Overheid moet ADM en RSY tot fusie dwingen" Prijs sociaal verslag voor Heidemaatschappij Discriminatie vrouw bij kredietverlening Steeds minder werk in voedingsindustrie Landbouwschap hekelt geschuif bij formatie Pond moest iets terug Bij kledingbedrijf 150 man op straat Veel vracht op Schiphol Nederlandse baggeraars in Suezkanaal Voedingsbonden zeer verbaasd Hypotheekrente per 1 nov. „Landbouw geen lichte portefeuille" Platinamijn ontslaat 5.000 werknemers möller&co Financiers willen rente-percentage gaan noemen DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 19 - RS 21 - H 23 Geen akkoord over samenwerking Amsterdamse scheepsbouw Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Industriebonden NVV en NKV doen een beroep op de overheid om met machtsmiddelen („de centen") de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM), een dochter van Rijn-Schelde-Verolme, en de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij (ADM) te dwingen hun activiteiten op het gebied van de scheepsreparatie te bundelen. Als die fusie er niet komt, staat het werk van ongeveer drieduizend man op het spel, zo menen de industriebonden. De twee ondernemingen, die ervan overtuigd zijn dat hun bestaan in zelfstandigheid van korte duur zal zijn en dus overtuigd zijn van de noodzaak tot samengaan, zijn het niet eens kunnen worden over de voorstellen van oud-minister Nelis- sen met betrekking tot de •vorm, waarin het samengaan van de twee Amsterdamse scheepsreparatiewer- ven dient te worden gegoten. De bonden hebben het rapport van de heer Nelissen, die als onafhankelijk deskundige in opdracht van de Be- i leidscommissie Scheepsbouw de sa menwerking tussen de Amsterdam se reparatiewerven onderzoekt, gis teren openbaar gemaakt. Volgens bestuurder Dick Visser van de Industriebond NVV zal door de heer Molkenboer, directeur-generaal van het ministerie van economische zaken en overheidsvertegenwoordi ger in de Beleidscommissie Scheeps bouw. de heer Nelissen en de heer Bakker, oud-minister van verkeer en waterstaat en voorzitter van de be- leidscomidissie, een nieuwe poging worden ondernomen om de ADM en RSV tot samenwerking te bewegen. In dat overleg moet de overheid zijn sleutelpositie geldgever aan RSV en (binnenkort waarschijnlijk ook) aan ADM uitbuiten, om de partijen bij elkaar te brengen, aldus de indu striebonden." Anders staan we straks aan de groeve van twee grote reparatiewerven," aldus Visser. De voorstellen van de heer Nelissen voorzien in het samengaan van de reparatie-activiteiten van NDSM en ADM in één onderneming, waarin RSV weliswaar een meerderheidsbe lang zal krijgen, maar die binnen het RSV-concern een grote mate van zelfstandigheid zal behouden. Niet zwaarwegend De ADM gaat, met enig voorbehoud akkoord met de voorstellen van Ne lissen. maar RSV laat een stellig „neen" horen. RSV, die volgens de industriebonden inlijving van de ADM in het concern nastreeft, wijst de suggesties van Nelissen af, omdat de nieuwe onderneming niet zou passen in organisatie van RSV en bovendien aanleiding zal geven tot concurrentie met de overige RSV- bedrijven. De bonden vinden deze bezwaren niet zwaarwegend genoeg om de sa menwerking tegen te houden. Zij wijzen erop, dat de positie van de Amsterdamse scheepsbouw snel Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - Het herenkleding bedrijf Levie te Groningen heeft ontslag aangevraagd voor honderd vijftig werknemers. De vakbonden zijn hier slecht over te spreken. Het gaat volgens de bonden niet aan, dat elk bedrijf van de Confectie' Coöperatie Nederland afzonderlijk nog langer op eigen houtje mensen' ontslaat. De bedrijven zullen via de Strucon, waarin werkgevers en werknemers samen met overheids vertegenwoordigers zich over de problemen in de confectie-industrie buigen, naar oplossingen moeten zoeken. Als er buiten de Strucon om ontslagen blijven vallen, dan over wegen de bonden er uit te stappen, zo zei gisteren districtsbestuurder Jaap Wolters van de Industriebond NW. Volgens hem dreigen er ook bij het