Strafschoppen teveel voor AZ Eenvoudige winst Ajax Brugge blijft met moeite overeind EUROPA CUP Landskampioenen Bekerwinnaars UEFA Cup Wie met vakantieplannen loopt, stapt ook even binnen bij Amro R< Alkmaarders herstellen zich schitterend bij Barcelona Levski doelman blundert Boycot van IJsselcup definitief Panathinaikos komt tot 1-0 Korte O jONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 •Trouw/Kwartet PH 13 - RS 11 door Johan Woldendorp BARCELONA Kristen Nygaard, de man met het beste schot van AZ'67 was de ongelukkigste man gisteravond in het stadion Nou Camp. Na negentig minuten voetbal gaf het scorebord 1-1 aan. Na tweemaal vijftien minuten verlenging was de stand nog steeds 1-1 en toen dienden strafschoppen de beslissing te bren gen in het UEFA-cup duel tussen Barcelona en AZ'67. Na vier elf meter trappen vas de stand 2-2 en Kristen Nygaard was aan de beurt. De Deen schoot de bal echter ruim naast het doel van doelman Artola. Die simpele misser bezegelde het lot van AZ. Want na Nygaard miste niemand meer. 5-4 na strafschoppen betekende het einde van een Europa Cup-avontuur dat zoals Barcelona-trainer Michels eerder zei, dat deze twee ploegen te vroeg tegenover elkaar bracht. Wel werd duidelijk dat AZ'67 zich gisteravond oprichtte na weken van mindere competitieresultaten en on derlinge onenigheid die trainer Jan Notermans deden opstappen. AZ'67 vocht in de verlenging tot het einde van de krachten en bleef overeind tegen een Barcelona dat zeer sterk aandrong en via Cruijff (lob, net over) en Neeskens (schot nadat Mes- kovic de bal losliet, maar Meskovic redde opnieuw) de beste kansen kreeg. Toen uiteindelijk beide ploe gen vijf gelijke kansen kregen ging AZ'67 de minder ervaren ploeg toch nog met lege handen naar huis. Barcelona en AZ betrokken, zoals bekend, de stellingen niet op oor logssterkte. De thuisclub kende nog de meeste kneusjes. Behalve de ge schorste linkerspits Rafael Zuviria Barcelona's minst slechte schut ter tot nu toe miste trainer Rinus Michels ook de geblesseerde vleu gelverdediger Ramos. Daarentegen was Herredia wel van de partij. De Argentijn werd niet zo erg geplaagd door zijn ribblessure, dat hij zich moest beroepen op de ziektewet. De Alkmaarse brigade was uiter aard gehandicapt door het ontbre ken van Willen van Hanegem. „Wat Cruijff is voor Barcelona, is Willem voor ons," stelde Hans Kraay voor de wedstrijd in het redelijk goed gevulde stadion „Nou Camp" vast. Wat de aanvoerder van Barga voor zijn club betekend, maakte hij reeds in de openingsfase duidelijk met en kele onnavolgbare acties. Twee keer zorgde scheidsrechter Patterson er voor, dat het feest niet doorging. In de 18e minuut annuleerde de Schot se rechtspreker een buitenspeldoel- punt van de grote verlosser en twee honderd seconden later liet hij even eens een vernietigende symfonie uit zijn fluit klinken, toen Cruijff ander maal door het strafschopgebied sla lomde. Patterson demonstreerde met die daad in ieder geval, dat hij niet als thuisfluiter door het leven wilde gaan. Barcelona twijfelde niet tenonrechte aan de beslissing Brit. De tweede keer dat Patterson daar van getuienis aflegde, was het ogen blik dat Asensi een te fraaie glij- Johan Cruijff scoort voor Barcelona maar arbiter Patterson keurde deze treffer af. vlucht in het zestien-meter-ruim maakte om indruk op de spelleider te maken. Na een halfuur voetballen kon Patterson AZ evenwel niet lan ger terwille zijn. John Metgod klom Asensi zo doldriest in de rug, dat de' scheidsrechter onmogelijk een an dere weg kon inslaan. Rexach beto verde de strafschop met een beheer ste schuiver. AZ raakte van de kook door dit fataal ogende doelpunt. Met name doelman Meskovic speelde in het pandemonium in zijn strafschopge bied aanvankelijk een twijfelachti ge hoofdrol. Niet