Cabaret per strekkende meter deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd UIT DE WEEKBLADEN Somber Geen gezicht Uitzonderlijk Angstig Dilemma Ontgoocheld Terrorisme HERVORMD NEDERLAND Bond bezorgd over mogelijke spaarbankfusie Boeken Marine stelt eigen sluis beschikbaar Najaars- boekennieuws Suriname Percy Qoboza Hedy d'Ancona Formatie: au! Paulus VI Van Huiten J Weekblad DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 'P 11 - R 15 - H 17 - S 19 Een kostenbegrottng van een grammofoonplaat valt doorgaans uiteen in zogeheten ..initiële' en ..variabele' kosten. De initiële kosten zijn die van de opname (arrangement, produktie. studio, artiesti. het hoesontwerp. litho's, banden matrijs en dergelijke In het geval van een gemiddelde nationale lp vormt dit al gauw een bedrag van rond de 80.000 gulden. De variabele kosten zijn aanzienlijk lager. Hieronder vallen onder meer de perskosten. het label, de binnenhoes en de buitenhoes: samen vaak niet meer dan een bedrag van enkele guldens per plaat. Voeg daarbij dan nog een bedrag aan auteursrechten, artiestenroyalties en promotiekosten. en we zijn zo langzamerhand beland bij de detailhandelsprijs. zijnde 10 a 11 gulden per gemiddelde langspeler. Vanwaar dit verhaal? Omdat het wellicht enig inzicht kan verschaffen in de economische motieven die een rol spelen in de maalstroom van verzamelplaten en heruitgaven van de laatste jaren. Immers, bij een heruitgave komt het leeuwendeel van die eerstgenoemde initiële kosten te vervallen, stijgt de winstmarge van de platenmaatschappij aanzienlijk, en is zo n plaat al een commercieel succes bij tamelijk geringe verkoopcijfers. Misschien biedt deze beknopte kennis enige steun aan degenen die zich afvragen wat Phonogram ertoe bewogen heeft twee cassettes met in totaal 22 langspeelplaten vol cabaret Allemaal van de partij. ..van vandaag, gisteren en morgen" uit te brengen Kosten: 159.50 per cassette, dat is 319 voor het totaal en dat is niet weinig. Dat is een nieuwe fiets. Overrompeld door dit bedrag heb ik me dan ook lange tijd afgevraagd of er onverhoopt iets zinnigs valt te zeggen over dit monsterprodukt. waaraan Wim lbo bijna een jaar heeft gewerkt. Laten we allereerst trachten de positieve zijde ervan te bezien. Het is een alleraardigst cadeau, voor Sinterklaas of voor Kerstmis. Maar voor wie eigenlijk? De kans is groot dat de echte cabaretllefhebber in beide groene dozen minstens één. maar waarschijnlijk meerdere doublures aantreft Bovendien doet zich het probleem voor dat het hier slechts een' cabaretrdocument van Phonogram-artlesten betreft. Herman van Veen Polydor) en Neerlands Hoop EMI) om maar twee dwarsstraten te noemen ontbreken uiteraard. Maar het meest zinloze van Ibo's onderneming komt eigenlijk tot uiting in een geheel ander aspect van de zaak. Cabaret geëngageerd of niet draagt van oudsher een drang naar vernieuwing in zich. schopt tegen heilige huisjes, is daarom actueel en strijdvaardig. Voelen we waar de kous wringt? Bij het beluisteren van het merendeel der 22 platen dringt zich onwillekeurig een gevoel van verzadiging op. Het is verre van actueel, en daarom eigenlijk niet zo leuk meer. Wat „het cabaret van morgen" moet heten behelst slechts één lp (Akademie voor Kleinkunst), de rest is toch echt van gisteren of eergisteren. Een probleem is ook de oververtegenwoordiging, zoals dat eveneens het geval was bij Han Peekels „Kroniek van 15 jaar kleinkunst" voor het EMI-label. De cassettes bevatten „hele" langspeelplaten van Wim Sonne veld. Jasperine de Jong. Henk Elsink, Wim Kan, Paul van Vliet. Conny Stuart. Seth Gaaikema, Jules deCorte. Don Quishocking, Gerard Cox en Frans Halsema. Maar wie dan op andere verzamelplaten diezelfde Halsema nog vier keer hoort. Jasperina zeven keer, Conny Stuart vijf keer. die vraagt zich af ofzo'n project niet te lijvig is uitgevallen. Zelfs de „halve" lp's met Rients Gratema. het Jordaan-Cabaret. het cabaret „De Doofpot". Farce Majeur en Koot en Bie (van wie een matige selectie overigens) schreeuwen om verkorting. Op de twee lp's „Cabaret Classique" komen namen als Julia de Gruyter en Herman Tholen naar voren, die niet velen meer zullen aanspreken. Kortom, deze cabaretcollectie met een speelduur van bijna een etmaal doet het vermoeden rijzen dat Ibo's verzamelenthousiasme het ruimschoots gewonnen heeft van een kritische selectie. Was dat niet gebeurd, dan lag er nu één aantrekkelijke cassette met pakweg tien platen, en voor een redelijk!er) prijsje. Antiek In de reeks van platen die is uitgebracht ter gelegenheid van 100 jaar fonografie. springen er slechts twee uit vanwege hun bijna antiquarische waarde. Allereerst is dat het album „Das waren Zeiten" (Ariola) met vergeelde liederen van o.a. Joseph Schmidt. Zarah Leander en Mariene Dietrich. Fn nu is er dan de lp ..Good old America" met niet meer op andere wijze te bemachtigen krakers van weleer als ..Yellow rose of Texas" (Mitch Miller). ..My truly, truly fair" (Guy Mitchell). ..Rum and Coca Coia" (Andrews Sisters). ..Vaya con Dios" (Les Paul en Mary Ford), „Jezebel" (Frankie Laine) en ..How much is that doggie in the window" (Patti Page). Een veilingmeester zou er wel brood in zien. Vri| Nederland l'rïj Nederland kan slechts somber :iin over de formatieresultaten. Hans Smits stelt vast dat de PvdA afscheid heeft genomen van het ver- I nieuwingstijdperk: „Als progressief en conservatief samen regeren hou den ze elkaar tegen. Dan staat alles stil. Dat zullen we merken." De grote wijnen van Bourgogne Hubrecht Duijker De eerste koopgids voor Bourgogne-u/ijnen, 400 foto's. Gebonden.85 Spectrum Wijnatlas Hugh Johnson Wina Born Herziene, uitgebreide editie. Gebonden, 92.50 Dierlijke passie paring Seks en erotiek in de dierenwereld. John Sparks ill. Co Loerakker Paperback, 17.50 Stersteen Roger Zelazny Science Fiction avontuur. Prisma, 6.90 Beter lezen Drs. J.P.M. Tacx. Geheel nieuw systeem. Prisma, 7.90 Nederlandse volks sprookjes Dr. Tjaard W.R. de Haan Prisma, 5 Arbeidsverhoudingen in Nederland John P. Windmuller C. de Galan Met recente ontwikkelingen. Aula. 2 delen 8 Grondstoffenpolitiek Ben Ligteringen. De (on)macht van de Derde Wereld. Aula. 6.50 Eindeloze energie Ir. E.H. Lysen. Alternatieven voor de samenleving. Aula. 7.50 Martin van Amerongen vraagt zich af wat er overblijft van de radicale oppositie in de Kamer, die Ria Beckers heeft beloofd. Krijgt het komende PPR-congres zijn zin. „dan betekent dat in de praktijk dat de hele linkse oppositie in het parle ment zal zijn beperkt tot drie man, twee communisten en één pacifist." Van dezelfde redacteur een gesprek met de door de DDR verdreven schrijver Reiner Kunze: „Ik ben van Duitsland naar Duitsland verhuisd. De grens die dit land in tweeën deelt zal mijn leven lang ook dwars door mijzelf heen blijven lopen." Het sporttandem Barend en Van Dorp brengen de Tros-actie „Trek Cruijff over de streep" terug naar juistere proporties: „De actie is een reden voor Cruijff om niet te gaan. Hij veroordeelt de actie niet alleen, hij vindt hem walgelijk." Het kleurenkatern handelt deze week over mensen en organisaties die de auto verheerlijken, zijn nade len bagatelliseren of goedpraten, kortom: de autolobby. Haagse Post De Haagse Post interviewde kandi daat-minister Wim Meijer over de formatieperikelen: „Het is dit of de oppositie. Het PvdA-congres moet zich heel goed realiseren dat dit ak koord echt een eindresultaat is." En: „Als de PvdA nee zegt. heeft ze voor de kiezers geen gezicht meer." Commentaar van Hofland: „De krachtmeting is chaotisch, en daar uit ontstaat de stagnatie. Het is een kwaal die niet alleen de politiek heeft getroffen; het zit in de samen leving zelf, waarvan de politiek maar één uitdrukkingsvorm is. Een passief gebrek aan samenhang zo wel als actieve fragmentarisatie treft ook de universiteit, de media en het bedrijfsleven." Onder de kop „Hoe een links dag blad zelf nieuws werd" een reporta ge over de Parijse krant Libération, dat door een aantal lezers werd be zet omdat de redactie zich van de RAF distantieerde. De radicale taal van „Fijn is anders" maakte plaats voor het besef, dat