confectiebedrijf S. Muller b.v. te Drachten vijftig ontslagen te vallen. verslechtert en dat spoed geboden is. „De werkgevers laten opnieuw zien niet tot samenwerking bereid te zijn." „Ze gaan kennelijk liever zelf standig dood, dan samen verder", aldus Dick Visser, die dit gedrag met het oog de werkgelegenheid on verantwoord vindt. De Industriebonden NW/NKV vin den, dat de heer Nelissen met zijn plannen een heel eind in de richting van de bonden is gekomen. Zoals bekend geven de industriebonden de voorkeur aan één zelfstandige werfcombinatie, waarin RSV en ADM met een zo groot mogelijk minderheidsbelang (49 procent) deelnemen, terwijl de overheid met twee procent „op de wip komt te zitten." De bonden willen zich niet uitlaten over de vraag welke gevolgen een fusie voor het personeel van ADM en NSDM zal hebben. Ze verwach ten in ieder geval geen gevolgen voor het direct-produktieve perso neel, omdat zowel bij de ADM als bij de NDSM een tekort is aan deze functies. „Beide werven kunnen zo ongeveer 300 man aannemen", aldus Dick Visser. „Problemen zijn eerder te verwachten voor personeelsleden in niet-produktieve functies", zo zei hij. De KLM heeft voor het eerst in haar 58-jarig bestaan binnen een tijdsbestek van zeven dagen meer dan vijf miljoen kilo vracht verwerkt. De 5000 ton- grens werd overschreden in de week van 16 tot 23 oktober. Bij de KLM vrachtafdeling op Schiphol, waar men momenteel midden in het hoogseizoen zit, worden honderden tonnen ex tra vracht verwerkt als gevolg van het sterk toenemende aan bod op Schiphol en de meer dan 100 KLM stations in het buiten land. FKIESCH-GBONINGSCHE Deze hypotheekbank gaat nieuwe volgestorte aandelen en certiiicaten aan toonder uitgeven. Houders van uitstaande aandelen en certificaten hebben een voorkeur in de verhou ding 1:4. DEN HAAG De werkgele genheid in de Nederlandse voe- dings- en genotmiddelenindu strie is in de jaren 1973 tot en met 1976 met gemiddeld ruim .twee procent per jaar gedaald. De produktie is in die vier jaar met ongeveer 2,5 procent per jaar toegenomen, dat is maar de helft van de groei in de voor afgaande tien jaren. De ministeries van economische za ken en van landbouw vertellen dit in Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De Heidemaatschappij heeft gisteren een prijs gekregen voor het beste jaarverslag. De Heidemaatschappij kreeg deze prijs, ingesteld door PW, het maandblad voor personeelswerk en arbeidsverhoudingen, omdat naar het oordeel van de jury deze onderneming erop een zeer goede wijze in geslaagd is verslag uit te brengen over de sociale activiteiten in 1976. Met name bij de Voedingsbonden FNV heeft de prijsuitreiking enige verbazing gewekt, omdat deze vak organisatie op dit ogenblik in een fel conflict is gewikkeld met de Heide maatschappij. Dat conflict heeft on der andere het sociale beleid als inzet. Volgens de bonden zou de Heidemij- directie geen gevoel voor verant woordelijkheid hebben. „Door een ziekmakend gebrek aan daadkracht brengt zij de belangen van de zesdui zend werknemers in gevaar," aldus de Voedingsbonden. Volgens hen zou er geen goede taakverdeling zijn tussen de leden van de raad van bestuur en zouden zij niet bij elkaar passen. De directie heeft inmiddels ontkend dat er gevaar zou bestaan voor de werkgelegenheid bij de Heidemaat schappij. Volgens de Heidemaat schappij is met de stelselmatige kri tiek van de bonden geen enkel be lang gediend, zeker niet dat van de medewerkers van de Heidemij. teiten bezit en te onzakelijk en onge disciplineerd werkt. „Zij zijn behou dend en schieten te kort in hun ver mogen om problemen te lijf te gaan. Bovendien lopen er te veel directeu ren rond," aldus de bonden, die daar bij verwijzen naar een rapport van het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie. De directie zegt daarover dat de ei gen meningen van de bonden op een verwarrende wijze worden vermengd met conclusies uit het organisatie rapport. „Aan de belangrijkste aan bevelingen van dit rapport wordt inmiddels uitvoering gegeven," al dus