alleen Meskovic, die later overigens zichzelf hervond en tot en wél betrouwbare sluitpost uitgroeide, deelde in die eerste helft in de Alkmaarse malaise. Johny Metgod had er eveneens moeite mee om zijn zenuwen in bedwang te hou den, terwijl Jan Peters helemaal ten onder leek te gaan in het geweld. Het werd desondanks geen trieste avond voor de oud-Groesbeker. Hij, immers aangekocht voor veel meer dan een milioen, groeide naarmate de wedstrijd vorderde uit tot de kroonprins van Willem van Hane gem. Nu de Kromme er niet bij was lag er voor Peters de kans om tot een dominerende middenvelder uit te groeien. Hugo Hovenkamp was er toen al niet meer bij. De flankverdediger, vaak het te veroordelen middelpunt van brute charges, raakte gebles seerd door een inzet van Miquelli en moest nadat hij eerste pogingen aanwendde om op de been te blijven uitvallen. De van het Leldse UVS afkomstige Filippo kwam voor hem in het veld. Het was de eerste wed strijd van de voormalige UEFA-in- ternational in de hoofdmacht van AZ. De Noordhollandse formatie, wan kelend op de onheilspellende 1-1- afgrond, moest in de tweede helft wel naar voren. Uiteraard. Toen ook diende AZ de woorden van Hans Kraaij waar te maken: .Probeer zo ver mogelijk van het doel af te ver dedigen." Om zelf een bijdrage tot het beschei den offensief te leveren, wisselde de trainer centrale verdediger Vonk uit voor de meer aanvallend ingestelde Bert Nijdam. Tenslotte was één doelrijpe mogelijkheid in de eerste helft Kersten Nygaard onvoldoende om het moeilijk begaanbare pad naar de derde ronde te effenen. In de 27ste minuut leverde die be slissing voor het bij tijde heel ver dienstelijk, maar bij vlagen ook rijkelijk hard voetballende AZ'67 re sultaat op. Ronald Spelbos misleid de Miguelli en creëerde zo de brood nodige ruimte voor de vrijgelaten Kees Kist: 1-1. Ondanks het feit, dat de AZ-muur daarna veel dichter voor Meskovic werd opgetrokken en Barcelona vrijwel uitsluitend aanvalspatronen ontwierp, was een verlenging onver mijdelijk. BARCELONA-AZ'67 1-1 na verl.; na 90 min. 1-1 (1-0) 32; Rexach (strafschop) 1-0,69: Kist 1-1. Barcelona wint na strafschoppen. Scheidsrechter: Patterson (Schotl.). Toeschou-, were: 53.000. BARCELONA: Artola; Amarillo. Miguelli. Olmo, De la Cruz, Neeskens, Sanchez, Herredia (Esteban); Asensi, Cruijff, Rexach. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spelbos (Nij dam). Vonk, Hovenkamp (Filippo); Metgod, Arntz, Peters, Nygaard; Ursem, Kist. door Matty Verkamman AMSTERDAM Ajax heeft gisteren van het zwaar gehandicap te Levski Spartak betere tegenstand gekregen dan twee weken geleden in Sofia. Desondanks wonnen de Amsterdammers op nieuw met 2-1 en bereikten zodoende afgetekend de kwartfinale van het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen; voor het eerst sinds 1973, om precies te zijn. Op Ajax' tweede zege viel weinig af te dingen. De Ivic-brigade speelde typisch Europa Cup-voetbal. Dat wil zeggen veel inzet, geconcentreerd èi. sober. Die mixture was voor de Bulgaren te veel. Toch maakte Levski een rond uit betere indruk dan in het Faccil Levski stadion. De ploeg vocht voor zijn laatste kans en schuwde de aan val zeker niet. In technisch opzicht was men niet minder dan Ajax. De nederlaag kon voor een groot deel op. naam van doelman Staikov worden geschreven. Deze international blun derde in de tweede helft dusdanig, dat Ruud Geels 2-1 kon aantekenen. Bij Ajax maakte het Deense koppel Arnesen-Lerby de sterkste indruk. Arnesen imponeerde als enige aan valler. Geels miste scherpte en Ling waande zich kennelijk al in de wa-< penrok, die hij toch vandaag pas verplicht aantrekt. Op voornana had Levski eigenlijk al niets meer te verliezen. Naast de in Sofia opgelopen 1-2-nederlaag, mis- Van onze sportredactie AMSTERDAM De boycot