Zwitserland trekt meer toeristen naar nieuwe sneeuwdorpen in Wallis 1 Veel individuele arrangementen ÜJALLIS 1 J&v-TZ, in eigen huis 3000 Nederlanders Goedkoper Voorstel Philips: mogelijk pensioen 63- en 64-jarigen Twee gewonden door ontploffen gasfles Politie vangt hert Wallis Wallis Graubünden Wallis ncnuuz 10000 bedden Weekar- rangementen in hots) (halfp.) v.a Fr. 350,- (ind. skiliften en skischooi). Op 8 km. afstand SUPER NENDAZ. Appartemen- tenhotel met 500 bedden. Verkehrsbüro. CH-1961 Haute-Nendaz. tel. 0941/27/881444. telex 38 643 Graubünden VERBIER Graubünden HOTEL WALTHER PONTRESINA Fanlresira^ Oost-Zwitserland Nieuwe boeken «i "i i» mv" W V? DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET R 19 - H 21 De opmerkzame naplulzer van de wintervakantiebrochures zal het niet zijn ontgaan; wat tot voor kort nog maar mondjesmaat In de reisboeken was opgenomen Zwitserland scoort dit seizoen hoger dan gebruikelijk. Het aantal aanbiedingen ls aanzienlijk uitgebreid en opvallend ls het sterk toegenomen aantal chartervluchten. Een vorm van massavervoer, die vroeger op Zwitserse bestemmingen tot de grote uitzonderingen behoorde. De Zwitserse toeristen-industrie lijkt haar bakens te hebben verzet en het elite-imago bij te kleuren nu wintersport meer en meer gemeen goed gaat worden. Dus niet alleen bereikbaar voor de vakantievierder met de ruim gevulde beurs, maar meer en meer ook voor de „gewone man", die er in de winter óók nog wel een paar weken tussenuit wil. Van die ontwikkeling willen de Zwitsers ook best een graantje meepikken. En al staan ze met zo'n 90.000 Nederlandse wintersporters nog ver in de schaduw van de Oos tenrijkers, die dit jaar zo'n 200.000 lage-landers naar hun Alpen trek ken, het grote verschil wordt kleiner. Dat zij daarin slagen is niet in de eerste plaats te danken aan altruis- me van hoteliers. Gulle prijsverla- VVdlllS gingen als lokkers zijn er niet bij. Veel meer ls die groeiende aantrek kingskracht een gevolg van het feit, dat de Zwitsers zeil er financi eel zo rooskleurig voorstaan. Waar elders in Europa de inflatie haast ongeremd voortijlt, wisten de Zwit sers haar vorig jaar te beperken tot een wereldrecord van 1,6 procent. Een jaar daarvoor was het zelfs nog maar één procent. Meer bedden Verwacht resultaat daarvan zal zijn, dat komende winter waar schijnlijk twintig procent meer Ne derlanders naar de Zwitserse sneeuw zullen trekken. Voor een groter deel dan voorheen zullen dit vakantiegangers zijn, die dit via een reisorganisatie doen. In totaal zijn het er dit jaar 34, die samen met de dertien organisaties, die chalets en appartementen verhu ren, veertig procent meer bedden hebben gecontracteerd dan vorig jaar. Behalve veel eigen auto-reizen (nog steeds gaat tweederde van de Ne derlandse Zwitserland-gangers op eigen gelegenheid) ligt het accent komende winter sterk op de vlieg reizen en trelnarrangementen. Wat die laatste betreft: de spoorwegen hebben driemaal zoveel capaciteit ingezet als vorig Jaar. Dat betekent dus, dat de prijzen de laatste jaren nauwelijks hoefden te worden verhoogd en het land voor buitenlanders als gevolg daarvan in feite goedkoper werd. Voeg daar bij het feit, dat de Zwitserse franc in vergelijking met de Hollandse Kulden het laatste Jaar weer in waarde is gedaald en het wordt duidelijk, dat Zwitserland vooral voor de Nederlander dan nog wel geen goedkoopte-eiland ls, maar toch een stuk voordeliger is gewor den. Het Zwitsers verkeersbureau houdt het vergeleken met vorig jaar op vijf tot tien procent. Een percentage, dat ook kon worden bereikt, doordat de meeste hote liers sinds 1975 de prijzen bevroren hebben en de inflatie voor eigen rekening nemen. Voor een belangrijk deel gaan deze reizen naar het nieuwe toeristische ontwikkelingsgebied Wallis, in het zuiden. Een streek, die vooral sinds vorig Jaar in opkomst ls