de bomen niet tot de hemel groeien. Kortom: HP signaleert weer eens Iets als „het Nieuwe Realisme van de industriebond NW", het omslag verhaal. Min of meer aansluitend een onderzoek naar de rol van com munisten in de Nederlandse vakbe weging. Bert Jansen doet een poging de on doorgrondelijke popzanger Randy Newman te portretteren: „Een jood se cowboy op een manke muilezel die zingend de zonsondergang tege moet rijdt. Als Lucky Luke, maar dan even anders." Elseviers Magazine Elseviers Magazine kon bij de rollen der persen niet weten dat Caransa vrij kwam. Niettemin toch een bruikbaar levensverhaal van „een uitzonderlijk man" met de waar schuwing: „De Caransa-affaire heeft de publieke opinie in Nederland ge mobiliseerd voor de verschrikkin gen van de terreur. De onveiligheid van de burger begint een alles over heersend probleem te worden." Een portret van Ed van Thijn, „die twee weken geleden nog op handen werd gedragen, maar nu de twee spalt in de PvdA op zijn geweten heeft". Hoogendijk is van mening dat de PvdA-partijraad in dit stadi um van de kabinetsformatie Den Uyl en Van Thijn niet in hun hemd had mogen zetten. „Wij zijn be nieuwd of het socialistische partij congres hen weer zal aankleden. Maar ook dan zullen de ndoige win kelhaken zichtbaar blijven." Prof. Diepenhorst over terreur en terroristen. „Misschien is de beste karakteristiek die van gezichtsver- engde. tot verbitterde fanatici uit groeiende. oorspronkelijke idealis ten. Zij vonden in hun eigen familie, die nu eens tot de zelfkant van de maatschappij behoorde en geen leefbaar bestaan verschafte, dan weer in oppervlakkige welstand door materialistische verkilling werd gekenmerkt, niets wat hen aantrok." Accent Vijf reporters van Accent stortten zich op een reportage rond de inmid dels vrijgekomen Caransa. met als boude conclusie dat heel Nederland zich plotsklaps weerloos en angstig voelt. Ter afsluiting „als realistisch voorbeeld van de waanzin die onze hedendaagse wereld is binnengeslo pen" een onfrisse foto van twee dode vliegtuigkapers. Het blad heeft de banden met Van Agt kennelijk weer hersteld, getuige het artikel „Dank zij Dries Beton is Den Uyls lot in handen van de CDA- top". Wat nog nooit iemand goed gelukt is. is volgens Accent Van Agt nu wel gelukt: Den Uyl is in echte moeilijkheden gekomen. VS-medewerker Johan Olde Kalter gaat in op het falen van president Carter, die volgens hem de politieke realiteit onderschat. Het overige in Accent heeft niet of nauwelijks met opinie te maken. De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie noemt het buiten gewoon congres van de PvdA een testcase voor de democratie in de partij: „Lukt het Den Uyl voor vrij dag zijn prentenbóek rond te krij gen. dan staat zowel het partijbe stuur als het congres voor een le vensgroot dilemma: slikken of stik ken". En: „Gaat de PvdA achter waarts. dan zullen de kiezers dat in elk geval niet vergeten". Een gesprek met prof. dr Frits de Jong, initiatiefnemer van de „fascis- meweek" aan de Universiteit van Amsterdam: „Ik ben geneigd om te zeggen: het zijn allemaal aardige mensen, die RAF-lieden. maar met die aardigheid kunnen ze niets doen. Met flower-power bereik je niets, is hun redenering, dus moet het maar met een stengun. Dat Je daarmee het fascisme naar z'n eigen extreem toedrijft. daar ben ik erg bang voor". Ook een gesprek met het dirigenten echtpaar Tilo en Edda Lehmann. dat onlangs de DDR ontvluchtte. Zij geloven dat ze in een marxisti sche staat geen christen kunnen zijn. En: „Voor jongeren is het op bouwen van een maatschappelijke carrière zonder partijlidmaatschap ondenkbaar. In mijn beroep is het de enige mogelijkheid om opgeno men te worden in het "Reisekader", een kleine selecte club musici die naar het buitenland mag reizen" Hervormd Nederland In Hervormd Nederland spreekt de Leidse hoogleraar godsdienstwijs begeerte Herman Heering over o.a. terrorisme: „Goede bedoelingen worden demonisch als men ze gaat verabsoluteren en daardoor alles ge oorloofd vindt." Het zit hem hoog dat veel jongeren ontgoocheld