de Heidemij. Die aanbevelingen hebben voornamelijk betrekking op de structuur van de bedrijfsleiding en het afstemmen en herverdelen van de verantwoordelijkheden. Ook volgens president-directeur dr ir S. Sonneveld is de gang van zaken bij de Heidemij alleszins redelijk en be staat er ook geen gevaar voor verlies van werkgelegenheid. blad PW opgemerkt dat het uit blinkt door helderheid. „De grote mate van openheid wordt gemar keerd door het in het verslag opgeno men kritisch commentaar van de centrale ondernemingsraad," aldus de jury. Op grond van de goede kwa liteit van hun jaarverslagen werden eervolle vermeldingen toegekend aan Hoogovens IJmuiden, Océ Ne derland en de Coöperatieve Con- densfabriek Friesland. Prof. Heertje van de Universiteit van Amsterdam merkte bij de uitreiking op dat van de beoordeelde verslagen er ruim zeventig niet voldeden aan normen als verantwoording van het beleid, de relatie tussen sociaal be leid en ondernemingsbeleid en de herkenbaarheid van het verslag voor de verschillende groepen werkne mers. hun bedrijfstakverkenning van deze industrie, een van de vervolgen op de regeringsnota „selectieve groei". De produktiegroei die er nog was, zo delen ze mee, was vooral te danken aan de vergroting van de exporthoe- veelheid. De voedings- en genotmiddelenindu strie, zo staat in de verkenning, neemt ruim een kwart van de omzet van de industrie voor haar rekening, vijftien procent van de industriële werkgelegenheid, vijf procent van de bruto toegevoegde waarde tegen marktprijzen en zestien procent van de totale uitvoer. Eind 1976 waren ongeveer 174.000 werknemers in deze bedrijfstak werkzaam, waarvan een verhou dingsgewijs groot aandeel (10-15 pro cent) in bedrijven met minder dan tien werknemers. BAGGERAARS Een internatio nale baggercombinatie, waarin deel nemen de Hollandsche Aanneming Maatschappij (HAM), werkmaat schappij van de Hollandsche Beton Groep, Bos Kalis, Dredging Interna tional (België), Western Contracting Corp. (V.S.) en Great Lakes Dredge and Dock Company (V.S.) heeft een opdracht verworpen voor bagger- werk in het Suezkanaal. Met het project, dat omstreeks half 1980 zal worden opgeleverd, is een contractsom van 135 min gemoeid. De opdracht is verstrekt door de Suez Canal Authority en omvat het verdiepen en verbreden van het Su ezkanaal tussen het Timsah Meer en het Grote Bittermeer. Het traject is 16,5 km lang. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 8.25 8.5 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.75 8.3 8.1 8.75 8.3 8.1 Centraal Beheer 10 jaar 8.3 8.3 Ennia 10 jaar 8.3 8.5 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar 8.3 83 8.5 8.5 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2.- 2- 8.3 8.7 8.5 8.5 8.9 8.5 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Er zijn geen wijzigingen in de hypotheekrentepercentages voorgeko men. Veranderingen worden ook nog niet verwacht. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) DEN HAAG Het heen en weer schuiven met mensen en portefeuilles wekt wel eens de indruk, aldus voorzitter Piet Bukman van het Landbouwschap, dat het spel een doel-op zichzelf is en dat het landsbelang naar de marge verhuist. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse onderneming Rustenburg Platinum Holdings, die een van de grootste platinamijnen ter wereld bezit, gaat haar produktie met tien tot twintig procent inkrimpen. Dat zal ruim 5.000 mensen hun baan kosten. Er is te weinig vraag naar platina en de lage prijzen die ervoor worden betaald, vergen te veel van de financiële reserves, aldus een woordvoerder van Rustenburg. Mefrdeze woorden ging de heer Buk man gisteren tijdens de bestuursver gadering van het Landbouwschap in op de huidige gang van zaken bij de kabinetsformatie. Hij had ook kri tiek op publikaties, waarin de porte feuille van Landbouw en Visserij als „licht" wordt bestempeld. De brief die het Landbouwschap een tijd ge leden aan de kabinetsformateur heeft gestuurd, wijst daar in elk ge val niet op. zo voegde hij hieraan