geraakt. De stoot daartoe gaven de olympi sche winterspelen. De Zwitsers hadden er vast op gerekend, dat de spelen in Wallis zouden worden ge houden en daarvoor ook al de nodi ge voorzieningen (accommodatie) getroffen. Toen op het laatste mo ment toch Innsbruck werd geko zen, bleven de Zwitsers met hun extra accommodatie zitten. Die lege bedden nu te vullen, is ook een overweging om de prijzen matig te houden. Die nieuwste toeristische bestem mingen onderschelden zich van de traditionele vooral door de vorm van accommodatie. In tegenstel ling tot andere wintersportcentra bestaan de nieuwe vooral uit ap partementencomplexen. Vrij mas sale onderkomens, een beetje in de stijl van de nieuwe Franse winter paleizen als Les Arcs en Les deux alps in de Savoie. Anzère, Haute Nendeaz, Torgon, Thyon 2000 en Zinal zijn er de bekendste voorbeel den van. Geen romantische kerst- v «ZL t- Eén gróót voordeel van Zwitserland: de meeste centra zijn sneeuwzeker. Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN Philips heeft alfc voorlopige maatregel voorgesteld, werknemers van 63 en 64 jaar de mogelijkheid te bieden hun werk zaamheden eerder te beëindigen. Het inkomen zal in dat geval gelijk zijn aan de hoogte van het pensioen op 65-Jarige leeftijd. Philips heeft dit voorstel gedaan In een gesprek met de vakbonden over het ouderenbe leid van de onderneming. Tijdens de onderhandelingen over de CAO voor 1977, kwamen Philips en de vakorganisaties al overeen ruim vijf miljoen te besteden aan maatregelen ten behoeve van oude re werknemers. De bonden hebben aangekondigd dat zij zich zullen be raden over het voorstel van de on derneming. Zij willen met name na gaan, wat de gevolgen voor het inko men zullen zijn. ST. MICHIELSGESTEL (ANP) Een politieman en een brandweer man zijn gisteren in St. Michielsges tel gewond toen zii getroffen werden door een ontploffende gasfles. De beide mannen stonden op ongeveer veertig meter afstand van een in brand geraakte vrachtwagen, toen zij de uit de wagen afkomstige gas fles in de rug kregen. De oorzaak van de brand, die om ongeveer half elf uitbrak, was gisteren nog niet bekend. EINDHOVEN (ANp) - De Eindho- vense politie heeft in de woonwijk Woensel een ongewone vangst ge daan: in samenwerking met het die renpark Animali werd er een loslo pend hert gevangen. Het dier, dat met een verdovingspijl moest wor den gekalmeerd, is voorlopig in het dierenpark ondergebracht. kaartdorpjes, maar efficient opge zette woon- en sportcentra. De Zwitsers haken daarmee in op de algemene trend in de toeristi sche wereld, waarin meer vraag ontstaat naar appartementen, al thans bij het massatoerisme. Sn natuurlijk op hun eigen verlangen af te raken van het moeilijk te smelten duurte-imago. t J Merkwaardig verschil: ons eigen CBS is aanmerkelijk royaler voor wat betreft de becijfering van het aantal Nederlandse Zwitserland- gangers in de winter dan de Zwit serse statistici zélf. Houdt het CBS het op 90.000, de Zwitsers komen niet verder dan 55.000. Vanwaar dat gat van 35.000? Hel- muth Klee. directeur van het Zwit sers verkeersbureau in Amster dam. heeft er maar één verklaring voor: het grote aantal Nederlan ders. dat in Zwitserland over een eigen huis beschikt. Officieel ko men ze niet voor in de toeristische statistieken, maar ze gebruiken het wel om er hun vakantie door te brengen. Vooral de laatste drie jaar blijkt het huizenbezlt van Nederlanders in Zwitserland enorm toe te nemen. Alleen al in het kanton Wallis wor den er nu zo'n 600 per jaar ver kocht. „Als Je daarbij de aankopen in andere delen van het land op telt." aldus Klee. „kom je al gauw aan duizend per Jaar. In drie jaar betekent dat drieduizend wonin gen. Als Je de aantallen mensen, die in die huizen hun vakantie vieren en die woningen ook voor de ver huur gebruiken telt bij de 55.000 van de Zwitserse statistieken kom je