zijn. Een zelden gehoord geluid van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen over het dieptreunge bestaan van achttien miljoen mensen in Appalachia in Amerika. Jan Keulen over de nieuwe toe komst van Carlos Hugo: „De tegen werking die de Carlisten in het verle den hebben ondervonden van de kant van de gevestigde politici, is met de komst van Carlos Hugo niet afgelopen. Misschien dat de angst dat de Carlisten een andere staats vorm willen invoeren, er nog steeds in zit. al gaat het dan nu niet meer om de Carlistische monarchie maar om een systeen van socialisme en zelfbestuur". De Groene De Groene heeft een interessante discussie over de duistere (staats)- achtergronden van het terrorisme, tussen de oud-correspondent van de VARA in Bonn, Johan van Minnen, de polemoloog Hylke Tromp en de hoogleraar rechtssociologie Toon Peeters. Van Minnen raakt een van de principiële fundamenten van de mocratie aan, als hij zegt: „Het is niet alleen frustrerend dat een over heidsapparaat zichzelf niet vervolgt, er ligt ook een sterke aanmoediging in om zo te handelen in een volgend geval". De Groene besteedt deze week veel aandacht aan de Bondsre publiek: vier pagina's over het land waar de geweldsspiraal opnieuw niet te stuiten lijkt. Voorts in De Groene de neutronen bom: De Navo moet kiezen tussen 'konventlonallsten' en 'nuklearls- ten'. Het blad verzamelde ook negen van de meest prominente en door specialisten van allerlei disciplines geuite bezwaren tegen de bom. Ver der: Jan van der Putten over de persvrijheid in Brazilië. Mooi aan de buitenkant, maar kijk niet achter de schermen. Tenslotte een interview is een kerkblad.. Als u dat denkt, heeft u het nog nooit in handen gehad. Nog nooit twee maanden op proef gehad. HERVORMD NEDERLAND is anders. Kijk maar waar het over schrijft: De harde wereld van de punk rock Goudzwaard en de PvdA De kinderen van Adolf Hitler Het vergeten energie-scenario Is de supermens in aantocht? De vrijblijvendheid van de televisie Lees in Hervormd Nederland wat fundamentele journalistiek in de chaotische jaren '70 betekent. HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor f5.— O Ik weet al voldoende van het blad. Ik geef me op als abonnee. Naam A Adres Plaats In enveloppe ronder postzegel sturen aan: Antwoordnummer 1776. Den Haag. AMSTERDAM De Spaarbanken voor de Stad Amsterdam en de Stichting Nutsspaarbanken West Nederland hebben besloten een on derzoek in te stellen naar de moge lijkheid van een zeer nauwe samen werking. De wederzijdse besturen gaan ervan uit dat een dergelijk onderzoek ongeveer een jaar in be slag zal nemen. Om het onderzoek optimaal te laten verlopen zullen voor de duur van de periode van onderzoek twee directieleden van ie dere bank worden benoemd tot waarnemer bij de andere bank. Het gezamenlijke balanstotaal van de twee banken bedraagt circa 4 mil jard gulden (Spaarbank Amsterdam 2.5 miljard gulden. West Nederland 1.5 miljard gulden). Van de Spaar bank voor de Stad Amsterdam ma ken deel uit de Stichtse Bonds spaarbank. de Nutsspaarbank voor de Zaanstreek en de Bondsspaar bank Hoorn. Qua tegoed, eigen ver mogen. aantal personeelsleden, spreiding enz. is de bank al de groot ste bondsspaarbank en een samen gaan met West Nederland, die even eens tot de vijf zes grootste bonds spaarbanken behoort, zou deze grootte nog accentueren, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse spaarbank. Reactie vakbond De NVV-Bond Mercurius zegt over dit mogelijke samenwerkingsver band dat het enerzijds een stap in de richting van meer eenheid kan zijn. maar dat dit voornemen de bond anderzijds met grote zorg vervult. Gewezen werd daarbij op de onrust onder het personeel van de Spaar bank voor de stad Amsterdam, waar volgens Mercunus. president-direc teur drs M. Meijer „als een olifant in een porseleinkast" tekeer gaat in het streven meer omzet te halen. Dat vooruitzicht zou nu ook het personeel van samenwerkingspart ner Nutsspaarbank West Nederland te wachten staan. met de Italiaanse feministe Maria Macciocchi onder meer over