die de Nederlandse Schaats Trainers Vere niging in petto had voor de IJssel cup (19 november in Deventer), gaat definitief door. Aanvankelijk heeft het bestuur eerst een onderzoek ge houden onder de 163 aangesloten leden, of er werkelijk wel behoefte was aan een dergelijke actie. Gisteravond bleek dat er een vol mondig „ja" van 70 der leden was binnengekomen. De NSTV wil tij dens de strijd om de IJsselcup de trainers verzoeken niet op het ijs te verschijnen. Een vrij unieke actie, die met name voorkomt uit een on vrede die ontstaan is na het ontslag van Leen Pfrommer en de aanstel ling van supervisor Tjaard Klooster boer. Laatstgenoemde heeft nimmer een opleiding op schaatsgebied ge volgd. En dat terwijl er in Nederland legio gediplomeerde (en kundige) schaatstrainers rondlopen. Com mentaar van voorzitter Pieter van Geldorp. na afloop van het beraad van de belangen vereniging van de schaatstrainers: „Zoveel adhesie-be- tuigingen had ik eigenlijk niet ver wacht. Destemeer benadrukt het de noodzaak van een dergelijke actie". ten de Bulgaren immers meer dan de helft van hun A-team. Om uiteen lopende redenen moesten Tichans- ky, Panov, Barzoy, Borissov, Todo-' rov (allen geblesseerd), Ivkov en Pa vlov (langdurig geschorst), verstek laten gaan. Een gigantische ver zwakking, die trainer Ivan Vutzov vooraf de opmerking had ontlokt: „We maken ons geen enkele illusie meer. Wat moeten we tegen een Ajax, dat uitgerekend tegen ons ook z'n topvorm nog eens bereikte. Levs ki zal alleen proberen om er een leuke wedstrijd van te maken." Dat die trieste voorspelling niet he-, lemaal correspondeerde met het ge beuren op het veld, daar was Tomislav Ivic tevoren al bevreesd voor geweest. Ajax' Joegoslavische oefenmeester had duidelijk voor de -onberekenbare Bulgaren gewaar schuwd. En met reden, zo bleek wel dra. Binnen twintig minuten was Levski op basis van individuele techniek drie maal gevaarlijk. Spa- sov speelde Krol uit, waarna Arne sen met een paniekerige kopbal een corner weggaf. Uit die hoekschop van Jordanov ketste de bal op de lat. De weer te nonchalante Krol speelde in een één-tegen-één duel, Milanov vervolgens de bal in de voe ten. maar de lange aanvalsleider profiteerde toen nog niet van dat buitenkansje. Direct daarop miste Vornov ook nog uit vrije positie. De wanhopig gebarende Ivic riep zijn team na dat zwakke begin tot de orde, voor zover dat tenminste mogelijk was. Feit was wel dat het geschrokken Ajax zich gaandeweg iets hervond. De knap spelende Sö- ren Lerby draaide herhaaldelijk per spectiefrijke ballen in het centrum. Waar Ruud Geels trouwens niet al te gelukkig was in zijn acties. Hans Erkens onderscheidde zich met een formidabel afstandsschot. De middenvelder, die in Sofia het tweede doelpunt scoorde, zag zijn inzet niet onder controle komen van Staikov. Hetgeen Frank Amesen een dot van een kans bezorgde. Veel te gehaast besloot de Deen evenwel tot een trap, waaruit de bal het doel ruimschoots miste. Drie minuten voor rust deed hij het veel beter. Vanaf de rechtervleugel liet hij een afgemeten voorzet rich ting landgenoot Lerby vertrekken. De goed-inkomende Lerby raakte de bal op de juiste plek. 8taikov was geklopt: 1-0. Met die stand dacht Ajax comforta bel te gaan rusten. Een collectief misverstand in de verdediging gooi de echter roet in het eten. Piet Schrijvers kon het gehannes in zijn verdediging niet voldoende corrige- Sören Lerby zet Ajax op 1-0. Achter hem is de Bulgaarse verdediger Aladjov verslagen. ren, wat Milanov uiteindelijk de ge-' legenheid schonk om voor de pauze raak te schieten: 1-1. Een lang niet ongevaarlijke stand,' temeer daar Levski dus helemaal niet zo'n verzwakte indruk maakte. Ajax begroette de snel na rust weer verkregen voorsprong dan ook met een opgelucht gevoel. In de 9de mi nuut al