Zij vreesden dat de nieuwe faculteit als „kaderschool voor linkse po- Afbeelding op de affiche Anti-fascisme in Nederland litici" zou fungeren. Ondanks de tegenstand, ook vanuit de universiteit, ging de faculteit op 7 november van dat jaar van start. In 1960 werd het takenpakket van de faculteit aanzienlijk uitgebreid. De naam veranderde toen in Fa culteit der Sociale Weten schappen. Nu bij het dertigjarig be staan het zilveren jubi leum is ongemerkt voorbijge gaan is teruggegrepen naar de eerste doelstelling: een bijdrage leveren om de verschrikkingen van het fas cisme in de toekomst te voor komen. Bij de keuze van de studieweek hebben de ont wikkelingen in de Bondsre publiek en Zuid-Afrika een rol gespeeld, maar dat de si tuatie in deze landen zo nij pend zou worden, hadden de organisatoren van de studie week niet kunnen voorzien. Voor de studieweek „Fascis me toen en nu" is een keur van binnen- en buitenlandse inleiders uitgenodigd, die een aantal facetten van het fas cisme zullen belichten. Zo •spreekt drs. M. Leeflang van het Documentatie Centrum voor Nieuwste Geschiedenis op de openingsdag over „Het fascisme een singulier of regulier verschijnsel?" Ande re voordrachten zijn „Voor waarden voor het fascisme toen en nu". „Fascisme en monopoliekapitaal", „Fascis me in de ontwikkelingslan den", „Vrouwen en fascisme" en „Spontane vormen van ar- beidersverzet tegen het fas cisme". De studieweek wordt afgerond met een forumdis cussie op vrijdag 11 novem ber over „Fascisme en weten schap". Naar aanleiding van deze stu dieweek wordt in het Amster dams Historisch Museum een tentoonstelling ingericht over anti-fascisme in de Ne derlandse kunst. Ook de rol. die de film heeft gespeeld bij de verspreiding van de ideo logie van het nationaal-socia lisme in Duitsland en het las- cisme in Italië, zal aan de hand van voorbeelden wor den toegelicht. DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft toege staan dat de abonnementsprijzen, prijzen van losse nummers en adver tentietarieven van tijdschriften per 1 januari omhoog mogen gaan. De prijsstijging zal gemiddeld 4 5 pro cent zijn. Met ingang van vandaag wordt de maximum verbruikersprijs van zwa re stookolie tzwavelgehalte 2.5 pro cent) 4,45 per 10000 kilo hoger Zware stookolie met een lager zwa- velgehalte houdt de oude prijs De oorzaak van de prijsstijging ligt in ,de marktontwikkelingen ..Nee. mevrouw. staat nu zijn teddy beer te kietelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3