het fas cisme en wat vrouwen er tegen kun nen doen. De Tijd De Tijd publiceert de laatste rede voering die Percy Qoboza, hoofdre-" dacteur van het inmiddels verboden Zuidafrikaanse dagblad The World, begin oktober hield aan de universi teit van Witwatersrand. Hij zegt dat „geen zichzelf respecterende zwarte man op de liefdadigheid van de blanke uit is. We willen helemaal niet dat jullie huizen en scholen voor ons bouwen. Alles.wat we wil len ls gelijke kansen op het gebied van het werk en ook op andere ter reinen. zodat we in staat zijn zélf voor deze dingen te zorgen en voor onze k'nderen op te komen". De Tijd gaat uitvoerig in op het forma tie-akkoord en op het feit dat Van Agt ditmaal zijn poot stijf hield. In CDA-kring huivert men ervoor dit als een overwinning te interpre teren. Demissionair staatssecretaris M. van Huiten heeft voor De Tijd de situatie van de PPR geanalyseerd: wat is er fout gegaan, en wat moet er nu gebeuren? De Tijd komt deze week met vijftig pagina's over boeken. Daarin als klapstuk een vergelijkend portret van Henriëtte Roland Holst en haar vriend en collega Herman Gorter, die zij overigens vijfentwintig jaar overleefde. Henriëtte is 25 jaar gele den overleden. Dit feit wordt her dacht. Ten slotte in dit weekblad een verhaal over het vijf jaar be staande feministische blad Opzij en een artikel over het profiel, waaraan de opvolger van paus Paulus de zes de zou moeten voldoen. DEN HELDER De marine heeft toestemming gegeven om de mari- nesluis bij Den Helder, de zeedok- sluis, ook door particulieren te laten gebruiken. Door de vernielde sluis deuren van de Koopvaardersluis is de aanvoer van bouwzand in Noord- Holland zo goed als stil komen te liggen. Ook nu de marlnesluis gebruikt kan worden wordt de aanvoer gestag neerd. Deze sluis kan maar twee maal per dag, met gelijk water, ge bruikt worden. Het uitblijven van de aanvoer van zand betekent voor ver schillende firma's in Noord-Holland een schadepost die tot zeker enige duizenden guldens per dag kan oplopen. Gisteren is men begonnen met de reparatie van de Koopvaardersluis. De sluisdeur wordt verwijderd en duikers gaan de schade aan de op hanging en de drempel opnemen. Als deze meevalt verwacht Rijkswa terstaat dat de sluis volgende week weer gebruikt kan worden. Volgens de rijkspolitie te water is het weigeren van bediening van het Amerikaanse bevoorradingsschip de ..Springbuck" de ooizaak van de aénvarlng geweest. ADVERTENTIE. Hennetle Roland Holst en Herman Gorter staan centraal in de ruim vi)ftig pagina s die de Ti|d besteedt aan het naiaarsboekennieuws Een vergeldend portret door Ton Cri|nen Verder om AL Boom over de belezenheid Roland Barthes visie op de taal der verhelden. Miiovan Oplas oorlogsherinneringen, een onmogelijk boek over Carre. Surinaamse en andere jeugdlectuur, en een stroom van verdere informatie over binnen- en buitenlandse boeken had een vri| rustige verkiezingscampagne Toch wordt er nietsontziend gevochten tussen de vakbonden Rob Vermaas als oorlogscorrespondent zit nu gevangen Hij is hoofdredacteur van het verboden Zuidafrikaanse dagblad The World Uit een rect nie toespraak, algedruM mde Tijd Apartheidspolitiek is blanke zelfmoord zit vanaf het begin m de redactie van 'Opzij'. Nederlands eerste feministische maandblad, dat nu. vijl jaar later, een bloeiend bestaan leidt Jet Kunkeler bezocht een redactievergadering van vrouwen onder elkaar PvdA en CDA likken hun wonden Steenkamp Dit was geen overwinning, dit was rechtvaardigheid' En felle kritiek van Aanties 'Den Uyl geelt Van Thi|n de 'schuld, om zelf de Grote Rode Leider te Kunnen zi|n is officieel nog gezond. Toef is Rome al een en al speculatie over zi|n opvolging Ton Oostveen over het pausschap en de carrièrezucht van de curie prelaten aan de vooravond van het PPR-congres analyseert hij wat er met zijn partij tout ging En wal moet er nu gebeuren? I" Bon voor proefabonnement S antktn ct li|d «ooi S guldtn i Aa>tt»id*a I O.w.1 koe» I 2 IS ^»«mim*IM lil OIO 21 IS 14 »-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17