kwamen de Amsterdammers op 2-1 te staan. Een dankbare blik in de richting van doelman Staikov paste bij die goal. De Bulgaar liet een weliswaar hard, maar niet al te moeilijk schot van Arnesen (even eerder raakte hij de paal) van zijn borst springen. Ruud Geels hoefde maar in te lopen: 2-1. Vanaf dat moment hield Ajax de zaak achterin goed gesloten. Met Si mon Tahamata als vervanger voor de geblesseerd geraakte Lerby werd voorts tevergeefs gejaagd op een der- Dinamo Dresden (0-Dld)-Liverpool (Eng) Panathinaikos (Grie)-FC Brugge (Belg) Ajax (Ned)-Levski Spartak Sofia (Buig) Borussia Mönchengladbach (W-Dld)-Rode Ster Belgrado (Joe) B 1903 Kopenhagen (Den)-Benfica (Por) Juventus (Ita)-Glentoran (Ier) Wacker Innsbruck (Oos)-Celtic (Schotl.) Atletico Madrid (Spa)-FC Nantes (Fra) (1-5) 2-1 (0-2) 1-0 (2-1) 2-1 (3-0) 5-1 (§-1) O-l (1-0) S-0 (1-2) 3-0 (1-1) 2-1 Lokomotiv Kosice (Tsj)-Austria Wien (Oos) Anderlecht (Bel)-Hainburger SV (W-Dld) Manchester United (GB>FC Porto (Por) Universitatea Craiova (Roe)-Dinamo Moskou (Sov) Hajduk Split (Joe)-Diosgyoer (Hon) Real Betis (Spa)-Lokomotiv Leipzig (O-Dld) Paok Saloniki (Grie>Vejle BK (Den) Brann Bergen (Noo)-FC Twente (Ned) Grasshoppers Zürich (Zwi)-Inter Bratislava (Tsj) .FC Barcelona (Spa)-AZ '67 (Ned) FC Barcelona wns: 5-4 Schalke 04 (W-Dld)-FC Magdeburg (O-Dld) (2-4) 1-3 Newcastle United (Eng)-Bastia (Fra) (1-2) 1-3 Eintracht Frankfurt (W-Dld)-Zürich (Zwi) (3-0) 4-3 Dinamo Tiflis (Sov)-KB Kopenhagen (Den) (4-1). 2-1 Gornik Zabrze (Pol)-Aston Villa (Eng) (0-2) 1-1 Lens (Fra)-Lazio Roma (Ita) (0-2) 6-0 Union Las Palmas (Spa)-Ipswich Town (Eng) (0-1) 3-3 Eintracht Braunschweig (W-Dld)-Start Kristiansant (Noo) (0-1) 4-0 Carl Zeiss Jena (W-Dld)-RWDM (Bel) (1-1) 1-1 Carl Zeiss wns: 6-5 PSV (Ned)-Widzew Lodz (Pol) (5-3) j.o Atletic Bilbao (Spa)-Ujpest Dosza (Hon) (0-2) Standard Luik (Bel)-AEK Athene (Grie) (2-2) 4_j Dinamo Zagreb (Joe)-AC Turijn (Ita) (1-3) j.q Marek Stanke Dimitrov (Bul)-Bayern München (W-Dld) (0-3) 2.q (0-®) 1-1 (2-1) 1-1 (0-4) 5-2 (0-2) 2-0 Dynamo wns: 3-0 (1-2) 2-1 Hajduk wns: 4-3 (1-1) 2-1 (0-3) 2-1 (0-2) 1-2 (0-1) 5-1 (1-1) 1-1 ATHENE Het was voor FC Brugge maar goed dat Panathinai kos geen echte spitsen in de gelederen heeft, anders was het Europese bekeravontuur in de tweede ronde al voorbij geweest. De club van Ernst Happel werd gis termiddag in het door 22.000 toe schouwers bijgewoonde tweede duel in de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor landskampioe nen bijna onder de voet gelopen door de Grieken. Panathinaikos kreeg na een pover begin vijf kansen, maar kwam door zwakke afwerking en het nodige keepersgeluk van de Brugse doelman Jensen de eerste 85 minu ten niet aan doelpunten toe. Twee maal werd Jensen toch gepasseerd, maar toen bezweerde verdediger Leekens op de doellijn het gevaar. Vijf minuten voor tijd begroette Panathinaikos, dat bij de sporadi sche Brugse counters nauwelijks in moeilijkheden kwam, toch een hoog verdiend doelpunt en de overwin ning. Gonius kreeg na een reeks mis sers na een laag genomen hoekschop van Gorgevic een niet te missen kans. Tijdens het laatste offensief van de Grieken hield Brugge met moeite stand. De Belgische kampi oen mocht met de nederlaag van 1-0 ,en dus plaatsing voor de kwartfina les heel blij zijn en was het dan ook. de goal. Al was uitblinker Arnesen daar dan nog een keer dichtbij. AJAX-LEVSKl SPARTAK SOFIA 2-1 (1-1): 42. Lerby 1-0. 