gemakkelijk aan de 90.000." Volgens Klee is er op het ogenblik sprake van een ware kooprage on der de Nederlanders. Niet omdat de prijzen aantrekkelijk zijn (ze ontlo pen de Nederlandse niet of nauwe lijks), maar vooral omdat ze (en de harde Zwitserse franc staat ervoor garant) een veilige Investering blij ken te vormen. Contrast tussen oud en nieuw: onder de massale appartementen complexen in het ontwikkelingsgebied Wallis, die weinig meer heel laten van de kerstkaartromantiek van de al langer bestaande wintercentra (boven). Evenals bij accommodaties in ho tels hangen de prijzen van apparte menten in Zwitserland sterk af van de periode. Grofweg kan worden gesteld, dat de tarieven rond de Kerst tweemaal zo hoog liggen als begin december en januari. Een paar voorbeelden: kost een studio (voor twee personen) met garage in het kanton Wallis eind december 500 gulden per week. in de eerste twee weken van decem ber wordt maar 135 gulden en in januari maar 225 gulden gerekend. In de wat zonniger maanden febru ari en maart bedraagt de huurprijs 325 gulden In dezelfde volgorde wordt voor een zes-persoons appar- •tement 850, 210, 375 en 525 gulden gevraagd. Wie zelf voor zijn potje zorgt, kan daarmee aanzienlijk goedkoper uit zijn dan in een hotel of Gasthof, waar de individueel reizende toe rist toch gauw zo'n vijftig gulden per dag wordt gevraagd (inclusief maaltijden). De appartementen kunnen zowel door de vakantieganger zelf wor den gehuurd (het Zwitsers ver keersbureau in Amsterdam, Ko ningsplein 11, tel. 020-222033 heeft de adressen), maar gemakkelijker is dit te laten doen door een van de organisaties, die zich hiermee be zighouden. Wat duurder, maar wel zo zeker en eenvoudig. Reducties Wie het complete keuzepakket wil overzien, doet er goed aan bij het Zwitsers verkeersbureau de bro chure winter in Zwitserland aan te vragen. Daarin worden behalve van de organisaties, die chalets en ap partementen verhuren ook de na men genoemd van de reisorganisa ties. die Zwitserland in hun pro gramma hebben opgenomen (zowel trein-, vlieg-, bus- als eigen auto- reizen). Tip voor hen. die per se alles zelf willen regelen: vraag bij het ver keersbureau ook eens naar de zgn. Pauschal-arrangementen. Dit zijn door hotels en plaatselijke WV's georganiseerde ,.all-in"-pakketten (logies plus maaltijden) tegen gere duceerde tarieven. Veelal is men er voordeliger mee uit dan met de door reisorganisatie samengestelde arrangementen. Bij het verkeers bureau heeft men ongeveer veertig van deze pakket-aanbiedingen in huls. Door de bank genomen bedragen de prijzen van deze arrangementen rond de 300 gulden per persoon per week. Daarvoor krijgt men dan lo gies met half pension en meestal gratis gebruik van de skiliften. (Voor kinderen aanzienlijke kortin gen). Daarnaast wordt de mogelijk heid geboden voor gereduceerde prijzen skilessen te volgen. I Zwitserland ■va 1 HET in ieder jaargetijde het geliefkoosde va- kantiegebied van de Hollander Dit schitterende winterparadijs beschikt over een unieke technische accommo datie: 100 zweefbanen en stoeltjesliften, 350 skiliften, 8 bergbanen. Talrijke ge prepareerde pisten. Goede spoor- en autowegen. Autotrein Kandersteg-Goppenstein en Brig-lselle. Alle sporten: skiën, ski-bob. schaatsen, ijshockey, curling, slefeën, badkuren en zwemmen, enz. Inlichtingen: Nationaal Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11, Amster dam. tel. 094120/222033. of uw reisbu- 1800-3000 m. 21 bergbanen en skiliften, 35 ski-afdalingen, langlauf, rodelbaan. 3 overdekte zwemba den. ijsbaan, curling, gebaande wandelwe gen. 50 restaurants en bars. 4 dancings. GOEDKOPE SKIWEKEN van 10-17 12.77 v a. Fr. 343,- en verder in jan. en april '78. Verkehrsbüro. CH-3906 SAAS-FEE. tel. 0941/28/48158 1350 m. In het hart van 4 dalen! 