toe. Volgens de heer Bukman is het voor de landbouw als geheel slecht te verteren, als de indruk wordt gewekt dat men tot de politieke handels waar behoort. Problemen Het lijstje van problemen, waarmee de landbouw kampt, bevat de vol gende punten: het markt- en prijsbe leid voor land- en tuinbouw schiet de laatste jaren telkens weer tekort uit een oogpunt van inkomensonder steuning; veel markten vertonen bo vendien verzadigingsverschijnselen met ongunstige gevolgen voor de prijzen. Hernieuwd streven naar zelf voorziening in andere landen leidt er toe. dat verschillende traditionele exportmarkten nu door de eigen na tionale landbouw van die landen worden opgevuld. De harde gulden en het hoge kostenpeil in Nederland verzwakken onze concurrentie kracht. De komende toetreding van drie nieuwe landen tot de Europese Gemeenschap zal gevolgen hebben voor de positie van onze land- en tuinbouw. Wie als agrariër liever zijn heil gaat zoeken in een andere sec tor. voelt aan den lijve de effecten van de werkloosheid. Helder Kritiek Over het sociaal jaarverslag van de Heidemij dat uiteraard op zichzelf De bonden stellen daar tegenover geen betekenis behoeft te hebben dat de directie geen vertrouwen ge- voor het uitvoeren van het sociaal met, te weinig leidinggevende kwali- beleid wordt door de jury van het We hebben echt alle machines voor de vleesverwerking. De technieken om rendabel en efficiënt te kunnen werken. Noem ons maar vleesMÖLLER. En bel even als u méér vlees in de kuip wilt. aid vleesverwerkingsapparatuur. Handelmaatschappij Möller Co. b.v.. Oude Boekeloseweg 31, Hengelo (O). Tel. 05400 -15933* Postbus 10. Telex 44318. BUN NIK „Dagelijks ervaren wij dat Nederlandse vrouwen, die in ge meenschap van goederen gehuwd zijn, moeilijkheden .ondervinden, in dien zij op eigen naam een krediet willen opnemen. Zelfs indien men al geruime tijd in vaste loondienst werkzaam is, dan wel uit andere hoof de over een vast eigen inkomen be schikt, blijkt het bij vele banken en financieringsondernemingen onmo gelijk onder eigen naam een kredieto vereenkomst te sluiten." Dit zei de heer E. W. Krijnen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Financie ringsadviseurs tijdens de algemene leden vergadering van de NVF in Bunnik. Het is volgens de heer Krijnen dan ook merkwaardig, dat de mogelijkheid tot het aangaan van kredietovereenkomsten in de consumptieve sector zo uitdrukkelijk exclu sief aan de mannelijke huwelijkspartner blijft voorbehouden. Te meer omdat in ver reweg de meeste gezinnen juist de vrouw veelal uit haar eigen huishoudbudget de periodieke terugbetalingen verricht. Het wordt dan ook tijd, zo meent de heer Krijnen, dat het Nederlandse financierings wezen in zijn totaliteit komt tot de erken ning van het recht op zelfstandigheid en kredietwaardigheid van de gehuwde vrouw en zich bij het vormen van zijn oordeel hierover niet langer laat leiden door de reeds jaren bestaande inmiddels sterk verouderde opvattingen en normen. Zowel op grond van ethische als sociale overwegingen vindt de NVF het eveneens onjuist, dat een mannelijke huwelijkspart ner zonder instemming en handtekening van de echtgenote overal in den lande kre dietovereenkomsten kan sluiten. Tekort Steeds meer wordt in de consumptieve sec tor bij het bepalen van iemands kredietli miet rekening gehouden met de inkomsten van de echtgenote van de kredietaanvrager. Mede op grond hiervan ziet de NVF het als een tekortkoming, dat de meeste banken en financieringsondernemingen bij een eventu eel overlijden van de echtgenote geen kwijt schelding van de restantschuld verlenen. Voorts zijn ook de overige voorwaarden be treffende de algehele kwijtschelding van de restantschuld bij overlijden voor verbete ring vatbaar. Met name is er volgens de NVF dikwijls sprake van beperkende bepalingen. die achteraf vaak zeer nadelig kunnen blij ken te zijn. Evenals de overheid en de consumentenor ganisaties is ook de NVF voorstander van een zo groot mogelijke duidelijkheid bij het aanbieden van consumptieve kredieten, al