43. Milanov 1-1, 54. Geels 2-1. Scheidsrechter: Ericsson (Zwe). Toeschouwers: 20.000. AJAX: Schrijvers; Zuldema. Krol. Van Dord, Everse; Arnesen, Schoenaker, Erkens; Llng (Meijer), Geels, Lerby (Tahamata). LEVSKI SPARTAK SOFIA: Staikov; Nikol- chev, Entchev, Aladjov, Orantcharov; Nlkolov, Vornov, Jordanov; Stankov, Milanov. Spasov. MOLENBEEK RWD Molenbeek, vorig seizoen nog halve finalist in de kwartfinales schakelde het toen Feyenoörd uit is in de tweede ronde van het toer nooi om de uefabeker uitgescha keld. Na het gelijke spel in Brussel (1-1) eindigde ook de tweede wed strijd in Jena tegen Carl Zeiss na de reglementaire speeltijd in 1-1. De verlenging leverde geen doelpunten ilmm voKoniioa Wat u ook wilt, de vakantie gidsen van Amro Reizen brengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro odk nog reischeques, buitenlands geld en ver- rondloopt, stapt snel even binnen bij een van de 515 banken met dit vignet: op, zodat strafschoppen de beslis sing moesten brengen. De Oostduit sers wonnen dankzij hun doelman Zimmer, die de zesde strafschop van de Belgen, genomen door Dumon, stopte. RWDM heeft zich in de eerste helft in Jena door uitstekend doelmans- werk van Jan Ruiter en hard spel (twee gele kaarten, voor Alinho en Cordiez) kunnen handhaven. Ruiter stopte in de tiende minuut een straf schop van Vogel. In de 38e minuut kwam RWDM tot de eerste aanval lende actie. Uit een vrije schop van Jan Boskamp belandde de bal kei hard In het net naast doelman Zim mer, maar werd terecht afgekeurd, omdat de Turkse scheidsrechter Ba- bacan een indirecte vrije schop had gegeven. In de tweede helft hetzelfde spel- beeld: een verdedigend RWDM te gen een storm lopend Carl Zeiss Jena. In de elfde minuut liep RWDM-speler Lafont tegen de der de gele kaart op. Vier minuten later was het 1-0. Alinho haalde in het strafschopgebied een Oostduitser onderuit en Lindemann scoorde uit de toegekende strafschop. RWDM- trainer Piet de Visser, die ook in de Belgische competitie zorgen kent (RWDM verkeert in de onderste helft van de ranglijst), verving on middellijk twee spelers. Lafont en Van Haecke werden uit het veld gehaald voor Gorez en Raes. In de 68e minuut kwam RWDM gelijk. Uit een hoekschop kopte de Portugees Alinho (ex-Benfica) de gelijkmaker in. RWDM putte hieruit moed en begon aanvallend te spelen, hetgeen echter niet tot doelpunten leidde. Ook in de noodzakelijke verlenging waren Carl Zeiss en RWDM niet bij machte te scoren, al was RWDM via Cordiez dicht bij een doelpunt. Zijn schot werd met de grootste moeite door doelman Zimmer gekeerd. BAYERN MÜNCHEN Marek Stanke Dimitrov is er niet in geslaagd Bayern München uit het toernooi om de UEFA Cup te stoten. De Bulgaarse ploeg won gisteren thuis met 2-0 waardoor de uitneder laag (0-3) juist niet gecompenseerd werd. Met name in de eerste helft dreigde er voortdurend onraad voor het Bayern doel dat door een excelleren de Sepp Maier verdedigd werd. Hij werd toch tweemaal gepasseerd. Eerst na een half uur door Ivan Petrov en zeven minuten later door Pargov. Maier had alle geluk van de wereld toen kort daarop de bal te gen de lat kwam bij een Bulgaarse aanval. Na rust organiseerde Bayern de ver dediging aanzienlijk beter waardoor er nauwelijks meer zicht was voor Marek Stanke op de derde treffer. Daarbij moesten de Bulgaren voort durend oppassen bij de counters van de Duitsers waarbij Gerd Müiler steeds weer voor onrust zorgde. gewoon door de reisadviseurs zekeringen, van Amro beantwoorden. Kortom, wie met vakantie- En wie gekozen heeft, gaat bij plannen voor deze winter (Ook als u geen Amro-clicnt bent) ATLETIEK Voor de tweede achtereenvol gende maal zal de atleet Gcrard Tcbroke deelnemen aan de jaarlijkse Sylvesterloop, waarmee ln de Braziliaanse stad Sao Paulo de overgang van het oude naar het nieuwe Jaar wordt gevierd. Tebroke had vorig Jaar nogal last van het drukkende weer en ein digde toen vrij ver achter de koplopers. Aanvankelijk had de organisatie ditmaal Jos Hermen.', willen uitnodigen. Maar deze verblijft rond de Jaarwisseling In Nieuw- Zeeland, waar hij zich op het nieuwe seizoen voorbereidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13