80 vervoermiddelen. Een - gezinsvakantieoord met Vakantie woningen te huur 2-12 personen - 160 woningen - 700 bedden. Vanaf Fr. 90,- per persoon per week. Januari en april 20% reductie. Inlichtingen: Tel. 0941/28/48791. Center-Reisen 1500-3023 m. Het 2uKJdt<|kste alpengebied van Zwitserland tussen Manerborn en Mont-Blanc. Temidden van 4 dalen 80 baant,es en liften - 2 uur van luchthaven Genève - 36 hotels. 1000 chalets. Inlichtingen en boekingen via uw reisbureau Verkehrsbüro. CH-1936 Verbier. tel. 0941/26/ 71250 (vanal 30.11 77 71222). telex 38 247 ENG AP IN 1800 m. 120 bedden Elegante bar - Rustieke dancing „Club- hütte" - Gerenommeerde keuken - Sauna. Een voortreffelijke service waarborgt .een heerlijke vakantie in een fraaie om geving. Fam. Walther - Tel. 0941/82/66471 - Tx. 74 480. Hel popu laire Enga- diner va kantie oord. zonnig en sneeuwzeker gelegen en met een gezond bergklimaat. Moderne kuur- en sportaccommodatie. Voordelige skiweken in voorseizoen, januari en lente. Skiwandel- centrum Inlichtingen en folders VER KEHRSBÜRO CH-7504 Portresma (Zwit serland! Tel. 0941/82/66488 Telex 74495 Hotel Schatzalp Op het zonneterras (1865 m.). direct bij de pisten. Zwitserse skischooi. skiliften en kinder-skicarrous- sel. Speciale aanbieding; 7 dagen haltpension gondelbaan skiliften v.e. Fr. 445,-. Overdekt zwembad, orkest Ch Telschow. dir Tel 0941/83/35831 - Telex 74 352 3 wlnterwortplaahan In Obeitonnburg Sneeuwzeker gelegen p>sien kh 2300 m - ru^n 30 km o-pen - scfuatsen en curkng - Owerdekte zwembaden - 30 km gebaande wandelwegen - Arresieetochten - «mtnetnem en dansen - 4000 Deöden •n cftaiets en vakantiewoningen 1200 bedden m hoiew van Me p- klassen 20 bergbanen en jw.i.tien. •.W'-abonnement voo» 6 dagen Fr 60- inlichtingen en lokJers t»i net Verkehrsbüro 96S8 W*Jhaus Tel 0941/74/51261 9657 umenwasser Tel 0941/74/51923 9656 A*. Sl Jobann Tel 094l/74/5ib88 Kaethe en Jules Kliof: HET KANT- KLOSBOEK. Oorspr. titel ..Bobbin Lace". Vert./bcw. L. M. de Koning en E. Behrens. UUg. Zomer Keuning BV.. Wageningen. 252 blz; prijs 35.- Na eeri leerzame inleiding, o.m. over kantklos-tradities en historische we tenswaardigheden. komen na het bespreken van gereedschap en ma teriaal de schrijvers tot de kern van de zaak de basis-technieken Hierbij worden „slagen" en „gron den" en ongeveer alles wat met het klossen van kant te maken heeft, aan de hand van ontelbare foto's zeer uitgebreid behandeld. Na het bespreken van enkele oefen kanten komen moderne en ook meer ingewikkelde zaken aan bod. Met veel Interessante voorbeelden; niet zozeer om na te maken, maar vooral ook om eigen ideeën los te weken Waarbij veel suggesties voor vnje werkstukken met grof materiaal, zo als touw. koord, wol of zelfs goud- en metaaldraad. Sytske Stratenut: FBIVOLITE VROEGER EN NU. Uitg. Zomer A Keuning BV, Wageningen. 96 bli.. prijs 20.50. In deze jongste uitgave van Ariad ne's Handwerk bibliotheek wordt al lereerst getracht de beginneling in de frlvolité-kunst (een zo'n twee- a driehonderd jaar oude kant-tech nlek), door middel van toelichtende tekst en tekening, deze bezigheid eigen te maken. Alle beste bedoelin gen ten spijt komt het ons bijzonder •knap voor dit zonder hulp van een geoefende hand klaar te spelen Maar goed. heeft men het tenslotte dóór. dan kan men dit sierlijke werk. behalve voor de traditionele kraag jes. zakdoekjes of kleedjes, ook toe passen voor meer moderne zaken (broches, garnering voor kleding, wandversiering). Het ontstaan van dit boek is mede te danken aan het veie nagelaten werk van de in 1956 overleden me vrouw A ten Oever-Tekke Deze nieuwste aflevering van Ariad ne's Handwerk-bibliotheek komt wat schraal uit de bus. Het ietwat geforceerd brengen van nóg weer een techniek kon o i wel eens af breuk doen aan het gehalte van de sene. waarin veel goede eerder ver schenen deeltjes het bezitten zeker waard zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21