dus de heer Krijnen. Om het de consument mogelijk te maken tot een prijsbewuste afweging te komen van de verschillende kredietaanbiedingen heeft de NVF een voor stel gedaan aan de Commissie uitvoering voorschriften Wet op het Afbetalingsstelsel van de Sociaal Economische Raad. Rente Er van uitgaande dat de wijze van bereke ning van het werkelijke rentepercentage in de gehele consumptieve sector overal op dezelfde wijze moet geschieden, dient vol gens de NVF bij het aanbieden van kredie ten in de consumptieve sector verplicht te worden gesteld: 1. Noemen van het effectieve rentepercen tage, zonder enige uitzondering. 2. Te vermelden of de betrokken bank of financieringsonderneming gerechtigd is tij dens de looptijd van de kredietovereen komst het rentepercentage te wijzigen en aan de zich wijzende marktomstandigheden aan te passen, 3. Vermelding van de wijze van berekening van de renterestitutie en in rekening te brengen kosten bij vervroegde, algehele in lossing, 4. Vermelding van het tijdstip waarop de bank of financieringsonderneming bij ach terstand in de termijnbetalingen overgaat tot het in rekening brengen van extra rente. 5. Vermelden of op de betrokken krediet aanbieding al dan niet algehele kwijtschel ding bij overlijden van toepassing is. De heer Bukman herinnerde eraan dat de georganiseerde landbouw het afgelopen voorjaar gehoor heeft ge vonden voor zijn pleidooi voor las- tenverlichten, gericht op verbetering van dé inkomensmogelijkheden en op de internationale concurrentiepo sitie. Nu de contouren van een nieuw kabinet eindelijk zichtbaar worden, maar de regeringsverklaring nog niet geschreven is, wilde hij daar nog eens een dikke streep onder zetten. AMSTERDAM - Het Britse pond dat maandag sterk steeg, toen de Bank of England de koerscontrole even losliet, en dinsdag in lichte mate vérder steeg, moest gisteren enig terrein prijsgeven. In Amster dam daalde het Britse betaalmiddel van 4,459 tot 4.44 en in Londen van 1,844 dollar tot 1,834. Toeristen moeten voor Engels bankpapier vandaag 4,64 neertellen, 3 cent minder dan gisteren. Als mogelijke oorzaak van de gerin ge terugval wordt door ingewijden aangemerkt de nieuwe looneisen van de Britse mijnwerkers. De dollar kwam iets uit boven de zeer lage koers van dinsdag. In Am sterdam was de slotnotering 2,419 tegen 2,407 op dinsdag. In Frank fort waar dinsdag een diepterecord werd gevestigd, kwam er anderhalve pfennig bij voor de Amerikaanse munt. De verlichting voor de dollar werd voor een deel veroorzaakt door steunaankopen van centrale ban ken in enkele landen. Dat verhinder de niet dat in Japan het dinsdag bereikte dieptepunt werd gepas seerd. SPHINX De porselein- en aar dewerkfabriek Kon. Sphinx is vorig jaar uit de verliessituatie gekomen. Er werd een nettowinst behaald van ƒ4,4 miljoen tegenover een verlies van 6.8 miljoen in 1975. De omzet steeg van 148,8 tot 166.2 miljoen. Door de gunstige financiële ontwik keling kon een personeelsverminde ring beneden de oorspronkelijke 1 schatting blijven. Bij Sphinx, dat tegenwoordig eigendom is van het J Engelse Reed, werkten op 31 decem ber nog 2039 mensen. VLASFABRIEK Het Rijk geeft geen extra financiële steun aan de Vlasfabriek Dinteloord (65 werknemers). Minister Van der Stee van landbouw vertelde de Kamerle den Comelissen (CDA). Hartmeijer i (PvdA) en Nijpeis D'66) het niet ver- I antwoord te achten om in aanvul- ling op de jaarlijkse toeslagen van de EG en eerder verstrekte leningen door de regering wat extra's te doen De Kamerleden legden zich node bij de verklaring van de minister neer. gelet op de zorgelijke vooruitzichten voor de vlasfabriek. VAN MELLE (biscuits en suiker werken) verwacht dat het bedrijfsre sultaat dit jaar aanmerkelijk slech ter zal zijn dan in 1976, zo staat in een overzicht over de eerste acht maanden. Een aantal nieuwe activi teiten. kostenbesparingen alsmede de samenwerking met Smith's Che wing Sweets zijn er op gericht de dalende lijn in 1978 om te buigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23